Open-huis in Sneker telefooncentrale OVER TIEN JAAR 9500 ABONNEES J ae snekerWkoerier en Studiecommissie wil aantal Friese gemeenten op vasteland halveren Burgemeester had „de wind in de zeilen" met onthulling kunstplastiek bij dienstgebouw PTT IJLST Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Rijksscholen- gemeenschap in Sneek koos oudercommissie Kat offert zich bij brand op voor jong VEEMARKT SNEEK V Burgerlijke Stand Sloten w SNEEKER NIEUWSBLAD Ds. C. van Eysinga voortaan één week per maand naar Stockholm? f SNEEKER NIEUWSBLAD VERANTWOORDING 25 70 719 ADV ERTENTlETAttlEV EN I UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. DONDERDAG 5 NOVEMBER 1970 125e JAARGANG No. 88 heel van verreschrijver, fOGll. ken zijn studiepakket moeten kiezen. De te maken keuze is zodanig be langrijk, dat er voor de ouders van de betrokken leerlingen nog speciale voor lichtingsbijeenkomsten zuilen worden gehouden. Al met al een goed geslaagde ouder avond. 50 3 800 30 200 ABONNEMENTEN. A bonnementsgeld Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huls in GAASTERLAND, SLOTEN e.o Friesland op de drempel van een nieuwe tijd NADERE UITWERKING Het door de studiecommissie uitge brachte rapport vormt een nadere uit- In de kantine van liet nieuwe dienstkringgebouw van de PTT aan de IJlster- kade heeft burgemeester mr. B. van Haersma Buma dinsdagmiddag het start sein gegeven voor liet open huis in de Sneker telefooncentrale aan het Leeu wenburg. Maar voordat het zover was, moest Sneek’s burgervader eerst nog een andere handeling verrichten: bij het gebouw onthulde hij een 4,5 meter hoog kunstplastiek, voorstellende communicatie en bedoeld als symbool van de schakelfunktie van de PTT in de samenleving. Het nieuwe onderkomen van de PTT staat n.l. precies op de scheiding tussen woongebied en industrieter rein. Bij de onthulling had de burgemeester bepaald „de wind in de zeilen”: met het verwijderen van het doek hielp de storm hem een handje en was hem bijna te vlug af. Z 4>— per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 6,— per half jaar (bij vooruitbetaling De Studiecommissie herziening gemeen tegrenzen in Friesland heeft haar rap port uitgebracht aan Gedeputeerde Sta ten betreffende een nieuwe bestuurlijke indeling van Friesland. In de door de commissie voorgestelde gemeentelijke herindeling van Friesland wordt het be staande aantal van 40 gemeenten op het vasteland van Friesland terugge bracht tot 20 (grotere) gemeenten, die (wanneer men Leeuwarden bij deze be rekening buiten beschouwing laat) ge middeld 20.000 inwoners tellen. Slaapkamermeubüair en kat kwa men in de vlammen om. Maandagavond, even voor elf uur, ontstond in het pand nummer 5 aan de IJlsterkade, bewoond door de familie S., begin van brand De brandweer was spoedig ter plaatse en wist het vuur, dat zich tot een slaapkamertje boven be perkte, binnen een kwartier tot staan te brengen. Vervolgens vergden de nabtussingswerkzaam- heden nog enige tijd. De brand is vermoedelijk ontstaan, doordat een brandend straalkacheltje te dicht bij een veren bed zou zijn ge plaatst. Behalve het slaapkamer meubilair hebben de vlammen ook vat gekregen op een in het huis liggende kat. Het beest begon wat te miauwen, waarop brandweer lieden, die zich overigens bedien den met hogedrukspuiten en pers luchtmaskers, naar boven togen. Het dier was zelf in de vlammen omgekomen, maar had zich over haar jong neergevleid, waardoor dit gespaard bleef. Over liefde in de dierenwereld gesproken. Oktober 1970 Geboren: Martijn Boudewijn, zoon van Pieter Hendrik van Vugt, en Maria Andres; Sietze, zoon van Jelle Kraak, en Sjoukje Murkje Haantjes; Aukje, dochter van Jan Klijnema Sinnema. Ondertrouwd: geen; gehuwd: geen; overleden: geen. Rondom een nieuwe centrale gemeente Sneek (bestaande uit het stedenduo Sneek/IJlst plus de daarop gerichte dor pen van Wymbritseradeel) groepeert zich een zestal gemeenten. Voor wat de westkant en de uiterste zuidwesthoek