IJLST snekerWoerier l i i 1 a p tb Inkomstenstijging van ruim een miljoen gulden, uitgavenstijging echter even groot i de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en van Frysk Orkest met klassiek en romantisch programma in Amicitia BESPRAK ADVIESLIJST VAN HET HOOFDBESTUUR over komende volkstelling Toespraak van mr. Rood, Amsterdam STATENKRING C.H.U. SNEEK E.O, Verkopingen I I INGEZONDEN Doede Smith veertig jaar bij Nederlandtche Svcmwp- a&n BENOEMD Bijeenkomst Humanistisch Verbond, gemeenschap Sneek ARTIESTENPALET ZATERDAG IN AMICITIA ■MHEi Motelgesprek te Heerenvee» Clandestiene zenders opgespoord Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de ■Bah ■01 y SNEEKER NIEUWSBLAD p Gemeente Sneek heeft en sluitende begroting voor 1971 ziekenhuis. '’«an en waarvan geringer lijkt te donderdags en Verschijnt: maandags DONDERDAG 21 JANUARI 1971 126e JAARGANG No. 6 Het R. J. H. (Naam en adres bij redaktie bekend). Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o On dinsdag 26 januari a.s. om 8 uur s avonds zal het Frysk Orkest o.l.v. Libor Pesek in Amicitia te Sneek zijn eerste koncert in het jaar 1971 geven. Een klassiek en romantisch program ma, dat bljjkt uit de aankondigingen en deze muziekstijlen staan altijd ga rant voor een grote publieke belang stelling. de 19-jarige automonteur A.H. - verwar- - H.X.M.F. uit Lutten- berg en de 34-jarige tractorchauffeur G.J. uit Ommen. voor de zich nu gezamen- NIXUW8 ÏN ADVBKTBNTIKBLAD^ ^VOOB SNEEK EN OM8TUM or- on- recrea- [f' verkiesbare plaats te krijgen dienen de afdelingen zoveel mogelijk aanwe zig te zijn op de a.s. groepsvergade ring te Leeuwarden op zaterdag 30 januari. Enkele afdelingen, die de verplichte UITGEVERS: Drukkerij B. Doevendans n.v ADMINISTRATIE: Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2247 Gironummer 932730 REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 3779 L. Jellema, redakteur EOTOREDAKTIE. .Studio Gei Dijs Sclioolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 I Begonnen wordt met de prachtige, ef- fektvolle ouverture „Le Carnaval Ro main” van Hector Berlioz, een werk voor groot orkest. Echte opera-mu- ziek, waarvan de muzikale gegevens komen uit de opera Benvenuto Cellini, feestelijk en briljant met een fraaie solo van de engelse hoorn (althobo). Het „artiestenpalet” brengt aanstaan de zaterdag in het Amicitia theater voor de tweede keer een ontspannings- programma voor leden van de afde ling Sneek van de Katholieke Bond van Bejaarden. Medewerkenden aan dit programma zijn: Accordeonist An- dré Telderman, zangeres Rosina Lou- waars, H. Hoving (auteur van onder meer „Juf, daar zit een weduwe in de boom”) met vrolijke kinderhumor, het zangtrio The Geritha’s, de gooche laar Nico Burco en het komische Goldiside Trio, bekend van hun plaat „Tilly”. De produktie. van dit program ma, dat zaterdag begint om kwart voor twee berust bij de heer Victor Conselman. De solist van de avond, de pianist Tamas Vasary, is een kunstenaar van wereldformaat. Van oorsprong Hon gaar speelde hij o.a. in Leningrad en Moskou. In 1961 maakte hij zijn de buut in het Westen, in Londen. In het zelfde jaar debuteerde hij in Amerika met het beroemde Cleveland Orkest O1..V. George Szell in de Carnegie Hall. Zijn grammofoonplaten (D.G.G.) zijn over de gehele wereld bekend. In oktober en november vorig jaar maak te hij opnieuw een toernee in Ameri ka. Met het Frysk Orkest speelt hij het pianokoncert in A, K.V. 488 van W. A. Mozart. De bijnaam van het koncert „Voorjaarskoncert” zal het wellicht danken aan de zonnige eerste en derde delen. Het middendeel is van een onvergefelijke schoonheid. Na de pauze opnieuw volledige ro mantiek. Allereerst een aantal delen uit de balletmuziek van P. I. Tschai- kowsky, vreugdevolle en onvergetelij ke muziek. Het concert wordt beslo ten met de Préludes van F. Liszt. „Les Préludes” van Liszt is geïnspi reerd op het gedicht „Meditations poétiques” van Lamartine. Hier volgt de inhoud van het programma: „Wat is ons leven anders als