SNEKERWkOERIER Grote Pier herdacht in stadhuis van Sneek Volgend jaar Middelbare Detailhandelsvakschool in Sneek CTS KRIJGT ITO- EN MOTOR- VOERTUIGENTECHNIEK- AFDELING F r- de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan IJLST van en Ons nieuwe feuilleton Toestemming donderdag afgekomen: w JRk'» ®W11I Sport in dit nummer: WZS-Black Boys: 3-2 Tevens opening van tentoonstelling Burgerlijke Stand Gaasterland Deze week synode in Sneek met veel belangstelling en Verrassende Olympus- dames nederlaag. Winst voor kracht- sportver. „Sneek” Kraak ’m kraakt Olympia p - - advertentietarieven W SNEEKER NIEUWSBLAD Jaarlijkse uitvoering S.G.V. en de Hel Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD <r SNEEKER NIEUWSBLAD NIKUW8 XN ADVERTENTIEBLAD^ «^VOOR SNEEK EN OMSTBEKE SNELLE GROEI van 22 t.e.m. 29 oktober 1970 GROOTZAND b.p.p. dat vorige week woensdag een schaap van de heer L. donderdags REDAKTIE. UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.u verschijnt: maandags MAANDAG 2 NOVEMBER 1970 125e JAARGANG No. 87 Aldus leidde burgemeester B. van Haers- ma Buma vrijdagavond voor een groot aantal genodigden in de raadzaal een door de Culturele Raad georganiseer de Grote Pier-herdenkiing in. In zijn inleiding hield ds. J. J. Kalma zich vooral bezig met Pier’s laatste levens jaren in Sneek, en zijn dood aldaar in de nacht van 17 op 18 oktober 1520. Ds. Kalma liet overigens wel enige reserve horen en hij plaatste ook .1- kele vraagtekens. Weliswaar kwam.n Harlingen, Bolsward en Franeker voor de niet meer geheel normale vrijheids strijder uit Kimswerd niet voor ves tiging in aanmerking, omdat zij in han den van de vijandige Oostenrijkers wa ren, maar ook in Sneek was hij niet Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o In de pauze werd de tentoonstelling in de kleine raadzaal van het stadhuis be zichtigd. Men had voor deze expositie veel belangstelling, zoals wel uit de foto blijkt. Achteraan tussen de deur en schilderij ds. J. J. Kalma, die een in leiding over de laatste levensjaren van Grote Pier hield. (foto Studio Ger Dijs) De syno’e van de Geformeerde Ker ken, die deze week in de Noorderkerk te Sneek vergadert, zal een grote pu blieke belangstelling trekken. In verband hiermee wijst de informatiedienst van de Gereformeerde Kerken erop dat de ruimte in de kerk beperkt is en dat het lang niet zeker is da. er plaats is voor allen die de synode willen be zoeken. De synode begint vanmiddag. Woens dagmorgen en -middag komt de syno de niet in ’t openbaar bijeen en woens dagavond is er geen zitting in verband met de dankdag voor het gewas. Don- derd"" wordt de synode gesloten. Het staat in de Staatscourant van 29 oktober onder nr. 17 van het Scholen plan 1971-1973: de christelijke detail handelsvakschool in Sneek mag vol gend jaar starten met een middelba re afdeling. Behalve Sneek mag vol gend jaar nog een dergeljjke school uit de startblokken gaan, namelijk een katholieke middelb. detailhandelsvak school in Tilburg. De christelijke mid delbare detailhandelsvakschool zal star ten met ingang van het schooljaar 1971-1972, waarschijnlijk met twee eer ste klassen. De vakken zullen gedo ceerd worden in de school aan de IJ1- sterkade. de lagere detailhandelsvak school, waar de meerderheid van het lerarencorps bevoegd is middelbaar on derwijs .e geven. In de vorige week donderdag versche nen staatscourant wordt een besluit gepubliceerd, dat behelst dat de Chris telijke Technische School aan de Van Schouwenburgsstraat het onderwijspak ket mag uitbreiden met een ITO-afde- ling en een afdeling motorvoertuigen techniek. De afdeling Individueel Tech nisch Onderwijs gaat met het nieuwe cursusjaar, dat aanvangt op 1 augus tus van het volgend jaar van start, terwijl de afdeling motorvoertuigen techniek in 1972 of 1973 uit de start blokken zal gaan. Men moet namelijk nog afwa?hten wanneer de subsidie van het Rijk beschikbaar zal komen. De directeur van de school, de heer G. J. van der Schouw, voor wie de beslissing, vooral die van de toestem ming voor de afdeling motor voertui- gen-rtechniek, min of meer als een ver- 17 cent per mm; ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-prijs o^.. .