snekerWkoerier t ftè: Mal |h: de gemeenten SNEEK, WYMBRITSER AD EEL IJLST Officieel Orgaan en van ALLE LOTEN (500.000) GINGEN DE DEUR UIT Historisch pand op hoek KLPalen en Singel in gebruik genomen Stichting Oud Sneek redde een stukje oud-Sneek Zondagmiddag a.s. weer „Eén uur Kerkmuziek" met 150 medewerkenden ■WR Wymbritseradeel's Raad bespreekt rapport herziening gemeentegrenzen De heer B. Engelsma te Sneek plotseling overleden Commissaris der Koningin in Friesland oriënteerde zich in Sneek Bondsspaarbank biedt Wymbritseradeel burgerzinlening aan ACTIE SNEKER ZAKENLIEDEN ZEER SUCCESVOL Opbrengst bestemd verbetering accommodatie Sneekermeer jp'. MÉ WSNEEKER NIEUWSBLAD Gemeente Wymbritseradeel koopt sportterrein in Blauwhuis f SNEEKER NIEUWSBLAD IUUWW ADVKRTXMTLXMUlD^ ^VOOB 8NSUC BN OMITUKM C- S donderdags en Verschijnt: maandags UITGEVERS: Drukkerij B. Doevendans n.v. b.g.g. redakteur te kost ze te behouden. De Stichting oud Sneek en de Zuidwesthoek staat hiervoor op de bres. Gelukkig zijn es? in andere plaatsen ook dergelijke Stich tingen, want men is er wel van over tuigd dat er iets moet gebeuren. Mis schien moet er iets meer coördinatie komen, aldus de heer H. Halbertsma. MAANDAG 7 DECEMBER 1970 125e JARGANG No. 97 - ■X' Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huls in GAASTERLAND, SLOTEN e.o - ■Jiö omdol 0(|h« it SNEEK, WTMI1I1SUAOEEl IJLST ADVEICTENTIETAKIEVEN 17 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-prijs De lotenaktie van de Vereniging van Sneker Zakenlieden is in alle opzich ten geslaagd. Werden /orig jaar drie honderdduizend loten in omloop ge bracht, dit jaar meende men te kun nen volstaan met vierhonderdduizend. Maar de aktie liep zo goed, dat er nog honderdduizend loten bijbesteld moes ten worden. Zodat er dit jaar maar liefst 500.000 loten waren. Het prijzen pakket was ook aanmerkelijk groter. Zaterdagmiddag vond in restaurant „Piso” de trekking plaats en hiervoor bestond een grote belangstelling. En terwijl men bij ”Plso” nog druk bezig was de prijswinnende nummers te trekken en ijverige mensen de bulletins klaar maakten, stonden bij de etalage van Automobielbedrijf Ozinga de men sen al te wachten op de uitslag. De Commissaris der Koningin in Fries land, mr. H. Rjjpstra bracht donder dag een werkbezoek aan Sneek en in de middag bezocht hij ondermeer een stukje oud-Sneek. Dit stukje oud-Sneek was het gerestaureerde pand op de hoek Singel-Kleine Palen, dat eigen dom is van de in 1967 opgerichte Stichting Oud Sneek en de Zuidwest hoek. Dit juweel van een monument had de warme belangstelling van de Com missaris, die vergezeld was van zijn echtgenote, de heer en mevrouw Van Haersma Buma, de wethouders mevr D. IJ. W. de Graaff Nauta en J. R. Visser en secrtaris K. Koster. De Com missaris betrad als eerste het pand en hierdoor werd min of meer de officiële oplevering van dit pand een feit Het gezelschap werd ontvangen door enkele bestuursleden van de Stichting en de bewoonsters mejuffrouw A. Me- nardi en mejuffrouw H. de Jong. Na het officiële bezoek belegde het Stich tingsbestuur een korte bijeenkomst in de kleine raadzaal van het stadhuis, waar drs. H. Halbertsma, conservator van het Fries Scheepvaart Museum het verrast. Dokter J. W. van der Zijpp bracht de Sneker Zakenlieden dank voor de gevoerde aktie. Toen destijds het plan geopperd werd, stonden we er wat sceptisch tegenover, maar het is er allemaal royaal uitgekomen, aldus dr. Van der Züjpp, die voorts nog con stateerde dat de hoofdmoot van het bedrag, dat voor de ac nmodatie no dig is, van de zakenlieden afkomstig is. <-A vierde prijs een Noorse Rana jol en de vijfde prijs, een buitenlandse reis voor twee personen naar Mallorca, er allang uit. Na de trekking van alle dertig prijswinnende nummers las no taris het laatste deel van het proces verbaal voor. Maar dat was