hoge regeringspositie krijgt Vondeling (PvdA): geen samenwerking met KVP als Schmelzer snekerWkoerier van Vijfde bijeenkomst Politiek Trefpunt was sukses en Zuidwest-Friesland vóór bestuursonderzoek VNG De open deur: Ark voor woonschepen woonwagenbewoners de gemeenten SNEEK, WYMBRITSER AD EEL Officieel Orgaan en Aan alle zakenlieden van Sneek IJLST Worden D'66, PSP en PPR de PvdA-partners? „Woudsend" gaat samen met „Rotterdam' Sudergoa Bedrijf blyft voorlopig nog wel in Woudsend Convent van Kerken brengt dienst van Sneker Baptisten gemeente op televisiescherm Dinsdagmiddag officieel geopend door Leger des Heils’ kapitein Critiek op opiniepeiling van W SNEEKER NIEUWSBLAD SNEEKER NIEUWSBLAD niets. Bestuur Sneker Zakenlieden. GROTE VRAAG O donderdags en UITGEVERS: Drukkerij B. Doevendans n.v Verschijnt: maandags DONDERDAG 10 DECEMBER 1970 125e JAARGANG No. 98 De Partij van de Arbeid wil duidelijkheid voor de kiezers. De partij zal der halve na de aanstaande kamerverkiezingen niet met een partij of een combi natie van partijen samenwerken, indien voordat de Nederlandse bevolking ter stembus trekt, nog niet duidelijk zal zijn met welke partij of combinatie dat eventueel zal geschieden. Dat de partij al dan niet de anti-KVP-motie in zal trekken, hangt af van de beslissingen, die zullen worden genomen op het 4, 5 en 6 februari te houden partijcongres, waarop het nieuwe verkiezingsprogram ma (met maar liefst 1400 wijzigingsvoorstellen) zal worden vastgesteld. Dr. A. Vondeling, de partijvoorzitter van de PvdA is in elk geval niet bereid sa men te werken met de KVP, indien dr. Schmelzer in de nieuw te vormen rege ring een belangrijke positie zal bekleden. De heer Vondeling zei dit gister avond op de vijfde bijeenkomst van Politiek Trefpunt, waarvoor dit maal een overweldigende belangstelling bestond. Veel opzienbare dingen zijn er even wel niet gezegd. De heer Vondeling liet zich weinig tot persoonlijke uitspra ken verleiden. b.g.g. redakteur gen en Elisabeth Harders, werd de ark al enig® tijd voor diverse doeleinden ge bruikt. Eens in de week namelijk was er voor zo’n 20 mannen een zgn. „man- nenclub”, wat bestond uit kaarten, ter wijl ook al zondagen zondagsschool voor de kinderen is gehouden. Dit laatste is ook de opzet geweest bij de aanschaf van leze 20 meter lange en 4 meter brede stalen ark. Ook is er al enige tijd voor de schoolgaande kinderen een hobbyclub, waarbij een ieder zich in ’t zij figuurzagen, hetzij schilderen, en fi- vult u het zelf maar aan, gedurende een dik uvkan uitleven. Hiervoor komen gemiddeld 20 kinderen naar de ark, waarin behalve een „gro te afdeling”, een keuken, een knutsel- afdeling en bergruimte ook een douche is aangebracht. Behalve voor de heren worden binnenkort ook voor de dames, eventueel met kinderen, avondjes geor ganiseerd. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o Gaan jullie maar vast naar binnen, zei kapitein H. C. Bor tot Elizabeth Harders r_ A «k. en Gees je van Wapeningen, kort nadat hij „de open deur” officieel had geopend, ficiete opening plaats had, kapiteïn Bor De meisjes trokken eerst wel even hun laarsjes uit, voordat ze hun weg op de kreeg daarbij de sleutel en bloemen 80 vierkante meters tellende ark vervolgden. «tvoon shbik ïh ohstbu«h Voor de douche blijkt grote vraag te zijn. Dinsdagmiddag nog is opdracht gegeven tot het aansluiten van een be- stralingslamp en een geyser, zodat op korte termijn op de grote animo, die voor deze douche bestaat kan worden beantwoord. De ark is door de mensen van de ver schillende kerken zelf helemaal opge knapt. Ook de aanschaf van stoelen, tafeltjes, gordijnen enzovoorts is door hen verzorgd. De opzichter, concierge, of hoe men de persoon die toezicht houdt over het reilen en zeilen in het schip ook wel noemen is de heer Ruurd Walstra, één der enthousiaste woon- schepenhavenbewoners. Het schip bevat een geluidsinstallatie, welke binnen zo wel als buitenboord kan worden inge- echakeld. ADMINISTRATIE. Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2247 Gironummer 932730 De Brandwaarborgmy. „Woudsend” en Verzekeringsmaatschappij van 1816 te Woudsend is toegetreden tot het Assu- rantieconcern Stad Rotterdam anno 1720, zo heeft de raad van bestuur van „Rotterdam” medegedeeld. „Woudsend” beweegt zich uitsluitend op schadeverzekeringsgebied en zal in 1970 een omzet van ongeveer dertig miljoen gulden bereiken. „Rotterdam” dat naast schadeverzekeringen ook de sector levensverzekeringen heeft, heeft een omzet van circa f 140 miljoen. Door de uitbreiding verwacht het con cern over 1970 een omzet van circa 190 miljoen. De verwachte groei van circa 25 miljoen over 1970 werd in hoofdzaak geboekt in de sector „le ven”. De onderhandelingen hebben on geveer vier weken in beslag genomen. Maandag j.l. werd het samengaan van beide maatschappijen een feit. Volgens telefonisch verkregen inlich tingen van de directie van „Woudsend” verandert er door deze fusie voor de RED AKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 3779 L. Jellema ROTORED AKTIE Studio Ger Dijs Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 4,per half jaar bij vooruitbetaling Postabonnementen f 6, per half taai (bij vooruitbetaling i ADVERTENTIETARIEVEN 17 cent per mm. ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-prijs HUIDIGE KABINET FAALT IN WONINGBOUW Het huidige kabinet heeft op het ge bied van de woningbouw gefaald. Van de stemmen in de kamer, die zich in juli bijna unaniem uitspraken om een groter deel van de begroting voor de woningbouw te besteden, heeft het ka binet zich niets aangetrokken. Dr. Von deling noemde dit een onjuist beleid, omdat we in ons land toch al achter zijn met de woningbouw, welke achter stand de laatste jaren nog weer is ver groot door de eigengerijde houding van h^t kabinet. Vanaf 1964 is het aan tal per jaar te bouwen woningen van 85.000 opgevoerd tot 125.000 in 1967, terwijl ook de kwaliteit van de huizen sterk verbeterd werd. Nu heeft het huidige kabinet in een regeringsverkla ring in 1967 gezegd: we gaan 125.000 woningen bouwen, evenveel als er dus in het voorgaande jaar gereed waren gekomen. Het aantal moest vergroot worden en in de kamer is hierop dan ook met klem aangedrongen. Het mocht evenwel niet baten, met het gevolg dat de achterstand in de bouw sterk ver- g~oot is. „Ik geef toe”, de regering kan zelf niet bouwen, maar men kan wel sti mulerend optreden”, zo zei het kamer lid, die van mening was dat ook de regering hierin de boot gemist had. Zo had men bijvoorbeeld nooit de vrij stelling voor militaire dienst van bouw vakarbeiders los moeten laten. Verder is er pog genoeg te doen op het ge bied van de financiering enz. In ant woord op een vraag van de heer S. H. Wind (kunt u mij een na-oorlogs kabi net noemen dat inzake de woningbouw niet gefaald heeft?) zei het kamerlid dat het kabinet, dat in de beruchte nacht van Schmelzer naar huis is ge stuurd, met minister Bogaerts voor de woningbouw, een heel eind op de goede weg was. Met veertien stemmen voor en