snekerWoerier Boeiende inleiding van raadslid dr. G. Bakker over gemeentelijke herindeling Elfstedentocht per bed Gebied tot aan Broeresloot wordt grotendeels bestemd tot industrieterrein TWEEDE OPENBARE KLEUTERSCHOOL IN LEMMERWEGWIJK de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL IJLST en Officieel Orgaan van u Eerste discussieavond „Progressyf Wymbritseradiel" goed geslaagd VEEMARKT SNEEK Mandag a.s. Politiek Trefpunt met F.N.P. J 7 WOENSDAG 13 JANUARI 1971 126e JAARGANG No. 4 W SNEEKER NIEUWSBLAD Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de nu SNEEKER NIEUWSBLAD mKUW8-XNADVlKTBNTIBM,AD^ «^VOOB 6NXEK EN OM8TBEKBM poortstad georiënteerd? ONTEVREDENHEID HULPSEKRETARIEëN 3,60, 1400 ge- 200 391 51 14 gehalveerd. BEZWAREN be drukte het en Verschijnt: maandags i redeneren: strookt niet. <m<h.l 0.,... i. JHtEK, WIMIRIISEIADEEE MIST SSsSS —-2— n”‘n ,",a- Ene Albada had nogal bezwaren tegen de gemeentelijke herindeling. Hij haal de de situatie in Hemel um, dat Lem mer als hoofdplaats zou krijgen aan. De afstand tussen deze twee is zo’n 25 a 30 kilometer. Hij was bang, dat b.v. de Hemelumers dan zullen zeggen: Het zal wel goed zijn, wat ze daar in Lemmer bekonkelen. De heer Bakker meende dat het groter worden van een gemeente de bereikbaarheid in die ge vallen moeilijken maakt. Een mogelijk heid wordt dan wel, dat er in enkele grote plaatsen hulpsekretarieën kun nen komen. Als de sehoolvergroting er doorkomt, dan zal men deze mogelijk heid moeten aangrijpen. De heer Bak- l.er zei ia een ander verband het ver schil in woningbouw in dorpen rondom Sneek en veraf liggende dorpen, te zien vervagen. De tegenstellingen zullen met de jaren wel kleiner worden. Ook werd niet voorbijgegaan aan bejaar denwoningen, welke aldus de heer Bak ker in plaatsen zouden moeten verrij- Welnu, u benit niet gek geweest en u heeft ook niet gedroomd. U zult het misschien al wel begrepen hebben dat het hier om een weddenschap ging. De De tweede avond van Politiek Tref punt 1 in 1971 vindt maandagavond 18 januari aan om de nacht in Sloten door te bren gen. In Sneek werd de inwendige mens versterkt, ’t Is de bedoeling dat Rein en Jan vandaag via Staveren, Hinde- loopen en Workum Bolsward bereiken, terwijl men donderdag via Harlingen Franeker moet bereiken. Ze hebben dan samen 1000,verdiend. Op hun tocht worden de kok en de barkeeper vergezeld van een banden plakker van de Hitzumer bandencen trale, en hun baas, de heer J. Koosten, Idle als verzorger-masseur optreedt. Het gezelschap wordt geeoached door de disc jockey Dirk Elzinga. Rein en Jan duwen het bed om de beurt. Om de twee uur wordt er gewisseld. of zou het toch wel kloppen wat ik daar zie”, zullen vele mensen hebben gedacht, terwijl ze in stomme verwon dering en in opperste verbazing langs Frieslands wegen een bed zagen voort bewegen. Een éénpersoons ledikant aangedreven door mankracht, terwijl een ander manspersoon zich er ge noeglijk in had uitgestrekt. Gistermid dag trok dit vreemdsoortige voertuig Sneek binnen, alwaar het op Leeuwen burg halt hield. niet zonder meer bouwvergunning wor den verleend. De mogelijkheid bestaat evenwel om in afwijking van een bestemmingsplan toch een bouwvergunning te verlenen, zulks met toepassing van de artikelen 19 van de Wet op de Ruimtelijke Or dening en 50 van de Woningwet. Op grond van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening kunnen burgemeester en wethouders vrijstel ling verlenen van voorschriften van het geldende bestemmingsplan, indien