H I snekerWkoerier i i I L de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en van prikjes IJLST - i aan bestuurskundig onderzoek in Friesland Albert Kalsbeek maakte van 27 duizend z’n 17 de molen IB f.:.'B'-/ r« Het laatste signaal Binnenstad is verknoeid Nieuw aardgas-verdeelstation aan Almastraat Gemeente Sneek in bestuur van „Stichting dagverblijven gehandicapten Sneek e.o." D. Jac. van der Veer - Krite Snits - gehuldigd Bestemmingsplan „De Domp" na hearing op twee punten wijzigen B. en W. van Sneek willen meewerken v Na wijziging van statuten Wij ontvingen: <3 g INGEZONDEN 3 INDIEN RAAD SNEEK AKKOORD GAAT B. en W. vragen vaststelling - Aanlegplaats voor de watersport nabij Ijlst Wonderbrug wordt veiliger begaanbaar ’t Chr. Lemster Mannenkoor geeft uitvoering in Ijlst MAANDAG 18 JANUARI 1971 126e JAARGANG No. 5 ACTIECOMITé ZUIDWESTHOEK HOUDT GESPREKSAVOND OVER GEMEENTELIJKE HERINDELING Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o ij Noordelijk schiereiland in de Gaastmeer steunpunt voor de watersport F Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de W SNEEKER NIEUWSBLAD SNEEKER NIEUWSBLAD rt‘ r i donderdags en w. A. C. Mulders-Nauta Hengelo (O). Verschijnt: maandags moet neer- zonder nuttig is en voor haar medewerking verlenen. overeenkomst in het gebied rondom Gaastmeer, verzocht een plan op te stellen om op het noordelijk schierei land in het Gaastmeer, dat eigendom is van „De Marrekrite”, een steunpunt voor de watersport in te richten. In de structuurschets voor het Friese Me rengebied is in de aanleg van enkele tientallen van deze steunpunten voor- Welnu, één van de daartoe voorhan den zijnde mogelijkheden is het ma ken van molens, en wel van een groot aantal lucifersprikjes. De in de Kloos- terdwarsstraat wonende 27-jarige Al bert Kalsbeek is zo’n man, die zich in het maken daarvan reeds een knappe handigheid heeft verworven. Een week of twee geleden legde hij de laatste hand aan de hierbij afgebeelde tjasker, een kleine windmolen voor bemaling, Tegenwoordig, nu de mens steeds meer vrjje tijd krygt, beter in de gelegen heid wordt gesteld zich aan een hobby te wjjden, valt het lang niet iedereen even gemakkelijk in die vrije tijd be zig te zijn. Dit laatste impliceert niet, dat we daarom moeten treuren, en maar moeten gaan zitten afwachten en denken van: we zien wel wat er ko men gaat. Integendeel, het is goed, dat we steeds grotere kansen krijgen voorgeschoteld ons persoonljjk-hetzij geestelijk, hetzij lichamelijk en vult u het zelf maar verder aan, te ontwik kelen. Teneinde de totstandkoming van het dagverblijf zelf niet op te houden is de bedoelde stichting inmiddels door de ouderverenigingen en de verenigin gen voor maatschappelijk werk for meel in het leven geroepen, met open- lating van deelneming door de ge meente. ^voob i»m bh oïsthum Indien de raad zijn goedkeuring hecht aan ’•et voorstel van b. en w. zal op het i-rrein van de gemeentebedrijven aan de Almastraat een aardgas-ver deelstation worden gebouwd. Het sta tion zal een onderdeel zijn van de thans in uitvoering zijnde hogedruk- transportleiding door het Dompplan, die de beide aardgas-ontvangststations aan Oppenhuizerweg en de Alma straat aan elkaar zal koppelen. Deze voorzieningen zijn nodig om in de toekomst te kunnen voldoen aan de steeds groter wordende vraag naar aardgas. De heer D. Jac. van der Veer is woens dagavond ten overstaan van het pu bliek in Amicitia gehuldigd voor het feit dat hij achttien jaar sekretaris is geweest van de Krite Snits. Dat ge beurde in de pauze tussen het tweede en derde bedrijf van het blijspel ”De bern fan