een serie pre- ludiën voor het onbekende lied, waar van de Dood de eerste plechtige noot doet klinken? De Liefde is de betove rende dageraad van ieders bestaan. Doch het noodlot onderbreekt meestal het eerste geluk met zijn stormen, die de schoonste illusies verstoren. Daarna verlangt de gewonde ziel naar de genezende rust van het land leven. Maar een langdurige rust te midden der natuur is de mens niet gegund. Zodra de strijdtrompet het signaal tot de aanval blaast, zal hij, van welke aard de strijd ook moge zijn, zijn post in de frontlinie betrek ken en al worstelend zichzelf terugvin den in het volle bezit van zijn kracht”. De vier episodes: liefde, leed, herstel en strijd zijn in de muziek duidelijk te volgen. Voor een goed bezette zaal hield 17 januari j.l. het Humanistisch Verbond, gemeenschap Sneek een bijeenkomst, met als spreker Mr. M. G. Rood, al gemeen voorzitter van het Verbond over het onderwerp: „Humanisten over de komende volkstelling”. De komende volkstelling (28 februari a.s.) heeft, zo ving spreker zijn toe spraak aan, voor ons twee invalshoe ken van interesse. In de eerste plaats is dat d“ vraagstelling over de kerke lijke gezindte. In de tweede plaats be treft dat de waarborgen voor de pri vacy van ieder die deelneemt. Een deelneming is, krachtens een aparte wet, verplicht. dat de verschillende sectoren niet lan ger als zelfstandige terreinen moeten worden beschouwd maar dat, gelet op de vele raakvlakken en de onder linge samenhang, aan een integraal welzijnsbeleid niet kan worden ontko men. De stijging van de uitgaven voor so ciale zorg neemt dermate grote vor men aan, dat de regering heeft be sloten de budgettaire verantwoorde lijkheid voor een aantal onderdelen mede te aanvaarden, aldus staat in de memoire van toelichting. Voor Sneek zou een billijke oplossing wor den verkregen indien de vermenigvul digingsfactor zou worden afgeschaft en de uitkering van de factor sociale zorg zou worden gebaseerd op de wer kelijke uitgaven over het uitkerings jaar. De inkomstenstijging uit hoofde van de financiële verhoudingswet tus sen het rijk en de gemeenten bedraagt naar raming 784.700,De hogere inkomsten wegens eigen heffingen be dragen f 179.500,De inkomstenstij ging uit andere hoofde bedraagt 200.700,Tegenover de inkomsten stijging van in totaal f 1.104.900, staat eveneens een in sterke mate ge stegen uitgavenpeil. De personeelskos ten zijn, vergeleken met 1970, met Gisteren was het op de kop af veertig jaar geleden, dat de nu 65-jarige aan de Bolswarderweg (langs de spoorlijn) wonende heer D. Smith bij de NS in dienst trad. Hij begon zijn loopbaan in Leeuwarden, waar hij 2 jaar in de loc.loods werkzaam was. Daarna is hij overgegaan naar „weg met werken”, werk langs de spoorlijn. In 1942 werd hij over geplaatst naar de reis en goederendienst. Toen is hij ook in Sneek komen wonen. 11 jaar later ging de heer Smith over in brug- wachtersdienst welk werk hij tot 1961 heeft verricht. In dat jaar stapte hij weer over op de rangeerdienst. Ik heb dat altijd liever gedaan, vertelde de heer Smith. Volgende week maandag, de 25ste legt hij er het bijltje bij neer. Officieel echter gaat hij begin volgende maand met pensioen. Gistermorgen is de heer Smith thuis door de directie, in de persoon van de rayonchef, de heer O. v. Popering uit Leeuwarden gehuldigd. Als blijk van waardering werd hem daarbij een enveloppe met inhoud en een diascherm aangeboden. Mevrouw Smith werd royaal in de bloemetjes gezet. Later op de dag hebben nog vele collega’s de heer en mevrouw Smith de hand gedrukt. (foto Studio Ger Dijs) ■f n De kerkeljjke gezindte Hoewel wij al in augustus 1967 het overleg met het C.B.S. over deze vraagstelling openden, is zij voor ons uiterst onbevredigend gebleven. Men heeft een kleine wijziging gebracht in de oorspronkelijke vraag maar wij hebben niet nagelaten te laten weten dat wij het daar niet mee eens zijn. Om die reden is het bevreemdend dat door de regering aan de Tweede Ka mer is meegedeeld dat met ons hier over