Ook in Ulst werd het kerstfeest gevierd snekerWkoerier en Wymbritseradeel wil boerderij in Scharnegoutum kopen „Humanitas" nuttig en nodig, ook in de Zuidwesthoek Suksesvolle opvoering van „Vlinders zijn vrij" Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBR ITS ER ADEEL IJLST van te AAN ONZE POSTABONNEES STORTINGSBILJET VOOR HET ABONNEMENTSGELD Ie HALFJAAR 1971 Burgerlijke Stand Sneek Grof vandalisme r Naamsverandering van scholen in Ulst De ziekenfondspremie in 1971 Kerstrede directeur Tonnema INGEZONDEN On ver getelijk toneelspel: INGEZONDEN Ijlster weduwe dood in woning aangetroffen Aankoop van bouwterrein in Blauwhuis MAANDAG 28 DECEMBER 1970 125e JAARGANG No. 103 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEH e.o De burgemeester van Sneek en mevrouw Van Haersma Buma houden nieuwjaarsreceptie W SNEEKER NIEUWSBLAD PASTOOR DIERKES HOUDT OP NIEUWJAARSDAG ZIJN AFSCHEIDSPREEK en de Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD INGEZONDEN f SNEEKER NIEUWSBLAD In dit nummer vindt u bijgesloten een ADM. SNEEKER NIEUWSBLAD. Fr. A. I. Wanneer u dit nog niet hebt gedaan, maak dan gebruik van de moge lijkheid om door middel van bijgesloten kaart te betalen. De incassokosten zijn zo hoog geworden, dat zij niet meer in verhou ding staan tot het leesgeld. Vermeld s.v.p. vooral uw naam en adres op het giroformulier. Verschijnt: maandags DEZE KAART KUNT U ZONDER MEER WEG DOEN ALS U HET ABONNEMENTSGELD REEDS PER GIRO, BANK OF AAN ONS KANTOOR HEBT BETAALD. redakteur bleken, dat er van particuliere zijde belangstelling voor dit perceel is, ter- vdjl het ook niet uitgesloten is, dat de dienst van gemeentewerken een nuttig gebruik van deze boerderij kan gaan maken. Aangaande de definitieve be stemming van dit object zullen b. en w. in de toekomst gaarne nader over leg met de raad plegen. 0HIU..I O.,M. ,M 4. ra.nl.. JMUK, VTHIIIBHAIUL M HUT »nUHUrt'MPlH sprak niet aan, degenen zelf niet die zich op het podium waagden en de jongens en meisjes in de zaal nog veel minder. Het was te slecht verstaan baar, alles bij elkaar: geen aandacht. Alleen voor dat éne, het verhaal met dia’s over: de vierde wijze. Maar dit was tot in de verste hoek duidelijk te horen en duidelijk te zien op de dia’s die parabel liepen met het verhaal. Toen was het muis-stil onder het druk ke volkje! Een volgende keer anders en beter willen we hopen. En toen werd het 25 december! ’s Morgens 6 uur, een heldere hemel, een gezonde vries kou, maar ze waren er, een dikke dertig tal van diezelfde woensdagavondploeg en onder aanvoering van de leiding, ADV ERTENTIET AR! EV EN 17 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief- Bij kontrakt lagere mm-prijs REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 3779 L. Jellema, EOTOREDAKTIE. .Studio Ger Dijs- Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2247 Gironummer 932730 De beide scholen voor bijzonder onder wijs te Ulst wier wel en wee thans door één bestuur wordt behartigd, zul len binnen afzienbare tijd ook hun thans geldende benaming, resp.: Chris telijk onderwijs en Gereformeerd on derwijs laten verdwijnen en andere na men er voor in de plaats stellen. Aan de kinderen van beide scholen was ge vraagd een nieuwe naam te bedenken. Bij bedde waren plm. 40 briefjes hier voor ingeleverd. Twee leerlingen van de Herv. school hadden de naam „IJlostinsschool” Ingeleverd. Door het bestuur werd in haar vergadering van maandagavond j.l. deze naam geac