Sluitende ontwerp-begroting in recordtijd goedgekeurd door de gemeenteraad van IJlst IJLST snekerWkoerier van Sneker Onderl. Brandwaarborg Vereniging en De Spaarbank van 1818 werken samen de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en O- Wonderlijke stemmerij bij voorstel tot verhoging rioolrechten-torief F Massale Kerstzang op 1ste Kerstdag ■Li Ir G.J. Kwant nam donderdag afscheid van Stork-Friesland <3 Inzittende liep schouderfractuur op; auto total-loss INGEZONDEN RESULTATEN J V.V.V.’s in de Zuidwesthoek maakten excursie naar Gelderse achterhoek W SNEEKER NIEUWSBLAD advertentietarieven In de praktijk zal er echter niets veranderen Geslipt in bocht achter Scharnegoutum Kerstzangdienst in de Chr. Geref. Kerk Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de MAANDAG 21 DECEMBER 1970 125e JAARGANG No. 101 SNEEKER NIEUWSBLAD ene vier noodzakelijk een gen 4 donderdags en UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. Verschijnt: maandags J. Nooitgedagt-Oranje (AR) niet met de tijd mee Open Deur Onderweg Harmonie. kantoor van de Spaarbank zou worden verricht. DRIE NIEUWE GEZICHTEN voorstel van b. en w. te besluiten het De heer ir. G. J. Kwant en mevrouw Kwant hebben donderdag heel wat han den moeten drukken en waarderende woorden in ontvangst genomen. Op de foto is de heer J. Boomsma in gesprek met de heer en mevrouw Kwant. (foto Studio Ger Dys) Hoekman reed met de Opel, komende vanuit de richting Sneek richting Leeu warden. Hij verkeerde ten tijde van het ongeval niet onder invloed van drank. Misschien heeft hij ter plaatse een te hoge snelheid gehad. Als gevolg van de schade aan de lichtmast, zaten de nabij wonende mensen enige tijd zonder stroom. Mej. C. Bootsma is in verband met haar letsel in het ziekenhuis te Sneek opgenomen. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis In GAASTERLAND, SLOTEN e.o - ±4*5 (K,... m i, «.mm'.b INCH. WTHIIITHUMU UttT SSSXOM «TV'V - UB... IMU BIXUWSBH ADVIBTINTISBI-AD^ jj^VOOB BNBBK BN OMSTB,«KB» tot instellen van éénrichtingsverkeer op de Galamagracht en de Eegracht vanaf het stadhuis tot de overkluizing aan de orde. Het laatste gedeelte van de Sudergoweg is B-weg, waarvan vol gens b. en w. chauffeurs eerst op de hoogte zijn als deze IJlst bijna binnen (Vervolg op pagina 9) stemmen verworpen. De was van mening niet te moeten gaan dan 53,50. De heer H. W. - Mumsen, die hier- ggri bedrag voor mee deelde in antwoord hierop mee het moeilijk te vinden om een prioriteit te stellen. We kunnen het wel doen, maar of het uitgevoerd wordt is vers twee, omdat we namelijk afhankelijk zijn van Gedeputeerde Staten. Hij zei: we moe ten een evenwichtig beleid voeren en ons niet vast prikken op alleen de be strating. Het aantrekken van een vak- man-stratenmaker zou, naar de voor zitter opmerkte, geen soulaas bieden. 17 cent per mm. ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-prys Vrijdagmorgen le Kerstdag begint on? zeven uur bij het St. Antoniuszieken- huis Westersingel de traditionele mas sale Kerstzang, met begeleiding van de chr. muziekvereniging „Harmonie”. Vervolgens wordt gezongen bij Rust huis „Thabor”, Geref. Verpleeghuis, Verzorgingshuis „Cruycebroederhof” en het Hervormde Verpleeghuis „Wumkes- hüs”. „Komt en laat ons Christus eren hart en zinnen tot Hem keren, Zingt dien trouwen Heer der Heren, Ohrist’nen in zijn naam gedoopt”. (Tekstblaadjes worden ter plaatse uit gereikt) ADMINISTRATIE. Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2247 Gironummer 932730 Het verslag over de resultaten in 1969 leverde geen problemen op. Het reser- ve-kapitaal bedroeg op 1 januari 1969 totaal 213.798,94, hetgeen verminder de door het nadelig saldo over 1969 met L.164.50 tot ƒ202.634.44 per 31 december 1969, Het nadelig saldo werd veroorzaakt door de schenking van por tofoons aan de Sneker brandweer. Het voor 1 andverzekering ingeschreven kapitaal bedroeg per 31 december 1969 totaal 111.588.432,—, een bedrag dat 1.450.972,hoger was dan op 1 ja nuari 1969, toen het ingeschreven ka- pitaa' iets meer dan 110 miljoen gul den was. Het ingeschreven kapitaal voor bedrijfsschade bedroeg per 31 dec. ber 1969 totaal 652.350,en dat was 514.800,minder dan op 1 januari 1969, toen dat bedrag nog een cijfer aangaf van 1.167.150,De Onderlin ge raakte namelijk twee goede klanten kwij* ar Hubert en Kwant. (Vervolg op pagina 3) vestigingen in en Grouw, van 1818 verzekerd en dat niet alleen, ook een stuk historie en traditie blij ven bewaard. Men zal, wanneer zulks 'moet, altijd nog tot fusie met een an dere Onderlinge kunnen overgaan, want de Onderlinge blijft een aan- aantrekkelijke partner. Het nieuwe be stuurslid, de heer Anema, verzekerde nog eens ten overvloede, dat in het be lang van de Onderlinge en de verzeker den is gehandeld en dat men op dezelf de wijze de werkzaamheden voor de Onderlinge zal voortzetten. Mr. A. van der Werf, die de overige aftredende bestuurster en dank had gebracht voor de 1 rettige samenwerking, werd op zijn beurt dank gezegd door de heer Ane ma, die o.m. zei dat de heer Van der Werf veel voor de Onderlinge heeft ge daan. genaamd geen prioriteiten. In zijn alge- 53,59, jt, zelfs te brengen op 60,— beschouwing haakte de heer 3. per insluiting per jaar werd met drie Zijsling (P. v.d. A.) op dit punt in. tegen Ik heb nergens in de begroting een heer Zijsling prioriteit gezien. Wel, ik zal u er één verder t_ noemen, namelijk de herbestrating. Dat Waarom moeten wij deze sprong in is hoog nodig. Voorts noemde hg het maken? Zijn voorstel de richtlij- goede stratenmaker nen van de ministers - 53,50 - te vol- aan te trekken. De heer Zijsling - bij gen Werd met de zelfde cijfers van de REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 3779 L. Jellema redakteur EOTOREDAKTIE. .Studio Ger Dijs Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 Ir. G. J. Kwant te Sneek heeft donder dagmiddag afscheid genomen als di- rekteur van Stork Friesland N.V. Ter gelegenheid van dit afscheid, dat per 31 december a.s. ingaat, was er een bij zonder druk bezochte receptie in hotel ”De Wijnberg” zonder toespraken, maar met heel veel cadeaus. Vóór de ze afscheidsreceptie, die om half vijf begon en tot ver na zes uur duurde, was er, eveneens in ”De Wijnberg” al in besloten kring afscheid genomen. Daar werd wel gesproken, onder meer door burgemeerster mr. B. van Haer- sma Buma van Sneek. Voorts door een afgevaardigde van de Raad van Be stuur van Stork Nederland, namens de Directie van Stork Amsterdam en de Directie van Sterk Friesland. Eveneens werd ir. Kwant toegespro ken door een vertegenwoordiger van de Ondernemingsraad van Stork-Fries land met vestigingen in Sneek, Gorredijk en Grouw, alsmede door een vertegenwoordiger van werk- nemers die langer dan tien jaar bij Kwant dar. wel Sterk werkzaam zijn geweest of nog werkzaam zijn. Het Departement Sneek van de Maatschap pij van Nijverheid en Handel wa ver tegenwoordigd door dhr. G. P. Tjal- llema, die de afscheidnemende direk- teur eveneens toesprak. Al deze spreker® hadden waarderende woorden voor de heer ir. Kwant, die geprezen werd als een goed mens, een harde werker en een directeur die meeleefde in het wel en wee van bedrijf en medewerkers. Tot de bezoekers behoorde ook de heer mr. E. Foppes, directeur van het ETIF. Ir. G. J. Kwant was tot voor enkele jaren directeur van Machinefabriek ea. Inge nieursbureau Gebr. Kwant, waarvan de vader van ir. Kwant, de heer H. Kwant de grondlegger was. Deze kwam enkele maanden geleden op bijna 90-jarige leeftijd t. overlijden. Na de fusia met VMF kwam ’t bedrijf eerst Stork- Kwant te heten en per 1 januari 1970 werd de naam Stork-Friesland N.V. Machinefabriek en Ingenieursbureua Gebr. Kwant is jarenlang gevestigd geweest aan de