snekerWkoerier van Dagverblijf voor gehandicapte kinderen in Bolsward in september gereed Meest fabrieksarbeiders, die het werk een uur neerlegden de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en IJLST F t Capaciteit voor maximaal 25 kinderen „Uit de Marktstraat" In dit nummer is als bijlage opgen om en: Eerste voorziening op dit gebied in Friesland Stakingen in en rondom Sneek verliepen zonder incidenten X (voorlichtingsorgaan van de gemeente Sneek). Chr. Plattelands Vrouwenbond in Ijlst voorgelicht over bakken en braden Ds. H. Visser, vroeger te Deersum, in Den Haag overleden INGEZONDEN „Open Huis”-aktie in Bakhuizen W SNEEKER NIEUWSBLAD Geslaagd Hel Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de f SNEEKER NIEUWSBLAD Landustrie Sneek NV lie<t weten, op UITGEVERS: Drukkerij B. Doevendans n.v. Verschijnt: maandags DONDERDAG 17 DECEMBER 1970 125e JAARGANG No. 100 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o vanaf het begin bij de besprekingen betrokken geweest, in tegenstelling tot de laatste drie, die wel over de plan nen geïnformeerd zijn, maar te ken nen hebben gegeven voorlopig een af wachtende houding aan te nemen. Het bestuur verwacht overigens wel mede werking waar het gaat om de finan ciering van de kosten van die kinderen die uit deze gemeenten het verblijf gaan bezoeken. Omdat de afstand die de kinderen moeten afleggen om naar Bolsward te komen, niet groter mag zijn dan 15 km, heeft men geen kon- takt gezocht met overige gemeenten uit de Zuid-West hoek. Men heeft be sloten het dagverblijf in Bolsward te bouwen omdat hier he' initiatief is ge nomen en omdat de ligging in de re gio de voorkeur geniet boven een an dere plaats, zoals bijvoorbeeld Sneek, dat ook als vestigingsplaats is over wogen. MIIUWWQIADVMKTKMTIIBLAL^ ^VOOR 8NBEK BN OM8TBBKBB ^3*5 »MK. WTMMimiUill HUT SSXXïïT- -- mm «m». Aan de H.T.S. voor Electronica te Hil versum slaagde voor het diploma „Ho ger Electronious” onze oud-stadgenoot de heer H. P. Vrolijk. ADVERTENTIETARIEVEN 17 cent per mm; ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-prijs REDAKT1E: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 3779 L. Jellema. redakteur EOTOREDAKTIB. .Studio Gei Dijs Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 Op drukwerk, briefpost en pakketpost „doen” kinderpostzegels het geweldig! Maak van uw post een Winstpost Voor de Nederlandse Kinderbescher ming. Post uw post met kindrzegels! December, de feestelijkste maand van het jaa Dan vraagt uw post om kin- derzegels ADMINISTRATIE. Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-4^33, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4S34, 4235, 2247 Gironummer 932730 In Bolsward is men als eerste in Fries land begonnen met de bouw van een dagverblijf voor geestelijk en/of licha melijk gehandicapte kinderen. Naar ’t zich laat aanzien zal ’t gebouw aan de Snekerstraat in september van het vol gend jaar gereed zijn, maar het be stuur van de „Stichting Dagverblijven voor Gehandicapten Bolsward e.o.” streeft er naar eerder te beginnen. Op een maandagmiddag gehouden pers conferentie zei de voorzitter van het stichtingsbestuur, de heer S. Hoekstra, dat men zoekt naar een geschikte ruimte, waarin men ruim vier maan den voordat het nieuwe gebouw gereed is, met het opvangen van de kinderen van start kan gaan. Dit houdt dus in dat men. indien het ministerie haar goedkeuring aan deze aanvrage hecht, reeds in mei met de eerste groep kan beginnen. De stichting, die nu het nieuwe dag verblijf laat bouwen, werd in 1967 op- gericht; het bestuur is samengesteld uit vertegenwoordigers van de drie ou derverenigingen en de instellingen voor maatschappelijk werk c.q. diakoniën. Het bestuur is van de noodzaak van een kinderdagverblijf overtuigd, om dat er in het gebied dat men gaat be strijken (ruim 67.000 inwoners) volgens het landelijke percentage voldoende kinderen moeten zijn die voor plaatsing in aanmerking komen. AFWACHTENDE HOUDING Het gebied, waaruit de kinderen naar Bolsward moeten komen, wordt ge vormd door de gemeenten Bolsward, Wonseradeel, Workum, Hennaardera- deel en Sneek, IJlst en Wymbritsera- deel. De eerste vier gemeenten zijn tigde ds. Visser zich metterwoon te ’s-Gravenhage en heeft hij de afdeling Loosduinen van de Vereniging van Vrij