fc5 snekerWkoerier en Bouw wooncentrum te Ijlst kwam maandag officieel van de grond Raad Sloten besloot toetreding tot regeling Zuid West Friesland IJLST „In de holte van je arm": armoedige inhoud maar lekkere klucht door spel van Ton van Duinhoven en Guus Hermus Shs Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL NOVIB-actie Sneek voor „Werk aan de wereld VEEMARKT SNEEK Commissaris der koningin in Friesland, mr. Rijpstra heide eerste paal Tegenstemmer De Jong: Wij kunnen onze eigen boontjes wel doppen w Ingezonden ZONDAGAVONDZANG Geslaagd Promotie Motelgesprek te Heerenveen over „de mens in het bedrijf” Bijzondere dienst in Baptistenkerk met combo M25 W SNEEKER NIEUWSBLAD BOUW VAN SCHUUR ERG DUUR SNEEKER NIEUWSBLAD aam Geslaagd b.g.g. f 1100,—, 8 donderdags en plannen, die J. S. UITGEVERS: Drukkerij B. Doevendans n.v. Verschijnt: maandags DONDERDAG 22 OKTOBER 1970 125e JAARGANG No. 84 40 603 Te Leiden promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer J. Bergsma, werkzaam aain het reactor centrum te Petten. Dr. Bergsma is ge hore i te Soharnegouitum, waar zijn va der in de dertiger jaren hoofd der geref. school was. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huls-aan-huls in GAASTERLAND, SLOTEN e.o £4*5 (Mluiwl 0>«ra« «M t, tMWMha SMUK. WTMIIITJUAHU m MIST iSxScttt: De vraag die de laatste maanden wordt opgeworpen is of er in de nabije toe komst nog wel mensen gevonden zul len worde die in God geloven. In eik geval wordt er ernstig nagedacht over de vraag of de komende tien jaren niet beslissend zullen zijn voor de kerk als georganiseerd christendom. De technische en sociale revolutie, waarvan het huidige geslacht getuige is, vervreemdt steeds meer mensen van het geloof en de geloofsvormen zo als die door vorige generaties zijn over geleverd. Zal de kerk deze kriels ooit te boven kunnen komen? Over deze vragen zal ds. J. van Dam, baptistenpredikant te Sneek, a.s. zon dagmiddag spreken in een bizondere dienst welke zondagmiddag a.s. wordt gehouden in de baptistenkerk, W. Lo de wijkstraat. Het onderwerp luidt: Zijn er in het jaar 2000 nog mensen die in God geloven? Muzikale medewerking zal worden verleend door de combo M 25 onder leiding van de heer A. R. Huisman. In aanwezigheid van een, de omstan digheden in aanmerking genomen - het was winderig koud - vrij groot aan tal belangstellenden onder wie burge meester II. Mumsen, oud-loco-burge- meester K. Frankena, Wymbritsera- deelH eerste burger B. W. Cazemler heeft de commissaris der Koningin in onze provincie, mr. H. Rijpstra maan- dagmi°dag officieel de eerste paal ge heid van het in Ijst te bouwen woon centrum. Naar bekend zal dit worden gebouwd in de zogenaamde boomgaard aan de Ylostinslaan bij de overweg. Het cen trum, waarvan de bruto kosten op 216 mllj. worden geraamd zal 59 wooneenhe den krijgen, terwijl daarbij nog gebouwd zal worden een Groene Kruis gebouw en nog enkele openbare gelegenheden, waaronder een bibliotheek. Om aan de aktie in Sneek wat meer bekendheid te geven wordt zaterdag, 24 oktober a.s., een ballonnenwedstrijd gehouden voor de schooljeugd. Deze actie wordt om technische redenen, niet ^vooa rans bh oxirmui Op de veemarkt te Sneek werden dins dag j.l. 2660 dieren aangevoerd te we ten: 17 Nogmaals wordt de aandacht geves tigd op de NOVIB-actie „Werk aan de Wereld”, die deze week ook in Sneek gehouden wordt. De gelden, die in Friesland worden opgehaald, zjjn be stemd voor hulp aan