B. snekerWkoerier I ff E. Schurer en H. Veenema verlieten gemeentebedrijven aan de Almastraat In cultuurbeleid nemen verbetering en uitbreiding accommodaties centrale plaats in de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL IJLST en Officieel Orgaan van O/- tl JM O NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en IN NOTA B. EN W. VAN SNEEK: y SNEEKER NIEUWSBLAD R. H. Beider, Famous Artists Schools: Hij is voor ons een ster geworden Kleurrijke expositie pastoor Janning in Fries Scheepvaart Museum Tunnel onder Inthiemasloot bij Gaastmeer tweemaal zo duur als brug van 1 I w 1 Mi 7.Y ft» F» tl SNEEKER NIEUWSBLAD ge- (foto Studio Ger Dijs) „naast m’n werk n.v. en Verschijnt: maandags MAANDAG 1 FEBRUARI 1971 126e JAARGANG No. 9 op is OHIcImI 0.,... I. JHEEK, WTNBRITSEIAOEEL IJLST -W wu' - - agFJJEKQEgrXJt in m’n werk wil uitdragen is dat ik in alle dingen God zie. Hij zei te ho pen, dat de mensen bij het aanschou- van de 42 schilderijen, dat zullen Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o V van de schepping te willen uitdrukken. Het is gewoon een behoefte van me, evengoed als op de preekstoel plaats te nemen. De prediking, die ik wel wat de structuur als wat de sa menstelling betreft, ’n wijziging heeft ondergaan. Het streven is er op gericht deze raad meer functioneel te maken waarbij uiteindelijk kan worden ge dacht aan de omvorming tot een zg. functionele commissie. Deze aangele genheid staat overigens niet op zich zelf maar zal moeten worden gezien tegen de achtergrond van het gehele welzijnsbeleid en de in dat kader te scheppen overlegstructuren. Verschil lende andere beleidsbeslissingen zullen op cultureel gebied in dit jaar van de raad worden gevraagd. B. en W. den ken hierbij b.v. aan de subsidiëring van de bibliotheek, waaromtrent het college binnenkort een voorstel aan de raad hoopt te doen. SPORT EN RECREATIE Ook ten aanzien van de sport doen ,zich ontwikkelingen voor welke de aandacht van het gemeentehuis eisen. Hierbij wordt gedacht aan de omvang en de kwaliteit van de sportaccommo daties. Een uitbreiding van het aan tal sportvelden is een punt van beraad in het college. Naar het zich laat aan zien zullen in de loop van dit jaar daaromtrent bepaalde voorstellen wor den gedaan, waarbij ook aan de kwa liteitsverbetering van de aanwezige accommodaties aandacht zal worden geschonken. Door het verkrijgen van urgentieverklaring voor de bouw van een tweetal gymnastieklokalen is het mogelijk een lang gekoesterde wens om een sportzaal te stichten in ver vulling te doen gaan. Zodra de juiste plaats voor dit object is bepaald, waar bij gedacht wordt aan de Noorderhoek, Twee getrouwen van de gemeentebe drijven, de heren H. Veenema en E. Schurer, hebben vrijdagmorgen af scheid genomen uit de dienst. Zij de den dat in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De afscheidsbijeenkomst vond plaats in de kantine van de Sporthal, die voor de ze gelegenheid veel te klein was, om dat alle medewerkers en oud-mede- werkers bij dit afscheid aanwezig wa ren. Ook de familie van de beide scheidende functionarissen waren van de partjj. IN DE FAMILIE Dat de heer Janning z’n talenten niet van een vreemde heeft wordt duide lijk als men weet, dat zijn vader, van Duitse afkomst, een begaafd tekenaar was. Trouwens, z’n broer werd kunst schilder en portrettist. Na zijn 12 jaar durende priesteropleiding was de heer Janning behalve in Sneek onder meer nog werkzaam als kapelaan in Heeg. Hij is nu pastoor in Workum, waar hij 5 jaar geleden naar toe ging. Be halve zijn studie aan de Famous Ar tists Schools in Amsterdam volgde hij tevens cursussen te Alkmaar. Hier voor heeft hij nog geëxposeerd te Leeuwarden, Groningen, Rotterdam, Haarlem, Arnhem