snekerWoerier Begin volgend jaar komen Woudeend, Heeg en Osingahuizen aan de beurt Juffrouw K. de Boer 40 jaar bij het openbaar onderwijs de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL IJLST en Officieel Orgaan van RONO programma Frysk Orkest met talentvolle violiste Vera Beths dinsdag in Amicitia Twee legendarische spitsboeven Butch Cassidy en de Sundance Kid deze week in Amicitia 600ste Staatsloterij Feestavond Hengelaars ver. „De Vriendschap" N.V. Westergo heeft nu 5000 gasaansluitingen Onderwijzeres met een grote staat van dienst Mr. Rosier benoemd tot kantonrechter in Haarlem INGEZONDEN Stichting het Reddingsleger w SNEEKER NIEUWSBLAD g SNEEKER NIEUWSBLAD NIKUWB-KMADVKKTKNTIKbLAD^ ^VOOR 8NKEK EN OMSTREKEN de N.V. it fan de skiednis P UITSTEKENDE ONDERWIJZERES donderdags en UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v Verschijnt: maandags Gezien het grote sukses van vorig jaar heeft het bestuur van Hengelaarsvereni- ging „De Vriendschap” gemeend ook dit jaar weer een feestavond te moeten organiseren voor leden met hun dames. Het programma is weer vol variatie: zo wordt er een film vertoond over ’t vissen op aoekbaar.s en vissen op de Wadden, die worden getoond door de bekende cineast en publicist Sjef de Bruin, t’ Geheel wordt aan elkaar ge praat door de bekende conferencier Henk van der Heide, terwijl het orkest Gasten Wiersma voor de goede stem ming een garantie is. Dit orkest zal ook de dansmuziek verzongen. De toe gang tot deze avond is - op vertoon van lidmaatschapskaart - gratis. Dinsdagavond dus op naar Hanenburg. Zie ook advertentie in dit blad. b.p.p. redakteur derlandse Gasunie weten dat dit nodig is om de leefbaarheid te bevorderen, evenals het woonklimaat, maar er is nu eenmaal niet aan te ontkomen dat zulks veel geld kost omdat de Zuidwesthoek met al die meren, plassen, kanalen en vaarten nu eenmaal een gebied is dat anders dan anders is, met name waar het de aanleg van gasleidingen betreft. B.j koninklijk besluit d.d. 25 november j.l. no. 68 is benoemd tot kantonrechter te Haarlem mr. A. L. G. Rosier, kan tonrechter te Sneek en tevens kanton rechter plaatsvervangend te Leeuwar den, Heerenveen en Beetsterzwaag en Rechter plaatsvervangend te Leeuwar den. Op de foto: jubïlaresse juffrouw K, de Boer zit in de ligstoel, die zij gekregen heeft van de oudercommissie. (foto Studio Ger Dijs) J. M. Picat, Ubbo-Emmiusstraat 11, Sneek. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o DONDERDAG 3 DECEMBER 1970, 125e JAARGANG No. 9^> Op dinsdag 8 december en woensdag 9 december a.s. zal het Frysk Orkest o.l.v. de Roemeense gastdirigent Nico- lae Boboc koncerten geven, resp. in Amicitia te Sneek en in de Europalaan- kerk te Heerenveen. Aanvang 8 uur. De talentvolle Nederlandse violiste Ve ra Beths zal als soliste medewerken. Olfalwl 0.HM «M 4* (WMlu DUIK, WIMItlIUIAIIll UUT tStuFs?.: Derde Klasse Prijzen van 25,zijn gevallen op de nummers eindigende op 6; prijzen van 50,zijn gevallen >p nummers eindigende op 03, 04, 00 en 45; n’-iizen van f 100,zijn gevallen op Wij zijn het Reddings Leger. Wij zijn door God geroepen, om dat liefdewerk te doen. Ik ben zelf invalide door een auto-onge- luk. Werken kan ik niet meer. Ik ben zelf verlamd geweest en ik weet voor mij zelf wat het is als je geen hulp kunt krijgen. Daarom heeft God mij geroepen om mijn medemensen te helpen. Wij ondervinden veel medewerking van de burgers van Sneek. Wij zijn u daar zeer dankbaar