snekerWkoerier en van Politiek Trefpunt: weinig indrukwekkende start met kamerlid Hermsen N7D Milieubeheer en zelfbehoud de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan IJLST Europees Natuurbeschermingsjaar Raad Sneek stelt standpunt over fluoridering van drinkwater nog even uit Zondag start nieuwe kerkmuziekcyclus in Martinikerk te Bolsward B. en W. van Sneek: geen plannen verplaatsing woonschepenhaven „Uit de Marktstraat" Vroom en Dreesmann Sneek krijgt „Sprinkler"-instalïatie Obligatielening voor uitbreiding kleuterschool „Swaneblom" en Lemmerwegschool In dit nummer is als bijlage opgenomen: Straatwerk in de binnenstad C.P.B. afdeling Ijlst bestaat vier jaar WSNEEKER NIEUWSBLAD advertentietarieven voorlichtingsorgaan van de gemeente Sneek). en de Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD ftS» ’C.l f SNEEKER NIEUWSBLAD i Verschijnt: maandags UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. DONDERDAG 15 OKTOBER 1970 125e JAARGANG No. 82 b.g.g. redakteur Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o Het vorig jaar met zoveel sukses gestarte Politiek Trefpunt heeft maandag avond met de „première” voor het komende winterseizoen, gedurende welke periode (tot begin april) men om de 14 dagen in „De Lichtboei” met elkaar van gedachten kan wisselen over politieke vraagstukken, problemen enz., een weinig indrukwekkende start gemaakt. De schuld hiervan moet in eerste in stantie niet gezocht worden bij de initiatiefnemers van P.T., die dit seizoen bij de opzet van de bijeenkomsten volgens dezelfde succesvolle formule als vorig jaar te werk gaan, maar is voornamelijk te wijten aan de geringe belangstel ling van de Sneker bevolking, die hiermee getoond heeft kennelijk niet erg politiek-bewust te zijn. Was het vorig jaar in het tot „politiek café gebombar deerd” bar-bedrijf aan de Marktstraat meestentijds vrij druk, maandagavond zaten aan de tafeltjes hooguit een 25-tal „politiek-geïnteresseerden”, die wel eens wilden horen wat een tweede kamerlid van de KVP in de persoon van de heer B. J. H. Hermsen uit Emmen, te vertellen had. LOONPAUZE De heer Hermsen zei, op een vraag van die heer D. Brouwer (AR) die men vroeg naar zijn mening over de toe passing van artikel 10 van de loonwet, dat hij geen tegenstander van een even tueel in te voeren loonpauze was. Hij moest dian evenwel wel goed overtuigd zijn van de noodzaak die zou nopen tot ”t nemen van deze maatregel, wamt als KVP tilt men nier vrij zwaar aan, al dus de heer Hermsen. „De regering zal ons eersit moeten overtuigen dat invoering van het totale pakket maat regelen, zoals dit voor het volgend jaar is samengesteld, onontkoombaar is”, meende helt kamerlid, die opmerkte dart de KVP pas dan er mee akkoord zou gaan, indoen een rechtvaardige verde ling van de lasten, die de invoering van het pakket met zich mee brengt, over de overheid en alle lagen van de bevolking zal plaats hebben. De heer Hermsen antwoordde op een vraag van één der aanwezigen, over tuigd te zijn van de noodzaak van het aantrekken van buitenlandse arbeids krachten. We kunnen er volgens hem niet an ontkomen, dat willen we in de toekomst onze economische welvaart behouden en vergroten, 'n aantal buiten Wel, veel nieuws bracht deze niet. De heer Hermsen hield geen principieel betoog over bepaalde „brandende” pro blemen, maar beperkte zich in zijn een half uur durende inleiding tot het aen- stippen van enkele onderwerpen die mogelijk stof tot praten konden ople veren. Er werd ook wel gesproken, maar niet zozeer in die vorm als tijdens de P.T.