We hebben de kraan zoveel mogelijk dicht gedraaid snekerWkoerier van Ruilverkaveling Hommerts-Oppenhuizen gaat door BURGEMEESTER MUMSEN BIJ VASTSTELLEN SUBSIDIELIJST VOOR 1971: Adjudant A. Keet nam afscheid van Sneker Politiecorps de gemeenten SNEEK. WYMBRITSER AD EEL Officieel Orgaan en IJLST Bezoek gemeentebestuur van Leeuwarden aan Sneek Aan de middenstanders van Sneek de Ijlster gemeenteraadsvergadering MM NA 33 DIENSTJAREN: Aantal voorstemmers bijna negentig procent INGEZONDEN Contact vier grote gemeenten in Friesland Bijna allemaal „kamerstukken” in SNEEKER NIEUWSBLAD Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en SNEEKER NIEUWSBLAD H. W. F. Mumsen eerste raadsvergadering donderdags en UITGEVERS: Drukkerij B. Doevendans n.v Verschijnt: maandags b.g.g. redakteur Burgemeester mr. Baersma Buma (links) spreekt de scheidende adjudant van politie A. Keet toe. (foto Studio Ger Dijs) Sint Nicolaas is weer in Sneek gear riveerd. Uw winkels zijn deze week tot ’s avonds 9 uur geopend. U hebt het druk, erg druk wellicht. Te druk om u té laten doorlichten? Toch is een doorlichting voor u be langrijk, want juist u komt met heel veel mensen in aanraking. Bescherm u daarom zelf en uw mede werkers en kom naar de doorlichting. U kunt daar nog terecht en wel op de onderstaande uren. ’s Morgens van 9.00 - 12.00 uur. *s Middags van 2.00 - 5.00 uur ’s Avonds van 6.00 - 19.30 uur. Tot ziens in de Bolwerkschool aan de Kerkgracht. De Interprov. Commissie voor Bevolkingsonderzoek in de drie Noordelijke Provincies. MAANDAG 30 NOVEMBER 1970 125e JAARGANG No. 95 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o «SB omdol 0>i>H i, SNEEK. WTNItlISEUPEEL ULST inwoners lid zijn van dit fonds, terwijl ook de straatcollecte een flink bedrag had opgeleverd. We moeten er geen zaak van landspolitiek van maken vond de heer De Vries, waar de heer Zijs ling zich bij aansloot. Hij vond het meer een overheidszaak. De subsiidielijst zal op 17 december bij de begrotingsvergadering nader wor den uitgewerkit. NIEUWB-KN ADVERTENTIEBLAD^ ^fcVOOR SNEEK EN OM STEEK BH ADVERTENTIETARIEVEN 17 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-prys REDAKTIE. Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-1/233 3779 L. Jellema, EOTUREDAKTIE. .Studio Ger Dys Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebnnk Telefoon 05150-5323 De voltallige gemeenteraad van IJlst, voor het eerst onder voorzitterschap van burgemeester H. W. F. Mumsen, had vrijdagavond weinig moeite met de vijfentwintig punten tellende agenda. De meeste tijd, althans verhoudings gewijs bekeken, werd opgeslokt bij het voorstel de subsidieljjst voor 1971 vast te stellen. De heer Mumsen maakte er geen geheim van, dat de gemeente IJlst financieel in een moeilijk pakket zit. „We hebben dan ook zo veel mo gelijk de kraan dicht gedraaid”, zo merkte hij veelzeggend op. De heren P. Grondsma, J. Zijsling en R. Rjjpma konden zich niet achter het voorstel scharen waar het ging om afwijzing van subsidie aan de Stichtingen Vor ming Werkende Jeugd Friesland res pectievelijk aan de Nierstichting Ne derland en de Stichting het Nederlands Astma Fonds. De heren Grondsma (CHU) en Zijsling (Pv.d.A.) zagen het als belangrijk een subsidie toe te kennen aan de Stichtin gen vorming werkende Jeugd Fries land. De heer Zijsling motiveerde dit door op te merken: Het gaat om de vorming van jeugdige werknemers. Hij hoopte dat het college hiervoor „een ruim hart heeft”. Door nood ge dwongen, zo zei de heer Mumsen an dermaal, hebben we de duimschroeven moeten aandraaien. „BAR ERG” Voor de twee andere in de aanhef ver melde stichtingen zou de heer Rijpma (Vrije kiezers) elk 200 gulden subsidie zien gegeven. „Ik vind het bar erg, dat we deze twee van de kaart schrappen”, yertelde hij. De in totaal 400 gulden konden naar zijn mening minstens van andere posten wonden afgetrokken. Het subsidie aan de Streeknr’ziekschool Sneek e.o. was volgens het voorstel van 6773,84 gebracht op 9737,72, hetgeen de voorzitter verklaarde uit het groter aantal