Voeding en onderhoud van pony's Twee opmerkelijke crescendi bij concert interkerkelijk mannenkoor „EDOZA hm I Officieel Orgaan en van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Ovaties voor soliste Caroline van Hemert ingezonden De a bsentie-li jst Plaat- en radio-opnamen van „Advendo" „Vrienden" van Ard Schenk Verbetering accommodatie in het zwembad I 14 SNEEKER NIEUWSBLAD Gemeente koopt woning met erf Zomerrak NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD en de SNEKERsfKQERIER en de Staatssecretaris Kruisinga brengt bezoek aan Friesland van z als men tussen vleugel n het en Verschijnt: maandags 15 FEBRUARI 1971 126e jaargang no. 13 met een Engelse tekst Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o -^2 O'116"1 °n<» n» SNftK, WTMH11JMAHH UUT - ......I -<•» <■-■■■■ - De vrienden van het Stedelijk Muziek corps Sneek zijn ook vrienden van Ard Schenk. Daarom hebben ze het af gelopen weekend aan de beeldbuis ge- 1 aisterd gezeten en geen gelegenheid gehad een overzicht voor u te maken van de stand van zaken. Als u van avond de uitvoering van het Stedelijk aan- van 8 uur - bezoekt, wordt u volledig op de hoogte gebracht. Er zijn nog en kele plaatsen verkrijgbaar, óók voor de uitvoering van vrijdag a.s. De naam van de nieuwe open- lagere school „De" Terp” in de" Stadsfenne. De foto geeft 'dit I aanbrengen van de’naam d^. SNEEKER NIEUWSBLAD mer plotseling grote wijzigingen in het voer moet aanbrengen en dat ’t meer malen verstrekken van kleine hoeveel heden beter is dan enkele malen grote hoeveelheden. Wat de stalpony betreft is een dikke onderlaag van turfmolm (neemt am- moniakdampen op) waarop een dikke laag stro aan te bevelen. Roggestro wordt het meest gebruikt, haverstro het meest gegeten. In hooi en stro mag geen stof en schimmel aanwezig zijn. Bij voorkeur dient hooi van de eerste snede, en goed gewonnen, ge bruikt te worden. Goedkoop is ook hier duurkoop. Hoewel wat ideale voedingsvoorwaar- den zijn geschetst, is het in de prak te k zo, dat gevoerd moet worden op conditie. De pony mag niet vet en niet mager zijn. Als vuistregel kan men aanhouden bij middelzwaar werk: 1 kg krachtvoer en 1 tot ll/t kg goed hooi per 100 kg pony per dag. De meeste pony’s wegen tussen de 300 en 400 kg. En hoewel niet noodzakelijk is een schuilhut tegen sneeuw en ijzel (of gro te hitte in de zomer) wel zeer nuttig. Vooral in een kaal, bomenloos land- schap, dat geen natuurlijke beschut ting biedt. Inl. 05147-366 New Forest Pony-Stam- boek v. K/H.L. De avond werd geopend door Ds. Van Dam die had gelezen dat het woord „concerto” in het latijn eigenlijk „tweekamp” beduidde; een zich in spannen om naar eer of waardering te werven. „Edoza” spant zich meer waardig in om door zang God te lo ven. En zo zal er ook een inspanning, een tweekamp zijn tussen koor en so listen en het auditorium om goed te luisteren. Dan komen deze hopelijk tot een goed samenspel, aldus Ds. Van Dam die daarna voor ging in gebed. Ook in de samenstelling van het pro gramma zat een crescendo. Eenvoudig werd begonnen met een drietal liede ren a capella van het koor: Halleluja eeuwig dank en ere; Als ik Hem maar kenne en een bewerking door J. Nauta van het bekende „Nader mijn God” bij U. Van meer gehalte was ’t daarna gezongen „O Domine Jesu Christi” met voortreffelijk werk van de tenoren en Het Spiritus Tuus van O. Lassus en Adoramus van Palestrina werden met veel gevoel gebracht en het koor is zeer intent op het aangeven van dirigent Wybren Valkema, die niet al leen de stok gebruikt maar ook door monid-expressie het koor leidt. Het K.V.P. tweede Kamerlid, de heer Krosse, sprak onlangs in „Politiek Trefpunt”, Sneek. Hij wierp toen een merkwaardig