en van Unieke loketbediening bij de De Spaarbank van 1818 B. en W. van Sneek kunnen (voorstellen van „Houdt Friesland groen" niet steunen Chr. lager huishoud- en nijverheidsonderwijs in school aan het Kaatsland Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Telexverbinding met computer in Amsterdam A donderdags Verschijnt: maandags DONDERDAG 11 FEBRUARI 1971 126e JAARGANG No. 12 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o B. en W. antwoorden op vragen over voorkoming van brand WSNEEKER NIEUWSBLAD NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIIFHOUTS NIEUWSBLAD en de SNEKER^KQERIER en de Provinciaal subsidie voor molen „De Jager” Woudsend Als alles volgens plan verloopt vanaf medio mei: Sport voor sport Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Gemeente koopt gebouwen C.A.F. aan Oppenhuizerweg Als alle hoopvolle verwachtingen is nauwelijks de (Foto Studio Ger Dijs) en in de school de heer D. scheidings- saldo en OHkImI 0>iu. V(B 4* JHHK, WTMIinSElADUL M ULIT SSXXSttr- SNEEKER NIEUWSBLAD In vier lokalen van deze school krijgt een deel van de 212 leerlingen nu nog onderwijs. Men is er klein behuist, ^het is er ongerieflijk en er i plaats voor de fietsen. (Foto Studio Ger Dijs) DEPENDANCE Op de dag af weet het hoofd van de school, mejuffrouw E. Visser, zich nog te herinneren wanneer aan de Lem merweg is gestart, namelijk op 15 ja nuari 1964. In het pand op de hoek was eerst dafé Bokma gevestigd, la ter zouden ambonezen er gehuisvest zi n, terwijl, voordat het onderhavige onderwijs er ’n aanvang nam het als ’t internaat voor schipperskinderen dien de. Vanaf augustus 1965 wordt er les gegeven in de „afgekeurde” ULO aan momenteel van kracht zijnde Algemene Politieverordening komen een aantal bepalingen voor inzake voorkoming van brand, die echter voor de huidige tijd volstrekt onvoldoende zijn. In het voorontwerp van de nieuwe politiever- ordening zijn geen 1 brandpreventie meer opgenomen, om-1 dat het de bedoeling is de raad een af zonderlij ke Brandpreventieverorde- ning ter vaststelling aan te bieden. Het door de heer Poiesz gevraagde onderzoek heeft alleen zin, wanneer inderdaad, indien mocht blijken dat in bepaalde gelegenheiden of kerken geen of onvoldoende vluchtwegen aanwezig zijn, voorschriften tot verbetering wor- B. en W. hebben waardering voor het initiatief van het comité „Houdt Fries land groen” en voor zijn originele sug gesties. Zo heeft het comité bijzonder goed werk gedaan door zijn aktie voor het plaatsen van vuilnisbakken in de stad; deze aktie heeft een verheugend resultaat gehad. Ook de grondgedach te van het comité, de bevolking te be trekken bij de zorg voor het milieu, onderschrijven B. en W. gaarne. Het eerder genoemde Comité Milieuzorg seconden nodig heeft om het telegram aan de computer op ’t toetsenbord van de loketmachine aan te slaan, dan duurt een mutatie 19.25 seconden. El-> ke gedane boeking kan zonder meer .gecorrigeerd worden, een rekening kan bepalingen over met lopende rente geheel worden af betaald en ook de verwerking van de giroposten werpt geen moeilijkheden op. Zonder probleem kan ook de aan- en verkoop van vreemd geld worden afgewikkeld. Zonder meer kan worden vastgesteld dat het systeem, waarvoor in het buitenland grote belangstelling bestaat, in de praktijk aan alle kan ten meer dan voldoet. Het is goed koop, deze bijzondere loketbediening met daaraan verbonden een uniek soort spaarbankboekje. De Spaarbank van 1818 heeft bij de aansluiting naar de computer in Amsterdam veel me dewerking ondervonden van de PTT, die voor een vlotte verbinding zorgde. In schril contrast met de oude school staat dit nog in aanbouw zijnde com plex aan het Kaatsland in de Lemmer- wegwijk-west, waar men medio mei in hoopt te trekken. Maar ook dit ge bouw zal spoedig een uitbreiding be hoeven. Gedeputeerde Staten van Friesland hebben aan de Stichting Waterrecrea- tie te Amsterdam in principe een sub sidie van 15°/o toegezegd in de restau ratiekosten van de aan deze stichting toebehorende houtzaagmolen „De Ja ger” te Woudsend, onder voorwaarde, dat ook het Rijk subsidieert. Ten behoeve van de restauratie van de zogenaamde „Bullemolen” bij Leeuwarden is aan het waterschap „De Wélde< een subsidie toegekend van 3150,— (15% van 21.000,—). Bij besluit van 15 december 1970, heeft de raad van Sneek de brief van het Comité „Houdt Friesland groen” dd. 23 november 1970 inzake maatre gelen tegen milieuverontreiniging aan het college om advies in handen ge steld. B. en W. hebben inmiddels op hun beurt advies ingewonnen by enke le gemeentelijke diensten en bij het Comité Milieuzorg Sneek. Onlangs publiceerden wij de door het raadslid G. W. Poiesz aan B. en W. van Sneek gestelde schriftelijke vra gen over voorkoming van brand. Het college heeft intussen geantwoord op deze vragen. Een onderzoek naar de aanwezigheid van nooduitgangen in bars, dancings enz. achten B. en W. gewenst. Het col lege is dan ook voornemens een der gelijk onderzoek in te stellen en dit onderzoek zelfs uit te breiden tot de de den gegeven, antwoorden B. en W. op gang gekomen. Terug aan de Lemmerweg zei van der Meulen, AVO-leraar ons dat! er in de 8 jaar, dat men aan de Lem- rrerweg doceert vrij weinig is veran derd. De enige grote wijzigingen zijn het aanbrengen van TL-buizen en een ver schuifbaar schoolbord geweest. We be zochten er een lokaal van ruwweg 5 bij 8 meter, waarin 27 kinderen les krijgen en - lichtelijk overdreven mis schien - als haringen in een ton sa men zijn. Ook belandden we in een „filmzaal”. 18 leerlingen kunnen hier, als van alles en nog wat verwijderd is, worden geherbergd. Kortom, men is slecht behuist en zal maar wat blij zyn wanneer aan het Kaatsland kan worden begonnen. Al was het alleen al vanwege het feit, dat kinderen nu op de bovenste (tweede) verdieping bij een eventuele brand door de ramen naar buiten moeten zien te komen Sneek beraadt zich ook reeds hierover en zal met suggesties komen. Met betrekking tot de concrete inhoud van de hierboven bedoelde brief van het comité „Houdt Friesland groen” merken B. en W. echter op dat in het algemeen het afbakenen van ’n „groe ne zóne” in de stad, zoals door het comité wordt voorgesteld, niet zinvol is, omdat dit gemakkelijk de indruk zou kunnen wekken dat buiten deze zóne alles zou zijn toegestaan. Daar mee zou een averechts resultaat wor den bereikt. Hierbij komt nog dat het markeren van een „groene zóne” in de stad het aanzien van de stad niet direkt ten goede lijkt te komen. Ove rigens zij opgemerkt dat de door het comité voorgestelde maatregelen de stad niet „groener”, alleen schoner zullen maken, zodat de naam „groene zóne niet geheel toepasselijk is. Met het comité zijn B. en W. van me ning dat in de algemene politieveror- dening strengere bepalingen moeten worden opgenomen tegen milieuveront- s,g reiniging. In dit verband wijzen B. en W. op de op handen zijnde nieuwe al gemene politieverordening voor Sneek, waarvan het voorontwerp inmiddels in secties van de raad is behandeld. Hier in is een groot aantal bepalingen te gen milieuverontreiniging opgenomen. B. en W. zijn van mening dat de in houd van deze bepalingen de voorstel len van het comité dekt, zelfs uitvoe riger is. Na nog in te zijn gegaan op enkele punten van de brief zeggen B. en W.: resumerend kunnen wij stellen dat wij de feitelijke voorstellen van het comi té „Houdt Friesland groen” niet kun nen steunen. Liever wachten wij de - hopelijk spoedige - inwerkingtreding van de nieuwe algemene politieveror dening af. Op grond van het bovenstaande stel len zij de raad voor het Comité „Houdt Friesland groen” te antwoorden in de zin van het hiervóór gestelde. Het belangrijkste nieuws in Rono’s sportprogramma „Sport voor Sport”, betreft zaterdag en zondag het wereld kampioenschap schaatsen voor heren in Gothenburg. Op zaterdag is tussen 19.45-20.00 uur verder een verslag te beluisteren van een gedeelte van de wedstrijd F.C. Twenthe-Volendam. In de zondagse aflevering tussen 18.30- i 19.15 uur wordt veel aandacht besteed aan het amateurvoetbal en de micro- korfbalcompetitie. De in totaal 212 leerlingen krijgen nu onderwijs in de school aan de Lem merweg, nummer 3, in de openbare ULO aan de Oude Koemarkt („school nummer 1”), zo dat heette), terwijl men voor gymnastieklessen naar de Kon. Emmaschool en de christelijkte MTS trekt. Vanaf augustus 1963 wordt er in Sneek al christelijk huishoud- en Nijverheidsonderwijs (al is de laatste term er later bij gekomen) gegeven. Men is begonnen in een overblijflokaal van de Rehobothschool en een lokaal van de Jan van Nassauschool. 