„Invoering van districtenstelsel in Nederland zou ondemocratisch zijn iHii van en Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST I I M: Bizonder boeiend POLITIEK TREFPUNT met NOGMAALS DE VOLKSTELLING Confessionelen en honden Volgende week donderdag muziek uitvoering in Nijland Zondagavondzang in Chr. Geref. Kerk Algeheel parkeerverbod voor aantal straten in de binnenstad mr. dr. K. de Vries (C.O.) Frysk Orkest met Turkse violiste in Sneek Vioolkonsert Beethoven 59 INGEZONDEN INGEZONDEN J W SNEEKER NIEUWSBLAD NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de SOKERHKQERIER „Edoza” en de zingt zondagmiddag in Baptistenkerk Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van ■I van 1-3-1974 periode van De a. dus Sneek. A. de Vries. (foto Studio Ger Dijs) terug pand, maar DONDERDAG 18 FEBRUARI 1971 126e JAARGANG No. 14 Verschijnt: maandags en donderdags. tengevolge van enz. Zo ja, wat betreft deze hulp. Is er sprake van bedlegerigheid. u „ingezonden” te produceren tegen de confessionelen. T. Dijkstra, Kempiusstraat 34. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o FOTOREDAKTIE: ’Studio Ger Dijs’, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink, Telefoon 05150-5223. ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 4>per half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen f 6,per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 17 cent per mm; ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-prijs. unie jongeren gelegen sie. Waarover van *31© OHlclol Orp.n 4. SNEEK. WTHMITSEEAMEl ULST - -- •*- - R f SNEEKER NIEUWSBLAD b. c. Het is mij totaal onbegrijpelijk, dat iets tegen deze vragen hebt. Het nut fe juist, dat men hieruit kan afleiden of er, en in welke provincies, behoef te bestaat om verpleeginrichtingen of iets derdelijks te stichten voor de lijk niet thuis verpleegd kunnen wor den. 2. Het verwijderen van de omslagen vindt plaats op de gemeentehuizen en zoals u hebt kunnen lezen, worden nu alle omslagen binnen 3 jaar vernietigd. Uit de resterende gegevens valt dan beslist niet meer af te leiden, van wie de gegevens zijn. U stelt echter dat de omslagen 4 jaar bewaard moeten blijven, maar dan bent u kennelijk toch niet voldoende ingelicht, want in „het besluit van 29-9-1970, houdende Die confessionelen toch. Ze zijn te gen dieren .speciaal tegen honden ge kant. Dr. Otto heeft goede kennissen uit kerkelijk milieu die grote liefde voor hun honden hebben en in dat bezit een belangrijke bron van levensvreug de vinden. Maar die kerkmensen zijn dan zeker geen confessionelen. Dr. Otto kan, behoort althans te we ten dat alle kerkmensen nog niet tot de confessionelen gerekend kunnen worden. Op dinsdag 23 februari a.s. om 8 uur ’s avonds concerteert het Frysk Or kest onder leiding van Libor Pesek weer in Amicitia te Sneek. Soliste is de violiste Ayla Erduran uit Turkije. Zij werd in 1936 geboren, begon op 5-jarige leeftijd met vioolspelen en gaf haar eerste konsert toen zij tien jaar oud was. Zij studeerde o.a. bij Ivan Galamian en Zino Francescatti in New York en later bij David Oistrakh in Moskou. Zij is soliste in het alom begende vioolkonsert van Ludwig van Beethoven. tokkelinstrumenten spelen een grote rol. Na de pauze de prachtige Jupiter- symfonie (no. 41) van W. A. Mozart Mozart komponeerde tussen juni en aug. 1778 een drietal symfoniën, de nrs. 39, 40 en 41. De muzikale verwant schappen tussen deze drie symfonieën zijn duidelijk, maar het karakter van nummer 41 staat wel in volkomen tegenstelling tot de eerste twee. Over