-avonden van vorig jaar was te doen gebruikelijk. Het „gesprek” be stond aanvankelijk namelijk voor het grootste deel uit een soort vraag-en antwoord-spel, dat tenslotte uitmondde in een soortement „preek” van de heer Hermsen, waarbij hij zich rechtstreeks tot de voorzitter van het bestuur van P.T., de heer D. Brouwer (A.R.) rich- te, op de manier zoals hij gewend is te doen tijdens zittingen van de Twee de Kamer. De heer Hermsen, die nu circa één jaar voor de KVP zitting heeft in de kamer, kwam overigens „goed beslagen ten ijs”. Hij bleek goed geïnformeerd, zo goed zelfs dat hij weinig van repliek werd gediend. Het kamerlid, dart overigens maandagavond voor het eerst op een dergelijke manier in het openbaar op trad, was moeilijk te verleiden tot het uitspreken van persoonlijke meningen, maar verschool zich bij zijn uitspraken achter zijn partij. Zoals bekend heeft 't raadslid R. T’"5n- stra vorige maand schriftelyke vragen gericht tot burgemeester en wethouders van Sne L inzake de situatie in en bij de woonschepenhaven. Het college heeft de heer Tuinstra in middels geantwoord dat er geen plan nen tot verplaatsing van de woonsche penhaven bestaan, mede omdat de aan leg van de zuidelijke rondweg daartoe n’et noopt. HllUW«.ïl<ADVMTKKTtXM.XC^ ^VOOB BHBBB BH OB«UH» De Ulster afdeling van de Christelijke Plattelands Vrouwenbond heeft tijdens de kortgeleden gehouden jaarvergade ring in „de Witte Hei” het vier-jarig bestaan van de afdeling gevierd. Veel werk heeft men overigens niet van de ze jubileumviering gemaakt: het bleef bij een traktatie voor de dames. Tijdens deze vergadering, onder leiding van de presidente mevr. Oppedijk Scho tanus, trad mevrouw Ronner af als pen- ningmeesteresse. Dit gebeurde evenwel niet nadat haar boeke.i wanen gecon troleerd en goedgekeurd, waarop haar decharge werd verleend. De financiën zullen in het vervolg wonden beheerd door mevrouw De Jong-Dreijer. Er was voor jaar overigens direkt al werk aan de winkel, want de verkoping bij op bod van de werkstukken die door de leden werden gemaakt bracht een mooi bedrag op. Ook van de verloting hield men een aardige cent over. De mid dag werd daarna doorgebracht met kie nen, onder voortreffelijke leiding van de heer Keurs. Verschillende dames gin gen met mooie prijzen naar huis. Op 27 oktober brengen de dames een bezoek aan het Fries Museum, men vertrekt om kwart voor een. WH!-1 0-... .- - "TKIlüSlUDlUj. 16 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-prijs landse arbeidenskrachten aan te trek ken. Er moet hierbij evenwel volgens hem wel rekening worden gehouden me de economische welvaart in 't land van herkomst, terwijl ook de familie relaties van de in ons land werkende buitenlander een grote rol speelt, het geen zware verplichtingen oplegt tegen over de landen van herkomst. Het ka merlid wees echter in dit verband nog wel op de gevaren van de huidige fa se waarin de conjuctuur verkeert. Een te ver doorslaan van de conjunctuur kan een terugslag inhouden, die zich kan manifesteren in werkloosheid, door tenschappelijk onderzoek naar de mo gelijkheden van de ontwikkeling van ontfluorideringsapparatuur per kraan, zoals men die reeds kent ten aanzien van calcium, de zg. waterontharders. Verder heeft hij de Gezondheidsraad verzocht na te gaan, welke mogelijk heden geboden worden door alternatie ve fluorideringsmethoden, zoals toe voeging van fluoride aan zout. Het kot rt B. en W. voor, dat het aan beveling verdient het resultaat van bo vengenoemd onderzoek en studie af te wachten, alvorens de raad zijn stand punt over de fluoridering van drink water bepaalt. voldaan, stelden zich ten aanzien van de fluoridering in meerderheid nega tief op. In zijn vergadering van 19 no vember 1968 besloot de raad van Sneek h“t uitspreken van een oordeel op te schorten, tot het op 7 november 1968 door de staatssecretaris van soci ale zak en volksgezondheid, naar aanleiding van in de Tweede Kamer door mevr. Veder-Smit gestelde vra gen aan de Gezondsheidsraad gevraag de nadere rapport ovei fluoridering zou zijn verschenen. REDAKT1E: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 9779 L. Jellema, EOTOREDAKTIE. .Studio Ger Dijs’, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5929 Het college is voorts eens met de heer Tuinstra dat het brengen van verbe tering in de situatie in en bij de woon schepenhaven geen eenvoudige zaak is De woonschepenhaven is in 1950 ge reedgekomen. In de evolutie van het leven op aarde, in een periode van 2000 jaar is de