inwoners, de stijging van het ledental, terwijl ook de kosten wat zijn gestegen. Het subsidie voor de Vereniging voor vreemdelingenverkeer IJlst vormde als het ware een apart hoofdstuk. De heer Rijpma begon met op te merken er van geschrokken te zijn, dat deze van f 250 is terug gebracht op 125. Op zijn vraag waarom deze verlaging, antwoordde de voorzitter onder meer, dat van deze vereniging nog geen ver zoek om subsidie is ontvangen. Me vrouw J. Nooitgedagt-Oranje (AR) en de heer Zijsling hoopte nu deze vereni ging wakker te hebben gemaakt. Wet houder J. J. de Vries (AR) wist dat het financieel bij de VVV wel goed zit. Op zijn vraag waarom het subsidie voor Nationale Reserve Steun wettig gezag (reserve rijkspolitie) was inge- krömpen tolt 40 kreeg de heer Rijpma als antwoord, dat dit jaar geen verzoek was binnen gekomen, reden waarom het is gebracht op het oude bedrag. De heer Rijpma noemde vervolgens het subsidie voor het Koningin Wilhelmina- fonds een „lüsich tienitsje”. Hij zag dit graag verhoogd tot 250,- wilde er een motie van maken, maar ondervond te weinig instemming. Wethouder K. Frankena (CHU) zei, dat het college er van uit is gegaan, dat bijna alle ADMINISTRATIE: Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-1/233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 1/231/, 1/235, 221/7 Gironummer 932730 BENOEMINGEN Aan het begin van de vergadering was de heer L. Koster beëdigd als waarne mend gemeente-ontvanger. De ingeko men stukken en mededelingen leverden weinig moeilijkheden op. De heer P. Brinksma, Wommels volgt per 16 de cember de heer M. Keuning, die „ver huist” naar het gemeentehuis in Sneek, als bode-concierge op, terwijl mej. S. Schilstra, Schart als typiste is be noemd ter voorziening in de vakature die is ontstaan door het verstek van de heer H. J. Boschma. Deze is adjunct-commies ter secretarie en is per 1 januari 1971 eervol ontslag ver leend. Met algemene stemmen werd de heer H. W. F. Mumsen benoemd tot ambte naar van de burgerlijke stand, per 28 november j.l. In het borgstellingsfonds voor de middenstand werd wethouder J. J. de Vries als lid gekozen, in het bestuur van het gasbedrijf „Westergo n.v.” de heren H. W. F. Mumsen en plaatsvervangend de heer Frankena, in het bestuur van de Streekmuziekschool Sneek e.o. mevrouw J. Nooitgedaigt- Oranje. De heer R. Rijpma werd ge kozen als lid in het bestuur van de Stichting bejaardenzorg „IJlst e.o.”, in het bestuur van het Samenwerkingsor gaan Zuidwest Friesland de heren De Vries en J. Zijsling (plaatsvervangend), terwijl de heer Mumsen met algemene stemmen in het Algemeen bestuur van de Stichting „Mienskipshüs” werd ge- De afscheidsbijeenkomst vond plaats in de kleine raadzaal van het stad huis in aanwezigheid van vrijwel het gehele politiecorps, korpschef S. H. Bos, drie vertegenwoordigers van de reser- ve-politie, oud-korpschef, de heer Kooi- sitra en burgemeester mr. B. van Haersma Buma, als hoofd van de po litie in Sneek. In de hal werd de fa milie Keet verwelkomd door de bur gemeester en de korpschef. Burgemees ter Van Haersma Buma zei in zijn toe spraak dart adjudant Keet het voortref felijk heeft gedaan en met groot plichts besef zijn taak heeft verricht, met FELICITATIES Omstreeks drie uur was bij. Ir. Eringa sloot de en feliciteerde de streek. H. Oosterhuis, lid van VEEL VERANDERD „Het uur van afscheid is gekomen”, zei de korpschef, de heer S. H. Bos. „U kwam uit een gezin dat gezags- geitrouwheid voorstond, u moest uzelf waarmaken. Je was in de dertiger ja- ren al blij dat je in een vakante plaats kon invallen. De opleiding was er één zonder begeleiding en dan ook nog een opleiding, die vrijwel uitsluitend be stond uit theorie. Gelukkig is daar verandering in gekomen, er kwam een ander politiebeleid en ook een ander bevorderingsbeleid”, aldus de heer Bos, die ook even inging op de taak opvatting van de politie, die er in heit kort op neerkomt dat die handhaving van de rechtsorde en hulpverlening aan hen die hulp van node hebben betekent. Deze beide facetten waren de