- lll(fï vTHiuntUBtii H uur Maams»™» REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-1/233 3779 L. Jellema, redakteur EOTOREDAKTIE. .Studio Ger Dijs-, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrtnk Telefoon 05150-5323 ADMINISTRATIE: Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-1/233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 1/23)/, 1/235, 221/7 Gironummer 932730 Men wijst als zijn woning Grootzand 12 aan en de heer Obbema, die daar gewoond heeft, voelt zich in het feit, d i een wichelroedeloper die van niets wist, spontaan de aanwezigheid van „een grote ruwgebaarde figuur” in huis vaststelde, gesterkt in de over tuiging, dat Pier daar g woond heeft, waarom hij ook een inscriptie in zijn woning heeft laten aanbrengen. „Maar of zijn sterfbed daar inderdaad gestaan heeft en die inscriptie niet liegt, ik weet het niet” bekende ds. Kalma o- penhartig. En wat zijn rustplaats in de Martinikerk betreft” wij zijllen het grafschrift van Winsemius (1622) wel Geboren: Yeb Tjalling zv P. Schakel en T. Keitsma te Balk; Gerda Doetie, dv J. Sikma en F. Wiersma te Balk. Ondertrouwd: H. Kreeft te Achthuizen en A. M. Pietersma te Balk; J. de Leeuw te Sneek en J. Bakker te Balk; S. Venema te Harich en M. E. Dierkes te Harich; R. Mink te Idskenhuizen en J. G. van der Goot te Wijckel. Gehuwd: J. de Jong te Lemmer en M. Visser te Wijckel. Overleden: J. Roosendaal te Oudemir- dum, ev J. Grouwstra; H. Doorenspleet te Nijemirdum ev H. de Kroon. Zoals bekend is de christelijke detail handelsvakschool op 1 september ’66 ge start met 48 leerlingen. De school bleek een grote levensvatbaarheid te bezitten, hetgeen misschien ook wel komt door het scholenklimaat in Sneek. De school telt momenteel 306 leerling- gen, die verdeeld zijn in drie brug klassen vier tweede klassen, eveneens vier derde klassen en drie vierde klas- nooit op de juiste plaats kunnen aan brengen. Dat Pier geen grafmonument heeft gekregen is zo vreemd niet. Noch de Geldersen, noch de adellijke mede standers. van Pier en noch late/ d>; Oostenrijkers zelf zullen er voor ge voeld hebben zo’n monument op te richten. Het is de Sneker lokaal-patri- ot Napjus die, maar hij zegt weer niet op gezag van wie, met een plaats aanduiding komt: „en leit begraven in de Grote Kerk of St. Martini-kerk aan de noordzijde van de Raadsbank”. Ds. Kalma: wij weten het niet de Kimswerder boer zou misschien het liefst in of vlakbij de oude St. Lauren- tiuskerk van zijn dorp hebben willen rusten, maar, toer dat niet mogelijk bleek in Sneek is begraven. Belang- rijker is echter, aldus ds. Kalma, dat in Sneek de traditie van de vrijheid heel lang geleefd heeft en ik hoop dan ook, dat zij hier steeds een positieve inhoud zal hebben. Mr. B. van Haers- ma Buma: „als we niet alles van hem weten, dan kunnen we altijd nog vast stellen, dat boven de wetenschap het geloof staat, het geloof dat Grote Pier een Sneker was. Aan deze stijlvolle bijeenkomst werd medewerking verleend door Roel Slof- stra die balladen zong, niet van Grote Pier, doch van Marta Hari en diverse Friese liederen. Hij deed dat met veel succes. De heren H. Kingmans en H. de Vries vertoonden na de pauze dia- strips „rond ’t zwaard van Grote Pier” Deze herdenking luidde tevens een ten toonstelling in de kleine raadzaal in, die tot en met 6 november voor ie dereen toegankelijk is. alleen door vrienden omringd. Ook Kampen en Emden, twee vrije steden, worden als de sterfplaats aangemerkt. Toch koos ds. Kalma, die over deze zestiende eeuwse figuur een zeer lees baar boek heeft geschreven, zelf voor Sneek. De traditie is op dit punt oud, En hert mag bovendien vast staan, dat Grote Pier aan Friesland was gehecht, in Friese grond wilde begraven worden, dan niet in Kimswerd, zijn geboorte plaats, dat onbereikbaar was gewor den en in vijandelijke handen lag, dan toch in Friesland en in Sneek met Slo ten, zolang een bolwerk van de Gelder sen. „Wij zijn”, aldus ds. Kalma, „met iets eigenaardigs bezig, wij herdenken de dood van Greate Pier in Sneek, ter wijl het niet positief vaststaat, dat hij in Sneek gestorven is, al kies ik per soonlijk wel voor deze stad”. bare detailhandelsvakschool twee stu- dierichtngen moeten zijn: een com merciële