snekerWkoerier van 1 „De jeugd staat op het spel de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL IJLST Officieel Orgaan en Sint Nicolaas in Sneek arriveert zaterdag a.s. Burgers van Sneek I Sneek's eerste Gemeente garant voor uitbreiding WumkeshOs Kinderdagverblijf in Sneek burgeres gaf startsein voor kinderpostzegelactie ‘w „WINKELS AAN HUIS" WORDEN VOLGENDE WEEK VRIJDAG IN GEBRUIK GENOMEN 1767 prijzen in de bli^semioterij GEMEENTERAAD SNEEK BRACHT WERKBEZOEK AAN APELDOORN, ARNHEM EN DRONTEN A Officiële opening woensdag door Sneker burgemeester INGEZONDEN Jantje Beton zegt: u h. Sneker afdeling van CJN richt aktiegroep milieuzorg op INGEZONDEN M SNEEKER NIEUWSBLAD Benoemd JJ Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de I V DONDERDAG 12 NOVEMBER 1970 SNEEKER NIEUWSBLAD 125e JAARGANG No. 90 De route is: Burgers van Sneek ik reken op u! Sneek, 12 november 1970. „Een zegt I donderdags en Het bestuur /foto Studio Ger Dijs) De burgemeester van Sneek, B. van Haersma Buma. UITGEVERS: Drukkerij B. Doevendans n.v Verschijnt: maandags „Gezondheid is de grootste schat” en „Voorkomen is beter dan genezen' Dit zijn zegswijzen, die u vaak hoort zeggen en mis schien zelf ook wel gebruikt. Beide uitdrukkingen houden verband met onze gezondheid. Weet u of u gezond bent of heeft u, zonder dat u het zelf weet, een gevaarlijke ziekte onder de leden? Ogenschijnlijk sterke en gezonde mensen kunnen ziek zijn zonder dat zij het zelf weten zou bijvoorbeeld tuberkelbacillen in uw lichaam kunnen her bergen. Hoe eerder dat wordt ontdekt, des te groter is de kans dat u hiervan wordt genezen en des te kleiner de kans dat an deren door u worden besmet, want u weet toch dat tuberculose behoort tot de besmettelijke ziekten, waarvan in het verleden zoveel mensen het slachtoffer werden. Gelukkig kan geconstateerd worden, dat door een intensieve be strijding het ziektecijfer aan tuberculose regelmatig daalt. Maar wij zijn er nog niet. Nog steeds hoort u van tuberculose explosies. Wij willen u voor deze gevaarlijke ziekte beschermen. Daarvoor geeft het gemeentebestuur van Sneek u de gelegenheid u op tuberculose en op mogelijke andere ziekten van de borst- organen te laten onderzoeken Dit onderzoek is voor elke burger een plicht tegenover zichzelf tegenover zijn gezin en tegenover zijn naaste. Ik dring er dan ook bij u op aan gehoor te geven aan de oproep u te laten doorlichten. Dit onderzoek zal plaats vinden van 13 november tot en met 4 december a.s. in de Bolwerkschool aan de Kerkgracht. U weet de plaats: schuin tegenover het postkantoor! Laat niemand thuis blijven! De Goedheiligman heeft beloofd dat hij zaterdag in Sneek zal komen. Hij reist per boot en na een tocht door de grachten hoopt hij om drie uur bij de Waterpoort te arriveren. Hij is in ge zelschap van een groot aantal Zwarte Pieten. Na de ontscheping maakt hij en zijn gevolg een rijtoer door de stad. De route, die hij zal volgen staat hier onder vermeld. Na aankomst op de Marktstraat, zal hij in het stadhuis worden ontvangen door het gemeente bestuur van Sneek. heer commies benoemd secretarie overigens maar De gemeenteraad van Sneek heeft on langs een excursie gehouden, waarbij een aantal objecten buiten de gemeen te werd bezocht. In de gemeente Apeldoorn werd met medewerking van het gemeentebestuur een rondrit gemaakt door de stad Ap eldoorn. Hierbij werden de stadswijken Zevenhuizen en Kerschoten in ogen schouw genomen, alsmede enkele an dere delen van de stad. Voorts werd aandacht geschonken aan de verkeers- oplossingen om de oude kern (de city) met de buitenwijken te verbinden. Ook de aansluitingen op de