Chr. Detailhandelsvakschool Sneek voorziet in een behoefte Werkgroep instellen om groenvoorziening te volgen Officieel Orgaan Wethouder J. R. Visser vertrekt uit Sneek Wegens zijn benoeming tot triktschef bij de Stichting aal Fonds Bouwnijverheid met stand plaats Amersfoort ziet de heer J. R. Visser zich genoodzaakt per 1 mei a.s. zijn funktie als wethouder der gemeen te Sneek te moeten neerleggen. De heer Visser maakt deel uit van de fraktie van de P. v.d. A. en heeft als wethouder de portefeuille sport, recre atie, jeugdwerk en kuituur onder zich, terwijl hij tevens de gemeente en zijn partij in tal van instellingen vertegen woordigt. Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBR1TSERADEEL en ULST ftFRIFR Excursie van C.P.B. afd. Oosthem naar Bovenkarspel Expositie tekeningen van Japanse kinderen n het stadhuis Frouljusforiening „Ora et Labora" Gaestmar 25 jier Hare Krishna Monniken vanavond in De Meerpaal in Sneek De Volkstelling Zondag a.s/Eén uur kerkmuziek' in Martinuskerk ■MH Ml v Comité Milieuzorg Sneek: KERKNIEUWS Volksdansen in Friesland Nijland bekeek zichzelf op de film Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE Internationale honden tentoonstelling in Leeuwarden met 1300 dieren ■Mi'i SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de SNEKt INGEZONDEN Bi In het kader vies van brief 25-jierich bistean f van Verschijnt: maandags en donderdags. middels over - handeling. Dis- Soci- ■F DONDERDAG 25 -kANttAfïl 1971 126e JAARGANG No. 16 AS J. X Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o de oningevuld achterzijde GROENE KAART De heren J. Kooistra en W. Visser-de Jong, R. Wild- foardraechster wie van Dijk-Faber üt Drachten dy’t elts tige formakke mei 12 ure, en moast dizze' F O TOREDAKTIE ’Studio Ger Dijs’, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink, Telefoon 05150-5223: ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 4,Per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 6,per half jaar (bij vooruitbetaling i ADVERTENTIETARIEVEN 11 cent per mm; ingezonden mededelingen dubbel tarief' Bij kontrakt lagere mm-prijs Geref. Kerk. Beroepen te Zwagerveen ds. K. J. Arwert te Balk. Geref. Gemeente. Ds. G. H. Mouw te Oudemirdum heeft bedankt voor het beroep naar Nleuw-Beijerland. Dit bedanken heeft geen politieke ach tergrond doch komt uitsluitend wegens promotie. Het gezin vestigt zich met terwoon in Leusden. Op 6 maart houdt de Fryske Folks- dounsfedreaesje een dansdag in res taurant De Renbaan te Drachten. Hier zullen onder deskundige leiding volksdansen uit Israël gedanst worden. De Fryske Folksdounsfederaesje is een federatie van volksdansverenigin gen in Friesland. Zij organiseert re gelmatig dergelijke dagen om mensen die iets van volksdansen willen weten kennis te laten maken met deze vorm van vrijetijdsbesteding. Een door het Chr. Blindeninstituut over het leven, zoals dat in Nijland anno zomer 1970 reilde en zeilde, ver vaardigde film, werd donderdagavond j.l. in Het Gebouw te Nijland ver toond. Opnieuw werd dus aan de se rie films over Nijland in de loop der na-oorlogse jaren, er een toegevoegd. Hopenlijk dat alles wat op het cellu loid over het dorp is vastgelegd nog eens een keer in één avondvullend pro gramma kan worden vertoond. De mensen van het Blindeninstituut be perkten zich tot de nieuwste, die het dorp van verschillende kanten belicht te. Aandacht was besteed aan be drijfsleven en middenstand, alsook het kampeerterrein van