beppe’. De heer Van der Veer die bijzonder veel voor de Krite in Sneek heeft gedaan, had te kennen ge geven zijn funktie aan een ander over te willen dragen en hij zal in de ko mende vergadering van het kriite-be- situur dan ook afscheid nemen. Het be stuur stelde het echter op prijs de heer Vn der Veer ’’voor het front te huldigen en hem dank te zeggen voor het vele werk dait hij heeft gedaan. Hij werd toegesproken door de heer Pieter Atema die was verzezeld van mevr. Zonder van en de heer Schuurmans, beiden eveneens bestuurslid van de Krite Snits. Ook werd het woord ge voerd door mevrouw Wolthuizen en de heren J. Hofmeester en .R. H. Ferwer- da. De scheidende funktionaris kreeg cadeaus en bloemen. Ook mevrouw Van der Veer werd in de hulde be trokken. besloten met de plaatseljjke c.q. regio nale afdelingen van de landelijke ou derverenigingen Philadelphia, Helpt Elkander en Voor het zorgenkind de ’Stichting dagverblijven gehandicapten Sneek en omstreken” in het leven te roepen, welk besluit is goedgekeurd door gedeputeerde staten van Fries land bij besluit van 5 januari 1970. Inmiddels is echter de behoefte opge komen de samenstelling van het be stuur nader te bezien, mede in ver band met de wens de vertegenwoordi ging van de vier plaatselijke vereni gingen voor maatschappelijk werk zo danig uit breiden dat deze verenigin gen elk een bestuurslid kunnen benoe men. Over het aantal door de gemeen te aan te wijzen bestuursleden is ech ter enig verschil van mening ontstaan. Het recreatieschap „De Marrekrite” heeft het ingenieursbureau „Oranje woud”, dat bezig is een plan voor te bereiden voor een ruilverkaveling bij tot 4500 m3 per uur, zodat hei. vangststation aan de Almastraat 22500 m3 geschikt zal Een en ander kan gerealiseerd den door de in de aanhef te treffen maatregel. Door de bouw van het nieuwe verdeel station kan een van de beide gashou ders buiten gebruik worden gesteld. Deze zal dan kunnen worden omge bouwd ten behoeve van de reinwater- opslag. Eveneens kan het bestaande lagedruk-verdeelstation buiten wer- 1 .ng worden gesteld. Met de hierdoor vrijkomende ruimte zal kunnen wor den voorzien in de behoefte aan kan toorruimte voor de technische dienst. De kosten van de bouw van het sta tion worden met inbegrip van de bij komende werken geraamd op 50.020,- laste van de exploitatie van het gas bedrijf worden voordien. Aangenomen kan n.l. worden dat de exploitatie over 1970 en 1971 zodanig resultaat op leveren. dat het mogelijk zal zijn uit de winst over genoemde jaren respec tievelijk 24.000,en 26.520,voor ’t beoogde doel te reserveren. De kos ten van de technische inrichting met iiAagrip van het opstellen van een z.g. odorisatieinstallatie, geschikt voor een capaciteit van ca 35000 m3 per uur, in de bestaande regelruimte, worden geraamd op 164.580, zien, verspreid over het gehele Friese merengebied. De steunpunten zullen de watersporters meer bieden dan al leen een aanleg- en liggelegenheid, maar veel minder geoutilleerd zijn dan een watersportcentrum van de gering ste orde. Behalve aanleggelegenheid zullen de steunpunten uitgerust zijn met eenvoudige sanitaire voorzienin gen en gelegenheid bieden voor het opzetten van een aantal tenten als aan vullende slaapgelegenheid. In verband met de vrij sterke afslag zal het waarschijnlijk nodig zijn de oevers van het schiereiland van een bescherming te voorzien. Donderdagavond zullen de christelijke muziekvereniging ’Concordia’ uit IJlst en het christelijk Lemsteir mannenkoor een uitvoering geven in het Ijlster „Mienskipshüs”. Zowel het koor als het korps staan onder leiding van de heer H. v*n