zes stem men tegen besloot het algemeen bestuur van het samenwerkingsorgaan Zuidwest Friesland in de maandagavond in het stadhuis van Sneek gehouden vergade ring de gemeenteraden te adviseren hun medewerking te verlenen aan een door de Vereniging van Nederlandse Ge meenten in te stellen wetenschappelijk onderzoek naar de structuur van de Friese gemeenten in verband met de voorgenomen herindeling van de ge meenten. Het onderzoek zal, zo bleek uit de uitvoerige besprekingen, bjjna alfmiljocn gulden kosten en onge veer twee jaar in beslag nemen. De minderheid van het bestuur achtte een de.gelyk onderzoek niet nodig, nu pas kortgeleden het provinciale rapport over de herindeling van de gemeenten in Friesland is verschenen en nog nau welijks in bespreking is geweest. Het besluit werd niet zonder slag of stoot genomen. Burgemeester J. M. A. Mulder van Bolsward was de aanvoer der: „Het wetenschappelijk onderzoek van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) is nu niet nodig, het rapport van de provinciale commissie is er nauwelijks, niemand heeft zich nog uitgesproken en nu dit rapport al in de kast zetten orr bijna een half miljoen gulden uit te trekken voor een nieuw onderzoek is niet nodig. Laten Het kamerlid zei als PvdA-er op het standpunt te staan, dat de kiezers voor de verkiezingen moeten weten wat er met hun stem gebeurt. Het is derhal ve zaak dat de partijen nu een partner gaan zoeken, zoals al door de confes sionele groeperingen wordit gedaan. De kiezer weet straks wat voor combina ties er komen, waardoor het aantal spijitstemmiers wellicht beperkt kan worden. Het is derhalve een goede zaak volgens de heer Vondeling, dat alle gro te pantijen, gelijk de PvdA, vóór de verkiezingen hun voorkeur uitspreken voor een eventuele samenwerkingspart ner. Dit brengt een stuk duidelijkheid. Wat die samenwerking van de PvdA aangaat, zei de heer Vondeling dat men kontaikt zoekt met D'66, de PSP en de PPR, van welke de eerstgenoemde par tij wel de belangrijkste partner zou kunnen zijn. Eerst als de PvdA met deze partijen tot een overeenkomst zal kunnen komen, zal men zoeken naar samenwerkingsmogelijkheden met an dere groeperingen. Die overeenkomst zit er vooreerst waarschijnlijk nog niet in, want de gesprekken met de PSP ble ven tot op heden zonder resultaat en men koestert er weinig verwachting van, zo bleek uit de woorden van het kamr-lid. Er bestaat binnen de PSP namelijk een stroming die wil komen tot een andere maatschappelijke orde, jaren wordt rond Pasen en het blad De Open Deur tegen een vrij willige bjjdrage huis aan huis ver spre’ Ook de netto opbrengst van de eerstvolgende verspreiding, volgende week woensdagavond, zal door de com missie, gevormd uit genoemde kerkge meenschappen, aan dit project ten goe de worden gebracht. De ark is dit jaar mei voor een zacht prijsje in Sloten gekocht, waarna in de Wa terpoor tstad een begin is gemaakt met de diverse restauratiewerkzaam heden. En wat er van gemaakt is, mag werkelijk gezien worden en kan zeker een verbetering in de bestaande situa tie worden genoemd. Voordien namelijk hadden de 91 vaste bewoners van de woonschepenhaven uit 21 schepen, en 10 personen uit het na bij opgeslagen woonwagenkamp de be schikking over een oude autobus, „kin dervriend” genoemd, waar begonnen werd met zondagsschool voor de kin deren. Het was, zo vernamen wij van één der aanwezigen, eerst de bedoeling sanitaire voorzieningen bij deze bus te treffen, maar hier is men afgestapt. AL 4 WEKEN IN GEBRUIK