mens niet meer dan enkele millioenen jaren oud. Oorspronkelijk heeft hij als elke andere grote omnivoor zijn deel gehad aan voedsel van plant en dier, er is voedsel geweest voor grote roofdieren. Met de ontwikkeling van communica tie en wapens heeft hjj geleidelijk de roofvijand vrijwel uitgeroeid. De voed- selproduktie is door uitbreiding en ver betering van de landbouw op een hoog niveau gekomen en parasitaire ziekten zijn door medische en hygiënische maat regelen sterk in betekenis achteruit ge gaan. Hij neemt daardoor steeds snel ler in aantallen toe. Vervuilng is storing van biologische cycli. Dat komt door overbelasting met gewone afvalstoffen, zoals elk dier die produceert en döor inbrengen van soms schijnbaar ongevaarlijke hoeveelheden van vergiftige stoffen, die door bilo- gische processen plaatselijk geconcen treerd kunnen worden en dan voor dier en mens gevaarlijk kunnen worden. Producenten van vervuiling en vervui ling veroorzaken stoffen zijn, de mens zelf, het verkeer, de landbouw en de industrie. Alleen door uitgebreid onder zoek kan ■'’’astgestel worden hoeveel de biocoenose kan hebben aan vervuiling voordat er blijvende storingen optreden. Alleen door beperken van de groei van de bevolking en door beperken van de vervuiling kan de aarde voor de mens bewoonbaar blijven. Tot zover Profes sor D>-, D. J. Kuenen. Sindsdien is door de gemeente voort durend getracht deze haven met om geving leefbaar te houden, hetgeen gro te sommen gelds heeft gekost. Er zijn toiletten aangebracht, herhaaldelijk is dJ haven uiitgediept, er zijn voorzie ningen getroffen aan de oevers, er is bestrating aangebracht en hersteld. He laas moet worden geconstateerd dat de genomen moeite vrijwel tevergeefs is geweest. Ter verkrijging van enige ver betering lig+ het echter in de bedoeling voortaan de haven en haar omgeving regelmatig te doen opruimen in G.S.W.- verband. Volledigheidshalve merken B. en W. nog op dat door de Open Deur Commissie Sneek onlangs ’n woonschip is ingericht voor activiteiten onder de bewoners van het woonwagenkamp en de woonschepenhaven, aan welke in richting ook de gemeente financiële me dewerking verleent. Mogelijk kan ook hierdoor enige verbetering in de alge mene situatie het gevolg zijn. Aan het instellen van een onderzoek ter plaatse bestaat bij B en W. geen enkele be hoefte omdat de situatie genoegzaam bekend is. ADMINISTRATIE: Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-4288, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2247 Gironummer 932730 Zondag 18 oktober aanstaande begint de Bolswarder Martini Cantory een nieuwe reeks eaintate-uitvoeringen. Eens per maand, meestal op de derde zon dag, hoopt dit bekende koor voor luis teraars van stad en land kerkmuziek uit verleden en heden ten gehore te brei,g m. Nieuw in de komende reeks is het optreden van de jeugd-cantory. Onder leiding van enkele enthousiaste leden van de Martini Cantory hebben onge veer vijftig kinderen van 1014 jaar intensief gestudeerd. Hun eerste optre den is gewijd aan werk van Schütz en Bach. Het programma voor aanstaande zon dagmiddag (aanvang 2.45 precies) luidt: 1. orgelspe’ door Ad. Houtman; 2. Sin- get den Herren ein neues Lied (Ps. 96) van Heinr. Schütz voor groot- en jeugdkoor; 3. Jesu ist das schönste Licht van J. S. Bach voor jeugd-can- tory en orgel; 4. Jesu meine Freu e, kantate voor koor, soli, strijkorkest en ongel van Dietr. Buxtehude; 5. Wachet auf ruft uns die Stimme van J. S. Bach voor klein e groot koor; 6. Christ der du bist der helle Tag, kl. geistl. Abend- musik für Chor, Violen und B.C. van Hugo Distler. De cantoryen worden bijgestaan door een groep musici uit het Frysk Orkest en de organist J. W. Boeijenga. De lei ding berust bij de cantor van de Mar- tinike.k drs Ad. Houtman. Deze Stichting Natuur Na 70 is ont staan uit de jeugdbonden voor naituur- s'udie in Nederland en Vlaanderen. Doordat ze regelmatig de natuur in trek ken werden zij al vroeg geconfronteerd met de toenemende milieuverontreini ging. Ter voorbereiding