snekerWkoerier Magnifiek complex aan Het Perk in de Lemmerwegwijk West Zeer veel gegadigden voor het nieuwe jongerencentrum Inspecteur beroepsonderwijs, A. J. W. Rommes opende Chr. middelbare technische school Nog geen idee wat het allemaal gaat kosten Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL IJLST en Reeds 300 leerlingen gaan dagelijks naar 30 leslokalen tellende gebouw Receptie en Jubileumconcert bij 25-jarig bestaan Chr. gemengd koor „Excelsior" fel Geslaagde hearing over Bolwerkschool-object INGEZONDEN Stichting Kindercrèche Sneek Voor het eerst in uniform Opbrengst kollekte V.H.V. ^SNEEKER NIEUWSBLAD OMowl 4* SMOG WTHIIIIHHDIU MUI SSTSTJ --- --- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de SNEEKER NIEUWSBLAD NIKUWBKN ADVIBTENTIK&LAD^ »VOOR SNKEK EN OMSTEKKEN KEERZIJDE VAN TOLERANTIE (Vervólg zie pagina 21) De en UITGEVERS; Drukkerij B. Doevendans n.v. Verschijnt: maandags DONDERDAG 29 OKTOBER 1970 125e JAARGANG No. 86 In aanwezigheid van een groot aantal genodigden heeft de heer A. J. W. Rom mes, Leeuwarden coördinerend inspekteur van het Middelbaar Technisch On derwijs dinsdag de aan Het Perk in de Lemmerwegwijk West gereed gekomen Christelijke middelbare technische school officieel voor geopend verklaard. Hij deed dat na een vrij lange toespraak tot de overbevolkte ontspanningszaal van de in totaal 45 werkvertrekken tellende school. Het grote en ontstellend mooie complex, geplaatst in seriebouw, heeft een bouwperiode gevraagd van ongeveer twee jaar. Een even lange, of beter gezegd korte periode namen de voorbereidingen in beslag. Ruim drie honderd leerlingen bezoeken de school reeds, die in totaal ruimte biedt aan zo’n vijf honderd „technici in de dop”. Bij dit laatste aantal zijn wel de externe leerlingen - de derdejaars hebben een praktijkjaar - inbegrepen. INFORMATIE-CENTRUM Wat direct opvalt in het complex, dat overigens - de begane grond niet mee- gerekend-drie etages telt- is de ruime bouw in de school. In tegenstelling met vroeger geplaatste schoolgebouw- ONTELBAaR en ONVOORSTELBAAR Y. Brennikmeijer Kievitslaan 3. T. de Boer Suffridusstraat 19. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o VEEL STOF TOT PRATEN Er was na afloop van de inleidende gesprekken veel stof tot praten. Dat meente nebben wij domicilie kunnen krijgen. De grond is al gebruikt en we zullen binnenkort wel om een aan vulling moeten vragen. Daarbij doel de hij op de afdeling proces-techniek, welke er den nog zal worden bijge bouwd. ANDERE VORM Het is best mogelijk dat de S.O.J.S. later van naam verandert en Soc. Cul tureel Werk Sneek gaat worden, want in de voormalige Bolwerkschool zullen andere vormen van werk komen, aldus de heer Baarda, die de aanwezigen vroeg zich eens te bedenken over de naam, die aan het toekomstige jonge rencentrum zal moeten worden gege- 6even. Dirigent werd toen in de muziekwereld de zeer bekende heer J. Nauta uit on ze stad. Toen hij in 1957 bedankte Is dirigent werd tot zijn opvolger be noemd de eveneens zeer bekende diri- ADVERTENTIETAKIEVEN 11 cent per mm; ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-prijs siaste dirigent de heer B. Dijkstra uit Koudum. Het ledental, in de vijftiger jaren meer dan 100, zakte in 1969 tot 55. Thans zit er weer groei in en be draagt het aantal leden 75. We noe men hier nog even de naam van de heer R. W. de Haam. Hij heeft jaren lang op zijn eigen enthousiaste wijze de voorzittershamer gehanteerd. Ver der vermelden we nog, dat drie van de tegenwoordige leden mee-jubileren, te weten mevrouw F. Schouwerwou- Wiersma, mevrouw L. Noorderwerf- Pijlman en 'e heer R. Bangma. IS ER BEHOEFTE AAN ZO’N GEBOUW? Ene meneer Koopmans vroeg zich ai er wel behoefte was aan zo’n mooi gebouw, daarbij uitgaande van het feit dat het gebouw alleen voor de jeugd is bedoeld. Hij verwees in dit verband naar het