c 00 IHII! gSi en Officieel Orgaan van Wat is het nut van een hearing? de gemeenten SMEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 4 Bezienswaardige tekeningen van Japanse schoolkinderen in stadhuis Drs A. Schouten, Smilde (AR) bleek een verkeerde keus voor Politiek Trefpunt g 111» IM a**; I' INGEZONDEN ZEEPOST SB DONDERDAG 4 MAART 1971 126e JAARGANG No. 18 Verschijnt: maandags en donderdags. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o w NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de SNEKERMKOERILR van Kurobe geopend Volgende week donderdag Opera Forum met La Bohème en de Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uiigave OSNEEKER NIEUWSBLAD van Sri f I (foto Studio Ger Dijs) de bedoeling „dat de Sneker schooljeugd daarvan kennis tot conflicten, revoluties, meende hij. be- (1-3) van voorlopig (1-3) J. ook alles ontworpen Een watersporter. Sneek. - is men in de expositie te onder de wie dat aan hele geschiedenis Haersma adres t de tentoonstelling geno- I’uma van or- FOTOREDAKTIE: ’Studio Ger Dijs’, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink, Telefoon 05150-5223. ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 4,por half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen f 6,per hal) jaar (bij vooruitbetaling i ADVERTENTIETARIEVEN 17 cent per mm; ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs f SNEEKER NIEUWSBLAD aangeboden en het bleek, dat de te keningen volgens deskundigen op goed niveau lagen. Onderwijsdeskundigen kenden er eveneens eeg grote waarde aan, Bij de opening van de tentoonstelling was ook een afvaardiging van de direc tie van de Sneker vestiging van de Yoshida-fabriek present. Links op deze foto de heer O. Higasiyama met daar naast v.l.n.r. burgemeester B. van Haersma Buma, mevrouw Higasiyama en de ereburger van de stad Kurobe, de heer L. Rasterhoff. I rwwi f-i afgebeeld, het al aangehaalde bandje af. Rest ons hierover nog op te merken, dat alle tekeningen vervaardigd zijn door leerlingen van (verschillende) la gere scholen en bij de opening c.. meer een vertegenwoordiging van Yoshida-fabriek in Sneek, onder directeur O. Higasiyama en z’n echt genote aanwezig waren. Onder de leerlingen van de Lemmerwegschool, die overigens tijdens hun vocale bij drage tot dit hele gebeuren op de trap naar de grote raadzaal hadden plaatsgenomen, bevonden zich enkele uit Kurobe afkomstige kinderen. Dit kwam de heer Schouten wel als kunt merken, dat we na dit weekend dichter bij elkaar zijn gekomen, nu én mevrouw Van Hattem en later ook voorzitter Laansma de PvdA ver dedigden. Op een aansluitende vraag van de heer Bergsma zei de heer Schouten: „de oppositie-partijen heb ben het vanuit een uitgangspunt zo gedaan, maar is er nu straks een vertrouwensbasis om samen te wer ken? Als ik hierover in de ARP nu een stem zou moeten uitbrengen zou ik het echt niet weten”. Het was maandagavond lang niet al tijd even duidelijk, wat de heer Schou ten, ingevallen voor de eerder op het programma staande drs. J. Boersma naar voren bracht. Het had niet zel- den te veel van een godsdienstles, op zich niet oninteressant, maar voor een politiek trefpunt als dit zeker on geschikt. De keus, die men dan ook met het uitnodigen van drs. Schouten - hoe retorisch ook - heeft gemaakt, was o.i. dan ook niet geslaagd. De volgende aflevering van peetee is op maandag 15 maart. Dan is het Twee de Kamerlid voor D’66, de heer H. A. F. M. O. van Mierlo de inleider. christelijke partijen wel erg moeilijk een standpunt te bepalen. Is dit niet een onheuse - om professor Pen te citeren - benadering? Ik heb daar de grootste moeite mee. „HET GAAT OM DE TOON” De heer