Twee feestavonden in de Knollentuin: Geslaagd vervolg jubileum v.v. „Sneek” te snekerWoerier Weinig belangstelling voor Politiek Trefpunt J. BAARD A (CHU): RECHTEN EN VERANTWOORDELIJKHEDEN VAN JONGEREN WETTELIJK VASTLEGGEN de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL IJLST en Officieel Orgaan van Bewoners Golomagrocht IJlst willen verkeers maatregelen bij overkluizing tot Sudergoweg B. Batstra, J. ten Cate, J. Schuil en J. v. d. Woude benoemd tot lid van verdienste Twee N.T.M.-lijnen door Noorderhoek en Noordoosthoek Kleuterklas in o.l. school „De Terp" in Stadsfenne il Sexuele voorlichting op algemene ouderavond openbare lagere scholen Ijlster CPB-dames geïnformeerd over nieuw dienstencentrum Opbrengst Anjerfondskollekte dit jaar hoger SNEEK KRIJGT EXTRA PREMIE Na de geslaagde openingsmiddag van het 60-jarige jubilerende „Sneek’, vorige week zaterdag, is de „Sneek-week” maandag en dinsdagavond voortgezet met feestavonden, waarbij de hoofdmoot werd gevormd door optredens van de cabaretier Rients Gratama en zijn combo. Het gehele Amicitia-theater was daaraan aangepast. Waar normaliter hoogtepunten uit te ver tonen filmvoorstellingen zijn aangebracht, stonden nu door de v.v. Sneek veroverde trofeeën of bingen foto’s aangeplakt van hoogtepunten uit wedstrijden, met name van het afgelopen sei zoen, waarin de top werd bereikt. y SNEEKER NIEUWSBLAD |i SNEEKER NIEUWSBLAD I i donderdags en I UITGEVERS: Drukkerij B. Doevendans n.v Verschijnt: maandags DONDERDAG 26 NOVEMBER 1970 125e JAARGANG No. 94 ABONNEMENTEN Abonnementsgeld Tijdens de ala-avond, maandag, werden de heren J. ten Cate, J. v. d. Woude, B. Batstra en J. Schuil tot leden van verdienste benoemd. „Sneek”-voorzitter K. Doevendans speldt hier elftalleider Batstra de versierselen op. (foto Studio Ger Dijs) Zolang de te stichten school nog niet over een eigen gebouw beschikt, zal een kleuterklas* worden ondergebracht in een lokaal van de o.l. school „De Terp” aan de Middelzeelaan. In verband hiermee zullen enige voor zieningen aan het lokaal worden ge troffen. Er wordt aan gewerkt om met de kleuterklas onmiddellijk na de a.s. kerstvakantie te starten, zodat de kleu ters uit de Stadsfenne gedurende de wintermaanden reeds een school dicht bij huis kunnen bezoeken. De school is ook bestemd voor de kinderen uit de andere wijken ten zuiden van de Leeu- warderweg (het Eiland, Barrewier en omgeving) voor wie openbaar kleuter onderwijs wordt verlangd. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o De heer J. Baarda, voorzitter van de Sneker CHU-kiesvereniging, wil de rech ten en verantwoordelijkheden tan jonge mensen in onderwijs, bedrijf, leger, jeugdraden en organisaties voor jeugd- en jongerenwerk wettelijk vastleggen. De verschillende vormen van jeugdwerk worden nu gesubsidieerd uit de expe rimentenpot van CuReMa en bij een beperking van de staatsuitgaven, worden dit soort zaken direct overboord gezet, hetgeen niet voorkomen kan worden aangezien een en ander niet wettelijk is vastgelegd. „We moeten hiervoor wa ken want de jeugd heeft recht op vorming. Er moet daarom gestreefd worden naar een jongerenstatuut, zoals ik die voorsta”, aldus de heer Baarda, die maandagavond als inleider optrad tijdens de vierde bijeenkomst van Politiek Trefpunt, waarvoor overigens weinig belangstelling bestond. Slechts een 15- tal geïnteresseerden bezetten de krukken rond de bar in het achterste afge scheiden gedeelte van „De Lichtboei”, om onder het genot van een glaasje al dan niet geestrijk vocht met elkaar van gedachten te wisselen. Bij beide feestavonden was het theater totaal gevuld, maar voordat maandag avond de belangstellenden met de Friese cabaretier de Knollentuin in wandel den, werden aan het eind van de toespraak van „Sneek” voorzitter de heer K. Doevendans vier leden onderscheiden. Zij hadden zich - hoe dan ook - ver dienstelijk gemaakt