pas verschenen jaar verslag van de S.O.J.S., waarin onder meer werd gezegd dat de belangstel ling van de jeugd voor De Meerpaal eerder tanend dan toenemend is. Hij pleitte echter wel voor slaap- en lo- giesmogeijkheid op de verdeping voor trekkende jeugd, die niet van een gevulde portemonnee zijn voorzien. „Dan krijgen we een slaapbolwerk” werd uit de zaal geroepen. Voorzitter Baarda reageerde op deze vragenstel ler door te zeggen dat men in de Stichting niet over één nacht ijs is ge gaan. Er is door bevoegde instanties positief op deze plannen gereageerd. Het nieuwe gebouw biedt de mogelijk heid tot uitbreiding van de aktivitei- ten, met name in de sector creativi teit, die in De Meerpaal niet voldoen de beoefend kan worden door gebrek aan ruimte. Misschien is er ruimte op de tweede verdieping voor trekkende jongeren in kleren, doch zonder geld, maar wel gewapend met een tanden borstel. Deze mededeling viel niet bij iedereen in goede aarde, maar de jon geren in de zaal hadden er wel oren naar. De heer G. J. de Boer gaf een toe lichting op de plannen. Het bestaande uit 1790 daterende gebouw zal zo om gevormd worden, dat er een drie ver diepingen tellend gebouw komt. „Het is een vreemd gebouw, maar er is Een deel van de leerlingen van de CMTS was voorheen gehuisvest in de Schippersschool in het Sperkhem en de Christelijke LTS. Anderzijds bivak keren drie klassen van de Jan van Nassauschool momenteel in het bijkant aan Ijlst grenzende gebouw. Naar wij vernamen zal dit laatste nog geduren de bijna een jaar het geval zijn. ADMINISTRATIE. Singel 11 Sneek. Postbus 11 Telefoon 05150-4233, 5169 Kantooruren: maandag t.e.m vrijdag 8-12 en t3.30-ll.30 uu Na kantooruren telefoon 4%x4 4235, 2241 Gironummer 932131 donderdags gemeentebestuur voer de wethouder W. G. Baarda het woord. Burgemeester B. van Haer- sma Buma is verhinderd, maar u kunt er zeker van zjjn, dat hij trots is op deze school. Het stichten tot deze school zo sprak de wethouder, heeft er toe bijgedragen het indus- trieële klimaat in Friesland en Sneek in het bizonder te verbeteren. Zo wel voor Sneek als het bestuur is deze school een bovenslag. Hij hoop te, dat het een sportieve school zal zijn. gent de heer J. R. Blanksma uit Wit- marsum, welke to' 1970 deze funktie vervulde. Onder de zeer bekwame lei ding van deze beide dirigenten behaal de het koor vele suksessen. Om enkele te noemen: op 16 juli 1947 op het con cours te Sneek scoorde het het hoogst aantal punten, in april 1954 op het zaalconcours te Leeuwarden behaalde het een eerste prijs in de ere-afdeling en op het Apeldoorns Muziekconcours in 1955 de ere-prijs. „Excelsior” is evenwel niet alleen een „concours koor”. Er worden namelijk jaarlijkse uitvoeringen gegeven en verder wordt geregeld medewerking verleend bij kerkdiensten en treedt het in bejaarden centra op. AANTAL LEDEN GROEIT Momenteel staat het koor onder leiding van de nog jonge, maar zeer enthou- Met betrekking tot democratisering van het onderwijs zei de heer Rommes: Tolerantie en verdraagzaamheid zijn erg belangrijk. We zullen de kinderen moeten jpvoeden tot respect van an deren. Die verdraagzaamheid heeft echter ook een keerzijde. Hoe lang zal dit doorgaan, waar ligt de grens? Nie mand, zo voegde hij hier aan toe, is bereid alles en iedereen te verdragen. Grenseloze verdraagzaamheid betekend bij de grote massa zelfvernietiging. Wat die verdraagzaamheid betreft, hier ligt een duidelijke taak voor het onderwijs. De zuilen, zo besloot de in specteur alvorens de school voor ge opend te verklaren, waarop we zul le bouwen zijn geloof, hoop en lief de. Namens he wen kunnen de leerlingen en uiteraard ook leerkrachten de klaslokelen be reiken door opvallend brede gangen, aan weerszijden waarvan onder meer op de „bovenverdiepingen” de prak- tijiklo'kalen en theoriezaien. Beneden treft men allereerst