HhB| Overdekt instructiebad te Sneek vandaag in gebruik genomen 60 jaar in de echt verbonden Een levende en krachtige vereniging, die veel vormingswerk verricht STIJLVOLLE RECEPTIE VAN GOUDEN CHR. GYMNASTIEK VER. „ADVENDO en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST PTT voert tienjarenplan uit in teiefoonkabelnet Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van MAANDAG 8 FEBRUARI 1971 126e JAABGANG No. 11 - Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAHD, SLOTEN e.o NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRI1FHOUTS NIEUWSBLAD en Je SNEKER^KQERIER en de Transformatiestation aan het Gangboord Zaterdag districtskampioen- schappen KNCGV in Sporthal ^1 n Vaandrager en ds. Van der Meulen. Oud-burgemeester L. Rasterhoff felici teert voorzitter W. Betsema van ”Ad- de ruw men donderdags en Verschijnt: maandags net ver deze standaard- inmiddels onge- de dames en De wedstrijdonderdelen mes mat, SNEEKER NIEUWSBLAD De districtskampioenschappen zijn, te rne van heren en adspirant-heren op a.s. in Hoogeveen en cies Groningen, Friesland en Drente, ia Rheden plaats zullen vinden. x A, ■>-...w.-1— enveloppe met inhoud op de tijfel. De oud-directeur P. W. Brouwer dit Leeu warden en thans voorzitter van de gymnastiekvereniging C. J. O. in de Friese hoofdstad, zei trots te zijn op de suksessen van ’’Advendo waarmee hij zich nog nauw verbonden voelt. Tussen C.J.O. en ’’Advendo” heerst een aan gename rivaliteit en het is bovendien zo dat C.J.O. Advendo als voorbeeld heeft. Hij liet zijn goede woorden ver gezeld gaan van een enveloppe met in houd. De heer Klaibeda bracht aan het slot van deze prettige receptie dank aan de heer W. Jonkamns, die achter de schermen veel werk heeft verzet en die voorts in de receptiezaal een stand had ingericht met oude foto’s. Voor de- ze stand bestond veel belangstelling. Tenslotte volgde nog een muzikale hul de door het 25-jarige tamboer-, trom petter- en jachthoorncorps ’’Advendo”, dat in gala uniform verscheen. De recpetie werd gevolgd door een re unie, terwijl gistermiddag in de Mar tinikerk een herdenkingsdienst werd gehouden, waarin voorgingen ds. J. A. TT1ric Unn rW TVTr»lllpn Een interieuropname van het fraaie overdekt instructiebad. Op de foto o.a burgemeester Van Haersma Buma met zoontje, wethouder mevrouw De Graaff- Nauta, wethouder J. R. Visser, IVS. de Vries, zwembad directeur Van der Ploeg en secretaris Koster. (Foto Studio Ger Dijs) Vandaag zijn de deuren van het over dekt instructiebad in Sneek geopend en de eerste zwemmers hebben les ge had. Dat gebeurde zonder een officië le opening of het doorknippen van lin- t en het weghalen van een doek voor een naam. Zaterdagmorgen werd het prachtige bad echter wel bezichtigd door burgemeester en wethouders van Sneek, de directeur van het N.V. Zwembad Sneek, de heer Van der Ploeg en de bedrijfsleider, de heer K. Gramsma, die inlichtingen verstrekte en precies weet hoe alles in dit bad werkt. De ontwerper van dit instructiebad is architect S. Sprecher uit Noordwijker- hout, die ook het open L. Rasterhoff- bad heeft ontworpen .Deze architect heeft een luxe L-vormig bad ontwor pen van tweemaal 16 2/3 meter lang en acht meter breed. Wil men vijftig meter zwemmen, dan moet de baan ringenzwaaien en paardspringen. Voor de heren en adspirant-heren zijn dit lange mat, ringen stil, hoog brug, hoog rek en paardspringen. selectie-wedstrijden voor deelna- aan de bondskampioenschappen het K.N.C.G.V., welke voor de 20 maart voor de dames adspirant-dames op 27 maart a.s. Binnen tien jaar zal de PTT alle ou de lokale telefoonkabelnetten in Ne