in aanleg zijnde b.g.g. redakteur Waterpoortsgracht, Zuidend, Hoogend, Kleine Palen, Harinxmakade, J. W. Frisostraat, Frederik Hendrikstraat, Jan van Nassaustraat, Willem Lodewijk- straat, Harinxmakade, Hooiblokstraat, Singel, Kleinzand o.z., Jousterkade, Oosterdijk, Wijde Burgstraat, Nauwe Burgstraat, Schaapmarktplein, Groot- zand w.z., Hoogend, Oude Koemarkt, Martiniplein, Westersingel, Wijde Noor- derhorne, Kruizebroederstraat, Kleine Kerkstraat, Marktstraat. (zie "dvertentie' 0>«M. 4. SNCtK. M UIJT ‘fry IK -«u k SHMRft'lWWIiB De heer H. ter tot van ADV ERT E NT IET ARI EV EN 17 cent per mm; ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-prijs Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o z. in B. van Haersma-Buma, meester van Sneek. Twee dagen la ter zullen deze initiatiefnemers voor het eerst met de onder meer van kruidenierswaren voorziene wagens de stadsdelen, te weten, een Sperkhem- wijk, de Stadsfenne en twee wijken in de Noord-Oosthoek, bezoeken. ADMINISTRATIE. Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-4233 5169. Kantooruren: maandag t.e.m vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uw Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2247 Gironummer 932730 Mevr. mr. E. van Haersma Buma-van Werkum, echtgenote van de eerste burger van onze stad, heeft dinsdagmorgen haar „eerste officiële daad" in onze stad verricht Zij gaf toen namelijk het startsein voor de kinderpostzegelactie zoals die o.l.v. een plaatselijk comité in Sneek zal worden gehouden. Temidden van een vijftal als kinderzegel uitgedoste kinderen (twee „zegels" vertoonden een drukfout", voor de verzamelaar dus veel geld waard kocht mevr Van Haersma Buma aan de stand in de hal van het postkantoor de eerste serie zegels en kaarten. Deze stand zal hier tot aan het eind van ’t jaar blijven staan en tot die tijd kan men er terecht voor allerhande kaarten (kunstreprodukties, felicitatiekaarten, kerstkaarten enz.). De opbrengst van de actie in Sneek bedroeg in 1968 ruim f 23.000,(gemiddelde gift per inwoner circa 90 ct.). Vorig jaar kon het Sneker comité ruim f 27.000,aan het landelijk comité af dragen. Gemiddeld had iedere Sneker toen f 1,04 gegeven en daarmee lag men ver boven het lands gemiddelde. Natuurlijk hoopt het comité dit jaar nog meer geld bijeen te brengen voor projecten in ons land en de Nederlandse Antillen, maar dan moeten de grote bedrijven wel weer mee doen schappij te Arnhem. In dit door de K.N.H.M. met fabrikanten en impor teurs ingerichte expositiepark is een assortiment aanwezig van materialen, benodigd bij de aanleg en inrichting van objecten in recreatieve, cultuur technische en civieltechnische sfeer. Dankzij de welwillende medewerking van de K.N.H.M. werd ook hier ie nodige informatie verstrekt. Via het Nationale Park „De Hoge Veluwe” werd tenslotte naar Dronten gereden. Het bezoek gold hier het ge meenschapscentrum „De Meerpaal”. Het gezelschap werd hier met een ge heel andere opzet dan het cultureel centrum te Apeldoorn gecorfronteerd. Uit de reacties mocht bij thuiskomst in Sneek worden opgemaakt dat het een welbestede dag was geweest en dat het werkbezoek aan de verwach tingen had voldaan. nieuwe rijks wegen werden niet verge ten. Na deze rondrit weri het cultu reel centrum „Orpheus bezichtigd. Dit centrum stond die dag volop in het teken van de zgn. „Apeldoornse Doedag’ (een creativiteitsdag voor de jeugd). Het gezelschap werd hier door de dienstdoende loco-burgemeester uitvoerig voorgelicht door de directies (wethouder Harmsen) ontvangen en van de schouwburg en het museum (de van Reekum-galerij). In de middag werd een bezoek