voor. En ik heb mensen waar ik een beroep op kan doen, die klaar staan om men sen te helpen die ziek zijn. Niemand kan ons tegen houden want Evangeliseren is vrij. Zijn er mensen die ons willen helpen die werkelijk de liefde hebben om ook zijn naaste te helpen en Gods woord te brengen. Kunit u zich melden bij commandant, ADVERTENTIETARIEVEN 17 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-prijs al ook omdat men in een „moeilijk” gebied moet werken. Om de kosten zo laag mogelijk te houden, werkt men bij Westergo met een klein bestand aan technisch personeel. Doch juist daar door wordt van dit personeel veel ge vraagd en die mensen werken en leven vaak onder hoogspanning, hoewel men bij het aanleggen en aansluiten van de leidingen meestal „ondergronds” werkt. Dn of het nu gaat om honderd of duizend aansluitingen, Westergo weet dat men het gas er naar toe moet bren gen. Liefsit zo Vlug mogelijk, maar dat neemt niet weg, dat goede rekenaars al heel gauw komen vertellen dat honderd aansluitingen in verhouding veel duur der zijn dan duizend aangesloten warm tebronnen. De technische staf weet dat ook, maar ondanks deze keiharde fi nanciële waarheid, doet men z’n best, waarbij ze soms „op de tenen moeten lopen”. Zou men één en ander uitslui tend „ambtelijk” bekeken hebben in de afgelopen jaren, de helft van het aan tal aansluitingen zou er dan op dit mo ment nog niet zijn geweest. De Neder landse Gasunie weet dat Westergo een moeilijk gebied is, aldus de heer Ek, die allies van gaszaken afweet. Een feit is ook dat de gemeente Sneek en met name oud-burgemeester L. Rasterhoff, steeds een open oog heeft gehad voor de Zuidwesthoek en er steeds op aan gedrongen heeft deze streek zo snel mogelijk van aardgas te voorzien. Sneek heeft zich heel wat opofferingen ge- troos om deze aardgaszaak van de grond te krijgen. En we menen dat men daar aardig in geslaagd is. Intussen heeft de N.V. Westergo ook heit basisplan voor 1972 al klaar. Wan neer zulks financiëel mogelijk is zullen kleinere moeilijk bereikbare dorpen een aansluiting krijgen. Westergo en de Ne- REDAKTIE: Singel 17, Postbus tl. Telefoon 05150-1,233 3779 L. Jellema, EOTOREDAKTIE. .Studio Ger Dijs-Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 zij heeft een optimale prestatie gele verd, aldus de heer Unema. Nadat me vrouw Van der Meulen v n de ouder commissie juffrouw De Boer persoon lijk dank had gebracht, kwam de voorzitter van de oudercommissie, de heer J. Westhoff met een fraai cade au, een grote ligstoel, voor juffrouw De Boer aandragen KLAS VAN 55 LEERLINGEN Het oud-hoofd der school, de heer J. F. May, die in 1944 een maand later dan ’uffrouw De Boer naar de Sperk- hemschool kwam, dook even in het verleden. Zo vertélde hij dat in 1947 de aangifte van leerlingen zeer groot was, zó groot, dat juffrouw De Boer op ten moment een klas had met 55 leerlingen. „Klaske wilde, moest en zou goede resultaten hebben, zo is Klas ke, zij heeft voor het grootste gedeel- ADM1N18TRATIE: Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-1,233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 1,231,, 1,235, 221,7 Gironummer 932730 De Inspecteur voor het lager onder wijs, de heer J. P. Unema, zei dat juffrouw De Boer uitnemend werk heeft gedaan. Zii heeft blijk gegeven van een groot verantwoordelijkheidsgevoel ten opzichte van de jeugd en steeds I et uiterste gegeven. Zij heeft zich in dienst gesteld en zij is met de ont wikkeling