overeenstemming is bereikt. Wij kunnen de vraagstelling slechts als zuivere discriminatie van buitenkerke lijken in het algemeen en humanisten in het bijzonder zien, omdat: a. gevraagd wordt naar kerkelijke ge zindte i.p.v. naar die gezindte of le vensovertuiging. b. de kerkelijke gezindte op de voor kant van de kaart dient te worden in gevuld maar goedgunstig de achter kant beschikbaar is als u „humanist” wilt invullen. c de numeriek grootste groepen (vol gens de regering) slechts een hokje hoeven aan te kruisen doch daartoe ook b.v. de vrijgemaakt gereformeer den behoren en die bij de Margriet- enquête „God in Nederland” 2% kre gen en de humanisten 7%. d voor kinderen onder 18 jaar het ge zinshoofd moet invullen en de doop voldoende is om voor het betrokken kind die kerkelijke gezindte te moe ten opgeven. Bij humanisten daarente gen is te verwachten dat vader meent zijn kind geen etiket te moeten op plakken, afwachtend wat het t.z.t. zelf zal kiezen. e. de anonimiteit geenszins is gewaar borgd zodat speciaal in overwegend De heer L. Koster, 2e ambtenaar ter gelovige kleinere plaatsen, humanis- secretarie van IJlsit is benoemd in de ten zullen kunnen vrezen zich zelf rang van commies ter secretarie van schade te doen door voor hun over- de gemeente Wymbritseradeel. rond 406.200,toegenomen. De uit de investeringen voortvloeiende finan cieringslasten, rente en afschrijving, stegen met rond 79.900,De kos ten wegens bestemmings- en struc tuurplannen zijn f 27.500,hoger ge raamd voor kosten van voorlichting is 17.500,— geraamd. Het basison derwijs vraagt 134.800,meer, ter wijl de kosten van het buitengewoon onderwijs f 33.200,— hoger zijn ge raamd. Zo zijn er nog tal van pos ten die hoger geraamd moesten wor den dan in 1970. Al met al wordt de inkomstenstijging van ruim een mil joen gulden teniet gedaan door een even grote stijging van de uitgaven. TOEKOMSTIG BELEID Behalve al deze cijfers geven b. en w. in hun toelichting een visie op het toekomstig beleid. Daarbij komen ver schillende zaken aan de orde, die wij in de volgende nummers uitvoeriger zullen bespreken. Zo zeggen b. en w. dat onze samenleving in verschillen de sectoren steeds meer de noodzaak doet gevoelen van een systematisch beleid, mede gebaseerd op een plan ning op lange termijn. Sneek dient zich in ernstige mate te bezinnen op het in de toekomst te voeren beleid. Wat het zg. „open huis” betreft, mer ken b. en w. op in beginsel wel voor een zodanige vorm van voorlichting te voelen. Gezien echter het ruimte gebrek is verwezenlijking van plannen dienaangaande op dit ogenblik nog niet mogelijk. Aan de nieuw ingeze tenen zal aandacht worden geschon ken in een op 9 maart a.s. te hou den bijeenkomst in het stadhuis. Het wondt van belang geacht zo nu en dan de nieuwe inwoners van Sneek de gasten te doen zijn van het ge meentebestuur. Ook overigens zal het verstrekken van informatie aan de nieuw ingezetenen in de uitwerking van de voorlichtingsplannen worden betrokken. Voorlichting van nieuwe <j nge) kiezers staat eveneens op het programma. Aan het vraagstuk van de inspraak van de bevolking zal dit jaar de nodige aandacht worden ge schonken. B. en w. besteden eveneens veel aandacht aan de gezondheidszorg, de woningbouw, de ruimtelijke dening, de woningvoorraad, het derwijs, de cultuur, sport en tie, jeugdwerk, maatschappelijk wel zijn en welzijnsbeleid. Wij hopen hier op nader uitvoeriger terug te komen. B. en w. merken tot slot nog op dat steeds meer de overtuiging veld wint en w. op de wet tot wijziging van inzake gemeentelijke belastingen. Deze wet meer een verruiming van het gemeen telijk belastinggebied. In 1- van de door de nieuwe geboden mogelijkheden gebruik Zondag a.s. wordt het volgende ge sprek ingeleid door Ds. H. J. N. Zui- dersma te Leeuwarden. Als uitgangs punten stelt Ds. Zuidersma: - Voor God zijn alle mensen gelijk gelijkwaardig en dat is op zich 'al een principe van rechtvaardiging van in spraak. - Wil het goed zijn dan moet de kerk een ontmoetingspunt zijn op