licht op plichtverzuim t.a.v. het bijwonen der zittingen. De meeste schuld ligt volgens hem, naar ook het verslag meldt, bij de kleine partijen. Hun leden blinken dikwijls uit door absentie. Daarom juist dienen zul ke onevenwichtige figuren, die 'eigen lijk een gevaar vormen voor onze po litieke leefbaarheid, straks te worden geweerd. De K.V.P. wil zodoende, blij kens het urgentie-program, en over tuigd als ze is van haar „eigen kun nen”, een verhoging der tegenwoordige kiesdrempel. Door deze „onzelfzuchtige” maatregel zullen bedoelde lastposten, en politieke spijbelaars hopelijk voorgoed van het toneel verdwijnen. Tenzijja tenzij het Nederlandse volk nu eens door krijgt wat er werkelijk op het spel staat. Wie slechts enig begrip heeft aan gaande de ware stand van zaken weet, dat de schijnbaar klakkeloos t Het tamboer-, trompetter-, jachthoorn en pijpercorps „Advendo” zal op 19 en 20 februari a.s. een plaatopname ma ken. Dat gebeurt in de Geref. Noor- derkerk. Wanneer de plaat uitkomt is nog niet precies bekend, maar in ie der geval is er tijdens de receptie op 16 maart een proefplaat aanwezig, zo dat men dan alles al kan beluisteren. Op de gala-uitvoering op 19 april zal de plaat wel te koop zijn. Die gala-uitvoreing vindt plaats in de Sporthal. Behalve de eigen korpsen treedt ook op de Oakcrest Band uit Amerika en een keurploeg van de chr. gymn. ver. Advendo. Vele oud-leden hebben reeds bericht gedaan dat ze zullen komen. De receptie op 16 maart in hotel Ha nenburg wordt gevolgd door een diner- dansant. Op 20 maart is er voor jeugd leden, ouders en donateurs een film- middag in Amicitia, op 2 april is er een radio-opname voor de AVRO te zamen met het Stedelijk Muziekcorps Sneek. Op Koninginnedag zijn er even eens nog jubileumaktiviteiten en een dag later, op 1 mei, treedt het senio renkorps op in Compiègne bij Parijs. De eerste crescendo is de bij ieder concert groeiende belangstelling: naar schatting 1200 toehoorders vulden vrij dagavond de Martinikerk! De tweede naar de perfectie groeiende stijl van de uitgevoerde werkjes. Zal men ech ter de belangstelling willen blijven be houden, dan is een repertoir-uitbrei- ding niet alleen noodzakelijk maar ook zal men uit muzikaal oogpunt gezien iets zwaardere werken moeten nemen. Dat „Edoza” tot iets dergelijks in staat is heeft men op dit concert wel duidelijk laten blijken. hun actieve deelname acht de heer Krosse, gezien zijn uitlating van nul en gener waarde. Hij verzwijgt wijse lijk, wat elkeen in een constructieve oppositie tóch, wil men eerlijk zijn, waarderen moet. Als ik, zelf lid zijn de van de B.P., naga, wat o.m. de heer Nuijens (ook R.K.) doet, ondanks z’n zwakke gezondheid, maar geïnspi reerd door een chr. levensideaal, dan moeten de heer Krosse, inclusief de hele K.V.P. e.a. zich diep schamen. Dat u personen als V. Dis, Jongeling en Nuijens zo weinig respectvol vindt, en op een minderwaardige manier door het slijk probeert te halen, is zeer lief deloos, terwijl u toch beweert een chr. partij te vertegenwoordigen. Om hier nog maar even niet te spreken van wat u en anderen allemaal goedkeuren in ’s lands vergaderzalen getuige di verse begrotingen, door met name minister Klompé ingediend. Velen hui veren indien ze horen over royale sub- sidie’s t.b.v. ontaarde vormen van cul tuur en kunst, ’n stroom van on-christe- sexue- le uitspattingen, druggebruik, en lega le abortus een verlengstuk zijn. U schijnt daar volkomen met in te stemmen, want u en talrijke christelij ke kamerleden bieden absoluut geen verzet schijnbaar, wanneer ons volk u tot daden roept, en u bovenal Gods Geboden, ook in de tweede kamer moet bewaren. Uiteindelijk wil ik kort zijn. Mijnheer