Schouten zei jarenlang voor stander te zijn geweest van samen werking met de PvdA, „maar nu weet ik het niet meer”. Hij hoopte dat de PvdA, D’66 en PPR een ver trouwensbasis zullen geven voor ’n daadwerkelijke samenwerking, maar hij was hier wel bang voor. Raads lid Tuinstra zei het vreemd te vinden, dat aan de kritiek van de PvdA ten opzichte van de conf. partijen zo zwaar, althans zwaarder wordt ge tild dan die van de heer Biesheuvel De heer Schouten zei, dat het om de toon gaat, waarop dit wordt gezegd. De PvdA zou gezegd hebben: Deze EVP is te vies om mee samen te werken maar op een interruptie van mevrouw Van Hattem-Landman bleek dit na controle niet het geval geweest te zijn, waarop de heer Schouten zich verontschuldigde. Wethouder Bergsma - „ik ben nimmer een volgeling van Vondeling geweest” - i UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2247 Gironummer 932730 REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4^33 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur niet. Deze week heb ik de aanleg van dit object eens wat van dichtbij beke ken. Wat blijkt nu. Met verbreding wordt helemaal geen rekening gehou den, de houten steigers worden tot aan de waterkant geheid, dat als men toch nog eens tot verbreding mocht over gaan deze beschoeiing met de gording en ankers weer gedeeltelijk moet ver wijderen, met al de kosten en narig heid van dien. Op dit punt heeft de inspraak dus weinig zoden aan de dijk gezet. Verder is het mij nog altijd een raadsel waarom, men de ingang van de nieuwe haven precies tegenover de ingang van de andere havens moest aanleggen. Het architectenbureau dat dit object in uitvoering heeft zal wel goed wezen, maar van de watersport heeft het geen kaas gegeten. Bevreem dend is het ook dat het gemeentebe- bestuur zijn oor niet te luisteren heeft gelegd bij de besturen der plaatselijke zeilverenigingen, dan was er vast een meer rationeel plan uit de bus geko men. Nee, eerlijk, het is nu amateur- werk en gericht op 1960 inplaats van 1980. Dit plan houdt op deze manier geen gelijke tred met de expansie die er op het gebied van de watersport zich aan het voltrekken is. sec- de kans groot Sneek’s hoogste flat, die in de (foto Studio Ger Dijs) Het is in deze tijd een modeverschijn sel dat, wanneer men van overheids wege een nieuw plan lanceert, hierover eerst een hearing met de bevolking wordt belegd. Zo is het destijds ook gegaan met het uitbreidingsplan De Domp. Hier werden nogal wat punten naar voren gebracht met betrekking tot de aanleg van de nieuwe jachtha ven. En wat is hier nu voor positiefs uit voortgekomen? Ja, de tweede brut der zuchten is van het program ma afgevoerd als zijnde een onverant woord obstakel. Met betrekking tot het Jachthavenkanaal waren er ook nogal wat verlangens en men was van oordeel dat verbreding van dit kanaal een eerste vereiste was. Immers, naast de ruim 400 plaatsen die in de ze nieuwe haven zijn gecreëerd, wat dus neer komt op 400 schepen, moe ten ook 250 schepen uit de zgn. oude jachthaven, ruim 300 schepen uit jacht haven De Domp, 100 boten van de Stichting Het Eiland, die ligplaats heb ben aan de Zeilstraat en een 30 sche pen van de Coöp. Jachthaven, totaal dus ruim 1200 schepen dit kanaal pas seren. Hoe dat moet op piekuren, voor al op zondagavond, als de vloot naar huis gaat, zal voor velen een raadsel zijn. Men had op de gehouden hearing wel begrip voor verbreding van het Jacht havenkanaal en zou dit dan ook bestu deren en zo nodig uitvoeren. Uit het verslag van j.l. donderdag in dit blad kon men lezen dat van verbreding nog geen sprake is, tenminste vertelde de heer Rasterhoff. Al vorens de expositie voor geopend