Voorstel wijziging start weg^estemd; Stichting „Donia” trok 2 voorstellen in snekerWoerief Niet langer inhaalwedstrijd op rustdag Pastoor Dierkes: Ik hoop dat de kerken in Sneek elkaar meer en meer zullen vinden de gemeenten SNEEK, W YM BR ITS ER A D EEL IJLST en Officieel Orgaan van os Volle zaal bij jaarvergadering Sintrale Kommisje Skütsjesilen Indrukwekkend drukke afscheidsreceptie na gezamenlijk opgedragen misviering KINDERSPEELPLAATS TUSSEN PRIOR- EN KLOOSTERDWARSSTRAAT Accent niet van Sneeker Nieuwsblad Voetbalvereniging Balk 25 jaar zaterdagmiddagclub Mfc Illl ■Mi MAANDAG 11 JANUARI 1971 126e JAARGANG No. 3 W SNEEKER NIEUWSBLAD Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.< en de Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD |||Bgg I SNEEKER NIEUWSBLAD IEMAND VAN EEN TEAM donderdags en I Verschijnt: maandags Tijdens de zaterdag in de bomvolle zaal van hotel Hanenburg gehouden jaar lijkse ledenvergadering van de Sintrale Kommisje Skütsjesilen zijn twee voor stellen, ingediend door de vriendenkring ’t Huzumer Skütsje en L. Meeter aangenomen. Een derde voorstel van de zelfde afzender, alsook een tweetal voorstellen van de stichting „Donia” te Langweer vonden bij de vergadering niet voldoende adhesie, waarbij zij opgemerkt, dat de Stichting „Donia” haar voorstellen, handelend over de arbitrage en de protestvlagvoering, na enige ruggespraak introk. Veel tijd vroeg zaterdag het voorstel met betrekking tot de startprocedure. De Vriendenkring ’t Huzumer Skütsje stelde voor, dat als meer dan 3 schepen te vroeg de startlijn zijn gepasseerd, de wedstrijdcommis- sie de start in zijn geheel als vals dient te verklaren. Genoemde commissie zou dit door middel van het luiden van een bel kenbaar moeten maken. Na uitvoe rige discussie leverde ten slotte de stemming op: 22 voor en 33 tegen dit voor stel, wat inhield dat het werd verworpen en de startprocedure gelijk is ge bleven. Een groot aantal inwoners van Sneek en kennissen van hem hebben zondag middag na afloop van een plechtige eucharistieviering de gelegenheid aange grepen persoonlijk afscheid te nemen van pastoor H(enk) Dierkes, die na drie en een half jaar zielzorger in de Waterpoortstad te zijn geweest morgen terug keert naar de Bonifaciusparochie te Leeuwarden. De receptie vond plaats in hotel Hanenburg, waar menigeen na de welgemeende handdruk pastoor Dierkes een geschenk aanbood, als blijk van waardering voor de ondervonden vriendschap en wat al niet meer. Namens de parochie Sneek overhandigde de heer P. Westra hem een enveloppe met inhoud, nadat hij de scheidende pas toor in een niet van humor gespeende toespraak dank had gebracht voor het vele werk, wat hij in Sneek heeft verzet. BELANGSTELLING TOEGENOMEN b.g.g redakteur de heer J. ten Dam, die deel uitmaakte van de receptiecommissie. (foto Studio Ger Dijs) -voor stemrecht voor bemanningsleden, j terwijl hij voorts voorstander was van reclame voor het skütsjesilen op de Hiswa, waarop de heer Sehouwstra zei, dat dit waarschijnlijk in verband met het huren van een stand financieel geen haalbare kaart is. Hij stelde voor hier over kontakt op te nemen met de pro vinciale VVV. Het tweede voorstel van de zelfde stich ting beoogde, dat er meer volgens het reglement zal worden gezeild. Het wil voorkomen, dat de protestvlag uit het wand wordt gehaald, nadat deze even eerder erin is bevestigd. Het zou, al dus de indienster van dit voorstel nu zo OHi.iwI Oip.. .1. 