derland zodanig op peil brengen, dat de toekomstige uitbreiding van tele- foon-voorzieningen niet geremd zal worden door onvoldoende kabelcapa- citeit. Iets meer dan de helft van de tele foonnetten in ons land zal in deze grootscheepse operatie worden betrok ken. Het aantal woningen waarvoor de oude netten nog op peil gebracht moe ten worden, bedraagt ruim 1,3 miljoen. Per telefoondistrict kan het aantal te reconstrueren netten uiteenlopen van 15 tot bijna 90 procent van het totaal. De kosten voor de uitvoering van dit tienjarenplan bedragen ruw geschat 160 miljoen gulden. vendo’~'. Verder op de foto van l.n.r. mevrouw T. Bouman-Slump, direc teur H. Douma, Mej. L. Smid, mevr. I. Diphoorn-Dijkstra, U. van der Ende, mevr. N. de Jong-Bergman en Mevr. C. M. Homan-Boer. Mej. H. Wester is niet zichtbaar op de foto. in ons hiervan c._ o.-- veel jeugdleden, evenals Advendo en dat schept volgens de heer Faber extra verantwoordelijkheid voor het bestuur. Er is veel in beweging in pro testants Nederland en dat geldt ook voor de gymnastiekwereld. ”We zullen er voor moeten waken, dat we het con tact met de jongeren niet verliezen. Hier ligt nog een enorm grote taak zei de heer Faber die ook namens de voetbalvereniging O.N.S. gelukwensen aanbood. ’’Verzet de bakens op tijd, met Gods zegen de taak blijven ver vullen”, aldus de heer Faber, die ver volgens voorzitter Betsema de gouden ere-medaille van de Ned. Chr. Sport Unie omhing. U bent nu net een kleine burgemeester, zei de heer Faber. In tussen was de heer Betsema wat blij met deze onderscheiding en gedurende de gehele receptie heeft hij het kost bare kleinood aan het groen-witte lint gedragen. VOORAANSTAANDE PLAATS Namens het Gewest Friesland van het KNCGV bood de heer J. van Kampen felicitaties aan. Volgens hem neemt ’’Advendo” een vooraanstaande plaats in. Het is een vereniging die hard werkt onder een fijne leiding. De heer V. Kampen noemde de uitvoering, waar van elders in dit blad een verslag, een perfekte show met een even perfekte i organisatie. ’’Advendo” is een gewel dige vereniging waar veel vriendschap heerst en een gezonde rivaliteit. Ook de heer Van Kampen deponeerde een J best, aldus de I burgeester, die ook zei dat er natuur- •*- Trj (jit j I verband kondigde hij de bouw van een sportzaal in de Noorderhoek aan. Sneek’s eerste burger besloot met het bestuur toe te wensen dat het ook in de toekomst het werk voort mag zet ten om de jeugd een goed stuk vor ming mee te geven. Hij liet ziin woor- den vergezeld gaan van een enveloppe met geldelijke inhoud. Voorzitter Bet sema beantwoordde burgemeester Van Haersma Buma op prettige wijze. In- tussen was de receptiezaal steeds vol- Ier geworden en we zagen afgevaar- digden van zusterverenigingen, verte- i genwoordigers van kerkelijke organi saties, terwijl de heren J. Suwijn en D. van der Werf gelukwensen aanbo den namens de Verenging van Sneker Zkenlieden. ACTIEF LID Namens het Bondsbestuur bood mejuf frouw Korthof gelukwensen aan. Zij noemde ’’Advendo” een actief lid van het K.N.C.G.V., Dat Advendo ook in de komende vijftig jaar een trouw en actief lid van dit KNCGV mag blijven onder het devies ’’vaardig en sterk tot Gods eer”. Ook zij bood een enveloppe met inhoud aan. Inmiddels was ook o'id-burgemeester L. Rasterhoff geari- veerd om het bestuur zijn gelukwen sen aan te bieden. De heer W. Faber uit Sneek vertolkte de gevoelens van de Nederlandse Chr. Sport Unie, waarin zeven christelijke sportbonden De christelijke gymnastiekvereniging wordt gezetDat ^mag ’’Advendo” in Sneek heeft zaterdag- middag in de Foyer van Amicitia een lijk wensen