Burgemeester B. van Haersma Butna heide eerste paal voor brug over Woudvaart sneker>(koerier Officieel Orgaan en van IJLST Tegenstander: wantrouwen; voorstanders: geen enkele reden voor wantrouwen VOLKSTELLING 1971 de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL VOORLICHTINGSAVOND IN IJLST OVER DRUGS EN DRUGGEBRUIK Klaas Koopmans, Garijp exposeert tot 15 maart in het Fries Scheepvaart Museum 4 kilometer lange stadsrondweg, kosten 15 miljoen gulden, eind 1973 gereed Joyrider gepakt en ingesloten v i fi si Aanleg parallelweg Sneek-Jutrijp aanbesteed U SNEEKER NIEUWSBLAD en de „Hearing” over de volkstelling in De Meerpaal I Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD z - KER NIEUWSBLAD (Foto Studio Ger Dijs) Fr. Verschijnt: maandags en donderdags. MAANDAG 22 FEBRUARI 1971 126e JAARGANG No. 15 De burgemeester van Sneek, Mr. B. VAN HAERSMA BUMA. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis it« GAASTER LA ND, SLOTEN e.o veel heer „een Daartoe uitgenodigd door de kerke- raad en jeugdraad van de Ned. Herv. gemeent te Ijlst, was de heer Han la Rose van „de Meerpaal” uit Sneek, donderdagavond gekomen naar het Mienskipshüs om aan degenen die er belang in stelden iets over deze ma terie te vertellen. Zij hadden wel een tegenstander van de volkstelling in deze vorm gevonden in de persoon van drs. S. J. M. M. de Haas uit Bolsward, maar geen voor stander die als inleider wilde optre den. Men had dit getracht tot aan het C.B.S. (Centraal Bureau voor de Sta- Rijkswaterstaat Friesland in Leeuwar den heeft vrijdag aanbesteed de aan leg van een parallelweg tussen Sneek en Jutrijp, het maken van grondver betering (verharding), de aanleg van een tweede rijbaan nabij Sneek (van Sneek tot aan de toegang tot het ter rein van de v.v. Sneek) en het uit voeren van bijkomende werken, één en ander op de rijksweg Sneek-Lemmer. Er waren vijftien Inschrijvers, van wie het Aann.emers- en Wegenbouwbe drijf Sj. Dijkstra en Zn uit Aduard met 1.114.500,— de laagste was. De hoogste was de N.V. v/h. Gebr. El- zinga te Dokkum met 1.305.000, De (vaste) brug over de Woudvaart krijgt een doorvaarthoogte van 4.50 meter bij een doorvaartwijdte van ruim achttien meter. Behalve een on derdoorgang aan de oostelijke kant van de weg naar het terrein van de reinigingsdienst, wordt ook aan de westzijde een onderdoorgang gereser veerd voor toekomstig stadsverkeer. In totaal moeten 144 betonpalen, 15 me ter lang en een omvang van 42 x 42, Na de pauze kwamen er tientallen vragen. De heer La Rose wist er zich wel mee te redden. Het was een leer zame avond. Tot maandag 15 maart is men in de gelegenheid in de galerij van Fries Scheepvaart Museum aan Kleinzand tekeningen, schilderijen OHicU.1 Oifun v» (•■mtei SNHK. WTMMlTUUBttl OUT - a"ul wat het nut ervan is. In antwoord hier op werd gezegd, dat het gebrek aan voorlichting gecompenseerd zal wor den door de televisie-uitzendingen in c. -r de komende dagen en door de adver- enkele kritische burgers”, tenties in verschillende bladen, onder- meer in het Sneeker Nieuwsblad, dat vandaag in uw brievenbus is gestopt. houden, maar die in feite geen enkel nut hebben. Die volkstelling kan ove rigens wel nut hebben vooral als je ziet welke vragen worden gesteld. „Je wa tertandt gewoon van de gegevens die op deze manier tevoorschijn komen”. Maar dat nam niet weg, dat drs. De Haas tegen de volkstelling in deze vorm bleef en dat hij een steekproef meer dan voldoende acht. Drs. De Haas zei ook dat er een ge brek aan voorlichting over de volks telling