I Mi snekerMkoerier Kans oprichting l.e.a.o.=school in Sneek voorlopig verkeken IJSBAAN SINDS MAANDAG WEER OPEN Marijke Bakker namens classis Sneek naar West-Irian Inwonertal Sneek steeg tot 27.118 Besprekingenmet schoolbesturenzonder resultaat dit wereldtsje van ons en Officieel Orgaan van IJLST Ver. Kindercentra Sneek i.o. wil crèche „De Meerpaal" voorlopig ingericht als peuterspeelplaats de gemeenten SNEEK. WYMBRITSERADEEL Leerlingstelsel Commissie schoolvorderingentests ontwikkelt geen verdere initiatieven Zondag in Hervormde kerk Scharnegoutum uitgezonden ■H»»» WSNEEKER NIEUWSBLAD Opvangmogelijkheid voor 12 kinderen Benoemd en de - Q Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD n.v b ‘(/'fj' I l>,— per donderdags en Verschijnt: maandags DONDERDAG 7 JANUARI 1971 126e JAARGANG No. 2 SNEEKER NIEUWSBLAD 0,M‘l01 SNEEK, WYMBRITSERABEEL UIST - ,lmulyiJKjtRi^KQt lilf R INVENTARIS Voor de huisvestingsproblemen heeft men dus een voorlopige oplossing ge vonden, maar er is nog een moeilij le de detailhandelsvakschool, een aanvraag om van minister MJKUWBZNADVBBTKNTISbLAD^ <^V00a BKIÏK EN OMSTREKEN ftw I Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o Tot jeugdconsulent in dienst van de Stichting Open Jeugdwerk Sneek is be noemd de heer Douwe Tiesma uit Sneek. Hij is de opvolger van Bob de Ruyter en zal zijn taak uitoefenen in jongerensociëteit „De Meerpaal” aan de Kleine Palen. zijn, als goed werkende kiesmodellen door de betreffende scholen zouden worden gepubliceerd, andere scholen zouden dar kunnen kiezen uit naar de ontwerpende school genoemde syste men. en er zou een rijke ervaring ont staan met een modem filiaitio-stelsel. Dit alles is vanzelfsprekend alleen maar voorwerk, want als de leerlin- genraad er eenmaal is, hoe moet die dan werken in een waarlijk democra tisch onderwijs? Daarover later een nader stuk „wereldtsjebeschouwing” B. zullen werken. Hij sprak er zijn dank baarheid voor uit dat de Ned. Her vormde Kerk en de Gereformeerde Kerken en de andere kerken in de we reld op deze wijze de kerk in West- Irian willen steunen. „Gods handen werken overal, ondanks 'allerlei moeilijkheden, misbruik van gerechtigheid en bedreiging der men sen. Het werk van de kerk gaat steeds door ondanks politieke en economische moeilijkheden in Indonesia, Azië en Afrika”, aldus Ds. Saujay. Dit werk gaat door in de chaos waarin Indone sia en West-Irian leven en we mogen geloven dat deze wereld met zijn chaos en zijn gekke geschiedenis niet alleen ontwikkeling van menselijke activiteit Is, maar ook een arena van scheppen de werkelijkheid van de levende, recht vaardige en heilige God. Tenslotte be dankte Ds. Saujay namens zijn kerk voor de steun en de aandacht die zij van ons mogen ondervinden. ze op te vangen, werd van verschillen- lende zijden bestreden. Daarbij werd er op gewezen, dat de l.e.a.o.-scholen een bepaalde plaats in het geheel van onderwijsvoorzieningen hebben. Lande lijke cijfers wijzen uit, dat een aantal leerlingen op deze vorm van onderwijs is aangewezen. De bestaande scholen voor beroepsonderwijs zullen, ook al met het oog op de beperkte mogelijk heden, die de lessentabellen bieden, de ze taak niet kunnen vervullen. Duide lijk werd, dat ook de vrees om leer lingen te verliezen bij de reeds be staande scholen voor lager beroeps onderwijs bij het bepalen van een standpunt in deze aangelegenheid een rol speelt. De boven weergegeven besprekingen hebben niet tot coscrete resultaten ge leid. Dit behoeft uiteraard niet te be tekenen, dat er nu in het geheel geen mogelijkheden meer zouden bestaan een l.e.ao..-school of een l.e.a.o.