ge bracht aan het expositiepark van de Koninklijke Nederlandsche Heidemaat-1 Dit zijn voor Sneek althans de vier eerste exemplaren. In geheel Fries land rijden er reeds dagelijks zo’n honderd van deze ventwagens rond. De resultaten schenen van deze voor lopers uitstekend te zijn geweest, re den voor genoemde vier Snekers om ook over te schakelen. Behalve zij, hebben ook meerdere van hun colle ga’s wel animo voor soortgelijk® wa gens, maar deze kunnen er om finan- de staten van Friesland goedgekeurd. Aangezien tussen de datum van het raadsbesluit en de goedkeuring daar van door gedeputeerde staten, ruim vijf maanden zijn gelegen, heeft de Ned. Middenstands Bank i.v.m. de verouderde situatie op de kapitaal markt, de aanvankelijke aanbieding niet geheel ongewijzigd kunnen hand haven. Er is dan ook een nieuwe of ferte uitgebracht. De voornaamste voorwaarden luiden: koers 99,5 procent; rente 8 5/8 procent per jaar, halfjaarlijks te voldoen; af lossing in 40 jaarlijkse termijnen. De door de geldgeefster aan de len- ning te verbinden voorwaarden, ko men b. en w. in de huidige omstan digheden redelijk voor. De lening vol doet aan de voorwaanden dat zij de geldgeefster geen hoger rendement geeft dan het rendement van geldle ningen welke tegelijkertijd worden aan geboden door de N.V. Bank voor Ne derlandsche Gemeenten te ’s-Graven- hage. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4833 3779 L. Jellema ROTOREDAKTIE. Studio Ger Dijs'Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ciële redenen nog moeilijk toe over gaan. Het is straks de bedoeling, dat de venters' in de vier wijken in elke straat een keer of twee zullen stop pen, de klandizie door middel van een toeter, of wat al niet op hun aan wezigheid zullen attenderen, waarna deze in de wagen zelf kunnen winke len. De dag voordat met de verkoop kan worden gestart, donderdag dus, zijn de wagens in de vier wijken te bezichtigen. Wat staat er voor woensdagmiddag, als de opening nabij het stadhuis zal worden verricht allemaal op het „pro gramma”? Wel, voor de opening, c e om drie uur plaats vindt is er reeds een rondrit door de stad, met bege leiding van Jong Advendo. Voordat de heer Van Haersma Buma door het doorknippen van een lint en het ope nen van de wagens de opening heeft verricht, zal de heer Boonstra, voor zitter van de Friese Bond van Zui- velhandelaren een toespraak houden. Na de opening volgt een rondrit door d stad met de senioren-afdeling van Advendo met het eerste Nederlandse Majorettenpeloton uit Bergen op Zoom. Deze laatste is onder meer bekend van televisieoptredens in het program ma MIK. Jong Advendo zal om half vier zich bij de rondrit aansluiten. Tijdens dit gehele gebeuren zullen vliegtuigen met SRV-reclame spandoe ken boven de Waterpoortstad rondcir- kelen. Ten slotte is er om half vijf in de Markstraat een optreden van de ge zamenlijke korpsen, waarbij ook de voomoemde majorettes niet zullen ont breken. In Sneek wordt de nationale jeugd- kollekte 1970 georganiseerd door de Sectie Jeugd uit de Raad voor Sport, Recreatie en Jeugdwerk in de ge meente Sneek in samenwerking met de plaatselijke jeugdverenigingen. De kollekte wordt gehouden op vrijdag 20 november 1970. NIKUWS-KN ADVEBTXNTIEbL %VOOB SNEEK EN OMSTREKEN Op de vorige week vrijdagavond ge houden ledenvergadering van de Chris telijke Jeugdbond van Natuurvrienden heeft men besprekingen gevoerd over een in oprichting zijnde aktiegroep milieuzorg. Deze aktiegroep ral zich volgend jaar intensief gaan bezighou den met positieve en negatieve voor lichting. Zij zal tevens studie maken van en nventarisatie verrichten in onze waterpoortstad