is. Tot dusver zijn de burgers door de overheid in niet voldoende mate op de hoogte gebracht waarom deze volkstelling wordt gehouden en de grond in. De totale kosten van de brug worden geraamd op 1.3 miljoen gulden. Wanneer er geen al te ernsti ge tegenslagen komen zal het werk april/mei 1972 klaar zijn. STADSRONDWEG Met de plannen voor de stadsrondweg is een hele tijd gemoeid geweest. De eerste plannen dateren van 1964. Er waren nogal wat knelpunten die ver tragend hebben gewerkt, zoals de over- gang bij de spoorlijn, het omleggen van de Geeuw en daarmee verband houdende de kruising met de Zuidwest hoek. Volgens Rijkswaterstaat zal het grondwerk voor de rondweg dit jaar nog worden aanbesteed, eind 1971 zal waarschijnlijk ook de bouw van een beweegbare brug over de Geeuw kun nen worden aanbesteed, terwijl in 1972 dan nog de aanbesteding volgt van de baanverharding. Gestreefd wordt dat de nieuwe stadsrondweg eind 1973 ge heel klaar zal zijn. Of dat lukt, valt te betwijfelen. In elk geval is de eerste stap nu ge zet. De stadsrondweg wordt dubbel- baans, doch is geen autosnelweg. De rijbanen worden elk 7.25 meter breed, gescheiden door een 6 meter brede middenberm. Aan de westkant van Sneek vindt aansluiting aan rijksweg 43 plaats halverwege Sneek en Ys- brechtum, aan de zuidoostelijke aan de reeds aanwezige baanverdubbeling ter hoogte van het industrieterrein. Alle kruisingen ,ook die met de spoor lijn Sneek-Staveren en aansluitingen van wegen worden gelijkvloers uitge voerd. De over de verlegging van de Geeuw te maken brug krijgt een beweegbaar gedeelte met een doorvaarthoogte van 3 meter. De leng te van de weg bedraagt 4 kilometer, de totale kosten ervan worden geraamd op 15 miljoen gulden, dat is bijna 4 miljoen gulden per kilometer. De brug over de Woudvaart wordt gebouwd door Aannemingsbedrijf G. de Boer te Workum. UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2247 Gironummer 932730 REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKTIE: ’Studio Ger Dijs’, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink, Telefoon 05150-5223. ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 4>Per half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen f 6,per half jaar (bij vooruitbetaling) ADVERTENTIETARIEVEN 17 cent per mm; ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-prijs. In de nacht van vrijdag op zaterdag - om 2 uur - is in Sneek aangehouden de 21-jarige B. D. uit Bolsward, die de auto van de aan de Lemmerweg wonende heer Stilma uit diens gara ge had gepakt. Hij kwam er echter niet erg ver mee, want binnen een afstand van 100 meter botste hij te gen een muur. B. D. verkeerde tij dens de aanhouding onder invloed; hij zou zich al meerdere keren aan joy- rijding hebben schuldig gemaakt. Hij is voor verhoor ingesloten. het het en aquarellen van de op 7 augustus 1920 geboren Klaas Koopmans uit Garijp te bezichtigen. De heer Koopmans is van beroep huisschilder en zo zou men hier dus kunnen spreken van iemand, die dag en nacht de kwast hanteert, hoe wel dit wellicht wel lichtelijk overdre ven is. Maar hoe dan ook, in ieder ^eval is hij een man, die bruist van ijver. En, om met de heer J. van der Bij uit Drachten - hij sprak vrijdagavond bij de opening van de tentoonstelling een kort inleidend woord - te spreken, hij is ook een man die op simpele, maar oer-duidelijke wijze zijn visie op het landschap en alles wat daarmee van doen heeft kan weergeven. En aan zulke mensen heeft de wereld van vandaag de dag behoefte, meende de heer