tinnig Hervormden eerst ongeveer twaalf jaar als predikant-voonganger en daarna ook nog vele jaren als voor zitter gediend. Tijdens zijn ruim zesentwintig jarige ambtsbediening als predikant van de hervormde gemeente van Terborg was ds. Visser ongeveer twintig jaar te vens „partt-ime” predikant-voorganger van de afdeling Dinxperlo van de Ne derlandse Protestanten Bond en ook nog enige jaren predikant-voorganger van de afdeling Aalten van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden. Ds. Visser heeft in de loop der jaren vele bestuursfunkties vervuld en zit ting gehad in verschillende colleges en commissies. Zo was hij o.a. tijdens zijn langdurige ambtsbediening als predikant van de hervormde gemeen te van Terborg vele jaren lid van het classicaal bestuur van Zutphen. Ds. Visser had bijzondere belangstel ling voor sociaal maatschappelijk werk en was vele jaren lid van het hoofd bestuur van de Vereniging „Tot Steun”. Tijdens zijn langdurig verblijf te Ter borg had ds. Visser het toezicht over veel pupillen. Te Hoogwoud, te Arum en ook te Ter borg gaf ds. Visser indertijd mede de stoot tot de oprichting van een zon dagsschool en in zijn eerste gemeen te Hoogwoud was hij mede één van de oprichters van de plaatselijke af deling van het Groene Kruis. Tijdens de drie Kerstdagen, 25, 26 en 27 december zal in Bakhuizen een „O- pen Huis” worden georganiseerd. De Oude Pastorie achter het Kerkgebouw is hiervoor reeds ingericht en in elke aanwezige ruimte zal een bepaald e- nement worden gehouden. Zo zal er een tentoonstelling zijn, waar d.m.v. dia’s, film en foto’s het hon- gerprobleem naar voren wordt ge bracht. Ook wordt het probleem van de mi lieuhygiëne behandeld en behalve de lucht- en waterverontreiniging is hier o.a. een fotoreportage over de natuur in Gaasteriand te bewonderen. De si tuatie in Vietnam wordt d.m.v. in dringende foto’s onder de aandacht van de bezoekers gebracht en ook worden de aktiviteiten van het Medisch-Comité Nederland-Vietnam belicht. Verder zijn er leestafels ingericht en wordt er een tentoonstelling gehouden over ’t Vluch telingenprobleem. De gidsen en welpen zullen op 26 dec. van 16.00 tot 18.00 uur en 27 december van 15.00 tot 17.00 uur bezig zijn met tekenen, schilderen, boetseren en andere vormen va han denarbeid. Voor de ouders en andeie belangstellenden is dit een goede gele genheid om de kinderen met hun han denarbeid bezig te zien. Op de zolder wordt een „paint-in” gehouden en ook zijn er nog schilderingen, tekeningen en opstellen van de leerlingen van de beide lagere scholen te bezichtigen. Verder is er nog een kamer ingerishit, waar de bezoekers rustig kunnen zit ten waar koffie wordt geserveerd. Het Open Huis zal alle drie zondagen vanaf 11.00 uur geopend zijn en iedere belangstellende is van harte welkom. D organisatoren „Open Huis” Bakhui zen Gidsen- en Welpenleiders Vredesgroep Ahimsa Culturele Commissie HUISVESTING VORMDE PROBLEEM Toen het stichtingsbestuur met haar voorbereidende werkzaamheden zover gevorderd was, dat men kon zoeken naar een geschikte huisvesting, stuit- Ds. H. Visser uit ’s-Gravenhage, eme ritus predikant van de Nederlandse Hervormde Kerk, die vorige week na een ziekte van enkele dagen op bijna éénennegentig jarige leeftijd in de Ru dolf Steinerkliniek te Scheveningen is overleden, is in alle stilte gecremeerd. Hendrik Visser werd op 7 februari 1880 in de herv. pastorie van Schoon- dijke in Zeeuws Vlaanderen geboren. Hij bezocht eerst het stedelijk, thans Magister Alwinus-gymnasium te Sneek en studeerde vervolgens aan de rijks universateit te Leiden, waar hij zijn kandidaatsexamen theologie en ook zijn kerkelijk voorbereidend examen afleg de. Nadat de heer Visser in 1905 door het kerkbestuur van Groningen was toege laten tot de evangeliebediening in de Nederlandse Hervormde Kerk werd hij op 7 januari 1906 door zijn vader, ds. J. Visser, die van 1894 tot zijn over lijden in 1915 nog ongeveer éénentwin tig jaar de hervormde gemeente van Deersum in de classis Sneek heeft ge diend, bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Hoogwoud in de classis Hoorn. Daarna diende de thans overledene verder nog de her vormde gemeenten var Oosthuizen en Hobreede in de classis Edam 1908 tot 1910; Heerenveen 1910 tot 1913; Arum in de classis Franeker 