cepteerd. Een overeenkomstige naam was er bij de scholieren van de Geref. school riet uitgekomen. Het bestuur gaf toch de voorkeur een soortgelijke historische naam voor deze school te kiezen. De IJlostins stond in het Ul ster verleden op het zuidelijk uiteinde van de Eegracht. Daar tegenover stond de St. Mauritiuskerk, nu begraaf plaats. Met weglating van het „Sint" vond men algemeen deze naam in dit verband zeer passend, zodat straks op de school van meester Jeleerhuis zal NIBUWB-BN ADVBKTBMTIRW-AD£ te VOOR BNBBK BN OMBTRRKRB Donderdagmiddag werd om half twee in Ulst in haar woning dood aange troffen mevrouw de weduwe L. de Reeds diverse jaren brand bij Sneek weken en verkoopavonden op de Suup- markt, zoals ook elders in de stad een feestverlichting Het onderhoud en instandhouding ge beurd door de Sui.pmarktbewoners zelf, waardoor de kosten redelijk blij ven. Het blijkt echter een sport te zijn uit deze verlichting lampen te draaien en deze dan lekker tegen de diverse ge veld en winkelruiten kapot te gooien. Dat het niet bij een enkel lampje blijft, blijkt uit het feit dat we in de afge lopen maanden 200 lampen hebben moe ten indraaien, die verdwenen waren. En fin, dit is waarschijnlijk een leuke sport. Maar het toppunt wordt bereikt in de Kerstnacht. Enkele „zeer sportieve” branieschoppers vonden het niet ge noeg om een paar lampen kapot te gooien, maar presteerden bet om drie palen waarop de kronen gemonteerd zijn finaal in haakse en kronkel boch ten te buigen en over de weg te laten hangen. Voorwaar een „fijne” prestatie. Zoals altijd bij zulke daden, zet men het na het plegen op een rennen, want ze kon den eens gepikt worden. Zeer fijntjes „heren”. Hier is maar één woord voor: „schof- tig”. Redakitie zeer bedankt voor de afge stane plaatsruimte. De Suupmarktbewoners. bij moeilijkheden in het gezin, in de arbeidsomstandigheden, advies geeft in financiële nood en persoonlijke konflik- ten. Zonodig behandelt een maatschappe lijk werker, in overleg met de betrok kene, deze moeilijkheden. Humanitas schenkt aandacht aan zieken- en be jaardenzorg door het opzetten van be- Deze boerderij met de rondom aan wezige beplanting bepaalt in sterke mate het aanzien van het dorp vanaf de noordzijde. Nu deze boerderij niet meer als zo danig in gebruik is en de bewoning ervan ook beëindigd is, is het niet denkbeeldig, dat gegadig den voor de vestiging van een of an- er bedrijf zich tot de eigenares zul len wenden, teneinde te trachten, dit pand in eigendom te verkrijgen. In hoeverre een bedrijfsvestiging mogelijk schade zal toebrengen aan het dorps- aanzicht moet uiteraard worden afge wacht, maar ook overigens is niet elk bedrijf daar wenselijk. Teneinde in deze aangelegenheid het initiatief niet aan anderen te laten, hebben b. en w. kontakt gezocht met de eigenares inzake verkoop van het perceel aan de gemeente, waaromtrent na enige onderhandelingen overeen stemming werd bereikt, de aan Pasto ralia toekomende afkoopsom inbegre pen. Omtrent de bestemming van deze boer derij kunnen b. en w. de raad nog geen nader voorstel doen. Evenwel is ge- De burgemeester van Sneek en me vrouw Van Haersma Buma stellen zich voor op Nieuwjaarsdag van 11,30 tot 12,30 uur ten stadhuize een nieuwjaars receptie te houden. Het stadhuis staat open voor iedere belangstellende. behoudzuchtige moeder is treffend ge tekend als een vrouw die haar blinde zoon niet zelfstandig wil laten worden op een rommelige zolder in New