betreft houdt dit bijvoorbeeld in: de vorming van een uitgestrekte kustge- meente met hoofdplaats Workum, om vattende de kleine steden Staveren, Hindeloopen en Workum, de daarmee in veel opzichten vergelijkbare vierde havenplaats, namelijk de ’vlecke' Mak- kum, het dorp Koudum en de daartus sen gelegen en aansluitende plattelands gebieden van Hemelumer Oideferd en Wonseradeel. de commissie, vooral in verband met de recreatie aan de Ijsselmeer- en Waddenkust, de eenheid van regime willen helpen bevorderen door het aan tal kunstgemeenten niet te groot ma ken. Onder de geprojecteerde 20 gemeenten op het vasteland van Friesland zijn 7 kustgemeenten ontworpen (momenteel zijn het er 13), waarvan 3 de gehele IJsselmeerkust beslaan, namelijk de grotere gemeente Balk (Gaasterland) die goeddeels de zuidelijke kustlijn be slaat, Workum en Harlingen (samen de gehele westkust). De recreatiegebieden van Leeuwarden (Groene-Stergebied), Sneek (Sneeker- meer, Witte en Zwarte Brekken) en Heerenveen (Oranjewoud, Nannewijd en in de toekomst wellicht ook een oe- vergedeelte van het Tjeukemeer) maken in het door de commissie ontworpen plan deel uit van het eigen gemeente lijk territoir. De commissie doet ook nog een sug gestie met betrekking tot de binnenge meentelijke decentralisatie. In de vroe gere hoofdplaatsen zou het gemeente huis, dat buiten gebruik komt, dienst kunnen doen als vergaderlokaliteit van de in het kader van die decentralisatie in te stellen organen, annex hulpsecre- tarie. De commissie is verder van oordeel, dat haar voorstellen een eventuele toe komstige gewestvorming niet in de weg staan. Zij zegt tenslotte zich er van bewust te zijn, dat het door haar uitgebrachte rapport nog niet het laatse woord is gesproken over de vernieuwing van de gemeenelijke structuur in Friesland. Gedeputeerde Staten stellen, zo blijkt uit hun aanbiedingsbrief, de studie van de commissie, ter openbare discussie in de kringen van bestuurders en be stuurden. Hun eigen oordeel willen Ge deputeerde Staten zich voorbehouden tot na de kennisneming van en bezin ning op de diverse reacties, met name van de gemeentebesturen, met wie zij ook verder in overleg zuilen treden. otfi<i..i o>v» «m «mmmuh sniik. WTMitiutiAtni utst -M »->■ «un w mu g SjElf In de verantwoording van de door haar ontworpen gemeentelijke herindeling zegt de commissie onder meer nog, dat zij er om bestuurlijke redenen naar heeft willen streven de belangrijkste meren of complexen van onderling sa menhangende kleine meren zoveel mo gelijk volledig tot het territoir van één gemeente te doen behoren. Verder heeft Op de dinsdag in Sneek gehouden vee markt werden in totaal 1905 dieren aan gevoerd, te weten: Melk- en kalfkoeien f 1200, f 1300,—, 1400,—; Slachtkoeien ƒ3,30, ƒ4,00, ƒ4,10, ƒ4,50 gesl. gew.; Pinken 650,f 850,925, Graskalveren geen notering; Nuchtere kalveren 100,200,-, 220,—, 300,—; Bokken en geiten geen notering; Weide- en slachtschapen f 95, 150,—, 2,65, 3,30 gesl. Weide- en slachtlammeren 85, 140,—, 4,70, 5,00 gesl. 8 Varkens geen notering. Stemming. Gebruiksvee notering niet hoger; slachtvee staande prijzen; pin ken onveranderd; nuchtere kalveren vlugge stemming, iets hoger; wol vee markt aanvoer kort, prijzen hoger; slechte stemming. ADMINISTRATIE Singel 11 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uw Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2247 Gironummer 932730 ALTERNATIEVEN De studiecommissie, die van oordeel is, dat er geen of weinig verschil bestaat tussen haar opvattingen en die van de minister van binnenlandse zaken inzake de bestuurlijke (re)organiisatie, heeft voor sommige onderdelen van de door haar voorgestelde herindeling van Friesland alternatieve mogelijkheden gesteld, zoals de vraag of het woonge bied Trynwalden met de dorpen Rij per - kerk en Tiet jerk bij de nieuwe gemeen te Leeuwarden dan wel bij de nieuwe gemeente met hoofdplaats Bergum dient te worden ingedeeld. De commissie noemt verder