4» SNEEK. WTHHIUHADIIL ULST ÊSxSsS.: Vorige week is door twee jongeman nen in het Lemmerwegkwartier aan verschillende inwoners daar ’t blad Ac cent aangeboden. Zij deden dat namens de directie van het Sneeker Nieuws blad, zo vertelden deze jongemannen. Nadrukkelijk verklaren wij dat dit niet waar is. De direktie van het Sneeker Nieuwsblad heeft hier niets mee te maken. Waarom de jongemannen onze naam gebruiken is ons niet bekend. De direktie van het Sneeker Nieuws blad biedt het blad "Accent” beslist niet aan, de jongemannen doen dit op eigen houtje. Er bestond, zoals elk jaar, flinke be langstelling voor de vergadering, die bij ziekte van voorzitter A. Brinksma uit Heerenveen - hij heeft een maagope ratie ondergaan en verblijft momenteel in Oostenrijk om weer ’’wait op verhaal te komen” - voorgezeten werd door se cretaris K O. Sehouwstra, Beetster- zwaag. Deze liet uit zijn jaarverslag blijken, dat er enkele belangrijke vor deringen in de organisatie zijn opge treden. Het nieuwe reglement noemde, hij een grote verbetering, met name waar het ging over het ronden van de boeien. Voorts repte de heer Sehouwstra over de vaste jury voor alle wedstrij den, die getuige was van protestsitua- ties, waardoor gelijk na de wedstrijd een juiste uitspraak kon worden ge daan. januari 1971 precies 25 dachten niet het maken van een voor kinderen is de tussen de Klooster- de Priorstraat. Deze zijn, dat een overtreding wordt toege laten om er later zelf van te profiteren, door ook eens wat buiten het boekje te gaan en om deze wijze het ene ver grijp tegen het andere uit te wisselen. Siete Meeter vond, dat als men met protestvlag door de finish komt het protest moet dóórzetten. ”Ze beginnen tijdens de wedstrijd te rekenen”, meen de hij. Hij ondervond dhesie van de heer A. de Groot, die echter vlak daar op voorstelde, dat ’’Donia” dit voor stel zou intrekken en het zou overge ven aan het bestuur, welke het dan nog een jaar zal bestuderen en bij de vol gende jaarvergadering een soortgelijk voorstel op tafel zal leggen. Aldus werd besloten, niet overigens, nadat de men sen van de stichting ’’Donia” zich eni ge tijd tijdens een schorsing hierover hadden verdiept. De wedstrijd bij Lemmer, vorig jaar gehouden .voor schipperszonen, had Hit- zer Meeter en Lodewijk Meeter een eer ste prijs opgeleverd. Deze prijs bestond uit een medaille, terwijl deze twee ’’schippers in de dop” voorts voor een jaar beschikken over een wisselbëker. De heer S. Hobma. sprekend als voor zitter van de Vereniging van Schippers en bemanningen zei in zijn lange toe spraak onder meer vier uur wedstrijd zeilen bij een stevige bries te lang te vinden. Drie uur vond hij genoeg. Hij vond ook, daa enkele niet met name genoemde wedstrijdorganiserende com missies in ’70 wat tekort waren gescho ten. De heer D. v.d. Werf maakte zijn wens aan het bestuur kenbaar de ama- teurwedstrijd niet eerst maar een Na een hartelijk welkom aan de meer I één telefoonnummer, namelijk 2626.. dan volle zaal zei de heer Westra te Bedankt voor de goede samenwerking spreken namens de dankbare parochi anen. Dankbaar in die zin van de tijd, welke u in Sneek heeft doorgebracht. U zult, aldus de heer Westra, wel nooit op het idee zijn gekomen, dat u behandeld bent als breekbare, waar. Dit breekbaar is wel het gevolg van het tekort aan priesters in ons bis dom. We zullen u missen, omdat u niet vervangen zult worden en hopen, dat u in de Bonifaciusparochie (een parochie in de binnenstad van Leeu warden red.) een vruchtbare tijd zult doormaken. Begin januari van het jaar 1946 is tij dens een ledenvergadering in de Gaas- terlandse hoofdplaats de voetbalvereni ging Balk heropgericht, anders gezegd, men besloot haar elftallen niet langer op zondag te laten spelen, maar op zaterdag. Dit is toen gedaan, omdat een vrij groot aantal spelers niet lan ger op zondag wilde spelen. 