toen dan ook volledig. DANKBAAR Toen achtte de heer Suwijn de tijd ge komen om nog even c terugblik te werpen op de zojuist beëindigde Sint Nicolaas Aktie. Vorig jaar bleek, zo zei hij, dat het aantal loten (300.000) te weinig was. Toen men zich over de aktie in 1970 beraadde, werd meteen het aantal op 400.000 gesteld. Waren er vorig jaar ongeveer 130 winkeliers die aan de aktie deelnamen, dit jaar waren er bijna 220. De aktie was nau welijks aan de gang of men wist het reeds, er moesten loten bij. Er werd onmiddelli.'k contact opgenomen met de politie, die weer contact zocht met Den Haag. De zaak werd snel afge handeld en binnen een week kwam uit Den Haag een telefoontje dat het aan tal loten met 100.000 stuks mocht wor den uitgebreid, zodat er een half mil joen loten in omloop kwamen. Woens dag was men door de loten heen en werd de verzuchting geslaakt ”och hadden we er nog maar 50.000-100.000 loten meer in omloop gebracht”. ADMINISTRATIE: Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-4233 5169. Kantooruren: maandag t.e.m vrijdag 8-12 en 13.30-17. 30 uur Na kantooruren telefoon i234, 1/235, 221/7 Gironummer 932730 Hoe dan ook de aktie is in alle opzich ten geslaagd. Werd vorig jaar onge veer veertigduizend gulden voor de verbetering accommodatie Sneeker meer afgedragen, dit jaar komt daar nog eens zestigduizend gulden bij. In totaal heeft de Sneker middenstand nu ongeveer honderdduizend gulden gefourneerd. „En daar zijn we een beetje trots op, want deze aktie bete kende toch maar dat de winkeliers twee procent van hun omzet voor dit doel beschikbaar stelden. De klacht in het verleden gehoord, dat de winke liers zich niets aantrekken van het geen op en rond het Sneekermeer ge beurt, is met deze akties wel gelogen straft, meende de heer Suwijn, die voor volgend jaar weer een aktie aan- l-ondigde. SINTERKLAASGESCHENKEN De heer Suwijn speelde vervolgens voor Sinterklaas, want zei hij een dergelijke aktie vraagt de medewer king van velen. Daartoe behoorde D. van der Werf, die een cadeau kreeg, terwijl hij ook een presentje voor zijn vrouw kon meenemen. „Als je Dick noemt, moet je meteen ’oop Doeven dans noemen”, ook voor Joop en zijn vrouw dus cadeautjes, de heer K. Doe vendans en Sint Nicolaas zelf werden evenmin vergeten ook twee medewer kers van de Amro bank, de heren Henk van der Feer en Nico Ligthart wer den in de dank betrokken, hetgeen voor hen een cadeau opleverde. Voorts de heer Stienstra van Ozinga N.V. en no taris Hoekstra, die eveneens door de heer Suwijn met een cadeau werden De trekking door notaris E. K. Hoek stra werd bijgewoond door talrijke be langstellenden. Tot de aanwezigen be hoorde ook burgmeester B. van Haersma Buma en dokter J. W. van der Zijpp, voorzitter van de KZVS Voozitter J. Suwijn opende deze bij zondere bijeenkomst en om de span ning niet te lang te laten duren, ver zocht hij direkt notaris Hoekstra tot de trekking over te gaan. Natuurlijk gaat dat allemaal wat officieel en daarom werd eerst een gedeelte van het pro- ces-verbaal voorgelezeh, tot notaris vertelde dat de verloting ten dienste is van de verbetering accommodatie Sneekermeer, dat er 500.000 loten in omloop zijn gebracht en dat er vier bussen voor hem op tafel stonden. Dat was ook indrdaad het geval: bus A. bevatte de nummer 00-49, bus B. de nummer 00-99, bus C. de nummers 00-99 en bus D. de cijfers 1 tot en met 30. Er waren namelijk dertig prijzen. Nadat de notaris de zegels van de bus- sen hot verbroken (dat stond ook in het proces-verbaal) trok hij de num mers uit de respectievelijke bussen. De Ford Taunus kwam er bij de vier de ’’trekking” uit, de kleuren-t.v. al bij de tweede. De andere hoofdprijs, de V.W. de Luxe, liet wat langer op zich wachten. Die viel pas bij de 26ste han deling van de notaris. Toen waren de Terwijl hij uit één der trommels een nummer