zelf nog acht mogelijke varianten op haar plan, te weten: De Nederlandse Protestantse gemeente in Stockholm (Zweden) heeft ds. jhr C. van Eysinga gevraagd of hij e pastorale zorg voor de gemeenteleden daar op zich wil nemen. Dit houdt in dat ds. Van Eysinga één week per maand in Stockholm zou werken. Hij zou dan sereeeld ner vliegtuig heen De 20 gemeenten op het vasteland van Friesland, die in het plan worden voor gesteld zijn: een provinciale hoofdstad van ongeveer 100.000 inwoners, drie grote centrumgemeenten van ongeveer 40.000 inwoners met als hoofdplaatsen Drachten (38.500), Sneek (35.000) en Heerenveen (41.000 inwoners), negen gemeenten met gemiddeld 23.000 in woners met als hoofdplaatsen Dokkum (29.500) , Buitenpost idem; Bergum 25000 Harlingen 17.500, Franeker 19.500, Bols- ■ward (21.000), Beetsterzwaag (21.000), Oosterwolde (19.500), Wolvega (21.500 inwoners), zeven gemeenten van gemid deld 13.000 inwoners met als hoofd plaatsen Sint Anna Parochie (14.500), Ferwerd (15.500), Grouw (11.500), Wor kum (14.000), Balk (11.500), Lemmer (9.500) , Joure 13.500) en tenslotte vier (gelijkblijvende) eilandgemeenrten van gemiddeld 2000 inwoners. VAN 44 NAAR 24 Het totaal aantal gemeenten in Fries land zou in de opzet van de studiecom missie dus worden teruggebracht van 44 naar 2 gemeenten. De studiecom missie heeft voor sommige samenvoe gingen een alternatieve mogelijkheid aangegeven. Het aantal gemeenten van 25.000-30.000 inwoners zal, wanneer de suggesties van de studiecommissie wonden gevolgd in Friesland stijgen van 3 tot 6. Er zijn in Friesland thans 3 gemeenten van de ze grootte, te weten Heerenveen, Smal- lingerland en Sneek. Daar komen dan eventueel Dokkum, Achtkarspelen/Kol- lumerland en Bergum (met of zonder Trynwalden) bij. De minste veranderingen zullen volgens het plan optreden in de Zuidoosthoek van Friesland. Opsterland, Ooststelling- werf en Weststellingwerf blijven gelijk. Overeenkomstig het vorig jaar door de studiecommissie uitgebrachte interim rapport, waarin algemene richtlijnen voor de gemeentelijke herindeling van FriesL.nd werden weergegeven, is door de commissie een minimum-grooite van 10.000 inwoners aangehouden. Het dichtst bij deze minimumlijn liggen de nieuwe gemeenten Ferwerderadeel/ Leeuwaïrderadeel, St. Anna Parochie, Workum, Joure, Grouw en Balk. Al leen Lemmer blijft nog onder de grens, maar de commissie verwacht wel, dat hier de 10.000 inwoners-grens binnen niet lange tijd zal worden gepasseerd. in het district Leeuwarden aan het eind va het jaar 2800 wachtenden zullen zjjn. Dit is ruim 800 meer dan het aantal dat in ’t laatst van vo rig jaar op aansluiting wachtte. De heer Posthuma zei dat het totaal aantal wachtenden in heel Neder land aan het eind van het jaar ruim 145.000 zal zijn. UITBREIDING VAN SNEKER CENTRALE In 1932 werd de Sneker centrale ge automatiseerd, men had toen 540 abon nees. In 1966 werd de toen verouder de apparatuur vervangen door een ul tra-modem z.g. U.R.-systeem, waarmee de centrale toen één van de eersten in ons land was, die volgens dit sys- steem werkte. Men heeft momenteel een capaciteit van 4000 nummers. In december of januari wordit een uit breiding met 600 nummers gereali seerd, terwijl de capaciteit in het na jaar van het volgend jaar nog eens met 600 nummers vergroot zal wor den. Deze uitbreiding kan binnen de bestaande bebouwing realiseerd wor den, maar het zal niet bij deze ver groting blijven. In 1980 zal de Sneker centrale een capaciteit van 9500 num mers moeten hebben en de hiervoor benodigde apparatuur kan niet in het gebouw aan het Leeuwenburg wor den ondergebracht. Men zal dan tot nieuwbouw over moeten gaan en plan nen hiervoor zijn op papier al in een vergevorderd stadium. Als we de heer Posthuma mogen ge loven zal over 25 a 30 jaar het te lefoontoestel tot het verleden behoren. Het contact met anderen, zoals dat nu via de telefoon gebeurt, zal visu eel zijn, zo zei hij. Een Duitse PTT deskundige gaat in zijn