dorpsbelang en sportvereniging. De kleuterschool werd evenals de lagere school vereeu wigd. Opgenomen in de rolprent waren ook diverse verenigingen en hun acti viteiten, waaronder de bejaardensoos. Aandacht was er voor het leven op de boerderijen rond Nijland. Na een pauze, waarin men donateur kon wor den van het blindeninstituut, werd nog een film vertoond over de bekende prachtige britse tuinen, waarna deze première van ,1970, een dag Nijland’ rond half tien met twee lachfilms werd besloten. leg leidingen. De heren Kooistra en Lofvers zouden eveneens graag willen dat de heer J. Landwehr uit Amstel veen een lezing zou houden voor het Comité Milieuzorg, het volledige per soneel van de plantsoenendienst en voor geïnteresseerde buitenstaanders. De heer Landwehr is de stuwende kracht achter de heemparken te Am stelveen. Te overwegen valt deze zo mer een excursie te houden naar deze heemparken. Vanavond vergadert het Comité Mi lieuzorg in het stadhuis van Sneek. Vet wordt een korte vergadering, want het Comité heeft een uitnodiging ont vangen van de Bond van Friese Vogelbeschermingswachten, afdeling Sneek, om het tweede gedeelte van de vergadering van deze bond, die ook vanavond wordt gehouden, bij te wo nen. Dit tweede gedeelte zal bestaan uit het vertonen van twee films „The winged Aristrocrates” (roofvogels) en „de gevolgen van de ramp met de Torrey Canyon”. Wat de agenda voor de vergadering van het Comité Milieuzorg betreft, die is niet groot. Medegedeeld wordt dat b. en w. van Sneek overeenkomstig het advies van het Comité aan het bestuur van de Marrekrite hebben ver zocht de datum van de „Himmeldei te vervroegen. Deze datum is nog niet vastgesteld, maar die komt vermoe delijk in de maand maart. B. en W. hebben de gemeenteraad voorgesteld de brief van het Comité „Houdt Fries land groen” overeenkomstig het ad- Apostolisch 2. geen godsdienst zijn afkomstig uit de middenstand (13°/o), zelfstandigen 76 (25°/o), horeca - gros siers - assurantie 17 (5»/o), werkne mers 69 (22,5“/o), agrarische beroepen 26 (8,5%). vervoer en verkeer 16 (5%), overheidspersoneel 17 (5°/o), ge pensioneerden 5 (2°/o), overige beroe pen 32 (11®/®). 219 leerlingen waren jongens, 88 meis jes. (Lk een aantal met maskers, toeters en wat al niet meer uit dun manier alvast carnaval hielden, zij het dan wel op straat Hg een kiekje te verzamelen. Aan het jaarverslag 1970 van deze school, dat ons ter kennisneming werd toegezonden, is het vogende ontleend Op 29 oktober 1970 werd het zeer ver heugende bericht ontvangen van het Ministerie van O. en W. dat een chr. school voor middelbaar middenstands- onderwijs te Sneek voorkomt op het scholenplan 1971-1972-1973 met als eer ste jaar van bekostiging 1971. Het bestuur heeft besloten de naam van de school te veranderen in „Chr. Scholengemeenschap voor lager en middelbaar onderwijs” met als onder titel Commercieel Economisch Be roepsonderwijs. De huidige naam Chr. Detailhandelsschool blijft voorlopig voor het dagelijks gebruik bestaan. heer H. Bijlsma. Dit werk werd voor uitvoering gereedgemaakt door de concertmeester van het Fries Kamer orkest, de heer A. Wadman. Besloten wordt met het Magnificat van Johann Christian Bach die dit werk schreef in 1760 voor de ere dienst in de Dom te Milaan. Het is voor vierstemmig gemengd koor en een orkest bestaande uit een violen koor, hobo’s hoorns en clavecymbel. De tekst is die van de „Lofzang van Maria” uit het Evangelie van Lucas. Dit wordt een eerste