ae snekerWoerier van Sociale werkvoorziening in Zuid-Friesland Acht leden (25 jaar lid) kregen gouden bondsspeld AFD. SNEEK HOTEL-, CAFE- EN RESTAURANTPERSONEEL IN HET ZILVER I I S de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL IJLST Officieel Orgaan en Mr. H. Rijpstra heit eerste paal voor wooncentrum in IJlst SNEKER BRANDWEER NU OOK UITGERUST MET TECHNISCHE HULPVERLENINGSWAGEN „Opschieten met betere loon- en arbeidsvoorwaarden" 1- iï w W SNEEKER NIEUWSBLAD Wat altijd al een verlangen is geweest Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en "'s 4 I dl SM I f SNEEKER NIEUWSBLAD NIKUWS-BNADVIKTBNTIKbLAD^ »VOOB SNEEK EN OM8TBEKKM QEHB (foto Studio Ger Dijs) REGELMATIGE OEFENING al en UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v Verschijnt: maandags De vaste bemanning: links de heer A. Zijlma met een hydraulische schaar in zijn handen, in het midden op de trap staat de heer J. v. d. Wey, terwijl rechts op deze foto commandant W. Slob een intensiteitsmeter hanteert. MAANDAG 12 OKTOBER 1970 125e JAARGANG No. 81 b.g.g. redakteur ONBEGRIP VAN WERKGEVERSZIJDE Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o 'w treft, in de wagen, waarop overigens niet al te lange tijd nog een Ameri kaanse iier, goed om drie en een hal ve ton te trekken zal worden beves tigd - de wagen is dan volledig uitge- rust - is namelijk tevens een intensi- teitsmeter te vinden. Hiermee kan de radio-aotieve besmetting worden ge meten. ■jSSB om<k.l 0r|.M 4, SMUK. WTMItlUtUOHl IIIST SSfeffiSft: -1- --W-.. bestuur van de jubilerende afdeling bestaat uit de heren R. Tuinstra, voor zitter, J. van der Weij secretaris, T. de Jong penningmeester, P. Korfmaker en J. Vermeulen. Tijdens de receptie zorgde Kees Silvius voor prettige ach tergrondmuziek. Sinds vorig jaar is er op dit gebied een nieuwe wettelijke regeling gekomen, de Wet Sociale Werkvoorziening, die nog meer dan vroeger de nadruk legt op een goede organisatie van de projek- ten en deskundige begeleiding van de werknemers, zodat deze misschien la ter weer in staat zullen zijn tot nor maal werk. Om deze organisatie en begeleiding in derdaad goed tot hun recht te kunnen laten komen hebben (bijna) alle ge meenten in de Zuidwesthoek besloten de sociale werkvoorziening voor hand arbeiders in buitenobjecten gezamenlijk te organiseren. Zij hebben hiervoor een gemeenschappelijke regeling gesloten, die i: zuidwest-Friesland verschillende buitenobjekten gaat exploiteren voor werknemers uit de hele streek. Aan ’t hoofd van dit werkvoorzieningsschap „Waghenbrugghe” staat één direkteur ADV EK.TENTIETAR1EVEN 16 -ent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief. Hij kont.rakt lagere mm-prijs afdeling. De heer Tuinstra zelf treedt uit het bestuur omdat hij sinds enkele jaren niet meer in de horeca-sector werkt. ADMINISTRATIE. Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-1,233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 1,231,, 1,235, 221,7 Gironummer 932730 die voor de algehele leiding zorgt; voor de dagelijkse leiding zal er een aantal werkmeesters zijn. Onlangs heeft het bestuur van „Waghenbrugghe” de heer J. Talens, wonende in Sneek, met in gang van i december tot direkteur be- benoemd. De heer Talens is 40 jaar oud en werkzaam geweest bij Ko ninklijke Nederlandse Heide Mij, bij een waterschap in Overijssel en tenslot te bij de N.V. Hubert in Sneek. Het werkvoorzieningsschap gaat 1 januari ajs. van stamt. Voor de sociale werkvoorziening voor hoofdarbeiders is ook ’n gemeenschap pelijke regeling tot stand gekomen, maar omdat het aantal werknemers in deze