Zal rioolrechtentarief nu op f 53,50 worden gebracht Werkgroep die studie maakt van samenwerking tussen hulpverleningsinstanties Woningvoorraad nam vorig jaar toe met 312 woningen SNEKE^XKQERIER de gemeenten SNEEK, WYMB RITSER A DEE L Officieel Orgaan en van IJLST Wie was bestuurder RONO PROGRAMMA Negen BZB-leden PTT ontvingen medaille Medewerking aan Zuidwesthoek-comité Freonskipsbeker voor FVB-standaardelftallen of getuige? Dinsdag door voorzitter „Zuidwest Friesland” geïnstalleerd Maar liefst 17 voorstellen op agenda raadsvergadering Ijlst In nota B. en W. van Sneek: I Aankoop gronden Hooge Grazen in Gaasterland zonder onteigeningsprocedure Commissie voor lichamelijke opvoeding en sport in Gaasterland en de WSNEEKER NIEUWSBLAD Hel Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD SNEEKER NIEUWSBLAD PREMIE DE DOMP donderdags en UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. Verschijnt: maandags DONDERDAG 28 JANUARI 1971 126e JAARGANG No. 8 VRIJDAG 29 JANUARI 18.00-18.30 Rono-Radiojournaal 18.30- 19.00 Fryske Utstjüring Eindredaktie Heinze Bakker. - Nijs - Muzyk - Sport en rekreaesje 19.00-19.30 Gelders Programma Einredaktie Henk Krosenbrink 19.30- 19.55 Lichte Muziek 19.55-20.00 Vee en Vlees ZATERDAG 30 JANUARI 18.00-18.30 Rono-Radiojournaal 18.30- 19.00 Fyske Utstjüring Eindredaktie Heinze Bakker. - Nijs - Muzyk - Dizze wike - Underweis mei ’t underwits (5) 19.00-19.30 Grunneger Oetzenden Eindredaktie Gerard F. Beukema. 19.30- 19.45 Lichte Muziek 19.45-20.00 Sport uit Noord en Oost. ZONDAG 31 JANUARI 18.00-18.15 Literair Kwartier Eindredaktie Tiny Mulder. 18.15- 18.30 Lichte Muziek 18.30- 19.15 Sport voor Sport Eindredaktie Jan Hof. 19.15- 20.00 Ernstige Muziek Eindredaktie Henk Broekstra. MAANDAG 1 FEBRUARI 18.00-18.30 Rono-Radiojournaal 18.30- 19.00 Fryske Utstjüring Eindredaktie Heinze Bakker. - Nijs - Muzyk - Lüdbyld 19.00-19.30 Gelders Programma Eindredaktie Henk Krosenbrink. 19.30- 20.00 Ernstige Muziek Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 4,per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 6,— per halt jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 17 cent per mm; ingezonden mededelingen dubbel tarief- Bi] kontrakt lagere mm-prijs De heren B. H. van der Goot en J. en W. Luinenburg te Oudemirdum wer den ter uitvoering van de onteigenings procedure gedagvaard om voor de rechtbank te verschijnen, hetgeen voor deze heren aanleiding was om nog maals met de gemeente Gaasterland te onderhandelen. De heer Van der Goot liet b. en w. van Gaasterland weten dat hij reeds in een eerder stadium zou hebben kennis gegeven van zijn bereidheid om de van hem benodig de grond via de Ruilverkaveling aan de gemeente over te dragon. Deze me dedeling is door b. en w. echter nim mer ontvangen. Nu overeenstemming met de heer Van der Goot aanwezig is, betekent dit dat meer grond kan worden aangekocht dan kan worden onteigend op basis van het goedge keurd bestemmingsplan. Het plan Hoo- B. en W. van IJlst adviseren de raad mee te werken aan een kollektieve op dracht aan de Vereniging van Neder landse Gemeenten, afdeling soc.