richting er. de dienstverlenen de. De laatste omvat o.a. assurantie, bank wezen, reisbureaus enz. Een afdeling horeca zal waarschijnlijk niet halbaar zijn. Op de middelbare detailhandels vakschool zal les worden gegeven in nederla-nds, twee modern? talen in dit geval Engels en Duits, economie, com merciële vorming, administratie, cal culatie, recht, warenkennis, maatschap pijleer, estetische vorming, lichamelijke opvoeding. Voor vijf vakken is examen verplicht, daarnaast is er nog een keu zevak. In 1974 kan voor het eerst eind examen worden afgenomen. Het wordt een verticale scholengemeenschap, dat wil zeggen de lagere en middelbare detailhandelsschool komen onder één bestuur en onder een algemeen direk- teur, de heer A. J. Dijkstra. De helft van het lerarencorps aan de lagere detailha. delsvakschool heeft bevoegd heid les te geven aan de middelba re school. Het bestuur heeft er in het verleden steeds rekening mee gehou den dat naast de lagere er ook een middelbare opleiding zou komen. Het is alleen maar jammer dat de middel bare school niet dit jaar kon starten, want dan had de doorstroming van de lagere detailhandelsvakschool naar de middelbare direct plaats kunnen vin den, omdiait dit jaar voor het eerst leerlingen met het einddiploma zijn afgeleverd. sen. Men is zeer tevreden over de gang van zaken. Er zijn zes praktij kloka- len en acht theorielokalen. Er ligt een plan tot uitbreiding met vier theorie lokalen en een praktijklokaal. Deze uitbreiding hoopt men in 1971 te realiseren, maar het is wel de laat ste uitbreiding die aan de IJlsterkade kan plaatsvinden. Die uitbreiding met vijf lokalen is overigens dringend no dig, want men zit momenteel erg met ruimtegebrek te kampen. De school telt 21 leerkrachten van wie zeventien in volle dienst. Van de 34 landelijke detailhandelsvakscholen is die in Sneek de zesde in grootte wat het aantal leer lingen betreft. Deze mededeling in de Staatscourant werd uiteraard met bijzondere vreug de vernomen. Vrijdagmorgen werd dan ook de vlag uitgestoken en werden de leerlingen op gebak getracteerd. Het nieuwe onderwijsinstituut in Sneek wordt een drie-jarige school met een verplicht praktijkjaar. De bedoeling is dat men start met twee klassen met in totaal 48 leerlingen. Dit om een e- venwichtige opbouw mogelijk te ma ken. Verwacht wordt dat de middel bare school in 1974 ongeveer tweehon derd leerlingen zal tellen. Tot de mid delbare detailhandelsvakschool worden toegelaten leerlingen met het eindiplo- ma lagere detailhandelsvakschool, met einddiploma vier jaar Mavo, leerlin gen drie jaar WVO of Havo. De wet op het middelbaar middenstandsonder- wijs schrijft voor dat op een middel- Ter herdenking van de 450ste sterf dag van Grote Pier werd vrijdagavond in het stadhuis van Sneek een bijeen komst gehouden. Deze bijeenkomst werd geopend door burgemeester B. van Haersma Buma, die ondermeer zei dat het waarschijnlijk de eerste keer Is dat het zwaard en de helm van Greate Pier samen op één ten toonstelling te bezichtigen zijn. „Wij zijn het Friese Museum dan ook bij zonder dankbaar, dat het ons dit stuk voor de tentoonstelling wilde afstaan. Met hetgeen de Provinciale Bibliotheek ons nog zal zenden, is de expositie in het stadhuis maandag (vandaag) ge heel compleet. Uit het raadhuis van Sloten is het romantische schilderij ge leend, dat Greate Pier in volle actie afgebeeldt en dat, naar mij gebleken is, het eigendom is van het Stedelijk Museum ‘e Amsterdam. Indien deze stukken ergens op hun plaats zijn, dan wel in Sneek. Zouden wij niet de kreet aanheffen: „vestig u in de stad die ook Grote Pier tot woonplaats koos”. En een nieuw bejaardencentrum „Gro te Pierflat” of „Pier Doniastate” noe men?”