Van der Bij. Overigens zij hierbij opgemerkt, dat er reeds vrijdagavond bij de opening een flinke belangstelling bleek te zijn voor het werk van de heer Koopplans, de lucht in, je gaat zweven. U ziet het, het ene is al verrukkelijker dan het andere. Deze gemoedstoestand duurt slechts tijdelijk, ook al naar mate van de gebruikte hoeveelheid. Je loopt echter de kans er aan ver slaafd te raken, telkens weer die ge prikkelde toestand terug te verlangen. Die verslaving kan geestelijk zijn en ook lichamelijk. Opium brengt je in een roesstemming. L.S.D. doet 10 tot 100 keer sterker z’n uitwerking dan hasjies. Het meeste gebruik vind je in de leeftijd van 17 tot 25 jaar, bei de bij jongens en meisjes. Wie het gebruiken? Je vindt het onder alle categorieën zei de spreker, daar is geen uitzondering op te stellen. Waar om gebruikt men het? Een aantal ge bruikers zijn gewone meelopers, om dat anderen het doen, willen ze niet achterblijven. Weer anderen doen het omdat ze menen dat het mode is. Weer anderen raken er toe vanuit een vlucht, van uit philosifische overwe gingen, en weer anderen zoeken ont spanning. Samengevat was onze per soonlijke konklusie: wie er mee be gint, waagt zich op het hellend vlak! Het is een vrij dure aangelegenheid bovendien. Over de aanstaande volkstelling is in de laatste weken het een en ander ge zegd en geschreven. Ook in ons blad door middel van ingezonden stukken door voor- en tegenstanders. Op initia tief van die vorige week in Sneek een circulai re huis-aan-huis lieten bezorgen, werd donderdagavond in De Meerpaal een voorlichtingsavond over deze volkstel ling gehouden. Er waren niet zoveel belangstellenden en dat zal de „enkele kritische burgers” wel teleurgesteld hebben. In de toekomst, gedacht wordt aan de jaren 1975-1980, zal rijksweg 43 als autosnelweg geheel langs Sneek wor den geleid volgens een nog vast te stel len tracé en dat vanuit de richting Bolsward van de bestaande rijksweg afbuigt ter hoogte van Folsgare, de spoorlijn Sneek-Staveren en de weg Sneek-IJlst met de Geeuw kruist op een punt ongeveer halverwege het N.S.-station Sneek en IJlst, en langs de noordkant van de Zwarte- en Witte Brekken leidt naar het punt van aan sluiting aan het gedeelte Sneek-Joure van rijksweg 43 bezuiden de Broere- sloot. Maar dat is nog toekomstmu ziek. Eerst de zuidelijke stadsrondweg, waarvoor vanmorgen de eerste stap is gezet, namelijk het begin van de bouw van de brug over de Woudvaart. die hiervoor voor het laatst een ex- be_ positie heeft gehad in 1965, en wel bij 1 Van Hulsen in de Friese hoofdstad. Deze week wordt u gevraagd uw medewerking te verlenen aan de te houden volkstelling, annex woningtelling. Over de volkstelling is in diverse dagbladen reeds veel geschreven en voor de televisie gesproken. Stemmen hebben in uw huiskamers geklonken, die het een heel goede zaak vonden, maar daarnaast klonken ook andere geluiden. Uw privacy zou worden bedreigd. Gevraagd zou b.v. worden naar ras, politieke voorkeur, naar lichamelijke gebreken enz. Jammer genoeg zijn daarom allerlei misverstanden ontstaan. Vele deskundigen hebben er gewezen, dat door deze volkstelling het privé leven van ons Nederlanders niet wordt bedreigd. In de komende dagen zal vanwege de regering nog de nodige voor lichting voor radio en televisie en in de pers worden gegeven. Daarin zal nader worden uiteengezet waar het om gaat. Kort gezegd is de bedoeling van de volkstelling de volgende. Het gaat bij de volkstelling om het verkrijgen van gegevens die van belang zijn voor een