trekt, kijkt notaris E. K. Hoekstra vragend naar de heer J. Su wijn, rechts op de foto. In het midden de heer D. van der Werf, die peinzend voor zich uitkijkt. Geheel links de heer R. van den Akker, die het proces-verbaal verder klaarmaakt. (foto Studio Ger Dijs) Donderdag 3 december 1970, bracht de Commissaris van de Koningin in Friesland mr. H. Rijpstra met zijn echtgenote een bezoek aan Sneek. Des morgens om 10.00 uur arriveerden de heer en mevrouw Rijpstra bij het stad huis, waar zij verwelkomd werden door het college van burgemeester en wethouders en mevrouw Van Haersma Buma. De Commissaris had met het college van burgemeester en wethouders ten stadhuize een bespreking over de po sitie van Sneek in de Zuidwesthoek en over de ontwikkeling van de stad. Mevr. Rijpstra, vergezeld van mevr, van Haersma Buma, had in hotel de Wijnberg een gesprek met enkele da mes over het cultureel en maatschap pelijk even in Sneek. Daarna werd een bezoek gebracht aan de winkel van de N.V. H. Brenninkmeijer Zonen aan het Leeuwenburg en aan het opleidings centrum bij het ziekenhuis ”de Wiek slag”. Na de lunch, die ten huize van de burgemeester werd gebruikt, reed het gezelschap naar het dooi de Stichting Oud Sneek en de Zuidwesthoek geres taureerde huis op de hoek Kleine Pa- len-Singel, welk huis door het gezel schap werd bezichtigd. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan het St. Antoniusziekenhuis, de BB-commando- post, waar ook de brandweer een de monstratie gaf met de regionale hulp- verleningswagen en de fabriek van Yoshida Nederland N.V.. Tenslotte werd koffie gedronken in de leeszaal van het gemeentelijk bejaar dencentrum ”Nij Nazareth”, waarna de heer en mevr. Ri pstra weer naar Leeuwarden vertrokken. Morgenavond houdt de Raad van Wym- britseradeel een openbare vergadering met als noofdpunt op de agenda „vrije discussie over het rapport inzake een nieuwe bestuurlijke indeling van de studiecommissie herziening gemeente grenzen in Friesland”. Het is de be doeling dat de raadsleden hun mening geven over dit rapport, zonder dat men tot een bindende uitspraak of besluit komt. Het rapport zal ook in de ge meente worden .gebracht”, maar vóór c A gebeurt, wilde de raad het rapport eerst in de raadzaal bespreken. Een en ander werd in de vorige raadsver gadering besloten. Voorts worden behandeld een verzoek van het bestuur van de vereniging voor C.N.S. te Oudega voor aanschaf fing van speelleermiddelen, een voor stel betreffende het toekennen van een uitkering ineens aan het gementeper- soneel en een voorstel betreffende het aantrekken van vaste financieringsmid delen. Gisteravond is op 63-jarige leeftijd plotseling overleden de heer B. Engel sma, in leven tandarts te Sneek. De heer Engelsma heeft vooral op ker kelijk terrein veel werk verzet. Zo was hij lange jaren notabel en vervolgens administrerend kerkvoogd van de Ne derlands Hervormde Kerk in Sneek. Lange jaren was hij, tot aan zijn over lijden toe, president kerkvoogd. Ook maakte hij veie jaren deel uit van de hoorcommissie die predikanten beroept. Onder zijn kerkvoogdschap is bij de Hervormde gemeente veel tot stand ge komen, ondermeer de bouw van de Ichthuskerk, de lichtkronen in de Mar tinikerk, de klokken en t orgel in de Ichthuskerk. De overledene is ook re gent geweest van het Old Burger Weeshuis. Het stoffelijk overschot zal donderdag a^s. na een rouwdienst in de Martinikerk ter aarde worden be steld. f'X W. 4; REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 3779 L. Jell erna. 8'OTUREDAKTIE. .Studio Gei Dijs- Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil.Steunebrink Telefoon 05150-5323 De gemeente Wymbritseradeel heeft een aanbieding ontvangen van de Bondsspaarbank van 1818 te Sneek voor een vaste lening van 9oo.00, Deze aanbieding betreft een zg. bur gerzinlening, dat wil zeggen dat