een ruime hal aan, waaraan een informatiecentrum is ge projecteerd. Voorts bevinden zich gelijkvloers on der meer de administratie, direotie- en personeelskamer, “en bibliotheek, douches en een fraaie gymzaal. Een en ander werd dan ook met grote be langstelling door de aanwezigen, on der wie de Sneeker wethouders J. R. Visser, W. G. Baarda, mevrouw D. de Graaff-Nauta, oud-burgemeesiter Ras- terhoff, alsook de eerste burger van Ulst, H. W. F. Mumsen, bekeken. was te begrijpen, want het Bolwerk- school-objekt is een zaak met vele aspecten. Zo pleitte een aantal mensen, o.a. mej. Terpoorten voor een (betere) ruimte voor de invaliden en voor een lift in het gebouw, omdat het anders voor hen onmogelijk is het hele ge bouw te benutten. Ook voor de bejaar den zou dit een uitkomst zijn. Verte genwoordigers van de werkgroep „kin dercrèche in Sneek” claimden alvast in het nieuwe gebouw een stuk ruimte. Op een desbetreffende oproep reageer den reeds 35 jonge gezinnen met twee of meer kinderen, dat zij graag ge bruik willen maken van een crèche voor hun kinderen. De ruimte daartoe ontbreekt echter tot dusver. Er komt een gesprek. Wat het aanbrengen van een invaliden- en/of bejaardenlift be treft kon mej. Terpoorten directeur De Boer aan een adres helpen, waar misschien een financiële tegemoetko ming was los te peuteren. De heer De Boer had namelijk wat bedenkelijk ge keken toen hij het woord lift hoorde vallen. Dergelijke installaties zijn nog- U kostbaar, vertelde hij. De heer Baarda was van mening dat het nieu we centrum zo optimaal mogelijk ge bruikt zou moeten worden. Dat waren woorden naar het hart van mevrouw Van Broekhoven die pleitte voor ruim te voor haar welpen en padvinders. Er kwamen meer gegadigden en de heer De Boer zat er kennelijk wat mee in zijn maag, maar de heer Baarda was wat minder ongerust, want hij ver wachtte van alle verenigingen, die op een of andere manier betrokken willen raken bij dit gebouw, suggesties. Ie dereen kan hiervoor terecht bij het be stuur, bij de commissie Bolwerk school-object of bij projektleider Han la Rose. REDAKTIE. Singel 11, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3119 L. Jellema, redakteur 8'OTOREDAKTIE. .Studio Ger Dijs-, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 toch wel iets aardigs van te maken, zonder dat de jeugd zich opgesloten hoeft te voelen”, aldus de heer De Boer. Overigens is in „Uit de Markt straat” van 15 oktober veel aandacht besteed aan het toekomstige jongeren centrum. Een uitgebreide toelichting verlucht met tekeningen heeft heel veel bekendheid gegeven aan dit plan, waarvan men nog niet weet wat het gaat kosten. Voorzitter J. Baarda van de Stichting Open Jeugdwerk Sneek (S.O.J.S.) vertelde in zijn openings woord dat de plannen al vele instan ties gepasseerd zijn om advies en dat men er over het algemeen waarderend over spreekt. Ook op het ministerie van CRM bekeek men de plannen wel willend en er is subsidie toegezegd. De heer Baarda deelde nog mede dat vorige week een Commissie Aktivitei- ten Bolwerkschool-objekt onder voor zitterschap van drs. J. Pop is geïn stalleerd. Er is overleg gepleegd met de jongeren, daarna is een eerste eerste schets gemaakt, de jeugdge- meenteraad (helaas ter ziele) is in de plannen gekend en zo langzamerhand is het plan ontwikkeld tot een fase zo als het er nu is, aldus de heer Baar da, die voorts zei dat wat er is: De Meerpaal, niet meer aan de te stellen eisen voldoet en dat wat er kan komen nu ter discussie wordt gesteld. 