Raad Sneek besprak o.m. voorzieningen op Zuider- en Leeuwarderwegsportpark snekerWkoerier van P. Tjallema nam definitief afscheid van Flexa-Fabrieken Zandbak bij kleuterschool Pompeblêd blijft „open" Se IJLST de gemeenten SNEEK. WYMB RITSER AD EEL Officieel Orgaan en Met blijdschap geven wij kennis: voortreffelijk cabaret 46 jaar aan het bedrijf, waarvan 33 jaar als directeur Nationale jeugdkollekte op 20 november SÜIli M SNEEKER NIEUWSBLAD Route voor de optocht van Sinterklaas op zaterdag 21 november te 14.30 uur u INGEZONDEN De jeugd klopt bij u aan D. Zeilstra 25 jaar bij de I.W.G.L. Motelgesprekken over „mens en medemens” Chr. Zangver. „Nije Moed” (Oosthem) suksesvol op „priissjongen” Hel Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de DONDERDAG 19 NOVEMBER 1970 f SNEEKER NIEUWSBLAD 125e JAARGANG No. 92 RONDWEG DIENSTENCENTRUM (vervolg op pagina 17) Johan S VITAAL zij samen 1957, enkele jaren na oa.. donderdags en O UITGEVERS: Drukkerij B. Doevendans w.v Verschijnt: maandags laatste 33 jaar als directeur, heeft de heer P. Tjallema vorige week vrijdag afscheid genomen van het personeel, en zijn zakelijke loopbaan definitief be ëindigd. Zes weken geleden had hij reeds in Noordwijk tijdens een receptie af scheid genomen van zijn naaste medewerkers, groepsfunctionarissen en rela ties, een week later was het afscheid tijden*, de Sikkens-reünie in hotel Boe- kelo. Naast vele cadeaus, waaronder een kleuren-t.v. ontving hij daar ook de gouden Sikkens-speld met diamant voor de zeer vele verdiensten voor de Sik- kens-Groep en een gouden legpenning met oorkonde van de Vereniging van Verf- en Vernisfabrikanten voor het vele werk, dat hij voor de Nederlandse verfindustrie en met name de doe-het-zelf-markt heeft gedaan. b.p-p. redakteur den Akker en D. de Vries kreeg de heer Jonkers in zoverre zijn zin, dat b. en w. accoord gingen met zijn voor stel deze kwestie nog eens te onder zoeken. Het kwam in feite neer op een terugnemen van het antwoord van b. en w. van de agenda. a De heer Gerrits was blij met het ant woord van B. en W. op vragen door hem en de heer Poiesz gesteld inzake de aanleg van de zuidelijke stadsrond - De zangvereniging verzamelde hiermee het hoogste aantal punten in de afde ling Uitmuntendheid. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o Na gedurende 46 jaar aan het bedrijf verbonden te zijn geweest, waarvan de De raad van Sneek behandelde dinsdagavond in een twee uur durende verga dering een 23 punten tellende agenda. Alle voorstellen werden zonder hoofde lijke stemming aangenomen. De vroedschap sprak vrij lang over een zandbak bij de kleuterschool „Pompeblêd”, terwijl op het antwoord van b. en w. op vragen van het raadslid de heer J. Jonkers inzake het Zuidersportpark ook vrij langdurig werd ingegaan. Drs. J. Franckena beklaagde zich over het feit dat de raadsstukken en dan met name het advies van b. en w. betreffende het verzoek van N.V. J. G. de Vries de Paardesteeg aan het openbaar verkeer te onttrekken, te laat door hem was ontvangen. Hij had daardoor niet de tijd kunnen vinden deze, naar hij zei, belangrijke zaak grondig te bestuderen. Hij verzocht daarom het college het voorstel van de agenda af te voeren, maar zo ver kwam het toch niet. Na ampele besprekingen ging de raad met het afwij zend advies van b. en w. accoord. weg. Hij was overigens erg ongerust over de toch nog vrij lange