categorie zoveel kleiner is geldt deze zelfs voor heel zuid-Friesland. Er komen in dit werkvoorzieningsschap twee aparte „administratieve centra”, een in Heerenvgen en een in Sneek, waar de hoofdarbeiders uit heel zuid- Friesland werk zullen kunnen vinden. Aan het hoofd van beide centra zal weer één direkteur staan; in deze functie is onlangs door het bestuur van het werkvoorzieningsschap de hear G. Bij de Ley uit Stiens benoemd. Ook dit werkvoorzieningsschap start op 1 januari 1971. Volgend jaar zal de organisatie van de sociale werkvoorziening in deze streek dus vrijwel rond zijn en goede kansen bieden aan de betrokkenen Dan zul len naast elkaar bestaan de sociale werkplaats „Finkenburgh”, het werk voorzieningsschap „Waghenbrugghe” (buitenobjekten) en het werkvRorzie- ningsschap „Zuid-Friesland” (hoofdar- beiders). De bondsvoorzitter, de heer J. Wagener uit Amsterdam hekelde in zijn toespraak de houding van de werkgevers. „Wij denken dat we er vandaag de dag zijn, dat wij in een ideale positie verkeren. Niets is minder waar. Er is tegenwoor dig nog een groot onbegrip van werk geverszijde, van wie velen terug zou den willen naar 1910 toen er geen con tacten en afspraken waren tussen werk gevers en werknemers in het horeca bedrijf. Er zijn werkgevers die een graf graven voor hun eigen berijfstak. Men praat over samenwerking, men doet op alle gebied van alles, de werkge vers hebben gezamolijk een sterke in- koopcombinatie, men maakt propagan da met ondermeer „romantische tafe len”, de arbeidsmarkt is krap en daar bij vergeten de werkgevers het aller grootste probleem: het personeelspro bleem met andere woonden het perso neelsgebrek. Talrijke ondernemers in onze sektor zijn blind voor het feit dat andere industrieën een vijfdaagse werk week hebben met voor de werknemers meer vrije tijd en grotere compensa ties voor overwerk. Onze ondernemers, de goede niet te na gesproken, zien niet in dat er voor zondagsarbeid een ruimere compensatie moet komen. Ze zien al! óen maar naar het feit wat dit allemaal voor het eigen bedrijf gaat kosten maar verliezen daarbij de ge hele bedrijfstak uit het oog”, aldus een felle heer Wagener, die ook nog ver telde dat vele werkgevers niet bereid zijn een werktijdverkorting in te voeren. „Wij zullen ons echter verweren en op onze rechten staan en wanneer in Je komende CAO niet zwart op wit de vijfdaagse werkweek, de toeslag op zon- dagarbeid wordt vermeld, zullen wij weigeren verder samen te werken”, zo zei de heer Wagener, die voorts me dedeelde dat de ondermemers in de horecasector niet eens wilden praten over de vierhonderd gulden, alleen al om, het feit dat er stickers zijn gemaakt r t het opschrift „smakelijk eten, maar geen 400,Het is best mo gelijk dat we straks „model werken” en dan zullen de werkgevers in de ho- lacasector zich nog wel eens achter de oren krabben, aldus de heer Wagener die ook nog wees op het ernstige per- sone Isgebrek. In Amsterdam alleen al is er een tekort van 1500 man. Er is een andere aanpak nodig in het hore cabedrijf, dat volgens de heer Wagener De Nederlandse Bond van Hotel-, Ca fé- en Restaurant Personeel (N.B.H.P.) afdeling Sneek bestaat 25 jaar en dit feit werd donderdagmiddag met een receptie en donderdagavond met een feestelijke bijeenkomst herdacht. De re ceptie was druk bezocht en ook op de feestavond ging het gezellig toe. Niet alleen de afdeling bestaat een kwart eeuw, cr waren ook acht leden die 25 jaar onafgebroken tot de afdeling be horen. Zij kregen van de bondsvoor zitter, de Amsterdammer J. Wagener de gouden bondsspeld op de revers ge