1913 tot 1920 en op 25 januari 1920 werd hij door de consulent, ds. J. R. Straitingh, toen nog predikant van de hervormde ge meente van Etten en thans emeritus predikant te Oosterbeek, bevestigd ais predikant van de hervormde gemeente van Terborg in de classis Doetinchem. Deze zijn vijfde en laatste gemeente diende ds. Viseer tot 1 april 1946, toen hem na veertig dienstjaren op ruim zesenzestig jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Na zijn emeritaat ves- ken .welke ’s morgens op het pu- blicatiebord was bevestigd heeft opgevolgd ALTERNATIEVE BENAMINGEN Het woord staken is bij Tonnema King- fabrieken NV niet gebruikt. Men spreekt hier van: we hebben het werk een uur onderbroken, wat dan van toe passing is op het fabriekspersoneel. Alle kantooremploijeec werkten hier normaal door. Een en ander was te vens het geval bij Hoogeveen NV aan dat 7O°/o van de aldaar in dienst zijnde werknemers solidariteit met de drie vakcentrales had getoond. Ook hier legden enkele niet-fabrieksarbeiders ’t werk een uur stil. Moeilijkheden heb ben zich, zoals in de aanhef vermeld, nergens voorgedaan. HOOGPERCENTAGE Bij StorkFriesland NV in de Lorentz- strata lag het percentage van stakers vrij hoog: 90 a 95°/o van ’t fabrieksper soneel heeft hier een uur gestaakt, ter wijl het overige personeel iets meer dan de helft zich bij hen aansloot. Bij een lag eerder gehouden vergadering in het Piter Jelles Hüs van het geor ganiseerde personeel was de stakenden verzocht zich gedurende dat uur bui ten de bedrijfsgebouwen te begeven. Bij deze besloten ledenvergadering was ondermeer de heer Van Lindonk, kon- takt-functionaris van Stork-Friesland aanwezig. Aan het verzoek is dinsdag morgen geheel voldaan, zodat ook hier de sfeer niet vertroebelde. Het personeel bij de NV Offset- drukkerij Flach NV aan de Léeu- warderweg heeft zich plenair Bij het standpunt van de vakbond aan gesloten. Het gehele bedrijf lag tus sen 11 en 12 dinsdagmorgen stil. In scherp contrast hiermee stond de situatie bij Philips Gloeilampen fabriek NV aan de Lorenzstraat, waar men allen de oproep van de raad van bestuur niet te gaan sta- De C.P.B. afd. IJlst hield haar verga dering op maandag 14 december, ’s middags 2 uur in „de Witte Hei” te IJlst. De presidente heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder de heer Van der Hoek en juffrouw Balk van de Vleescentrale, het bedrijfsschap van slagers, die deze middag voor ons zou den verzorgen. De presidente wees de dames op een tafeltje, waar allemaal zefgemaakte dingen tentoongested waren. Deze goe deren zijn gemaakt op de handenar- beidcursusen het was beslist de moei te waard. Er waren verschillende da mes die hoopten dat er nog eens een cursus zou komen. Het woord was daarna aan de heer Van der Hoek die over het bakken en braden van vlees vertelde. Het vlees was door slager Zijlstra uit IJlst beschikbaa. gesteld. De heei Van der Hoek bakte verschil lende vleesgerechten waaronder, ge haktballen, gehakte biefstuk, speklap pen, runderlappen, gebakken lever en een vleesgerecht voor de feestdagen. Dit alles werd op smakelijke wijze be reid en door alle aanwezige dames ge proefd. Het hoeft beslist niet duur te zijn, maar de wijze waarop het vlees be reid wordt is van groot belang. De presidente bedankte de heer Van der Hoek en juffrouw Balk voor de leuke en leerzame middag. De Kerstwijding wordt te men op problemen. Men ondernam verschillende pogingen om een goed onderkomen te vinden, maar alles mis lukte. Toen besloot het bestuur haar probleem d.m.v. artikelen in de krant te publiceren. Hierop reageerden de ge broeders H. en F. Lammeitsma uit Bolsward, die het pand Snekerstraat 26 voor dit doel aan de stichting schon ken. Vertegenwoordigers van het Mini sterie van CuReMa keurden de plaats goed, doch zagen weinig mogelijkheden om het bestaande -®nd te verbouwen en gaven dan ook het advies tot nieuw bouw over te gaan. De Bolswarder ar- chitékt S. Haarsma ontwierp daarop een plan voor een nieuw dagverblijf, waarvan de aanbesteding op 23 juli van dit jaar plaats vond. Met de bouw en de inrichting van het nieuwe dagverblijf is een bedrag gemoeid van ruim 720.000. Hiervan zal 90 procent bijeengebracht kunnen worden uit subsidies. Het resterende bedrag zal door de stichting zelf op tafel moeten