heerst in de nummers 39 en 40 een sombere stemming, in de Jupiter-sym- fonie is het één en al gratie en lich te vreugde. De naam „Jupiter” lijkt dan ook '-’echt gekozen (dondergod) maar de symfonie is onder deze naam misschien beter bekend dan als nummer 41. Het programma lijkt aantrekkellijk vror een breed publiek. Twee beken de werken en êên première voor het Frysk Orkest. Heeft u de recensie van het vorige konsert gelezen? Zo ja, dan is dat misschien voor u een aanspo ring om ook eens een konsert het Frysk Orkest bij te wonen! Het programma vermeldt ter opening een werk van een Nederlandse kom- ponist, n.l. Ombres van Ton de Leeuw. Het werk heeft vier delen en slag- en UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-^233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4235, 221f7 Gironummer 932730 REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur. artikel stelt van misstan- een zaak is van de tegen m’n eigen democratische instel ling ingaan. Wat het twee partijenstel sel betreft, de Nederlanders zullen dat zelf moeten willen. Het invoeren ech ter van het districtenstelsel zou onde mocratisch zijn, dat moet niet gebeu ren. In Engeland is nog altijd een band tussen kerk en staat; hier echter is die band als zo’n 150 jaar niet meer aanwezig. NIET ZO SLECHT Ongevraagd liet de heer De Vries los te menen, dat dit kabinet het niet zo slecht heeft gedaan. Met de - beken de - 1% zijn we de eerste in de we reld. Echter, er blijft nog genoeg te doen, maar het kan niet allemaal in één keer. Syb Ykema haakte hierop gelijk in en zei, voor wat die ene pro cent betreft: dat is niet iets om je op de borst te slaan. De welvaart hier gaat ten koste van de derde wereld, meen de hij. We moeten hier de loonstijging beperken. De ontwikkelingshulp hier is alleen maar negatief. Waarom bij voorbeeld komen er geen aluminium- fabrieken in Suriname en wel in Har lingen en straks ook in Vlissingen? Wij halen het meest uit de ontwikke- lingslanden. Nou, vond de heer De Vries, wat die ene miljard aangaat zijn we op de goe de weg. De vorm waarin de ontwik- Tingshulp plaats vindt is niet juist, maar daaraan kan Nederland in z’n eentje niets doen. Tot slot nog wat ci taten van het eerste kamerlid: Je moet altijd compromissen maken, zonder dat kan het niet; Het minste baantje hier is staatsse cretaris van defensie; Het is een onverteerbare zaak, dat we nu nog met woningnood zitten; Een dorp zonder school mist z’n hart. Het eerst volgende trefpunt in De Lichtboei wordt gehouden op 1 maart. Inleider daarbij is de heer A. Schouten uit Smilde. „ANNO 1769. den 3 april is gelegt de Eerste steen” ver meldt de steen in deze nogal bouwvallig uitziende gemeente- woning aan de Bdlthuskade, waarin ene Riemersma, winke lier, als laatste gehuisvest zou zijn geweest. Men is een tijdje aan ’t slopen van dit nummer 8, begonnen, uit angst dat het er rechts naast staande en nog bewoonde huis, mee zou gaan, heeft men het bijltje er maai bij neer gelegd, ’t Pand wordt, naar wij vernamen nogal eens door de jeugd betrokken, van daar de steeds met niet afne mende ijver voor de ramen ge timmerde planken. Of het huis nog eens onder de hamer wordt gebracht is ons niet bekend, maar waarschijnlijk heeft (heb ben) degene (n), die op de fa- gade het bord, waarop 't HA VENHOTEL, heeft (hebben) bevestigd spijkers op laag wa ter gezocht. Volgende week donderdag 25 februari houden de muziekvereniging „Excelsi or” en de zangvereniging „Looft den Heer” te Nijland, in het Gebouw al daar ’s avonds om half acht hun