uitgangspunten van uw loopbaan al dus de heer Bos, die voorts, consta teerde dat het voor een politieman in deze tijd soms moeilijk is zichzelf te handhaven. Er wordit namelijk steeds een juiste beslissing verwacht. Adju dant Keet wist steeds ie juiste be slissingen te nemen en hij aanvaard de de verantwoordelijkheid. Ook de moeilijke taak van de vreemdelingen dienst heeft adjudant Keet op voor stemmen beginnen, ongeveer een uur eerder dan was gepland. Het was bij na kwart voor elf en de mensen had den tot twee uur de tijd om hun stem (men) uit te brengen in ’t stembureau, dart zich bevond in de hal van Amicitia. Het spreekt eigenlijk van zelf dat in de tijd van kwart voor elf tot twee uur veel belangstellenden Amicitia de rug toekeerden, nadat zij de briefjes in de stembus hadden gede poneerd. Eén van de eersten, die zijn stem uitbracht, was de heer J. C. Ca- valjé, burgemeester van Doniawerstal. Onder de stemmers bevonden zich ook burgemeester B. W. Cazemier van Wymbritseradeel en burgemeester H. W. F. Mumsen van IJlst. De ruilverkaveling Hommerts-Oppen- huizen gaat door. De overgrote meer derheid van de belanghebbenden heeft zijn goedkeuring gehecht aan het ruil- verkavelingsplan, dat naar raming ruim 23 miljoen gulden waarvan circa 3 miljoen voor recreatieve doeleinden, zal vergen. Om ongeveer half drie maakte gedeputeerde Ir. L. Eringa don derdagmiddag in Amicitia te Sneek be- dat 171 stemmen met *n opprvlakte van ruim 1737 hec. waren uitgebracht. Daarvan waren 70 stemmen met een oppervlakte van ruim 1048 hectare vóór en 101 stemmen met een opper vlakte van 689 hectare tegen. Het to taal aantal stemgerechtigden bedroeg op de kop af duizend met een opper vlakte van 4406 hectare. Omdat de wegblijvers naar men weet geacht wor den te hebben voorgestemd, bedroeg het aantal voorstemmers 899 met een oppervlakte van ruim 3707 hectare. Naar het aantal stemmen gerekend was 89.9 procent voor en 10.1 procent tegen. Naar de oppervlakte bedroeg het percentage voorstemmers 84.3 en dat van de tegenstemmers 15.7. Daar mee kwam deze ruilverkaveling, de 25ste van na de oorlog in Friesland, bijzonder royaal over de eindstreep. De stemmngsvergaderng verliep bl- zonder vlot. Gedeputeerde ir. Eringa die z’n eerste vergadering in de ruilverka- velingssector leidde, vertelde dat er 67 bezwaarschriften waren ingediend. Die hadden voor een groot deel betrekking op de afdamming van vaarwatertjes. Er waren ongeveer tweehonderd be langstellenden, die in de grote zaal van Amicitia de ruimte hadden. De heren achter de groene tafel op het podi um hadden een gemakkelijke dag, want ernstige kritiek bleef vrijwel uit. Naar aanleiding van de ingediende bezwaar schriften deelde ir. Eringa mede, dart heit plan op enkele plaatsen iets gewij zigd is door het college. Het geplande recreatiecentrum ten noorden van de Koevorde komt er niet. Er zal wor- alles vóór vergadering De heer J. de Centrale Cultuurtechnische Commissie vond het plezierig dat het plan zo royaal was aangenomen en ook de voorzitter van de voorbereidingscommissie, de heer F. U. de Jong te Oppenhuizen, was tevreden. „De uitslag was zelfs even boven onze verwachting”, vertelde hij. Bij al deze gelukwensen en tevreden- heidsbetuigingen zit het „de recreatie” niet zo lekker, dat deze ruilverkave ling ook verslechteringen met zich zal meebrengen. We denken hierbij aan de voorgenomen afdamming van de Leij- ensloot, die nu nog de verbinding vormt tussen Uitwellingerga en de Brekken en een mooie en vooral veilige vaarroute vormt voor de kleine schepen. Niette min werd donderdag in Amicitia op een rustige manier een „historische” beslissing genomen voor de streek Hommerts-Oppenhuizen, die er over een aantal jaren geheel anders zal uitzien dan nu. De eerste werkzaamheden zul len waarschijnlijk in 1972 worden uit gevoerd en wanneer de werkzaamhe den naar wens en „gepland” verlopen, zal in 1985 deze ruilverkaveling tot het verleden behoren. name als hoofd van de algemene dienst, waaronder ook de vreemdelin gendienst viel. De adjudant