en Workum, in wel ke plaats zijn kunstwerken in ’t stad huis prijkten. Maar dat ook buiten Ne derland de talenten van deze produk- Op de foto v.l.n.r. H. Veenema, burge meester B. van Haersma Buma, die de dames bloemen aanbiedt, mevrouw Veenema, mevrouw Schurer en E. Schu rer. Beide heren verlieten „gas en water’’. tieve pastoor niet onopgemerkt bleven blijkt uit het feit, dat de Albest Dor- ne collectie te Londen een doek van hem heeft gekocht. ALS EEN RAZENDE Na een kort openingswoord van vice- voorz. F. Obbema („dit is ’n unicum in den lande, een schilderende pastoor, die overigens tot 1965 als zodanig ver borgen leefde”) richtte de heer Romijn zich tot het grote aantal belangstel lenden, onder wie beide Sneker gees telijken. De eerste opvallende eigen schap, aldus de heer Romijn, van de pastoor is zijn overstelpende produkti- vlteit. Het is bij exposities als deze dan ook moeilijk een keuze te maken. Het is een artiest, die als een ra zende schildert, zo merkte de heer Romijn op. Een kenmerk in het werk is wel, dat hij schildert in de veelheid van de volheid. De ze geestelijke is ook zeer aards. In z’n kleurrijke schilderijen vindt men vogels, bloemen, koeien, hui zen, bomen enz. enz. maar geen flatgebouwen, geen watervervui ling en ook geen fabrieken. Hier zijn de realia door hun keuze en samenvoeging tot symbolen ge worden. Er zijn maar weinig men sen, die met de boodschap van pastoor Janning komen aandragen, zo besloot de heer Romijn. PREDIKING De Workumer doe ik dat als hobby, ieder mens moet af en toe kunnen afreageren” - liet niet na de schare ook even toe te spreken. Sneek ligt mij na aan het hart; het doet mij dan ook goed hier te zijn, zo stak hij van wal. Na de heer Romijn dank te hebben gebracht voor de selectie en rangschikking van de expositiewerken, zei de heer Jan ning in zijn schilderijen de schoonheid zich een indruk te vormen van deze ge heel eigen vorm van expressie. Wat is dan wel het bizondere in de schilderijen van pastoor Janning, in 1914 in het Drentse Nieuw Schoone- beek geboren. Wel, om met de heer R. H. Beider uit Amsterdam, teken en schilderdocent aan de in de hoofd stad gevestigde Famous Artists Schools te spreken, het is de blijmoedigheid die daaruit spreekt. .De heer Janning was zo’n 6 jaar geleden één van de eerste inschrijvers voor de cursus schilderen bij genoemde instelling. De heer Beider zei „verknald” te zijn op het werk van de pastoor, die „overal helemaal zelf in duikt”. Ja, hij is voor ons beslist een ster geworden, precies dat wat we graag van hem hadden gezien. Eén van de grote char mes in zijn werk is wel dat onschul dige gedoe; z’n expressiemogelijkheden zijn vooral de laatste jaren erg toege nomen. Hij is gegroeid in zelfkritiek. Het werk is helemaal, zoals hij zelf is en omgekeerd is dat ook het geval. Je ziet, dat hij er plezier in heeft, het is een soort mens die je tegenwoordig nog maar weinig ontmoet”, aldus de ze toch wel - en terecht - trotse do cent. Pastoor Janning (rechts) in gesprek met drs. P. J. Romijn nadat deze even eerder de expositie voor geopend had verklaard. Op de achtergrond enkele werken in de galerij. (joto Studio Ger Dijs) donderdags produktie werd gestaakt, werd Schu rer werkman in algemene dienst. Ook hij heeft altijd zijn beste krachten ge geven. Dat zij allebei zo’n lange staat van dienst achter de rug hebben, be wijst dat de sfeer bij gemeentebedrij ven goed is. De burgemeester besloot met „u beiden hebt met grote kennis van zaken voor de bedrijven gewerkt, hartelijk dank voor alles.” Daarna bood de burgemeester mevrouw Vee nema en mevrouw Schurer bloemen aan. GAS EN WATER De directeur, de heer C. H. C. Ek, sprak vervolgens de beide heren toe. Hij zei o.m. dat