uitvoering m noord-Nederland van dit enkele jaren geleden ontdekte werk waarvan de tekst beurtelings door koor en soli muzikaal wordt weergegeven. Behalve nr. 1 (Salve Regina) is het gehele programma een primeur voor Sneek. De uitvoering begint zondagmiddag a.s. om 3 uur. Het comité verwacht grote belangstelling voor dit concert. De R.K. kerk bezit uitstekende accous- tische eigenschappen die het geheel ten goede komen. Eindexamens De school hield voor het eerst sinds haar bestaan eindexamens. Aan vier van de 45 candidaten werd na het schriftelijk gedeelte geadvi seerd zich terug te trekken, wat ze ,.ok deden. De 41 candidaten die deel namen aan het mondelinge examen zijn allen geslaagd. Aan het examen voor het diploma c Lettertekenen - Schilderen en diploma B Reclame- en Etalageschrift namen 73 leerlingen deel, die allen slaagden. Van de 60 candidaten voor het diplo ma Machineschrijven slaagden 52 can didaten. Onderwijs-aktiviteiten varen, wanneer wij God gemeenschappelijke VX worden. Al onze handelingen moeten als of fer aan de Allerhoogste Heer wor den opgedragen: „Wat ge ook doet, wat ge ook eet ,wat ge ook offert, wat ge ook schenkt als gift, wat ge u ook ontzegt, doe dat als een offer aan Mij.” - Bhagavad-Gïta: 9: 27 - Ons voedsel moet altijd geofferd worden aan de Heer, alvorens het te eten. Aldus wordt Hij de offer ande en zal zulk voedsel ons zui veren. Door een gedegen beoefening van een bona-fide spirituele wetenschap kunnen wij nog in dit leven een UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 11, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-11.30 uur Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2241 Gironummer 932130 REDAKTIE: Singel 11, Postbus 11. Telefoon 05150-4^33 b.g.g. 3119 L. Jellema, redakteur. Zondag a.s. 28 februari wordt de be kende serie „Een uur kerkmuziek van dit seizoen besloten met een kerk- noncert in de R.K. Sint Martinuskerk - door de zangvereniging „Morgenrood”, De fluitsoli wordenJ^olkWoor me- dirigent Gerrit Abma, het Fries Ka- v.ouw_ J. Veenir^a-Feenstra^en ^de merorkest, dirigent Bram Feenstra en FMkert Binnema, clavecymbel. Solis tische medewerking verlenen Pier Bu rna tenor en Foppe Wiersma bas. Het interessante programma, samen gesteld in overleg tussen uitvoerenden en organiserend „Comité Sneker Kerk- concerten” begint met drie koorwer ken a capella, t.w. Salve Regina van H. Oberhoffer, Omnes amici mei van de grote componist G. P. da Pales trina en Adoramus te van W. A. Mo zart. Het vervolgt met Ouverture en Chaconne van de befaamde Engelse componist Henry Purcell, uit te voe ren door het Fries Kamerorkest. Hier na volgt een verklanking van Psalm 100 van Heinrich Schütz, het Jubila te Deo omnes terra, voor bassolo, in strumenten en basso continuo, een prachtig stuk barokke kerkmuziek vol contrasten. Bassolist is Foppe Wiers ma. Schütz was een zeer beroemd componist. Niemand minder dan Rem brandt schilderde zijn portret tijdens een oponthoud te Amsterdam. Deze bestonden o.a. uit excursies (o.a. door de 4e klassers naar Londen), be zoek aan lezingen, films, toneelvoor stellingen, concerten enz. Eveneens werden akties gevoerd voor diverse doeleinden. In september 1970 verkochten eerste klassers ansicht- kaarten voor de Stichting „de Op- bouw”, opbrengst f 591,30. In oktober tweede klassers kaar sen voor „Zonnegloren”. Opbrengst f 2116,De verkoop van kerstkaar ten voor de eigen schoolaktie door al le klassen bracht ƒ700,— op. In samenwerking