snekerWkoerief 1 van Veiling van zg. douanegoederen in Sneek werd door zakenlieden verstoord IJLST de gemeenten SNEEK, WYM BR ITS ER ADEE L Officieel Orgaan en veSS Weinig hoop op betere toekomst Jeugdsportleiders- cursus in Sneek Tjalling van der Meuten exposeert in Fries Scheepvaart Museum E - 125e JAARGANG No. 89 VOOr Nut dep. SneekStraks alleen cursussen organiseren R. Zwolsman bezocht expositie van Grote Pier Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.c Subsidie voor restauratie kerktoren in Gauw Deurwaarder Keler staakte de veiling door overmacht W SNEEKER NIEUWSBLAD Zeldzame techniek van schilder uit Leeuwarden Eenmalig subsidie voor voetbalvereniging T.O.P. Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de lEW MAANDAG 9 NOVEMBER 1970 SNEEKER NIEUWSBLAD HIIUWB-BMADVBKTBMTIBBLAD^ VOOB 8NBBK BN OM6TBBI donderdags en UITGEVERS: Drukkerij B. Doevendans n.v Verschijnt: maandags b.g.g. redakteur mengde normale verf op een doek te brengen. Dit doek evenwel, heeft voor dat het zover is reeds verschillende kleurwisselingen ondergaan. Voordien aan ge- '•’oto links: Kopers en niet-kopers zijn tot vlak voor de tafel van deurwaarder J. Keler ge drongen. Een en ander maakte het on mogelijk dat de veiling van z.g.n. douanegoederen werd voortgezet. Het grootste deel van de te koop aangeboden goederen moest weer worden ingepakt. (foto Studio Ger Dijs) Het gebeurde vrijdagavond in café-restaurant „De Beurs” aan de Lange Vee- marktstraat te Sneek. De „unieke veiling van douane goederen” zoals in een advertentie was aangekondigd, eindigde in een chaos, veroorzaakt door zaken lieden in Sneek die het met de gang van zaken niet eens waren. Men noemde het doodgewoon misleiding, verkapte winkelverkoop, ontduiking van de win kelsluitingswet en noem maar op. Dit soort veilingen neemt een steeds grotere omvang aan en de kat moest nu de bel maar eens aangebonden krijgen, aldus de middenstanders in Sneek. Ze hadden in zoverre succes dat deurwaarder J. Keler uit Leeuwarden om kwart over negen de veiling moest staken omdat hij en zijn helpers zich niet meer verstaanbaar konden maken. Wèl werd later nog enige tijd „over de toonbank” verkocht, want er waren natuurlijk ook serieuze kopers aanwezig, die op een koopje aasden. Tijdens een onlangs gehouden bestuurs vergadering heeft het bestuur van het Nut departement Sneek de positie be sproken waarin het Nut in onze stad momenteel verkeert. De conclusie uit de besprekingen geeft niet veel hoop op een betere toekomst voor het de partement. De enquête die men onder de leden (180, ruim 50 rageerden) hield geeft evenmin veel vertrouwen de moge- ijkheid de aktiviteten van ’t Nut voort te zetten op de wgze waarop dit ge bruikelijk was. zijn werken zou kunnen begrijpen. Kijk, i derde) vnrtt rl.- vs rila a?.T»lr-al in z-lid- caVvtil— derij stelt een boom voor. Kijk je na melijk van boven af op een boom, dan zie je n.ks meer dan een cirkel. De kleuren zijn voor mij symbolen.” Niet slechts de kleurschakeringen, neen ook elke lijn is, naar hij zegt tot op l hoe mooier je ze begint te vinden. ADV ERTENTIETAK1EV EN 17 cent per mm; ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-pnjs De enquête bracht aan het licht dat er vijf leden zijn die menen dat het Nut opgeheven moet worden. Voor het houden van lezingen bestond ook wei nig belangstelling: 13 stemmen. Duide lijk bleek de voorkeur voor het crea tieve werk en eventuele uitbreiding daarvan: 54 stemmen. Het was ver heugend dat 32 van de 50 leden die lun kaart terug stuurden eigen ideeën inbrachten. Ook uit deze suggesties bleek dai de belangstelling vooral uiit- o"""*1 wTMMiTjtunK m$T -..m -n. .nl.a Hf KHHWW'fH lang van ’t aaanwezig zijn van ’n sport veld ten behoeve van de voetbalver, in deze dorpsgemeenschap, alleszins ver antwoord een subsidie in de kosten te verlenen. Het college stelt de raad dan ook voor de gevraagde medewer king te verlenen. REDAKT1E: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 3779 L. Jellema, EOTOREDAKTIE. .Studio Gei Dijs Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrtnk Telefoon 05150-5323 ADMINISTRATIE. Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-4233 5169 Kantooruren: maandag t.e.rn vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2247 Gironummer 932730 op de man af aan deurwaarder Ke ler, die hetzelfde antwoord gaf. De heer Middelhoff hield aan, daarbij op merkende dat een gerechtsdeurwaar der, als de heer Keler is, zich met dergelijke praktijken niet moet inlaten. De heer Keler gooide het over een an dere boeg: „u zorgt dat het hier rus tig wordt”. „Nee” zei de heer Middel hoff, „ik vraag u als gerechtsdeur waarder waarom u in de advertentie in het Sneeker Nieuwsblad melding maakt van een „unieke veiling van douane-goederen”. U weet net zo goed als ik dat douane-goederen goederen zijn waarop geen rechten zijn betaald, dat zijn inbeslaggenomen goederen.” D. van der Werf: „U bedondert de consument zo is het en niet anders”. De afslager mengde zich ook nog in de discussie: ,,’t is voor keer dat ik als afslager meemaak dat mensen die willen kopen, belemmerd worden dit te doen.” Intussen was het publiek opgestaan en tot tegen het po dium aangedrongen. En terwijl men over en weer druk aan het praten was, kregen de serieuze kopers toch een kans om „over de toonbank” zaken te doen. Maar dat had met veilen niets meer te maken. Later op de avond kwam de recherche ook nog binnen, die zich liet voorlichten door bestuurs leden van de Vereniging van Sneker Zakenlieden. Die verklaarden dat ze de deel, sommigen waren zeer veront waardigd en teleurgesteld over de gang van zaken. Zij ieten dat duidelijk bij ken. Intussen hebben de Sneker Zaken lieden bereikt, dat well cht deze hele materie onderzocht zal worden. Ze hebben in elk geval bereikt, dat de veiling in Sneek vrijdagavond op een falikante mislukking is uitgelopen. Naar het zich laat aanzien bestaat er in de Zuidwesthoek van Friesland voldoende belangstelling voor de door de Raad voor Sport, Recreatie en Jeugdwerk der gemeente Sneek en de (federatieve) Sportraad Sneek in sa menwerking met de Nederlandse Sport Federatie te organiseren Jeugdsport- leiderscursus. üit de gemeenten Lem- sterland, Sneek, Wymbritseradeel en Ijlst meldden zich inmiddels 16 gega digden aan, zodat het minimum aan tal deelnemers dat noodzakelijk is n „de zaak financiëel rond te krijgen” bijna is bereikt. De cursus, welke wordt geleid door docenten van de N.S.F. omvat 26 bij eenkomsten van 2% uur. De cursus wordt gegeven op avonduren in de can- tine van de Sneker Sporthal, terwijl voor de praktijklessen gebruik zal wor den gemaakt van gymnastieklokalen in Sneek. De deelnemers, die de leeftijd van 17 jaar moet 1 hebben bereikt, behoe ven niet persé lid te zijn van een sport vereniging. Voorts kunnen zowel man nen als vrouwen deelnemen. Doordag zowel de Ned. Sport Federa tie, de Provinciale Friese Sportraad als de gemeente Sneek de cursus sub sidiëren bedraagt het lesgeld slechts 25,—. Heit ligt in de bedoeling dieg .en, die zich voor deelname aan de cursus - die opleidt voor het officieel door het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk erkende diplo ma Jeugdsportleider - hebben aange meld op korte termijn bijeen te roe pen voor het maken van definitieve afspraken omtrent de cursusavond (en) en lestijden. Ieder ontvangt hiertoe persoonlijk een uitnodiging. Tot 15 november a.s. kan aanmel ding schriftelijk geschieden bij de af deling Sport, Recreatie en Jeugdwerk an de gemeentesecretarie van Sneek, tel. 05150-4241 (de heer Schurer) al waar ook nadere inlichtingen kunnen worden ingewonnen. Het is bepaald de moeite waard tot 1 december tussen tien en twaald uur ’s morgens en half twee en vgf uur ’s middags (uitgezonderd op zondagen) een kijkje te nemen in de gal er y van het Fries Scheepvaart Museum aan het Kleinzand, waar de op 8 april 1923 in Wanswerd aan de Sreek ge boren