er grote werken stapel staan. In Westergo-verband men bezig bij de Galamadammen met het aanleggen van leidingen, bestemd voor vervoer van aardgas naar Heme- lum. Deze maand is er een voorlich ting in Heeg en bij Woudsend hoopt men spoedig de spade in de grond te steken. Het gasbedrijf levert momen teel leefwarmte aan 85 procent van de bevolking in Sneek. We zijn in een andere positie gekomen, dankzij de aardgasbel. Werd in 1932 totaal 1.3 miljoen kubieke meter gas geprodu ceerd, nu is de omzet 28 miljoen ku- en ook overigens de voorbereidingen een meer gevorderd stadium hebben bereikt, zal de raad een voorstel wor den gedaan om een sportzaal te bou wen. Voortdurend wordt aandacht ge schonken aan een vergroting van het aantal terreinen voor spel en sport. Momenteel is in studie de vraag in welke mate binnen een tijdsbestek van enkele jaren uitbreiding aan deze voor zieningen kan worden gegeven om de op dit terrein voortschrijdende ontwik keling, ondermeer in het kader van de sociale wijkopbouw, het hoofd te kunnen bieden. Als resultaat van dit onderzoek hopen b. en w. binnen af zienbare tijd een plan tot vergroting van het aantal speelgelegenheden, ook voor oudere jeugd, te kunnen voorleg gen. Het ligt in het voornemen aan het zg. noodveld aan het Kaatsland zijn oorspronkelijke bestemming van speelterrein voor de aangrenzende Woonwijken Lemmerweg-west en Lemmerweg-oost te geven. JEUGDWERK In het kader van de welzijnszorg speelt het beleid ten aanzien van het jeugd- en jongerenwerk een belangrijke rol. Uit de jongste ontwikkelingen op dit terrein mag geconcludeerd worden dat de zaak nog niet rond is. Ook ten aan zien van de inpassing van het jeugd- en jongerenwerk in de financiële ver- houdingsregeling rijk-gemeenten be staat op dit ogenblik nog geen voldoen de duidelijkheid. Het verdient aanbe veling de gang van zaken op het vlak van het jeugd- en jongerenwerk niet alleen nauwlettend te volgen, doch ook het beleid op lokaal niveau met de nodige voorzichtigheid uit te stippelen. Een beleidsnota over ondermeer de subsidiëring van plaatselijke instellin gen voor jeugd- en jongerenwerk zal, waarschijnlijk nog dit jaar aan de raad worden aangeboden. Het ligt in de bedoeling de splitsing van de hui dige Raad voor Sport, Recreatie en Jeugdwerk in een drietal raden in de loop van dit jaar te laten ingaan. Eni ge wijziging in de opzet van de raad voor jeugd- en jongerenwerk is nog nodig. Het is overigens nog een vraag of in de toekomst niet een andere weg zal moeten worden bewandeld om op het beleidsvoorbereidende en -vor mende vlak tot een aangepaste orga nisatie te komen. Een voortdurend bij- schuren en aanpassen aan zich wijzi gende omstandigheden en inzichten zal nodig zijn. Aan de ontwikkeling van het zg. Bolwerkobject wordt gewerkt. Een voorstel over dit belangrijke pro ject zal de raad dit jaar nog bereiken. Wat de recreatie betreft, wordt opge merkt dat aan de totstandkoming van de uitbreiding van de jachthavenac commodatie met voortvarendheid wordt gewerkt. Ook overigens zal in deze sector van het gemeentelijk be leid een nader beraad nodig zijn. De nieuwe raad voor de recreatie zal bij de beleidsvoorbereiding en -vorming een nuttige taak kunnen vervullen. Ditzelfd geldt uiteraard voor de nieuwe raad voor de sport op het hem toebedeelde terrein. UITGEVERS: Drukkerij B. Doevendans ADMINISTRATIE: Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2247 Gironummer 932730 REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 3779 L. Jellema, ROTOREDAKTIE: .Studio Ger Dijs-, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN. Abonnementsgeld f 4,per hal) jaar 1 by vooruitbetaling Postabonnementen f 6, per half jaar by vooruitbetaling ADVERTENTIETAKIEVEN 