van het Euro pees N' aurbeschermingsjaar 70 werd een comité ingesteld, hetwelk later de vorm van Stichting Natuur Na 70 aan nam. Deze organiseerde op 7 maart ook de informatieve jongerenbijeenkomst te- Zwolle, waar 900 scholieren uit het hele land al enigszins geïnformeerd werden inzake deze milieubeschermingsproble- maitiek. De bedoeling van deze bijeen komst was vooral een voorbereiding te zijn op het kongres. Wij willen op het kongres met zoveel mogelijk jonge mensen denken en pra ten over deze problematiek. Deskun digen zullen hun mening geven en ons informeren over de huidige stand van zaken. Gezamenlijk willen wij komen tot een uitspraak van de jeugd in deze. We willen een eisenmanifest voor de regering opstellen dat we, op de laat ste dag van ons kongres, met z’n al len op het Binnenhof in Den Haag gaan aanbieden. Om geen vertekend beeld te krijgen van de eisen die de jeugd in zake leefbaarheid eumilieuhygiënestelt, is het belangrijk dat er van iedere mid delbare school een afvaardiging aanwe zig is. We verwachten 1500 mensen. Kom je ook? Tot ziens in Europa’s Maandagmiddag is bij DIMO scheepsmotorenreparatie in een ruim achthonderd ton metend vrachtschip een motor aange bracht, wegende 11 ton met een kracht van 587 pk. Het was én van de zwaarste motoren die door de mannen of beter ap.zead. de. bok in een schin is aetakeld Het schilt is eigendom van de heer Hamstra uit Rotterdam, die het sleepschip dat bedrijven hun produktie zullen moeten beperken, zo niet stopzetten. SAMENWERKEN? Hoewel de heer Hermsen, zoals gezegd goed geïnformeerd was, kwam hij ei genlijk maar tot weinig werkelijk inte ressante uitspraken. Eerst aan het slot van de bijeenkoms*, toen de samenwer king van de KVP (en eventueel de o- rig twee christelijke partijen) met de Pvda en VVD ter sprake kwam, werd de heer Hermsen verleid tot en kele „nijsgjirriche” uitspraken. Uit zijn woorden bleek dat de KVP wel be trekkingen met de PvdA wilde aan knopen, opdat de kiezer volgend jaar een reële keuzemogelijkheid heeft. Dat die samenwerking nu nog niet zo vlot van de grond komt, gaf hij in bedek te termen wel enigszins toe, om reden dat de PvdA hierop nog niet zo happig is. „Maar u moet niet verwachten dat de KVP op knieën bij de PvdA wil komen, om te vragen of ze alstublieft met ons willen samenwerken. Er moet eerst binnen de PvdA meer openheid komen. Er is een stroming binnen die partij die dit nastreeft, en ik heb er vertrouwen in, dat deze openheid zich nog voor de verkiezingen zal manifes teren”, aldus de heer Hermsen, die zei onder de huidige omstandigheden bin nen e PvdA niet met deze partij in zee te willen gaan. „Ik ben niet van plan mee te doen aan het uithalen van een kunststukje, zoals dart waarover binnen de PvdA nogal eens wordt ge sproken, namelijk dat de PvdA eerst samenwerking zoekt met de VVD en dan pas met ons aan de tafel wil gaan zitten”, besloot de heer Hermsen zijn referaat. De volgende bijeenkomst van P.T. zal worden gehouden op maandag 26 ok- Bedoelu rapport is op 13 juli jl. uit gebracht. De Gezondheidsraad is tot de conclusie gekomen dat sinds 1960 vele gegevens naai voren zijn geko men, die het nut van de drinkwater- fluoridering onderstreepten en van de vermeende schadelijkheid aantoonden, dat deze nog kleiner was dan wel ver ondersteld werd. Inmiddels hebben zich met betrekking tot de fluoridering nieuwe ontwikke lingen voorgedaan. Onlangs heeft de Kroon een aantal beschikkingen van de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, houdende goed keuring van het toevoegen van fluori de aan drinkwater, vernietigd omdat voor verbruikers, die overwegende be zwaren hebben tegen hert gebruiken van gefluorideerd drinkwater, de prakti sche mogelijkheid ontbreekt over on gefluorideerd drinkwater te beschik ken. In verband met deze vernietigin gen heeft genoemde staatssecretaris zich bij schrijven van 31 augustus jl. gewend tot de waterleidingbedrijven, die gefluorideerd water leveren. De bewindsman verzoekt daarin deze be drijven om degenen, die te