York, waar Don bevriend raakt met Jill, een jong gescheiden vrouwtje. Dan is er ook nog Ralph Austin, de zeer sexy regisseur. Allen vertrekken, want vlin ders zijn vrij nietwaar. Even schijnt het blijspel als een tragedie te eindigen, wanneer de blinde Don alleen overblijft. Maar dan komt de gevoelige Jill te rug, want vlinders zijn immers vrij. Zij zorgt voor een blij einde. Lex van Delden maakte van de blin de Don („Donny” voor zijn moeder) een creatie en ook Trudy Labij maakte van haar rol als Jill een eclatant suk- ses. Andrea Domburg speelde de moe derrol en dankzij haar ervaring gaf zij aan deze bepaald niet gemakkelijke rol veel diepte en overtuiging. Hein Boele had geen moeilijke rol, maar ook hij had een groot aandeel in het sukses. Het decor was van Frans Vos sen, Alexander Doré bleek een voor treffelijk regisseur. Het door Don ge schreven liedje was vertaald door Seth Gaaikema. Na afloop hebben de acteurs en actrices een minutenlang applaus in ontvangst moeten nemen. Het was een zeer verdiende beloning voor hun subliem spel in „Vlinders zijn vrij” een stuk over een blinde, geschreven door een blinde en misschien juist daardoor zo’n menselijk stuk. „Vlinders zijn vrij” is een blijspel, met een voor een blijspel wel zeer bij zonder gegeven, namelijk dat van een blinde jongen, Don Baker, die los van zijn moeder wil komen en op eigen be nen wil staan. Hij tracht een eigen le ven op te bouwen en op een dag komt hij in aanraking met een meisje. Als zij bemerkt dat Don blind is, blijft dit niet als iets wrangs of melodrama tisch hangen, maar doen er zich, juist omdat Don het blind-zijn helemaal heeft geaccepteerd, tal van komische en soms aangrijpende situaties voor. De schrijver is zelf blind en het stuk kan als een autobiografie beschouwd worden. Hij bewijst dat men ook kan lachen bij een stuk, dat over een ge handicapte gaat. Voor een gehandicap te misschien in eerste instantie niet direct aanvaardbaar. Leonard Ger- she heeft in zijn humor en zijn spotter nij veel wijsheid gedaan en zijn ver haal is, voor een groot deel autobio- rafisch. Het karakter van de blinde Don is fijntjes getekend, de luchtige, maar in wezen goede Jill, eveneens, de De nog steeds doorgaande stijging van de kosten van de medische verzorging in het algemeen en de sterke stijging van de kosten voor ziekenhuisverple- ging en -behandeling, die zich in het noorden van het land voordoet als ge volg van nieuwbouw en uitbreiding van ziekenhuizen (waarbij verpleegprijzen voorkomen, die het bedrag van 100, per dag voor de laagste klasse reeds dicht zijn genaderd), noodzaken de zie kenfondsen in het noorden hun premie voor de vrijwillige verzekering per 1 januari 1971 drastisch te verhogen. Voor de bejaarden verzekering is de verhoging minder drastisch omdat de Regering bereid is voor de minder draagkrachtige bejaarden bij wijze van uitzondering voor het jaar 1971 de nodige middelen voor een eenma lige tegemoetkoming in de premies van de bejaarden verzekering ter be schikking te stellen. aan de raad Aan de noordzijde van het dorp Schar negoutum staat de boerderij Legedyk no 23, eigendom van mevrouw wed. J. P. Huistra te Scharnegoutum, waar van het erf vanouds op grondpacht is verkregen van de Pastoralia van de N.H. Gemeente Scharnegoutum, later omgezet in een erfpachtsovereenkomst. van 19 t.e.m. 24 december Geboren: Sietze Roelof, zv Bauke Ale Zeilstra en Tjitske de Leeuw; René, zv Edsger de Jong en Baukje Schen- genga, van