jaarlijkse muziekuitvoering, die gezien zwaarste gevallen, omdat deze eigen- het programma, van een uitstekende kwaliteit belooft te zijn. Beide vere nigingen plaatsten weer tal van nieu we stukken op hun programma, ter wijl er verder als nieuwigheid naar het optreden van een koperkwartet geluisterd kan worden. Kortom, het wordt een avond waar veel Nijlanders met plezier van de prestaties van hun musicerende dorpsgenoten kunnen kennisnemen. Zondagavond a.s. (om 8 uur) wordt in de Christelijke Gereformeerde Kerk te Sneek (Julianapark no. 18), weer een zondagavondzangdienst gehouden. Medewerking zal worden verleend door de zangkoren „de Lofstem” en „Ema nuel”. Beide koren staan onder lei ding van de heer P. van Netten en zullen gezamenlijk enige liederen zin gen. De samenzang zal worden begeleid door orgel en trompet. Organist is de heer Hoekstra, trompettist de heer G. de Boer. U bent van harte welkoml Newn anderen meel Na de beide concerten, die het inter kerkelijk mannenkoor Edoza respectie velijk in Bolsward en in Sneek heeft gegeven zullen ongetwijfeld velen dit mannenkoor graag nogmaals willen horen. A.s. zondagmiddag verleent het Sneker mannenkoor, dat 80 leden telt, medewerking aan een bijzondere dienst in de baptistenkerk, W. Lodewijk- straat. De dienst begint om 5 uur. In deze dienst spreekt ds. J. van Da i, de plaatselijke baptistenpredi kant, over het onderwerp „Als het I masker valt. We draaien de wijzers van de klok even een klein half uur verder, toen andermaal Syb Ykema de speakers- corner bezette en zei de heer Udink als persoon een symbool te vinden van het behoudende deel van de unie. Hij draaft te veel door met geweld voor vrede en eenheid, aldus de heer Ykema. Hij vervolgde met: Als Udink zegt dat we de onrust tegen moeten gaan, dan is dat vech ten tegen de bierkaai, want er is geen onrust. De heer De Vries was van mening, dat de heer Udink niet oer-conservatief is. De jongeren in de CHU, de CJHO hadden n voorkeur voor de heer Udink, hij was hun candidaat. Naar de heer A. Laansma (D’66) meende was de vroegere tendens van de CHU, dat het een centrum partij w Hoe ziet u dat ten opzichte van het vrij konsekwent vooruitstrevend program? In Nederland zul je, aldus het kamerlid, altijd rekening moeten houden met een coalitiekabinet. Anders is ons land niet regeerbaar. En op een aanvullende vraag van de zelfde steller - zou er bij een twee-partijen- stelsel inderdaad. niet meer verwezen lijkt kunnen worden - zei de heer De Vries een grote vijand te zijn van de kiesdrempel. De kleine partijen in de kamer zijn geen stoorzenders. Het op voeren van de kiesdrempel zou dwars In één geval ben ik het met de heer Stal eens, dat de voorlichting over de volkstelling te laat is gekomen. Wat echte, uw opmerking betreft, dat u al 12 jaai bij de B.V.D. staat geregi streerd als „politiek onbetrouwbaar” staat m.i. geheel buiten dit onderwerp. Dan nogmaals enkele opmerkingen over de door u genoemde punten: 1. Uw aantekening over de gehandi capten bewijst dat u het doel van de ze vragen niet volledig doorziet. vragen zijn: Is men aangewezen op hulp van derden of speciale hulpmiddelen ziekte, ongeval Voor de Grote Kerkstraat, de Kleine Kerkstraat, de Wijde Burgstraat, de Nauwe Burgstraat, een groot gedeel te van de Kruizebroederstraat en de Muntstraat geldt van 8 uur ’s mor gens tot 10 uur ’s avonds een par keerverbod. Het is de laatste tijd gebleken dat na 10 uur ’s avonds in de Grote en Kleine Kerkstraat veel auto’s worden geoarkeerd door bezoekers van de horeca- en