speld. een gouden toekomst heeft. Men zal moeten ópschieten met betere loon- en arbeidsvoorwaarden te scheppen, want elke dag uitstel betekent een schep grond meer op de lijkkist van het hore cabedrijf. ACHT JUBILARISSEN Vervolgens richtte de heer Wagener zich tot de jubilarissen, waar bij hij voor ieder een „passend” woordje had. De afdeling Sneek noemde hij een pa rel aan de kroon van de Bond en deze waardering werd onderstreept door het aanbieden van een enveloppe met in houd. Cadeaus van dezelfde strekking werden jok overhandigd aan de heren R. Tuinstra en T. de Jong, resp. voor zitter en penningmeester. Vervolgens reikte de heer Wagener met behulp van de secretarispenningmeester de heer A. P. van Egmond de gouden bonds speld uit aan C. Buisman Bolsward, R. Tuinstra. A. Bosma, T. de Jong, T. Spoelstra, H. H. Hanz en T. van der Horst allen te Sneek. De heer S. Huis man, die ook 25 jaar lid is, was we gens vakantie niet aanwezig en kon daardoor de speld niet in ontvangst ne men. DUBBEL PLEZIERIG Wethouder J. R. Visser, sprekende na mens het gemeentebestuur van Sneek zei het dubbel plezierig te vinden dat er zowel voor als achter de tafel zo veel mensen zaten die de Sneker ge meenschap zo in het oog lopend heb ben bediend en dit bedienen dan in de dubbele betekenis van het woord. De taak van de vakbeweging kan in het kort worden omschreven als het behar tigen van de sociale belangen van de werknemers. Maar die omschrijving omvat een scala van velerlei activiteiten. Men stelt wel eens, aldus wethouder Visser, dat de Nederlandse Horeca het niet gemakkelijk heeft. Er sluiten im mers diverse zeer bekende hotels, maar persoonlijk geloofde dhr. Visser dat dit nog wel meevalt. Immers aan de ande re kant bouw* men grote hotels en in Sneek zien we verschillende zaken zich uitbreiden, er vestigen zich specialitei tenrestaurants. Er is sprake van ’n her- struturering en de vraag naar vakbe kwaam horecapersoneel zal blijven. Sneek heeft als toeristencentrum be lang bij een goed functionerende hore ca-sector, het is één van onze visite kaartjes. Dit stellende mag daaraan direct worden toegevoegd dat deze be drijven tevens belang hebben bij een sterke vakvereniging en gelukkig gaan steeds meer werkgevers, ook in de ho reca» ctor, dit inzien. De taak van de vakbeweging is ook het voortdurend at tent zijn en blijven op de positie van groepen of van een enkeling die achter dreigen te raken. Dit werk kan alleen zinvol tot een goed einde worden ge bracht als beide partijen elkaar als volwaardige partners tegemoet treden. De heer Visser besloot met de wens dat de komende jaren die resultaten zal geven die men zich voor ogen stelt, een zo hoog mogelijke organisatiegraad, een ontspannen arbeidsklimaat, goede loon- en arbeidsvoorwaarden, kortom alles wat het leven inhoud geeft en dat is niet alleen ons dagelijks brood, al dus wethouder Visser, die namens het gemeentebestuur de jubilerende afde ling van harte gelukwenste met het 25 jarig bestaan. Achtereenvolgens voer den nog t woord de heer L. Raster- hoff namens de V.V.V., de heer Van Amerongen, de oud-districtsbestuur- der de heer Van Winschoten uit Gro- nongen de pas-benoemde districtsbe- stuuider, de heer M. Steegstra namens de Sneke. Bestuurders Bond en de heer G. van Dalen. Na de receptie in Hotel Hanenburg, volgde een diner in Onder de Linden, terwijl de feestelijkheden (foto Studio Ger Dijs) werden besloten in De Lichtboei. Het De spullen, die met het busje tezamen een waarde vertegenwoordigen van vijf en veertig duizend gulden, zijn deels net aangeschaft, deels reeds gebruikt. De