waarmee de PvdA het niet eens kan zijn. Voorts zullen de beide partijen el kaar op het gebied van de defensie niet kunnen benaderen. Bjj het zoeken naar samenwerkingsmo gelijkheden zal de PvdA vooral letten op het verkiezingsprogram, het slag mensen waarmee men te doen heeft en de bereidheid der eventuele partner zich vóór de verkiezingen duidelijk uit te spreken. Over de anti-KVP-motie wilde de heer Vondeling zich verder niet uit laten. Hij zij eerst zijn mening te kun nen geven als het partijcongres in fe bruari achter de rug is. „Wel kan ge zegd worden dat we branden van ver langen om waar te maken wat we zeg gen. We zullen daarbij impopulaire maatregelen, indien nodig, zeker niet uit de weg gaan”, zo merkte de par tijvoorzitter op. GENERATIECONFLICT OPGELOST Op een vraag van één der ajanwezigen, antwoordde de heer Vondelingdat het generatieconflict binnen de partij nu is opgelost. Dit conflict, dat zich volgens het kamerlid niet richtte tegen het pro gramma, maar bestond uit een weer zin tegen de methodieken bij de kabi- netsvorming, is indertijd de bron ge weest, waaruit Nieuw Links is ontstaan. Nieuw Links dacht verder dat er aan de top te veel werd besloten, dat veel zaken van bovenaf werden geregeld. Dit is nu veranderd. De kandidaat stelling geschiedt volgens een meer ge decentraliseerd systeem, terwijl de me thodieken in de partijstructuur aan ’t verdwijnen zijn en binnen de partij ge noeg jonge mensen m ewerken. Nieuw Linies heeft zich overbodig gemaakt, zo als men zelf ook wel inziet. Volgens de heer Vondeling heeft Nieuw Links zich zelf overleefd. „Toch heeft men besloten het rottend lijk nog een half jaar boven water te houden. (Nieuw Links komt in mei van het volgend jaar nog eens bijeen). Ik vind dit onzinnig, maar ’t is een kwaal van alle oud-strijders om elkaar nader hand nog eens te ontmoeten”, aldus de heer Vondeling. ws eerst het provinciaal rapport maar eens goed doornemen”. Wonseradeels burgemeester A. Oosterhoff, zijn colle ga vc.i H.O. L. S. Pasma waren het niet eens met Bolsward’s eerste bur ger. Burgemeester Pasma was zelfs van mening dat het rapport van de pro vinciale commissie niet geheel vrij van objectiviteit was. Zijn raadslid, de heer Piersma, zei „dit is een vernietigend oordeel en wanneer wij besluiten door het VNG een wetenschappelijk rapport uit te laten brengen dan hoeven wij over het provinciale ook niet meer te pra ten”. ZIENSWIJZEN RECHT TREKKEN De voorzitter van Zuidwest Friesland, mr. B. van Haersma Buma, burge meester van Sneek zei in zijn toelich ting op de suggesties of voorstellen in dezen van het algemeen bestuur, dat zo’n bestuurlijk onderzoek niet gezien moet worden als een soort tegenzet van de gemeenten tegen het provinciale plan. Een dergelijk (wetenschappelijk) onderzoek kan een belangrijke bijdrage leveren bij het vinden van een zo goed mogelijke bestuurlijke organisatie in de toekomst. Burgemeester Van Haersma Buma trok met zijn zienswijze een aan tal gezichtspunten op knappe wijze in de juiste richting, maar er bleef ver zet tegen een onderzoek van de VNG. Dat verzet kwam van burgemeester Mulder van Bolsward en diens collega van Staveren de heer Van Hout. Ver der van vier raadsleden, tw. van He- melumer Oldeferd, Gaasterland, Bols ward en Hindelopen. ENQUETES SUDERGOA Het spreekt welhaast vanzelf dat de gemeentelijke herindeling ook het wel- zijnsorgaan van de Zuidwesthoek Su dergoa raakt. Dit orgaan wil graag een opiniepeiling verrichten en daar voelt het bestuur van Zuidwest