Bolsward; Jacoba, dv Jan Bleeker en Tietje Jeltje Zandstra, van Staveren; Anna, dv Harmen Abma en Geertje Seinen, van Goënga; Diana Mathilda, dv Ruurd Folkert Jetten en Antje Emske Boersma; Maarten Al bert, zv Hermanns Antonius Scholten en Maria Theresia Anna Schenkelaars; Bregtje Grietje, dv Jitse Johannes Zielman en Jaöitsje Rike van der Wou- de, van Heerenveen; Gerben Pieter, zv Pieter van der Zee en Murkje Reitsma; Johannes Cornells Bastiaan, zv Johan nes nardus Marie Sohrauwen en Pe- tronella Maria de Jongh. Ondertrouwd: Jan de Jong, 37 jaar en Aaltje Janneke Jelsma, 38 jaar. Getrouwd: Roeland Joannes Crysosto- mus Potma, 22 jaar en Tjitske de Vries, 21 jaar; Wieberen Postma, 22 jaar en Anneke Pasma, 23 jaar; Cor nells Mollema, 26 jaar en Maria Aga tha Abeln, 24 jaar; Adam Zwikstra, 24 jaar en Janna Maria Boermans, 21 jaar; Gerben Groenhof, 22 jaar en Hen- rica Agatha Mania de Boer, 20 jaar; Sjouke Catrinus Steneker, 28 jaar en Hiltje Faber, 25 jaar; Onno Nico Koopmans, 24 jaar en Cornelia de Jong, 23 jaar; Johan Jozef Adriaan Ligthart, 21 jaar en Hiltje Maaike Twijnstra, 19 jaar; Franciscos Michiel Jellij, 24 jaar en Antje Talsma, 23 jaar; Siebe van der Wijk, 19 jaar en Wieke Teatske van der Land, 17 jaar; Leendert Plekkringa, 22 jaar en Marij- ke de Wit, 22 jaar; Jan Dirk ten Cate 24 jaar en Hinke van der Heide, 26 jaar; Robert Willem van der Helden, 23 jaar en Geertje Naiuta, 21 jaar; Sik- ke Hessel Jozeph Vogelvanger, 26 jaar en Elizabeth de Vries, 23 jaar. Overleden: IJttje Oedsma, 77 jaar wv Wijbren Brouwer, van Joure; Annigje Nijzingh, 80 jaar, wv Hendrik Hemstra van Joure; Minze van der Zijpp, 66 jaar, ev Geertje Demmer, van Kou- dum; Elizabeth Maria Katharina Kluiwstra, 80 jaar, wv Marten Eppin- ga; Elske de Haan, 74 jaar, wv Ane Jan Glastra van Loon, van Bolsward; Rinske de Jong, 94 jaar, wv Herke Kuipers; Johannes Elzinga, 84 jaar, ev Rigtje Vierstra, van Bolsward; Au- ke Riensitra, 65 jaar, ev Anna de Jong van Makkum. Natuurlijk is in een overwegend ker- kelijk georiënteerde plaats als I.Ilst is, het kerstgebeuren niet onopgemerkt voorbijgegaan. Al eerder hadden vrou wenverenigingen in kombinatie aan dacht geschonken aan de komst van het kind in de kribbe, woensdagavond 23 december waren het de gezamenlijke jeugdverenigingen die daarvoor bjjel- kaar kwamen in het Mienskipshüs. Als gast mochten we daarbij tegen woordig zijn, mede uitgenodigd om er een overzichtje van te schrijven. Nu moet men, ook in de krant, altijd schrijven zoals men ’t heeft ondervon den! Eerlijk gezegd, we hebben die avond weinig of geen kerstgebeuren ontmoet. De jongelui hadden gevraagd zelf ’t programma te mogen samenstel len en waarom zou dat niert mogen en niet kunnen. Maar de leiding heeft ge faald in organisatie en begeleiding. Wat naar voren gebracht werd was onvoldoende gecontroleerd, het was niet voorbereid, het zat er niet in, het l.o. Op vrijdag 1 januari, Nieuwjaarsdag, zal pastoor H. Th. Dierkes zijn af scheidspreek houden in de parochie kerk van de Heilige Martinus te Sneek. Op zaterdag 2 en zondag 3 januari zal er na alle missen gecollecteerd worden voor een afscheidscadeau, dat zal wor den aangeboden op de op zondag 10 januari te houden receptie. Zoals be kend gaat pastoor Dierkes naar de Bo- nifaciusparochie in Leeuwarden. Pastoor Dierkes kwam op 6 juli 1967 in Sneek, waar hij pastoor-deken C. J. Vredendaal opvolgde. Pastoor Dierkes is in Vollenhove geboren. Hij studeer