gelijk ni veau. In theorie pleit Ds. Zuidersma dus voor algemeen priesterschap voor alle gelovigen. ’t Is een feit dat je bepaalde institu tionele vormen nodig hebt (organisa tie, informatie, gespecialiseerde vak kennis enz.). Je komt dan op prakti sche moeilijkheden bij het algemeen priesterschap en daardoor ook bij de inspraak. Ds. Zuidersma ziet het als taak en plicht om met heit gegeven ideaal en de vaak verdrietige praktijk van ie dere dag toch een positieve inspraak te realiseren. Het thema van dit gesprek is: Mo gen wij ook nog meepraten? IV in de kerk. Het thema voor volgende week: Mo gen wij ook nog meepraten? V in het ----mia, „w a sïUJ Wymbritseradeel let op uw saeck! In aansluiting op mijn ingezonden stuk van vorige week donderdag in het Sneeker Nieuwsblad; werd mij door de redaktle van dit blad een schrijven ter hand gesteld van de 2e secretaris van de Vereniging Sneker Zakenlieden. Dit schrijven heeft mij zeer goed ge- zaan en het is voor ons als kleine zelfstandigen een hele geruststelling dat via de Sneker Zakenlieden deze zaak op hoog niveau zal worden uit zocht. Wat mij echter zeer verwonderd heeft is dat de Gemeente Wymbritseradeel, ondanks het verzoek van de Sneker Zakenlieden gevoerd met wethouder Veldhuis, toch vergunning verstrekt voor deze verkapte verkopingen door geerechtsdeuirwaarders. Hiermede dient de heer Veldhuis hert gemeentebelang zeer zeker niet. Hopenlijk zullen de heren raadsleden in de eerstvolgende raadsvergadering hier eens vragen o- ver gaan stellen, waarbij dan tevens het standpunt van het college van b. en w. zal kunnen worden bepaald. Ik ben er zeer benieuwd naar. Sneker Zakenlieden en redaktie har telijk dank voor jullie medewerking in dezen. Het doet je goed te weten dat je niet alleen staat in dergelijke ge vallen. kortgeleden verschenen In het afgelopen weekeinde hebben de bepalingen ambtenaren van de Bijzondere Radio- en provinciale dienst van PTT in samenwerking met beoogt onder- diverse Rijkspolitiekorpsen de clande- - stiene zenders „Zwarte Japie”, „Hec- hoeverre tor vanaf Zwolle” en „Concordia van wetgeving af Meppel” opgespoord en in beslag zal genomen. moeten worden gemaakt is thans nog Proces-verbaal werd opgemaakt tegen niet te zeggen. Verschillende factoren resp. c. o.a. kosten van bepaalde voorzienin- M. uit Dalfsen, de 20-jarige gen voor rekening van het rijk en de mingsmonteur H.X.M.F. uit provincie, spelen hierbij een rol. 1. j ABONNEMENTEN Abonnementsgela f 4,per half iaat bij vooruitbetaling.1 Postabonnementen 6, pet hall mm t bij vooruitbetaling 1 ADV EKTENI IETaKIEV EN n v.ent per mm. ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bi] kontrakt lagere mm-prys financiële bijdragen nog niet hebben voldaan, zullen nog eens extra hier op worden gewezen. Vertegenwoordigers uit C.H.J.O. pleit ten voor een betere plaats van hun i.ivoriete kandidaat: Jac, Heijsken. Het niet op de lijst voorkomen van Dr. H. A. Schuring bevreemdde ver schillende aanwezigen. Hierop volgde i een nadere uiteenzetting over een be paald motief. Een provinciale aanpak van de propa ganda in samenwerking met A.R. en K.V.P. is ditmaal andere. Elke afde ling wordt daarin geheel vrij gelaten. Het provinciaal propaganda commité der C.H.U. heeft voor de Z.W.-hoek van Friesland enkele grotere bijeen komsten gepland. Op 22 januari hoopt in Balk te spreken de heer Jac. Heijs- sen Op 15 maart in Sneek de staats secretaris de heer Mr. C. van Veen. Op 1 april in Koudum de staatssecre taris de heer Dr. R. Kruisinga. In verband met de uitvoerige gedach tenwisseling over deze punten, was de heer H. M. Gerbrandij bereid zijn re feraat over de nieuwe bestuursvorum van Friesland uit te stellen tot zwer- dag 6 februari. Gezien de belangstel ling uit de besturen der C.H.U. wor den daar ook gaarne oudere direct be langhebbenden, o.a. raadsleden, ver wacht. Dinsdagavond hebben burgemeester en wethouders van Sneek de gemeen tebegroting voor 1971 aangeboden aan de raad. Die begroting is sluitend. D gewone dienst geeft in