duur, want zo de zaken er nu voor staan zal die weg, ijs en weder dienende, eind 1973 klaar zijn. Die weg had reeds klaar moeten zijn, meende de heer Gerrits, die er bij b. en w. op aandrong alles in het werk te stollen om de aanleg van deze weg te bespoedigen. Dat laat ste zei de voorzitter gaarne toe. De raad had geen enkel bezwaar dat de gemeente deelneemt in de Stichting Dienstencentrum Sneek. De heer Phei- fer wilde zo snel mogelijk met deze dienst starten, desnoods in een tijdelijk onderkomen. Hij miste in het voorstel de namen van afgevaardigden van be jaardenbonden in het bestuur. Ook de ADV ERTENTIETA KIEV EN 17 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-prijs Namens de personeelsvereniging sprak de heer Bonte de heer Tjallema toe. „Het wil je eigenlijk niet aan”, zei hij, „dat u straks niet meer als di recteur aan het bedrijf bent verbon- MOEILIJK Hoewel de vooroorlogse jaren moei lijk waren, kon toch steeds een be- REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-1,233 3779 L. Jellema ROTOREDAKTIE. Studio Ger Dijs Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebnnk Telefoon 05150-5323 ADMINISTRATIE: Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-1,233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m, vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 1,231,, 1,235, 221,7 Gironummer 932730 TE LAAT ONTVANGEN Drs. Franckena had eerder betoogd, dat hij d< laatste raadsstukken pas vrijdagavond had ontvangen. Als één- mansfractie was hij niet in staat ge weest de stukken voldoende te bestude ren en bij het te laat gekomen voorstel was ook dat van het al dan niet ont trekken van een deel van de Paarde steeg aan het openbaar verkeer. Om zich alsnog een juist oordeel te kunnen vormen, verzocht hij dit punt van de agenda af te voeren. De heer Meyer ondersteunde dit want, zei hij, „het komt vaak voor dat wij de raadsstuk ken te laat ontvangen” Een kont verslag over het eerste half jaar 1970 van de Stichting „Finken- burgh” was voor raadslid Tuinstra aan leiding prijzende woorden te laten ho ren. Dat deed zijn collega J. P. de Vries ook. De heer Meijer stelde ech ter dat de resultaten goed zijn, mede dankzij de slechtst betaalden. Misschien kan er nu een kerstgratificatie af, meende hij. Wethouder Visser ging hier tegen in. Als over 1969 een subsi die is verleend van ruim een miljoen gulden, kan moeilijk van winst gespro ken worden. De heer Meijer kan dat weten, zei de heer Visser, die voorts betoogde dat indien men iets voor de ze mensen wil doen, dat in de lonen gezocht moet worden. Hierover zijn reeds besprekingen gevoerd. Over de resultaten hiervan was wethouder Vis ser echter niet optimistisch. Tot lid van de Culturele Raad werd de heer D. de Vries benoemd en de heer R. Tuinstra kreeg een benoeming als plaatsvervangend lid in de commissie voor georganiseerd overleg in de va cature J. Jonkers. Tot lid van het be stuur van de Stichting Dienstencentrum Sneek werd de heer H. Kuiper b- noemd. Lange wachttijden zijn dan 's avonds niet nodig. „Met blijdschap geven wij kennis” rit goed in elkaar: het is een sterk pro gramma van drie cabaretiers, die hier mee hun naam eer kunnen aandoen. Ze hebben er dinsdagavond werkelijk iets van gemaakt, daarbij voortreffe lijk gesteund door de pianist Boude- wijn Leeuwenberg. Het openingsoeuvre was overigens nietszeggend: er werd wat „geouwe.over het koningshuis, de ambtenaar, de links en rechts den kenden werden bekritiseerd en meer van die oliche’s. Niet bijzonder indruk wekkend dus. Waardering kunnen we ook niet hebben voor de manier waar op Gerard Cox en Conny Stuart met de religie omsprongen. Ze speelden o. m. een sketch waarin Stuart de aarts engel Gabriël moest uitbeelden, die naar de aarde was afgedaald om de t.v.