voor het desbetreffende gebied een voorbe- reidingsbeslutt geldt of een herziening van het bestemmingsplan ter inzage is gelegd. Vooraf dient een yerklaring van gedeputeerde staten te zijn ont vangen, dat zij, de inspecteur van de ruimtelijke ordening gehoord, tegen het verlenen van de vrijstelling geen be zwaar hebben. Na het verlenen van bedoelde vrijstel ling is de grond om de vergunning te weigeren, vervallen en kan toepas sing worden gegeven aan het, bepaalde in artikel 50, lid 8, van de Woning wet, waarin de zg. anticipatie (voor uitlopen op iets) bevoegdheid van bur gemeester en wethouders is neerge legd. Met toepassing van deze bepa ling kunnen burgemeester en wethou ders de vergunning verlenen indien het bouwplan niet strijdt met het in voor bereiding zijnde plan of met de in voorbereiding zijnde herziening en vooraf van gedeputeerde staten de ver klaring is dvangen, dat zij tegen het verlenen van de vergunning geen be zwaar hebben. Tot voor kort was het mogelijk toe passing te geven aan beide bovenge melde wetsartikelen op grond van een door de raad van de gemeente Wym- britseradeel voor het gebied genomen voorbereidingsbesluit. Dit voorberei- dingsbesluiit, dat één jaar van kracht was, is op 25 november jl. vervallen. Teneinde te voorkomen dat tijdens de voorbereiding van het bestemmings plan de afgifte van bouwvergunningen stagneert, achten B. en W. het gewenst dat de raad verklaart dat voor dit ge bied, een bestemmingsplan wordt voor bereid. dat al zo in de vorige eeuw. De dorps- bevolking is niet zo star, als dat wel zou lijken. Vervolgens werd een aantal kaarten - waarop de mogelijke nieuwe gemeen tegrenzen - op tafel gelegd. Men gaat uit, zo meende de heer Bakker, van de vraag: waar is een dorp op georiën teerd? Welnu, Heeg bijvoorbeeld is op Sneek georiënteerd, maar hoe ligt het met Wcudsend? Gaasterland, aldus een krasse uitspraak van de heer Bakker, moet wat worden opgevuld en daarom plakken ze Woudsend daar maar bij. Maar waar blijft men dan met de voor De heer Nauta zei in het openings woord, dat dit de eerste openbare ver gadering, het eerste openbare optre den van deze groep is na de gemeen teraadsverkiezingen. De groep is ont staan uit ontevredenheid. De inwoners van de dorpen zijn direkt bjj de pro- „Ben ik nou gek, droom ik misschien 24-jarige Rein Kwast, kok in de Fra neker bar-dancing-eatcouniter Don Pe dro en de 21-jarige Jan Faber, als barkeeper in hetzelfde barbedrijf werk zaam, hebben met een groep vaste klanten gewed dat zij de elfstedentocht per bed zouden afleggen. Het tweetal tikte een geschikt bed op de kop, voor zag het van twee fietswielen en een zwenkwieltje van ’n vouwfiets en toog maandagmorgen op pad. De eerste dag bracht het edele duo het tot Leeuwarden (via Dokkum) al waar de nacht werd doorgebracht in een caravan van de Franeker Auto shop, die de jongens op hun tocht steeds als nachtverblijf van dienst zal zijn. Gisteren zette men de tocht voort Ingevolge het van kracht zynde be stemmingsplan van de gemeente Wym- britseradeel, rust op het gebied be grensd door de Houkesloot, de Broere sloot, Rijksweg 43 en de gemeente grens zoals deze vóór 1 augustus 1970 luidde, een agrarische bestemming. Een gedeelte van bovenbedoeld gebied is door de gemeente Sneek ingericht als industrieterrein. In verband met de destijds op handen zijnde grenswij ziging is aanpassing van het bestem mingsplan van de gemeente Wymbrit- seradeel aan deze situatie achterwege gebleven. Nu de grenswijziging op 1 