-afde- ling aan een bestaande school in Sneek te verwezenlijken. Het ontwikkelen van verdere initiatieven kan echter niet op de weg van de commissie voor de schoolvorderingentests liggen. De besprekingen werden gevoerd on der voorzitterschap van de heer drs. C. de Graaff, terwijl als secretaris fungeerde de heer G. Middeldorp. Zij zijn respectievelijk voorzitter en secre taris van de commissie voor de school vorderingentests. heid. De ruimte zal moeten worden ingericht en geld om een passende in ventaris aan te schaffen is er (nog) niet. De „Vereniging Kindercentra Sneek” i.o. doet derhalve een beroep op de Sneker bevolking om speelgoed, oude kleding e.d., dat niet meer ge bruikt wordt, voor de crèche af te staan. Een telefoontje naar mevr. Brenninkmeijer (2664) of „De Meer paal” (4767) is voldoende, de spullen worden dan opgehaald. Daarnaast kan men financiële giften storten op de bankrekening van „De Meerpaal” bjj de Raiffeisenbank onder het nummer 52145 met de vermelding „crèche” Voorts bestaat de mogelijk heid om lid te worden van de vereni ging voor de som van 10,per jaar, terwijl men ook donateur kan worden. De vereniging voert nog be sprekingen met de gemeente voor het verkrijgen van een eventuele subsidie. Na afloop van de dienst werd afscheid genome t van mej. Bakker in het ge bouw Elim. Ds. H. K. Jonkman, pre- dikant-directeur van het Zendingshuis Oegstgeest, overhandigde haar daar een Indonesische bijbel. Bij de uitzen ding waren vertegenwooordigers aanwe zig van Classis, Zendingscomm., Vrou wenverenigingen en kerkeraden. Mej. Bakker had ouders, familieleden en ve le vrienden meegenomen, terwijl Oegst geest vertegenwoordigd werd door drs. H. Bootsma, secretaris Indonesia en de districtsecretaris, de heef Verkade uit Roden. Over de betrekkelijkheid van een on- derwoksdemocratie via gekozen leer lingenvertegenwoordigers is al veel ge zegd. Hier is op alle gebied manipu latie mogelijk, het one man one vote- systeem (één man één stem) kan tot de grootste dwaasheden leiden, de groe pen, die men laat vertegenwoordigen zijn meestal vrij willekeurig samen gesteld, het kan zijn dat de meest geschikte klas- of groepsvertegenwoor- digers juist in één klas of groep bij elkaar zitten, zodat de meesten en de besten zijn* uitgesloten, de betrokken heid juist van de besten op de school is vaak maar heel gering, er spelen allerlei vreemde sentimenten mee bij de verkiezing van dit soort leerlingen vertegenwoordigers, e net als de ge kozenen een beetje zijn ingewerkt, gaan ze de school weer verlaten. Het is allemaal waar. Maar van de andere kant: een leerlingen vertegen woordiging is mogelijk, is noodzake lijk, is onontkoombaar bij het voort gezet onderwijs, en temeer naarmate de leerlingen ouder zijn. De organi satie van een verkiezing is een mooie aan mo- na- Op initiatief van de commissie voor de schoolvorderingentests zijn besprekin gen gevoerd om te komen tot de oprichting van een school voor lager econo misch en administratief onderwijs (l.e.a.o.) in Sneek. Het gaat hier om een school, die een voorbereiding moet geven voor de lagere beroepen van econo mische en administratieve aard. Van verschillende zijden was de wenselijkheid uitgesproken om aan het geheel van onderwijsvoorzieningen in Frieslands Zuidwesthoek dit schooltype toe te voegen. Behalve, dat hierdoor aan een aantal leerlingen, die niet geschikt zijn voor een m.a.v.o.-opleiding maar voor wie anderzijds ook het technisch en huishoudonderwijs niet de geëigende on derwijsvorm is, een passende onderwijsvoorziening zou worden geboden, zou een l.e.a.o.-school in bepaalde gevallen ook de functie van overgangsjaar tus sen basisschool en mji.v.o.