-verslaggever Gerard Cox de me dedeling te doen dat God dood is, waar mee de christelijke politieke partijen „hun stok achter de deur” zouden mis sen. Ook de wijze waarop het drietal ’t verhaal van de schepping uitbeeld den, kan ik beslist niet goedkeuren Voor het overige niets dan lof. Ik kar kort zijn: het was goed en behalve bovenstaande punten, valt er verdei niets aan te merken. Dat ook het pu bliek het werk van het drietal wis! te waarderen, moge blijken uit de ve le open doekjes en een daverende ova tie tot slot. Op 13 november j.l. is in hotel Bon- nema te Sneek in personeelskring het i.w.g.l. 25-jarig dienst jubileum van de heer D. Zeilstra, fitter le klas, werkzaam bij de N.V. Intercommunale Water leiding Gebied Leeuwarden herdacht. De jubilaris werd toegesproken door de directeur van de N.V. I.W.G.L., Ir. H. M. Bos, door de voorzitter van de personeelsvereniging, het hoofd van he district Friesland-Zuid en door de heer G. Osinga van het districtskan toor te Sneek. Hierbij werden de heer en mevrouw Zeilstra geschenken aangeboden. De heer Zeilstra heeft in de periode van 25 jaar vrijwel altijd, eerst als grond werker, later als fitter, bij de I.W.G.L. in de zuidwesthoek van Friesland ge werkt. Zondag 22 novembei begint een serie van vier motelgesprekken onder het thema „mens en medemens” t.w.: 22 november „Huwelijk”; 29 november „Commune”; 6 december „Homofilie': 13 decmber „Alles is poppekast”. Zondag 22 november om 10.00 uur in het motel te Heerenveen zal het onder werp „Huwelijk” ingeleid worden door mevrouw V. d. Meer-v.d. Klei uit Bolsward. Zij zal wat gespreksstof op tafel bren gen aan de hand van de volgende twee kernvragen: Is de kritiek, die tegenwoordig op al lerlei terreinen van huwelijk en gezin wordt geuit, gerechtvaardigd? Is deze kritiek, terecht of niet terecht, misschien toch een stimulans tot t opnieuw bekijken, inhoud en vorm ge ven aan huwelijk en gezin? OllklMl tm 4* SMUK, WTHItlISHABHl uur .~r.: Namens het gemeentebestuur van Sneek wil ik gaarne de komende kol- lekte van het Nationaal Jeugd Fonds bij u aanbevelen. Ik doe dat vanuit de belangstelling en waardering, die ook bij de gemeente lijke overheid bestaat voor het jeugd- en jongerenwerk in al zijn vormen. Ik doe dat tevens omdat ik weet, dat geen enkele vorm van financiële steun, hetzij van het rijk, hetzij van de ge meente, in staat is alle kosten van dit werk op te vangen, zodat er dus nog een groot deel der kosten gedekt moet worden uit andere bronnen. Het is voor deze tekorten dat via de nationale jeugdkollekte een beroep op u wordt gedaan. Een beroep, dat ik gaarne en met de meeste nadruk on dersteunen wil. Mr. B. van Haersma Buma, burgemeester van Sneek. De raad werd gecompleteerd door de beëdiging van het nieuwe raadslid D. de Vries (gcp). Wethouder I. Bergsma was wegens ziekte verhinderd de ver gadering bij te wonen. Bij de ingeko men stukken was een schrijven van de oudercommissie van de openbare kleu terschool „Pompeblêd” over het ge bruik van de speelplaats