werkloze jongeren op Ceylon. De ontwikkelingssamenwer king is een uiterst belangrijke zaak, waarvoor ieders gift dringend nodig is. ADVERTENTIETARIEVEN 16 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-prijs van de u danken ruim zes Met uitzondering van de heer Tj. de Jong (Gem. Bel.) heeft de voltalli ge raad van Sloten donderdagavond besloten toe te treden tot het rechts persoonlijk bezittend lichaam Zuid West Friesland. De heer De Jong achtte aan sluiting voor Sloten niet nodig en merkte op, dat hij, gezien zijn ervarin gen met de Stichting Sudergo, maar weinig vertrouwen in de zaak heeft. „Wij kunnen onze eigen boontjes wel doppen aldus de heer De Jong, die bjj de stemming de enige tegenstem uitbracht. prijs ook veel te hoog. Hij onthaalde de raad op een rekensommetje, waarin hij becijferde dat men jaarlijks van de 32.000,2500,rente kon ontvangen, terwijl te pacht zeker niet meer dan 1000,verhoogd zou kunnen worden, hetgeen dus neerkomt op een verlies van f 1500,per jaar. Hij zag het als een onverantwoorde uitgave voor hut Van der Wal fonds. De schuur is be doeld voor opslag van gereedschap en machinerieën. De boerderij heeft hier voor te wrinig ruimte. B. en w. waren dan ook van mening dat deze uitgaaf verantwoord was en met de aanteke ning dat de heer De Jong geacht werd tegen te zijn, werd het voorstel aan genomen. Voorts hechtte de raad o.m. zijn goed keuring aan een aanvraag van het be- s' mr van de bijzondere lagere school voor de aanschaf van leesboeken in de Friese taal voor de beide laatste klassen. Eveneens werd goedgekeurd het in stand houden van de Openbare Lagere school, waarvan het gemiddelde aantal leerlingen over dit jaar lager was dan het wettelijk minimum. De raad besloot tenslotte de politieveror dening te wijzigen. Er werd een nieuw artikel bijgevoegd dat verbiedt ontploffingen op of aan wegen tot stand te brengen. Dit i t uitzondering van oudejaarsavond 9 uur tot nieuwjaarsmorgen 1 uur, dan mag er dus naar hartelust geknald worden doen. Ina vaa Faassen en Bep Dekker hebben gedaan, wat er redelijkerwijs door de auteur en de Engelse regis seur van her verwacht mocht worden. Van de inhouc van deze komedie dient te worden gezegd, dat deze aan de ar moedige kant is. De dialoog is bij vla gen wel pittig en geestig, maar over het algemeen toch weinig indrukwek kend te noemen. Nee, de kl icht moet worden gemaakt door het sterke spel van de acteurs, en dit gebeurt dan ook op voortreffelijke wijze. Er wordt heel wat „gedold en gesold'waarvan men dinsdagavond dan ook danig ge noten heeft, getuige de Minutenlange ovatie tol slot. Dezer dagen slaagde na examen te Zwolle voor de acte vrouwelijke hand werken (acte U) mejuffrouw K. T. de Boer te Winsum. Zij werd opgeleid door mevrouw Zwaagstra-Van Dijk te Sneek. Eveneens slaagde voor de zelfde ac te haar oud-leerlinge mej. IJ. v.d. Zee te St. Nicolaasga. Frenkel Frank merkt in dit verband op dat het huwelijk ongetwijfeld door de vrouw is verzonnen, omdat de man nen volgens hem, gebaren zijn om elke dag rpnieuw Amerika te ontdekken en over de prairie te galoppeien. In pla-ts daarvan liggen ze huiselijk als getemde leeuwen in de armholte van hun vrouw. In een soortgelijke situatie verkeert ook het heertje van Buitenlandse Za ken (Ton van Duinhoven). Hij verlaat zijn vrouw, installeert zich in een flat met niets anders bij zich dan een ma tras, een deken en een koffer met wat spulletjes. Nauwelijks heeft hij zich