-school kunnen vervullen. de van de gezamenlijke besturen van de dhr. scholen voor beroepsonderwijs (chr. huishoudschool, chr. technische De jonge moeders in onze stad, die willen gaan werken, kunnen straks hun kinderen onderbrengen in een crèche. Voor dit doel zal de jongerensociëteit „De Meerpaal” (Stichting Open Jeugd werk) een gedeelte, namelijk de z.g. Kamer 100, afstaan aan de binnenkort op te richten „Vereniging Kindercen tra Sneek” waarin de NVSH (afde ling Sneek), de Man Vrouw Maat schappij Dolle Mina en „De Meer paal” participeren. De statuten van de vereniging liggen klaar om aan de no taris ter goedkeuring te worden aan geboden. De crèche zal 18 januari van start gaan. Dat er wel degelijk behoefte aan een crèche bestaat, wordt uitgewezen door een onderzoek, dat de initiatiefnemers ruim een half jaar geleden hebben in gesteld bij het bedrijfsleven. Toen bleek dat er veel werkende moeders zijn, die hun kinderen graag in een crèche zouden willen onderbrengen. De plannen zouden dus alleszins levens vatbaar kunnen zijn. HUISVESTINGSPROBLEEM Bij een nadere uitwerking van de ideeën en plannen stuitte men evenwel bij de huisvesting op moeilijkheden. Nergens kon men een geschikt onder komen vinden. De leiding van „De Meerpaal”, die al vanaf het begin bij de besprekingen was betrokken, aanvankelijk in de vorm van Bob Ruyter en nu door Han la Rose, bood toen aan een gedeelte van het gebouw voor dit doel beschikbaar te stellen. Dit is een noodoplossing, zo vertelden de initiatiefnemers mevr. Y. Brennink- mejjer, mej. Thea de Boer en Han la Rose ons, omdat Kamer 100 eigenlgk veel te klein is. Er is ruimte voor slechts 12 kinderen, terwijl er 35 aan vragen in de kast liggen. Kamer 100 zal dan ook geen crèche zijl, in die zin, dat men de kinderen er een hele da'g onder kan brengen. De gelegenheid om warme maaltij den te bereiden ontbreekt. De crèche in „De Meerpaal” moet derhalve gezien worden als een peuter-speel- plaats, waar de kinderen onder lei ding van een beroepskracht iedere werkdag (dus van maandag tot en met vrijdag) van ’s morgens half negen tot half twaalf en ’s middags van half twee tot half vijf worden bezig gehouden. De kosten die dit alles voor de ou ders meebrengt, staan in verhouding tot hun inkomen. Kinderen die voor opname in aanmerking komen, moe ten tenminste twee jaar en niet ouder dan vier jaar zijn. Bedroeg het inwonertal van Sneek op 1 januari 1970 nog 26.244, op nieuw jaarsdag van dit - nieuwe - jaar had de Waterpoortstad 27.118 inwoners, van wie 13.809 en dus iets meer dan de helft, vrouwen. Het geboorteover schot was 323, het vestigingsoverschot 551, waarbjj inbegrepen zjjn 181 perso nen, die voorheen tot de gemeenten IJlst en Wymbritseradeel behoorden en door de grenswijziging Sneker werden. Sneek had op 1 januari 1970 26.244 inwoners, 12.897 mannen en 13.368 vrouwen. Het inwonertal steeg door geboorten met 585, verdeeld in 297 jongens en 288 meisjes, terwijl 262 per sonen overleden: 143 mannen en 119 vrouwen. 2052 personen, van wie 1090 vrouwen vestigden zich in Sneek in 1970, het vertrek uit de Waterpoortstad beliep 1501 personen, te weten 683 mannen en 818 vrouwen. Het vestigingsoverschot bedroeg derhalve 551 mensen Door een en ander werd het aantal inwo ners van Sneek met 874 vermeer derd, en gebracht op 27.118. moot practische maatschappijleer: de hand van wat artikelen over gelijke kiesstelsels, met vóór en delen, zou men eerst enkele modellen op kunnen stellen, waarbij dan de he le schoo’. in een soort van referendum een kiesstelsel uit mag zoeken. Daar bij kunnen als elementen van gesprek of later van keuze dienen: enkel- of meervoudig kiesrecht: de hoogste klas z-s stemmen de man, de laagste één; meestemmen van leerlingen over de lerarenvertegenwoordiging, en dan ook omgekeerd, afgevaardigden naar leer jaar, naar klas, naar groep, naar vak kenpakket, naar lijsten met ’n bepaald prograrvervanging door nieuwe ver- UITGEVERS: Drukkerij B. Doevendans ADMINISTRATIE: Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-1/233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-11.30 uw Na kantooruren telefoon 1/234, 1/235, 221/1 Gironummer 932130 REDAKTIE: Singel 11, Postbus 11. Telefoon 05150-1/233 3119 L. Jellema, redakteur ROTOREDAKTIE. .Studio Ger Dijs Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebnnk Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f per half jaar by vooruitbetaling 1 Postabonnementen f 6, per half /aar tbij vooruitbetaling 1 ADV EET EN 'II ETA KI EVEN 11 cent per mm. ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-prijs school, chr. lagere landbouwschool, chr. detailhandelsvakschool) werd me degedeeld, dat geen medewerking kon worden verleend aan de oprichting van een l.e.a.o.-opleiding op samenwer- kingsbasis in de vorm van een com missie als hiervoor bedoeld. Het stich ten van een Le.a.o.-school al dan niet in combinatie met een reeds bestaan de school voor beroepsonderwijs werd in verband met het te geringe aantal leerlingen, dat het voedingsgebied zou opleveren, niet haalbaar geacht. Ver der zou de praktijk leren, dat in een compromisschool altijd één der parti cipanten domineert. Als argument voor het, na overleg met de Besturenraad voor het protestants christelijk onder wijs, ingenomen standpunt werd ver der aangevoerd, dat aan de scholen voor lager beroepsonderwijs voldoen de mogelijkheden zijn het geringe aan tal leerlingen, voor wie een school voor l.e.a.o. de meest geëigende op leiding biedt, op te vangen met aan gepaste programma’s. Bij de andere gesprekspartners, t.w. de Ver. Sneeker Huishoudschool, de Ver. Sneeker Ambachtschool, het gemeentebestuur en de Stichting R.K. Scholen bleek de bereidheid tot samenwerking om tot de oprichting van een l.e.ao..-school te geraken in beginsel wel aanwezig, zij het wat de laatstgenoemde betreft met de aantekening, dat een commissie in de zin van de gemeentewet niet de meest passende structuur werd ge acht, maar dat de voorkeur werd gegeven aan samenwerking in ver- enigings- of stichtingsverband. Zondagmorgen is in de Hervormde kerk te Scharnegoutum in een bijzon dere dienst mej. Marijke Bakker uit gezonde. naar West-Irian. Deze uitzen ding had plaats namens de Classis Sneek van de Nederlands Hervormde Kerk op uitnodiging van de Evange lisch Christelijke Kerk in West-Irian. Mej. Bakker is lerares in de huishou delijke vakken en is na drie jaar le rares geweest te zijn in Vroomshoop, een cursus gaan volgen voor huishou delijke voorlichting in ontwikkelings landen, waarna zij een verdere oplei ding ontving in Oegstgeest. Zij zal "oor drie jaar worden uitgezon den en gaan werken in het acht jaar geleden door de Kerk van West-Irian gestichte sociaal vormingscentrum te Djajapura (het vroegere Hollandia). Volgende week zal zij met een andere lerares en twee in Oegstgeest opgelei de meisjes uit Irian vertrekken. STEUN In een toespraak vertelde mej. Bakker dat in dit vormingscentrum dorps- helpsters voor alle districten worden opgeleid. Die opleiding duurt één jaar en omvat naast het onderricht in naai en en koken het opleiden voor het doen van zondagsschoolwerk en het leiden van bijbelkringen en vrouwenclubs. Ook worden er cursussen gegeven voor vrouwen van onderwijzers en bestuurs ambtenaren, voor verpleegsters en on derwijzeressen. Mej. Bakker zei zich gesteund te weten door deze Classis en ze weet dat zij mag schrijven als ze iets nodig heeft, daar er een groot gebrek is aan geld en materialen. De dienst werd geleid door Ds. Isaak Saujay en Ds. J. J. Nijenhuis. Na de predikin, die gehouden werd door Ds. Nijenhuis over Handelingen 4 vers 12, werd mej. Bakker uitgezonden door de Heer F. Postma, secretaris van de Classicale Zendingscommissie, die daarna nog een korte toespraak hield. DANKBAAR Vervolgens kreeg Ds. Saujay het woord. Hij is predikant in Dja japura en is voor een jaar met studieverlof in Oegstgeest. Hij vertelde dat er dit jaar in West-Irian twee theologische docenten, een zendingspredikant, een arts, twee verpleegsters, twee sociale werksters (waaronder mej. Bakker), een landbouwkundige en een technicus kiezingen of door opvolging op de lijst, aantal vrije verkiezingsronden, wan neer eventueel herstemming tussen can- didaten met de meeste stemmen, vor ming van een stembureau, dat de ver kiezing n opzet en controleert. Al deze dingen worden duidelijk toegelicht en uitgezoent, er wordt aangegeven, wat