en de zand bak bij de school. B. en W. stelden voor de oudercommissie te berichten dat het streven gericht is op het open stellen van de speelgelegenheden bij de scholen zoor de kinderen van de aan grenzende woonbuurten, dat in dit stre ven het aanbrengen van een omheining ter belemmering van het gebruik niet past en dat zonodig de verversing van het zand ir de zandbak vaker van ge meentewege zal geschieden. De heer Jonkers was het met dit antwoord niet eens. De zandbak ligt dicht bij het trot toir ,en de motivering van de ouder commissie achtte hij terecht. We moe ten de openheid nu ook weer niet te ver doorvoeren. Het verzoek van de oudere is redelijk, sluit die zandbak af. De heer Pheifer was het met de heer Jonkers eens, „de omgeving van die zandbak is onbeschrijflijk vuil het aanzien van de school komt in het ge drang, de ouders hebben gelijk, vijftig meter verder is een speelplaats waar de jeugd kan spelen” zei hij. De heer Van Dijk meende dat hier een brief al leen niet voldoende is, b. en w. hadden met de oudercommissie een onderhoud moeten hebben. Drs. Franckena meen de dat deze zaak in de oktoberverga dering reeds besproken had kunnen worden, de brief dateert van 3 septem ber. Wethouder De Graaff-Nauta voel de er weinig voor de zandbak volledig af te sluiten, een gesprek was niet no dig omdat de standpunten duidelijk wa ren. Zij gaf toe dat de behandeling aan de late kant is, maar dat komt, om dat de brief van de oudercommissie een poosje zoek is geweest. Die brief is weer boven water gekomen, maar toch te laat om in de vergadering in oktober behandeld te kunnen worden. De heer Jonkers betoogde nog eens dat de ouders terecht grote bezwaren heb ben en hij wilde graag een uitspraak van de raad. De heer B. de Vries kwam met een ander aspect: de rein heid in de omgeving, kan de school- schoonmaker misschien meer aandacht schenken aan de speelplaats? Wethou der De Graaff-Nauta zei dat het groot ste bezwaar van de oudere was de vuilheid van het zand, wij zullen dit vaker laten ververeen en zij stelde voor de resultaten daarvan eerst af te wach ten. Na opmerkingen van de heren Van Op het onlangs gehouden „priissjongen” van de bond van Christelijke Zang verenigingen te Leeuwarden, heeft de Christelijke Zangvereniging „Nije Moed” te Oosthem-Abbega, directeur de heer H. van der Meer van IJlst, Poortezijlen, een eerste prijs met 348 punten behaald. Hoogend, Oude Koemarkt, Oud Kerk- hof, Martiniplein, Westersingel, Noor- derpoort, Wijde Noorderhorne. de samenwerking met Sikkens, ver huisde de afdeling Verkoop naar Am sterdam. Ieder had toen zijn eigen spe cifieke afdeling: de verkoop en de fa briek. Beide afdelingen hebben zich steeds crescendo kunnen ontwikkelen. In zijn slotwoord bedankte de heer Tjallema zijn broer in hartelijke be woordingen voor alles wat hij voor het bedrijf heeft gedaan en de wijze waarop het is gepresteerd, alsmede voor het voorbeeld dat hij steeds voor iedereen is geweest. Als blijvende her innering overhandigde de heer G. P. Tjallema namens het bedrijf zijn broer een stereo-radio en hij sprak daarbij de wens uit dat hij er nog lang heel veel plezier van mocht beleven. Ook mevrouw Tjallema werd in de hulde betrokken; zij ontving een fraai boe ket bloemen. KIBUMBMADVlBTBKTlIbL.D^J ^VOOB BHBBK BB OMSTBBKBM lijrv wal 11, iviiii iuvu aicexis Treil uc- scheiden winst worden gemaakt. Eerst na de oorlog