neergevleid op „het solitaire bed van de vrijheid” of de telefoon rinkelt. Na tuurlijk zijn vrouw (Ina van Faassea). Twee seconden later staat op de gala- Na enkele kamerstukken bracht het voorstel van b. en w. betreffende het bouwen van een schuur bij de boerde rij van het Van der Walfonds te Fol- lega voor de som van 32.000,de tangen danig in beroering. De heer Leentjes en Roffel (AR) vonden de prijs eng hoog, en eerstgenoemde in formeerde of het fonds het wel beta len kon. De heer De Jong vond de zoals eerder is meegedeeld 's middags gehouden, maar 's morgens. Zij, die aan deze actie willen meedoen moeten in het bezit zijn van een deelnemers kaart, die aan de ballon zal worden gebonden. Kaarten kunnen nog worden gekocht vrijdagmiddag, 23 oktober a.s., van 2 tot 5 uur op het stadhuis en zaterdag morgen om 9.30 uur op het veemarkt- terreln. De kaarten kosten vijftig cent per stuk. Ieder die in het bezit is van een kaart, moet zaterdagmorgen, om half tien op het veemarktterrein aanwezig zijn. 's Middags om 3 uur zullen de tam- boerskorpsen T.G.P. en Advendo een rondgang door de binnenstad maken waar dan nog een straatoollecte wordt gehouden. Meegedeeld wordt nog dat de terug gestuurde ballonkaartjes op de gemeen tesecretarie, Marktstraat 17 (afdeling IV) moeten worden ingeleverd. Hope lijk kunnen dan omstreeks St. Nicolaas de prijswinnaars bekend worden ge maakt. Melk en kalikoeien 1200,—, 1350,—; iij een wat ruw uitziende figuur (Guus Hermus) nieuwsgierig naar binnen te gluren. Het is Fred, een handelaar in tweedehands autobanden, die binnen komt. Hij heeft enorm veel ontzag voor het ambtenaartje, omdat die zijn vrouw heeft verlaten, iets wat hij ook al zo graag heeft willen doen, maar nooit gedurfd heeft. Later doet hij het toch, stiekum, e sleept ook een matras in de overigens al wat meer met meu belen gevulde flat. De vrouwtjes komen natuurlijk ook. Ina van Faassen als de dure Astrid en Bep Dekker als de vlotte meid, die in elke kerel een „lekkere hap" ziet en zo ook ir het heertje van Buiten landse Zaken, die zich ook niet onbe tuigd laat. Vermakelijk was dat deze zo vlot de „ruwe” uitdrukkingen van het vrouwtje overneemt, een kolfje naar de hand van Ton van Duinhoven, die overigens een serie vermakelijkheden aan elkaar rijgt, de ene nog gekker dan de ander. Hij maakt er werkelijk iets goeds van. De hele toestand dreigt eerst op een partnerruil ui. te draai en maar later komt alles weer goed. Ook Guus Hermus maakte van de han delaar in autobanden een ware crea tie. Hoewel hij aanvankelijk wat ge wild acteerde, een euvel waar ook Ton van Duinhoven in het begin mank aan ging, maar laiter maakte hij zijn ty petje fijn, en heeft dit steeds blijven en de Zondagavond a.s. (om 8 uur) wordt in de Cristelijk Gereformeerde Kerk te Sneek Julianapark no.18) weer een zondagavondzangdienst gehouden. Medewerking zal worden verleend door bet zangkoor „De Lofstem” o.l.v. de heer Van Netten. De samenzang zal worden begeleid door orgel en trompet, terwijl één en ander zal worden afgewisseld door de clamatie. Organist is de heer H. Weert- man en trompettist de heer G. de Boer. In het vorig seizoen werden dergelijke zangdiensten ook gehouden waarvoor de belangstelling groot was. Een ieder die kan zingen wordt van harte uitgenodigd deze zangavond bij te wonen. hier in Ijlst zjjn ontwikkeld, sluiten niet aan bij de traditionele wjjze van het Inrichten van een bejaardente huis. De opzet van de inrichting