augustus 1970 haar beslag heeft gekregen heb ben B. en W. de stedebouwkundige op dracht verstrekt om voor het boven omschreven gebied tot aan de Broere sloot een bestemmingsplan te ontwer pen, waarbij dit grondgebied gro tendeels wordt bestemd tot industrie terrein. Aangezien, zoals hierboven reeds is op gemerkt, ook op het reeds als in dustrieterrein ingerichte gedeelte nog een agrarische bestemming rust, kan voor de oprichting van gebouwen ten dienste van handel en nijverheid etc. ten, zodat ook in dit deel van de Lem- merwegwijk voorzieningen voor het kleuteronderwijs gewenst zijn. Hoewel de mogelijkheid van de bouw van twee éénklassige scholen niet uit gesloten dient te worden, moet uit on derwijskundig oogpunt bezien de voor keur gegeven worden aan een twee- klassige kleuterschool. Het zal volgens b. en w. echter niet wel mogelijk zijn zowel een twee-klassige school in de Lemmerwegwijk-oost als in de Lem merwegwijk-west te stichten. Met het oog op het bepalen van de omvang en de plaats van de te stich ten school zullen daarom nadere gege vens moeten worden verzameld over het aantal kleuters dat de eerstkomen de jaren uit de Lemmerwegwijk, on derscheiden in oost en west, mag wor den verwacht. Zodra mogelijk zullen b. en w. de raad een nader voorstel hierover doen toekomen. T'ieinde de mogelijkheid te openen op korte termijn met een nieuwe kleuter klas in de Lemmerwegwijk te starten door deze voorlopig in een bestaand schoolgebouw onder te brengen, waar bij wordt gedacht aan een lokaal van de Koningin Emmaschool aan de Frieswijkstraat, en met het oog op de verdere voorbereidingen voor de bouw en de financiering daarvan, stellen b. en w. de raad voor in beginsel te be sluiten tot het stichten van een tweede openbare kleuterschool in de Lemmer wegwijk. a.s. plaats in De Lichtboei de Marktstraat. Spreker is de heer Th. van der Meij uit Leeuwarden die de F.N.P. vertegenwoordigt. Aan vang zoals steeds om acht uur. king in enig deel van de gemeente tot schoolstichting aanleiding geeft, wordt op deze regel een uitzondering toege staan. Nog afgezien hiervan mag, ge let op de aangiften vooi’ de openbare kleuterschool in de Lemmerwegwijk en rekening houdende met een toene ming van het aantal kleuters in ver band met de woningbouw in het uit breidingsplan Tinga, worden verwacht dat het wettelijk vereiste minimum aantal kleuters binnen korte tijd zal worden bereikt, zodat een besluit tot schoolstichting op dit moment zeker verantwoord is. NIEUWE KLEUTERKLAS IN KONINGIN EMMASCHOOL Uit de Lemmerwegwijk-oostzijde zoeken momenteel voldoende kleuters de openbare kleuterschool zodat de stichting van een afzonderlijke school in deze wijk, welke tot nog toe van een gelegenheid tot het geven van open baar kleuteronderwijs verstoken is, wenselijk lijkt. Omtrent de voor de eerstkomende jaren te verwachten aan giften van kleuters uit deze wijk be staat echter nog onvoldoende zeker heid. De stijging van het aantal kleuters is ’t grootst in de Lemmerwegwijk-west zijde, wat mede verband houdt met de uitgifte van nieuwe woningen in het uitbreidingsplan Tinga. Aangenomen mag worden dat deze stijging zich de eerstkomende jaren nog zal voortzet- Natuurlijk kwamen ook de bestuurs- kosten in een aantal gemeenten, enkele kleine en grote, ter sprake. Het is be kend, dat deze kosten in een gemeen te als Sneek per inwoner aanzienlijk lager liggen dan in Wymbritseradeel. De gemeente Leeuwarden houdt zo vertelde de heer Bakker meer dan twee keer zo veel inwoners over dan