Regenboogstraat en on derging vooral in de na-oorlogse jaren een belangrijke uitbreiding. Die uitbrei ding had tot gevolgd dat op het Eiland een nevenvestiging moest worden ge opend. Het bedrijf verhuisde begin van dit jaar naar het industrieterrein tussen Rijksweg 43 en Oppenhuizerweg zonder enig officiéél vertoon. De heer Kwant, die bijna 63 jaar is, had .5 kennen ge geven wegens familie-omstandigheden van 7 functie te worden ontheven ALGEMENE BESCHOUWINGEN Behalve de heer Zijsling hielden ook de here' Wassenaar en Rjjpma een al gemene beschouwing. Wat moge de toekomst brengen voor het stadje IJlst, aldus begon de heer Wassenaar. Iets waar lang op is gehamerd komt nu in een belangrijk stadium, en wel de re constructie van oud IJlst. Hij zei te hopen, dat de bewoners van de Ee gracht en Galamagracht op dit punt hun medewerking willen verlenen. Ver der zei de heer Wassenaar dat een goe de tractor met goede attributen, voor het ophalen van huisvuil in IJlst zeker op z’n plaats is. Ook repte hij nog even over de waterverontreiniging („het is nog niet te laat om actie te voeren voor het Friese waterlandschap”) en het praatplan met betrekking tot her indeling der gemeenten. De heer Rijpma sprak zijn waardering uit voor de keurige uitvoering van de begroting. Als we zien naar de uitvoe ring van de woningbouw, het nieuwe centrum bijvoorbeeld, dan wordt het duidelijk, dat mm in IJlst niet stil zit, aldus de heer R"pma, die met betrek king tot het plan Njjezjjl opmerkte dat daar behoefte zal bestaan aan een brie venbus, telefooncel en brandsirene. Burgemeester Mumsen kwalificeerde de opmerkingen met betrekking tot 't plan Ngezjjl als goede suggesties. Nog enkele opmerkingen over de 558 posten tellende begroting: de bijdrage in de kosten van de bouw- en woning toezicht is meer dan verdubbeld en gebracb. op ƒ44.184,06; de bijdrage in de kosten voor de streekmuziek- school voor Sneek en omstreken is met een kleine drie duizend gulden ver hoogd; bij de uitgaven voor volksfees ten van 500 zal een bedrag komen. Burgemeester Mumsen zei met een be grotingswijziging te zullen komen, dit naar aanleiding van een opmerking van de heer Wassenaar. De bijdrag' .1 van het rijk in de exploitatiekosten van wo ningwetwoningen, gebouwd na 31 de cember 1945 was bijna verdubbeld en gebracht op 100.012,18. EéNRICHTINGS’ ’r 4EN Aan het begin van deze bizonder vlot te vergadering, waarvoor van de zijde van het publiek andermaal weinig be langstelling bleek te zijn, kwam het De Sneker Onderlinge Brandwaarborg Vereniging, opgericht in 1863, en de Spaarbank van 1818 hebben besloten ’n nauwe samenwerking met elkaar aan te gaan. Van een fusie is geen sprake, beide „instituten” blijven afzonderlijk de werkzaamheden uitvoeren. Onderlin ge blijft dus Onderlinge, Spaarbank bljjft Spaarbank. De werkzaamheden voor de Onderlinge worden in het kan toor van de Spaarbank aan de Markt straat verricht. In dit verband is er een nieuw overkoepelend bestuur geko men, waarin twee leden van de Onder linge zitten, namelijk de heren D. S. Niermeijer en J. Douma Gzn en drie 1 den van de Spaarbank, namelijk mr H. H. J. van Bottenburg, P. A. J. Bal- jet en A. Anema, leden die ook reeds veel te maken hebben of gehad hebben met de Onderlinge Brandwaarborgver- eniging. Eén en ander werd tijdens de donder dagavond in restaurant „Piso” gehou den jaarvergadering van deelnemers van de Sneker Onderlinge Brandwaar borg Veren, medegedeeld door voorz. mr. A. van der Werf. Op deze matig bezochte bijeenkomst waren o.m. aan wezig de oud-voorzitters de heren N. J. de Vries en J. Keuning. Mr. A. van der Werf constateerde dat deze jaar vergadering van de Onderlinge eigen lijk te laat gehouden werd, omdat door gaans deze vergadering in juni/juli plaatsvindt. Er waren echter bijzondere redenen: de direkteur-boekhouder, de heer B. van der Meuten is per 1 juni j.l. vrij