stellingen waarop de apparatuur ternauwernood kan worden geborgen, is door gemeentelieden in elkaar ge zet en Li het busje, dat zonder al dit is aangeschaft, vastgeschroefd. De mensen van de brandweer, die in dien nodig aanwezig moeten zijn om uit te rukken zijn altijd bereik- en be schikbaar, maar zullen eerst in actie komen als de Sneker politie, of die van de gemeente Wymbritseradeel daarom vraagt. In gevallen als er snel moet worden gehandeld echter treden zij eigener beweging op, zo vernamen wij. Een tiental dagen geleden hebben de mannen hun eerste werkje met het nieuwe materiaal opgeknapt. Door de harde wind was een boom omgewaaid, welke zich op het fietspad ter ruste had begeven. Met het nieuwe en op alles antwoord gevende materiaal heb ben zij toen het pad weer begaan ge maakt. Kortom, dat deze wagen met al haar technische hulpmiddelen in een drin gende behoefte voorziet en dringend nodig was, lijdt geen twijfel. Het is, om met burgemeester Van Haersma Buma te spreken, echter te hopen dat er niet vaak behoefte aan is. Is die ex wel, dan is aan de vaste beman ning van het busje, de heren W. Slob, A. Zijlma en J. v.d. Weij de mooie taak erger te voorkomen. Er zjjn altyd mensen geweest die door een lichamelijk of geestelijk gebrek niet zo gemakkelgk een plaats in het gewone arbeidsproces kunnen vinden. Voor dezen heeft de gemeente al sinds lang gezorgd voor speciale, aangepaste werkgelegenheid. Daarbij zjjn de be trokkenen, naar het werk waarvoor zij het meest geschikt zijn, gesplitst in zgn. hoofdarbeiders en handarbeiders. Voor handarbeiders is in Sneek b.v. bekend de sociale werkplaats Finkenburgh.waar ca. 140 werknemers uit de hele Zuid- westhok werk vinden. Een andere categorie handarbeiders heeft altjjd een plaats gevonden in zgn. buitenobjecten, waarvan er in Sneek al vele zijn of worden uitgeboerd. REDAKTIE. Singel 17, Postbus 11 Telefoon 05150-1,233 3779 L. Jellema K'OTOREDAKTIE. Studu, Ger Dijs, SchooLstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrmk Telefoon 05150-5323 De zeven „horeca"-jubilarissen: van links naar rechts T. van der Horst, C. Buisman, A. Bosma, H. H. Hasz, T. de Jong, R. Tuinstra en T. Spoelstra. Voor zitter R. Tuinstra wordt gelukgewenst door de bondsvoorzitter, de heer J. Wa gener. Geheel rechts de secretaris/pen ningmeester A. P. van Egmond. De achtste jubilaris S. Huisman was wegens vakantie niet aanwezig. Op het plein achter het politiebureau, waar deze demonstratie plaats had, werd zoal getoond hoe snel en gemak kelijk het dak van een auto kan wor den gezaagd, hoe met een snijbrander een deur wordt verwijderd en welke mogelijkheden aanwezig zijn met de twee hydraulische cricks. Maar wie mocht denken, dat zich in het busje alleen dergelijke spullen waarmee krachttoeren kunnen worden uitgehaald, bevinden komt (gelukkig) bedrogen uit. Men heeft namelijk ook ten alle tijde de beschikking over een volledige duikersuitrusting en wat ook maar nodig kan zijn bij verdrinkings- "evallen, branden, ongevallen op de weg, ontploffingen, ongelukken met ra- dio-actieve stoffen. Wat dit laatste be- De Commissaris van de Koningin in Friesland, mr. H. Rijpstra, zal op maandag 19 oktober de eerste paal heien vo.het in IJlst te stichten woon- centrum. Zoals bekend zal de Stichting Bejaardenzorg IJlst en Omstreken in IJlst een wooncentrum stichten. Het bouwterrein is gelegen aan de Ylos- tinslaan. Deze bijzondere gebeurtenis vindt plaats ’s middags om half drie. Na afloop is er in het Mienskipshüs een bijeenkomst. En dat Je acht man, die zieh met de ze hulpverlening zullen gaan bezig hou