voor deze voetbalvereniging en werden benoemd tot leden van verdienste van deze vereniging. Deze eer viel te beurt aan de heren Bauke Batstra, Joop ten Cate, Jack Schuil en Joop van der Woude, die door de Sneek-praeses uit de zaal naar voren waren geroepen en door hem de versier selen kregen opgespeld. Gisteren is van de provinciale griffie te Leeuwarden het bericht ontvangen dat hot besluit van de gemeenteraad tot stichting van een openbare kleuter school in de Stadsfenne door gedepu teerde staten is goedgekeurd. De ouders, die hun kinderen nog niet hebben aangemeld voor plaatsing in de kleuterklas kunnen dit alsnog doen op de afdeling onderwijs van de gemeen tesecretarie (3e afdeling, tel. 4241, toes tel 33). De leden van de Ijlster afdeling van de CPB zijn tijdens hun dinsdagmid dag m „de Witte Hei” gehouden bij eenkomst voorgelicht over het nieuwe dienstencentrum voor bejaarden en hulpbehoevenden. De explicatie werd verzorgd door dokter Sietsma, die na zijn boeiende lezing talrijke vragen moest beantwoorden. Voordat dr. Siets ma evenwel de gelegenheid om zijn re feraat te houden had gekregen, las de presidente een gedeelte voor over „de discriminatie van de bejaarden”. De vergadering besloot tenslotte om met ingang van januari van het volgend jaar de bijeenkomsten niet meer ’s middags te houden, maar deze in de avonduren te doen plaats vinden. Men wil op deze manier proberen nieuwe leden aan te trekken. De bijeenkomst werd besloten met een dankgebed van Catherine Marschall: „De avond des levens”. orkest „Ulvi Temel”, twee „gratis afgestaan” van „De Lichtboei”. Op de tweede avond - opnieuw was het theater tot aan de laatste plaats toe ingenomen - is de heer L. Nauta door het bestuur van de v.v. Sneek naar voren gehaald. De heer Nauta, die zich als scheidsrechter altijd bi- zonder voor de jeugd voetbalsport in Sneek heeft ingezet, ontving uit han den van voorzitter K. Doevendans een fraai wandbord. Vanavond is er in hotel Hanenburg, aanvangend om acht uur, een buiten gewone ledenvergadering. Vanmiddag reeds heeft er op de algemene be graafplaats een kranslegging plaatsge had, ter nagedachtenis aan de v.v. „Sneek” in de 60 afgelopen jaren ont vallen leden en medewerkers. Morgenavond is er in besloten kring voor leden met dames en oud-leden met dames in „De Lichtboei” een re ünie, terwijl zaterdag in hotel Hanen burg wordt gerecipieerd. maatregelen te treffen op deze gracht, teneinde een veiliger verkeerssituatie te verkrijgen bij de overkluizing tot de Sudergoweg. De Stichting Bevordering Volkshuisves ting in Friesland heeft verzocht ten be hoeve van de bouw van twaalf bejaar- denwoningen aan de Sikko Sjaerdema- laan te IJlst twaalf kavels bouwter rein te mogen kopen voor 6000, per kavel, totaal dus 72.000,— B. en W. achten deze prijs redelijk en stel len de raad voor tot verkoop te be sluiten. De raad krijgt ook een lijst voorgeschoteld waarop de te verlenen subsidies zijn vermeld. Zo wordt voor gesteld in 1971 aan het jeugdfanfare- korps Wymbritseradeel e.o. een sub sidie van f 120,te verlenen, het sub sidie voor de Streekmuziekschool Sneek e.o. stijgt van 6773,84 tot 9737,72, de Vereniging voor Vreemdelingen Ver keer krijgt in 1971 125,minder, de bijdrage voor „Zuidwest Friesland” stijgt van 832,05 in 1970 tot 1738,80 in 1971. Gedeputeerde Staten van Fries land hebben het voornemen de jaar wedden van de wethouders in Fries land met ingang van 1 januari 1970 opnieuw vast te stellen en wel op de door de Minister aangegeven maximaal toelaatbare bedragen, hetgeen voor IJlst neerkomt op een jaarwedde van f 2375,Voor het in aanmerking '..o- men voor een premie ingevolge de pre mieregeling woningverbetering en split sing 1953 hebben een verzoek ingediend mej. P. Terpstra en de heren J. Keu len, B. A. Bosma, P. Sijbesma en D. Kingma allen te IJlst. Van het rijk is De gemeenteraad van Ijlst