in het onderwijs meegegroeid, hemschool, zei dat men telkens weer nieuwe kennis met kinderen opdoet. Werd het lesprogramma vroeger vast gelegd, nu is dat allemaal wat speel ser. Maar niettemin is het een voort durend aanpassen en juffrouw De Boer heeft nimmer geschroomd om nieuwe werkmethoden toe te passen. Het steeds aan de spits lopen is echter vermoei end. Juf De Boer heeft binnen de school alles mee gemaakt van de eer ste tot en met zesde klas en ook als hoofd. Zij heeft een brede belangstel ling voor alles en als collega's heb ben wij een diepe bewondering voor haar, zo zei de heer Visser, die haar namens de Sperkhemschoolcollega’s een koffiezetapparaat aanbood. In haar dankwoord zei juffrouw De Boer dank baar te zijn voor de gezellige middag. „Eerst wilde ik geen drukte, ieder moet veertig jaar werken en dat is geen verdienste, maar een voorrecht, maar ik werd onder druk gezet, zo dat het e. toch van is gekomen. Ik stel het allemaal zeer op prijs en ik ben oprecht dankbaar voor al het goe de en mooie dat mij vanmiddag is geschonken” zo besloot juffrouw De Boer haar toespraakje. Mejuffrouw De Boer begon haar loop baan als onderwijzeres op 1 december 1930 in Bolsward. Dat was een tijde lijke baan, en op 31 maart 1931 werd zij benoemd aan de openbare school in Wolsum. Daar bleef zij tot de op heffing van die school op 1 j. nuari 1932. Daarna was zij tien jaar onder wijzeres aan de openbare lagere school in Ysbrechtum en vandaar vertrok zij op te.jn. woensdag (dinsdag niet) iedere avond om 8 uur gaan zien. In „Elvis, beat en blues” speelt Elvis Presley de rol van Ted Jackson, een Ameikaanse marine-officier, die belast is met het opruimen van uit de oor log overgebleven zeemijnen Hij stunt daarbij op een wrak van een oude schatkist Na zijn diensttijd haalt hij zijn vriend Judd over om hem te hel pen de schat te bergen. Maar inmid dels is er een andere kaper op de kust gekomen. De mooie vrouwtjes ontbreken ook in deze film niet. Deze week staat Amicitia in het teken van de strijd in het Amerika van om streeks 1890. Vanaf vrijdagavond tot en met volgende week woensdag (met uitzondering van dinsdag 9 december) maken de twee vogelvrije legendarische spitsboev n Butch Cassidy en de Sun dance Kid in de rolprent „Butch Cas- ridy and the Sundance Kid” het een beetje erg bont met het beroven van treinen. Zondagmiddag om half drie speelt Elvis Presley de hoofdrol in de (film „Elvis, beat cn blues” („Easy come, easy go”). Er is zaterdagavond geen nachtvoorstelling. Butch Cassidy en zijn scherpschutter - partner Sundance Kid (respectievelijk Paul Newman en Robert Redfort) zijn omstreeks 1890 de laatste vogelvrijen die in de West met holdups en het beroven van banken aan de kost ko men. Als ze het een beetje te bont maku', wó.-den zr es, hot nauw gedre- 'A sjvrtp De spitsboeven proberen later het rechte pad op te gaan, door een baan aan te nemen als bewakers van het geldvervoer van een mijn. Maar als hun superieur wordt gedood door plaat selijke bandieren nemen ze hun oude beroep weer op en worden weer vogel vrij. Waarom ze dat beter niet had den kunnen ‘doen kunt u van vrijdag- Nicc’ue Boboc heeft in oktober 1968 met veel sukses reeds twee konserten van het Frysk Orkest geleid en zijn nieuwe optreden wordt door de orkest- leiding zeer op prijs gestel In Roe menië dirigeert Boboc het stedelijk or kest van Timisoara, één der grootste steden van dat land. Vera Beths zal nog op de valreep voor