den, aanstonds niet ongetraind voor het één of ander karwei komen te slaan, wordt duidelijk als men weet, dat zij elke zaterdagmorgen geduren de twee uren alle aanwezige appara tuur voor oefening ter hand nemen. Op alle onderdelen wordt daarbij ge let. Wij denken, zo vertelde de comman- Sneker brandweer de die bij de demonstra- had en het gezelschap kijkers van alles en mt van de heer W. Slob, tie de leiding nieuwsgierige nog wat uit de doeken deed over de nieuwe aanwinst, in de eerste plaats niet aan ziekenvervoer. Mocht het ge val zich echter voordoen, waarbij een brancard moet worden gebruikt, wel ook in deze eventuele behoefte voor ziet dar. deze wagen. Een soortgelijke hulpverleningswagen is overigens enige tijd in Drachten in gebruik. Aan één der draaideuren aan de ach terzijde van het busje kan, als dit eens voorkomt, een net passerende arts zijn handen wassen; water kan uit een aan de deur hangend tankje worden getapt. Zeep en handdoek ont breken evenmin. Sinds enige weken is de Sneker brand weer in het bezit van een zogenaamde technische hulpverleningswagen. Al ge ruime tijd zag men de behoefte hier van in. Hoe vaak namelijk is het niet voorgekomen, dat, om eens een voor beeld te noemen, een slachtoffer in het verkeer moeilijk en eerst na eni ge (te lange) tijd uit zijn benarde po sitie kon worden bevrijd. Maar ook de meest eenvoudige werktuigen, waaron der een bezem bevindt zich in het Mercedes-busje, dat donderdagmid dag de brandweerkazerne verliet voor een demonstratie. Hierbij werd onder meer onder de belangstellend toezien de ogen van de burgemeesters van de gemeenten Sneek en Wymbritseradeel, de heren B. van Haersma Buma en B. W. Cazemier, de wethouders V ser en mevrouw De Graaff-Nauta ge demonstreerd wat met dit deels nieu we en mobiele materiaal kan worden gedaan. donderdags De afdeling Sneek telt ongeveer vijf tig leden, die behalve uit Sneek ook afkomstig zijn uit Bolsward en Harlin gen. De N.B.H.P. is aangesloten bij het T.V.V. Op de receptie verschenen behalve de leden met hun dames, ook afgevaardigden van het hoofdbestuur, wethouder J. R. Visser, de voorzitter en secretaris van V.V.V. resp. de heren L. Rasterhoff en Doornbos en verschil lende werkgevers. Zij allen werden wel kom geheten door de voorzitter, de heer R. Tuinstra, die in een korte toe spraak net „verleden” even naar vo ren haalde. Zo werd in 1953 de 15°/o bedieningsgeld vastgelegd, maar nu past dit systeem niet meer. Er is nu sprake van een vaste beloning, iets waarvan de afdeling voorstander is. Belangrijk achtte de heer Tuinstra het dat de bedrijfstak voor de jeugd aan trekkelijk wordt gemaakt, omdat er bij de jeugd weinig belangstelling is voor dit vak, met als gevolg een grote per- soneelsschaarste. De heer Tuinstra me moreerde ook de prettige verstandhou ding met de werkgevers. Het bestuur !gt de toeristische ontwikkeling op de voet. Met name in Sneek is weinig goede hotelaccommodatie, aldus de heer Tuinstra die van mening was dat ook het toerisme tot de industrie gere kend kan en die daardoor ook zekere faciliteiten moert kunnen krijgen. De re creatieve sector zal ook dichter bij de stad moeten komen, meende de heer Tuinstra, die ondermeer doelde op de aan te leggen rondwegen. Hij richtte ook enkele woorden tot de acht jubila rissen et. van hen penningmeester T. de Jong in het bijzonder. De laatste is na melijk 25 jaar penningmeester van de A BONNEMEN'IEN Abonnementsgeld f per hal) laar bij vooruitbetaling Postabonnementen f 6, per half laar t bij vooruitbetaling S. OW -d. d

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1