houdt mor genavond een apenbare vergadering voor het eerst onder voorzitterschap van IJlst’s nieuwe burgemeester H. W. F. Mumsen. De te behandelen agenda vermeldt 25 punten. Bij de ingekomen stukken is een schrijven van enige be woners van de Gaiamagracht binnen gekomen met het verzoek om verkeers- Aan het begin van zijn toespraak had de heer Doevendans onder meer de dames Van der Baan, Rienstra en De Vries als eregasten betiteld. Deze drie dames, wier echtgenoten de v.v. Sneek zijn ontvallen kregen uit handen van drie jeugdeleden - getooid in al dan niet meer gebruikelijke ’Sneek-kledij’, - een bloemstukje aangeboden. De heer Doe vendans heette vervolgens onder meer de Sneker eerste burger met diens echtgenote, oud-burgemeester Raster- hoff met ega, de voorzitter van de een gunstige beslissing ontvangen. De kosten voor de gemeente bedragen 671,—. De agenda bevat voorts verschillende voorstellen, die betrekking hebben op het onderwijs. Voorts zullen B. en W. de raad de gemeentebegroting en de begroting van het woningbedrijf 1971 aanbieden. Deze begrotingen zullen in een volgende vergadering worden be handeld. 4,— per half jaar ibtj vooruitbetaling Postabonnementen f 6, per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 17 cent per mm; ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-prijs De heer Baarda, die in zijn inleiding ACHTERGRONDEN NAGAAN Dergelijke zaken dienen volgens hem geheel anders te worden aangepakt. „We moeten proberen de achtergronden n>a te gaan. Het is veel belangrijker te weten waarom die mensen zich in de boerderij ophielden en niet thuis wa ren, en de dag doorbrachten met „ro ken” en .-eel alcohol drinken”, zo meen de de heer Baarda, die zei zich zor gen te maken over de omstandigheden waarin de jongere generatie op moet groeien. De kabouters en de vroegere provo’s zijn volgens hem de beroerd- sten niet. „Het is gebleken dart de ka bouters nobele gedachten koesteren en mogen ze asjeblieft eens een fout ma ken. We moeten geen muren opbouwen tussen verschillende generaties” vond de heer Baarda, die overigens de anar chie, zoals de vroegere Provo-bewe- ging en de huidige kabouter-partij die voorstaat, verwierp. Deze anarchie leidt volgens hem naar een chaos, ter wijl er orde en beleid moet zijn. Toch deelde hij de onrust in het streven naar een andere maatschappij. Hij merkte verder op dat de Provo-beweging toch ook zijn goede dingen wel heeft gehad. Want zij zijn het tenslotte geweest, die zo’n vijf jaar geleden al de aandacht op het probleem van de milieuveront reiniging hebben gevestigd. ALGEMEEN BELANG EN SAMENWERKING De heer Baarda deponeerde voorts o.m. de stelling dat bij het bepalen van ieder politiek beleid het algemeen be lang en de samenwerking voorop dienen te gaan. In de praktijk is dit vaak niet het geval en de heer Baarda vroeg zich dan ook af of de parlementaire demo- kratie, met als eerste vereiste een gro te mate van openbaarheid en openheid, nog wel juist is. We moeten volgens hem ophouden met eikaars partij te verketteren, maar zoeken naar meer en andere vormen van samenwerking”. Hij kwam verder met het standpunt dat we leven in een situatie van ne gatieve vrede: een vrede tussen twee machtsblokken met zwijgende, maar tot vuren gereed zijnde kanonnen. Er is een enorme bewapeningswedloop, waarbij het evenwicht tussen de blokken bijzon der labiel is. Als redmiddel noemde hij een 8-tal stellingen ter discussie aan droeg, sprak verder onder meer zijn afkeuring uit over het optreden van de politie, die kortgeleden een boerderij in Oudeschouw, die werd bewoond door enkele jongelui, heeft ontruimd. We moeten maatschappelijke problemen niet oplossen door er een colonne agen ten op af te sturen. Het zijn niet die genen, die in de volksmond maar al te graag worden betiteld als „langharig werkschuw tuig”, die de rotzooi trap pen. Dat zijn de relmakers