het geval is in een kleine gemeente. De mensen zijn daar duur, maar nog niet duur genoeg! Sommige mensen voeren als bezwaar tegen de gemeente lijke herindeling aan, dat de democra tie hiermee zou worden ingekrompen; het wordt zo groot waardoor men het niet meer ziet. Anderen stad en platteland, dat i We moeten er overheen stappen, zo raadslid de aandachtige aanwezigen op het hart, dat we een ander soort mensen zijn, dan die uit de stad. Goed, als er twee kuituren uit voortkomen, dan zou ik er tegen zijn. Maar hoe is het? Wij willen toch pre cies het zelfde als de Snekers, van wie velen wel naar het platteland zouden willen. In verband hiermee merkte hij op, dat 5O“/o van de plattelandsbevol king niet daar woont, waar zij zijn ge boren. Ja, op sommige plaatsen ligt percentage nog hoger. De bevolking is onophoudelijk in beweging, ook was 30 Pinken 600,—, 800,—, 1900,— T0 Nuchtere kalveren 100, 160,—, 200,—, 290,—; 10 Bokken en geiten geen notering; Weide- en slachtschapen 90, 1555,—; 2,75, 3,60 gesl. gew. Weide en slachtlammeren 80,-, 145,; 5,50, 6,gesl. gew. Varkens en slachtbiggen 1,70, 2,00, 2,10, 2,25 levend; Kleine Biggen 60,f 70,—. Stemming. Gebruiksvee als vorige week; slachtvee staande prijzen; pin ken prijshoudend; nuchtere kalveren prijshoudend; wolveemarkt aan voer niet groot, prijshoudend; varkens en slachtbiggen prijshoudend; kleine big gen aanvoer kort. donderdags Dat de mensen behoefte aan een ge meenteraad hebben liet de heer Bak ker weten, toen hij opmerkte: We heb ben er profijt van, het is om ons wel zijn. Maar, al het vanwege de om vang van de gemeente beter is, dat zij bij een andere gemeente wordt in- gelijfd, dan moet dat gebeuren. Bepaal de bindingen binnen een gemeente zag hij niet. Welke inwoner van bijvoor beeld Ysbrechtum zou wel eens naar Tjalhuizum zijn geweest, omdat dat dorp tot dezelfde gemeente behoort? En toch horen deze twee dorpen eigen lijk bij elkaar. Ze maken beide deel uit van de gemeente Wymbritseradeel met haar ongeveer 10.000 zielen. De inleider zei te verwachten, dat dit aan tal in de toekomst nog kleiner zal worden. Als discussieleider trad op de heer D. Nauta, Heeg, terwijl voorts namens de groep „Progressyf Wymbritseradiel” sprak de heer J. D. Kuipers, Wouds end. Deze hield een soort propaganda- praatje voor zijn groep, die naar de heer Kuipers, vertelde er voor de „ge wone mensen die in het nauw zitten is”. Niet vrij van trots sprak hij over zijn succes in Scharnegoutum, waar een inwoner de beschikking wilde heb ben over een garage, doch telkens nul op het request kreeg, totenfin vult u het zelf maar aan. zen, waar de voorzieningen, midden stand e.d., behoorlijk goed zijn. De heer Kuipers, eveneens raadslid was van mening, dat de samenwerking in de raad geweldig is. Er wordt naar een ieder geluisterd. Hij zei het elders eens te hebben meegemaakt, dat de voorzitter niet naar de mening van de wethouders had gevraagd. Zoiets is bij ons heel anders. Maar ja, we moeten nog leren goede raadsleden te worden; we zijn in de minderheid, zijn nog amateurs, maar proberen er wat van te maken en op te komen voor de belangen van de gewone man. In aansluiting hierop zei de heer Bakker, dat in zijn groep ernaar wordt ge streefd, het verschil tussen het gemeen telijk apparaat en de inwoners van een gemeente te verkleinen. Hij vond, dat publieke aangelegenheden, ook openbaar moesten worden behandeld, en niet door het uitwisselen van brie ven. Er kan beter op de wensen van de mensen worden ingespeeld, dan