-geo- grafisch en bestuurskundig onderzoek. Dit in verband met het kort geleden verschenen rapport inzake de gemeen telijke herindeling van Friesland. Het gaat om een onderzoek omtrent de maatschappelijke en bestuurlijke ont wikkeling in onze provincie. Gemeen ten, die aan dit onderzoek willen mee doen moeten dit voor 1 februari laten weten. B. en W. stellen in hun voorstel dat een uitvoerig onderzoek, gericht op het maatschappelijk gebeuren en de daaruit voortvloeiende taakstellingen dringend nodig is. „Hierbij zal ook de bestuursorganisatie zelf onderwerp van onderzoek moeten zijn”, aldus de in dieners van dit voorstel. Het is één van de niet minder dan 17 voorstellen, welke op de agenda voor de mongen(vrijdag)avond te houden raadvergadering voorkomen. Dit on derzoek, zo gaan b. en w. verder, be treft in eerste plaats de wijze, waarop de lokale gemeentebesturen nu werken, welke functies en tekortkomingen daar in voorkomen en welke oplossingen men zelf daarvoor heeft gevonden. Zij vin- Het raadslid H. Kuiper (GCP) wees in de vorige week dinsdag gehouden raadsvergadering op het feit dat po gingen van de Mantgumers om het station weer in gebruik te doen stel len mislukt zijn. De heer Kuiper stel de voorts dat het Zuidiwesthoek-comi- té, welbekend van de aktie voor het behoud van de spoorlijn Leeuwarden Staveren, opnieuw actief is geworden. Het schijnt de bedoeling te zijn te ko men tot een algemeen comité tot in standhouding en verbetering van deze spoorverbinding, waarin men ook ver tegenwoordigers van Sneek en Leeu warden wil opnemen. In dit verband vroeg de heer Kuiper aan b. en w. of het college in deze ontwikkeling aanleiding kan vinden in een of ande re vorm opnieuw medewerking te ver lenen aan de doelstelling van het co mité. Oök al gezien in het licht dat Sneek een centrumfunctie vervult in de Zuidwesthoek. De voorzitter ant woordde hierop dat het comité zeker iri staat is de zaken te regelen. We zullen moeten afwachten welke stap pen dit comité zal ondernemen, maar uiteraard zijn b. en w. bereid, wan neer zulks nodig is, alle medewerking te verlenen. B. en w. van Gaasterland hebben con tact gehad met de directeur van de Stichting Sportraad voor de provincie Friesland en een regeling ontworpen. Uit deze gesprekken kwam reeds de wenselijkheid naar voren tot stich ting van een commissie voor de licha melijke opvoeding en de sport te ko men. Ook bereikte b. en w. een der gelijk verzoek van de sportfederatie in Bakhuizen, waarmede de direkteur van de Stichting Sportraad ook een gesprek heeft gehad. In verband hier mede is aan de ontworpen jeugdsub- sidieregeling voorlopig niet verder ge werkt, omdat dit een van de taken van de sportcommissie zal moeten zijn. Wel hebben b. en w. voor 1971 een bedrag op de begroting gereser veerd. Een algemene taakomschrijving van de commissie Is de behartiging van de gemeentelijke taak op het ter rein van de sport. B. en w. stellen de raad voor een desbetreffende ont- werp-verordening vast te stellen. Na vaststelling van deze verordening zul len b. en w. contact opnemen met de sportverenigingen in Gaasterland en een voorstel doen om de commissie- 101 premiewoningen en 28 in de vrije sector. De woningvoorraad vermeer derde netto met 312 woningen tegen 248 in 1969. De opruiming van krotwo ningen vond in 1970 niet op belangrij ke schaal plaats. De uitwerking van een bestemmingsplan voor het gebied van de Boschstraten is aangehouden totdat rekening kan worden gehouden met het in voorbereiding zijnde ont- werp-structuurplan voor de bebouwde kom. Het saneringsgebied van de Frit- temahoven maakt deel uit van het be- fetammingsplan Westersingel, welk plan na afsluiting van het voorover leg met de instanties van rijk en pro vincie aan de raad ter vaststelling zal worden aangeboden. Verdere plannen voor stadsreconstructie en -sanering zullen hun grondslag moeten vinden in het in voorbereiding zijnde structuur plan voor de bebouwde kom. Vorige