Nuijens, een persoonlijke vriend van me, zou gaarne, met wie ook in „Po litiek Trefpunt”, discussiëren. U, of an deren, eventueel de K.V.P. afd. Sneek, behoeven slechts een bericht te sturen, en er wordt een datum vastgesteld. - Het publiek kan dan zelf de absenten aanwijzen of misschien wel een partij echte deserteurs? Ik ben erg benieuwd of zich binnen kort enige debaters aanmelden. Johs. A. Eisen, Oudemirdum. ring en plaatsing van een derde chloor- bleekloogtank, de aanschaf van een kleuterglijbaan en onderhoudsgereed- schap, het maken van een materiaal- en fietsenberging, alsmede voorzienin gen om tot een juiste telling van het bezoekersaantal te komen. Door de ze voorzieningen zal aan het meren deel van de bezwaren tegen de bestaan de accommodatie een einde worden gemaakt. Omtrent enkele overige ge signaleerde punten, zoals verkoop van abonnementen betalingsfaciliteiten voor gezinsabonnementen, toezicht bij de garderobes zal door het zwembad- bestuur nog aandacht worden geschon ken. Uiteraard zal het doen van de nieuwe investeringen tot een hoger ex ploitatietekort leiden, hetgeen inhoudt dat het door de gemeente gegarandeer de deel van de exploitatietekorten zal moeten worden verhoogd. De stijging van de exploitatielasten worden be groot op rond 22.750,Zodra het voor het zwembadbestuur mogelijk is een geheel nieuwe exploitatie-opzet te kunnen opstellen zal bij de raad een nader voorstel ter tafel komen. Ten behoeve van de realisering van het bestemmingsplan „De Domp” dient door de gemeente Sneek te wor den beschikt over de woning met erf Zomerrak 6. Met de eigenaar, de heer F. Ypma te Sneek, is overeenstemming bereikt over de voorwaarden waaronder de ge meente de eigendom van het perceel kan verwerven. De bedongen koopprijs komt B. en W. aanvaardbaar voor. Zij stellen de raad voor tot de aan koop te besluiten. Het L. Rasterhoff-zwembad vertoont enige gebreken en onvolkomenheden. Dat was bekend en er zal dan ook iets gebeuren om het zwembad volkomen in orde te krijgen. Door de directie en de Raad van Commissarissen van de N.V. Zwembad is een plan inge diend bij B. en W. om voor rond I 150.000,— een aantal investeringen te doen. B. en W. hebben volledige in stemming met de plannen en zij zjjn van mening dat na het gereedkomen van de werkzaamheden de totale ac commodatie aan de daaraan te stellen eisen zal voldoen. De plannen' omvatten ondermeer het aanbrengen van een bedekking op de bassins en waadgoten, verbetering van 'e afwatering, het maken van een toi let in het personeelsverblijf, de leve- De staatssecretaris van Volksgezond heid, dr. R. J. H. Kruizinga, brengt eind maart in gezelschap van een aan tal van zijn naaste medewerkers een bezoek aan Friesland om zich te ori ënteren omtrent ativiteiten op het ge bied van de gezondheidszorg, met na me wat betreft de milieuhygiëne, in Friesland. De staatssecretaris en zijn medewerkers arriveren in de loop van dinsdag 30 maart in Leeuwarden, waar zij in het provinciehuis zullen worden ontvangen door Gedeputeerde Staten, ’s Avonds zal de staatssecretaris een gesprek hebben met vertegenwoordi- bers uit de verschillende sectoren van de gezondsheidszorg in Friesland over een aantal aspecten van de volksge zondheid, waarover dr. Kruisinga graag wil worden geïnformeerd. Het ligt in de bedoeling, dat de staatssec retaris en zijn medewerkers op woens dag 31 maart een bezoek brengen aan enkele instellingen en bedrijven in de sector van de gezondheidszorg in Fries land. Over het programma voor C- bezoek is nog overleg gaande. 