met het Leger des Heils werden 120 kerstbakjes fruit (door de leerlingen zelf vervaardigd) bezorgd bij zieken, bejaarden en alleen Noorderhoek. Gezien de reakties van staanden in de Noordoosthoek en e hen die een dergelijk bakje kregen wil de school in de toekomst meer van deze akties gaan voeren. Na de ramp in Pakistan wordt er door de leerlingen geld ingezameld, wekelijks bijeengespaard van overge bleven zakgeld en op een eigen reke ning bij de N.M.B. te Sneek gestort. De leerlingen willen eerst voldoende geld verzamelen om er in de toekomst kinderen en/of scholen in getroffen ge bieden mee te helpen. Er wordt ook aan adoptie gedacht. Verder zal er op een vast punt in Sneek op zaterda gen eigen gemaakt werk worden ver kocht, waarvan de opbrengst eveneens gehee’ ten goede komt aan deze eigen aktie Leerlingen De totaal 307 leerlingen waren afkom stig uit 24 gemeenten. De meeste leer lingen leverden Sneek (124), Wymbrit- seradeel (30), Bolsward (29), Wonsera- deel 20). Heerenveen (18), Haskerland (15). Lemsterland (10). IJlst (9) en D" 'awerstal (9). Naar godsdienstige levensbeschouwing waren de leerlingen alsvolgt verdeeld: Ned. hervormd 104. Rooms Katholiek 52. Gereformeerd 96, Doopsgezind 6, Gereformeerd (art. 31) 2, Baptist L Nieuw i 44. 40 leerlingen ambachtelijke In het kader van de in 1970 tot stand gekomen „zusterstadverhouding tussen het Japanse Kurobe en Sneek is door leerlingen van een school in Kurobe een collectie tekeningen ver vaardigd met de bedoeling dat de Sneker schooljeugd daarvan kennis zou kunnen nemen. Deze tekeningen zijn aan oud-burgemeester Rasterhoff ter hand gesteld tijdens diens bezoek in september van 't vorig jaar aan Ja pan. Ze zijn gemaakt door kinderen van verschillende leeftijd en lenen zich bijzonder goed voor een exposi tie. Ze getuigen van een verbluffende vaardigheid. Men krijgt een indruk van het hoge peil waarop het teken onderwijs in Japan staat. Aangezien de tekeningen door Japanse kinderen uit Kurobe zijn gemaakt voor de Sneker schooljeugd, worden de scho len in de gemeente Sneek in de ge legenheid gesteld de expositie te be zoeken. Ook voor volwassenen is een bezoek aan de expositie zeer zeker de moeite waard. De tentoonstellings commissie, die de expositie organi seert, verwacht dat velen de gelegen heid zullen aangrijpen om dit teken werk te bewonderen. De tentoonstelling wordt dinsdagmid dag door de heer L. Rasterhoff als ereburger van Kurobe geopend en is te bezichtigen tot en met vrijdag 13 maart a.s. Voor de uren van openstel ling wordt verwezen naar de elders in dit blad opgenomen advertentie. Oprjuchte 15 febr. 1946 hat de Her- foarme frouljues foriening „Ora et „Labora” fan de Gaestmar forline wi- ke tongersdei har 25-jierich bistean fierd. Destiids 17 leden en as presidinte masters juffer L. Kuipers-Passenier, hat de foriening nou 18 leden en is mefrou A. Bruinsma-Adriaanse presi dinte. Hja iepende dizze feestelike jiergear- komste mei gebet en in wurd fan wol kom oan de leden mei har manlju, :’d led< óffeardigen fan Heech, Alde- gea, forieningen üt eigen doarp, tsjer- kerie en tsjerkfalden. Nei in moaije Bibelynlieding troch frou B. Cnossen-Cnossen koe de skriuwster har feestelik forslach jaen oer dizze 25 jier mei in rolprint, en gedichtsjes en sjongstikjes en in lyts toanielstikje troch 2 froulju oer de op- rjuchting. It foei wol yn de smaek. Fan ’e ponghaldster hearden wy dat de earste forkeaping opbrocht hie f 293— wylts de léste hast 2500,— opbrocht. Alles fansels foar de tsjer- ke Ald-leden en óffeardigen winsken it bistjür lok en kamen mei blommen, in boek en slüfkes mei ynhald. Trije fan de leden hiene al dizze 25 jier lid west en krigen in pracht fan in ridder oarder en in tegeltsje as oantinken. It wierne frou A.