hier is zodanig, dat de bewoners in contact bljjven met de gemeenschap, terwjjl voorts enkele voorzieningen ten behoeve Van de gehele gemeen schap onderdak in het nieuwe ge bouw zullen vinden. De oplossing, zo vervolgde de heer Rijpstra, die door een team van en thousiaste mensen van IJlst werd ge vonden, heeft overal grote waardering gevonden. Uit de gegevens die ik heb ontvangen, heb ik kunnen zien, dat hier logisch is gedacht. Hij had de in druk, dat de heer Sietsma, in de loop der jaren heel wat correspondentie zal hebben verzorgd en ook heel wat zor gen moet hebben overwinnen. EXTRA SUBSIDIE Zowel voor de opdrachtgever als voor de ontwerper is deze bekroning zeer vererend, vooral wanneer men bedenkt, dat dit het eerste projekt in de aan gepaste woningbouw is, waaraan door de minister het predikaat experimen teel is verleend. Dit houdt in, zo zei de heer Rijpstra, dat het rijk hiervoor naast de subsidies op grond van de woningwet een extra eenmalig subsi die verleent. Hij sprak de wens uit, dat de bouw voorspoedig mag verlo pen en dat de woningen en de algemene voorziening n te zijner tijd in de ge meenschap van IJlst de rol zullen ver vullen, die het stichtingsbestuur, daar in gesteund door de gemeentelijke overheid, en de ontwerpers daaraan hebben toegedacht. Woorden van grote waardering richtte hij ten slotte aan het adres heer K. Frankena. Ik wil voor de wijze waarop u maanden als waarnemend burgemees ter bent opgetreden. U hebt dat op een serieuze en consciëntieuze manier ge daan, zo sprak de heer Rijpstra, wiens echtgenote eveneens acte de présence gaf. meer de heer Cazemier, <jbs. Van Gin- kel en dokter Sietsma, de drie initia tiefnemers. BENAUWD De heer E. Sietsma, secretaris van de Stichting „Bejaardenzorg IJlst en Omstreken” noemde 't nieuw te bou wen wooncentrum een zaal van vele figuren, personen en instanties. Het is iets, naar hij zei, wat door veel per sonen is geconstrueerd. Hij betrok in zijn dankwoorden onder meer de ar chitecten Zwart en Haag, welke de uit eindelijke vormgeving van het projekt hebben gegeven. Er is tegenwoordig een groep, die be nauwd is voor een bejaardentehuis. Die mensen hopen er nooit in te komen. We moeten, zo meende de heer Sietsma, de ze idee op haar juiste waarde weten te schatten. Ook is er een groep die een safety-first gedachte heeft die denkt: We moeten er zijn voordat het te laat is. Weer anderen redeneren: Ouderdom komt met gebreken en ik heb nu nog niets, dus waarom zou ik in een bejaardentehuis moeten. Bejaar- d-ntehuizen aldus de heer Sietsma zijn vol geslibd met mensen die daar niet horen. De prikkel tot zelfstandigheid is in één slag weg. Dat is iets wat op zijn zachts gezegd onnatuurlijk en beslist misplaatst is. Daar moet iets aa worden gedaan. AANTASTING Het recht op privacy is groter gewor den, zo vervolgde de heer Sietsma. Hij noemde dit eng belangrijk. Een groot deel van de huidige en toekomstige bewoners van bejaardentehuizen voelt het recht van zelfstandigheid en pri vacy aangetast. Waar het hier in IJlst aanstonds om gaat is aangepast wo nen en dienstverlening in de ruime zin van het woord. Het kan bijvoorbeeld een voorpost zijn voor eventueel een bejaardentehuis. Ook noemde hij de mogelijkheid, dat wanneer iemand in een verzorgings- of verpleeghuis vol doende is opgeknapt hier opnieuw een kans heeft. Wat voor mogelijkheden zal het naar schatting over anderhalf jaar in ge bruik te nemen centrum bieden? Wel, naar