de voorwaarden beneden de geldende marktvoorwaarden liggen en dat daar voor ontheffing van de verplichte cen- ale financiering noodzakelijk is. Deze ontheffing is inmiddels verleend. De opbrenst van deze burgerzinlening is bestemd voor financiering van enke le zeer noodzakelijke investeringen voor het onderwijs, n.l. de bouw van een tw’e-klassige lagere school te Gaastmeer, de bouw van een kleuter school Gauw en te Ysbrechtum en de verbouwing van de r.k. lagere school te Blauwhuis. Het verheugt het college zeer in de gelegenheid te zijn deze aanbieding aan de raad te kun nen voorleggen. B. en w. zijn van me ning dat deze aanbieding behoort te worden aanvaard en zij stellen de raad voor dieiiovereenkomsti te besluiten. blinde Utrechtse musicus Jhr. Jacob van Eyck die leefde van plm. 1600 - 1657. De Martini Cantory zingt daarna een tweetal werkjes van Michael Praeto- rius, w.o. Der Morgenstern ist aufge- gangen. Dan volgen drie kerstliederen van Bach en Praetorius, w.o. „O Jesulein süsz, O Jesulein mild” en „Es ist ein Ros’ entsprungen”, te zingen door de Mini Cantory in samenwerking met het klein orkest. Vervolgens de première voor Neder land van de Pastorella „Ihr Hirten kommt herbei” voor (Martini) canto ry, hoorn violen en basso-continuo van de Oostenrijkse componist Franz Se raph Aumann (1728-1797), een vriend van Joseph Haydn. Dit buitengewoon melodieuze werkje werd kort geleden ontdekt in het archief van een Ween- se kerk. Het heeft als onderwerp de uitnodiging aan de herders in Efra- tha’s velden zich naar Bethlehem te spoeden om het nieuw geboren Kind te begroeten. De uitvoering wordt be sloten met het bekende lied „Von Him mel hoch, da komm’ ich her” uit te voeren door de beide cantoryen en vi olen, in een bewerking van Johannes Crüger. Deze uitvoering vangt aan ’s middags om 3 uur. Voor dit gevarieerde kerst concert zal ongetwijfeld grote belang stelling bestaan. De Bolswarder Mini Cantory is in februari 1969 van start gegaan met ongeveer 40 kinderen. Thans echter is dit koor uitgegroeid tot ruim 80 kinderen, verdeeld in twee groepen, waarvan de oudste zal optreden. De sportverenigingen in Blauwhuis heb ben al jarenlang de beschikking over een sportterrein, voor dat doel inder tijd beschikbaar gesteld door de heer Y. Zeinstra, tot voor kont veehouder te Blauwhuis en thans wonende te Bolsward. Nu de heer Zeinstra zijn bedrijf en Blauwhuis heeft verlaten, wil hij van het perceel grond, waar op het sportterrein is gelegen, ook af stand doen. De sportverenigingen te Blauwhuis zijn financieel onmachtig om dit terrein aan te kopen, waardoor de gemeente Wymbriiteeradeel de aangewezen par tij wordt om tot aankoop over te gaan. Met de heer Zeinstra is overeenstem ming bereikt over verkoop van dit perceel groot 9663 vierkante meter, aan de gemeente. Het terrein is speel- klaar en van een drainage voorzien. B. en w. var Wymbritseradeel stellen de raad voor tot aankoop te besluiten. V';.; --- - één en ander vertelde over de aankoop en de restauratie van het pand. Drs. Halbertsma zei ondermeer dat wanneer makelaars en grootwinkelbedrijven der gelijk'’ ze in handen krijgen, er binnen 10 jaar geen oude huizen of boerderijen met monumentale waarde meer over zullen zijn. Het gerestaureerde pand op de hoek Kleine Palen en Singel dreig de net als zovele monumenten in Sneek en elders verloren te gaan, maar dank zij een jarenlange worsteling, zoals de heer Halbertsma het ze' is de Stich ting Oud-Sneek en de Zuidwesthoek er in geslaagd dit huis aan te kopen en geheel in ere te herstellen. Direct na de oprichting van de Stichting werd het pand aangekocht. Dat gebeurde op een ogenblik, dat er slechts een bouwval van was overgebleven. Een benzine- maatschappij had het plan opgevat om daar een verkooppunt op te richten. Dit heeft de Stichting op ’t laatste moment gelukkig