visie op de toekomst nog verder: we krijgen in het jaar 1995 's morgens of 's avonds niet meer de kramt in de bus. Nee, de dagbladinformatie verschijnt via beeldgeleidingen in de huizen. De te- werking van de in het interim-rapport van vorig jaar geformuleerde en aan bevolen beleidslijn (streven naar grote re, betere geoutilleerde en bestuurs- krachtiger gemeenten van zo mogelijk 25.000-30.000, doch minimaal 10.000 in woners), waarbij naast deze getalsma tige normen tevens rekening is gehou den met andere factoren, zoals geogra fische situatiesj bevolkingsdichtheid, de mogelijkheid van samenwerking in re gionale organen en onderlinge betrok kenheid op economisch, cultureel en maatschappelijk terrein van de verzor gende kennen en het omringende platte land. In de Zuidoosthoek van Friesland, waar geen kleine gemeenten zijn, wil de commissie de bestaande gemeente grenzen in het algemeen handhaven, behoudens enige vergroting van de ge meente Heerenveen met delen van aan grenzende gemeenten, waaronder de dorpen Rohel, Rototerhaule, St. Johan- nesga, Rottum en Rotstergaast, die vroeger behoorden tot de voormalige gemeente Schoterland, waarvan het ge meentehuis in Heerenveen stond. In de Noordwesthoek en de Noordoost- hoek van Friesland betreft de voorge stelde herindeling hoofdzakelijk het sa menvoegen van groepen van twee of drie gemeenten (b.v. Dokkum, een deel van Dantumadeel en Oost- en Westdon- geradeel; Kollumerland en Achtkarspe- len: Tietjerksteradeel en Dantumadeel; Ferwerderadeel en Leeuwarderadeel; Franekeradeel en Menaldumadeel; Har lingen en Barradeel). Daarnaast is hier een zekere herstructurering nagestreefd vooral rondom Leeuwarden, Franeker, Dokkum en Bergum. In de Zuidwesthoek en voor een deel ook in Midden-Friesland lag het be staande patroon het moeilijkst en is een hergroepering rondom de bestaande kern i toegepast. De „Mammoetwet” schrijft voor dat er ook aan de Rijksscholengemeen- schap (H.A.V.O., ATHENEUM) een oudercommissie moet zjjn. Voor ver kiezing van een dergelijke commissie is op 27 oktober j.l. een eerste ouder avond gehouden, waarvoor een zeer goede belangstelling bestond. NXKUWB-KN ADVMBTgNTIEBLAD^ «j^VOOR BNEBK EN OM8TBEKE1 In het nieuwe dienstkringgebouw, dat in april al in gebruik werd genomen, is de buitendienst ondergebracht, die voorheen gevestigd was op de Singel. Het gaat hier om de buitendienst die belast is met het totstandbrengen van telefoonaansluitingen in de hele Zuid West hoek ongeveer 2000 per jaar) en de kabeldienst, die in het zelfde gebied jaarlijks circa 70 a 80 km. kabel legt. In het nieuwe gebouw zijn verder de verschillende administrati ve diensten en een afdeling werkvoor bereiding ondergebracht, er zijn gara ges en rondom is een royaal terrein waar de kabelhaspels opgeslagen wor den. Het nieuwe complex werd ont worpen door de Sneker architect J. de Vries. Tijdens de bijeenkomst in de kantine, welke o.m. werd bijgewoond door wet houder J. R. Visser en de directeur van gemeentewerken de heer G. J. de Boer, merkte de directeur van het te- lefoondistrict Leeuwarden, de heer J. F. Posthuma, op dat het telefoonbe drijf aanzienlijke investeringen vergt, die in de toekomst nog groter zullen worden. Alleen al het bijhouden van de nummercapaciteit in de Leeuwar der centrale vraagt jaarlijks een be drag van vijf a zes miljoen gulden, terwijl er met de aanleg van drie a vier honderd km. kabel per jaar in onze provincie circa vijf miljoen gul den op stap is. TELEFOON MEER BEHOEFTE-ARTIKEL De vraag naar aansluiting op het te lefoonnet stijgt doorlopend. Een ster ke stijging in deze aanvragen deed zich in december van het vorig jaar voor en de curve loopt nog steeds omhoog. Tot nu toe is de vraag 72 procent hoger dan de aanvraag over dezelfde maanden van het vorig jaar. „En ik hoef u niet te vertellen dat ons dat grote zorgen baart”, aldus de heer Posthuma, die als mogelijke oor zaken van deze sterke stiisine in aan- Tot leden der oudercommissie