toekomstige beleidsbepaling. Het ver zamelen van die gegevens, die tot doel hebben deze onderling te combineren, waardoor levensomstandigheden en bestaans wijzen van ons volk worden doorgelicht. Hierbij zullen wellicht gebreken en tekortkomingen in onze samenleving aan het licht komen, waartegen maatregelen getroffen kunnen en moeten worden. Maar bovendien zullen de uitkomsten van de komende volks telling een uitgangspunt kunnen vormen voor berekeningen voor in de naaste toekomst te verwachten ontwikkelingen op velerlei gebied. Een groeiende bevolking vraagt immers om nieuwe woningen, scholen, kerken, ziekenhuizen, winkelcentra en verdere sociale en culturele voorzieningen. Voor de opgroeiende jeugd zal niet alleen voor passend onderwijs moeten worden gezorgd maar straks ook voor nieuwe werk gelegenheid. Daarvoor zullen nieuwe fabrieken, kantoren en andere bedrijven moeten worden gebouwd. Daarbij is het belang rijk te weten waar deze nieuwe voorzieningen moeten komen en in welke streken van ons land de uitbreiding van het aantal arbeidsplaatsen moet worden gestimuleerd. Gegevens die voor het voeren van een juist beleid zeer belang rijk zijn en die middels een volkstelling kunnen worden verkregen. Daarom burgers van Sneek doe ik een beroep op u de tellers die deze en volgende week bij u zullen aankloppen welwillend te ontvangen en er aan mee te werken dat de volkstelling 1971 in Sneek een vlot verloop heeft. Op de foto: burgemeester B. van Raer- sma Buma, met geel jasje en helm, al voor kleine jemeenschappen trekt aan het touwtje, waardoor het heiblok in werking trad. Aldus doende heide de burgemeester hedenmorgen de eerste van de 144 benodigde betonpalen de grond in. Vanmorgen heeft burgemeester B. van Haersma Buma de eerste paal in de grond geslagen voor de nieuwe brug over de Woudvaart. Die brug komt over dat gedeelte van de Woud vaart, dat ligt tussen het woonwagen kamp en het terrein van de gemeen- tereiniging. Met het heien van deze eerste paal werd min of meer het of ficiële startschot gegeven voor de aan leg van de zuidelijke stadsrondweg. De brug over de Woudvaart krijgt twee rijbanen van elk 9.75 meter en een fietspad ter breedte van 3.50 me ter. De totale breedte van de brug bedraagt derhalve 23 meter en de lengte wordt zestig meter. tistiek) in Den Haag toe. Geen debat tussen voor- en tegenstander dus. Wél een beantwoording door mr. B. van Haersma Buma, burgemeester van Sneek en de heer H. J. Drost, chef afdeling bevolking van de gemeente secretarie. Zij betoogden dat er geen enkele reden is om niet aan deze volks telling mee te doen. De volkstelling tast in geen enkel opzicht het privé- leven aan en is vooral bedoeld om een volledig inzicht te krijgen in bepaalde zaken, zoals woningbouw, werkgele genheid,om maar enkele punten te noemen. Voor meer concrete gegevens ver wijzen wij gaarne naar de oproep van burgemeester Van Haersma Bu ma op de voorpagina van dit nummer van het Sneeker Nieuwsblad. WANTROUWEND Tegenstander drs. De Haas had met *-ame bezwaar tegen de tellers, die niet deskundig genoeg zouden zijn en die in hvgi eigen plaats of gemeente aan het werk gezet worden, wat voor- 1 een zwaar is. Men had Snekers in Bols ward of Leeuwarden moeten laten tel len en omgekeerd, aldus drs. De Haas, waarbij hij deze plaatsnamen zuiver als „bijvoorbeeld” stelde. Dat gebeurt echter niet. En daar kan je opzet in vermoeden als je van wantrouwen uit gaat. En dat doe ik alleen al om de strafsancties, die niet mis zijn, zo zei drs. De Haas uit Bolsward. Wat