en men kan mij niet wijsmaken, dat de politie niet wist wat er zich in de boerderij af speelde, wat voor mensen er waren”, aldus de heer Baarda, die het feit dat men er 30 politie-agenten op had afge stuurd ten zeerste afkeurde. T?4» OHkk.1 0'Pm m 4. ......I.. SNHK. WTMIllTitUHIl Mill SS,- - -----KIM De Anjerfondscollecte heeft dit jaar in Friesland in totaal ru.m 45.000, opgebracht. De opbrengst van de col lecte is een factor, die meetelt bij het verkrijgen van baten uit het Prins Bernhard Fonds, zodat de stijging in vergelijking, met het vorig jaar met ruim f 5.500,voor het Friese cultu rele leven van dubbele betekenis is. Voor de gemeenten, waarin de op brengst der collecte zich de voorgaan de jaren in stijgende lijn heeft bewo gen en die wat de hoogte van de op brengst betreft, gunstiger uit de bus zijn gekomen dan andere gemeenten, zijn premies beschikbaar gesteld. Aan de gemeenten Sneek, Smallingerland en Het Bildt zullen in verband hierme de premies worden verleend van resp. f 500,—, f 350,— en 250,—. De bedragen zullen op voorstel van de burgemeesters door het Anjerfonds- bestuur worden bestemd voor culture le doeleinden in de genoemde gemeen ten. Op donderdag 19 november j.l., werd door de Ouderraad van de Openbare lagere scholen te Sneek een Algemene Ouderavond gehouden. Het onderwerp op deze avond was: „De mogelijkheid tot sexuele voorlich ting op de lagere scholen”, welk on derwerp werd ingeleid door mevrouw Brettschaeider, hoofdbestuurslid van de N.V.S.H., daarbij terzijde gestaan door het plaatselijk bestuurslid, me vrouw Brenninkmeijer. Deze laatste lietaan de hand van een diastrip zien en horen hoe men zich deze voorlichting voorstelt. Er was van de zijde van de ouders veel belangstelling voor deze avond. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan druk gebruik werd gemaakt en waaruit wel bleek, dat het nog niet zo eenvoudig is om deze zaak goed en verantwoord van de grond te krijgen. Wel werd over het algemeen de be hoefte aan deze voorlichting op de scholen gevoeld en zal één en ander nader uitgewerkt moeten worden om tot een omlijnd plan te komen. Het was plm. half elf, toen de voor zitter van de Ouderraad, de heer J. Wolters, deze zeer geanimeerde bij eenkomst sloot, met een woord van dank, vergezeld van een bloemetje, aan de dames Brettschneider en Brennink- meijer voor hui. heldere uiteenzetting. Nederlandse kinderpostzegels zijn uniek. Toon dat ook bij uw internationale correspondentie. een verintemationalisering van de po litiek. De V.N. moeten universeel wor- den door ook Rood China, de DDR, Noord- en Zuid-Korea te laten toetre den. Op een opmerking van de heer Laan- sma (D’66) zei de heer Baarda de er kenning van de DDR een noodzaak te vinden, wil je de bestaande machts blokken doorbreken. Men moet leren de politiek op langere termijn te zien. Hoe wel hij het communistische systeem niet aanvaardde, las hij in het werk van o.m. Marx toch wel zinnige din gen. De democratisering moet volgens de heer Baarda voortkomen uit de ei gen communistische ideologie. Dat er bij de bevolking al iets gist wordt be wezen door de schrijversprocessen, zo meende de CHU-er, die verschillende malen door „De Telegraaf” is betiteld als zijnde „ultra radicaal”. „U BENT PROVO” De kemachtige uitspraken en opmer kingen van de heer Baarda, ontlokte de heer Wartena (FNP) tenslotte de op merking „U bent een provo binnen de CHU en u stemt op een groep, die in zijn geheel niet de kant op wil die u wilt”, zo zei hij en hij kon niet begrij pen waarom de heer Baarda dan bij de CHU bleef. De „provo” zei van me ning te zijn dat het streven naar ver nieuwing moet plaatsvinden door mid del van de bestaande partijen. „We moeten ophouden met splitsingen zoals die nu plaatsvinden. Dat leidt alleen maar tot onbestuurlijkheid”. Hij zei verder dat we de politieke openheid niet moeten verduisteren, door op ei kaars partij af te geven, zoals nu vaak gebeurt. Aan de openbaarheid hechtte hij niet veel waarde, want volgens hem worden de zaken vaak achteraf in de openbaarheid gebracht. „Zie maar naar de wethoudersverkiezingen. Bin nen de fracties was alles allang bedis seld” zo zei hij tot slot. Als spreker op de volgende bijeenkomst van Politiek Trefpunt op maandag 7 december, zal optreden de heer dr. A. Vondeling (PvdA). 