d. snekerWkoerier Burgemeester H.W.F. Mumsen van IJlst hartelijk verwelkomd 1 de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan IJLST van en om een manager Wethouder J. J. de Vries: Ijlst staat te springen. ■a 'l C J H M. Baaijens verlaat Sneker gemeenteraad Zakenlieden, lever formulieren in A. J. W. Rommes opent Chr. M.T.S. in Sneek Agent loste waarschuwingsschot bij rumoer voor politiebureau DOOR GRENSWIJZIGING ENKELE NIEUWE STRAATNAMEN IN SNEEK 1 I F I ’t Is hem ernst geweest naar Ijlst te komen 1 8® Rapport Friese taalpolitiek ter discussie in de Staten IU-U4. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis In GAASTERLAND, SLOTEN e.o W SNEEKER NIEUWSBLAD OHi«it«l 0<ju« »i" JNDK, WIMIIIUHADEfl DIST I—— - IK HEB EEN BORREL GEDRONKEN Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en I I’ fa# -O V w Eè - sUs Drukkerij Doevendans, Sneeker Nieuws blad, Singel 17. (foto Studio Ger Dijs) i donderdags en t SNEEKER NIEUWSBLAD Leden van de Vereniging van Sneker Zakenlieden wordt dringend aangeraden de formulieren, betrekking hebbende op de komende Sint Nicolaas Aktie zo vlug mogelijk in te leveren. Het hangt van de deelname van de zakenlieden af of de aktie zal slagen. De formulieren kunnen worden ingeleverd bij Verschijnt: maandags UITGEVERS: Drukkerij B. Doevendans n.v. MAANDAG 19 OKTOBER 1970 125e JAARGANG No. 83 De heer M. Baaijens gaat Sneek ver laten in verband met een nieuwe be trekking elders. Zoals bekend is hij be noemd tot directeur van de eerste af deling van het christelijk pedagogisch 9'udiecentrum, gevestigd te Amersfoort In verband hiermee heeft hij ontslag genomen als raadslid (Gezamelijke Christelijke Partijen). Al eerder had de heer Baaijens, die adjunct-directeur van de Christelijke Pedagogische Aka- demie in Sneek was, zich niet weer be schikbaar gesteld als wethouder van Sneek, een functie die hij acht jaar heeft vervuld. In die functie is hij op gevolgd door mevrouw D. IJ. W. de Graaff-Nauta. In de raad zal hij wor den opgevolgd door de heer D. de Vries De heer H. W. F. Mumsen en mevrouw A. G. Mumsen-Lieuwma vrijdagmiddag voor het stadhuis van IJlst. (foto Studio Ger Dijs) Zoals bekend heeft de regering naar ranleiding van het rapport van de Commissie Friese Taalpolitiek op de begroting van C.R.M. voor 1971 een bedrag van honderdduizend gulden uit- getrokken voor de instandhouding en bevordering van de Friese taal en taal cultuur. Deze begroting zal in de pe riode 17-19 november a.s. door de Tweede Kamer worden behandeld. Foto boven. Loco-burgemeester C. Frankena heeft de nieuwe burgemeester de voorzitters hamer overhandigd. Links wethouder J. J. de Vries. dan ook in de lucht gesprongen en heb een borrel gedronken. IJlst blijft weer IJlst. Ondanks het vele dat uw voor ganger voor IJlst heeft gedaan, bleek zijn hart verpand aan de ’droge boeren’ van Wymbritseradeel en er waren raadsleden die direct als schapen achter <en geliefde belhamel meeliepen. Dat is zijn goed recht, maar de oude fusie gedachten kreeg daardoor weer nieuwe brandstof. Er waren echter gelukkig ook „dwêrsbongels” en die vormen de gist van de democratie”, aldus mr. Oppedijk, die geloofde dat de regering door de benoeming van een nieuwe burgemeester rekening heeft gehouden er. zal houden met het karakter van MIst. DUIZENDPOOT De laatste spreker was dokter E. Siet- sma, secretaris van de Stichting Be jaardencentrum in MIst. Deze zei: „soms denk ik ais ik door MIst ga: ik zou liever een straatmaker dan een burgemeester hebben. Toch ben ik blij met uw benoeming. Wij hopen in u een duizendpoot te kunnen begroeten, want er zijn nog verschillen functies open, zoals het 'oorzitterschap van de Stich ting Bejaardenzorg”, aldus dokter Siet- sma, die naast deze functie nog enkele noemde. Burgemeester Mumsen was kort maar „to the point” in zijn be antwoording. Na de sluiting van deze in prettige sfeer verlopen vergadering, kreeg de bevolking van IJlst de ge legenheid kennis te maken met hun nieuwe burgemeester en zijn echtge note. Gedeputeerde Staten van Friesland hebben besloten het rapport van de Commissie Friese Taalpolitiek in de vergadering van de Provinciale Staten van 3 november a..s. ter discussie te stellen, teneinde de Staten in de gele genheid te stellen een uitspraak te dc n over de inhoud van dit rapport en het standpunt, dat de regering naar aan leiding daarvan heeft ingenomen ten aanzien van de Friese taal en taalcul tuur. ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 4.per half jaar (bij vooruitbetaling). Postabonnementen f 6,— per half jaar (bij vooruitbetaling j. ADVERTENTIETARIEVEN 16 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-prijs. ux. X r,... »mn.mm«hWHIB In de wet van 10 juni 1970 tot wijzi ging van de grens tussen de gemeen ten Sneek, Wymbritseradeel en IJlst is bepaald dat de op de dag, vooraf gaande aan de datum van grenswij ziging (1 augustus 1970) voor een over- gaanc gebied geldende gemeentelijke voorschriften gedurende twee jaren na die datum voor dat gebied hun rechts kracht behouden, voorzover deze voor schriften door het bevoegde gezag der gemeente, naar welke dit gebied is o- vergegaan, niet eerder voor dat gebied vervallen worden verklaard. B.en W. hebben zich beraden over de vraag in hoeverre het aanbeveling ver dient d. t de namen der straten, die ten gevolge van de grenswijziging in Sneek zijn komen te liggen, op dólt moment wijziging ondergaan dan wel kunnen worden gehandhaafd. Het beitreft de straten Top en Noardein, vroeger ge legen in Óppenhuizen, Pasfaerdyk en Oerdyk, vroeger gelegen in Loënga, Ivige Leane, vroeger gelegen in Schar- negoutum, Harste, Himdyk en Alddyk, vroeger gelegen in Ysbrechtum en Lem merweg en Sneekerpad, vroeger gele gen in IJlst. Top is vrijwel geheel in de gemeente Sneek komen te liggen. Deze naam kan zonder bezwaar worden gehand haafd. De straat Noardein is echter slechts gedeeltelijk bij Sneek onderge bracht, zodat het handhaven van deze naam tot verwarring aanleiding kan geve:Aangezien het bij Sneek geko men gedeelte aansluit op Top komt het B.W. gewenst voor ook dit gedeelte de naam Top te geven. De namen Pasfaerdyk, Oerdyk, Ivige Leane, Alddyk en Sneekerpad behoe ven voorhands geen wijziging te onder gaan. Wellicht is het in de toekomst wanneer deze straten onderdeel uitma ken van bestemmingsplannen, noodza kelijk deze namen opnieuw te bezien. Ook de namen Harste en Lemmerweg kunnen zonder bezwaar in stand blij ven. i Het gedeelte Himdyk, dart op het grond gebied van Sneek is komen te liggen, sluit aan op de reeds in deze gemeen te gelegen Hemdijk. Het komt B. en W. gewens* voor dat aan dit gedeelte even eens de naam Hemdijk wordt gegeven. Aan een der op hert industrieterrein aan de Oppenhuizerweg gelegen stra ten dient ook nog een naam te wor den gegeven. Bij besluit van 7 okto ber 1963, besloot de raad aan de des tijds op dit terrein aanwezige straten namen te geven van natuurkundigen van wereldvermaardheid. Voor deze straat hebben B. en W. de keus laten vallen op de volgende persoon: Professor F. Zemlke Nederlands natuurkundige. Hoogleraar te Groningen in de theoretische natuur kunde. Belangrijkste werk is de uit vinding van het phasecontratmicros- coop in 1923. Het grote belang van deze vinding is dat levende organismen nu microscopisch kunnen worden gezien en gefilmd. De vinding is beloond door toekenning van de Nobelprijs voor na tuurkunde in 1953. In de nacht van zaterdag op zondag ontstond er voo> het politiebureau in tie Kruizerbroederstraat een oploop, 'toen diaar de auto van de Sneker N. een Fiat opzettelijk werd aangereden door de 23-jarige los werkman J. W., woonachtig aan boord, die in een VW reed. N. had even te voren bij de Lem- merbrug ternauwernood een aanrij ding met W, die roekeloos van rich ting veranderde, kunnen voorkomen. N. wilde hiervan aangifte doen bij het politiebureau en reed hiernaar toe. W. achtervolgde hem en eenmaal bij het bureau aangekomen beukte W. met zijn auto tegen de zijkant van de Fiat. Een agent van