40 leerlingen werden toen onderwezen, ’t aantal liefhebbers voor het onderwijs echter beliep 69, maar niet voor een ieder had men plaats. UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE; Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren; maandag t.e.m- vrijdag 8-12 en 13.30-11.30 uur Na kantooruren telefoon 4%s4> 4235, 2241 Gironummer 932130 REDAKTIE: Singel 11, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3119 L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKTIE. Studio Ger DijS’, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 4>PeT half jaar (bij vooruitbetaling). Postabonnementen f 6,— per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 11 cent per mm; ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-prijs i van de betrokkenen in werkelijkheid worden omgezet, zal er vanaf medio “mei christelijk lager huishoud- en nijverheids onderwijs worden gegeven in de nog in aanbouw zijnde school aan het Kaats land in de Lemmerwegwijk-west. Met de bouw van deze school is op 20 okto ber 1969 begonnen en de werkzaamheden die er nu nog plaatsvinden betreffen hoofdzakelijk de afwerking, het plaatsen van deuren, de inrichting, riolering buitenom, het sanitair en de beschildering. De heer A. Feenstra uit Nijland, opzichter en sprekend namens het architectenbureau D. Witteveen uit Leeu warden zei dat men nu „precies op het schema ligt”. Hij dacht dat de school over 2 a 3 maanden gereed gekomen zal zijn. Inmiddels hebben de leerlingen ook al onderdak gehad in de christelijke LTS. 1 De 212 leerlingen zijn verdeeld over - 3 brugklassen, 3 tweedejaars LHNO- klassen, 3 derdejaars LHNO-klassen en I 2 I (individueel) HNO klassen. Aan de Oude Koemarkt heeft men de beschik- king over 6, in de school aan de Lem merweg over 4 lokalen, waaruit blijkt dat het merendeel van de leerlingen buiten het eigenlijke schoolgebouw on derwijs geniet. ONGERIEFLIJK Het merendeel van hen komt van bui ten de Waterpoortstad. Van déze groep vormen de kinderen uit Wymbritsera- deel weer de „hoofdmacht”; voorts vinden leerlingen uit de gemeenten G.asterland, Rauwerderhem, IJlst en Doniawerstal dagelijks hier onderwijs. „Het is veel te klein hier, vertelt mej. Visser. Eigenlijk zitten we al vanaf 1964 met ruimtegebrek. In het begin ging het nog wel. Het is hier erg on gerieflijk”. En inderdaad, als men weet dat een kamertje met vrij kleine afmetingen dient voor bestuurs-, direc tie-, personeels- en wie weet wat al lemaal nog meer van kamer, dan zal het duidelijk worden dat men maar wat graag de nieuwe school aan het Kaatsland betrekt. Volgens mej. Vis ser vinden vooral de ouders der leer lingen de huidige gang van zaken een bezwaar. Hun kinderen moeten soms na enkele lessen weer naar de andere „nederzetting”. NAAM NOG ONBEKEND Het aantal leerkrachten bedraagt 17, van wie er 10 een volledige betrek king hebben aan één school. Gaat het nieuwe leerjaar op 16 augustus los, zoals gezegd, is de datum, waar op men de nieuwe school gaat be trekken, gepland op half mei. Hoe de school, die volgens genoemde heer Feenstra is aanbesteed op een be drag van een miljoen, komt te heten, is nog een vraag. Volgende week na melijk vindt er een ouderavond plaats, tijdens welke naamsuggesties van de leerlingen zullen worden be keken door ’n jury, geformeerd door enkele leerkrachten, leerlingen en oudèrs. De uitslag zal op de dag van opening bekend gemaakt worden. VERBETERINGEN De eerste verbetering, in vergelijk met de huidige situatie, betreft de berging van fietsen. Bij de nieuwe school namelijk zijn 2-met elkaar in verbinding staande-berghokken aan wezig. Deze hokken (het woord geeft de kwaliteit van de bergruimte wat slecht weer) verschaffen voorts toegang tot de hal, waarin een garderobe komt. Echter, de hal kan ook als grote zaal worden aangewend, in welk geval de garderobe verhuist. Er komt een apart kamertje voor de concierge. „We heb ben er nu geen, de kinderen en wij zelf ruimen alles maar wat op”, zo vertelt een personeelslid. Een ruime docenten- bestuurskamer zal ook niet ontbreken. Opvallend groot worden ’t overblijflokaal, waarin een pantry en het gymlokaal, die naar men zegt ove- een goede akoestiek beschikt. Overigens zal het overblijflokaal al ge lijk als leslokaal moeten worden aan gewend. Volgens onze woordvoerster de Oude Koemarkt. Deze dépendance is er voor de school al een uitbrei- heeft men tot nu toe bezet gehouden, dingsplan. maar van uitbreiding, nu al, neen uien - - - 1 is nog niets