kennen heb ben gegeven overwegende bezwaren te hebben tegen het gebruik van gefluori deerd drinkwater, de mogelijkheid te willen gaan bieden op enigerlei wijze ongefluorideerd drinkwater te kunnen verkrijgen. Hij deelt voorts mede dat het in zijn voornemen ligt opdracht te verstrekken tot en gelden beschik baar te stellen voor een project tot we- In augustus 1968 heeft de Raad van Commissarissen der N.V. Intercommu nale Waterleiding Gebied Leeuwarden zich tot de raden der Friese gemeen ten gewend met het verzoek hem hun mening te kennen te geven inzake het al of niet fluorideren van het in de provincie Friesland gedistribueerde tober a.s. Spreker is dan de heer Von- hoff, kamerlid voor de VVD, die zal I spreken over „Lente in de politiek” l s Friesland drinkwater. De raden, die aan dit verzoek hebben ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 4>per hal) jaar 1 bij vooruitbetaling). Postabonnementen 6,— per half faar (bij vooruitbetaling) Na de grote brand bij Vroom en Drees mann heeft dit bedrjjf besloten een zgn. „Sprinkler-installatie” aan te leggen. Dit is een systeem waarbij in geval van brand automatisch watersproeiers door het hele bedrijf heen in werking treden. Vanzelfsprekend moet op het kritieke ogenblik hiervoor in korte tijd een zeer grote hoeveelheid water beschikbaar zijn. De in de oude binnenstad aanwe zige distributieleiding heeft hiervoor niet voldoende capaciteit. Omdat bo vendien toch al over vervanging van enkele -’elen hiervan werd gedacht, zal nu in verhoogd tempo een nieuwe wa- tertransp^rtleiding worden aangelegd tussen de Westersingel en het Schaap- markitplein. De werkzaamheden hiervoor zullen op maandag 19 oktober a.s. beginnen en waarschijnlijk in het totaal drie weken duren. Gedurende deze tijd zullen op het trajekt Schaapmarktplein, Peper straat, Marktstraat, Oud Kerkhof (in deze volgorde) door de politie verschil lende verkeersmaatregelen moeten wor den genomen. Maar er zal worden ge probeerd bewoners en gebruikers van de binnenstad zo min mogelijk ider te laten ondervinden. öjj besluit van 21 april 1970, heeft de raad van Sneek besloten een geldle ning van ten hoogste f 100.000,aan te gaan, teneinde uit de opbrengst daarvan de uitgaven voor het uitbrei den met één lokaal van de openbare kleuterschool „Swaneblom” en de openbare lagere Lemmerwegschool te bestrijden. Aangezien de voor het sluiten van de ze burgerzinlening benodigde onthef fing van de ministers van financiën e,. binnenlandse zaken niet tijdig kon word'n verkregen hebben gedeputeer de staten van Friesland geweigerd dit raadsbesluit goed te keuren. Naar de minister van binnenlandse za ken meedeelde zal omtrent dit verzoek om ontheffing eerst een beslissing kun nen worden genomen nadat het resul taat van de inschrijving op de lening bekend i. Inmiddels is nu gebleken dart de door het bestuur van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs ontwikkelde acti viteiten nebben geresulteerd in een to tale opbrengst van de lening van 86.900,—. In verbaad met het vorenstaande stel len B. en W. de raad voor - onder intrekking van hert besluit van 21 april 1970 een nieuw besluit te nemen tot hert aangaan van een burgerzinlening. Inlichtingen; I. Jfuilwijk, Roerstraat 92, Amsterdam, of N. Nporderhome 32, Sneek. bij de werf aan de Oppenhuizerweg heeft laten ombouwen in e en vrachtschip. Zo bijvoorbeeld is er een nieuw roer met stuur- kast ingezet, het schip bevat een aggregaat dat 220 d 380 vol t kan opwekken, er bevinden zich nu pompen welke hydrau lisch worden aangedreven, kortom het is van alle gemakken v oorzien. De maandag in het schip getakelde motor komt uit Oost Duitsland en is afkomstig uit de S.K.L. fabriek in Maag denburg. Het transport in het schip trok veel bekijks. Onze fotograaf Ger Dij» maakte er dit kiekje van. en donderdags Om deze gedachte verder uit te dra gen organiseert de Stichting Natuur Na 70 van 21 te..m. 24 oktober een kon gres in diergaarde Blijdorp te Rotter dam.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1