week maandag 18 januari is om vier uur ’s middags een Japans jongetje van 12 jaar op het Kleinzand bij de Biesketorensteeg, terwijl hij maast z’n fiets stond, aangereden door een lichtgekleurde personenauto, mo gelijk een BMW. De auto werd be stuurd door een jongeman met baard Tengevolge van deze aanrijding liep de jongen letsel op aan de pees van zijn rechterhiel. De bestuurder van de auto stopte even, keek achterom en reed vervolgens weg. Verzocht wordt dat die bestuurder of eventuele ge tuigen zich willen vervoegen bij het bureau van politie in Sneek. De KNVB afdeling Friesland heeft, in overleg met de voetbalvereniging ONT te Opeinde besloten met ingang van het seizoen 1970/1971 wedstrijden om de „Freonskipsbeker” te doen organi seren. Hieraan kunnen alle standaard elftallen, die uitkomen in de competi tie van de afdeling Friesland van de KNVB (eerste tot en met vierde klas), deelnemen. Net als bij het Europacup- systeem zal er steeds een thuis- en uitwedstrijd gespeeld worden. Om op het noodzakelijke aantal elf tallen te komen is het mogelijk, dat er enkele voorronden gespeeld moeten worden. Hiervan zijn de eerste-klassers vrijgesteld. Aanmeldingen moeten ui terlijk op 1 maart in het bezit zijn van het bondsbureau KNVB afdeling Fries land, Emmakade 20 in Leeuwarden. Het is de bedoeling de eerste ronde omstreeks begin mei vast te stellen. Gistermiddag heeft burgemeester B. van Haersma Buma in ’t stahuis aan negen leden van de B.Z.B. van de P.T.T. Sneek onderscheidingen uitgereikt, omdat zij tien jaar vrijwillig lid van dit corps zijn. De B.Z.B. omvat het corps brandweer lieden, de opruimings- en reddingsdienst en een E.H.B.O.-ploeg. Op de foto, genomen in de directeurskamer van de heer Modderman zittend van links naar rechts S. Talsma, K. L. Wolters directeur postdistrict Leeuwarden, J. B. Modderman directeur postkantoor Sneek, T. van Wieren van de Technische Dienst en B. Batstra. Staande v.l.n.r. S. Kuiper hoofd reed? waarvan 208 woningwetwoningen, B.Z.B., M. de Boer, G. Huitinga, C. van der Meer, E. de Jong, B. W. Mintjes en G. W Visser (foto Studio Ger Dijs) bouwt thans 54 premiehuurwoningen in de wijk Meliere, terwijl dit jaar eenzelfde aantal van dit type zal wor den gebouwd in de aangrenzende wijk Olde Ee. Het litg in de bedoeling dat in de wijk Commanderij door het Al gemeen Burgerlijk Pensioenfonds vijf tig woningen voor de verhuur worden gebouwd. Voor de wijk Schierstins is een bouwplan ingediend voor eenge zinswoningen voor de verkoop. Verder werd besloten tot verkoop van bouw grond voor de bouw van 14 patiowo- ningen in de wijk Uiterwaard, voor ’n 12-tal woningen in het gebied tussen de Loengasteriaan en de Middelzee- laan en voor 10 woningen in één bouw laag met een kap tussen de verzor- gingsflat en de Groenedijk. In deze hoek is dan nog ruimte voor een aantal bungalows langs de Groenedijk. Nieuwe aanvragen om bouwgrond voor eengezinswoningen in de Stadsfenne kunnen niet meer worden gehonoreerd. Iets geheel anders, maar o.i. ook wel het vermelden waard is het voorstel van b. en w. tot afwijzing van subsi- dieverhogingen aan de kerkvoogdij van de Nederlands Hervormde gemeente. Waar gaat het om? Eij raadsbesluit de kerkvoogdij een subsidie van van 30 juli vorig jaar is aan genoem de Kerkvoogdij een subsidie van 2.500 toegekend in de kosten van restauratie van het dak en de goten van de hervormde kerk, welke kosten in totaal een bedrag van ruim 23 dui zend belopen. De kerkvoogdij nu ver zoekt deze subsidies te verhogen tot 3O°/o van de