debet en credit een bedrag van bjjna 25 mil joen gulden. De post „onvoorzien” is (vest-'d op 115.700,Vorig jaar was voor „onvoorzien” een bedrag van 149.500,beschikbaar. Aange zien de raming in de begroting van kapitaaluitgaven, waarvoor geen vas te geldlening beschikbaar is, de goed keuring van de begroting in de weg staat, zgn, gelet op de beperkte toe wijzing van vaste financieringsmidde len, op de kapitaaldienst geen nieuwe uitgaven geraamd. Deze zullen, voor zover dit uit hoofde van de beschik bare middelen op de gewone dienst mogelijk is, bij begrotingswijziging aan de begroting worden toegevoegd. FINANCIËLE OFFERS B. en w. sluiten hun beschouwingen af met een enkele opmerking van al gemeen financiële aard. Het is duide lijk dat de toeneming van de aktivi- teiten in het gemeentelijke vlak finan ciële offers noodzakelijk maakt. Te vens is in de komende jaren een aan tal grote projecten te verwachten, waarbij onrendabele investeringen door de gemeente zullen moeten worden ge dekt. Nagegaan zal moeten worden welke ruimte hiervoor binnen het raam van de begroting beschikbaar is. De vraag komt daarbij aan de or de in welke mate door heffing van nieuwe of verhoging van bestaande belastingen middelen beschikbaar kun nen komen. In dit verband wijzen b. tuiging uit te komen. f. de ervaring leert dat als de over heid iets vraagt, men zich mooier voordoet dan men is hetgeen hier een vertekening van het beeld geeft ten ongunste van humanisten. Direkt na de vorige volkstelling (buitenkerkelij ken 17,3%) vond een opinie-onderzoek plaats (buitenkerkelijken 27°/o). De anonimiteit Verrassend laat bij de behandeling van het betrokken wetsontwerp kwam de regering met de mededeling dat een deel van de gegevens op codenummer bewaard zal blijven. Alle gegevens blijven drie jaar lang bewaard. Tijdens die drie jaar kan via het codenummer het statistische gege ven weer aan de betrokken persoon zelf worden gekoppeld. Tien jaar daar na zal nog 10% van de gegevens op dezelfde manier worden bewaard. Hoewel wantrouwen in het C.B.S. niet gerechtvaardigd lijkt, is de kans op lekken en event, copiëring niet uitge sloten, zoals de regering toegaf. Het nut van de mogelijke koppeling voor controle-redenen weegt daar niet te genop. Zeker in kleinere gemeenschappen zal men niet gaarne willen dat ambte naren ter bevolking ermee op de hoog te zijn wat men verdient, of men ge scheiden leeft van zijn vrouw, behoef tig is en welke opleiding men heeft gehad. Conclusie Een volkstelling, waarvan toch het nut (1 x per 10 jaar) in deze dyna mische tijd steeds worden, is op deze manier opgezet. a. voor iedere nederlander onvoldoen de wat betreft de waarborgen voor zijn privé-levenssfeer. b. voor humanisten en buitenkerkelij ken discriminerend. Het Humanistisch Verbond zal dat op duidelijke wijze aan de bevolking pre senteren via de massa-communicatie middelen opdat men weet waaraan men toe is. Het zal niet opwekken de telling niet in te vullen nu dat een strafbaar feit is. Het zal wel opwek ken „onder protest” in te vullen. Zaterdag 16 januari j.l. hield de Sta tenkring der CHU een uitstekend be zochte vergadering in Sneek. De voorzitter de heer J. Nienhuis sprak ’n kort openingswoord. De Pro vinciale Statenverkiezingen in IJiO hebben voor de drie verbonden Chr. partijen nog een redelijk goed resul taat opgeleverd. Voor de nieuwe verkiezing 2e kamer moet de C.H.U. alleen presenteren met een lijk kernprogramma van A.R., K.V.P. en C.H.U. Met een goed gerichte ak- tiviteit gaf de voorzitter de C.H.U. een flinke kans haar positie in de ka mer te behouden. Enige woorden werden daarna gespro ken ter nagedachtenis aan de heer J. v.d. Meer uit Koudum, die zo plot seling uit zijn gezin en omgeving werd weggerukt. Vervolgens werd de vergadering be paald bij de advieslijst van het hoofd bestuur. Doel van deze bijeenkomst was vooral meer informatie omtrent de plaatsing op deze lijst te geven. Teneinde de heer Tolman op een goe- j O

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1