4 Januari 1946 is daarom ook niet de officiële oprichtingsdatum, want reeds in 1928, zo vertelde ons voorzitter B. Haga zou er reeds achter en naast het café Kip- penburg zijn gevoetbald. Het 25-jarig bestaan van deze voetbalclub was daar om voor het bestuur geen reden er bij voorbeeld een receptie voor te organi seren. Niettemin bestaat de voetbal vereniging Balk - of liever bestond - vorige week maandag 4 als zaterdagmiddagclub jaar; iets wat naar wij onvermeld mag blijven. Gedacht wordt aldaar een zandbak ei enige eenvoudige klimwerktuigen aan te brengen. Om het een en ander te kunnen verwezenlijken zal de verbin dingsweg, overeenkomstig het bepaal de in dWegenwet, aan het openbaai verkeer onttrokken dienen te worden. Op grond van artikel 9 van de Wegen wet kan een weg, die niet door het rijk, een provincie of een waterschap wordt onderhouden of waarop een wa terschap niet krachtens zijn inrichting of reglement heeft toe te zien, aan het openbaar verkeer worden onttrokken bij een door gedeputeerde staten goed te keuren besluit van de raad van de gemeente waarin de weg is gelegen. Ingevolge artikel 10 van genoemde wet dient het betreffende voorstel niet eer der door de raad in behandeling te worden genomen dan nadat de belang hebbenden in de gelegenheid zijn ge steld van het voorstel kennis te ne men en hun bezwaren daartegen bij de raad in te dienen. Volgens vaste jurisprudentie dient in het algemeen tot onttrekking aan het openbaar verkeer van een daartoe die nende weg slechts te worden overge gaan, als daartoe overwegende rede nen aanwezig zijn en het algemeen be lang zich er niet tegen verzet. De hierboven gegeven motivering vol doet naar de mening ook B. en W. ge heel aan deze eis. Het omtwerp-voorstel tot het onttrek ken van het straatgedeelte aan het openbaar verkeer heeft voor belang hebbenden ter inzage gelegen. Van de ter inzage legging is vooraf door een publicatie in de plaatselijke pers en aanplakking op het terrein, kennis gegeven. Tegen het voorstel zijn geen bezwaren ingekomen. Burgemeester mr. B. van Haersma- Buma, wiens echtgenote eveneens acte de présence gaf en met de burgemees ter tot de aanwezigen in de nagenoeg volle kerk behoorde, wenste de heer Dierkes een mooie werkkring in de Friese hoofdstad. „U bent niet een ge ïsoleerd iemand, die ergens op een ho ge post staat. Neen, u bent iemant uit een team. Immers, u hebt gewerkt met en tussen andere mensen. De burge meester wenste de parochie Sneek toe, dat zij door gezamenlijke inspanning de nu ontstane lege plaats zal weten op te vullen. Namens de Raad van Kerken voerde dominee K. Witteveen enige tijd het wou... Beste Henk, zo stak de heer Witteveen van wal, het was in ons team niet zo, dat als Rome had ge sproken de kous daarmee af was. Bi- zonder plezierig noemde de dominee de wijze, waarop er in de Raad van Ker ken was gewerkt. Dit is ook door jou beïnvloed; door je gastvrijheid, je be scheidenheid en bereidwilligheid. De scheidende pastoor was in de Raad van Kerken vice-voorzitter. Dankbaar zijn we, zo sprak dominee Witteveen omdat je hebt meegewenkt aan dit groeiende werk. Hij haalde vervolgens een aardige anecdote naar voren: in ’n bepaald noodgeval wisten we slechts gevaarlijke toestand tijdens het wed strijdzeilen had verkleind. In zijn opningswoord vertelde de secre taris, nadat enige ogenblikken de over leden heer