der Meer. Het concert begint ’s avonds om kwart voor acht. moment dat het bevel ertoe werd ge geven. Een zonderling smaldeel, een atoom- onderzeeboot van de VS, een afgeleef de Syrische trawler en een miniatuur- onderzeeboot werd er op uitgestuurd om een nog vreemdere passagier af te halen: een vroegere premier van de Sovjet-Unie, begeleid door een Ameri kaan die voor de Russen gespioneerd had en een dappere Russische vrouw, die haar eigen redenen had om hem te helpen. Het was een gevaalijke onder neming en de directe lijn tussen het Witte Huis en het Kremlin knetterde van wederzijdse dreigementen. ”Het laatste signaal” is geladen met spanning en avontuur. De lezer wordt binnengevoerd in ’t Kremlin zelf, be leeft een adembenemende vlucht en een achtervolging door het Russische land Hij betreedt het Witte Huis, het Penta gon en een verongelukte onderzeeboot diep onder de zeespiegel. Men beleefd eveneens een even verrasseende als tra gische ontknoping.. Keith Wheeler is een van de belang rijkste stafleden van Life. zoals Van Dale het in zijn omvangrij ke woordenboek uitdrukt. Al een zes-, zevental jaren houdt deze bouwvakker zich in zijn vrije tijd bezig met het vervaardigen van deze molens, het nu gereedgekomen en in zijn woning ge maakte produkt was het 17de exem plaar van de heer Kalsbeek. Hij heeft er zeven maanden over gedaan. Elke dag, zo vertelde hij ons, heb ik eraan gewerkt; natuurlijk niet elke dag even lang. Zo heeft hij er vorig jaar gedu rende drie maanden van ’s morgens acht tot ’s avonds half tien aan zitten lijmen, de overige maanden was hij zaterdags en zondags en door de week steeds ’s avonds ermee aan het werk. Hij had hiervoor welgeteld zevenen twintig duizend lucifersprikjes (niet alle even lang) en onder meer ook 1 a 1% liter lijm nodig. De meest omvang rijke door hem gemaakte molen even wel kostte hem - schrikt u niet - veer tig duizend prikes. Denk niet, dat dit geschatte aantallen zijn, want de heer Kalsbeek liet ons weten, dat ze wel degelijk geteld zijn, vandaar. Hij houdt onderzoek voor de hele provincie. B. en. w. van Sneek zijn, gezien de hui dige problematiek en mede gezien het rpport inzake ’n nieuwe bestuur lijke indeling van mening dat het in stellen van ’n dergelijk onderzoek bij stellen de raad hieraan te Het raadslid C. Meijer heeft vorige maand vragen aan burgemeester en wethouders gesteld over de Wonder brug, bij de Waterpoortsgracht. Deze schrifteUjke vragen publiceerden wij destijds in ons blad. In antwoord op die vragen delen b. en w. van Sneek mede, dat gebleken is dat de constructie van de brug in derdaad het gebruik daarvan, vooral voor oudere mensen, bemoeilijkt. B. en w. hebben zich beraden over de vraag hoe de begaanbaarheid van de brug kan worden verbeterd. Het blijkt mo gelijk op vrij eenvoudige wijze over de relft van de breedte van de brug- treden aan te brengen. Het college is voornemens deze verbetering, zodra dit mogelijk is, te realiseren. Gaarne zou ik mijn adhesie willen betuigen aangaande het artikel van de h?er Halbertsma van uw blad van donderdag 6 jan. j.l. Als oud-Sneek- ster ben ik het volkomen eens met de ze schrijver. Bij ieder bezoek aan Sneek valt het mij steeds opnieuw op hoe de binnenstad is verknoeid. Wa1 Sneek aan de buitenwijken her’’* ik aan de De Sneker raad heeft eind vorig jaar Na overleg met de vertegenwoordigers van de genoemde instellingen stellen b. en w. thans voor aan deze stichting deel te nemen onder aanpassing van de statuten in die zin, dat de gemeen te Sneek bevoegd is drie bestuursle den te benoemen, waarvan twee uit de raad en één uit het college van