haar aanstaand vertrek naar Amerika, waar zij, daartoe door het winnen van het Oskar Back concours in staat ge steld, haar spel verder zal uitdiepen o.l.v. de beste Amerikaanse vioollera ren, met het Frysk Orkest in Sneek en Heerenveen optreden. Zij speelt het populaire vioolkonsert van Mendels sohn. Het Frysk Orkest opent het program ma met Drie Roemeense dansen van Th. Rogalsky, een Roemeense kompo- nist, die leefde van 1901-1954. De or kestrale verwerking van de Roemeense folklore staat bij Rogalsky centraal. Na de pauze besluit het F.O. zijn op treden met één van de meest gewilde werken van Tschaikowsky, n.l. diens vijfde symfonie. In deze symfonie is vooral een Tschaikowsky aan het woord, vervuld van een religieuze stem ming. Dit blijkt a’ terstond uit het ko raalachtige thema, waarmee de intro- duktie van het eerste deel begint en die als kerngedachte in ieder deel te rugkomt. Heel bekend is de prachtige hoomsolo uit het tweede deel. Er zit wel schot in het aardgas van Westergo n.v. Op 6 december 1967 werd in IJlst de duizendste aansluiting een feit, bijna twee jaar later, op 22 okto ber 1969, kwam de drieduizendste aan sluiting tot stand, in Britswerd, en vo rige week, ruim dertien maanden la ter, de vijfduizendste. Dit vijfduizendste gasgezin was de familie A. de Boer te Arum, die ter gelegenheid van de ze mijlpaal cadeaus kreeg aangeboden. Het gezin De Boer kreeg een gaskachel van de N.V. Westergo te Sneek, een keukengeyser van de gemeente Wonse- radeel, vjjfduizendkubieke meter gas van de n.v. Nederlandse Gasunie en een bloemenbak van de N.V. Algera te Wolvega. Mr. B. van Haersma Buma, president- commissaris van Westergo N.V. hield een korte toespraak, waarbij hij o.a. het vuur en het zwaard (van Pier uit het naburige Kimswerd) aainhaalde. Het iaat nu alleen om hert vuur, de warmte. Hij bood vervolgens hert ver- warminigsitoesrtel aan, mevrouw De Boer kreeg bloemen. Burgemeester A. Oosrterhoff van Wonseradeel zei dat nu zes dorpen in Wonseradfeel zijn aan gesloten. „En dan hebben we nog 21 andere dorpen”, aldus de heer Ooster- hoff. De heer C. J. Payenis van de N.V. Nederlandse Gasunie vond het in Westergo, dart de gehele Zuidwesthoek van Friesland omvat, maar geweldig gaan. „Een moeilijk gebied met al die meren en vaarten. Dat men bij de in vesteringen maar nauwelijks op hoge re kosten was gekomen dan geraamd was en dan in zo’n gebied is een bewijs van groot vakmanschap”, zei hij. Hij wees er nog op, dat men er in 1968 op gerekend had, dat zo tegen 1975 een 5700 aansluitingen in het gebied tot stand zouden zijn gebracht, Maar nu zijn hert er dus al 5000. Vandaar ook dat hij de familie De Boer 5000 kubie ke meter gas cadeau gaf. TEVREDEN De heer C. H. C. Ek te Sneek, direc teur van Westergo N.V. was tevreden over de ontwikkeling. Het aantal aan sluitingen in de door de ledinigen be reikte dorpen ligt enkele procenten ho ger dan aanvankelijk was geraamd. Jammer vond hij het, dart er hier en daar industrieel zit, die (nog) niets van hert aardgas wil weten. In Westergo zijn nu, even afgezien van Sneek, Bolsward, Workum en Lemmer 27 kernen aan gesloten, ondermeer Oppenhuizen/Uit- wellingerga, Ysbrechtum, Scharnegou- tum, Balk, Harich, Wyckel, Sondel, Nijemirdum, Oudemirdum, Rijs, Bak huizen en Sloten. Deze plaatsen krijgen gas via de aardgasontvangststation’s Sneek (Almastraat en Oppenhuizer- weg), IJlst en Wyckel. Volgend jaar zullen worden aangeslo ten Osingahuizen, Heeg