^Kuiper- Attema, H. schut-Visser. ütnoege frou har stikjes fan Paulus Akkerman. It wie samar 12 2_ geselliche joun ófslüten wurde. Nei ’n tankwurd fan ’e presidinte gong elts foldien nei hüs. De Kynologenclub „Friesland’ zal ook dit jaar weer een grote Interna tionale Hondententoonstelling organise ren. Deze wordt gehouden op Paas maandag 12 april in de Frieslandhal te Leeuwarden. 1300 honden kunnen hieraan meedoen uit alle landen. Het is nu voor de 7de maal dat de K..C. Friesland deze tentoonstelling houdt en steeds met groot succes. Als bewijs hiervan kan het bestuur nu reeds mededelen dat in ruim 14 dagen tijd na de openstelling tot deel name het maximale toegestane aan tal honden al is bereikt. Het bestuur zal zeker enige honder den honden moeten afschrijven. De maximale deelname van 1300 houdt verband met het niet meer beschik bare benching materiaal. De Raad van Beheer op Kynologisch gebied in Nederland, het officiële lichaam voor de hondensport, heeft in overweging genomen om het benching materiaal aan te vullen met enkele honderden hokken. 42 keurmeesters, waaronder 13 bui tenlandse, afkomstig uit Duitsland, Noorwegen, België, Engeland en Lu xemburg zullen de ingeschreven hon den beoordelen en kwalificeren. Onder de 1300 ingeschreven honden welke momenteel binnen zijn gekomen, ,jn er vele buitenlandse tophonden welke zullen proberen op deze tentoon stelling hun definitief internationaal kampioenschap te behalen. Het belooft dus voor de hondenliefheb bers weer een groots evenement te worden. J X. zuiver, oneindig gelukzalig bewust zijnsniveau bereiken. Vanavond komen de Hare Krishna Monks in De Meerpaal in Sneek Aanvang 8 uur. De afdeling Oosthem van de C.P.B. hield een excursiereisje naar de West- Friese Flora te Bovenkarspel. Met een bus van de Z.W.H. werd de reis aan vaard. Er werd over de afsluitdijk koers gezet naar Hoorn waar in ho tel de „Roskam” de koffie werd ge nuttigd en men de inwendige mens wat ging versterken. Ondertussen was de zon doorgebroken en konden de dames nog wat van de omgeving met broei kassen enz. bewonderen. Op de Flora was veel te zien, het prachtige bloe- menschouwspel is al een bezoek waard Alles stond in bloei en het was een g ote kleurenpracht. Verder was er een grote huishoudbeurs waar door de da mes druk gebruik van werd gemaakt om te bezichtigen maar ook werden er inkopen gedaan. Ook de veetentoon stelling en niet te vergeten de mode show werden bezocht. De dames heb ben er volop genoten. De terugreis werd begonnen met een bezoek aan Wognum waar een wel voorziene koffietafel klaarstond. De dames lieten zich na een lange mid dag het eten goed smaken er ontbrak niets zodat het hier een gezellig zitje werd met elkaar. Om half acht werd koers gezet naar Oosthem. De vereni ging kan op een zeer geslaagde dag terugzien. „geen” aan het comité Milieuzorg te be antwoorden. De raad is hiermee in- akkoord gegaan. De t.ic. de Franekervaart is nog in be- Men schrijft ons: De internationale gemeenschap voor Krishna Bewustzijn is een bona-fide religieuze gemeenschap, die in onge- wijzigde vorm de principes naleeft, zoals die in de Vedische geschriften beschreven en in India gedurende