de heer Sietsma vertel de komt er een recreatiezaal, een telefooncel, terwjjl in elk van de 59 woningen een telefoonverbinding zal worden aangebracht. Verder komt er een wasserette, een fietsenstalling en worden er logeerkamers gebouwd. Het uitoefenen van hobbies zoals tui nieren zal in hoge mate worden ge stimuleerd. Langer fitaal blijven, daar gaat het om aldus de heer Siets ma. De nieuwe burgemeester van IJbstt,, mr. H. W F. Mumsen wenste de Stichting „Bejaardenzorg IJlst en Om streken” geluk met deze „gedenk waardige dag”. In de periode van voorbereiding heelt u vele moeilijkhe den het hoofd moeten bieden. Hij wens te de mensen van de Stichting een spoedig verloop van de bouw. EXPERIMENT Mr. H. Rijpstra, commissaris van de koningin in Friesland merkte in zijn rede op het doel van zijn komst naar IJlst in de eerste plaats te zien als blijk van belangstelling en waardering voor de vooruitstrevende plannen tot de bouw van dit centrum, dat zo zei hij, door zijn opzet geheel nieuw is en dat dan ook als een experiment kan worden gekwalificeerd. En even verder: De zich af wat er nog te schetsen valt. Iedere gemeente vecht voor zijn ei gen belangen, zo zei hij, zie maar naar Heeg, Balk, Staveren, Lemmer enz. Bovendien voel ik weinig voor 'n voog dijraad boven mij. Wij kunnen op dit gebied onze eigen boontjes wel doppen. Aan een dure dienst hiervoor hebben we geen behoefte. Als er toch meer recreatie rond onze stad moet komen, wat ik overigens niet begrijp, omdat mij alt.jd verteld is dat het hier rus tig moet blijven, voel ik meer voor het particulier initiatief”. De voorzitter antwoordde dat het lich- zich zeker met de recreatie zal bezighouden en dat men naar de toe komst moet kijken. Ook wethouder Al- barda zag de reactie niet als belang rijkste punt. Voor hem was het belang rijkste dat Sloten zijn stem kan laten horen via dit lichaam. Sloten wil graag zijn zelfstandigheid bewaren en de wet houder zag via het lichaam mogelijk heden om dit te bevorderen. De voor zitter zei nog het niet langer verant woord te achten dat Sloten zich in de ze afzijdig hield, waarmee De Jong zei het wel eens te kunnen zijn, maar hij bleef van mening dat hiervoor geen dure dienst nodig is. Volgens hem kun nen de betreffende colleges van b. en w. wel regelmatig met elkaar verga deren en hun gezamelijke problemen bespreken. Dat deze eerste paalheierij voor IJlst een plechtig en belangrijk moment was bleek wel uit het aantal inwoners, dat de vaderlandse driekleur buiten had hangen. Aan de heistellage van de fir ma H. Hylkema was de Friese vlag vastgeknoopt en toen de ongeveer twin tig meter lange paal - die niet de eer ste maar de vierde was - grotendeels aan moeder aarde was toevertrouwd ging er een applaus op. Direkt daarop werden de werkzaamheden ter plaatse op volle toeren overgeschaked. Het ge zelschap autoriteiten en genodigden be gaf zich naar It Miensikipshüs. Daar begon de nieuwe voorzitter de heer J. Nauta - zijn toespraak met: Het was een hele lange paal, welke net in de grond is geheid, maar het heeft ook nogal even geduurd, voordat zeker was dat er mee begonnen kon worden. Hij bracht dank aan onder Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde onze ex-stadgenoot W. W. Bakker voor het doctoraal examen bio logie. 