te verklaren zei hij nog volledig bij ver rassing destijds tot ereburger te zijn benoemd. Burgemeester Van Haersma Buma sprak enkele woorden van dank tot de heer Rasterhoff, die vervolgens met alle andere aanwezigen de teke ningen „onder de loupe” nam. On dertussen draaide in de kleine raad zaal waarin onder meer een tekening van de Yoshida-fabriek, de sporthal daarbij en de personeelsbussen zijn juist voor. In de christelijke politiek zit een innerlijke tegenstrijdigheid, zei hij. Er zijn christenen die zich isole ren van de maatschappij, maar Je zus Christus heeft niet bedoeld, dat alle christenen zich moeten ontworste len aan deze maatschappij, aldus de heer Schouten. Hij werd even later door wethouder Bergsma „tot de or de geroepen”. De wethouder voelde „met nog anderen hier” meer, of ei genlijk alleen maar voor actuele poli tieke zaken, zoals datgene wat in het afgelopen weekend heeft plaatsgehad. De heer Schouten zei nog geen oor deel te hebben over het akkoord van de PvdA, de PPR en D’66. Maar, zo ging hij verder, als eerst de PvdA een anti-KVP motie heeft en dan met een anti-confessionele-partijen-verkla- ring komt, dan wordt het voor de drie ’t Lijken net dinky toys, de auto’s beneden in de straat. Foto is genomen vanaf het dak van Stadsfenne staat. kunnen tekenen. Op dat moment had burgemeester B. van Haersma Buma de vrij veel belangstellenden reeds welkom geheten en verteld, één en ander een was vooraf gegaan. De heer Van bracht dank aan het het gemeentebestuur, dat 1 ganisatie van de t- voor zijn rekening heeft men, waarna leerlingen uit de vijfde en zesde klas van de Lem merwegschool onder leiding van de heer A. Osinga een drietal liedjes ten beste gaven. Het eer ste betrof een liedje uit een mu sical en werd in het Nederlands en Japans ten gehore gebracht; het laatste een Japans kindervers je over bellenblazen werd getuige het applaus al evenzeer gewaar deerd. „NACHT AAN NACHT GEDROOMD” De heer Rasterhoff, getooid met ere- lint en eremedaille, begon z’n toe spraak over de enkele weken durende reis naar het land van de rijzende zon, door op te merken bizonder on der de indruk te zijn gekomen van Japan. Ik had nooit gedacht dit land nog ’ns te zullen bezoeken, werkelijk het heeft een grote indruk op me ge maakt. Na de terugkomst op Sneker bodem had de oud-burgemeester nog lange tijd, nacht aan nacht over Ja pan gedroomd, zei hij. Eén van de hoogtepunten noemde hij het bezoek aan de Yoshida-fabriek in Kurobe, een stad van zo’n 34 duizend inwo ners. Er is. aldus vervolgde de h.wr Rasterhoff, een overeenkomst tussen Sneek en Kurobe. Ze lagen beide in een agrarisch gebied, beide moest .1 dus zorgen arbeiders op te vangen en beide hebben ook een Yoshida-fabriek aangetrokken. Deze punten van over eenkomst nu waren voor het gemeen tebestuur van Kurobe aanleiding een band te leggen tussen de 2 steden, en daarmee heeft Sneek ingestemd. Van af 10 september 1970 zijn Kurobe en Sneek als zustersteden met elkaar verbonden”. OP GOED NIVEU Toen de oud-burgemeester van Sneek destijds de raadzaal te Kurobe bin nenging kreeg hij een bandje met lie deren en een doos met wat tekeningen Welnu, een aantal in Sneek school gaande kinderen heeft de ongeveer 30 kleurtekeningen nog diezelfde dag aanschouwd: maar daar bleef het niet bij. Neen de bewondering was van hun gezichten af te lezen. Zij stonuen verbaasd, en ze waren bepaald niet de enigen, want toen de heer Rasterhoff z’n openingsrede beëindigd had en het gezelschap langs de in de h„l en kleine raadzaal opgeprikte te keningen schuifelde waren uitlatingen als: sjonge sjonge hoe is het toch mogelijk, zeker niet een zeldzaamheid. En inderdaad, de