politie, die op het rumoer dat was ontstaan, nadat N. W. attent wilde maken op diens onverantwoor delijke manier van rijden, af kwam voelde zich door W., onder invloed van sterke drank, zodanig bedreigd, dat hij een waarschuwingsschot in de lucht lositte. W. is aangehouden en ingesloten. Tegen hem zal procesverbaal worden opgemaakt. ADMINISTRATIE: Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uw Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2247 Gironummer 932730 De bouw van de christelijke middel bare technische school aan Het Perk (uitbreidingsplan Tinga) kan bijna af gesloten worden. De werkzaamheden zijn al zover gevorderd, dat de ope ningsdatum vastgesteld kon worden, n.l. dinsdag 27 oktober a.s. De officië le opening zal worden verricht door de heer A. J. W. Rommes, coördinerend inspekteur van het middelbaar tech nisch onderwijs. De (interdepartementale) Commissie Friese Taalpolitiek, die onder leiding stond van mr. L. B. van Ommen van CRM, werd in 1969 ingesteld met de opdracht een antwoord voor te berei den aan de Ried fan de Fryske Biwe- ging, die zich met een aantal sugges ties voor een Friese taalpolitiek van wege de rijksoverheid tot de minister raad had gewend en voorstellen te for muleren ten aanzien van het algemene regeringsbeleid met betrekking tot vraagstukken op het terrein van de Friese c tuur. Hij was blij met de komst van de heer Mumsen (31) ,,want nu valt en per soonlijke last van de jongste burge meester te zijn van mijn schouders”. Burgemeester H. B. M. Mumsen van ’s-Gravenzande sprak de eerste burger van IJlst als vader (beste Hans en Ada) toe: „je hebt het ambt van nabij mogen meemaken, het is b .‘langrijk om in een kleine gemeenschap lief en leed mee te voelen, een lang gekoesterde wens van jullie is in vervulling ge gaan”. Namens b. en w. van Rijswijk sp. k gemeentesecretaris J. Bremer, die zijn woorden vergezeld deed gaan van een tafelaansteker. „De heer Mumsen staart bekend als e»n rustig persoon, die ge voel heeft voor menselijke verhoudin gen”, zei de heer Bremer. TRADITIE VOORGEZET De voorganger van de heer Mumsen, burgemeester B. W. Cazemier schil derde de situatie bij zijn komst in 1964, toen IJlst alleen via de kroinkelige Hem dijk bereikbaar was en de installatie in de volgepropte J. M. Oppedijk-kleu- terschool plaatsvond. Nu een spoedige combinatie van gemeenten is afgewezen, was het van belang dat deze vakature snel vervuld werd, want de functie van burgemeester van IJlst heeft nog heel veel inhoud, aldus de heer Cazemier, die voorts zei dat de traditie in IJlst met afwisseling van dominees- en bur- gemeeste.'szonen wordt voortgezet. Na mens de rijkspolitie sprak de heer J. Keurs. „IJlst is een gezagsgetrouwe ge meente, waar geen grote rellen voor komen en Mlsrt is bovendien een heel mooi stadje”, zei hij. Oud-burgemeester mr. J. Oppedijk’ zei dat de zelfstandigheid van IJlst al veertig jaar wordt bedreigd. „IJlst is een kind van Wymbritseradeel, een ou de liefhebbende moeder, die het graag zou terugvoeren naar haar brede moe derschoot en melkrijke borsten. Toen ik van uv benoeming hoorde ben ik Een zeer levendige Franken a heette in het Mienskipshüs velen welkom: di verse collega’s van burgemeester Mum sen, drs. B. Oldenburger als afgezand van de commissaris der koningin, de ouders v'an die heer Mumsen en geno digden. In zijn openingswoord richtte de heer Fraokena zich in de eerste plaats tot de raad, die hem zoveel hulp had geboden tijdens de ,,interim-perio- ode” en de bevolking voor het vertrou wen in hem gesteld bij de laatste ver kiezingen. Vervolgens werden de heer en mevrouw Mumsen binnengeleid door mevrouw J. Nooitgedagt-Oranje en de heer S. Wassenaar. KRITISCH „Wij zijn ervan overtuigd, dat uw sol- IJlst heeft een nieuwe burgemeester en loco-burgemeester C. Frankena hing de nieuwe 1ste burger de ambtsketen om. Hij was ogenschijnlijk blij dat hij de funktie kon overdragen, want nog voordat het Koninklijk Besluit was voorge lezen gaf hij de keten al uit