St. Nicolaas zette voet op Sneker bodem snekerWkoerier m ,'fi a ra 1S O van en Grote drukte rond de Waterpoort: Voorzitter J. v. d. Wal: Het staat open voor een ieder die erom vraagt ft j... Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL IJLST ■i vaift» Bouwrijpmaken stads uitbreiding Hemdijk 1 KERKNIEUWS wr en In 1845 gebouwd pand te Folsgare omgetoverd tot dorpshuis „Yn ’e lijte” Opperwachtmeester R. Dijkstra van Sneek naar Kollum w SNEEKER NIEUWSBLAD Geslaagd gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de een ■^2. ■f'- «II til f SNEEKER NIEUWSBLAD MAANDAG 16 NOVEMBER 1970 125e JAARGANG No. 91 1 straks ook maar niets van de gebeurtenissen te moeten missen. De Wonder- donderdags UITGEVERS: Drukkerij B. Doevendans n.v Verschijnt: maandags t voortaar zelf doen. Mevr. De Graaff-Nauta, die volgens de Sint ’’haar vrouwtje” wel staat, kreeg een ehbo- kistje, dat misschien van pas kan ko- A BON NE 51 ENTEN. Abonnementsgeld f t,per hall laar ibij vooruitbetaling) Postabonnementen 6,— per halt laar (bij vooruitbetaling i ADVERTENTIETARIEVEN 17 cent per mm; ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-prijs Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o Sint had laten weten dat hij ongeveer half vier in de Marktstraat zou arrive ren. Maar och ja, je moet er per slot van rekening ook iets voor over hebben niet waar en bovendien werd het wach ten op aangename manier bekort door de vele sinderklaasliedjes die door gro te luidsprekers over de wachtende me nigte werden uitgestrooid. Ds. J. Mansvelt, hervormd predikant te Woudsend heeft voor het beroep naar de hervormde gemeente te Bant- Tollebeek (N.OJP.) bedankt. W. Cazemier heeft net de naam onthuld van het dorpshuis staat gesteld door Sietsk'e Wiersma (rechts) die hem de (foto Studio Ger Dijs) te dat Sneek uit mag groeien tot een stad, zoals we die allen graag zouden zien. In tegenstelling tot vorig jaar hadden zich nu twee kinderen gemeld, die te gelijk met Sint Nicolaas hun vjjfde ver jaardag vieren. Het waren Sietse Pie ter de Jong en Rudi Schuitemaker, bei den uit Sneek. Ze kregen een tweetal geschenken. De Z.E.B.O. (zieken- en bejaardenomroep heeft van de bebeur- tenissen deze dag opnamen gemaakt zodat deze mensen hiervan ook nog mee kunnen genieten. Voor het Stedelijk Mu- deze wethouder schitterde door I korps is zaterdag zeker een belangrijke afwezigheid. Allen kregen verder een dag geweest. Op de boot heeft Sint Ni- flinke rollade. Cadeaus waren er ook voor De heer B. W. Cazemier, burgemeester van de gemeente Wymbritseradeel, heeft zaterdagmiddag in het dorpje Folsgare een - althans voor dat dorp en haar bewoners - belangrijke plechtigheid verricht: de officiële opening van ’t dorpshuis, dat de veelzeggende naam „Yn ’e lijte” heeft gekregen. Voordat echter het vrij grote aantal belangstellenden van deze naamgeving op de hoogte was ontgrendelde de heer Cazemier het van drie vraagtekens voorziene bordje, links op de voorgevel met een hem op een versierd kussen aangereikte sleutel. Hierna werd hem op de zelfde wijze aan de zijkant van het huis ander maal een sleutel overhandigd, de toegangsdeur werd geopend, waarmee de opening een feit was. de voorgevel aangebracht, is gekozen uit een dertigtal inzendingen, omdat het voor allen aanvaardbaar was. Con cierge is de heer R. Boonstra. De heer Van dei Wal bracht ten slotte nog dank aan het adres van vele per sonen, die hoe dan ook tot de tot standkoming van het dorpshuis hebben bijgedragen. Van hen overhandigde hij mevrouw Abma-Bosma ’n fraai bloem- stukje, als blijk van waardering voor de genoten gastvrijheid bij het houden van vergaderingen. Voorafgegaan door de majorettes en de jongerenafdeling van Advendo, leden van de landelijke rijvereniging ”De Wa- ter-Poorters” en een tiental zwarte pie ten, reed de goede Sint, daarbij be- flankeerd door de twee hoofdpieten te paard de route. In de optocht reden verder o.m. mee de twee hoofdprijzen, de Ford Taunus en de VW, van