'e n.v. Nederlandsche Tramweg Mij gaart met ingang van 29 november a.s. de route van twee van zijn buslij nen door Sneek wijzigen. Dit betreft de lijnen Sneek - Bozum - Manitgum - Leeuwarden en Sneek-Itens-Wommels- Franeker. Er zal met deze beide lijnen niet meer werden gereden via de Leeuwar- derweg en de Prins Hendrikkade, maar via de rondweg, dus Berkelaan, G. Borgesiuslaan en Worp Tjaardastraat. Op deze nieuwe route zijn 3 halte plaatsen. Door deze wijziging is de Noorder hoek uit haar isolement verlost. Be woners van dit stadsgede te kunnen ook van deze beide lijnen gebruik ma ken als zij naar het station of het centrum moeten. Passagiers, die voorheen in- of uit stapten bij de halten Prins Hendrik kade of I euwarderweg, zullen dit nu moeten doen bij het station of één van 'e nieuwe halten. Hef Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en jj^VOOB BNKEK SN UM8TBBBBN pauze onderbroken cabaret hebben ge noten. De staande ovaties onder het „Doorhalen wat niet van toepassing is” vormden daarvoor een goed bewijs. Na afloop was er voor de liefhebbers, en dart waren er natuurlijk heel wat, in de ook al feestelijk getooide foyer ge legenheid te dansen. De muzikale bij drage daarbij werd geleverd door het avonden door de directie sectie zondagamateurvoetbal KNVB, de heer J. van Marie en de voorzitter van de KNVB afdeling Friesland, de heer A. v.d. Werf alsmede mensen van diverse voetbalverenigingen welkom. „Het is groots, dat u hier allemaal bent”, meende de heer Doevendans. GASKACHEL Hij moest aanstonds de microfoon aan twee dames van de 500 dames tellen de donatrice-afdeling laten. Zij over handigden een cheque ter warade van 2.500,verkregen uit de kalender- verkoop-actie, die voorlopig reeds dit bedrag had opgebracht. Vervolgens nam een welpenelftal bezit van het podium, waarbij Frants Nielsen „be kend van radio en teevee” in gedicht kwam vertellen wat de jeugdafdeling voor het jubileum had meegebracht. Hij noemde in het bizonder fraai voor gedragen gedicht onder meer de licht installatie, de douches, maar maakte tenslotte bekend, dat de afdeling jeugd een gaskachel voor het clubgebouw aanbood. Er ging een luid applaus in het theater op. De avond was geopend door de heer W. Bouius, voorzitter van de jubile umcommissie. Hij sprak woorden van dank aan het adres van „stille” me dewerkers, de directie van het Ami citia-theater, alsook aan de heren A. Roosenstein en Landstra, die voor de sfeervolle inrichtingen van hert gehele theater hadden gezorgd. Toen de heer Bouius wa uitgesproken werd tot ie ders (aangename) verrassing de slot fase van de kampioenswedstrijd tegen Sanderhout, op 5 juli, nog eens door de radios-poirtverslaggever Jaap Bax weergegeven. Weldra wend het, om met Rients Gnatema te spreken, Sneker volkslied „Zwarte broek en witte trui, dat zijn d Sneker lui”, door de vol le zaal aangeheven. CABARET Dat de jubileumcommissie met het naar Sneek halen van Rients Gratema en zijn sublieme combo, waarvan we het werk van vooral drummer-trom pettist Harry Hartmans niet onvermeld willen laten, een goede zet heeft ge daan behoeft nauwelijks een woord. Met volle teugen zal er door de tal rijke genodigden- beide avonden was het theater bomvol - van dilt door een ADMINISTRATIE. Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2247 Gironummer 932730 REDAKT1E: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs'Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1