en Jutrijp-Hom- merts die hert gas via IJlst zullen ont vangen, Woudsend en Hemelum, die via Wyckel zullen wonden gevoed, ter wijl het restant basisplan eind 1971 Warms, Staveren, Molkwerum, Ooster- littens, Winsum en Jorwerd omvat. Tot de grootste afnemers van Westergo be horen drie grasdrogerijen (Workum, Lonëga (Pasveer), Mantgum), Scheeps werf Amels in Makkum, Bloemkamp Bolsward, Het Sint Antoniusziekenhuis in Sneek en de aardewerkfabriek van Dijkstra in de Waterpoortstad. Intussen heeft de aardewerk- en estrikenfabriek Tichelaar in Makkum ook besloten zich van aardgas te laten voorzien. De heer Ek verwacht dat meerdere industrieën zullen volgen. KOSTBAAR De omzet van Westergo in gas bedroeg vorig jaar rond zes miljoen gulden. Dat lijkt veel en dat is het ook wel. Maar als men bedenkt dat het aanslui ten van de sector Heeg en Woudsend op het aardgasnet volgend jaar éen in vestering van 1.850,000,zal vragen, hetgeen neerkomt op een gemiddelde van 3000,per aansluiting (ver wacht wordt namelijk dat in deze sec toren 6 aansluitingen tot stand zullen komen), dan is het duidelijk dat zes miljoen omzet toch ook weer in andere proporties moet worden gezien. Op zldÊfcéfti eli.d karn tnisschièn wel ren dabel, maar wanneer men daarbij in acht neemt dat alleen het aansluiten van Woudsend, dat door Wyckel gevoed zal moeten worden, 614 kilometer leiding vergt, de exploitatie wel wordt bemoei lijkt. Het verlies op de aansluitingen in de sectoren Heeg en Woudsend wordt voorlopig dan ook geraamd op onge veer 75.000,per jaar. Om het ex ploitatietekort niet al te groot te ma ken, heeft Westergo met de aangeslo ten gemeenten een overeenkomst ge maakt, die er op neer komt, dat in de onrendabele gebieden de gemeenten per aansluiting zes gulden per jaar in hert tekort bijdragen. Daarbij heeft de N.V. Westergo te maken met veertien gemeenten, die bij wijze van spreken allemaal zitten te schreeuwen om gas. Maar die ook allemaal te maken heb ben met een tekort aan financiën. De N.V. Westergo wil uiteraard alle dor pen in het gebied graag zo vlug mo gelijk van gas voorzien, maar de nuch tere werkelijkheid is, dat de financiële middelen het schip in vele gevallen van de wal afhoudt. Dat maakt de zaak voor Westengo wel eens moeilijk, voor- Zij zei dat juffrouw Le Boer een uit stekend* onderwijzeres is en dat zij in 1960 tot waarnemend hoofd van de school werd benoemd, was geen loze titel. Integendeel van 1965 tot 1967 was zij daadwerkelijk hoofd van de school en als zodanig bijzonder goed. U heeft meer dan één talent, u kunt organi seren, u hebt onderwijstalenten, u ver- sf. jat uw vak, u kunt goed met kin deren omgaan en u hield de verande ringen h U hebt al uw krachten aan de zaak van het onderwijs en de kin deren gegeven. V hebt het vertrouwen van de ouders, u „diende” veertig jaar het onderwijs. Het is tegenwoor dig niet gemakkelijk onderwijzeres te zijn, maar u bent meegegroeid”, aldus mevrouw De Graaff-Na"ta, die tot slot de jubïlaresse narr het gemeen tebestuur hartelijk dank bracht voor alle zij voor het onderwijs en de jeugd heeft gedaan. Die dank werd onderstreept door een fraai bloemstuk. Dinsdag was het precies veertig jaar geleden dat mejuffrouw Klaske de Boer thans onderwijzeres aan dc Sperk- hemschool, bij het openbaar onderwijs kwam. Ter gelegenheid van dit feit werd dinsdagmiddag na afloop van de lessen een bijeenkomst gehouden in de lerarenkamer van de school. Daar bij waren aanwezig