subsidiabele kosten. In verband, zo schrijven b. en w. in dit voorstel, in verband met onder meer de krapte op de kapitaalmarkt en de wenselijkheid om de overheids-beste- dingen zoveel mogelijk te beperken stellen wij voor afwijzend op het ver zoek te beschikken. De enorme toeneming van het ver keer, waarin met name het vervoer van gevaarlijke stoffen een steeds gro tere plaats inneemt, de voortschrijden de industrialisatie en de geweldige op slagen van vluchtige stoffen brengen voor de samenleving risico’s met zich. Uiteraard worden deze risoco’s door tal van maatregelen zoveel mo gelijk beperkt, maar dat neemt niet weg dat zich ongevallen kunnen voor doen, die in bepaalde gevallen tot rampen zouden kunnen uitgroeien. De vrees is gewettigd dat de diensten en organisaties, die voor hulpverlening zijn bestemd, onvoldoende paraat en onvoldoende uitgerust zouden kunnen blijken te zijn of over onvoldoende kennis zouden kunnen blijken te be zitten om terstond datgene te doen, wat door de omstandigheden wordt geboden. g. Grazen kan dan worden uitgevoerd overeenkomstig het door de Kon. Ned. Heidemij. daarvoor opgestelde plan en tevens kan reeds grond worden gere serveerd voor een aan het plan te ge ven uitbreiding. De prijs voor de over te nemen grond werd in overleg met de Ruilverkavelingscommissie Gaaster land en de Cultuurtechnische Dienst vastgesteld op f 1,20 per vierkante meter. De Ruilverkaveling verplicht zich voor vervangende grond zorg te dragen. Ook de heren Luinenburg heb ben bij hernieuwde besprekingen laten weten hun gronden via de Ruilverka veling aan de gemeente Gaasterland af te staan. De prijs voor deze gron den werd overeengekomen op 1,67 per vierkante meter, zijnde 1,15 per vierkante meter bestemmingswaarde en 0,5i per vierkante meter voor af koop beheer exploitatie dagrecreatie- terrein. Een transactie op deze basis is alleszins verantwoord en b. en w. stellen de raad voor tot aankoop te besluiten en daarmede de onteigenings procedure te beëindigen. In hun nota ten geleide bjj de gemeen tebegroting voor 1971 schrijven B. en W. van Sneek dat de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning onlangs heeft besloten wijziging aan te brengen in het reeds jaren gel dende systeem van verdeling van een aantal woningen over de provincies en over te gaan naar een stelsel, waarbij in sterke mate rekening kan worden gehouden met plaatselijke en regionale behoeften en initiatieven op het gebied van de woningvoorziening. De minister acht het van groot belang, dat de voortgang bij het in aanbouw nemen van nieuwe woningen wordt verzekerd en tracht dit te bereiken door als uit gangspunt te nemen een locaal of re- gionaal driejarenprogramma dat ge baseerd is enerzijds op de reële bouw mogelijkheden en anderzijds op de zo nauwkeurig mogelijk vastgestelde vraag naar woningen. MINIMUM Teneinde in aanmerking te komen voor een aanvullende bijdrage uit het garan tiefonds achten b. en w. een verhoging van een aantal belastingen noodzake- lijk. Wel, nu, in de laatst gehouden vergadering, dat was op 17 december 1970 vond er een stemmings plaats be treffende de verhoging van het tarief van de rioolrechten. Het voorstel van b. en w. dit tarief te brengen op 60 haalde het niet, dat van de heer Zijs- ling niet verder te gaan dan 53,50 (het door de Ministens van binnenland se zaken en financiën vastgestelde mi nimum) ondervond eveneens te weinig adhesie, terwijl het voorstel van de heer Wassenaar, die de gulden midden weg verkoos en er f 55 van wilde ma ken, ook werd