de aan het klein seminarium te Apel doorn, daarna filosofie in Slagharen en theologie op Reijssenburg in Drieber gen. Op 24 juli 1949 werd hij in Utrecht door kardinaal De Jong tot priester gewijd. Hij werd dat jaar kapelaan in Humanitas als vereniging, als groep mensen, probeert te helpen in moeilijk heden waarin medemensen, groepen me demensen zijn geraakt of dreigen te ra ken. In de praktijk komt het er op neer dat Humanitas hulp biedt aan een ieder, die daarom vraagt, advies geeft in Friesland uitvoert? Waar gaat het om bij deze hulpverle ning? De gemeente Wymbritseradeel kan te Blauwhuis de beschikking verkrijgen over een bijzonder gunstig gelegen bouwterrein aan de Blauwhuisterlaan, direct ten westen van de school Met de eigenaar Joh. Zeilstra te Blauwhuis zijn onderhandelingen ge voerd over aankoop en deze zijn ge slaagd tegen een naar de mening van b. en w. redelijke prijs. Dit terrein biedt plaats voor waar schijnlijk 24 woningen, waarvan in 1971 naar verwacht wordt gebouwd zullen worden 6 woningwetwoningen en 4 be- j aart’enwoningen. B. en w stellen de raad voor tot de ze aankoop over te gaan. zoekdiensten en het deelnemen in dien stencentra. Humanitas is bezig met de voorberei ding van de bouw van een drietal be jaardenoorden in Friesland (Heeren veen, Harlingen, Leeuwarden). Zij zou op dit terrein veel meer wil- len en moeten doen. Een eigen afdeling 1 kinderbescherming, met een drietal jeugdmaatschappelijk werkers, staat de ouders met raad en daad terzijde bij de opvoedingsmoeilijkheden voor hun kinderen. Voor kinderen die om welke reden dan ook een zomervakantie met de ouders moeten missen, organiseert de vereni ging in Appelscha en op Vlieland va kantiekampen voor ongeveer 170 kin deren. Verder is Humanitas vertegenwoor digd in velerlei instellingen op het so ciale vlak en treedt zij bemiddelend op bij verschillende instanties: o.a. de ge zinsverzorging, de reklassering, de ge meentelijke diensten voor Sociale Za ken. Tot haar spijt heeft Humanitas dit werk slechts in zeer beperkte mate kunnen aanbieden in de Zuid-Westhoek van Friesland. Daarvoor zijn meerdere redenen aan te wijzen, waarvan de belangrijkste twee wel zijn: a) een chronisch gebrek aan man kracht op het terrein van de maat schappelijke dienstverlening en b) het ontbreken van een voldoende groot ledenbestand in deze regio. Het gebrek aan mankracht wordt ge lukkig gaandeweg opgeheven (het per soneelsbestand zal in het voorjaar van 1971 15 beroepskrachten in Friesland bedragen), en om het ledenbestand op te voeren tot het niveau waarop het mogelijk is om een afdeling op te rich ten, zal er in de maanden januari, fe- bru' - en maart van 1971 een uitgebrei de ledenwerfaktie op touw gezet en uit gevoerd worden. Zij die geïnteresseerd zijn in de akti- viteiten van „Humanitas” en/of wil len meehelpen om een afdeling in de Zuid-Westhoek op te zetten kunnen zich schriftelijk of telefonisch in verbinding stellen met het provinciaal buro, Har- lingerstraat 15b te Leeuwarden, tel. 05100-33243. voor dit geval de heer Feitsma S. Sjaardemalaan) en mevrouw De Boer (Bockemastraat) beide import van de laatste tijd - hulde - gingen ze Ulst door i zongen op verschillende plaat sen kerstliederen. Het was voor ons stedeke de eerste keer dat dit initia tief werd genomen en uitgevoerd en het was goed! Toch weer het bewijs: als z wat willen, dan ook kunnen ze wat! Wel misten we de „Euphonianis- ten” in ons midden, met hun geoefend