voordien het geval was, aldus de heer Bakker, die besloot met: Maar veel mensen weten de weg niet, waarlangs ze het moeten spelen. ALS Wymbritseradeel bestaat uit 29 dorpen. Blauwhuis is er als laatste bijgekomen. Hoe ontstaat nu precies de onvrede in een gemeente, nwg de heer Bak ker zich af. Hij zei, dat de functie van de gemeente verandert. Wat ook ver andert, dat zijn de wensen van de ge meentenaren. Maar waarom ook moe ten wij ons tevreden stellen met een ton, in plaats van een normaal toilet. Waarom hebben wij geen gas. Als Sneek, IJlst en Wymbritseradeel één gemeente was geweest, zou bijvoor beeld Heeg al lang gasaansluiting neb ben gehad. Wij hebben, aldus de heer Bakker, hier enkele dingen niet, om dat we een plattelandsbevolking vor men, met Heeg, met haar 1500 inwo ners als grootste plaats. Als de ge meente indeling destijds anders was geweest, waren de verschillen zo groot niet geweest. Waat gaat het om? Wij willen het hier zo hebben, zoals het in de stad behoort te zijn. We willen onze kin deren de zelfde opleiding laten ven als de kinderen uit de stad. Voor Havo onderwijs zijn we aangewezen op scholen in Sneek, Bolsward of Heerenveen. En wat blijkt nu; het percentage leerlingen uit plaatsen, die op een afstand van meer dan 10 kilometer van deze steden liggen, is opvallend lager, dan .iet aantal uit de andere dorpen. Het raadslid zei, dat de organisatie van bepaalde dingen, zoals sociale aan gelegenheden in grotere gemeenten be ter van de grond kan komen dan in kleinere. De ambtenaren zitten hier met een handicap. Zij moeten name lijk van alles iets weten. Een echte specialist is er daarom ook niet bij, en zo die er wel is, dan zal hij na rloop van tijd naar een grotere ge meente vertrekken. Dit betekent, dat er minder deskundigheid is, dan er in een grotere gemeente kan zijn. Als bij voorbeeld hier iemand ziek wordt en een meisje verlaat de secretarie we gens huwelijk, dan is de bezetting al UITGEVERS: Drukkerij B. Doevendana n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-4X33, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-1X en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4X34, 4X35, XX47 Gironummer 93X730 REDAKT1E: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4X33 b.g.g. 3779 L. Jell erna, redakteur FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs-, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-53X3 ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 4,per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 6,— per half jaar (big vooruitbetaling). ADV ERTEN TI ETA R1EVÈN 17 cent per mm; ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-prijs De eerste van de twee discussieavon den, op touw gezet door de oppositie-, of zo u wilt aktiegroep Progressyf Wymbritseradiel, maandagavond in het Hervormd Gebouw te Heeg, mag ondanks de maar matige belangstel ling, als geslaagd worden beschouwd. Het had veel weg van het in Sneek bijna niet meer weg te denken Politiek Trefpunt, waarin naar bekend eerst enige tijd een inleider de microfoon tot ztfn beschikking heeft, na afloop waarvan er een discussie plaats vindt. Welnu, had het raadslid dr. G. Bak ker, Ysbrechtum, dan niet een micro foon voor handen - het was in de klei ne kring trouwens ook niet nodig - zijn praatje over het praatplan had al ler gehoor. Menigeen, onder wie oud- raadslid Gerding wilde nog een toelich ting op het door de heer Bakker mee gedeelde. Kortom, wat ons betreft krijgt deze eerste avond het stempel „geslaagd” mee, al had de opkomst van politiek geïnteresseerden wel wat groter mogen zijn, te meer gezien het op het programma staande onderwerp. blemen betrokken, maar zij hebben hierin te weinig inspraak. Wij menen, dat we in de gemeentelijke politiek be ter niet van een party, maar van een groep kunnen spreken, zo zei de heer Nauta. De eerste reacties na het verschijnen van het praatplan over de. wijziging van de gemeentegrenzen waren vrese lijk emotioneel, aldus begon de heer Bakker. In sommige gemeenten sprak men zelfs van onaanvaardbaar, maar daar is het toch nog lang niet aan toe, het is toch nog maar een praat plan. We moeten in kalmte en grote zakelijkheid ons tegenover dit stuk op- ögën gënömeTrïclitiijken?' Is‘Woudsen'd stellen. ^an ineens niet meer op de Water- -J geonenteerd? Blijkbaar! niet.Het raadslid was van mening, dat er te licht met deze richtlijnen wordt omgesprongen. De meren moe ten zo redeneert men zoveel mogelijk binnen één gemeente worden gebracht. Wij in Heeg nu krijgen hoe langer hoe meer met watersportrecreatie te ma ken. Men laat hier de gelegenheid om het meer tot één gemeente te rekenen vallen. De heer Bakker meende dan ook, dat er hier en daar met de ge meentegrenzen wordt gegoocheld. De kaarten vragen om een betere en nieu we inkleding. De conclusie was, dat het een voorlo pig praatplan is, en niet meer dan dat. De verdienste ervan, zo vond het raadslid, is dat de zaak aan de orde wordt gesteld. De heer Gerding vroeg zich af, of de wethouders van een klei ne gemeente de gemeentelijke zaken wel goed genoeg kunnen behartigen. De klemtoon wordt, zo antwoordde de inleider, in kleine gemeenten meren deels gelegd op het ambtelijke. Dat de wethouders veel minder deskundig zijn dan de burgemeester vond hij lo gisch. Immers, de burgemeester heeft de halve dag met deze problematiek te maken. In grotere gemeenten kun je, zo besloot de heer Bakker sterke tegenspelers in de gemeenteraad ma ken. Op de dinsdag in Sneek gehouden vee markt werden in totaal 2176 dieren dieren aangevoerd, te weten: 20 Melk-, en kalf koeien 1200, 1300,—, 1400,—; 60 Slachtkoeien f 3,00, 4,00, 4,40 gesl. gew. Het aantal kleuters van de openbare kleuterschool „Pompeblêd” aan het Kaatsland is de laatste tijd zodanig toegenomen dat op dit moment geen kleuters meer tot de school kunnen worden toegelaten. Gezien de aangif ten wordt binnen enkele maanden zelfs een wachtlijst verwacht van plm. 25 kinderen, die in verband met ruimte gebrek niet tot de school kunnen wor den toegelaten. B. en w. van Sneek z(jn daarom en mede op grond van de omstandigheid dat de bestaande school niet meer voor uitbreiding vatbaar is, tot de conclusie gekomen dat de stichting van en tweede openbare kleuterschool in de Lemmerwegwijk noodzakelijk is. Ingevolge de Kleuteronderwijswet be sluit de gemeenteraad niet eigener be weging tot de stichting van een open bare kleuterschool, wanneer niet blijkt dat de school zal worden bezocht door tenminste 30 kleuters, die bij de ope ning de leeftijd van tenminste vier jaar en ten hoogste vijf jaar en zes maanden hebben bereikt. In het alge meen verzet de wet er zich tegen dat voor de vaststelling van dit minimum aantal de kleuters worden medegeteld, die de door hen bezochte openbare kleu terschool zouden verlaten, terwijl voor hen in die school plaatsruimte beschik baar zou blijven. In het geval echter, waarin aanzienlijke toeneming of be langrijke verplaatsing van de bevol-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1