17 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-prijs Het gezelschap werd welkom geheten door directeur C. H. C. Ek, die o.m. vertelde dat bij gas en water momen teel ruim zestig mensen werken. Ver volgens voerde de voorzitter van de gemeentelijke commissie van gemeen tebedrijven, burgemeester B. van Haersma Buma het woord. „Veenema en Schurer gaan de dienst verlaten, ze hebben lange tijd gewerkt bij deze dienst, die ze nog als een producerend bedrijf hebben gekend. We zijn met de tijd meegegaan, de dingen zijn veran derd en zijn er anders komen uit te zien”, aldus de burgemeester, die ver volgde met te zeggen dat Veenema een heel lange tijd bij „gas en water” is geweest. Hij is in 1932 als stoker bij het bedrijf gekomen, in 1933 werd hij voorman-stoker, in 1946 ging hij over naar de administratieve afdeling, toen hij meteropnemer-geldophaler werd, in 1950 werd hij bevorderd tot eerste meteropnemer-geldophaler, in 1962 volgde opnieuw een bevordering, nu tot ambtenaar eerste klas, in 1968 werd hij incasseerder A, een scala van functies en rangen. Ook de heer Schurer heeft een lange staat van dienst. In 1945 begon hij bij de ge- meentereiniging, maar dat heeft slechts enkele maanden geduurd. In februari 1946 stapte hij over naar ge meentebedrijven, waar hij stoker op de gasfabriek werd. Toen in 1956 de nr lange jaren hard gewerkt te heb ben met recht van hun rust genieten. De heer Ek sprak ook namens de personeelsvereniging. Namens de me dewerkers dankte hij de heren voor de prettige collegialiteit en de samen werking. Hij bood de heren Schurer en Veenema ieder een envelop met in houd aan. De héér Schurei dankte voor de goede woorden en wilde met name de heer H. Bakker dank zeggen voor de goede samenwerking. Ook de heer Veenema bracht directie en me dewerkers dank voor de goede jaren aan de Almastraat. 05150-4233 b.g.g. redakteur In antwoord op een vraag van dr. G. Bakker (Progr. Wymbr.) deelden B. en W. van Wymbritseradeel mee dat de verhouding tussen de kosten van een tunnel, een lage beweegbare brug (doorvaarthoogte 2.50 m.) en een vaste brug (doorvaarthoogte 12 m.) is als 4: 2; 3. Dr. G. Bakker had meerdere schriftelijke vragen gesteld, omdat hij die in de sectievergadering voor de begroting 1971 niet had kunnen stel len. Hij was toen namelijk met vakan tie. Zo stelde hij vragen over sport velden, de recreatie, de schoolartsen dienst en de molen Het Lam. Verdient de instelling van een sportraad ook aandacht? In dit stadium wordt een dergelijke instelling niet overwogen, antwoordden b. en w„ die wijzen op de activiteiten van de gemeentelijke commissie voor de lichamelijke op voeding. Een recreatieraad wordt evenmin overwogen. NIEUW8-EN ADVERTENTIEBLAD^ ^VOOB SNEEK EN OMSTREKEN bieke meter. In Westergo-verband zal de omzet ongeveer 60 miljoen kubieke meter zijn en de heer Ek verwachtte dat dit totaal over enkele jaren zal stijgen tot 75 miljoen kubieke meter. In 1932 werd 300.000 kubieke meter water geleverd, nu is dat 1.400.000 ku bieke meter. De maatschappelijke op bouw is anders dan vroeger en de schaalvergroting is er. Beide heren hebben hun bijdrage geleverd, ieder °P zijn plaats. Ze toonden trouw en plichtsbetrachting. Stokers bij de gas fabriek hebben vroeger ’n zware taak gehad. Wat het geldophalen betreft, verwachtte de heer Ek in de naaste toekomst ook al een andere regeling. Schurer werd, nadat de gasfabriek was verdwenen, manusje van alles, hij deed allerlei klusjes, zoals onderhoud brandkranen. De heer Ek dankte bei de heren voor de wijze waarop zij hun bijdrage hebben geleverd. Ze kunnen In het cultuurbeleid van de gemeente neemt de verbetering en uitbreiding van de culturele accomodaties een centrale plaats in. De