Friesland wel voor. Men denkt daarbij aan het (schriftelijk) ondervragen van ongeveer drieduizend personen en het daardoor verkregen materiaal zou dan uitslui tend moeten dienen als basis voor na dere discussies. Drs. J. Mulder te Son- del, voorzitter van Sudergoa, gaf een toelichting op de tien punten tellende vragenlijst. Dat hij dat deed, was bij zonder moedig. Nauwelijks had hij één en ander verduidelijkt, of de vragen brandden los. Burgemeester Pastoor van Workum vreesde een doublure (VNG en Sudergoa), de mensen worden kopschuw en het is bovendien dubbel werk, zei hij. Burgemeester Oosterhoff was van mening dat de vragen van „Sudergoa” te weinig gericht en te op pervlakkig waren en zijn collega van Wymbritseradeel, de heer B. W. Caze- mier, zei min of meer wanhopig „als ik dit allemaal zo hoor, hoeft het om mij niet meer”. Toch werd besloten dat de opiniepei ling van Sudergoa er zal komen, om dat het uitedndelijk een aangelegenheid van Sudergoa is, De vragen zullen ech ter nog aan een critisch onderzoek wor den onderworpen. De (twee) schrifte lijke opiniepeilingen van Sudergoa zul len met een flinke tussenpoos gehouden worden. COMPLEET Zuidwest Friesland is sinds maandag avond geheel compleet. Er werd na melijk besloten Sloten en Doniawerstal toe te laten en daarmee zijn de dertien tot d Zuidwesthoek behorende gemeen ten volledig. Tot bestuurslid van het Welzijnsorgaan Sudergoa werden, vol gens voordracht, gekozen de heren R. van den Akker (raadslid gep Sneek), A. Atema (burgemeester Hindelopen) en B. W. Cazemier (burgemeester Wymbritseradeel). en de De middagdienst van de baptistenge meente te Sneek van zondag 13 de cember a.s. zal door het Convent van Kerken op het televisiescherm worden gebracht. Voorganger in deze dienst, een jeugd dienst, is de plaabselijke predikant ds. J. van Dam. Het onderwerp van de prediking luidt „Volhouden”! De sa menzang zal worden begeleid door de combo M 25 uit Sneek, onder leiding van de heer A. R. Huisman. De Su rinaamse zanger Ewald Dundas zal aan le dienst medewerking verlenen. De uitzending op Nederland 1 vindt ’s middags om 5 uur plaats. W.I..I 0^... ,M 4. IHIK. WtHIHUIKHIl HU HUURSUBSIDIE Voorts was de heer Vondeling o.m. van mening dat er iets gedaan moet wanden aan de enorme verschillen tus sen de oude en nieuwe huren. De rege ling om de oude huren te verhogen en een doorstromingisregeling hebben nog niet het gewenst effect gesorteerd. Het is voor jonge mensen in ’t westen praktisch onmogelijk hun intrek te ne men ieen nieuwe woning. Dit is een absurde situatie en in het voorlopig program heeft de PvdA dan ook een punt opgenomen, dat behelst het ver- strelm van een huursubsidie aan jon ge mensen op basis van hun inkomen. De PvdA wil hiermee desnoods tot 50 procent gaan. Hiervoor is natuurlijk veel geld nodig, dat volgens de PvdA opgebracht zou kunnen worden door die mensen die in een relatief te goedkope woning wonen, een belasting te laten betalen. Wat de problemen op het gebied van de landbouw betreft: de bedrijven in Friesland, wgar tegenwoordig 45 a 50 koeien worden gemolken, waar men een uitloopmogelijkheid heeft dit uit te breiden met zo’n 15 runderen en waar men de beschikking heeft over een kwalitatief goed stuk grond, gaf de heer Vondeling in de komende 15 ja ren een goede kans. Het streven naar een grotere bedrijfsstructuur met be drijven van zo’n 60 a 70 koeien achtte hij van het grootste belang. Het houdt overigens ook een aanpassing van de produktie aan de behoefte in. Dreigt er