Leeuwarder schilder Tjalling van Je Meulen een deel van zjjn wer ken ritstalt. Maar liefst twee en veer tig lino’s tekenngen en olievefschil- derijen zijn daar te bezichtigen, ver vaardigd door een man, die naar hij zelf zegt er een hele aparte techniek op nahoudt. Soortgelijke schilderijen heeft hij zelf ten minste niet eerder gezien. Reinder Zwolsman is vrijdagmorgen in Sneek geweest. Hij bezocht daar de tentoonstelling van Grote Pier, want deze legendarische figuur uit Pingjum is een verre voorvader van de heer Zwolsman. De man van de EMS was in gezelschap van zijn zoon, de heer P. Zwolsman en zijn in Workum woon achtige neef E. Zwolsman. Het gezel schap liet zich voorlichten door ds. J. J. Kalma, nadat er eerst een on derhoud met de burgemeester mr. B. van Haersma Burna, was geweest. De bekende nazaat wilde natuurlijk e- ven kijken of hij het 2,12 meter lange zwaard, dat dertien en een half pond zwaar is, kor hanteren, en of hij de helm kon torsen. Later op de dag begaf de heer Zwols man zich naar Kimswerd, waar hij in de herberg Greate Pier een lich ter zwaard „ontvreemde” met de be doeling er vrijdagavond in Den Haag op het slotdiner van de ANVV voor de Amerikaanse deelnemers manhaf tig mee te zwaaien. De heer Zwols man zou aanvankelijk de opening van de expositie op vrijdag 30 oktober heb- gen bijgewoond, maar hij was toen verhinderd. Vandaar nog zijn bezoek aan de tentoonstelling op de laatste dag dat die geopend was. Die grote partij douane-goederen be stond uit televisietoestellen, óók draag bare, radio’s, platenspelers, stereo-ap- paratuur, gouden dames- en herenhor loges, colliers, sieraden, Zaanse klok ken, bestekken enz. Van zeven tot acht uur kon men deze goederen bezichtigen en van die gelegenheid werd een druk gebruik gemaakt. Jong en oud bekeken de spulletjes zeer nauwgezet, men ging zelfs op tafels staan om naar het uur werk van de hoger geplaatste Zaanse klokken te luisteren. Tegen acht uur was de zaal grótfol, er moeten stoe len worden bijgezet, ’t Wend duidelijk dat het een rumoerige veiling zou wor den en dat had de afslager kennelijk in de gaten, want hij hoopte, naar hij zei, op een rustige veiling: „blijft u alstublieft een beetje rustig” en meteen begon het gelach en ’t geroezemoes. Dat werd nog erger toen de afslager achter de tafel zei: ,,al deze douanegoederen, uitgezonderd drie gebruikte t.v.’s zijn echt en van dit bouwjaar en op alles zijn de rechten betaald. De prijzen zijn excl. 12 procent BTW en 8 procent vei- lingkosten. Iedereen krijgt het recht ie dere gulden die hij betaalt, te probe ren, niet goed geld terug”, aldus de afslager. „Hoe staat het met de ga rantie?” „Heeft u een technische De voetbalvereniging T.O.P. te Oppen huizen - Uitwellingerga heeft het ge meentebestuur van Wymbritseradeel gevraagd om een subsidie in de kos ten van het maken van een afschei ding rond het voetbalveld. De vereni ging heeft zelf het sportveld aanmerke lijk verbeterd, maar de kosten hier van zijn z< hoog geworden, dat de kas momenteel uitgeput is. De kosten van de afscheiding kunnen niet voor eigen rekening worden geno men die worden geraamd op rond dui zend ilden. Aangezien in de loop der jaren diverse sportverenigingen in de meente soortgelijke bijdr. zijn verstrekt, achten b. en w. het, gelet op het be- kat de bel wc' moesten aanbanden, de ze methode van oneerlijke verkoop moest maar eens aan de kaak gesteld worden, omdat deze verkoopmethodiek steeds grotere vormen aanneemt. Te gen een echte veiling of een boelgoed bestaat bij de middenstanders geen en kel bezwaar. Wèl tegen dez% avondver- koop, want anders is het niet”. Als gerechtsdeurwaarder kijgt de „vei lingmeester” ontheffing van de winkel sluitingswet, maar als één van onze leden ’s avonds na zes uur een t.v., horloge of sieraad verkoopt, gaat hij of zij prompt op de bon We hebben over deze materie ook een gesprek ge had met de commissaris van politie in Sneek, de bel is de kat aangebon- dc