snekeRWkoerier Gooi je Jasper wint eerste prijs in ballon wedstrijd NOVIB Recreatieschap Sneekermeer zal deelnemen in Stichting Kolmeersland HET MILIEU VAN SNEEK IN KAART GEBRACHT de gemeenten SNEEK, WYMBRITS ER AD EEL Officieel Orgaan en van IJLST Bouw von veertien patiobungalows in de Stadsfenne Concept-statuten op enkele punten wijzigen Tarieven voor Ijsbaan blijven ongewijzigd Mevr. Rosier drukte vele handen op afscheidsreceptie Geen spreekuur M' COMITé MILIEUZORG SNEEK Van Sneek naar Haarlem: Comité zoekt pand in binnenstad voor inrichting ’wereldwinkel’ Verschijnt: maandags DONDERDAG 24 DECEMBER 1970 125e JAARGANG No. 102 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o M SNEEKER NIEUWSBLAD A.N.W.B. concludeert na winterkeuring: EEN OP DE 20 AUTO’S IS VERKEERSGEVAARLIJK INGEZONDEN Massale Kerstzang Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en INGEZONDEN Bazar in Gaastmeer met best resultaat en donderdags A f SNEEKER NIEUWSBLAD vooraf- kontakt met de b.g.g. redakteur Mogelijkheden werden in dit verband genoemd vrijstaande panden in de Pe perstraat, de Kleine Kerkstraat en de Suupmarkt. Op vrijdag 8 januari 1971 zal in een eerstvolgende vergadering ten si -.dhuize dit onderwerp nader wor den uitgewenkt. SPOORWATER Het comité heeft zich ook nog bezig gehouden met de toestand van het zgn. Spoorwater (ten noorden van de spoor lijn). Onderzocht zal worden of er niet een weg is de middelen bij elkaar te krijgen om dit mooie en waardevolle water te redden voor algehele dicht- groeiïng en verontreiniging. Dan kan het ook voor de recreatie een funktie krijgen. derzoeken en waar nodig maatregelen voor te stellen. Een hele serie sugges ties hiervoor is door de werkgroep ge daan. imm. wTHiuinmniuuï essss»; Er komen veertien riante patiobunga- lows in de Stadsfenne. Deze bungalows zijn ontworpen door architekt J. Mar tini uit Groningen, opdrachtgever is N. V. De Opbouw te Drachten, Fa. H. A. Boomsma en Zoon bouwt ze en de ver koop is bij Makelaarskantoor Bos en Wind in Sneek. Het terrein waar de ze woningen worden gebouwd is gele gen in de Stadsfen ie aan de Middel- zeelaan en de Loëngasterleane. de ijsseizoen besproken. Besloten is om de tarieven van vorig jaar te handha ven. VOORLICHTING EN VERKOOP Men wil nu in Sneek - liefst ergens in de binnenstad, een zogenaamde we reldwinkel beginnen. Hier zal uiteen gezet worden hoe het voor de NOVIB (Nederlandse Organisatie Voor Inter- Door haar benoeming als kantonrech ter te Haarlem zal mevr. mr. A. L.G. Rosier onze stad verlaten. Vrijdag 11 november werd ze in een speciaal daartoe belegde zitting in haar nieuwe standplaats geïnstalleerd, afgelopen za terdag nam ze tijdens een druk bezoch te receptie in hotel „De Wijnberg” af scheid van haar collega’s, naaste me dewerkers en vele andere kennissen. bhuwb-ih unsiimiMU^ 16 voos «mix ik oxnuxi FOTOWEDSTRIJD De inzendtermijn van de fotowedstrijd, die van de zomer al door de voorlo per van dit comité, het Comité Natuur Na’70J was uitgeschreven sluit 31 de cember, zodat in januari de uitslag bekend zal worden gemaakt. Sedert 1960 wordt de exploitatie van de gemeentelijke ijsbaan gerund door de daartoe door de burgemeester en wethouders van Sneek ingestelde be heerscommissie. Toen in 1969 door fu sie van de twee plaatselijke ijsclubs er één vereniging ontstond (de „IJs- klub Sneek”) werd de opzet enigerma te gewijzigd. De nieuwe club is hier door meer daadwerkelijk bij het be heer betrokken. Onverkort bleef de doelstelling dat de ijsbaan de plaats moet zijn waar de schooljeugd (met name die van de lagere scholen) be trouwbaar kan schaatsen. een succes geweest. Mede daarom werd besloten in de nabije toekomst niet weer een soortgelijke wedstrijd uit te schrijven. mier dacht, wel weer een beroep op de zakenlieden kunnen worden gedaan. De riolering op het Kolmeersland zal