ging de omzet snel om hoog. In 1947 werd het pand aan het Grootzand te klein en verhuisde het bedrijf naar de Oppenhuizerweg. In het begin van heer J. P. de Vries drong aan op een snelle realisering en ook hij had graag gezien dat enkele bejaarden in het be stuur zitting zouden hebben. Drs Franckena stelde bij het voorstel tot onderhandse aanbesteding van het bouwrijpmaken van een gedeelte van het uitbreidingsplan Hemdijk aan N.V. M. Cnossen de vraag waarom slechts prijsopgaaf bij deze N.V. is gevraagd. Naast een openbare aanbesteding is er toch ook nog de mogelijkheid bij ver schillende bedrijven offertes aan te vra gen, zei hij. Moeten we nu maar aan nemen dat de prijs van N.V. Cnossen inderdaad redelijk is?, aldus drs. Franckena die voorts vond dat de toe lichting bij dit voorstel zeer summier was. Overigens werd het voorstel zon der meer aangenomen. Hier geeft de heer G. P. Tjallema (links) zijn broer de laatste zakelijke handdruk. Deze foto werd gemaakt door H. F, Huisman. den: misschien komt dit ook omdat u nog zo vitaal bent. Gedurende de af gelopen 46 jaar heeft u hard voor het bedrijf gewerkt en een resultaat be reikt, waarop wij allen trots zijn. Uit de vele huldigingen en cadeaus, die u heeft gekregen, blijkt duidelijk welke prestatie door u is geleverd. U heeft veel bereikt, maar niettemin bent u steeds een eenvoudig mens gebleven. Blijf zo u bent”. Namens de personeelsveren iging werd de heer Tjallema een kof- ferechrijfmachine aangeboden en aan mevrouw Tjallema de film overhan digd, die tijdens de receptie in Noord wijk werd gemaakt. „Alle goede dingen bestaan uit drieën”, zei de heer Tjallema in zyn dankwoord. „Dit was het der de afscheid, maar een afscheid dat veel moeilyker en zwaarder is, dan de vorige twee”. In Sneek lag een stuk van zjjn leven. Het bedrjjf werd hier door zijn vader begonnen en di.or hem en zijn broer voortgezet. „Het was niet alleen ons bestaan”, aldus de heer Tjallema, „maar ook onze hobby en ons levenswerk”. 46 jaar van zijn leven heeft hij aan ons be drijf gegeven, waarvan de laatste 13 jaar in Holland. Er i< in die tijd veel gebeurd en ver anderd. De fabriek is enorm uitge groeid. De sfeer is ongewijzigd geble ven. Het is een voordeel, dat de per soonlijke verhoudingen nog net zo zijn als vroeger. Dat iedereen iedereen kent. In een persoonlijk woord dankte de heer Tjallema alle medewerkers, waar mee hij in Sneek-tijd heeft samenge werkt. PERPLEX Sprekend tot zijn broer zei hij dat er nimmer een verschil van me ning is geweest in de leiding van het bedrijf en dat de beslissingen ook steeds in volle harmonie zijn genomen. Zou dit misschien één van de redenen zijn geweest, dat het altijd zo goed is ge gaan? „Ik ben perplex”, zei de heer Tjahema, „als ik die prachtige ca deaus zie. Het is moeilijk hiervoor woorden t<_ vinden. Als me gevraagd was, wat ik zou willen hebben, dan zou ik misschien gezegd hebbeneen gezond bedrijf, met een team mede werkers, die liefde voor de zaak heb ben. Wat niet wil zeggen, dat ik niet ben ingenomen met de cadeaus. In tegendeel, ik hoop hier heel veel ple zier van te hebben en er jaren van te mogen genieten”. De sfeervolle avond werd besloten met een geanimeerd bal onder leiding van het J. B. kwartet. worden gevoerd. Wethouder Baarda was het niet eens met de heer Franckena „het beleid bij een bejaar dentehuis is heel anders dan bij een gewoon bedrijf, toch