eersf.e den, aan deze misleidende praktijken moet nu maar eens een eind komen”, aldus enkele bestuursleden van de Sne ker Zakenlieden. Particulieren, die op Het bestuur van de Vereniging Dorps- een koopje aasden, waren deze zaken- belangen 1 het college van kerkvoog- lieden beslist niet dankbaar, integen- den van de Hervormde gemmeente te Cauw hebben in maart van dit jaar het gemeentebestuur van Wymbritse radeel gevraagd om subsidie in de restauratie van de toren van de Her vormde „erk in Gauw. B. en W. be richtten toen de kerkvoogdij dat het verzoek in behandeling zou worden ge nomen, zodra ook het rijk en provin cie subsidie zouden verlenen. De situatie is echter dat wil men on gelukken met vallend gesteente in de komende winter voorkomen, dan is het noodzakelijk, dat zo spoedig mo gelijk met de restauratie wordt begon nen. Inmiddels hebben zowel het rij’ als de provincie medegedeeld in prin cipe met het restauratieplan accoor te gaan en een subsidie in het voor uitzicht te stellen. De minister va CRM heeft het subsidie vastgesteld o] 50 procent van 8500,is 4250,- uit te betalen in 1971. Het provineiaa subsidie zal 10 procent bedragen en da is 850,Tegen een toekeenning va: een gemeentelijke subsidie bestaat nr geen bezwaar, met dien verstande da dit niet meer zal bedragen dan 3( procent der subsidiabele kosten, hetgeei nee: komt op 30 procent van 8500,— is 2550,Het totale subsidie be draagt derhalve 7650, ging naar cursus en creatief werk. Het aantal jeugdleden is nihil en men ziet geen mogelijkheid meer om jeugd leden aan te trekken. Er zijn voldoende verenigingen en organisaties die dit doen. Voorts ziet het bestuur niet veel nut meer in het houden van een leden vergadering gezien de uiterst geringe opkomst. TTet jaarverslag werd de le den derhalve toegestuurd. Wat gaat het Nut nu doen. Het lijkt het bestuur dat de enige taak die het departement nog overblijft is het orga niseren van kursussen. Dat houdt in dat geen kontributie -al geheven worden dit jaar, omdat de kursussen self sup porting moeten zijn. Wel hoopt het be stuur dat op deze wijze de band met de verenigingen niet geheel verbroken zal worden, want mochten er betere tij den aanbreken, ’t kontakt dan weer kan worden hersteld. Het bestuur hoopt, dat de belangstel ling voor de kursussen in overeenstem ming zal zijn met de uitslag van de enquête en dat ook vele volwassenen aan dit kursuswerk zullen deelnemen. Een opgave van de te houden cursussen zal t.z.t. bekend worden gemaakt. Uit het jaarverslag, dat een overzicht is van wat het Nut dit jaar heeft ge daan, bb'jkt ook de bedroevende be langstelling van de leden voor de ver schillende gehouden evenementen. Zo was de openingsavond qua opkomst di rect al een flop, terwijl ook de belang stelling voor de „grote avond” met het cabaretgezelschap Ivo de Wijs be neden de maat bleef. Een sukses was de creatieve dag voor kinderen tussen 7 en 11 jaar, die in januari o.l.v. Pier van Brakel werden beziggehouden en dit kan ook gezegd worden van de enige lezing die er in het afgelopen seizoen gehouden werd Een tweede grote avond, met het optreden van het mi- metheate- van Will Spoor, kon wegens de kosten niet doorgaan. Gebrek aan geld (weinig leden, geen subsidie nog) gebrek aan wezenlijke belangstelling, de volte van de nformatie en ont- spanningsmarkt, dat zijn de problemen waarme. het Nut worstelt, sportleiderscursus in sneek dienst?”, werd uit de zaal gevraagd. „Is dat nodig?” „Ja”. „Uw afslager heet Kooi en ik kom veel in Fries land”. Reactie uit de zaal „Nooit van gehoord”. De afslager: „Niets is zo gemakkelijk dan een veiling kapot te maken, ik verkoop bij opbod, wanneer u allemaal meewerkit, kunnen we om kwart over élf klaar zijn”. Opnieuw boe-geroep, gelach en gerommel, maar de afslager trok zich er niets van aan. Hij pakte als eerste artikel een 14 krt. gouden herenhorloge, gekeurd, kost overal 195,Er was een koper maar door al het lawaai hoorden wij niet wie kopei