de gevolgen van bepaalde beslissingen zijn, en hoezeer die beslissingen op een keu ze berusten, en hoe ze allen even de mocratisch zijn, en dan gaat men over tot de goedkciring of afkeuring van een bepaald systeem door middel van een referendum onder allen, bij de schc betrokken. Is een bepaald sys teem eenmaal aangenomen, dan wordt er via dat systeem gewerkt: een een maal ingesteld schoolparlement kan eventueel het systeem later wel weer wijzigen. Wordt het 1 iestelsel bij re ferendum verworpen dan kan men va riaties proberen te doen goedkeuren, tot tenslotte een keus gemaakt wordt tussen twee modellen. Het zou goed GEEN CONCRETE RESULTATEN In de bespreking, die op het interne beraad in de kring van de schoolbe sturen volgde, werden de verschillende hiervoor weergegeven standpunten na der toegelicht en besproken. In ver band met het argument, dat het stich ten van een l.e.a.o.-school niet haal baar zou zijn gezien het te geringe leerlingen-potentieel, werd er op ge wezen, dat aan de getallen op dit stuk van zaken geen absolute betekenis moet worden toegekend. In bepaalde gevallen kan met een lager aantal leer lingen dan de in beginsel van rijks wege gehanteerde norm voorschrijft genoegen worden genomen. Uitgaande -uul «ens- van de gemaakte berekeningen lijkt, luidende conclusies geleid Van de zii- zo was de redenenng> een aantal van - J 200 leerlingen reëel en niet valt in te zien, waarom, rekening houdende met dit aantal en met de geografische si tuatie in de Zuidwesthoek, niet ge streefd zou moeten worden naar de stichting van een school. Dat aan de scholen voor lager beroepsonderwijs voldoende mogelijkheden zouden zijn de voor het l.e.a.o. bestemde leerlin gen onderwijskundig op passende wij- Het overleg, dat werd voorafgegaan door een aantal informele besprekin gen tussen de directies van enkele scholen voor lager beroepsonderwijs, vond plaats met de besturen van de op het basisonderwijs aansluitende isdholien voor voortgezet onderwijs. Reec’ spoedig bleek, dat bij de ver schillende scholen wel belangstelling voor een l.e.a.o. opleiding bestond. SAMENWERKING GEBODEN Een tweetal scholen, t.w. de huishoud school aan de Ooievaarslaan en de chr. detailhandelsvakschool, had zelf reeds een aanvraag om be kostiging van een l.e.a.o.-afdeling bij de minister van onderwijs en wetenschappen ingediend. Duidelijk was, dat het rayon, dat een te stich ten le..a.o.-school zou bestrijken, nau welijks het nodige aantal leerlingen zou kunnen opleveren en dat in dat ver band daarmee samenwerking tussen de verschillende richtingen geboden zou zijn om tot schoolstichting te kunnen komen. Verder werd het door verschil lende van de gesprekspartners uit on derwijskundig oogpunt het meest wen selijk geacht, dat de school op een of andere wijze aan andere scholen voor voortgezet onderwijs, waarbij met name werd gedacht aan het beroeps onderwijs, werd gekoppeld. Wat de bestuursvorm van een te stich ten school betreft, spitsten de bespre kingen zich, hoewel ook de mogelijk heid van oprichting van een vereniging of stichting ter sprake kwam, toe op de situatie, waarbij de gemeente tot schoolstichting ovengaat en het beheer van de school opdraagt aan een com missie als bedoeld in artikel 61 van de- gemeentewet, die als „bevoegd ge zag” (dus als schoolbestuur) van de school zal kunnen fungeren en waarin vertegenwoordigers van diverse rich tingen en groeperingen zitting zullen kunnen nemen. Aan het einde van de eerste bespre king kon worden geconcludeerd, dat van geen enkele zijde bij voorbaat een samenwerking werd afgewezen. Aan de hand van een door de afdeling on derwijs van de gemeentesecretarie van Sneek samengestelde nota over de bestuursstructuur van een l.e.a.o.- school zouden de betrokken schoolbe sturen zich nader over de zaak bera den. CONCLUSIES NIET EENSLUIDEND Dit nadere beraad heeft niet tot eens-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1