zim op^sportge stijlvolle receptie gehouden ter gele genheid van het vijftig-jarig bestaan. I Het was een druk bezochte receptie, die in alle opzichten is geslaagd en waar het bestuur vele gelukwensen in ontvangst heeft moeten nemen. Af gaande op de grote belangstelling mag gezegd worden dat Advendo een grote plaats inneemt in de Sneker gemeen schap niet alleen, maar ook in de kringen van het K.N.C.G.V., zowel lan delijk als gewestelijk. Onder de aan wezigen bevonden zich vele oudleden, terwijl uiteraard de ere-directeur, de heer P. Jongelans en zijn vrouw, een ere-plaats innamen. Feestleider was de heer J. H. Klaibe da, die de aanwezigen welkom heette. De eerste spreker was burgemeester B. van Haersma Buma, die vergezeld was van de wethouder voor sport en recreatie, de heer J. R. Visser. Sneek s eerste burger noemde het een bijzon dere gebeurtenis dat ’’Advendo” het vijftig-jarig bestaan viert. Het is een levende en krachtige vereniging, die enorm veel vormingswerk verricht, zowel lichamelijk als geestelijk ten ba te van de jeugd. De burgemeester trok enkele vergelijkingen met de landing op de maan. Zo’n maanlanding is een experiment en dat was vijftig jaar ge leden bij het oprichten van een gym nastiekvereniging ook het geval. Als gemeentebestuur dragen wij u een goed hart toe en het is fijn dat een vereni ging als de uwe eens in het zonnetje dus drie maal gezwommen worden. Op het meest ondiepe punt staat 35 centi- meter water en op het diepste punt twee meter water. Voor elke sexe zijn er zes kleedcabines, terwijl scholen de beschikking ^rijgen over gemeenschap pelijke kleedlokalen en gemeenschap pelijke douche-ruimtes. SPECIALE VOORZIENINGEN Speciale voorzieningen zijn getroffen voor gehandicapten. Zij zullen via een aparte ingang, opzij van het bad, ge makkelijk met hun rolstoel naar bin nen kunnen rijden, krijgen de beschik king over een badlift om gemakkelijk vanuit de stoel in het water te kunnen komen. Die badlift werkt hydraulisch. Er zullen ook speciale rolstoelen ko men voor het vervoer van de kleed kamer naar het bad. Het nieuwe in structiebad is een juweeltje. Het ziet er van binnen bijzonder mooi uit en men krijgt de indruk dat hier een kost baar bezit is gebouwd. De bodem van het bad is bedekt met mozaiektegel- tjes en ook dat geeft aan het bad een fraaie indruk. Coby Doevendans zorg de voor een fraaie beschildering van de grote betonnen steunbalk, die in het plafond domineert. Er bestaat reeds een grote belangstelling van de zijde van de scholen en van particulie ren voor de zwemlessen. Men is vrij wel volgeboekt en zo het nu lijkt zal het een continubedrijf worden met een rooster volgens een spoorboekje. Dit laatste bij wijze van spreken. De schoolkinderen worden gehaald en ge bracht met een autobus. Met reisbu reau Sijpersma is een regeling getrof fen. Eveneens met autobedrijf ZWH, dat de jeugd uit de omgeving naar Sneek vervoert. De totale kosten van het bad bedragen ongeveer een mil joen gulden. Aannemingsbedrijf Gebr. Andringa in Sneek is de bouwer, de airconditioning en heteluchtverwar- ming ziin verzorgd door Caliqua Til burg. De ongeveer driehonderd kubie ke meter water in het bad wordt ge zuiverd door een installatie van Stork- Friesland. Er zal waarschijnlijk in een twee-ploegendienst worden gewerkt. Bedrijfsleider Gramsma is ook een be kwaam technicus, die vrijwel alles af weet van de installaties en apparatuur in dit bijzonder fraaie overdekt in structiebad. Het Provinciaal Electriciteitsbedrijf dient ten behoeve van de elektriciteits voorziening op het Eiland, nog te be schikken over een transformatorstati- on