weggestemd. B. en W. komen nu met een nieuw voorstel, dat wil zeggen, zij willen het tarief op f 53 50 brengen, ’t Zal dit keer wel lukken met de stemmerij, dachten wij. In grote trekken zal de hulpverlening bij ernstige ongevallen bestaan uit het bestrijden van brand, het redden van personen, ’t verlenen van genees kundige hulp, hét onschadelijk ma ken van gevaarlijke stoffen en als dit niet lukt het treffen van de nodige voorzieningen om de gevaren voor de bevolking in naaste of wijde omtrek weg te nemen of te verminderen, het treffen van de nodige ordemaatrege len, het voorzien in goede verbindin gen en het verzekeren van de nodige coördinatie. BUNDELING De minister van Binnenlandse zaken acht bundeling van de krachten, die zich op het hulpverleningsvlak bewe gen of daarbij ingeschakeld kunnen worden - instanties in de overheids- zowel als in de particuliere sfeer - en een nieuwe organisatie, in die vorm van regionalisatie, dringend gewenst om een adequate vorm van hulpver lening te realiseren. Hij heeft de com missarissen van de Koningin verzocht zal zijn, omdat nu niet van bovenaf, maar voor de gemeenten zelf naar een oplossing zal worden gezocht. AFWIJZING SUBSIDIE? Iets geheel anders, maar o.i. ook om in de regio’s, die daarvoor rijp zijn, een werkgroep te vormen, die het vraagstuk in studie kan nemen op welke wijze in de betreffende re gio’s brandweer, technische hulp en reddingswerkzaamheden, spoedeisende ambulancevervoer en de BB in nau we samenwerking met de politie in regionaal verband kunnen worden ge coördineerd en eventueel - wellicht ten dele op langere termijn - kunnen samengaan. De commissaris van de koningin in de provincie Friesland heeft zich tot het bestuur van het samenwerkings orgaan „Zuidwest Friesland” gewend met het verzoek de instelling van een dergelijke werkgroep te overwegen. Het algemeen bestuur van „Zuidwest Friesland” heeft besloten een werk groep ter bestudering van de geschet ste problematiek in het leven te roe pen. Bedoelde werkgroep os afgelopen dins dag, in de raadzaal van het Stadhuis van Sneek door de voorzitter van het samenwerkingsorgaan Zuidwest Fries land”, de heer mr. B. van Haersma Buma geïnstalleerd. DE SAMENSTELLING Voorzitter van de werkgroep is de heer J. M. A. Mulder, burgemeester van Bolsward. Voorts maken van de werkgroep deel uit de heren A. Ate- ma, burgemeester van Hindeloopen, S. H. Bos, korpschef van gemeente politie te Sneek, B. W. Cazemier, burgemeester van Wymbritseradeel, mr. G. F. W. Hartung, chef van het kabinet van de commissaris van de koningin in de provincie Friesland, H. T. Kijlstra, geneeskundig inspec teur van de volksgezondheid in Fries land, J. R. van Reekum, arts te Sneek. J. Rodenhuis, commandant van het district Leeuwarden van de rijkspoli tie, J. Rommelse ing., adjunct-direc- teur van het telefoondistrict Leeuwar den, W. Slob, commandant van de vrij willige brandweer te Sneek, D. de Vries, hoofd Bescherming Bevolking in de A-kring Fcesland a (west) en G. Wijnants, inspecteur van ’t brand- weerwezen in het district Groningen, Friesland en Drente. Als secretaris is aan de werkgroep toegevoegd de heer P. Doornbos, hoofdcommies B op de afdeling algemene zkaen c.a. der ge- meentesecreatie van Sneek. Daarom zal bouwgrond beschikbaar moeten komen in De Domp. Met ..Pa trimonium” is een plan in voorberei ding voor de bouw van 177 NBI-een- gezinswoningen in de woningwetsector in een 2-tal wijkjes van ’t plan. De Domp. Hier kunnen in totaal ongeveer 500 eengezinswoningen worden ge bouwd. In