eerste fase in de ontwikkeling, die zich niet anders dan langs wegen van geleidelijkheid kan voltrekken, kan geacht worden te te zijn afgesloten door het rapport van de commissie culturele accommodeties B. en W. hebben zich in beginsel ach ter de aanbeveling van de commissie om te komen tot een doematige ver bouwing van het Amicitia theater ten behoeve van de passieve vorming steld. Alvorens het rapport in de raad ter discussie te stellen, dient inzicht te be staan in de wijze waarop de nodige financiële medewerking zou kunnen worden verleend, alsmede de vraag welke consekwenties dit zal dienen te hebben voor het beheer van de accom modatie. In de loop van dit jaar zul len de nodige voorstellen worden inge diend. Ook de zg. actieve culturele vorming zal de aandacht hebben. De stichting van een creatief centrum op een zo centraal mogelijk gelegen plaats en het in leven roepen van een stich ting die zich creativiteitsbevordering ten doel stelt zal de laatste aanbeve ling binnen niet al te lange tijd verwe zenlijkt kunnen worden. In dit geheel wordt ook aandacht geschonken aan ’t treffen van voorzieningen in de ver schillende wijken, een aangelegenheid waaromtrent in ’t kader van de bouw van nieuwe kerken en gemeentecentra overleg met de betrokken kerkelijke instant» plaats vindt. BELANGRIJKE PLAATS In het culturele leven van Sneek neemt het Frysk Orkest een belangrijke plaats in, zeggen b. en w. Aan een rustige ontwikkeling van het orkest hechten b. en w. veel waarde. Gehoopt wordt dat de raad zijn medewerking zal verlenen tot verlenging van de duur van de geldende subsidieregeling tot 1 januari 1972. Het college prijst zich gelukkig bij het beleid in de cul turele sector te worden bijgestaan door een voltallige Culturele Raad, die zo- wen zien. Tot slot nog een enkele opmerking over het werk. We hoorden één der aanwezigen zeggen: waar de minste verf is gebruikt, is ie het best. Per soonlijk waren ook wij deze mening toegedaan. Als voorbeelden mogen hierbij gelden zijn Winterlandschap in de avond bij Neurige, het sneeuwlandschap bij Em men en de Schaaoskooi en herder bij Eelde. Een uitzondering op onze opinie vormt bepaald het 300 gulden kosten de - ja, toch wel - klein uitgevoerde Schepen in de avond bij Staveren. Opvallend druk was het vrijdagavond in het Fries Scheepvaart Museum, of beter gezegd de galerij, hiervan, toen drs. P. J. Romijn, directeur van het Princessehoff Museum te Leeuwarden daar de expositie van schilderijen van pastoor J. H. Janning, Workum open de. Veel Snekers grepen de kans aan het werk van de pastoor, die na de oorlog 9 jaar kapelaan in de Water- poortstad is geweest, te bekijken. Het bleef bij het merendeel evenwel niet alleen daarbij, het werd bij hen alras bewonderen. En inderdaad, al zijn be slist niet alle schilderijen van de heer Janning even fraai, generaliserend mag toch wel gesteld worden, dat hij er wat van kan. Maar niet slechts de kwaliteit, neen ook de kwantiteit in zijn werk is opvallend. Van de zeer grote collectie - het zijn er zo’n zes honderd schilderijen - zijn ruim veer tig opgehangen. Tot 19 februari aan staande, behalve op zon- en feestda gen, is men van ’s morgens tien tot twaalf en ’s middegs van half twee tot 5 uur en de donderdagen 4 en 18 febr. ’s avonds van 8-10 in de gelegenheid Van een doortrekking van de weg Sneek-IJlst in de richting Koudum zal voorlopig nog niets komen. In de plan nen zit momenteel geen schot, ook al omdat het gemeentebestuur van Wor kum vasthoudt aan zijn voorkeur voor een tunnel onder de Inthiemasloot bo ven een brug. Donderdagmiddag is de kwestie nog eens met Gedeputeerde Staten besproken. een w. van - aap» -.2 H

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1