mevrouw D. IJ. W. de Graaff-Nauta wethouder van onder wijs, de heer Middeldorp chef afd on derwijs, de heer Unema, inspecteur la ger onderwijs, collega’s, liet oud-hoofd van de school, de heer J. F. May en de oudercommissie. Mejuffrouw De Boer werd van vele kanten toegespro ken en zij ontving ook enkele geschen ken. Het doel van het Reddingsleger is om Gods woord te brengen. En daarnaast de mensen te helpen die in nood ver keren. Zoals hulpbehoevenden die geen hulp kunnen krijgen in hun huisgezin zoals ouden van dagen en invaliden. Wij vragen niet welke kerk of richting ze zijn Wij helpen alle mensen die ziek zijn of de mensen nou geloven of niet geloven. Wij helpen de mensen uit liefde. Maar wilt u er om denken, als u kle ren over hebt wilt u dgn zo vriendelijk zijn brengt u dan op het adres wat hieronder staat. Wij verkopen het niet maar geven het zo weer weg. Aan mensen die het brood nodig hebben. Als wij bij u aan de deur komen moet u goed zien wat er op de pet staat en op het krantje. Wij zijn niet van hert Leger des Heils. En we zijn ook geen namaak. nummers eindigende op 43; prijzen van 200,zijn gevallen nummers eindigende op 977; prijzen van 400,zijn gevallen op nummers eindigende op 503x prijzen van 1000,zijn gevallen op nummers eindigende op 532; prijzen van f 2000,zijn gevallen op nummers eindigende op 8018; prijzen van 5000,zijn gevallen op de nummers 044590; 038367; 037072; 042645x; en 032279; die prijs van 10.000,is gevallen op het nummer 054821 de prijs van 25.000,is gevallen op hert nummer 020404x; de prijs van ƒ50.000,is gevallen op het nummer 047497; de prijs van 100.000,is gevallen op hert nummer 072654. De extra prijs van 500.000,is ge vallen in de serie N op het nummer 056681, e de troostprijs van 5000, op nummer 056681 van elk van de an dere series. x Lert wel: op nummer 503 is tevens de prijs van f 50,gevallen; op num mer 042645 is bovendien de prijs van f 50,gevallen en op nummer 020404 is tevens de prijs van 50,geval len. Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 4,per half laar i by vooruitbetaling Postabonnementen f 6, per hal/ laar tby vooruitbetaling te met grote klassen gewerkt, je kon altijd op haar rekenen, zij is van na ture een goede onderwijzeres met een ijzeren plichtsbetrachting die stond en staat voor het werk”, aldus lovende woonden van de heer May. ALLES MEEGEMAAKT 1 februari 1942 naar Grouw. Op 9 I De heer J. Visser, hoofd van de Sperk- april 1944 werd zij beno id als onder wijzeres aan de Sperkhemschool in Sneek. En daar is zij nu nog. Nadat het hoofd van de schooi, de heer J. Visser, het gezelschap welkom had ge heten trad als eerste mevrouw D. IJ. W. de Graaff-Nauta op het spreekge stoelte. VRIJDAG 4 DECEMBER 18.00-18.30 RONO-RADIOJOURNAAL 18.30- 19.00 FRYSKE UTSTJURING Eindredaktie Heinze Bakker. - Nijs - Sport en rékréaesje - Wykein 19.30- 20.00 LICHTE MUZIEK ZATERDAG 5 DECEMBER 18.00-18.30 RONO-RADIOJOURNAAL 18.30- 19.30 Gezamenlijk Sint Nicolaas programma, verzorgd door de redak- ties van Groningen, Friesland en Drente. 19.30- 19.45 LICHTE MUZIEK 19.45-20.00 SPORT ZONDAG 6 DECEMBER 18.00-18.15 LITERAIR KWARTIER 18.15- 18.30 LICHTE MUZIEK 18.30- 19.15 SPORT VOOR SPORT 19.15- 20.00 ERNSTIGE MUZIEK MAANDAG 7 DECEMBER 18.00-18.30 RONO-RADIOJOURNAAL 18.30- 19.00 FRYSKE UTSTJURING Eindredaktie Heinze Bakker. - Nijs - Lüdbyld oer Fryske kabaret 19.30- 20.00 ERNSTIGE MUZIEK

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1