tekeningen, waar bij steeds een Japanse en Nederland se tekst, zijn het aankijken (maar daar blijft het vast niet bij) zeker waard. Tot 12 maart, ’s morgens van 9 tot 12, ’s middags van 2 tot 5 en ’s avonds van half 8 tot 9 uur en zaterdags van 2 tot 5 i de gelegenheid c_ zichtigen. GROTE BELANGSTELLING Maar naar wij van de heer G. Mid deldorp chef-onderwijszaken ter retarie, vernamen is dat de tekeningen ook na 12 maart nog een tijdje zullen blijven hangen, zo overweldigend is de belangstel ling, met name in schoolverband. Terwijl de heer Rasterhoff dinsdag middag sprak over z’n ervaringen in Kurobe drongen al enkele meisjes het stadhuis binnen, om toch ’ns te kij ken hoe ze daar in Japan dan wel De heer A. Schouten uit Smilde, lid I van de Anti-revolutionaire partij en kandidaat voor een zetel in de Twee de Kamer - hij staat als 17de geno teerd - was maandag de inleider bij het Politiek trefpunt en de man, op wie vragen konden worden afgevuurd. Om met het eerste te beginnen, alvo- r ns drs. Schouten achter de micro foon plaats nam deelden hij en zijn echtgenote aan geïnteresseerden sten cils uit, waarop een zestal stellingen van hem over de christelijke politiek. Hij gaf tijdens de inleiding hierop een korte verduidelijking. Ten minste voor zover dat van toepassing was bij de vrij weinige toehoorders, onder wie wethouder I. Bergsma, die als twee de discussiant niet schroomde los te laten het door de heer Schouten, ad junct directeur van het Drents tech nisch en econom’s-h inst’tuut. naar voren gebrachte 100 °/o teleurstellend te vinden. Volgens de heer Bergsma zouden ve len geen houvast kunnen krijgen aan de 6 stellingen en zou de heer Schou ten wel geschikt zijn voor een evan- gelisatieprediking of spreker bij een AR-vergadering, maar voor een poli tiek gebeuren als dit niet. Wat hiel den die stellingen van de inleider dan wel in? Wel, we zullen ze hier niet alle aanhalen, maar slechts hier en daar een greep eruit doen. ACHTERHAALD Je mens- en maatschappijbeschouwing, je politieke opstelling is, aldus de heer Schouten, van belang omdat het in de politiek gaat om het vormge ven van de overheidsinvloed op de samenleving van vandaag en morgen. „Wie denkt dat je daarbij objectief kan en moet zijn, gaat uit van een verouderd en achterhaald wetenschaps ideaal. Met alle respect, zo gaat de inleider verder, voor nuances, kun je toch twee categorieën mensbeschou wingen tegenover- elkaar stellen: De optimistische: de mens is in we zen en van nature goed en de maat schappij-structuren die hem beknotten in zijn ontplooiing zijn de oorzaak van het onbehagen, de fricties, de knel punten; De pessimistische mensbeschouwing: de mens is de mens een wolf. De mens zelf is de oorzaak van de rotte maatschappijstructuren. In dit ver band zei de heer Schouten, dat als christelijke politiek wilt bedrijven, je gehoorzaam moet zijn aan Jezus Christus en aan wat Hij zegt. Je bent bezig samen een mening te vormen in aanhankelijkheid van Jezus Chris tus. Een andere stelling van de heer Schou ten luidt: Actuele opdrachten voor christelijke politiek in Nederland - vandaag zijn: a. Getuigen van de blijde boodschap van Jezus Christus; b. Bestrijding van polarisatie-tenden- zen en c. Ridiculisering van de illusie van de goede mens en van de daarop gebaseerde poltiek. Polarisatie-ten- denzen noemde de heer Schouten ver zieking van de samenleving; het leidt Oud-burgemeester L. Rasterhoff heeft dinsdagmiddag in zijn kwaliteit als ere burger van Kurobe, welke stad hij vorig jaar september heeft bezocht, 111 de hal van het stadhuis een expositie van tekeningen, vervaardigd door Japanse schoolkinderen, geopend. Deze