W. Tjerkstra was herdacht, dat het skütsje van Eernewoude een nieuwe schipper heeft, te weten Jo hannes Zwerver. Hij volgt hiermee Hyl- ke de Vries - ”een markant figuur” - op. De heer Sehouwstra drong er bij de schippers en eigenaren op aan het schip zo veel mogelijk in de oude kleu ren en toestand terug te brengen. Groen voor de schepen uit de Zuidwesthoek,' bruin voor die uit de ’’waldtsjes”. Na mens het publiek drukte hij de aanwe zigen op het hart de tekens in het zeil duidelijk aan te geven. WIMPELS AAN BOORD Een van een aantal journalisten inge zonden voorstel wimpels aan boord te dragen bleek bij de kommisje in goede aarde te zijn gevallen. De wimpels moeten, aldus de waarnemend voorzit ter zo vroeg mogelijk worden ver spreid, onder meer via de havenmees ters. Men hoopt hiermee te bereiken, dat aldus blijkt wie wel en wie niet meeleeft met het skütsjesilen. De in komsten komen ten goede van de SKS. Het financieel overzicht toonde een ba tig saldo over 1970 van ruim duizend gulden, terwijl de opbrengst van de totale kaartenverkoop 7.017,10 beliep. Het aantal betalende bezoekers was vergeleken met 1969 vermeerderd met ruim vijfduizend, de wedstrijd op het Sneekermeer was door 1755 betalende bezoekers aanschouwd. Het jaar daar voor waren dit er 1585. De heer G. O. J. Verbeek, arts te Wanswerd, nadat hij een uitvoerig, maar nimmer vervelend wordend ver slag van de 13 wedstrijden had laten horen in het bestuur herkozen. De voor stellen tot het niet wijzigen van: de kontributie, de startgelden, de aftrek bij afdracht en de entreeprijs werden met algemene stemmen aange nomen. Ook het voorgestelde wedstrijd- programma van dit jaar leverde geen moeilijkheden op. Dit ziet er als volgt uit: De openingswedstrijd is in Grouw op zaterdag 10 juli; de volgende wed- strijddata en-plaatsen zijn: 12 juli Drachten-Veenhoop; 13 juli Eerne woude; 14 juli Terhorne (organisatie Heerenveen); 15 juli Langweer; 17 juli Staveren; 19 juli Fluessen; 20 juli Woudsend, 21 juli Lemmer (or ganisatie Leeuwarden); 22 juli Lem mer en 23 juli is de laatste wedstrijd op het Sneekermeer 16 juli is een rustdag, hetgeen ten volle letterlijk moet worden gezien. Anders gezegd, er zal op die dag geen eventu ele inhaalwedstrijd worden gezeild. Werd voorheen de rustdag nog wel eens gebruikt om een wedstrijd in te halen, met ingang van dit seizoen is deze mo gelijkheid uitgesloten. GELE VLAG ONTZAGLIJK GOED „Ik hoop, dat de kerken in Sneek el kaar meer en meer zullen vinden”, al dus besloot pastoor Dierkes zijn toe spraak, tot de immer voller worden de zaal. Hij toonde zich verheugd met het voorstel van dominee Chr. Mondt, welke tijdens de eerder opgedragen eucharistieviering de lezingen had ver- UITGEVERS: Drukkerij B. Doevendans n.v ADMINISTRATIE; Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-4233. 5169. Kantooruren: maandag t.e.m vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uw Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2247 Gironummer 932730 REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 3779 L. lellema h'OTORE DAKTl E .Studio Gei Dijs Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrmk Telefoon 05150-5323 De stichting ’’Donia” had met haar voorstellen zoals gezegd geen succes. Zij dacht aan minstens drie juryboten bij de arbitrage. Elk van deze boten zou bemand moeten zijn door een wed- strijdcommissielid en en wedstrijd jury lid, waarmee men protesten van de schippers wilde uitsluiten. Dit voorstel ademt, zo zei de voorzitter een andere geest uit dan het nieuwe reglement. Men