vermoedeljjk kunnen worden aangeslo ten op riool-zuiveringsinstallatie van de gemeente Sneek. De straks voor het starteiland geldende kampgelden zullen in nauwkeurig overleg met de stich ting recreatie-centra van de Nederlands Hervormde kerk worden vastgesteld. Als het recreatieschap „Sneekermeer” de statuten kan goedkeuren, naar alle waarschijnlijkheid zal dit wel het geval zijn, zal dit scha, deelnemen in de op te richten „Stichting Kolmeersland”, welke tot doel heeft de outillage op het starteiland aan de eisen van de te genwoordige tijd aan te passen. Het re creatieschap wil de concept-statuten evenwel nog op enkele punten wijzigen, zo deelde de voorzitter van het schap, burgemeester B. W. Cazemier van Wymbritseradeel, op de maandagavond gehouden vergadering mee. UITGEVERS: Drukkerij B. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2247 Gironummer 932730 REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 3779 L. Jellema, FOTOREDAKTIE .Studio Ger Dijs-, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 nationale Bijstand, hoewel de naam NOVIB ónsrewijzigd bleef heeft men 't woordje bijstand veranderd in ontwik kelingssamenwerking) bestemde geld wordt besteed. Voorts zal in de „win kel” verkoop van goederen uit de be treffende landen plaatsvinden. Onder meer in Joure, de „winkel” is daar op de koopavond en zaterdag geopend, is het een succes, zo wist een der le den te vertellen. Men zoekt nu in Sneek naar een pand, waarin eveneens zo’n wereldwinkel ingericht kan worden. Het bestuur van het schap, dat voor de tweede maal na de oprichting in vergadering bijeen was, zou in de sta tuten graag een artikel zien opgenomen, waarin de verdeling van de eventuele exploitatietekorten wordt geregeld. Dat men een dergelijke bepaling wil opne men wil overigens in het geheel niet zeggen dat het recreatieschap tekorten verwacht, zo merkte de heer Cazemier op, die verder zei als schap bezwaar te maker, tegen het feit dat de gemeen te Sneek als eventuele partner in de stichting zal worden opgenomen. Hij zei dit onjuist te vinden op grond van hert feit dat de gemeente Sneek haar eigendommen met betrekking tot het Kolmeersland in het recreatieschap „Sneekermeer” heeft ingébracht, zo dat dan ook dit schap als partner ge noemd dient te worden. Het nieuwe recreatiegebouw, dat vol gend voorjaar met de opening van het zeilseizoen in gebruik zal worden ge- n men, zal ook onder het beheer ko men van de Stichting Kolmeersland i.o. Het gebouw is praktisch geheel hypotheek-vrij en dat is voor een groot deel te danken aan de Vereniging van Sneker Zakenlieden, die de opbrengsten van de St. Nioolaas-akties van vorig j -r en dit jaar voor dit doel beschik baar stelde. Verder zullen in de op te richten stichting de bezittingen van de beide Sneker zeilverenigingen wor den ondergebracht. Zo zal de Konin klijke Zeilvereniging „Sneek” onder be paalde voorwaarden de starttoren in brengen, terwijl ook het Kolmeersland, dat eigendom is van de gemeente Sneek en de beide zeilverenigingen, er in on dergebracht zal worden. De starttoren zal overigens nog wel enige herstel werkzaamheden moeten ondergaan, maar hiervoor zal naar de heer Caze- Eén op de 20 gekeurde auto’s is ver keersgevaarlijk. Dit is de voornaamste conclusie die de ANWB uit zijn in ok tober in Den Haag gehouden winter- keuring trekt. Het betreft hier de re sultaten van 853 keuringen. Van deze auto’s was 1/3 ouder en 2/3 jonger dan 5 jaar. De verkeersgevaarlijke wagens waren op één na allemaal ouder dan 5 jaar. Hieruit blijkt dus, dat maar liefst een kleine 15% - of 1 op de 7 - auto’s uit deze catagorie een gevaar op de weg is. Buiten Den Haag werden in oktober in de overige ANWB-technostations, ver spreid over het gehele land, eveneens winterkeuringen verricht. Hoewel de ANWB zich realiseert dat de uitkom sten van de Haagse winterkeuringen