worden gelegd. Deze heeft hierv or verscheidene giften in ont vangst kunnen nemen. Zo schonk b.v. de Monseigneur Beckers-Stichting 50.0n0, het Weeshuis in Bolsward 10.000. CAPACITEIT 25 KINDEREN Het dagverblijf zal plaats bieden aan ongeveer 25 geestelijk en/of lichame lijk gehandicapte kinderen in de leef tijd van 3 tot ongeveer 18 jaar. De jongere en oudere kinderen worden on dergebracht in gescheiden groepen, waartoe het gebouw is ingedeeld in drie eei heden. Iedere eenheid zal uit eindelijk een groep van ongeveer 8 kin deren kunnen bevatten. Men wil in sep tember niet met een te grote groep beginnen. Het stichtingsbestuur stelt zich voor dat men over twee jaar op de maximale bezetting zal zijn. Het gebouw herbergt o.m. een zwembad, dat gebruikt zal worden voor de the rapie. De oudere kinderen kunnen, wanneer zij het verblijf moeten verlaten, worden overgeplaatst naar het dagverblijf voor ouderen in Sneek, waarvoor plannen tot oprichting bestaan. Daarnaast zul len andere kinderen, die na de bege leiding op het dagverblijf toe zijn aan het buitengewoon onderwijs, over kun nen gaan naar de b.l.o.-scholen in Sneek, die voor een goede aansluiting zullen kunnen zorg dragen. Net als elders in Nederland hebben ook in een aantal bedrijven in en rondom de Waterpoortstad dinsdag- morgr tussen'elf en twaalf uur werk nemers het werk neergelegd uit pro test tegen de door de regering geno men loonmaatregelen voor het volgend jaar. Bij de meeste door ons geïnfor meerde bedrijven hadden alleen de fa brieksarbeiders gedurende die tijd ge staakt. Bij geen der betrokken ge vallen deden zich moeilijkheden voor. De adhesiebetuigingen aan de drie vak centrales waren evenwel niet overal even groot. Van het personeel bij Wou- da’s Meelfabrieken aan de Koopmans- gracht bijvoorbeeld dacht niemand er maar over het werk te onderbreken. Meer dan 60°/« van dit personeel is georganiseerd, maar wilde het bedrijf niet de dupe laten worden van ’n pro test tegen de loonmaatregel. Aldus vernamen wij uit de mond van de bedrijfsleider, adj. direkteur de heer Zeilstra die zich bizonder ver heugd uitliet over het niet staken. Een staking is in ons bedrijf nog nooit voor gekomen, wilde hij nog kwijt. De personeelschef bij de machinefa briek Hubert en Co. NV aan de Frane- kervaart onthield zicL eerst van enig commentaar. De heer Van Kessel liet later doorschemeren, dat vrijwel alle fabrieksarbeiders hadden gestaakt. Slechts een klein aantal kantoorbedien den had het zelfde gedaan. De heer S. B. Bos, directeur bij machinefabriek ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 4,per half ]aar (bij vooruitbetaling). Postabonnementen f 6,— per half laar (bij vooruitbetaling (foto Studio Ger Dijs) het eerst op avond vergaderd, nieuwe leden hartelijk welkom. De jaarverga dering in Leeuwarden wordt niet ge houden op 30 maart, maar 25 maart 1971. en donderdags ook enkele kantoorbedienden het werk een uur hebben neergelegd. Dit werd 1 er uitgelegd als een pauze van een uur. Twee derde van het personeel bij Groothandel Brenzon NV aan de Op- penhuizerweg, anders gezegd het man nelijke deel van de hier in dienst zijn de werknemers gaf gevolg aan de op roep van de drie vakcentrales, NVV, NKV en CNV. Het fabriekspersoneel bij de Erven B. J. Feenstra NV, geves tigd aan de Singel heeft in tegenstel ling tot de hier werkzame kantoorbe dienden het werk gedurende een uur neergelegd. In IJlst toonde een aantal werknemers zich eveneens solidair met de drie vak centrales. Bij de Kon. Fabriek Nooit- gedagt en Zn. NV aan de Eegracht leg de de helft van het personeel het werk een uur stil, een iets groter percentage, namelijk 70 a 80% van de werknemers bij Woudstra en Zn NV hield zich dins dagmorgen tussen elf en twaalf afzij dig van het werk. Ook bij dit bedrijf waren het meest fabrieksarbeiders die zich tegen de loonmaatregel keerden. Voor wat de bouwvakkers in Sneek betreft, een deel van hen bleef nor maal aan het werk, anderen verlieten de steigers en gingen ’s middags weer aan de arbeid Bij Finkenburgh, een werkinrichting voor minder validen aan de P. Zeemanstraat, heeft naar w vernamen het werk ook een uur stil gelegen. Sommige arbeid-onderbrekers vermaak ten zich dinsdag met een partijtje voetbal.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1