bekend. Een speciaal lo kaal, waarin de kinderen gedoceerd worden in wassen, strijken ontbreekt evenmin. In tegenstelling tot de oude situatie komen hierin 3 soorten was machines, terwijl men aan de Lem merweg beschikt over één. Ook waste men daar nog in teiltjes, terwijl hier de handwas in speciale aanrechten ge schiedt. Ook is er een speciale ruim te, waar de was kan drogen. Zo zou den we nog een tijdje kunnen door gaan, echter terwille van de ruimte laten we het hierbij, maar het komt ons voor, dat een ieder, die de be staande toestand hiermee vergelijkt, met ons van mening is, dat de leer lingen zowel als de leerkrachten er danig op vooruit gaan. WEINIG VERANDERD De grondonpervlakte van het nieuwe complex bedraagt ongeveer 2 duizend vierkante meters, boven, waar ook en kele lokalen aanwezig zijn is dit 400. Bij de bouw waren, resp. zijn betrok ken: Architectenbureau D. Witteveen uit Leeuwarden, aannemingsbedrijf Gebr. Draisma, Makkum, Adviesbu reau Kolk uit Leeuwarden, Bureau Wiecherink uit Groningen en electro- technisch bureau De Jong, Groningen De bouw is,naar de heer Feenstra zei eerst maart van het vorig jaar goed Met de Coöp. Aan- en Verkoopvereni- ging voor de Landbouw in Friesland (C.A.F.), gevestigd te Leeuwarden, is overeenstemming bereikt over de aan slip, zoals b.v.: opnieuw, saldo foiit L door de gemeente Sneek van de niet in bestand, of saldo negatief. I deze vereniging toebehorende ei- Voorzien is ook dat stortingen zonder gendommen, gelegen aan de Oppenhui- boekje, b.v. van derden, op de loket- zerweg. Dit perceel bestaande uit 2 machine kunnen worden geboekt,waar- loodsen, huis en erf, heeft een opper- bij de stotter de kwitantie krijgt, de vlakte van 2988 m2. kassier zijn bewijs, de begunstigde De gebouwen en het terrein zijn voi- een kennisgeving en tevens de post gens b. en w. geschikt voor gebruik als k automatisch op de rekening wordt ge- materieëlberging ten behoeve van het boekt. De totale duur van de hande- gemeentelijk reinigingsbedrijf. ling is afhankelijk van de vaardigheid De commissie voor de gemeentereini- van de loketbeambte en van het aan-1 ging kan zich met de aan de gebou- tal bij te werken regels. Als we er- wen en het terrein te geven bestem- van uitgaan dat de loketbeambte 151 ming verenigen. Sinds enige tijd vindt b(j Dc Spaar- ningnr., mutatiebedrag, bank van 1818 in Sneek een bijzonde- teken, mutatiecode, laatste Dit telegram wordt bij het aanslaan direct aan de computer doorgegeven en in het inwendige geheugen van de computer gebufferd. Elke loketmachi- ne heeft een eigen verbinding met de computer in Amsterdam en een eigen bufferplaats in het interne geheugen van de computer. Alles wordt direct gecontroleerd (in de computer), het antwoord aan de loketmachine wordt opgesteld en naar de loketmachine overgeseind. Dat duurt niet langer dan 0.25 seconde. Wanneer de post niet door de computer wordt geaccep teerd, krijgt de loketbediende een tekst geschreven op het linkerdeel van de Sinds enige tijd vindt bij De Spaar de loketbediening plaats. In de bank uiteraard de verschillende codetekens. staat een telexmachine, waarop alle lokethandelingen worden verricht. De ze telexmachine is aangesloten op de centrale computer van De Spaarbank van Amsterdam en de Spaarbank van 1818 in Sneek is de enige „buitenlijn” die hierop is aangesloten. De overige telexverbindingen bevinden zich alle maal in Amsterdam en de Zaanstreek. Een systeem dat tot dusver uniek is in Europa. Door het invoeren van dit nieuwe sys teem, waarbij tussen loketmachine en computer ’n dialoog plaatsvindt, moes ten administratieve procedures en ook het traditionele spaarbankboekje in grijpend worden veranderd. Voorheen moesten de boekjes worden bijgewerkt bij een storting, bedrag moest op de kaart worden verwerkt, rente moest berekend worden, kapitaal, rente tel lingen, controle, totalen, inschrijving in het renteregister, tellen en meerde re handelingen. Dat is nu verleden tijd, de ^computer in Amsterdam doet dat nu voor De Spaarbank van 1818. Het spaarbankboekje is aangepast aan de mogelijkheden van de machi- n Een mutatie moet in een bepaal de vorm op de loketmachine worden aangeslagen, zodat hij ook in deze vorm aan de computer wordt aange- boden. Het telegram bevat het reke- 1 verschillende kerkgebouwen, in

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1