werd en hoeveel er voor werd betaald. Een Oostenrijkse wijn schenker bracht een tientje op. Er ging ook nog een enkele platenspeler weg, nog een gouden dameshorloge, maar toen was het weer gebeurd. Intussen was deurwaarder Keler ook gearri veerd en rustig een pijp rokend, over zag hij de zaal. Zijn linkerbuurman probeerde het opnieuw, maar spreek koren als „wat een spreker is die man, die zo lekker ouwehoeren kan”, maak ten voorlopig een einde aan de veiling. KUNT U HET BEWIJZEN? Deurwaarder Keler gooide het over een andere boeg: „Het is jammer voor die mensen, die met serieuze bedoelin gen zijn gekomen, u verhindert die mensen, die met serieuze bedoelingen zijn gekomen, u verhindert die mensen om te kopen, waarvoor ze gekomen zijn”. „Bent u handelaar?” werd in de zaal geroepen, „kunt u bewijzen dat het douane-goederen zijn?” Een ver ontwaardigde middenstande riep „dit is gewoon een verkapte verkoop van een winkelier”. „Waar komen de goe deren precies vandaan?” Er volgde op nieuw een onderbreking achter de ta fel werd beraadslaagd. Het werd op nieuw geprobeerd, maar de verkoop werd weer onderbroken, toen iemand riep, nada* een klokje was aangebo den: „repareert u die ook?”. Een zang koor hief „hela, hola, hou er de moed maar in” jan, gevolgd door een hiep- hiep-hoera. Deurwaarder Keler en zijn helpers hamerden op de tafel, men gaf het daar nog niet op. „Het is uw schuld, dat deze veiling mislukt”, werd door deurwaarder Keler gezegd. „Ja, dat weten we wel, dat willen we juist” werd geantwoord vanuit de zaal. Er waren natuurlijk ook mensen die echt gekomen waren om iets te kopen en die bleken niet erg gelukkig met het gedoe van de .herrieschop pers”. Er waren er die dat kenbaar maakte” ook. Er waren zelfs enkelen, die sommige middenstanders toe snauwden dat zij nooit meer in hun winkels zouden komen om iets te ko pen. Er zou. nog een televisietoestel ge veild worden, maar ook dit bleek niet mogelijk door het vele lawaai. Dit was het laatste artikel dat ter veiling werd aangeboden. WAT ZIJN DOUANE-GOEDEREN Op een vraag wat douane-goederen zijn, werd geantwoord dat dit goederen zijn waar rechten op zijn betaald. De heer Middelhoff vroeg het later nog eens hij zit reeds ruim dertig jaar in het vaik - meerdere soms twintig tot der tig, voorstudies van het desbetreffen de onderwerp gemaakt. Geen wonder, dat het zeker geen uitzondering is, dat hij met één schilderij drie maan den werk heeft. Met name de olieverfschilderijen van de centimeter nauwkeurig berekend, hem mogen een bizonderheid worden 1 De heer Van der Meulen houdt er genoemd. Zijn techniek daarbij is met niet van bij zijn olieverfschilderijen een paletmes met een weinig olie ge- een naam neer te zetten. Hij zelf z’“t 1 er merendeels dorpen n steden en landschappen in, maar kijkt niet raar op, als een toeschouwer de schilder ijen en trouwens ook de lino’s anders echter heeft de heer Van der Meulen-interpr. eert. De heer Van der Meulen exposeerde reeds eerder in Leeuwarden, Drach ten m Zwolle. Hij - „ik ben van huis uit graficus” - genoot zijn opleiding aan de Friese Kunstnijverheidsschool. Bij de opening, vrijdagavond, waren I onder meer enkele collega’s van hem I onder wie de heer J. F. Henstra uit aanwezig. Deze hield, voordat het vrij grote aantal belangstellenden „Ik ga bij alles wait ik zie terug naar Sneek, de oervorm”, vertelde hij, toen we hem vr vroegen of hij dacht, dat elke kijker kunstwerken bekeek en bewon- zijn werken zou kunnen begrijpen. Kijk, derde) een kort openingswoord. Wij zijn ^et volledig eens met de heer B. Brinksma, secretaris van het be stuur van het Fries Scheepvaart Mu seum, toen hij opmerkte: Je kijkt er eerst even wat vreemd tegenaan, maar hoe vaker je de olieverfschilderijen ziet, ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 4.per hal) jaar 1 bi] vooruitbetaling 1 Postabonnementen 6, per half laar I bij vooruitbetaling 1 K

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1