aan het Gangboord. De bouw van dit station is noodzakelijk geworden door een toeneming van de stroomver- koop aan de bestaande verbruikers op het Eiland. Vanuit het transformator- station zal ook de aan het Jachthaven kanaal geprojecteerde bebouwing in het bestemmingsplan „De Domp” van elektriciteit kunnen worden voor zien. x Bouw van dit transformatorstation m het bestemmingsplan „De Domp” komt volgens het P.E.B. niet in aan merking aangezien ongeveer 2/3 dee’ van de elektriciteitsvoorziening is benodigd voor het Eiland en voor het transport van het benodigde ver mogen naar laatstgenoemd stadsdeel in verband met de kruising van het Jachthavenkanaal, kostbare en tech nisch minder aantrekkelijke voorzie ningen zouden moeten worden getrof- fen Aanvankelijk werd door het P.E.B. een terrein ter grootte van plm. 38 m2 te koop gevraagd. Door toepassing van nieuwe hoogspanningsmaterialen is het sinds kort mogelijk de afme tingen van het bouwwerk aanzienlijk te beperken, zodat thans 23 m2 grond benodigd is. Voor het perceeltje grond dient, mede rekening houdende met het door het P.E.B. gevraagde recht van vrije toe gang tot en van kabellegging naar het transformatorstation, naar de mening van B. en W. een prijs te worden be dongen van 45,— per m2. Op zaterdag, 13 februari a.s. worden in de Sneker Sporthal te Sneek de districtskampioenschappen individueel toestelturnen van het District Noord van het Koninklijk Nederlands Chris telijk Gymnastiek Verbond gehouden. Het District Noord omvat de provin- Friesïand is° bij deze kampioenschap pen vertegenwoordigd door de christe lijke gymnastiekverenigingen „Adven- dó”-Sneek, „Blijf Fit” -Surhuisterveen, ’C.J.O.’-Leeuwarden, „Juventa”-Drach- ten, „Kwiek”-Wolvega en „V. en K.”- Leeuwarden. De wedstrijden voor de adspirant-da mes en de adspirant-heren zijn ge pland van twee tot vijf uur n.m. Daarna komen van vijf tot acht uur heren aan de beurt. voor de da- en adspirant-dames zijn lange evenwichtsbalk, brug ongelijk, Afgelopen donderdag was het 60 jaar geleden, dat Leonardus Faber, wonen de, althans toen nog, te Veendam en Alida Timmer, haar ouderlijk huis stond destijds in Muntendam, in het huwelijk traden. De heer en mevrouw Faber wonen sinds 1942 in Sneek. Van 1942 tot 1962 hebben zij aan de Woud- vaartskade gewoond, negen jaar gele den verhuisden zij naar de Larkstraat op het Eiland. De heer Faber, hij is de jongste van de twee, namelijk T9 jaar heeft tot de pensioengerechtigde leeftijd gedurende bijna 55 jaar bij de Scheepsbouw gewerkt. Op i -Faber (83) - „wat een drukte toch om twee oude mensen” - kwam de heer Faber in dienst bij scheepswerf Fikkers In Sneek is hij jaren lang bedrijfsleider bij de Scheepswerf „De Tijdgeest ge weest, de laatste 3, 4 jaar bij Nuchte- ren, die de werf van Fikkers had ge kocht. Niet zonder trots, haalt hij een koninklijke onderscheiding tevoor schijn. Aan de muur hangt een ver erend getuigschrift van de Ned. Mij. v. Nijverheid en Handel vanwege zn 50 jarig dienstverband bij Fikkers. Je ziet het niet aan het tweetal, dat zij wat de leeftijd betreft al zo ver ge vorderd zijn. Ze hebben geen hulp in de huishouding. „We doen alles met z’n tweeën”, aldus de heer Faber. Zijn specifieke hobby is tuinieren, me vrouw Faber brengt de dag door met de huishouding en wat breien. De heer en mevrouw Faber hebben 4 kinderen, 2 jongens en 2 meisjes, 12 kleinkinde ren en 14 achterkleinkinderen. Hun zoons en dochters wonen in Sneek, Hil versum, Groningen en Muntendam. De reden dat we dit bericht achteraf pu bliceren, is dat de jubilarissen vrees den voor een - vooral voor mevrouw - te grote toeloop donderdagavond. Dat het niettemin een drukke en niet min der gezellige boel is geweest, daar aan de Larkstraat, laat zich raden. UITGEV ERS: Drukkerij B. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2247 Gironummer 932730 REDAKT1E: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779 b. Jellema, redakteur ROTOREDAKTIE. .Studio Gei Dijs- Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN. Abonnementsgeld f 4>PeT hal) laai i bij vooruitbetaling 1 Postabonnementen f 6, per halt taai Iby vooruitbetaling ADVEKTENTIETAKIEVEN 17 cent per mm. ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-prijs (dus 90 procent meer dan voorneen). ftiid z0 vertelde mevrouw Dit mede in verband met de te voor- -’-i- u ziene vraag naar tweede telefoonver bindingen (b.v. voor inwonende grote kinderen) en de toekomstige ontwikke ling wat betreft het transport van hoogfrequentsignalen. Werk en geld Het besluit tot reconstructie van de oude kabelnetten is geen gemakkelijk besluit geweest, want het kost heel wat werk en geld. Maar als het tele foonbedrijf op de oude manier zou doorgaan, namelijk met de netten tel kens opnieuw verzwaren ten einde ze aan te passen aan de behoeften van de gebruikers, dan loopt dit op den d'tur vast, vooral door de stijging van de loonkosten. De voorzieningsgraad in de te recon- strueren netten zal minimaal 140 dub- vóór 1958, beldraden per 100 woningen bedragen. Waar de plaatselijke omstandigheden, de mankracht van eigen personeel en aannemers, alsmede de geldmiddelen het maar enigszins toelaten, zullen de werkzaamheden op zo kort mogelijke termijn worden uitgevoerd. Vanzelfsprekend worden wijken die op de lijst staan om gesaneerd te wor den, niet in de reconstructie betrokken. Het betreft hier bijna 300.000 wonin gen. Het gaat hier over de zogenaamde conventionele kabelnetten. Dit^ zijn^jn het algemeen de netten van toen het systeem van de vooraanslui- tFotó Studio Ger Dijs.) tingen door middel van de zogenaam- (Foto Studio oei standaardaansluitpunten no£ met I was ingevoerd. Van 1 aansluitpunten zijn er land zijn verenigd, ’t KNCGV is veer een miljoen tot stand SeJ>£achta de grootste. Deze bond heeft I Het systeem houdt in dat de PT 1 n g AHxzsnrio” tijdens de bouw van nieuwe woningen ai de nodige verbindingen aanbrengt, ongeacht of de toekomstige bewoner telefoon zal nemen of niet. Immers, als men later moet hakken, breken en graven kost dat meer geld dan wan neer alles voor de telefoonverbinding in gereedheid wordt gebracht. Boven dien kan nu het ondergrondse kabel- met rust worden gelaten. Voorzo- er mankracht, tijd en geld be schikbaar is worden ook in de be staande bebouwing vooraansluitingen aangelegd. Op deze wijze zijn de afge lopen jaren al bijna 1,2 miljoen wo ningen behandeld. Dit systeem - een wissel op de toekomst - voldoet uit stekend, maar het vergt wel een aan zienlijke investering 160,— gemid deld per aansluiting), die korter of langer renteloos kan blijven. Tussen 1958 en 1968 zijn de vooraan sluitingen uitgevoerd met een capaci teit van 110 dubbeldraden (1 dubbel draad is nodig voor 1 telefoonaanslui ting) per 100 woningen. Daarnaast werd een verbinding voor de draad omroep gemaakt, wat intussen is af geschaft. Eén op de tien woningen kon aldus van een tweede telefoonaanslui ting of een andere telecommunicatie- mogelijkheid worden voorzien. Bij na der inzien vond de bedrijfsleiding dit enigszins aan de krappe kant. Na 1968 is de PTT daarom elke voor- aansluiting gaan maken met twee ver bindingsmogelijkheden per woning

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1