1 en soliste zat - maar toch een verdienstelijke begelei ding. ORGEL EN SPIEGEL De tweede solist in dit concert was Dirk Donker op het fraaie Martinior- gel. ’n Grote spiegel verzorgde de com municatie tussen organist en dirigent bij ’t gezamenlijk optreden. Hierdoor kreeg het publiek een kijkje op het klavierspel van de solist hetgeen o.i. de muziek zeer verlevendigt. In de regel is de organist verscholen achter pijpwerk of gordijntjes. Dit zichtbare contact zouden we de commissie Kerk- concerten „Pro Organa” willen aanbe velen bij de volgende orgei-cycius. Donker begon met een fraaie Prelu dium en fuga van Bach met veel voet- pedaalwerk en verandering in registra tie; nu zichtbaar verzorgd door een dame. De daarop volgende Andante Cantabile was iets te zoet voor con certstuk en heel wat meer vroegen een twaalftal variaties en fuga over: „Waer dat men sich al keerd of wend” van Willem Mudde. Samenspel tussen orgel en koor verliep uitstekend! Als toegift van dit zeer geslaagde con cert zong het koor nog „Glori, glori, Hallelujah” in bewerking van onze stadgenoot J. Nauta. Naar ons ter ore kwam beschikt de heer Nauta nu naast de Engelse ook over een zeer ver dienstelijke Nederlandse tekst. De metaalafdeling van de L.T.S. in de Kloosterstraat heeft naar een ontwerp van de schildersafdeling de letters gemaakt voor de naam van de nieuwe open bare lagere school „De Terp” in de Stadsfenne. De foto geeft een beeld van het I aanbrengen van de naam door enkele leerlingen van de L.T.S. I (foto Studio Ger Dijsj geuitê lijke, pornografische lectuur, w.v. beschuldiging, niet meer dan een voor wendsel is. Immers niet de kleine, doch de grote partijen durven het nu al jarenlang bestaan, om mensen als kamerlid voor 'te dragen, die in het gewone leven reeds overbelast zijn. Of ze verschillende openbare functie’s be kleden, door de gemeenschap betaalt, interesseert hen niet. Het gevolg is, helemaal afwezig, öf de tijd waarvoor men een honorarium ontvangt, verdoet de persoon in kwestie grotendeels met zaken van eigen belang, zoals mij eens iemand toevertrouwde. Ieder be grijpt dat bijv, een of twee of drie- mansfractie zich zoiets nooit kan ver oorloven. Ze zuden meteen bij hun kie zers opvallen, en zichzelf onmogelijk maken. Men leest dan ook regelmatig dat o.a. de S.G.P. en B.P., - ik noem nu maar deze drie rechtse par tijen -, acte de presence geven. Doch in het algemeen in Nederland in be langrijke mate kalk moeten toevoegen. De Rijkslandbouw- en -veeteeltconsu- lenten kunnen u hierover nader inlich ten. Het is nuttig op een weelderige wei de eerst de koeien te laten grazen en de pony’s daar achteraan te sturen. Pony’s en paarden grazen het gras kor ter dan koeien, vandaar dat de boer vooral in het najaar wel pony’s in z’n land wil hebben. Grof en langstelig gras is het beste voor paarden en pony’s. Naast gras eten vooral pony’s gaarne blaadjes, Muziekcorps Sneek in Amicitia takjes en twijgjes vam bomen en strui ken. Daarom is een liksteen in de wei de onontbeerlijk en bovendien kan men wat haverstro bijvoeren. Ook zijn er in de handel mengsels van mineralen en vitaminen verkrijgbaar, waaraar de pony beslist behoefte heeft, evenals kruidenmengsels zelfs met zeewieren, welke vervangingsma terialen zijn voor datgene wat de po ny in de afgesloten weide te weinig enop stal nog minder kan vinden. Variatie in voedsel is een vereiste. Ook daarom zijn wortelen, witlofpenen en knollen een prima bijvoeding. Wintervoeding Vanzelfsprekend dient men in de win ter voldoende hooi van goede kwaliteit bij te voeren. Is de pony drachtig of moet ze redelijk hard werken, dan is bovendien hardvoer noodzakelijk, dwz brokjes of biks of een mengsel van granen (rogge - tarwe) in geringe mate. Bij hardvoer is het nuttig wat wortelen te voeren (caroteen). In het algemeen dient men de rantsoe nen