is een be kende en vertouwde verschijning in de Sneker gemeenschap, aldus Sneek’s eerste burger, die namens het gemeen tebestuur dank bracht aan de heer Keet, voor alles wat hij voor de ge meente en de gemeenschap heeft ge daan. den volstaan met het maken van een aanleg- en liggelegenheid. De Janeweg wordt een fietsvoetpad, de boothelling aan de Langweerdervaart komt er niet en de geprojecteerde dam in de afge sneden arm van de Jeltesloot komt niet aan de noordkant maar aan de zuidkant’. Voorts zal te zijner tijd bij de uitvoering bekeken worden of met de belangen van de bezwaarden reke ning kan worden gehourcr. Ir. Eringa deelde ook nog mede dat er bij de bezwaarschriften vele waren van men sen die geen stemrecht hadden. Er zijn mensen, zo zei hij, die steeds weer me nen meer te moeten vragen dan er in de laatste instantie (voor de recrea tie) beschikbaar kan komen. Vervol gens was het woord aan de zaal. Slechts drie van de aanwezigen maak ten gebruik van het stellen van vra gen. De eerste spreker, de heer H. Wind te Sneek, verklaarde, dat hij volmachten had voor 300 hectare en zelf ook mocht stemmen. Hij zei ech ter zijn stem niet te zullen uitbrengen, omdat hij ernstige bezwaren tegen be paalde onderdelen had. In het alge meen belang was dat hij vóór deze ruilverkaveling was. Vandaar dan ook, dart hij zich van stemming onthield. Zijn grootste bezwaar was dat de waterschappen ook de lasten van de polderdijken zullen blijven dragen, die ten behoeve van de recreatie in stand worden gehouden. Volgens ir. Eringa kan in het kader van de Centrale Cultuurtechnische Commissie voor de ze zaak geen oplossing worden gevon den. De tweede spreker wilde iets we ten over de vergoeding van de om- rijschade, die zal ontstaan na de aan leg van de nieuwe rijksweg 43, met name bij Oppenhuizen en Uitwellinger ga en de laatste spreker wilde nader in- gj.icht worden over het „recht van een pad” STEMMING Na ruim een half uur was de eigen lijke vergadering voorbij -n kon het Op 27 september 1937 werd de heer A. Keet uit 180 sollicitanten benoemd tot agent van politie te Sneek. Donder dagmiddag, dus ruim 33 jaar later, nam de heer Keet afscheid van de gemeentepolitie als adjudant. Al die jaren is hij in Sneek geweest. Achter zijn politionele loopbaan is nu een punt gezet, omdat hij de voor de politie geldende pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. En die is gesteld op zestig jaar. Een rekensommetje leert dat adjudant Keet bijna 27 jaar was, toen hij in Sneek solliciteerde. kozen. Een en ander gebeurde volgens voorstel. TWEE KLOKKEN Het voorstel het college te machtigen opdracht te geven tot het laten gieten van een nieuwe klok en het aannemen van een aantal schenkingen tot een to taal bedrag van 10.501,10 werd aan genomen, niet echter nadat een ieder zich over deze klokmaterie had uitge sproken. De heer Wassenaar vond helt beter eerst de oude klok terug te heb ben alvorens verder te praten hierover. De heer Mumsen: We hebben aanvan kelijk aan de oude klok niet genoeg historische en oudheidkundige waarde toebedacht. Waar het om gaart is of de Rijksdienst van Monumentenzorg 40% subsidie zal verlenen. Overigens is 1 het gevolg van alles, dat we nu twee klokken zullen hebben. De voorzitter zei zaterdag een onderhoud met de N.V. Eijsbouts te Asrten te zullen voeren, waarna de oude zowel als de nieuwe klok in IJlst terecht zullen komen. De heer Wassenaar was van mening, dat de NV Eijsbouts kontraktbreuk heeft gepleegd, en dat haar nu de hand boven het hoofd wordt gehouden. En op zjjn beurt zei de heer Zijsling: we moeten nu spjjkers met koppen slaan en niet ons gezicht verliezen, waarop ten slotte de heer Frankena vertelde: Deze zaak is nu rond en nu moeten we de beste weg kiezen. We moeten dit accepteren en „niet met de kop te gen de muur lopen”. TEKORT In de rondvraag sprak dte heer Rijpma zijn misgenoegen uit over de situatie bij de plaats waar afval wordit gede poneerd, de zg. „kamp”. Voor oud- IJlst is dit een pesthoop, meende hij. Op een vraag van de heer