weten wij elk jaar hoe het reilt en zeilt”. Overigens gaat de administratie over naar de centrale boekhouding van de gemeente waar door de achterstand wel zal worden in gelopen. De heer Poiesz was het niet eens met het feit dat bij begrotingswij ziging een uitgaaf van ongeveer 100.000,moest worden goedgekeurd voor aankoop van een bulldozer voor de gemeentelijke reinigingsdienst. Bij een dergelijk hoog bedrag verwacht hij in de toekomst een apart voorstel. ACHTERSTAND De heer Pheifer wees op de achter stand in de „boekhouding” van het be jaardencentrum Nij-Nazareth. De raad moest namelijk de rekening 1965 voor lopig vaststellen. Kunnen de bewoners niet voor een deel worden ingeschakeld bij de administratieve werkzaamhe den?” vroeg hij. Drs. Franckena was van oordeel dat met een dergelijke achterstand geen bedrijfsbeleid kan Opstelling bij Hotel Hanenburg, Wijde Noorderhorne, Nauwe Noorderhorne, Marktstraat, Kleine Kerkstraat, Kruizebroederstraat, Nauwe Burgstraat, Schaapmarktplein, Grootzand-westzijde, Hoogend-noord- zijde, Kleine Palen, Harinxmakade, Johan Willem Frisostraat, Frederik Hendrikstraat, Jan van Nassaustraat, Willem Lodewijkstraat, Johan Willem Frisostraat, Harinxmakade, Hooiblok- straat, Singel, Kleinzand-zuidzijde, Jousterkade, Oosterdijk, Gedempte Singel (middenbaan), Het culturele uitgaansleven in onze stad heeft dinsdagavond een hoogte punt beleefd: in een uitverkocht Ami- citia hebben Conny Stuart, Gerard Cox en Frans Halsema met hun uitvoering van „Met blijdschap geven wjj kennis” werkeljj! een uitstekend stuk cabaret op de bühne gezet. Bij een beoorde ling hiervan wil ik me geheel aanslui ten bij de aankondiging in de Cultu rele Agenda: voor het eerst in Sn< k heeft dit gezelschap een diepe indruk nagelaten, door zijn geweldig komische en ook mimische gaven. Het was een groot sul.ses! Allereerst even een „technische” op merking. Er werd dinsdagavond nogal g .'klaagd, da' men zo lang in de rij moest staan. Het gros had wel een plaats besproken, maar de kaarten nog niet afgehaald, zodat dit ’s avonds nog allemaal moest gebeuren. De mees te mensen kwamen dan pas om onge veer tien voor acht en het is geen wonder, dat men dan zal moeten wach ten. Dit kan evenwel voor het groot ste deel voorkomen worden door de kaarten, die men telefonisch bestelde overdag aan de kassa af te halen. Het afscheid in Sneek werd gevierd tijdens de jaarlijkse feestavond, geor ganiseerd door de personeelsvereniging die werd gehouden in de foyer van Amicitia. Tijdens een diner, waarbij de bekende humorist Adré Meurs voor de vrolijke noot zorgde, werd de schei dende directeur eerst toegesproken door zijn broer en mede-directeur, de heer G. P. Tjallema. Deze vertelde dat de zakelijke samen werking tussen hen reeds 45 jaar oud is. Na eerst op kantoor gewerkt te hebben, ging zijn broer, nadat hij het rijbewijs had gehaald, als verkoper op pad. Het was toen hard werken van ’s morgens vroeg tot ’s avonds laat. Omdat de meeste schilders overdag geen tijd hadden, werden veel zaken ’s avonds afgehandeld. Contacten die door vader waren gelegd, werden ver stevigd en uitgebreid. In 1937 namen het bedrijf geheel over. Toen was het weer net als vanouds Gebr. Tjallema. ABONNEMENTEN. Abonnementsgeld f per half jaar ibij vooruitbetaling Postabonnementen 6, per half laar (bij vooruitbetaling

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1