bur gemeester en wethouders. Dit is overeenkomstig een voorstel van het huidige stichtingsbestuur zoals dat in een ontwerp tot wijziging van de statuten van de „Stichting dagverblij ven gehandicapten Sneek en Omstre ken” is opgenomen. In de onitwerp-wijzigingen wordt door het stichtingsbestuur echter ook een nieuw vijfde lid van artikel 7 voorge steld, waarin wordt bepaald dat een eventueel in het stichtingsbestuur te benoemen bestuurslid van de Sociale Werkplaats Finkenburg geen stem recht heeft als het bestuur moet be slissen over het al dan niet opnemen van een pupil in het dagverblijf. Afgezien van het feit dat het bestuur zich nooit over al dan niet opneming van een pupil in het dagverblijf zal behoeven uit te spreken, omdat deze beslissing ingevolge de Voorlopige sub sidieregeling dagverblijven aan het team van deskundigen is voorbehou den, en de voorgestelde bepaling dus geen praktisch effect kan hebben, ach ten b. en w. haar discriminerend. B. en W. adviseren de raad derhalve het weglaten van dit artikellid als voor waarde te stellen voor de deelneming van de gemeente. s® Het bestuur van de Afdeling Friesland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft zich tot alle Friese gemeentebesturen gewend met het voorstel dat door de gezamenlijke F.iese gemeenten een collectieve op dracht aan de Vereniging van Neder landse Gemeenten wordt verleend tot het instellen van een bestuurskundig In verband met deze sterk dóórzet tende stijging kan niet meer worden volstaan met de minimum-afgifte van 2 m3 per aansluiting, maar dient de ze te worden gebracht op 3 m3. In Sneek bedraagt het aantal gasverbrui kers rond 8400, terwijl ook de dorpen Oppenhuizen, Scharnegoutum, Ultwel- lingerga en IJsbrechtum door de Sne ker ontvangststations worden beleverd. Het aantal aansluitingen hier bedraagt o; -’eveer 600. De per uur beschikbaar te stellen capaciteit dient derhalve ge steld te worden op 27.000 m3. De ca paciteit van het station aan de Op penhuizerweg kan worden opgevoerd zodat het ont- VOOF moeten zijn. wor- Het laatste signaal, met als ondertitel de ontvoering van een Russische ex-pre- mier door de Amerikaanse marine, is de geschiedenis van een internationale crisis en van de ongelooflijke gebeur tenissen, die eraan voorafgingen - het spannende en uiterst boeiende, maar toch ook roerend verhaal van een con frontatie in vredestijd tussen Amerika en de Sovjet-Unie. Keith Wheeler le verde hiermee een geweldige bijdrage in het inzicht in de verhoudingen tus sen Washington en Moskou. Het boek ligt voor 15.90 in de boekhandel. Het werk wordt uitgegeven door Hollandia N.V. te Baarn. Het laatste signaal is ook het mense lijke verhaal van de commandant en de bemanning van een onderzeeboot, uitgezonden op een zo onmogelijke ope ratie, dat eigenlijk het noodsinaal ge klonken had moeten hebben op het stelde termijn diend. B. en w. van Sneek stellen de raad voor tot vaststelling over te gaan, aanlegplaats ijlst De aan het doen instellen van een be stuurskundig onderzoek verbonden kosten worden geraamd op ƒ400,000,- 450.000,hetgeen neerkomt op on geveer ƒ1,- per inw. Getracht wordt een rijksbijdrage van 0,30 per in woner te krijgen. Indien een collectie ve opdracht wordt verleend zullen de kosten voor de gemeente Sneek naar raming 19.000,bedragen. Met het onderzoek zal een termijn van onge veer twee jaar gemoeid zijn. Het onderzoek betreft in de eerste plaats de wijze, waarop de lokale ge meentebesturen werken, welke funk- ties en tekortkomingen daarin voorko men en welke oplossingen men zelf daarvoor heeft gezocht (b.v. gemeen schappelijke regelingen). Vanuit