teveel te worden geproduceerd, dan zal men grond uit de produktie dienen te nemen. Dr. Vondeling zei zich er van bewust te zijn dat ten dergeljlkc bewering bjj de boeren niet gemakke lijk is te „verkopen”, maar dat nie mand gebaat is met een overschot. „Dingen die men vervelend vindt, hoort men liever niet”, zo merkte hij op. De in „de Lichtboei” aanwezige boe ren konden zich hier niet geheel mee verenigen De volgende byeenkomst van Politiek Trefpunt zal zijn op maandag 21 de cember. Spreker is dan vermoedelijk mr. H. A. F. M. O. van Mierlo, fractie voorzitter van D’66. Helemaal zeker is dit evenwel nog niet, want het kan ook zijn, dat D’66 ruilt met AR, die deze avond dan zal verzorgen. Van Mierlo zal dan op 4 januari naar Sneek ko men. Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD De heer H. C. Bor te Sneek, kapitein van het Leger des Heils heeft dinsdag middag de in de woonschepenhaven na bij de Woudvaart liggende ark „de open deur” officieel geopend. Deze ark is aangeschaft door mensen van alle kerkgemeenschappen in Sneek, te we ten de Doopsgezinde-, Gereformeerde, Hervormde en Roomskatholieke kerk, alsook het Leger des Heils en twee leden van de Baptistenkerk. Al enige Kerstmis „Woudsend”-gemeenschap niets. Ons werd uitdrukkelijk verklaard dat „Woudsend” niet naar Rotterdam zal verhuizen. De Maatschappij in Wouds end telt ongeveer 220 medewerkers in de binnendienst en vijftig personeels leden in de buitendienst. Door deze fu sie zullen, naar men ons verzekerde, geen ontslagen volgen, hoewel wat de buitendienst betreft, men bij beide Maatschappijen niet aan integratie zal kunnen ontkomen. Op dit punt zal men tot een andere geografische indeling overgaan. „Woudsend” blijft voorlopig in het dorp Woudsend, waar men kort geleden een intensieve verbouwing van de kantoorruimten vrijwel geheel heeft voltooid. Het is echter niet uitgesloten diait „Woudsend” zal verhuizen om, zo als werd gezegd, de aanvoerlijnen zo kort mogelijk te houden. Het is niet ónmogelijk dat het dorp Woudsend een dienstverlenend bedrijf kwijt raakt en dat Sneek de nieuwe vestigingsplaats wondt. Daarover wilde de directie zich tegenover ons niet positief uitlaten, maar wij kregen de indruk dat dit niet uitgesloten moet worden geacht. In de eerste twee of drie jaar blijft „Wouds end” in elk geval nog wel in Woudsend. „Woudsend” is een middelgroot scha deverzekeringsbedrijf, dat nu samen gaat met een „grote broer”, met een omzet, die ongeveer vijf keer zo groot is. Een dezer dagen is U in het bezit ge komen van het blad Donornieuws voor een zegelaktie ten bate van de Vereni ging van hartpatiënten. Aangezien deze vereniging geen rechts persoonlijkheid bezit, de wjjze waarop door de organisator deze aktie opge zet is, in den lande veel vraagtekens oproept, en de verregaande vermenging van kommerciële voordelen - waarvan het de vraag is of die er zjjn - en de charitatieve doeleinden voor de Neder landse Hartstichting reden waren om hun naam niet aan deze aktie te ver binden, raden wij de Sneker Zakenlie- d i dringend aan om hun steun aan deze aktie voorlopig niet te geven. Deze aktie is momenteel in diepgaand onderzoek bjj de Federatie voor Mid den en Kleinbedrijf en indien nodig zul len wy hier nader op terug komen. Reeds voordat eergistermiddag de of- De meisjes trokken eerst wel even hun laarsjes uit, voordat ze hun weg op de kreeg daarbij o„ h. j- (foto Studio Ger Dijs) aangeboden door Geesje van Wagenin-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1