amusementsbedrijven in de binnenstad. Dit gebeurt met name in de weekends. Omdat deze straten nauw zijn leveren de geparkeerde au to’s een beleihmering op voor het doorgaande verkeer. Burgemeester en wethouders hebben zich dan ook genoodzaakt gezien het parkeren in deze straten geheel te verbieden. Verwacht mag worden dat degenen, die gewoon waren hun auto in de Grote of de Kleine Kerkstraat te par keren, een uitweg zullen zoeken naar de Nauwe of Wijde Burgstraat, de Kruizebroederstraat of de Muntstraat. Ook deze straten zijn in verband met hun geringe breedte en de verkeers situatie niet geschikt om als parkeer plaats dienst te doen. Daarom heb ben burgemeester en wethouders ook besloten het parkeren in deze straten geheel te verbieden. demie in Leeuwarden, vertelde, dat er 1 in mei 1970 een beginsel- en werkpro gram is verschenen, in de samenstel- ling waarvan ook Jac. Huyssen een stem heeft gehad. Waarom heb ik ge tracht hem op een verkiesbare plaats te krijgen?, zo vroeg de heer De Vries. Hij vond het onverteerbaar dat men de jongeren onder meer voor de reorganisatie heeft gebruikt en niet de rekening wil incasseren. De jonge ren, zo ging hij verder, vormen in de grondslag een groepering, waarvan de stem nog niet goed genoeg doordringt. Tot zover voorlopig enige aantekenin gen bij de steeds voortdurende discus- handelde de inleiding dit eerste kamerlid? De heer De Vries, besprak daarin de hoofdzaak de letters c, h en u. Vanwaar de u van unie, en waar om geen partij? In 1908 opgericht door samensmelting van een aan tal groeperingen,, waaronder de bond van kiesverenigingen in Friesland, oordeelde men de naam unie beter dan partij. Voorts, zo zei hij, drukt het woord partij een verdeeldheid uit. Deze afkeer van het partij zijn houdt in, dat we graag meedoen. Wij zijn „gouver nementeel”, dat wil zeggen in het belang van het volk. We gaan liever niet in de oppositie, dat zit in de mentaliteit. NOOIT STEMDWANG Voorts zei de heer De Vries hierover, dat er in de unie niet zo’n vast ver band als in een partij zit. Bij een par tij denk je meer aan een strakke or ganisatie. Er is bij ons nooit stem- dwang geweest. Het kamerlid vond, dat partijdiscipline vaak onzuiver is. „Achter de schermen vallen vaak de klappen”. Wat de h in de naam be treft zei hij onder meer dat het een grote vergissing is als de mensen den ken, dat „historisch” conservatief in houdt. Wij benaderen de dingen graag uit een historische geesteshouding, zo verduidelijkte de heer De Vries. Het houdt ook in, dat we bereid zijn om te luisteren; hoogmoed is altijd dom. We moeten open staan voor de mening van anderen, dus ook voor wat ouderen over vroeger zeggen. Het be tekent ook een kritische instelling, te genover je zelf ook. De c hangt, zo meende de inleider, direct sam.n met de h in de naam. De bijbel is onlosmakelijk met de ge- geschiedenis verbonden. En verder. Historisch is niet alleen een mentali teit, het is ook een geloof. De bijbel geeft ook een toekomstvisie: een nieu- we hemel en een nieuwe aarde, waarop gerechtigheid leeft. En Christus heeft heus niet alleen christenen nodig om zijn koninkrijk te verwezenlijken. De - heer De Vries liet aan het einde van z’n inleiding de aandachtige toehoor ders, wier aantal al maar groeide, we ten, dat hij in de eerste kamer een drietal taken heeft, nl. onderwijs, cul tuur en recreatie, en defensie. TEGEN DE BIERKAAI We draaien de wijzers van even een 1- De afschuw van dieren en in het al- g :meen van honden kunnen we tot de confessionelen beperken. Het verhaaltje van