aangaande de lucht-, water- en bodem-verontreini- ging. Vier melkventers uit de Waterpoort stad, en wel de heren Th. v.d. Hoek, M. v.d. Wal, J. Gerritsma en B. Boots- ma vonden de tijd gekomen om met zelfdbedieningwagens hun wijken te be zoeken. De wijken worden al maar groter, terwijl, zo redeneerden deze heren nog, men het de nieuwe 6.5 me ter lange, 2,7 meter hoge en 2,25 me ter brede wagens de klant ook meer service kan bieden. De officiële opening van deze vier „winkels aan huis” vindt volgende week woensdagmiddag om 3 uur in de Markstraat plaats, door mr. B. van Haersma-Buma, burge- J. Boschma, adjunct- secretarie zan IJlst is I adjunct-commies A te: Kollumerland C. A. I Het Stedelijk Muziekkorps Sneek dat op 25 oktober j.l. in Amsterdam een topprestatie leverde, komt volgende week w<er met de traditionele blik- semloterij. Als premie’s zitten dit keer in de lo terij 640 halve kippen van 't spit, 60 flessen heerlijke wijn, 350 emmer tjes zure haring, 350 reuze worsten en 350 heerlijke hazelnoottaarten. Bovendien werden door de Sneker za kenlieden 17 hoofdprijzen geschonken, die zeer ie moeite waard zijn. Legt u vast wat geld opzij voor uw Stedelijk Muziekcorps? De loten worden huis-aan-huis door de leden bij u aangeboden. Evenals vorige jaren rekenen wij op de medewerking van alle Snekers! Waag een paar kansjes op zo’n lek kernij, met de kans op één van de 17 hoofdprijzen. In de vergadering van 21 april 1970, besloot de raad van Sneek, de ge meente te stellen tot borg van de Diaconie van de Hervormde Gemeen te, alhier, tot zekerheid van al de verplichtingen voor de Diaconie voort vloeiende uit een door haar ten behoe ve van de financiering van de kos ten van de uitbreiding van het be jaardentehuis „Wumkeshüs” aan de Maria Louisestraat, te sluiten geldle ning tot een bedrag van maximaal f 2.206.000,—,. Dit besluit werd door de gedeputeer- de architekt Aldo van Eyck,: kind is geen ekonomisch kwantum, en dus wordt er een minimum aan zor gen aan besteedt”. In gewoon Neder lands: ..Aan een kind valt niks te verdienen en het betaalt ook geen be lasting”. „Jantje Beton” zegt dat niet alleen tegen het publiek, ook tegen de overheid, "’laatselgk en landelijk. Door het aanbieden van een petitie op maandag 16 november a.s. aan de Regering. Een petitie met de dringende vraag- Geef ons eens een poosje voorrang. Deskundigen spreken van het Neder landse kind als „het straatkind van Europa”. Maar elke vader en moeder weet, dat zelfs dat niet helemaal op gaat: het kind moet van de straat af, want daar is de straat veel te gevaarlijk voor geworden. Het alternatief om de kinderen dan maar binnen te laten spelen, wordt echter ook steeds minder een echt al ternatief, want de moderne nieuwbouw houdt geen rekening met spelende kin deren. De wanden lijken wel van jaar tot jaar dunner te worden, met als gevolg dat kinderen zich permanent koest moeten houden, wil er geen -u- zie met de buren ontstaan. Maar kinderen die in hun speelmo- gelijkheden worden belemmerd, wor den in eite in hun ontwikkelingsmo gelijkheden - en dus in hun leefmo- gelijkhedan - beperkt. En meer en meer gaat men inzien dat dit kwalij ke gevolgen zal hebben voor de op groeiende generatie. Frustratie en agressie zijn vaak direkte gevolgen van verveling, en verveling is het ge- volg van niet werkelijk vrij te kunnen spelen. Het is daarom dat het Nationaal Jeugd Fonds (NJF) -waarin alle in de Nederlandse Jeugdgemeenschap ge organiseerde jeugd- en jongerenwerk participeert - zich ter gelegenheid van de Nationale Jeugdkollekte in de week van 16 - 22 november a.s., tot het publiek richt. Bij monde van „Jantje Beton”, een militant vierjarig ventje, dat ons met opgeheven vuistje toe roept: „De jeugd staat op het spel!” En het genoemde fonds vraagt daar bij om steun voor deze kollekte omdat het jeugd en jongerenwerk al sinds vele jaren en belangrijke bijdrage levert aan de leef- en speelmogelijkheden van de jeugd; omdat ook het jonge kind meer en meer aandacht krijgt in het kader van dit werk (veel klubhuizen bij voorbeeld hebben crèches, bieden service aan „overblijvers” enz.); omdat het NJF uit het landelijk deel van de kollekte-opbr engst (5O°/o blijft in het plaatselijk jeugdwerk) stimuleringsbijdragen zal gaan geven aan eksperimentele initiatieven. Spelen is nodig om mens te worden. Het lijkt er veel op, dat de volwas senen, die in onze maatschappij de dienst uitmaken, dit gemakshalve maar vergeten. Want tenslotte, zo zei De aktiegroep zal in nauw overleg werken met het semi-gemeentelijk ko- mité milieuzorg Sneek. Een ieder die wil meewerken (in de leeftijd van 17 tot 25 jaar) is van harte welkom. Ook berichten over vervuilers, sug gesties over het meten van de ver- ontreinigingsgraad van het water wor den graag in ontvangst genomen. In zijn jaarrede memoreerde de voor zitter van de Sneker afdeling Wierd Koops o.m. de suksesvol verlopen na- tuurbeschermings-aktiviteiten van het NA 70-komité. Een sukses, waarin de Sneker natuurvrienden een groot aan- deel hebben gehad. In het komité milieuzorg zal worden getracht dit sukses te prolongeren. Penningmeester Hans Pietersma merkte op dat men een batig saldo van 250,heeft en dat de ledenlijst momenteel 25 na men telt. Vervolgens wekte M. Wes- selius de leden op tot deelname aan de nationale waterwildtelling op het Ijsselmeer op 28 november, waar na aktie-secretaris Jan Postma een overzich. gaf van de belangrijkste ak- tiviteiten (tentoonstelling in Bolwerk school, zomer-expositie in het Natuur historisch Museum in Oudemirdum enz) die het afgelopen jaar zijn gehouden. Tenslotte werd onder veel lofuitingen afscheid genomen van het oude bestuur en werd het nieuwe bestuur begroet. De nieuwe voorzitter, Hans Pietersma, sloot daarop de vergadering. We weten het allemaal wel: er is een enorme uehoefte aan kinderdagverblij ven. Diverse mensen zetten zich in voor totstandkoming van zo’n dagver blijf. Misschien weten we ook alle maal dat in Leeuwarden, Drachten en Heerenveen reeds kinderdagverblijven zijn. Maar in Sneek niet. Hier is 't moeilijk om een ruimte, laat staan een ge schikte ruimte te vinden. Ook baart de financiële kant vele zorgen. De overheid is een studie aan het plegen en hopelijk resulteert deze stu die in een oprichting van een dag verblijf op zeer korte termijn. De Kommissie kindercrèches Sneek zit ook niet stil en probeert ook via andere kanalen dan de overheid een oprichting op nog kortere termijn. Dat weet U nu ook allemaal. Er blijft nog één vraag open: Wat is nu eigenlijk precies een kinderdag verblijf? Zijn er voor en nadelen voor de kinderen, voor het gezin; wat pleegt men daar met de kinderen te doen; zijn er medische aspecten (kinderen uit flats, die letterlijk buiten het „le ven” staan) enz. Weet U dat allemaal niet zo goed? Dat kunnen we ons best voorstellen. Daarom nodigt de Vereniging van Maatschappelijk Werk „Humanitas”, afdeling Sneek U allemaal uit voor een informatieve praatavonu met des kundigen op woensdag 18 november, ’s avonds om half negen in „De Meer paal”, Kleine Palen, Sneek. ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 4.per half faai 'bij vo'vuitbetahng Postabonnementen f 6, per half jaar (bij vooruitbetaling

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1