werden gekozen: J. G. Alting, Bolsward, mevr. R. Beetstra-Sybesma, Workur G. F. Dis- se, Sneek, (penningmeester)), mevr. R. de Groot-Kalsbeek, Idaard, J. Jon kers, Sneek (secretaris), mr. H. W. Kuipers, Wommels (voorzitter), P. Nij- holt, Joure, O. Th. Schuurmans, Sneek, mevr. G. R. Visser-de Vries, Sneek. Leden met een adviserende stem zijn drs. W. C. Riel, rector, en J. de Vries, docent. De heer Kuipers, voorzitter, gaf een toelichting op doel en taak der ou dercommissie, terwijl verder het con cept huishoudelijk reglement voor de commissie aan de vergadering ter be spreking werd voorgelegd. Na de pauze hield de rector der scho lengemeenschap een praatje over o.m. de veranderingen welke de invoering der „Mamoetwet” tot gevolg hebben gehad. Op zeer duidelijke wijze wer den de mogelijkheden en de moeilijk heden uiteengezet. De leerling komt (met zijn ouders) in hogere klassen (4e klas HAVO en 5e klas Atheneum) te staan voor het maken van een zo genaamde pakketkeuze, waarin zijn eindexamenvakken opgenomen zijn. Bij deze keuze zal hij er al aan moe ten denken wat hij na de school zal gaan doen. Iemand die b.v. een tech nische opleiding wil gaan volgen zal vooral in de wis- en natuurkundevak- 1. Het woongebied Dokkumer Walden niet bij de nieuwe gemeente Dokkum, maar bij de nieuwe gemeente met hoofdplaats Bergum. In grote lijnen dus een combinatie van de bestaande gemeenten Dantumadeel en Tietjerk steradeel. 2. Verdere vergroting van de nieuwe gemeente Leeuwarden met het dorp Wairtena. 3. De dorpen Akkrum, Nes en Olde- boom, wellicht ook Goëngahuizen en Haskerdijken, niet naar de nieuwe gemeente Heerenveen, maar naar de nieuwe gemeente met hoofdplaats te Grouw. 4. De dorpen Indijk, Koufurderrige, Woudsend en Ypecolsga niet naar de nieuwe gemeente Balk (Gaasterland), maar naar de nieuwe gemeente Sneek. 5. De dorpen Jubbega-Schurega en Hoornsterzwaag naar de gemeente Opsterland. 6. Combinatie van Smallingerland en Opsterland tot één gemeente van on geveer 60.000 inwoners (met de beide bovengenoemde dorpen mee circa 62.500 inwoners). 7. Combinatie van de nieuwe gemeen ten Balk en Lemmer tot één gemeen te van 21.000 inwoners (zonder de on der 4 genoemde dorpen 19.500 inwo ners). 8. Combinatie van de nieuwe gemeen ten Sint Annaparochie en Franeker tot één gemeente van 34.000 inwoners. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur EOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs-, Schootstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 bouw begaf het gezelschap zich naar het Leeuwenburg, waar men door de centrale een ruimte volgestouwd met hopen draden, metertjes, motortjes, relais enz.) werd rondgeleid, waarna men nog een bezoek bracht aan de foyer van Amicitia, waa de TT een expositie heeft ingericht. Naast tele- foonapparaten uit de vroegere jaren treft men hier allerlei moderne com- municatie-apparatuur aan zoals een mobilofoon en sema- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en en (foto Studio Ger Dijs) Even nadat burgemeester B. van Haer sma Buma het staalplastiek had onthuld werd vanaf de IJlsterkade het dienst kringgebouw door de genodigden be zichtigd. F5- achtige ontwikkeling. Na de bijeenkomst in het dienstge- mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-prijs Verschijnt: maandags en donderdags vragen om aansluiting noemt dat de telefoon meer en meer een behoefte- artikel wordt. Men kan er niet meer buiten. Daarnaast willen, 'n verhouding tot voorgaande jaren. steeds meer be jaarden telefoon. De PTT kan maar ten dele aan de vraag voldoen en dus ontstaan er wachtlijsten. Men verwacht dat er en weer moeten reizen. Er zijn weinig mensen in wier leef- en werkschema zoiets past. Ds van Eysinga zou het wellicht kunnen doen, maar hij wacht voorlopig de ontwikkeling van zaken rustig af. Ds. Van Eysinga is woonachtig in Huis ter Heide en voorganger van de Herv. gemeente Wolsum-Westhem.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1