Dr. Otto dat in dertijd een onderwijzer aan een bij zondere school tegen zijn leerlingen opmerkte: „Dieren zijn vies en mensen die van dieren houden zijn nog viezer” zal ik maar naar het rijk der fabe len verwijzen. Dat is natuurlijk weer op een confes sionele school voorgevallen. Op een openbare school is dat on denkbaar. Men moet wel met een be paalde afkeer tegen confessionelen be zield zijn om een dergelijk ingezon den stuk te kunnen produceren. Het klinkt Dr. Otto misschien merk waardig in zijn oren als ik zijn aan dacht er op vestig dat een van de Ijlster wethouders een veehouder is en in het bezit van een hond is en van zijn dieren houdt, terwijl de an dere confessionele wethouder eveneens een dierenvriend is. Ongelooflijk maar waar. De suggestie van Dr. Otto om de meer dan 2500 georganiserde kyno- logen in Friesland een bezoek aan IJlst te laten brengen zal ongetwijfeld bij het actieve confessionele gemeen tebestuur van IJlst in goede aarde vallen. Dat gemeentebestuur vestigt gaarne de aandacht op de gemeente. Misschien kan Dr. Otto naar aanlei ding van die manifestatie dan weer aanleiding vinden om een denigrerend Zonder dat daarbij de plaatselijke po- litiek ter sprake is geweest, mag wor- i den gezegd, dat het maandagavond in „De Lichtboei” gehouden Politiek Trefpunt met als inleider mr. dr. K. i de Vries, lid van de Eerste Kamer voor de Chr. Historische Unie, een vol treffer is geworden. De 53-jarige in Hommerts geboren senator hield - zo als te doen gebruikelijk - eerst een (korte) inleiding en na een onderbre king van een minuut of tien greep me- nigeen de gelegenheid aan vragen op de heer De Vries af te vuren en hem nader aan de tand te voelen. Zo ook Syb Ykema, destijds deel uitmakende van de OJC-fractie in de ter ziele ge- gane jeugdgemeenteraad, die van me ning was, dat men bij de CHU niet open zou staan voor de meningen van de jeugd. De stem vap de jeugd, zo zou de heer Ykema zich kort daarna uiten, is kapot gemaakt. In zijn antwoord hierop vertelde de heer De Vries - „ik ben geen beroeps politicus, maar een amateur, die dit in z’n vrije tijd doet” - dat de defini tieve verkiezingslijst wordt vastge steld uit groepsvergaderingen, waar van er onder meer eentje in Leeuwar den is gehouden. Hierbij heb ik, aldus het kamerlid een uitdrukkelijk pleidooi gehouden voor een verkiesbare plaats voor een jongerenkandidaat. Helaas heeft dit niets geholpen, en dat betreur ik. Maar als u meent, dat de unie zich niets aan de jongeren gelegen heeft laten liggen, dan vergist u zich, zo zei de heer De Vries tot het ex- jeugdgemeenteraadslid. ONVERTEERBAAR De heer De Vries, hij is wetenschap pelijk directeur van de Fryske Aca- Nog éénmaal wil ik de pen ter hand' nemen om te antwoorden op het inge zonden stuk van de heer Stal. Jammer vind ik het, dat het stuk hier en daar vaag is gesteld en dat er gedeelten bij zijn, waarvan het niet erg duidelijk is wat er wordt bedoeld, maar dat kan natuurlijk ook aan mij liggen. Allereerst uw opmerking over „mo dern”. Hiermee bedoelde ik, dat er mensen zijn die overal op tegen zijn, omdat het van hogerhand wordt opge legd. Men stelt dan vaak: „zo moet het niet”, maar men geeft meestal geen aanvaardbaar alternatief. Natuur lijk is ’t juist, dat men zich kritisch opstelt en niet alles als zoete koek slikt, maar men dient dan wel duide lijk aan te geven hoe het wel moet. uw nadeel kan worden uitgelegd. Ik dacht van niet, maar misschien kunt u een aantal concrete vragen aanwij zen. 5 Voor welk regime bent u eigenlijk zo bang? U ziet