niet als representatief voor het Neder landse wagenpark mogen worden ge zien, meent de Bond dart deze percen tages bij een verplichte keuring nog verontrustender kunnen worden, omdat het hier slechts vrijwillige keuringen betreft. In de meeste gevallen hadden de ge vaarlijke auto’s een in hoge mate door geroest draaggedeelte, bijna lekke rem leidingen, ernstige gebreken aan de stuurinrichting en/of een of meer glad de banden. Naar aanleiding van deze verontrus tende resultaten, heeft de ANWB ge meend opnieuw alle autobezitters in staat te moeten stellen hun wagens aan een speciale veiligheidskeuring te la ten onderwerpen. Dit zal mogelijk zijn van 4 tot en met 29 januari 1971 in alle 18 technostations. De keuring die ongeveer een half uur duurt kosit voor zowel leden als niet-leden f 12,50. Het motorische gedeelte van de wagen wordt niet gecontroleerd, doch alle aandacht zal worden besteed aan de veiligheids aspecten van de auto. Na de winter keuring ontvangt de automobilist een rapport waarin de mankementen aan de wagen staan opgetekend. Dit rapport is een gedateerd reparatie advies aan de automobilist. Bovendien krijgt hij, wanneer de wagen in een goede con ditie verkeert, een vignet als bewijs dat hij een veilige auto bestuurt. De ballonnen van de negen overige hoofdprijswinnaars raakten in Duits land de grond. Het was echter voor de leden van het comité, merendeels studenten, een heel karwei uit te „vis sen”, waar de - vaak kleine - plaatsen zich bevonden. Immers, hoe verder de ballon was gekomen, hoe fraaier de prijs voor de afzender. De heer J. Mooij, leraar aardrijkskunde aan de R.H.B.S. nu heeft het comité de hel pende hand gereikt en mede dankzij zijn hulp kon worden uitgemaakt in welke volgorde de prijzen dienden te .worden uitgereikt. En terwijl het niet geheel voltallige comité zich reeds in de kleine raad zaal had genesteld, werden om de beurt de prijswinnaars, al dan niet vergezeld van vader of moeder, naar binnen geroepen. Na Gooi je Jasper werd Mario van Veen, Gijsbert Japiks- straat 48 verwelkomd. Hij ontving uit handen van de heer Visser een teken doos. De overige prijswinnaars, van wie nog zij opgemerkt, dat er tussen Cobie de Jager en Anneke Kamstra, wier beider ballon in Dortmund landde, is geloot, zijn: 3. Conny Zeilstra, Chr. Schotanusstraat 18, ketting; 4. Connie van der Meulen, Kerkhoflaan 15, boek; 5. Bert Brouwer, Napjusstraat 75, puzzel; 6. Bennie Post humus, Furmerusstraat 110, telendoos; 7. Leo Bergstra, Alberdastr. 10, mond harmonica; 8. Cobie de Jager, Kat- zijlstraat 8, tasje; 9. Anneke Kamstra, P. Sikkesstraat 78, naaidoos en 10. Wes sel Wijnja, Prinsengracht 8, auto. Voor Sonja Frankena, Gangboord 18 lag er nog een poedelprijs, in de vorm van een popje te wachten. Haar ballon had even buiten Sneek, te weten in Sybran- daburen, kontakt met de aarde ge maakt. De totale actie in Sneek, bestaande uit een lijst- en straatcollecte en een bal lonwedstrijd had als netto opbrengst Het geheel is zo opgezet dat elke be woner een maximum aan privacy ge niet. Dit komt tot uitdrukking door de situering van de woon- en slaapvertrek ken aan het binnenhof (patio) van ruim veertig vierkante meter, welke gedeeltelijk te betegeld. Vanuit de ka mer ligt de patio steeds aan de zuid- wes* ij de of zuidoostzijde al naar ge lang de situering. D woningen zijn be reikbaar vanaf de Middelzeelaan en de Loëngasterleane. Het grote binnen terrein zal niet toegankelijk worden voor auto’s. Wel zal een betrekkelijk smal pad deze straten verbinden. De resterende grond kan dienst doen als speelveld voor de kinderen en tuinaan leg of beplanting. Dit tussen gelegen terrei wordt gezamenlijk eigendom van de eigenaars/bewoners en zal worden ingebracht in een coöperatieve vereni ging evenals ’t centrale antennesysteem waarop de woningen worden aangeslo ten. De woonkamer