13 juli dit jaar was het 25 jaar gele den dat in Sneek het christelijk ge mengd koor „Excelsior” werd opge richt. Het is een voortzetting van het in de dertiger jaren opgerichte koor ,,Osannah in Excelsis”. In ae oorlog 1940-'45 echter werd dit koor opgehe ven. Direkt daarna is men opnieuw ge start en wel op 13 juli 1945 met een nieuw koor: „Excelsior”. Bestuursle den van het eerste uur waren de heren T. DJjkstra, voorzitter, C. van W(jk, sekretaris, R. W. de Haan, alg. ad- junkt en de dames mej. Hoekstra, pen- ningmeesteresse en mej. Groninger, bibliothekaresse. Er bestond na de oorlog, toen op de puinhopen weer moest worden gebouwd, grote behoefte aan middenkader, men sen tussen het hoge kader en de ar beider. Er was een hiaat gevallen. Duidelijke theoretische scholing moest toen worden verwacht. Schoorvoetend onstond, aldus de heer Rommers, toen het uitgebreid lager onderwijs waar uit het technisch onderwijs is ontstaan. Dit heeft een grote explosie veroor zaakt. Het aanital middelbare technis che scholen in 1960 bedroeg 28, nu heeft Nederland er 78 en 14 soortu-- lijke scholen met avond-onderwijs. Een prognose van het bureau voor de sta tistiek verwacht, dat in 1974 48%» mid delbaar technisch onderwijs zal vol gen. Gedeputeerde L. Eringa zou later opmerken, da‘ het percentage in Fries land nu reeds 45 heeft gehaald en dat, zo voegde hij er aan toe, in een agrarische provincie. NIET GERUISLOOS Niet overigens, voordat een aantel spreken, in de bizonder fraaie en fees telijk getooide aula het woord had gevoerd. De voorzitter van het bestuur van de Stichting voor Christelijk Mid delbaar Technisch Onderwijs te Sneek, de heer Tj. Nooitgedagt merkte na de schriftlezing en gebed op, dat er in de laatste 25 jaar op het gebied van het onderwijs veel is veranderd. Verschillende scholen, zo zei hij, zijn reeds gemeengoed geworden en een en ander is niet geruisloos gegaan. De Mammoetwet heeft geen verande ring binnen de school gebracht. Over de ontevredenheid bij leerlingen en leraren merkte hij op: Studenten zijn niet bij kritiek alleen gebleven; neen, zij zijn tot daden overgegaan. Denk maar aan de alternatieve peda gogische accademies. Men keert zich dan tegen de bestaande orde, die op zich zelf niet de enige juiste hoeft e zijn. We moeten steeds open staan voor elkaar en naar elkaar luisteren, heer Nooitgedagt noemde de MTS’er een heel klein radertje in het geheel. Maar hij is wel belangrijk. Belangrijk noemde hij ook datgene wat ondermeer de leraren de afgelo pen jaren voor deze schoo1 hebben ge daan. U heeft het onder leiding van de directeur, de heer A. Gerrits voor elkaar gekregen, zo sprak de heer Nooitgedagt. Hij wendde zich tot een vertegenwoordiging van leerlingen toen hij opmerkte: Heit hangt van jullie af, wat er van deze school terecht komt. Woorden van dank richtte hij ook tot het college van b. en w. In uw ge- De heer Rommes wiens broer des tijds de Christeljjkt LTS officieel heeft geopend, zei het onderhavige moment te zien als een ogenblik, waarop al les even stilstaat. Ontelbaar en onvoor stelbaar zijn de werkzaamheden die hier aan vooraf zjjn gegaan. We moe ten dankbaar zjjn, dat we in deze tijd nog mensen vinden, die hun tijd spen deren om een school voor de jeugd te bouwen, een en ander geheel on- gehoneerd. Een grote felicitatie aan de directeur en aan het stichtingsbe stuur noemde hij dan ook op z’n plaats. Maandagavond werd in de aula van de R. J. Sipkensschool een hearing gehou den over het Bolwerksehoolproject. Deze voormalige Bolwerkschool, die tot jeugdcentrum omgebouwd moet worden, was het onderwerp van langdurige discussies. Er kwam kritiek op het plan, maar ook instemming. De ontwerper van het jongerencentrum, arehitekt Herbert W. List, was in de zaal aanwezig en hij zal een en ander wel goed in zijn oren hebben geknoopt. Hoofdrolspeler was de heer G. J. de Boer, directeur van gemeentewerken die een toelichting gaf op de plannen, later de vele vragen beantwoordde en de wensen en verlan gens ijverig noteerde. Dat deed voorzitter J. Baarda van de Stichting Open I Jeugdwerk Sneek trouwens ook. De opkomst was redelijk en onder de toe- 1 schouwers waren enkele wethouders, raadsleden