dui- zend jaren nageleefd zijn. In het kort komt onze overtuiging op o.m. het volgende neer: De absolute waarheid staat beschre ven in alle grote geschriften van de wereld, zoals de Bijbel, de Ko ran, de Torah etc. Echter de oud ste geopenbaarde geschriften die er bestaan zijn de Veda’s, waarvan de Bhagavad-Gïta die Gods eigen woor den bevat, het belangrijkste onder deel uitmaakt. God of Krishna is eeuwigbestaand, alwetend, overal aanwezig, de bron van alle kracht en schoonheid en de Vader van de gehele mensheid en alle levende wezens. Hij is de ondersteunende energie van al het levende, de natuur en de Kosmische situatie. De mens is in feite niet een li chaam, maar een eeuwige geeste lijke ziel. Zij is eeuwigdurend, om dat zij deel uitmaakt van God. Dat alle mensen broeders en zus ters zijn, kan alleen dan worden er- "1 als onze Vader gewaar 4 SNEEKER NIEUWSBLAD Wie als humanist wenst te worden meegeteld dient bij de beantwoording van de vraag naar de kerkehjke ge zindte (kaart 2, vraag 9) zo te han Laat de voorzijde van de kaart bij deze vraag geheel oningevuld en schrijf op de achterzijde van deze kaart :humanist. (Vult men aan de voorzijde ook „geen i i bij de vraag naar de kerkelijke gezindte dan wordt alleen dat geteld en niet het „humanist’ de achterzijde). En als u wenst te protesteren te. en de huidige gang van zaken bij de volkstelling vooral t.a.v. de vraagstel- lir na?” de kerkelijke gezindte in nlaats van naar „de levensbeschou wing”, schrijf dan achterop kaart 5 door de aanduiding 5 B heen: onder protest. De directeur-generaal van het Cen traal Bevolkingsregister heeft toege zegd aan deze protesten een speciale telling te zullen wijden. Humanistisch Verbond, afdeling Sneek e.o. Lofvers hebben naar aanleiding van de bespre kingen over de groene kaart een aan tal overwegingen op papier gezet. Voorgc.teld wordt een werkgroep in te stellen om de groenvoorziening in de stad te volgen en bepaalde zaken te bestuderen. Tot die overwegingen behoren ondermeer de bestrating rond boomstammen te verruimen, de wen selijkheid tot snelle herplanting te ko men bij afsterven of vernieling van bomen en struiken en de wenselijkheid om zo mogelijk andere bomen te plan ten die zowel t.a.v. het milieu als te gen mechanische beschadiging meer weerstand hebben. Overwogen zou moeten worden meer variatie te bren gen in de boomsoorten. De boom, zo wordt gezegd, is als element in de mo derne stad onmisbaar door zijn func tie als leverancier van zuurstof, als natuurlijke reiniger van vervuilde lucht, als demper van geluiden en als bron van recreatie voor het oog van de vermoeide stedeling. Betonnen bak ken met bloemen kunnen volgens de heren Kooistra en Lofvers deze taak geenszins overnemen. Het is wenselijk dat er overleg is tussen het Comité Milieuzorg en de stadsplanologische dienst inzake groenvoorziening in de meest uitgebreide zin. Informatie op korte termijn over de bestaande plan nen is noodzakelijk en hierbij wordt gedacht aan nieuwe perken, de ligging van het trottoir ten opzichte van de l rijweg, parkeerhavens, eigendom tui- nen en coördinatie beplanting en aan- Vorige week trof Wil Steunebrink in de Lemmerweg-wijk Oost gedórste kinderen aan, die kennelijk op de kinderen bereid te vinden zich voor Daarna voert het Fries Kamerorkest Antonio Vivaldi’s Concerto voor twee solofluiten, strijkorkest en b.c. uit. Dit concert bestaat uit drie delen. •ï’x. x.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1