50 Slachtvee 3,50, 4,00, 4,20, f 4,50 gesl. gew.; 40 Pinken 600,—f 700,—ƒ850,-; 2 Graskalveren geen notering; 600 Nuchtere kalveren f 100, 200,—, 220,—, f 325,—; Bokken en geiten geen notering; Weide en slachtschapen f 85, 140,—, 2,75, 3,30 gesl.; 1300 Weide en slachtlammeren 80, 135,—; 5,00, 5,75 gesl. Varkens geen notering. Stemming. Gebruiksvee staande prij zen; slachtvee notering niet hoger; pinken onverandert; nuchtere kalve ren prijshoudend; wolveemarkt prijzen gelijk vorige week. In hun voorstol betreffende de toetre ding tot „Zuid West Friesland” ves tigden b. en w. de aandacht op twee punten, namelijk een structuurplan voor de recreatie voor Z. W.-Friesland en de plannen van de minister van Binnen landse zaken om te komen tot een ge meentelijk herindeling en gewestvor- ming. Het college was van mening dat men dergelijke zaken in breder ver band in onderlinge samenwerking moet beoordelen. Op een vraag van de heer S. Leenstra (PvdA) merkte de voorzit ter op, dait er alleen kosten zijn als men een bepaald plan onder handen neemt. Op de begroting van het vol gend jaar heeft men dit geraamd op 50 cent per inwoner. DUISTERE VERTONING Hierop kwam de heer De Jong met zijn grieven. Hij merkte op dat Sloten uit de Stichting Sudergo is getreden vanwege de financiële positie van de gemeente. Zijn bezwaren zijn altijd ge weest: teveel kosten, geen visie op de toekomst en geen bestuurskracht. „Van Sudergo is dus niets terecht gekomen. Nu gaat men de zaak nieuw leven in blazen met Zuid West Friesland”, al dus de heer De Jong, die de kosten een duistere vertoning noemde. „Een be drag van 50 cent per inwoner kan men gemakkelijk op de begroting zetten, maar wat ik er van gezien heb, gaat het ons per jaar tussen de 4000,en 6000,kosten”. Over de structuur schets zoals genoemd in het voorstel van b. >n w. vroeg de heer De Jong Op zondag 25 oktober om tien uur zal in het Motel te Heerenveen het vol gende gesprek worden ingeleid door de heer H. J. M. van Kessel te Gorredijk. Het thema is: „De mens in het be drijf”. De kommunicatie-stoornissen welke zichtbaar zjjn in de kerken, verenigin gen, vakbonden etc. zijn ook merkbaar in de bedrijven. Men realiseert zich daar de noodzaak van het ontstaan van nieuwe verhoudingen. Dan dringt zich echter wel de vraag op: „Welke mo tieven moeten de boventoon voeren? Zijn het de ekonomische? De technis- sche en de organisatorische? Of moet er ondanks alles prioriteit gegeven wor den aan de belangen van de mens?” Deze en andere vragen zullen a.s. zon dag aan de orde komen. Zondag 1 no vember. „Mens in de ruimte" door Ds. Sj. Bijleveld. ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 4,per hal) jaar bij voor uitbetaling Postabonnementen f 6,~ per hall laar (bij vooruitbetaling i ADMINISTRATIE: Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2247 Gironummer 932730 REDAKT1E: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 3779 L. Jellema redakteur EOTOREDAKTIE. Studio Ger Dijs'Sohoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 Kluchten met problemen op het ech te... ker in en zo ook m Sneek, waar dins dagavond in een praktisch uitverkocht Amicitia in een vrije produktie van Ton van Duinhoven en Guus Hermus de moderne komedie van Dimitri Fren kel Frank „In de holte van je arm” over de voetlichten werd gebracht. Frenkel Frank schreef dit blijspel zo als misschien bekend voor twee echt paren en wie zouden dit beter kun nen zjjn dan Ton van Duinhoven Ina van Faassen en Guus Hermus - Bep Dekker? Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD g Ni K a

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1