heeft een opper vlakte van 55 vierkante meter, de pa tio is 40,7 vierkante meter de keuken heeft een oppervlakte van 8,2 vierkan te meter. Er zijn vier slaapkamers waarvan de grootste een oppervakte heeft van 13,2 vier'-ante meter terwijl de drie andere slaapkamers elk 8,8 vierkante meter groot zijn. Daarnaast bevat de woning een badkamer, een ruime hal, een wasruimte en een gara ge van ruim 24 vierkante meter. De burgemeester en de wethouders vain Sneek zullen op maandag 28 de cember geen spreekuur houden. Onder voorzitterschap van de heer J. R. Visser, Sneek heeft het plaatselij ke NOVIB-comité donderdagmiddag in de kleine raadzaal van het stad huis een korte vergadering belegd, tij dens welke onder meer de prijzen, ver bonden aan de enkele maanden terug gehouden ballonwedstrijd, zijn uitge reikt. De ballon van Gooije Jasper, Maria Louisestraat 23 had de groot ste afstand afgelegd; zij kwam te recht in Niederndorf, Oostenrijk, waar Wasti Kaidl het aan de ballon beves tigde kaartje naar Gooije terugstuur de. Het leverde hem de eerste prijs, anders gezegd, een polshorloge, op. sonen: ter, A. Schurer (secreatie), der Werf (penningmeester), H. Bak ker, F. Bijker, W. Hoekstra, N. Jou- stra en E. Posthuma. De heren Bak- Door de in de laatste jaren plaats ge vonden uitbreiding en verbeteringen aan de ijsbaan - zeer onlangs is nog een, zij het tijdelijke, accommodatie ge reed gekomen bestaande uit een be stuursvertrek, een bergruimte en twee kleedruimten alsmede een ruimte voor kaartverkoop - is de belangstelling voor de ijsbaan toegenomen. Dit verheugt de beheerscommissie en de „IJsklub Sneek” uiteraard. Toch is het aantal ijsclubleden, tevens abonne mentshouders voor het gebruik van „e ijsbaan, voor een stad als Sneek te gering. De beheerscommissie onder steunt dan ook graag de in deze door Vrijdagmorgen le kerstdag begint om zeven uur bij het St. Antonius-zieken- huis Westersingel de traditionele mas sale kerstzang, met begeleiding van de chr. muziekvereniging „Harmonie”. Vervolgens wordt gezongen bij Rust huis „Thabor”, Geref. Verpleeghuis, Verzorgingshuis „Cruycebroedershof” en het Hervormd Verpleeghuis „Wüm- keshüs” „Komt en laat ons Christus eren hart en zinnen tot Hem keren, Zingt dien trouwen Heer der heren, Christ’nen in zijn naam gedoopt”. (Tekstblaadjes worden ter plaatse uit gereikt) Open Deur/Onderweg/Harmonie Dit geldt zowel voor de leden-abon- nementshouders als voor de verkoop van losse kaarten. Ook de tarieven voor het gebruik door scholen en ver enigingen zijn ongewijzigd. Deze laat ste zijn op aanvraag verkrijgbaar op de Vlle afdeling der gemeentesecreta rie (afd. Sport, Recreatie en Jeugd werk), Marktstraat 17 beneden (ach ter). Aanvragen voor gebruik eveneens tot dit adres te richten, uitsluitend schriftelijk. In genoemde vergadering is afscheid genomen van de heer W. S. de Vries, chef van de IVe afdeling der secre tarie. Sedert de instelling van de be heerscommissie heeft hij het secreta riaat vervuld. Hij is in deze functie opgevolgd door de beer A. Schurer, chef van eerdergenoemde Vlle afde ling der secretarie. De beheerscommis sie bestaat thans uit de volgende per- E. A. M. v.d. Ploeg (voorzit- A. Schurer (secreatie), D. van De „groene kaart” geeft een beeld van de beplante delen van Sneek. Behalve het Sperkhem, waar de bodemgesteld heid voor de beplantingen ellendig is, zijn de buitenwijken redelijk van groen voorzien, al heeft het hier en daar nog wat jaren groei nodig. De binnenstad is echter op dit punt zeer mager be deeld. De werkgroep stelt dan ook voor b.v. op het Schaapmarktplein, het Mar- tiniplein, de Veemarkt e.d. bomen te planten. Om overal het risico van vernielingen te verminderen zouden de bewoners, volwassenen en kinderen, meer bij de aanplantingen in hun eigen wijk moe ten worden betrokken. LUCHTVERONTREINIGING Het Comité Milieuzorg