de ac tie van de middenstand, twee fraai ver sierde met cadeaus en pepernoten be laden wagens van de Sneker Zakenlie den, die onderweg met gulle hand de lopende Pieten werden uitgedeeld, ter wijl de rij werd gesloten door TGP en leden van het Stedelijk Muziekkorps, welk korps aan boord van het schip, toen dat nog door de Sneker wateren voer, ook al aan het feeste ik gebeuren luister had bijgezet. Het verkeer onder vond hier en daar wel wat stagnatie, maar dat mocht bij de vele kinderen die de af te leggen route flankeerden de pret niet drukken. Omstreeks vier uur arriveerde de stoet bij het stadhuis waar het een drukte van belang was. Velen hadden toen al ruim drie kwar tier in de kou staan wachten, daar de VERRAST Burgemeester Cazemier zei er dit van: Zo op het eerste gezicht zou je zeg gen: het is een normaal huis, maar ik ben bizonder verrast wat hier bin nen is gepresteerd. Daaruit blijkt wel, waartoe een kleine - maar gezonde - melijk was het geen haalbare zaak meer, vertelde de voorzitter. Opperwachtmeester R. Drjksrta te Sneek is onder gelijktijdige bevorde ring tot adjudant benoemd tot groeps commandant van de Rijkspolitie in de gemeente Kollumerland en Nieuwkruis- land. De benoeming gaat in op 1 de cember a.s. De heer Dijkstra, die 52 jaar is en geboren in Achlum, is de laatste drie en een half jaar inge deeld in de groep Wymbritseradeel van de Rijkspolitie. Hij heeft na de oorlog eerst dertien jaar lang deel uitgemaakt van de Verkeersgroep Gro ningen van de Rijkspolitie, daarna nog eens ruim zes jaar van de Verkeers groep Leeuwarden. en voor elkaar gedaan, zei de heer Cazemier, die dit een hoogtijdag voor Folsgare noemde. Namens het gemeen tebestuur bood hij gelukwensen aan de commissie, geformeerd uit alle groe peringen, aan. ADMINISTRATIE: Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-1,233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 1,231,, 1,235, 221,7 Gironummer 932730 Burgemeester B Hij was daartoe m sleutel overhandigde. “5 m<<~> o.,-.4.m». WTHititituetuvin ---- CADEAUS Niet gespeend van enige scherts over handigde Sinit Nicolaas vervolgens aan de heer De Boer, directeur van ge meentewerken, een bouwdoosje om daarmee een nieuw bureau te bouwen, de heer Rentenaar, directeur van rei- Nadat de heer Cazemier met onder meer de wens „dat dit gebouw inten sief mag worder. gebruikt” het huis voor geopend had verklaard hield de voorzitter van de werkcommissie, de heer J. v.d. Wal, een boeiende uiteen zetting over "'e totstandkoming van deze commissie. Herhaaldelijk is er een aanzoek gedaan om te zien waar een andei1' vergaderruimte verkregen zou kunnen worden. In de school na- van de gemeentepolitie, de heer K. Koster en mevr. Van der Zee. In een slotwoord vroeg burgemeester Van Haersma Buma zich af hoe de Sint het wel versierd zou hebben met al die douane-goederen. Hij noemde de goedheiligman vervolgens een steeds wter nieuwe verschijning, die de druk te ondanks zijn ouderdom maar rus tig van zich af laat glijden. Hij noemde het treffend dat de Sint precies wist wat er in Sneek gebeurd is, en dat de ze in ’ijn toespraak ook het belang van het particulier initiatief beslist niet on derschat heeft. Sinterklaas complimen teerde de burgemeester vervolgens met de prachtige intocht, die zeker niet min der was dan toen zijn voorganger in Aan de Rijksuniversiteit te Groningen slaagde voor het kandidaatsexamen Pedagogie onze stadgenote mevrouw A. Knüvers-Poiesz. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-1,233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur KOTOREDAKTIE. .Studio Ger Dijs- Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 Om aan de vraag naar bouwrijpe grond in het bestemmingsplan Hemdijk 2 te kunnen voldoen, dient te worden over gegaan tot het aanleggen van onge veer 900 meter riolering, het verrich ten van grondwerken en hof aanbren gen van bijna 5000 vierkante meter bestrating, schrijven b. en w. var Sneek in een voorstel tot de raad. Voor het uitvoeren van deze werk zaamheden heeft het college prijsop gaaf gevraagd bij het Grond-, weg en waterbouwbedrijf M. Cnossen N. V. te Sneek. Deze N.V. is bereid de be treffende werkzaamheden uit te voeren voor de som van 307.700,exclu sief evn bedrag van 36.924,aan BTW en onder voorwaarde dat de e- ventueel loon- en prijsstijgingen voor rekening van de gemeente blijven. Aangezien aangenomen kan worden dat bij een openbare inschrijving geen la gere aanneemsom zou zijn verkregen, stellen b. en w. de raad voor de werk zaamheden onderhands aan M. Cnos sen N.V. op te dragen. GLORIERIJK Op het bordes werd het hoge Spaanse gezelschap verwelkomd door burge meester Va Haersma Buma, die zei erg blij te zijn dat de Sint ook dit jaar de lange reis naar het noorden weer had gemaakt. De Sneker bevolking was erg enthousisast, zo zei hij, en had zich naar hij dacht ook het afgelopen jaar weer naar behoren gedragen. De Sint merkte op geen woorden te hebben voor de prachtige intocht te zijner ere be reid. De feestelijkheden waren volgens hem nog glorierijker dan voorgaande jaren en hij eindigde met de geruststel lende mededeling dat ook een ieder dit jaar weer op hem kan rekenen. Hierna begaf het gezelschap zich naar binnen, waar de Spaanse gasten eerst op een opwarmertje werden onthaald. Toen nam Sneek’s eerste burger ander maal het woord en heette de Sint, maar nu meer officieel, voor de tweede keer welkom, waarna Sint Nicolaas ’t woord kreeg. Hij begon zijn toespraak ook nu weer in het Latijn, maar schakelde tot ieders genoegen alras over op het Ne derlands. Hij zei verheugd te zijn over de groei van onze Waterpoortstad, waar de scholen al lange jaren uit de grond rijzen, de sportaccommodatie steeds verbeterd wordt en waar de groenstro ken werken als longen van de stad en bovenal waar kennelijk vele anti-vei- lingmensen wonen. Ook over de Activi teiten van de overheid en de Industrie was hij erg tevreden. Vervolgens richt te de Sint zich tot de burgemeester. Hij merkte op dat als de nieuwe burge meester bedenkt dat de Snekers geen pijpendansers zijn, maar dat ze wel be geleid willen worden, het met zijn be leid wel ”reg sal kom”. De Sint zei o.m. ,,Uw ambt is er een, waarin u uw woorden moet wikken en wegen en het is ons daarom een genoegen dat we u iets aan kunnen bieden wat i -’ermee overeenstemt”. Sinterklaas overhandig de Sneek’s eerste burger vervolgens een weegschaaltje Later kreeg hij nog ’n diplomatentas en voor mevr. Van Haer sma Buma was er een boeket bloemen. ”Ja sien, dat hewwe we onderweg kre gen van een klein meiske, maar foordat we weer in Spanje terug binne, is ’t al verrot”, merkte de hoofdpiet onder algemene hilariteit op. Het gebouw is lange tijd „school- woning” geweest. Het is in 1845 gebouwd als school met woning. Tot 1886 is het door het dorp in stand gehouden. In dat jaar name lijk werd in het dorp de vereni ging ter bevordering van het chris telijk lager onderwijs in Folsga.e opgericht. Het pand is een jaar daarna verbouwd tot a’ en school- woning, terwijl het In 1926 auto matisch „door verjaring”, zo merk te Wymbritseradeels eerste burger op, in eigendom van de vereniging overging. De laatste bewoner vas de heer Van der Meer, onderwij zer aan de vlakbij staande school. Hij .reeg eind 1968 met nog drie anderen in het dorp, een andere woning toegewezen. HlIOWl XMAOTllïXirTLlSLAO^ fc VOOS IHÏK U OMSTUKU ons de heer stichtingsvorm lopig is men belangen te werk gegaan. En hoe, want met het pand is IN VRIJE TIJD Intensie heeft de commissie zich be ziggehouden met de mogelijk - en moeilijkheden om de verbouw van dit huis te doen bevorderen. Eind 1969 nu is het slopingswerk begonnen, in maart vai. dat zelfde jaar waren de voorbereidende werkzaamheden reeds gestart. Veel, ja heel veel werk is verzet in eigen vrije tijd. Het was eerst d bedoeling de verbouw in drie fa sen te doen plaatsvinden, dit bleek echter geen haalbare kaart, waarna besloten is alles in één keer uit te voeren. In