plotseling naar elders vertrok ken. Er is toen gezocht naar een op lossing, waarbij gedacht werd meer connuiteit in de werkzaamheden te krij gen. Die waarborg daarvoor werd ge vonden na een gesprek met het bestuur van de Spaarbank van 1818. De proble men waren namelijk dat men op de ou de voet voort kon gaan, met alle moei- lijkhedc- van een personeelsbezetting, fuseren met de Leeuwarder Onderlinge, waar de meerderheid van het bestuur niet voor was, omdat men dan het ei gen inzicht kwijt zou raken of het aan gaan van een samenwerking met de Spaarbank van 18’.8, waarbij de Onder linge verzekerd zou zijn van een voort bestaan va de Onderlinge als zelfstan dig instituut en waarbij men niet meer te kampen zou hebben met personeels gebrek. Voorwaarde achter was dat er aan een overkoepelend bestuur zou moeten komen, temeer daar de werk zaamheden voor de Onderlinge in het De Federatie van de elf samenwerken de V.V.V.’s in de Zuidwesthoek van Friesland - organiseerde 12 december een excursie naar de Gelderse Achter hoek, met het doel kennis te nemen van de werkwijze en de opbouw van een reeds langer bestaande en goed functionerende Streek-V.V.V. De excursie, waaraan naast de ver tegenwoordigers uit de Zuidwesthoek ook werd deelgenomen door de heer G. F. Kooyman, directeur van de Pro vinciale Friese V.V.V., diens assistent de he?r Z Lok en enkele V.V.V.-be- tuursleder. uit Drachten, voerde de deelnemers in een gerieflijke touring car naar Zutphen, waar het gezelschap werd ontvangen door de heer C. L. Swaan, uirecteur van de Streek-V.V.V. Gelderse Achterhoek en van de V.V.V.- Zutphen. Het fraaie V.V.V.-kantoor werd in volte werking bezichtigd. De heer Swaan hield daarna in hotel ’s Gravenhof een bijzonder interessant betoog, waaruit duidelijk naar voren kwam dat enerzijds de financiële me dewerking van de gemeentelijke over heid en anderzijds de zakelijke aanpak van toeristenwerving kunnen leiden tot een perfecte V.V.V.-organisatie. Tijdens de lunch bood de heer M. W. J. M. Mudde, voorzitter van de ZWH- federatie, de heer Swaan een fraai bordje van Makkumer aardewerk aan als dank voor de gastvrijheid. ’s Middags maakte te? gezelschap een rondrit door het fraaie coulissenland- schap van de Gelderse Achterhoek. In Zeddam werd het kantoor van de plaatselijke V.V.V. bezocht en in ’s Heerenberg het middeleeuwse kasteel Bergh, thans eigendom van de familie Van Hoek en een bezoek ten volte waard. De deelnemers aan deze excursie heb ben vete nieuwe indrukken opgedaan, die er wellicht toe bij zulten dragen dat het V.V.V.-werk in onze streek op een hoger niveau kan worden gebracht. Omstreeks kwart voor twaalf zaterdag avond is de 19-jarige chauffeur/bij- rijder H. Hoekman uit Leeuwarden met een door hem bestuurde Opel Olympia even achter Scharnegoutum in de sloot geraakt. Hij slipte in de bocht; de auto raakte eerst nog een lichtmast en kwam vervolgens met de wielen naar boven in de links van de weg liggende sloot terecht. De bij Hoekman inzittende 18-jarige mej. C. Bootsma uit Franeker liep een schouderfractuur op; de bestuurder zei. kwam met de schrik vrij, terwijl de auto vrijwel on herstelbaar vernield werd. Daartoe was nodig dat drie bestuurs- l.den van de Onderlinge moesten ver dwijnen en na overleg traden dinsdag avond de heren Mr. A. van der Werf, G. H. Galema en P. J. H. van der Werf af. Voo hen in de plaats kwamen de heren mr. H. H. J. van Bottenburg, P. A. J. Baljet en A. Anema. Direkteur- boekhouder is de heer J. Haak. In de praktijk za’ er niets veranderen, de On derlinge blijft als Onderlinge bestaan met een eigen boekhouding en een ei- kapitaal. Tijdens de rondvraag werd de vraag gesteld, waarom werd afgezien van een fusie met de Leeu warder Onderlinge .en ook werd ge vraagd of men straks in „E.E.G.