kunnen voorkomen, aldus de heer Halbertsma, die ook iets vertelde over de ouderdom van de woning. Die is niet exact vast te stellen, maar wel is bekend dat het pand in 1706 werd be woond door een zeilmaker Wielimga. De Wielinga’s bleven er tot 1904 en zij wer den opgevolgd door Douwe Gaastra, de grootvader van de huidige directeur van Gaastra Sailmakers N.V. Nader hand is het pand ook nog bewoond door de familie Toren. Volgens drs. Halbert sma is bekend dat het pand in vroeger tijden op een kruispunt van waterwegen nd. MOEILIJKHEDEN De restauratieplannen leverden nogal wat moeilijkheden op. De restauratie heeft dan ook langer geduurd, dan men had verwacht. De Stichting heeft echter geen geld, beschikt evenmin over fond sen. Dankzij bijdragen en subsidies kon toch worden gestart met de verbouw. De Stiet ting kreeg subsidie voor het bsidiale gedeelte dat wil zeggen, dat de aanleg van leidingen, afvoerbuizen, inrichten voor eigen rekening kwam. Het Rijk kende vijftig procent toe, de gemeente Sneek dertig procent en de Provincie tien procent. Het Old Burger Weeshuis verstrekte een geldlening van 30.000,tegen een lage rente, het Prins Bernhardfonds gaf een bijdrage van 1500,en de P. W. Janssenstich- ting in Beetsterzwaag gaf f 2000,De totale kosten hebben ongeveer honderd duizend gulden bedragen. De bouw werd uitgevoerd door Aannemersbedrijf J. Hiemstra onder architectuur van de heer J. D. van der Molen. Schilders bedrijf K- Wagenmakers en Zoon bracht de kleuren aan en de electriciteitswerk- zaamheden Werden uitgevoerd door Fa. K. Hiemstra (S. Jorna). In het huis zijn nu twee moderne woningen onderge bracht, speciaal geschikt voor één per soon. Bewoonster van het benedenhuis is mej. A. Menardi lerares aan de Huis houdschool in de Ooievaarslaan en de bovenwoning wordt bewoond door mej. H. de Jong, cheffin afdeling foundations Fa. Metz. KAPITAAL Naar de heer Halbertsma zei is de Stichting van plan in de toekomst nog meer van dergelijke panden aan te ko pen en te restaureren. Dat is echter niet gemakkelijk want het ontbreekt de Stichting aan kapitaal. Het zal nodig zijn dat de Stichting donateurs krijgt, zodat er een beginkapitaal ’'omt. Wan neer de gerestaureerde woningen ver huurd kunnen worden is een en ander rend bel. Volgens de heer Halbertsma zijn er nog honderden monumenten in Sneek en omgeving, waarvoor het moei- 4 "X ABONNEMENTEN. Abonnementsgeld f 4,per half jaar fby vooruitbetaling Postabonnementen 6,— per half taai ibij vooruitbetaling Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de De tweede uitvoering in de bekende reeks „Eén uur kerkmuziek”, waar voor al vele jaren grote belangstelling bestaat, zal a.s. zondag 13 december plaats vinden in de Doopsgezinde Kerk aan de Singel. Deze uitvoering zal worden verzorgd door de Martini Cantory, het kinder- kerkkoor de Mini Cantory, beide uit Bolsward en een klein orkest gevormd door leden van het Frysk Orkest. Me dewerking verlenen mevjouw Ina van der Mark, blokfluit en Folkert Binne- ma, 'lavecymbel. Samen plm. 150 me dewerkenden. Cantor is drs. Ad. Hout man. Het met zorg samengestelde program ma is geheel afgestemd op het kerst- getij- Het begint met een tweetal psailmlie- deren van de beroemde componist Heinrich Schütz, uit te voeren door Martini Cantory en Mini Cantory. Dr ma volgt de cantate „Christ der du bist der helle Tag” van Hugo Dis tler, voor cantory, orkest en clave- cymbel. De tekst van deze cantate is ontleend aam het zeer oude avondlied „Christe qui lux est et dies”. De Mini Cantory zingt vervolgens een drietal prachtige kerstliederen van Joh. Seb. Bach. Hierna speelt Ina van der Mark twee werken voor blokfluit-solo, n.l. een Fan tasie van Georg Philipp Telemann en Variaties over het middeleeuwse kerst lied „Puer nobis nascitur” van de A

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1