te verhogen als de temperatuur buiten daalt. Men moet tevens altijd voor voldoende vers drinkwater zor gen. Wormpoeder Per kwartaal dient men een wormpoe der per pony te geven, vooral bij het begin van de weide- en de stalperiode. Ter voorkoming van koliek kan men in de winter eenmaal in de week war me, goed gebroeide zemelenslobber geven. In het algemeen geldt, dat men nim- donderdags Drie echte „repertoir-stukjes” waren het „Deep harmony”, „Poor lonesome cowboy” en „Go tell it on the moun tains”, drie spirituals waarvan de laat ste iets werd overtrokken en niet ge heel vlekkeloos was. Wat meer van inhoud waren het fraai gezongen Geloof, hoop en liefde en Blijf bij mij heer in bewerking van Henk Pijlman dat echt voor een man nenkoor is geschreven. G. F. Handel’s „Lascia chio pianga” was wel het hoogtepunt in het optreden van het koor dat besloot met het „Ambrosia- nischer Lobgesang van E. Gebhardt. Caroline van Hemert We weten niet of de grote activiteit van bestuur en leden van „Edoza” tot gevolg heeft gehad dat er zo’n groot publiek was of dat deze alt-soliste als trekpleister heeft gediend. Laten we het op beide houden, want beide komt evenveel lof toe. Caroline van Hemert heeft ’n bewonderenswaardige beheer sing van haar stemvolume en zowel haar forti als pianissimo kwamen in dit grote kerkgebouw even fraai door. De opstelling voor de preekstoel - en dit geldt ook voor het koor dat groten- deels met de rug naar het publiek ge- keerd zingt - is misschien niet ideaal maar een betere plaats is misschien ook niet denkbaar. De soliste begon Handel in Hoewel in het algemeen de voeding voor ieder individu verschillend is, kan men wel stellen dat een pony - en met name een rijpony van gemiddelde g-ootte - ongeveer tweederde van de hoeveelheid van een paardenrantsoen nodig heeft. Althans wat de hoeveel heid betreft. Wat de kwaliteit betreft zal men vooral juist bij de pony de natuur zo dicht mogelijk dienen te be naderen. En dan is het eerste en voor naamste voedsel: gras. Aangezien er circa 500 verschillende soorten gras zijn, is het duidelijk dat de bodemgesteldheid en het klimaat de groei van verschillende soorten bepa len. En het is bekend dat de Ierse paarden zulke goede botten hebben, omdat juist daar zoveel kalk in de grond voor komt. Aan een pony- of paardewelde zal men lied van a„Art thou troubled?” en het „Bist du bei mir?” van Bach waarbij het laatste het meest in de smaak viel. De drie ne- gro-spirituals „Were you there?”, „Swing low, sweet chariot” en „Peter go - ring-aden-bells” werden met veel expressie gebracht en toonden tevens de veelzijdigheid van de zangeres die van volkslied tot klassiek zingt. Maar het fraaist waren toch wel de tweo laatste liederen: „Father of hea ven” van Handel en ’t bekende „Panis Angelicas” van Cesar Franck. Een ware ovatie - hoe vreemd dit nog steeds blijft klinken in deze omgeving en bij de religieuze strekking van de liederen kreeg de soliste in ontvangst te nemen terwijl bloemen dit onder streepten. Folkert Binnema volgde aan de vleugel de soliste hetgeen vaak niet gemakkelijk was vanwege haar voordracht. Soms een beetje sterk - UITGEVERS: Drukkerij B. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE; Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2247 Gironummer 932730 REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779 L. Jellema redakteur EOTUREDAKTIE; .Studio Ger Dijs Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 4,per hal) ,aar bij vooruitbetaling Postabonnementen f 6, per half iaar (bij vooruitbetaling ADVERTENT1ETA HIEVEN 17 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-prijs fe-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1