het bestemmingsplan Tinga heeft „Patrimonium” in uitvoering een plan van 125 woningwetwoningen, waarvan 52 keuzewoningen. Door deze woningstichting wordt thans een plan uitgewerkt voor de verdere afbouw van de woningbouw in dit bestem mingsplan, waar na voltooiing van de genoemde 125 woningen en van 36 be jaarden woningen langs de Geeuw nog ruimte is voor ongeveer 87 eengezins woningen. Getracht zal worden bij de uitwerking van dit plan enige differen tiatie aan te brengen in de grootte van de te bouwen woningen. Om een in zicht te geven in de bouwmogelijkhe den in 1971 heeft de adviescommissie rijkssteun woningbouw in Friesland medegedeeld dat voor dit jaar in het aan de minister uitgebrachte advies voor Sneek 203 woningwetwoningen zijn opgenomen. Deze woningen zullen deels in het plan Tinga en deels in het nlan de Domp worden gebouwd. GEREEDGEKOMEN WONINGEN Vorig jaar kwamen 337 woningen ge- Mevrouw Van Ruiten-Van Noord te Sassenheim en de heer S. Deinum uit Gaasitmeer hebben bij b. en w. een ver zoek ingediend om in aanmerking te komen voor een premie ingevolge de premieregeling woningverbetering en -splitsing 1953. Het betreffen hier resp. de woningen Stadslaan 15 en Nijezijl 2. De premies bedragen achtereenvolgens 590 en 203,33. B. en w. stellen voor deze premie, of zo u wilt het gemeen telijk aandeel in de totale premie, be schikbaar te stellen. Voordat met de bebouwing in het be stemmingsplan „De Rat” begonnen kan werden zal de grond bouwrijp ge maakt moeten worden. Er zal eerst een onderzoek naar de bodemgesteld heid moeten plaatsvinden. Het voorstel betreft het hiervoor beschikbaar stellen van 5.244. Tot slot nog iets over het laatste op de agenda staande voor stel, betreffende de verhoging van de raming van de post uitgaven voor volksfeesten. Het gaat om een verho ging van een gulden per kleuter of leerling, wat in totaal neerkomt op ƒ334. den 4at het onderhavige onderzoek voor alle gemeenten van groot belang Dit is voor b. en w. aanleiding ge weest om met de woningstichting „Patrimonium” in overleg te treden om te komen tot een goede organisa tievorm voor het woningbouwbeleid. Het college acht het een gunstige om standigheid dat in een gemeente als Sneek de woningbouw door één grote woningbouwcorporatie kan worden ter hand genomen. Bij het overleg wordt ook aandacht geschonken aan de vraag in hoeverre de mogelijkheid aan wezig is om de opzet van de woning stichting te verbreden tot een corpo ratie van algemeen karakter. „Patri monium” wil deze mogelijkheid onder zoeken. B. en W. verwachten hiervan binnen afzienbare tijd concrete resul taten. De bebouwing van de voor de woning bouw bestemde terreinen in de Stads fenne vordert gestaag. „Patrimonium” 0HRI..I 0>t>» m SNIK, WYNUIKEUtlEl IIIST ‘«'■'V w,.in..ln.M»n mmi Als basis voor een dengelijk woning- bouwprogramma ziet de minister in de toekomst een regionaal opgezet on derzoek naar de woningbehoefte. Het is zonder meer duidelijk dat, nu afge stapt wordt van het systeem van een centraal gedirigeerde distributie en aan realiseerbare plaatselijke of regionale initiatieven meer ruimte wordt gege ven, een goede coördinatie van de pro grammering van met name de wo- ningwetbouw en de premiebouw door woningbouwcorporaties meer dan ooit geboden is. ALGEMEEN KARAKTER ADMINISTRATIE; Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2247 Gironummer 932730 REDAKT1E; Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur POTOREDAKTIE; Studio Ger Dijs-, Sohoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1