had, gaande aan de bespreking van de kaar ten, al een toelichting van dr. Otto ge kregen over de betekenis van de aan wezigheid van zgn. korstmossen als aanwijzing voor de zuiverheid van de lucht. Deze uiterst gevoelige organis men verdwijnen snel als het zwavelge- halte van de lucht te hoog wordt. Rondom de grote industriekernen in ons land, zoals Rijnmond, Zeeuws in dustriegebied, Amsterdam, Twente e.d., zijn zij dan ook helemaal verdwenen. Zelfs in zuidwest Friesland, dat zelf geen vervuilers van betekenis herbergt, blijkt de lucht door de met de wind meekomende stoffen niet erg schoon te zijn. Het comité zal zich ook door andere deskundigen op dit terrein la ten voorlichten. MILIEUZORG EN POLITIEK Het comité is van plan in maart een avond te organiseren met politici en politiek geïnteresseerden. Uiteindelijk zullen heel veel maatregelen tegen mi lieubederf langs politieke weg tot stand moeten komen. Onderwerpen die voor discussie in aanmerking komen zijn b.v. „wat kost milieuvervuiling ons nu en straks?” en „welzijn en wel vaart”. De Christelijke Muziekvereniging „Con- corc.ia” uit Gaastmeer heeft haar jaarlijkse bazar weer gehouden. Ging het ieder jaar al voortreffelijk, dit jaar overtrof de opbrengst onze stoutste verwachtingen. De netto-opbrengst bedroeg maar liefst f 3750,—. Een geweldig resultaat voor zo’n klein dorpje als Gaastmeer. Uit alles blijkt dan toch nog wel dat 'e inwoners van dit dorpje hun muziekvereniging een warm hart toedragen. Allen die er aan meegewerkt hebben (de vele gevers en geefsters incluis) deze bazar te doen slagen, zeggen we hiervoor bij dezen hartelijk dank. De Bazarcommissie. Het Comité Milieuzorg Sneek heeft zich in zijn vergadering van 17 decem ber j.l. voornamelijk bezig gehouden met de toestand van het milieu (lucht, water, bodem) in onze stad. Een werk groep uit het comité heeft daartoe de stad geïnventariseerd en een tweetal kaarten opgesteld, een „rode” en een „groene”. Op de „rode” kaart staan de vuile of bedreigde plekken aange geven, zoals industrieën, benzinepom pen -n garages, bedrijven met bio-in- dustrie (mesterijen), rommelplaatsen, krotten, vervuild water. Aan de hand van deze inventarisatie zal worden geprobeerd b.v. de verwer king van afvalmateriaal nader te on- ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 4,per half jaar <bij vooruitbetaling Postabonnementen f 6,— per half iaar bij vooruitbetaling i ADVERTENTIETARIEVEN 17 cent per mm; ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-prijs Op de receptie moest ze vele handen drukken. Onder de velen die afscheid van haar kwamen nemen, waren o.m. burgemeester mr. B. van Haersma Buma en zijn echtgenote, korpschef S. H. Bos, wethouder J. R. Visser, mr. Nubé, rechter te Leeuwarden, mr. Bue’io, officier van justitie van het kantongerecht in Sneek en vele ande ren. Ook oud-burgemeester L. Raster- hoff kwam mevr. Rosier de hand druk ken. Zoals wellicht bekend was mevrouw Rosier de eerste vrouwelijke rechter in het arrondissement Leeuwarden en ook in haar nieuwe standplaats is ze de eerste "rouw die daar recht zal spre ken. Wasti Kaidl zal evenaü de negc Duit sers, welke de kaartjes retourneerden een fotoboek van Sneek worden toege zonden. Financieel, aldus de heer Vis ser is de ballonwedstrijd nauwelijks tegenwoordigen de „IJslub Sneek”. De heren Joustra en Posthuma respectie velijk de (federatieve) Sportraad Sneek en de Raad voor Sport, Recreatie en Jeugdwerk. De eerste prijs-winnaar in de NOVIB-ballonwedstrijd, Gooije Jasper uit de Maria Louisestraat, is zo te zien, danig in zijn sas met het door hem gewonnen pols horloge. (Foto Studio Ger Dijs). de „IJsklub Sneek” ondernomen en te nemen acties. In d< op 16 december j.l. gehouden vergadering van de beheerscommissie zijn de maatregelen voor het komen- a

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1