de confrontatie van dit huidige functione ren met de ontwikkelingen, die in de samenleving plaatsvinden, moet voorts worden gezocht naar de best mogelr- ke lokale bestuursorganisaties, waar bij met name ook aan de mogelijk heid van gewestvorming aandacht zal moeten worden geschonken. Het dagelijks bestuur van het rechts persoonlijk bezittend lichaam „Zuid west Friesland” heeft er bij de be sturen van de deelnemende gemeenten namens het algemene bestuur van het lichaam op aangedrongen mee te wer ken aan het verlenen van een collec tieve opdracht. De resultaten van het onderzoek zouden van belang kunnen zijn voor de ontwikkeling van de Zuidwesthoek. Het recreatieschap „De Marrekrite” heeft besloten aan „It Soal” bij de sluis te Workum en nabij IJlst aan legplaatsen te realiseren voor de wa tersport. Het betreft hier een proefne ming met twee aanlegplaatsen, be doeld om ervaringen op te doen voor de eventuele opstelling en uitvoering van een totaalplan voor de inrichting van aanlegplaatsen voor de watersport dorpen en steden. Deze aanlegplaat sen zijn speciaal bedoeld om de trek kende watersporter de gelegenheid te bieden zijn boot tijdelijk af te meren en achter te laten voor het doen van inkopen. In - nuari 1970 werd bij de Friese ge meentebesturen, die zijn aangesloten bij „De Marrekrite”, de behoefte ge peild aan dergelijke aanlegplaatsen. Elf gemeentebesturen toonden toen belangstelling voor één of meer aan legplaatsen. VERKOCHT Wat hij met de vorige zestien molens heeft gedaan? Wel hij heeft ze alle van de hand gedaan, tegen prijzen varië rende van 5 tot 9 honderd gulden, maar aldus de heer Kalsbeek als ik ’t overigens niet bekende, grote aantal uren dat ik er aan gewerkt heb in acht neem, dan zijn deze bedragen eigen lijk nog niets. En dat hij een perfec tionist is wordt duidelijk als men weet dat hij in de molens licht heeft aan gebracht en in de vertrekjes meubilair heeft geplaatst, nou ja, in ’t klein na tuurlijk. Er heeft zich voor deze ze ventien molen nog geen koper, c.q. 1 e- langstellende bij de heer Kalsbeek ge meld. Dit kan hem echter niet beletten b nnen niet al te lange tijd opnieuw aan de slag te gaan. Op 29 juni van het vorig jaar is over het ontwerp-bestemmingsplan „De Domp” een openbare hearing gehou den. Naar aanleiding van de tijden: deze hoorzitting geopperde bezwaren is het ontwerp-pian voor de tervisie legging op twee punten gewijzigd. De eerste wijziging betreft een reser vering van grondstroken langs de Hou- kesloot en het Jachthavenkanaal ten behoeve van een mogelijke verbreding van deze kanalen in de toekomst: voorshands kunnen deze grondstroken worden verhuurd. De tweede wijziging omvat het projecteren van een drietal insteekhavens aan het Jachthavenka naal, teneinde de bungalowterreinen aan het vaarwater te laten grenzen, waardoor kan worden voorkomen dat de scheepvaart in het kanaal wordt bemoeilijkt door gemeerde vaartuigen. Het bestemmingsplan wordt begrensd door de Houkesloot, het Jachthaven kanaal, de Oudvaart en de geprojec teerde stede! rondweg, die zal aan sluiten op de Groene Dijk. In het plan i.' ruimte voor ongeveer 584 wonin gen, twee lagere scholen en eventueel een gymnastieklokaal, een klein win kelcentrum, een jachthaven en eer kampeerterrein. Tegen het ter inzage gelegde ontwerp plan zijn binnen de wettelijke vastge- geen bezwaren Inge- wonnen ik aan de stadsfeenne) heeft het in de binnenstad aan schoon heid verloren. Zoals de foto de Wes ter Singel en de Kerkgracht laat zien kan ik mij deze situatie duidelijk her inneren. Dat vele bomen langs de grachten moesten verdwijnen voor het