-ver- band" niet zal moeten fuseren. De voor zitter antwoordde dat een fusie met de Leeuwarder Onderlinge betekent dat de Sneker Onderlinge zal verdwijnen en dat de zaken dan vanuit Leeuwarden zulten worden geregeld. Gevoelsmotie- ven speelden ook een grote rol. Het voortbestaan van de Onderlinge is door de samenwerking met de Spaarbank vlagen bizonder moeilijk te volgen - tafel geveegd. De heer J. Wassenaar stond vebaasd, omdat nergens een (qjju) voelde slechts voor „de gulden prioriteit is gesteld. Voorts liet hij in middenweg”, anders gezegd, een ver- zijn beschouwing blijken er tegen te hoging tot 55,—. Dit in stemming zijn, dat de begroting is gemaakt met gebrachte voorstel ondervond slechts de achtergrond haar sluitend te maken, één adhesiebetuiging en dus was men Dit is onprettig, vond hij, „doordat we er nóg met uitgekomen, na welgeteld nu worden gedwongen belastingen te drie stemmingen. De heer R. Rijpma verhogen.” (Vrije Kiezers) wilde weten of bij het voorstel de rechten op ƒ60 te brengen -- een Meuiag vwi „de volgende schoon de tweede vergadering voorzat, maakbeurt” is verrekend. Na het be- in antwoord hierop mee het vestigende antwoord van de voorzitter - wethouder J. J. de Vries (AR) zei ter loops, dat de reiniging eens in de 5 jaar moet gebeuren - was hij tegen dit voorstel. B. en w. zullen nu met een nieuw voorstel komen. De begeleidingsbrief bij de begroting merkt in dit verband op, dat b. en w. van IJlst overleg plegen met de ge meente Sneek omtrent de aansluiting van haar rioolstelsel op de in Sneek te stichten rioolwaterzuiveringsinstallatie. B. en w. laten daarin voorts weten spoedig technics advies te zulten in winnen !nzake de bodemgesteldheid. De eventuele opbrengst van de verfijnings- uitfkering kan, aldus b. en w. in de brief, worden geschat op 13.678,56. De reconstructie- en saneringskosten van oud-IJlst worden begroot op 600.000. Een deel van dit bedrag, 250.000 is reeds als subsidietoezeg ging ontvangen. De bij de begroting, die overigens een inkomsten- en uitga ventotaal aangeeft van 972.460,75, ge voegde brief, vermeldt onder meer als urgente zaken: de reconstruëring van de overkluizing, verbetering van de Stadslaan, de bouw van garageboxen en de bibliotheekvoorziening. Ook dit jaar zal op de 2e Kerstdag in de Christelijke Gereformeerde Kerk een kerstzangdienst worden gehouden. Evenals vorige jaren zal ook nu het ei gen zangkoor „De Lofstem”, o.l.v. de heer Van Netten, weer haar medewer king verlenen. Organist is de heer Hoekstra uit Uitwellingerga, terwijl solo-zang zal worden gezongen door de heer Sj. Wiersma uit Scharnegoutum. ï’rompetist is de he r G. de Boer. Een ieder die mee wil zingen en in het lied het grote kerst-gebeuren wil beleven is van haute welkom. De dienst begint om half tien. ABONNEMENTEN Abonnementsgela 4>por half laar 1 by voouitbetaling 1 Postabonnementen 6', per half laar Iby vooruitbetalingi Het zevende agendapunt - het voorstel MISLUKTE STEMMINGEN tot vaststelling van de gemeentebegro- Bij de opmaak van de begroting was ting en de begroting voor het woning- uitgegaa van verhoging van de straat- bedrijf 1971 - vrijdagavond tijdens de belasting en de riool- en reinigings- raadsvergadering van de gemeente rechten. Welnu, het voorstel de tarie- IJlst, eiste welgeteld drie en twintig ven van de straatbelasting, 25°/o van de minuten. Vrijwel zonder strubbelingen kadastrale opbrengst voor bebouwde ei- werd het desbetreffende lijvige boek- gendommen en ll,5’/« voor onbebouw- werk doorgebladerd. De begroting sluit de eigendommen, ondervond aller goed- met een raming van 30.000 op on- keuring. Het voc stal het rioolrechten voorziene uitgaven, dankzij ’n geschat- tarief, volgens „advies” van de mi te aanvullende uitkering van ƒ58.000 nisters van binnenlandse zaken en fi- uit het garantiefonds en vermeldt hoe- nanciën, op te voeren van 50 tot J. Zijsling (PvdA) geen prioriteit

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1