hem betreft zou een steekproef al ruim vol doende zijn. Drs. De Haas noemde de volkstelling een produkt van een heel systeem, dat er achter zit. Tenminste, zo beschouw je het wanneer je van wantrouwen jegens deze regering uit gaat. Hij dacht dat de regering het slachtoffer is „van een vercomputerde samenleving, die onder ons is”. De bewindslieden gaan dingen doen, die er uitsluitend op gericht zijn de tech nici zoveel mogelijk aan het werk te de indruk snel afgemaakt te zijn, maar dit hoeft vanzelfsprekend geens zins een belemmering voor bewonde ring te vormen. De heer Koopmans heeft veel schilderijen en tekeningen buitens huis vervaardigd. Hij genoot zijn eerste lessen bij de heer Taco v.d. Woude te Leeuwarden, een tekenle raar. Vervolgens deed hij kennis, vaardigheid en wat al niet meer op bij de heer Joop Kloek, een kunstschilder te Twijzel, waarna hij zich nader liet bijscholen door de Groninger Herman Dijkstra. Ten slotte heeft ook Cor Reisma gedurende korte tijd hem nog „wat kneepjes van het vak” bij gebracht. Wat bijzonder duidelijk uit zijn werk naar voren komt is, dat Klaas Koop mans niet van rechte lijnen houdt; met name in zijn tekeningen, waarop hij vaak met weinig krijt veelal hui zen, boerderijen en kerken en kortom landschappen tot uiting brengt, wordt dit duidelijk. Achter in de ,voor de ze gelegenheid bijzonder geschikte, ga lerij hangt een tekening, die pakkend zijn visie - op dat eigenste moment - van De Barmhartige Samaritaan weer geeft. Op deze manier, aldus de heer Koopmans, probeer ik mijn gedachten van toen gestalte te geven. Hij is o.i. - maar wie zij wij nietwaar, het sterkst in de tekeningen van gezichten. Het zijn er een stuk of drie; een wat ons betreft wat jammelijk klein aantal, want het moet andermaal gezegd worden, vooral die dwongen onze be- wondering af. Aansluitend op hetgeen in de aanhef is vermeld merken we tot slot nog op, dat de tentoonstelling is geopend van 10 tot 12 en ’s middags van half 2 tot 5 uur. Op zon- en feestdagen ech ter komt men er voor een dichte deur. EEN KENNER Om nog even op het openingswoord van de heer Van der Bij terug te komen, deze vertelde onder meer ja ren met de heer Koopmans opgetrok ken te zijn als vriend en collega. Als schilders hebben wij altijd aan elkaar gehad, zo zei de Van der Bij. Hij noemde Klaas kenner van de natuur, van het land schap”. En als u het ons vraagt komt dit inderdaad in zijn schilderij en en andere werken knap tot uiting, al maken veel van z’n kunststukken wel Ds. Den Hartog opende, was blij met het aantal jongeren dat gekomen was en gaf meteen de Meerpaal-man het woord. Na eerst zijn naamkaartje te hebben af gegeven: geboren in Hilver sum, in juni 1970 afgestudeerd aan de Sociale Akademie te Amsterdam, is de heer La Rose sinds augustus verbonden aan de Meerpaal. Hij be gon met te stellen: wat gebruik je - wie gebruiken het en waaróm gebrui ken ze het. Wat gebruik je? De drugs, ook wel genoemd verdovende midde len en een andere benaming: bewust zijn verruimingsmiddelen. Alle drie mooie woorden meende de inleider. L.S.D., hasjies, marihuana, heroïne, alcohol, opium, tabak, stuff, koffie en aspirine, die alle beïnvloeden het lichaam, althans als het in een veel voud gebruikt wordt. Die invloed is verschillend en hangt in grote mate samen met de gesteldheid van de per soon. Je wordt er „stoned” van, dat is je waarneming wordt geprikkeld. L.S.D. maakt je „high”. Het woord zelf zegt het al, je gaat als ’t ware

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1