trekt wel eens te impulsief de pro testvlag in het wand. Een tegenpro- test moet nog kunnen worden ingetrok ken, hetgeen dan niet meer mogelijk zou zijn. Mede daarom, laten we het nog even aanzien zo besloot de heer Schouwtra. Maar, aldus een woord voerder van ’’Donia” het komt te wei nig voor dat een schip de wedstrijd verlaat als hij een fout tegen het wed strijd reglement heeft gemaakt. Niet temin werd het voorstel ingetrokken PROTEST DOORZETTEN De heer P. Westra (rechts) over handigde de scheidende pastoor tijdens de afscheidsreceptie namens de parochie Het SKS-bestuur had de vergadering geadviseerd dit voorstel aan te nemen. Volgens een woordvoerder van de com missie Fluessen worden de goedwillige schippers, die proberen op tijd te star ten getroffen, wanneer het voorstel aangenomen zou worden. Lodewijk Meeter toonde zich als zijnde voor het voorstel, Siete Meeter vond, dat er wel een bepaald quantum gesteld moet worden, terwijl Sietse Hobma van me ning was, dat lang niet overal op tijd geschoten wordt. De belangstelling voor het skütsjesilen was van 37.000 personen in 19169 het vorig jaar gestegen tot 45.000. Na deze vrolijke noot zei de heer Sehouwstra dat het punt de toeschouwers op het water nog zorgen baart. Zij zijn een gevaar én voor zichzelf én voor anderen, ter wijl voorts dit zijn invloed heeft op de bron van inkomsten. In verband hier mee had er onder auspiciën van de vereniging van schippers en beman ningen ’n enquete plaatsgevonden. De ze enquete is uitgewerkt en men heeft zich voorgenomen kontakt op te nemen met de provinciale Waterstaat. Deze laatste, alsmede de Rijkspolitie te Wa ter werd overigens nog dank gebracht voor de wijze waarop men de door rondvarende plezierboten gecreëerde Bij de voorstellen van de Vrienden kring ’t Huzumer Skütsje was dat van hetinvoeren van een gele vlag in het geval bij het vlagvoerende schip me dische hulp gewenst is. Door middel van deze vlag zou de organisatie hier op geattendeerd kunnen worden. Mede ook, aldus de toelichting op dit voor stel, ’’doordat tijdens de wedstrijden getracht wordt de skütsjes zoveel mo gelijk ruimte te geven is door aanroe pen enz. de kans erg klein om de no dige aandacht te verkrijgen. Wij ho pen niet, aldus de heer Schouwsrta, dat het zover komt dat de gewonde van boord wordt gehaald en er daarna ge woon wordt doorgezeild. Uit de zaal werd opgemerkt, dat het niet uitvoer baar is op de voorgestelde manier. Er zou beter een auto bij de starttoren geplaatst kunnen worden, welke bij voorkomende gevallen onmiddelijk kan uitrukken. Maar hoe komt het dan bij windstil weer, pareerde de heer Sehouwstra. Dan is het wel verstan dig de vlag te voeren. Het bestuur zou deze materie nog eens nader bekijken. De wedstrjjdcommxssie heeft voortaan het recht bij zowel een vliegende start als bij een start van het nummer de wedstrjjd te laten eindigen bij elke wil lekeurige boei, terwijl dan de volgor de van binnenkomst als uitslag geldt, een envelop met inhoud. In het midden Eén en ander wel met dien verstande, dat il de wedstrijd meetellen voor het kampioenschap er minstens 1 route zorgd, met pastoor Dierkes was voor gegaan in gebed en een afscheids woord had gehouden. De samenwer king, zo meende de heer Dierkes met alle kerken was ontzaglijk goed. We in augustus gingen rustig met elkaar om, niet ge maand eerder, bijvoorbeeld dwongen, neen het was gewoon een op 31 juli te laten verzeilen. Lodewijk groeien om vriendschappelijk met el- NIBUWB-BN ADVERTBMTIIBLAD^ ^VOOR SNEEK EN OM8TRE gezeild zal moeten zijn. Het voorstel