. rassing kwam naar hij vrijdagmiddag zei, merkte op er wel mee ingenomen te zijn. Het heeft overigens lang ge duurd voordat het zover is, want de eerste aanvraag om uitbreiding met een ITO-afdeling dateert van 27 febru ari 1961, krap tien jaar geleden. La ter heeft men deze aanvraag verder laten afhandelen door de Bond voor Christelijk Beroepsonderwijs, die de Sneker school opnam in het deelplan, ran de hand waarvan het landelijk scholenplan wordt opgesiteld. Ook de aanvraag voor een afdeling motor voertuigentechniek, die op 22 decem ber 1966 in zee ging, werd op dezelf de manier behandeld. VOORLOPIG GEEN UITBREIDING De ITO-afdeling, die in Sneek wordt ingesteld voor d vakken metaalbewer- ken en timmeren, kan volgens de heer Van der Schouw binnen de bestaande constellatie gerealiseerd worden. An ders gezegd, het scholencomplex be hoeft nog niet te worden uitgebreid. Er zullen overigens wel enkele voor zieningen moeten worden getroffen, maar een uitbreiding zit er voorlopig nog niet in. Anders wordt het, als men het de afdeling motorvoertuigen tech niek gaat beginnen. Dan zal het school gebouw wel vergroot moeten worden. Men denkt hierbij aan een uitbreiding met enkele praktijklokalen, gymnastiek en een theorielokaal alsmede enkele tekenlokalen. Van de 19 technische scholen in on ze provincie hadden er tot nog toe zes de beschikking over een ITO- afdeling. Dit zjjn de scholen in Bols ward, Drachten (2). Leeuwarden (1 en een volledige dagschool voor ITO- onderwys) en Dokkum. Sneek wordt dus de zevende. Het instellen van een dergeljjke afdeling in onze stad, za, overigens wel een kleine „ader lating” betekenen voor Je school in Bolsward, die tot nu toe als enige technische school in de Zuid-West- hoek over een ITO-afdeling beschikt Het Individueel Technisch Onderwijs is bestemd voor theoretisch zwakker be gaafde leerlingen. Volgens de heer Van der Schouw gaat men met kleine groep jes werken van hooguit 16 leerlingen, met begeleiding van een leraar die werkelijk liefde voor zijn pupillen koes tert. De leerlingen die tot de ITO- afdeling worden toegelaten moeten ten minste de vijfde klas van de lagere school hebben bereikt en in ieder ge val zes jaar deze school bezocht heb ben. Voor toelating komen verder in aanmerking zij die afkomstig zijn van een buitengewone school en tenminste zes jaar onderwijs aan die school of een basisschool genoten hebben. Be langrijkste voorwaande is evenwel dat een ieder die zich wil laten inschrij ven voor de nieuwe afdeling, zich on derwerpt aan een psychotechnische test. Vroege o) late lenteboden? Wij weten het niet, maar een feit is Lootsma, Pasfeardyk 2 te Sneek is bevallen van twee welgesc hapen lammeren. Moeder en kinderen verkeren in blakende welstand. Normaliter worden lammeren in februari/maart ge boren en dan spreekt men doorgaans wel van lenteboden. Maar met de beste wil van de wereld zouden wij met deze vijf dagen oude lammeren niet van lenteboden durven spreken, nu de winter nog moet beginnen, (foto Studio Ger Dijs), ABONNEMENTEN Abonnementsgela 1 1/,per half laar 'bij vooruitbetaling Postabonnementen f 6, per half laar (bij vooruitbetaling i Als Sjaak Tal, een beroepsinbreker, zijn straf uitgezeten heeft, wordt nij geschaduwd door de recherche, want de buit van de inbraak, juwelen en gou den en zilveren voorwerpen, werd molt gevonden. Doch Sjaak gaat als timmer man werken in de nieuwbouw, gaat zaterdagsmorgens vissen en wandelt ’s middags met vrouw en kinderen en gaat zendags naar het Leger des Heils. Kortom: Sjaak ontpopt zich plotseling als een oppassende huisva der. De recherche begrijpt er niets van. Hebben ze dan toch op het ver keerde paard gewed? Afleidingsma noeuvre, zeggen ze, vooralsnog is even wel niets op Sjaak’s handel en wan del aan te merken, tot. Sjaak in de bouwvakvakantie een zomerhuisje in Heidenrijk gehuurd blijkt te hebben. En dan gaat er een alarmschelletje rinkelen bij de recherche, want een INBREKER MET VAKANTIE is verdacht. Temeer ook, omdat het dorp, dat Sjaak uitgekozen heeft, al eens in de belangstelling van de jus titie heeft gestaan tijdens de behande ling van de inbraaikzaak. Sjaak gaart met zijn gezin naar Hei denrijk en daar wordt hij opnieuw extra in de gaten gehouden. Zal hij zich bloot geven Zal de justitie dan einde'ijn. vat op hem krijgen? In dórt nieuwe feuilleton, waarmee wij vandaag een begin maken, krijgt u op al deze vragen antwoord. INBREKER MET VAKANTIE is een humoristisch feuilleton, vol spanning en er is ook nog een happy end, want er komen behalve Sjaak en zijn gezin nog meer mensen in voor. Wij zijn ervan overtuigd, dat u ons nieuwe feuilleton met genoegen zult lezen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1