het voorjaar kwam, aldus de heer Van der Wal, het werk stil te liggen. De laatste werkzaamheden zijn toen uitgevoerd door de heer J. Wiersma. Dat kwam wel wat boven de begro ting uit, maar onder meer door de diverse op touw gezette acties in het dorp kon het werk worden voortgezet. De berekening was, dat 1 oktober het gebouw m gebruik zou worden geno men; deze datum evenwel bleek niet haalbaar. Met name de laatste we ken, zo vertelde de heer Van der Wal, is er veel en druk vergaderd; weke lijks kwamen wij bijeen. En nu is het dan zovre. Nu kunnen de jeugd-, vrou wenvereniging en welke andere vereni ging dan ook hier een onderdak vinden. Het huis staat open voor iedereen die er om vraagt, voegde de heer Van der Wal hier nog aan toe. De naam „Yn ’e lijte”, in oud-hollands lettertype op Genoemde twee sleutels had de heer dorpsgemeente in staat is. He,t, is met Cazemier ontvangen van achtereenvol gens Sietske Wiersma, dochter van een bestuurslid van de werkcommis- sie Dorpshuis en van Hermien van der Wal, dochter van de voorzitter van de zelfde commissie. Hierin hebben een zevental mensen zitting; vijf van hen „stammen” uit de 5 verenigingen in het dorp, één uit de kerkvoogdij, waaraan nog iemand is toegevoegd om het benodigde aantal te comple teren. Het is de bedoeling, aldus ver telde ons de secretaris-pcnningmees- ter, de heer M. R. Abma, er een van te maken. Voor onder de naam Dorps- name het interne van het pand is een sierraad voor het dorp Na de hal komt men in een vrij ruime garderobe, waarna de vergaderruimte (of voor welk doel het ook zal worden aangewend) voor ogen verschijnt. Hierin zijn vrij veel zitplaatsen gecreëerd, het geheel ziet er bizondei fris uit. Rechts m de hoek vind* -"P- nog een buffet en een keu kentje. Bij de openingsplechtigheid stonaen op de t feitjes in de zaal di verse (fraaie) bloemstukk n, die het geheel niet onaanzienlijk .opfleurd". Zaterdag was het dan eindelijk weer zo verde aankomst van de Bisschop nigingsdienst een stofzuiger, opdat hij van Myra, beter bekend, onder de naam Sint Nicolaas en z’n gevolg bij de Wa- daarmee i.pl.v. de lawaaierige schoon- terpoort. Evenals voorgaande jaren stonden ook nu weer vele jongeren en ou-1 ^teTdoor de straten Hjdt, de stra deren de komst van de goede kindervriend op te wachten. Hét was een mieren- I ten schoon kan maken. hoop gelijk. Enkele kinderen hadden zelfs al vóór de klokslag van twee uur Ook de wethouders werden ..iet verge- (de aankomst was gepland op drie uur) een mooi plaatsje gezocht, om vooral iin De heer Baarda kreeg een pistool. De Sint had namelijk gehoord dat de heer Baa da onlangs door een vijftig-, Sneek nog het bewind voerde. Hij hoop- brug bleek hierbij een mooie uitkijkpost. Prachtig op tijd meerde de boot, die, ta[ politieagenten uit een .enarde po-’ o"“i' .v.™ m werd geëscorteerd door enkele vletten van de zeeverkenners af. De loopplank sitie moest worden bevrijd. Nu kan hij werd uitgelegd en nadat de meeste Pieten van boord waren gegaan, zette de dat voortaar zelf doen. Mevr., Sint voet op Sneker bodem. Op de kade werd hij opgewacht door de jeugdafde ling van Advendo en de heer J. Suwijn, voorz. van de Vereniging van Sneker Zakenlieden, die de Goedheiligman verwelkomde. Ook het bestuurslid van deze rr.-sn bij haar werkzaamheden op ’t ge- vereniging, de heer D. van der Werf, drukte Sinterklaas de hand, waarop deze bied van de volksgezondheid. Voor de zijn schimmel besteeg, hetgeen ondanks de hoge leeftijd van de oude baas vrij vlot in zijn werk ging, waarna de rondrit door de stad kon beginnen. eer Visse had de Sint een buigtang meegebracht, opdat die daarmee alle zaken die in Den Haag moeten worden afgehand ld, naar zijn hand kan buigen. Voor de heer Bergsma had de Spaanse bisschop ook een kleinigheid in petto, maar colaas namelijk een paar loten van de de heren S. H. Bos en A. Keet I jaarlijkse bliksemloterjj gekocht ItëJ .y i i' - '..1 r

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1