en gelukkig vrij veel jonge ren, die knap hun mondje roerden. De opbrengst van de kollekte V.H.V. Wymbritseradeel bedrceg 3376,25. Dat bedrag werd ingezameld in: Abbega 66,Blauwhuis 131,80, Fofa- gare 103,50, Gaastmeer 92,50. Gauw 95,—, Goënga 98,50, Heeg 383,15, Hom- merts-Jutrijp 240,15, Nijezijl 77,05, Nij- land 285,Oosthem 75,Oppenhui- zen-Uitwellingerga 458,Schamegou- tum-Loënga 345,Oudega 144, Tims 66,30, Woudsend 329,25, Wolsum 77,60, IJsbrechtum 226,60. De werkgroep tot voorbereiding van een kindercrèche in Sneek (vertegen woordigd door o.a. Humanltas, NVSH en Dolle Mina) zijn ree s lange tijd bezig tot het verwezenlijken van een peuterspeelplaatis. Uit de reacties, die we op een eer der geplaatst artikel in de krant, heb ben ontvangen is ons gebleken, dat er in onze Waterpoortstad een wezenlijke behoefte aanwezig is. De bovengenoemde initiatiefnemers wil len binnenkort een stichting in het le ven roepen. Instanties en participanten, die ons daadwerkelijk en/of financieel willen steunen, kunnen zich binnen veertien dagen tot onderstaande adressen wen den, waar tevens kinderen voor de crèche kunnen worden opgegeven. ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 4,per bal) ;aar ibij vooruitbetaling Postabonnementen f 6, per hal) laar (bij vooruitbetaling HUIDIG BESTUUR Het bestuur bestaat thans uit de heren J. Alken.a, le voorzitter, G. Noorder- werf, 2e voorzitter, W. Obbink, le se- kretaris, D. Noorderwerf, alg. adjunkt en de dames R Faber-Niemeijer, le penn., M. Bootsma-Wiersma, 2e penn. en mej. N. van der Veen, 2e sekr. Op vrijdag 1" november a.s. wordt ter gelegenheid van het jubileum een re ceptie gehouden in restaurant Van der Wal, waarbij oud-leden en verdere be langstellenden van harte welkom zijn. Bovendien zal er een groot jubileum concert worden gegeven op vrijdag 11 december a.s. in de (gereformeerde) Zuiderkerk. Voor deze uitvoering zal een massaal koor worden gevormd van ongeveer 250 koorleden uit de koren, die de heer Dijkstra onder zijn leiding heeft namelijk: het jubilerende koor, het christelijk gemengd koor uit Bois- ward, het christelijk mannenkoor „De Zuidwesthoek” uit Koudum en het christelijk gemengd koor „Solt Deo Gloria” uit Idskenhuizen. Bovendien verlenen medewerking de brassband „Hindelopen” en twee akkordeon-en- sembles en als solist de heer Aerde Kuiper uit Sneek. Het geheel staat on der leiding van voornoemde dirigent de heer B. Dijkstra uit Koudum. De ze uitvoering wordt herhaald in Bols- ward, Workum, Sint Nicolaasga en Bakhuizen, zodat veel liefhebbers van koormuziek in de zuid-westhoek van Friesland dit uniek gebeuren kunnen meebeleven. Tenslotte vermelden we dat „Excelsior” bij deze uitvoering voor ’t eerst in uniforme kledij zal zijn gestoken. SNEL De heer L. Eringa sprak namens het provinciaal bestuur en m.rkte op dat het zelden voorkomt dat een school zo snel na het koninklijk gesluit (5 jaar geleden) klaar is. Belangrijk noemde hij te zien hoeveel jongens tot het eind toe de school bezoeken en niet alleen zo zeer naar het jaarlijks aantal ge slaagden. De heer G. J. v.d. Schouw, directeur van de Christelijke LTS bracht tevens zijn gelukwensen over aan het adres van het bestuur en liet dit vergezeld gaan van een fraai schilderij („blijvend bloemstuk”), dat hij aan de heer Gerrits overhandigde. Hij wees onder meer op de sterke band tussen de LTS en de MTS. De eerste is de ruggegraat van de ande re, zo zei hij. De heer ir. C. Mas- selink, directeur van het architecten bureau G. A. Heldoorn NV te Leeu warden bood een al gereed staand orgel aan, waaruit aanstonds enige niet onbekende klanken werden voortge bracht. Adviesbureau Twijnstra heeft zich belast met de organisatie van de bouw der school, welke is uitgeveord door de Bataafsche Aannemingsmaat- schappij.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1