heid op het terrein van de zang hadden ze goede diensten kunnen bewijzen. Zes uur is vroeg, maar misschien een volgende keer? De eerste kerstdag flink kerkbezoek, de tweede feestdag allen bij elkaar in de Ned. Herv. Kerk in welke dienst Ds. Dijkstra - Geref. predikant - de meditatie hield terwijl medewerking werd verleend door „Eu- phonia” en de jongenssopraan Tjerk Dotinga uit Bozum. Een flink bezette kerk, een „licht” verspreidende medi tatie, eer heldere jongensstem en een goed zingend koor waarvan de alt ons persoonlijk niet altijd even zuiver klonk. ’s M' dags half vier was het feest voor de schoolkinderen van alle drie scholen samen, een mooi slot! De Nederlandse Vereniging voor Maat schappelijk Werk „Humanitas” groeit de laatste jaren in Friesland sterk. Dit gebeurt ondanks of misschien dankzij de toenemende welvaart, die in vele gevallen beslist geen garantie inhoudt voor welzijn, voor het zich gelukkig voelen van de mens. Deze sterke groei heeft tot gevolg dat de vereniging in staat is om steeds meer mensen, vrij willigers en beroepskrachten in te schakelen, die op de bres willen staan voor dit welzijn zowel van enkelingen als van groepen mensen. Het kenmerkende nu van die aktivitei- ten van „Humanitas” is, dat zij plaats vinden in een sfeer, die vrij is van el ke leerstelligheid, d.w.z. het is geen christelijk maatschappelijk werk, noch humanistisch maatschappelijk werk doch doodgewoon maatschappelijk werk uitgevoerd overeenkomstig een code (de deskundigheid en kennis wel ke op dit terrein is gegroeid) die voor deze werkzaamheden bestaat. Welke zijn de aktiviteiten dan wel die Humanitas in Friesland uitvoert? ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 4,per half laar ibij vooruitbetaling) Postabonnementen f 6, per half taar (by vooruitbetalingi Lex van Delden, Trudy Labij, Andrea Domburg en Hein Boele hebben woens dagavond bijzonder veel sukses geoogst met het als blijspel aangekondigde to neelstuk „Vlinders zijn vrij”, door Josephine van Gasteren eigentijds ver taald uit het Amerikaanse origineel „Butterflies are free” van Leonard Gershe. In de gebruikelijke kerstrede door on ze directeur, de heer N. de Vries deel de hij namens de directie mede, dat zij besloten heeft, om het verzuim van wege de onderbreking door te betalen. Dit besluit werd zeer gewaardeerd. Verder was één van de hoogtepunten het onthullen van een prachtig geschil derd portret van onze oud-president directeur de heer N. J. de Vries. De ze verrassing was door de directie be sloten naar aanleiding van zijn 75ste geboortedag. Het onthullen geschiedde door mevrouw De Vries en onze huidi ge directeur. Met een kort maar hu moristisch bedankje werd dit schilde rij aanvaard. Het portret hangt in de recreatiezaal, waar onze oud-president directeur natuurlijk symbolisch altijd aanwezig is. Een kerstcadeau, boven verwachting besloot deze bijeenkomst. Hartelijk dank. prijken "Mauiritiusschool”. Daarmede zijn dar de namen Herv. en Gerefor meerd beide opgeheven. en donderdags 1952 tot 1955 was hij kapelaan te Naar den en van 1955 tot 1962 te Leeuwar den. Van 1962 tot 6 juli 1967 was hij pastoor van de parochie van Maria ten Hemelopneming te Wijtgaard. De Vries-Heeringa woonde in een huis aan de Popmawal en werd op die dag door een in Leeuwarden wonende zoon bezocht. De vermoedelijke oorzaken zijn koolmonoxyde of een hartaanval. Een medewerker, D. van T.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1