tekeningen zijn hem bij genoemd bezoek ter hand gesteld en gemaakt in het kader van de op 10 september vorig jaar tot stand gekomen „zusterstadverhouding” tussen Kurobe en de Waterpoortstad. Ze zijn, zoals de uitnodiging tot de tentoonstelling vermeldt, vervaardigd met .1.. I<1<> Sneker schoolieuffd daarvan kennis zou kunnen nemen Indonesië: ms „Essen” (3-3) Israël: ms Aeneas” (4-3) Japan: ms „Kai Maru” (3-3) Kenya, Oeganda, Tanzanië: ms „Jordaens” (3-3) Ned. Antillen: ms „Mercurius” Suriname: ms „Mercurius” (1-3) Verenigde Staten van Amerika: ms „Atlantic Cognac” (1-3) Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z-W.-Afrika: ms „Serooskerk” (3-3) Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes achter de naam het schip vermeld. Australië: ms „Woollahra” 2-3) Brazilië: ms „Éemland” (2-3) Canada: ms „Atlantic Cognac” ms „C. P. Voyageur” (3-3) Mijn grote vraag is echter hoe men straks de aan- en afvaart in goede banen wil leiden. Als men bedenkt, dat te evolge van de aanvoer van zand per schip de blabber allemaal naar de kant is geknepen, waardoor er aan de kant niet meer dan 50 centimeter water staat waardoor een doorvaart- wijdte van plm. 6 meter overblijft, lijkt het mij wel een hele opgave om hier zonder schrammen op de boot te varen. Nee, men zal moeten omzien naa- verkeersborden voor het water en met betrekking tot het Jachthaven- anaal zou ik willen adviseren om al lereerst een maximum vaarsnelheid in te voeren en hier ook streng op toe te zien. Vooral voor de huurboten die hier van een verhuurbedrijf passeren en vaak bemand zijn met leken van buiten Nederland, zullen voor de kon- trole-ambtenaren een rijke buit ople veren. Verder zal men er een bord moeten plaatsen met inhalen verboden, terwijl tevens een parkeer (lees Leg-) verbod aan één kant van het kanaal moet komen. Met het oog op de on diepte aan de kant zal men het beste een bord kunnen plaatsen met zachte berm,, terwijl men voor de ingang van de nieuwe haven wel verkeerslichten mag plaatsen, want op een schip heeft men nu eenmaal geen richtingaanwij zers. Hoe het moet als er ook nog eens een zeilboot tussendoor laveert is ook nog een grote vraag en men zal het beste hier maar een zeilverbod kunnen instellen om ongelukken te voorkomen. En dit alles om de jacht havens van Sneek, de zeilstad van Ne derland, zoals men graag wil zijn, te bereiken. -^“5 Olllcbel 0-1... SNtfK. WIMMITHUMfl DIST ttfeXSSS.1: v w k— u ,-4-u. mm. omx c«.x Mm. .«mm SüEXHtKKQERIf Het Opera Gezelschap Forum uit En schede zal op donderdag 11 maart ’s avonds om 8 uur een voorstelling „even van La Bohème van G. Pucci ni in Amicitia te Sneek Medewer kenden zijn: Marius Kemler. Antoon Huijsman, Clark Dunbar, Frans Boek, Max van Weegberg, Anneke van der Graaf, Cor van Doesburg. Anton El- dering, Carel Swagerman, Gerard Kra- ke. Decoi en costuums zijn door: Walter Gondolf. De regie is van; Reinhard Lehmann. I Dirigent is, Frits Kox. Neen, de gemeentelijke plannenmakers hebben de boot finaal gemist. De raadsleden hullen zich tijdens de ver gadering in een stilzwijgen over dit be langrijke punt. Maar ja, de feiten lig gen er. Het had allemaal zo mooi kun nen zijn. Voor mij hoeft er geen hea ring weer te komen, 't Is een mooi woord en daarmee is dan c™ „11;; gezegd. I TEGENSTRIJDIGHEID Na de korte pauze nam als eerste de heer Zeilstra achter de tweede microfoon plaats. „U had een predi kant kunnen zijn”, zo zei de heer Zeilstra, die vervolgens wilde weten of de inleider het juist vond Chris- tus’-naam voor een politieke partij te zetten, terwijl Deze zelf zegt: Mijn koninkrijk is niet van deze wereld. I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1