verkeer, was misschien noodzakelijk. Maar volgens mij zou de Kerkgracht (vroeger Bolwerk) ook iedeaal zijn voor een boomrijke omgeving. Even als het Schaapmarktplein, vroeger om ringd door statige bomen en in het midden de muziektent. In Sneek rijzen de antiquairs als paddestoelen uit de grond, een passerende entourage zou hen daar zeker geen kwaad doen. Wat was vroeger de Singel een mooi gedeelte van de stad. Nu de gracht gedempt is komen de kale gevels om een beter uiterlijk vragend naar vo ren! Nu het zgn. praatplan tot herindeling van de gemeenten in Friesland is ver schenen, schijnt ons het ogenblik te zijn aangebroken, de voorwaarden te bevorderen, die er toe kunnen leiden, op het juiste moment de stem des volks te laten horen. Naar onze me ning zijn hier alle levensvragen van onze Zuidwesthoek in het geding. Om de belangrijkste te noemen, zullen bij deze schaalvergroting de kleine plaat sen, wezenlijk bestanddeel van dit unie ke gebied, niet nog meer in het ge drang komen dan nu al het geval is? Zullen grotere plaatsen, die nu nog een centrumfunctie vervullen, niet hetzelf de lot ondergaan, als er straks maar b.v. twee van zulke plaatsen overblij ven? Moeten we bereid zijn, dit te aan vaarden terwille van de onmiskenbare voordelen van schaalvergroting? Maar zal dan onze Zuidwesthoek nog zich zelf blijven, of zullen we verdwijnen in de kleurloosheid, die we dan toch wel allemaal als een te groot offer zouden beschouwen? Of is er ’n mogelijkheid, de kool en de geit te sparen, en zouden er verbeteringen te verwachten zijn zonder verlies van identiteit? Om dit te kunnen bezien, hebben we voorlichting nodig. Ons comité heeft deskundige voorlichting al enige keren gevraagd en gekregen. Nu roepen we u allemaal, uw volledige besturen op, om samon deze vragen te bekijken. We vonden Drs. Faber, bestuursdeskundi- ge van de Fryske Akademy en een van de samenstellers van het rapport, Drs. Groot van Sudergoa en Drs. Mul der, lid van de Prov. Staten, bereid, ons daarbij te helpen en wel op woens dag 10 februari te 20 uur in de Klink te Koudum. Eendracht vas onze kracht in de Spoorwegactie; eendracht en kennis van zaken. Deze kwestie is minstens even belangrijk. Wij willen de winst behouden, maar we willen meer! Daarom besteedden wij al 3 avonden aan deze zaak. Nu willen we verder samen met u. Laat geen enkele echte Zuidwesthoe ken ontbreken. We rekenen op uw in zicht. Gelukkig heeft Sneek nog mooie his torische hoekjes. Ik denk aan de Wa terpoort en het Hoogend en verder het prachtige bruggetje de „Laatste Stui ver” met op de hoek het huis van Ligthart De wandeling langs de Zwette is mooi aangelegd, helaas is het pad vanaf de Berkenlaan tot voor bij de ijsbaan in zo’n miserabele toes tand, dat men bij iedere stap kijken, waar men zijn voet kan zetten. zich bij het maken ervan uiteraard wel aan bepaalde modellen, zoals de ze veel in Groningen staande tjasker, maar heeft bij zijn hobby niet een te kening, foto of wat dan ook bij de hand. OHfcl.il 0r«ui «u 6 JHHK, WTHIUIfttUBHl UUT SSSJSJSfi-Z O nuu, <tMU. HJMJlfrfliotttf!! UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendana n.v ADMINISTRATIE: Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2247 Gironummer 932730 REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur POTOREDAKTIE: Studio Gei Dijs1, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 4,per half laar (bij vooruitbetaling Postabonnementen j 6, per half jaar f bij vooruitbetaling 1 ADVERTENT1ETAE1EVEN 17 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-prijs

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1