handen. Dat gebeurde in het Mienskipshüs, waar een buitengewone raadsvergadering werd gehouden, tijdens welke de heer Mumsen werd geïnstalleerd. Daarvoor waren de heer en mevrouw Mumsen verwelkomd door de loco, wethouder J. J. de Vries en de heer J. L. Ronner en had het gezelschap een rondrit door oud-IJlst gemaakt. Er waren veel men sen op de been, er werd druk gevlagd en Concordia zorgde voor de muziek. De verwelkoming van de eerste burger van IJlst was bijzonder hartelijk. Aan een burgemeesterloos tijdperk van ruim zes maanden was een einde gekomen. Ook aan het onzekere lot van IJlst in een tijd van herstructurering en gewest- vorming. MIXUWB-XN ADVMRTXMTISBrLAD^ -4b VOOR SNEEK KN OMSTRBKBN van eventuele agglomonatieplannen maar een middelpunt ervan. Nadat de heer J. L. Ronner nog had verteld dat men op de secretarie z'n uiterste best zou doen, stoort burgemeester Mumsen de buitengewone openbare vergadering van de raad der gemeente IJlst. Na pen korte pauze voerde als eerste het woord mr. B. van Haersma Burna van Sneek namens de burgemeesterskring. Hij heette zijn nieuwe collega hartelijk wel kom en zei blij te zijn dat de lege stoel in MIst nu weer bezet is. Het is van groot belang dat de san enwerking in de Zuidwesthoek tussen de gemeenten wondt voortgezet en de burgemeester van Sneek rekende dan ook op de me dewerking van de heer Mumsen. Voor al de gemeenten Sneek, Wymbritsera deel en IJlst hebben veel met elkaar te maken. licitatie geen siag in de lucht is ge weest. Wij horen de laatste tijd gesud- der en gerommel over gewestvorming en structuurveranderingen, maar gaan de toekomst vol goede moed tegemoet., U bent een man, waar wij tegen op zullen zien en op wie wij terug zullen vallen.” Aldus de heer Frankena, die verder zei „IJlst zal uw leven niet gaan verzuren of u de voet dwarszetten. maar men denkt en leeft wel kritisch mee. Dankzij de srtuwingskracht van uw voorganger is IJlst ontsloten. Angst voor structurele verandering behoeft er voorlopig niet te zijn, al beeft Sneek ons pas 23 inwoners afgesnoept, maar binnen een jaar heeft IJlst tweeduizend inwoners. Wij gaan met u aan het hoofd hoopvol de toekomst tegemoet en met liefde en vertrouwen hang ik u de ambtsketen' om”, zo zei de heer Fran kena, die meteen het woord verleende aan de ieuwe burgemeester. Nog net op tijd werd echter een regiefourtje ver holpen. „Mij is wel eens verweten dat ik te haastig ben, maar het Koninklijk Besluit van uw benoeming zal nu wor den voorgelezen” liet de heer Frankena op de te snel uitgevoerde handeling volgen. Burgemeester Mumsen spnak in de eerste plaats zijn grote waardering uit voor de heer Frankena „Ik zal streven naai een goede geest in het college en men kan van mij een absolute on- part, digheid verwachten. Mijn streven is eveneens gericht op een optimale communicatie tussen bestuurders en bestuurden. De aanwijzing van dit ambt plaatst mij voor een grote verantwoor- delijkhe'd, maar ik sta voor u met de bede in mijn hart dat Gods zegen op ons werk mag rusten". MANAGER Wethouder J. J. de Vries zei: „Wij staan te springen om een manager, die IJlst weer de stoot zal geven in de goede richt-.ig. Komend vanuit ’n Rijkswijkse flat (vier hoog) hoop ik, dat u met de vele forensen hier zult vernemen, dat het in Mlsrt goed wonen is”. Het feit dait de heer Mumsen in zijn Rijswijk- se tijd veel te maken heeft gehad met de ruimtelijke ordening, achtte de heer De Vries van groot belang voor IJlst. Het oudste raadslid, mevrouw J. Nooit- gedtgt-Oranje vond het mooi, dat de heer Mumsen Fries wilde leren. Zij gaf hem alvast heit adres van de AFUK en raadde hem aa.. maar eens de „Sünde fan Haitze Holwerda” en By de duvel t biecht” te lezen. Zij hoopte dat MIst niet de dupe wordt REDAKT1E: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur FOTOREDAKTIE. Studio Ger Dijs1, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrtnk Telefoon 05150-5323 - gin E 2 fezó.i - L iMi

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1