Wassenaar hoe het komt met de in de Bongerd gerooide bomen merkte de heer Mum sen op, dart hier op korte termijn wat aan zal gebeuren. We kampen met een personeelstekort en de begrotingsver- gadering zal eventuele uitbreiding van het personeel uitmaken. De heer Grondsma voelde veel voor een „geor ganiseerde kerstboomverbranding” terwijl tot slot de heer Zijsling bij de begraafplaats graag wilgen zag ge plaatst. Een en ander wordt, naar de heer Frankena los liet, reeds uitge- voend. Met de opmerking van de heer Zijsling over het aanpassen van het re glement van orde, was de voorzitter het volledig eens. treffelijke wijze verricht, hij is een humaan mens en een voorstander van inspraak. Hij heeft de moed getoond een goed politieman en chef te zijn, aldus de heer Bos, die ook mevrouw Keert in die hulde betrok. Namens het corps bood hij adjudant Keert een ver rekijker aan. GROTE WAARDERING Namens heit corps reserve-politie voer de de heer J Boeijenga hert woord. „Eén van de beste corpsleden gaat het strijdperk verlaten. Adjudant Keet is een bescheiden persoon, die wij erg waarderen. De onderlinge verhouding was altijd goed, we hadden een pret tige tijd met u”, aldus de heer Boeij enga, die de heer Keet namens de reservisten een fototoestel aanbood, ter wijl mevrouw Keet eveneens met een cadeau werd verblijd. De Sneker Po litie Sportvereniging bood bij monde van de heer J. Leijenaar een platen bon aan en bloemen voor mevrouw Keet. Namens de Katholieke Bond van Politie-ambtenaren, St. Michael, afd. Friesland, bood de heer Hielkema de scheidende adjudant een plant aan. Volgens de heer Hielkema is de ad judant Keet een trouw lid geweest, die direct na zijn benoeming in Sneek een afdeling trachtte op te richten. De heer G. Mulder voerde het woord namens de Vereniging Veilig Verkeer afd. Sneek, waarvan de heer Keet twintig jaar secretaris is geweest. De heer Mulder kwam met een pla tenbon voor de heer Keet en een doos bonbons voor mevrouw Keet. BEDUUSD In zijn dankwoord zei de adjudant Keet beduusd te zijn van zoveel goe de woorden en cadeaus. „Ik wilde rustig weggaan, maar daar rees ver zet tegen. Ik sluit nu een levensperi ode af, die mij veel voldoening heeft geschonken. Het was een lange perio de, waarin ik mij één met de gemeen schap voelde, ik heb met veel plezier mijn taak verricht”, zei de heer Keet, die nog even in het verleden dook en o.m. zei dat hij tien jaar hoofdagent is geweest, daarna twintig jaar briga dier en nu als adjudant afscheid nam. „Ik ben een echte natuurliefhebber, die er graag op uit trekt om naar de vogels te zien en wandelingen langs het strand of door het bos maak. De mij geschonken cadeaus zullen mij hierbij heel goed van pas komen”, zo besloot de heer Keet, die ook een ver woed amaiteur-tuinder is, zijn dank woord. Tot opvolger van de heer Keet is be noemd brigadier J. Jorna, die met in gang van 1 december is bevorderd tot adjudant. Sinds geruime tijd vindt er regelmatig contact plaats tussen de burgemeesters van de vier grootste gemeenten in Friesland (Heerenveen, Leeuwarden, Smallingerland en Sneek) Ook de col leges van burgemeester en wethouders ontmoeten elkaar Zo hebben burgemeester en wethouders van Leeuwarden in april 1970 het col lege van Sneek ontvangen voor een bespreking. Het tegenbezoek vond on langs plaats. Behalve een gedachtenwisseling over een aantal onderwerpen werd onder meer een rondrit door de gemeente Sneek gemaakt. Hierbij werden enige stadswijken in ogenschouw genomen, alsmede het industrieterrein aan de Oppenhuizerwetg, de jachthaven „De Domp” en de Sporthal. Op het industrieterrein werd het fa briekscomplex van Stork-Friesland be zocht. Het gezelschap werd in de kan tine ontvangen, waar de directeur de leer Ir. G. J. Kwant, vóórdat de fa briek werd bezichtigd, een korte uit eenzetting over het bedrijf gaf. ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 4,per hal) jaar i by voor uitbetaling Postabonnementen f 6, per half laar iby vooruitbetaling

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1