nl. bij wisseling van regime eventuele mogelijkheden om uit de gegevens van de volkstelling iets te halen, waarmee men dan iets verkeerds kan gaan doen. Wat bij voorbeeld? Kennelijk heeft u het bestuur van ons land niet erg hoog, getuige uw opmerking over eventuele kopieen van de magneetbanden. Daar wordt nergens over gesproken, maar vol gens u bestaat deze kans wel. Waar om zal men dit eigenlijk gaan doen? Ik zie daar weinig nut in. Let wel, ik wil niet beweren, dat wij hier in Nederland zo bestuurd wor den, zodat het ideaal zou zijn. Beslist niet, maar als ik mijn blik op ande re landen richt, dan zijn er heel wat dingen, waarvoor we dankbaar mo gen zijn. U heeft b.v. het volste recht om tegen de volkstelling te zijn en dit kenbaar te maken, maai er zijn ook landen, waar iets derge- lijks niet is 'toegestaan. 6. In het slot van uw u: „dat de bestrijding den in eerste instantie van politiek beschikbaar stellen financiële middelen en niet van gegevens uit de telling”. Wat u hier bedoelt is mij niet dui delijk. Me dunkt dat misstanden van overheidswege aangepakt moeten wor- den en nu de telling wordt gehouden, komen er misschien misstanden of 1 toestanden naar voren, waar nodig verbetering in moet komen. Dan kun- j ?n én regering én alle politieke partijen hieruit gegevens halen, waar aan wat gedaan moet worden. 7. Volgens mij is een deel van de rrmsen die tegen de volkstelling age ren het volstrekt oneens met het feit, dat men verplicht is aan de telling deel te nemen. Nu is het volgens mij zo, dat er in de Grondwet van een land hoort te staan, dat de on derdanen rechten en plichten hebben. Een groep mensen wil die rechten ac cepteren (b.v. vrijheid van menings uiting) maar wil dan de plichten niet aanvaarden. En onder die plichten vallen m.i. b.v. het betalen van be lasting, maar ook het meedoen aan de volkstelling. Tenslotte uw uitnodiging om op 18 fe bruari in de Meerpaal te komen als discussant. Door werkzaamheden ben ik niet in de gelegenheid om aan die uitnodiging gehoor te geven, vandaar dat ik besloten heb om langs deze weg te reageren. Verder hoop ik, dat u bij de bespreking over de volkstel ling ook de positieve kant van de tel ling zult belichten, want daar is ieder een bij gebaat. regelen betreffende de 14e volks telling” staat in artikel 19 dat dit ver nietigen moet gebeuren voor en dat is dus een termijn van 3 jaar. Tevens is het mij een raadsel, waar u de informatie vandaan hebt, dat die 3 jaar onbeperkt mag worden verlengd bij K.B. Er wordt in de bovengenoemde besluiten met geen woord over gesproken. 3. De steekproef. Volgens u zou mijn argumentatie niet juist zijn. Vermoede lijk is de inhoud van mijn motivering dan niet goed bij u overgekomen, want mijn motivering was o.a. dat men de gegevens juist nodig heeft voor de gemeenten (in de volkstelling regio genoemd) en dat daarom volle digheid juist belangrijk is. 4. De geheimhouding. U vindt het nog al bezwaarlijk dat grote bedrijven ge gevens kunnen gebruiken voor hun marktanalyse. In zekere zin heeft u gelijk, want na verwerking van alle gegevens komt er een stroom van ta bellen met cijfers beschikbaar voor iedereen. Dus ook kleinere bedrijven kunnen daar hun voordeel mee doen. Trouwens ook op andere wijze kun nen de bedrijven de markt onderzoe ken d.m.v. steekproeven enz. U bent verder wel heel wantrouwend over de geheimhouding. Staan er volgens u vragen op de formulieren, waaruit anderen iets verkeerds of ge- heims kunnen halen? Iets wat b.v. in

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1