hiertoe van - alweer - de Vrienden kring ’t Huzumer Skütsje en L. Mee ter werd met algemene stemmen aan genomen. Op verschillende plaatsen in de stad zijn of worden speelgelegenheden voor de jeugd aangelegd. Eén van de voor het maken van een dergelijke speelge- legenheid in aanmerking komende wij ken is naar onze mening de omgeving van de Steenklipstraten, Kloosterdwars- straat en Priorstraat. Een zeer gunsti ge plaats voor speelgelegenheid verbindingsweg dwarsstraat en verbindingsweg is, gezien de overige mogelijkheden, die er zijn voor het onderling verkeer in de wjjk voor het openbaar verkeer van zeer geringe betekenis. Op een afstand van ongeveer 60 meter is een gelijkwaardige verbinding tus sen beide straten aanwezig. Door eerst genoemde verbindingsweg als speelge- legenheid in te richten is het mogelijk midden in de betreffende wijk een vrij van autoverkeer zijnde speelgelegen heid voor jonge kinderen te maken. Meeter pleitte-ook tijdens de rondvraag- kaar om te gaan. 1 Belangrijk noemde pastoor Dierkes het gezamenlijk zorgdragen voor het pa rochieleven. De heer Westra had even eerder in zijn rede gerept van Itali aanse gastarbeiders. Neen zei pastoor Dierkes, dan blijft de parochie achter. De parochie vindt alleen maar baat bij vooruit kijken. We moeten de le ken bewust maken van hun zorg voor de parochie. Eerst was het zo, dait alles op de pastorie werd „gestoeld”, nu echter worden de leken ingescha keld en daarom hebben de parochia nen elk nu een persoonlijke verant woordelijkheid. Er zal wat gedaan moe ten worden om de mensen zo ver te krijgen, dat ze .zich na het dagelijks werk nog inzettëh voor het parochiële werk, maar er zijn in de parochie Sneek mensen genoeg. Een pluim gaf pastoor Dierkes aan de leden van het kerkbestuur. Er is door onderling over leg al heel wat geregeld. EENHEID Vervolgens werd een ieder in de ge legenheid gesteld persoonlijk afscheid te nemen van pastoor Dierkes. Behalve een grote schare parochianen maak ten ook dominee Vaandrager, domi nee Mondt deel uit van de lange rij mensen, die hem de hand kwamen drukken. Dominee Mondt sprak in de preek tij dens de misviering van een fijne vriend schap, en dito interkerkelijke samen werking in de afgelopen drie en een half jaar. Dat ik hier sta, is niet een teken van show, neen het duidt de eenheid uit. We hebben af en toe zo’n teken nodig, net zo goed als bijvoor beeld een schouderklop, zo sprak de heer Mondt. Wat voor zin heeft het om priester of dominee te worden, vroeg hij zich af. Wel de malaise van de kerk is die van de wereld. Priesters en dominees zijn er nu om dienstbaar te worden aan de hoop en verwachting in de woestijn, waarin we leven. De voorgangers van de kerk zullen het moeten aanvaarden, dat ze een beetje dwaas zijn. Maar zij vor men als het ware het schip, dat ons redt uit de storm. Dat we een gewaad dragen is omdat we niet spreken na mens ons zelf, maar namens God, al dus een ander citaat van dominee Mondt tijdens de preek tot de - zoals gezegd - bijna volle kerk. was gewoon ABONNEMENTEN. Abonnementsgeld I 4,pe» half laai bij vooruitbetaling Postabonnementen f 6, per half taai bij vooruitbetaling 1 ADVERTENTIETARIEVEN 17 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-prijs Na een hartelijk welkom aan de meer I één dan vol zaal zpi dp hppr Wps.tra tp Rpd en ik wens je het allerbesteen Gods zegen toe, aldus besloot de heer Wit teveen zijn toespraak, welke hij deed vervolgen met het overhandigen van een tastbare herinnering aan Sneek.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1