lil en Beheer van het gehele Pottenplan liefst in één hand 118 W- van Winden 25 jaar administrateur bij Ziekenfonds „Sneek en Omstreken" Officieel Orgaan van r I AMBULANCE VAN ROODS KRUIS IN JOURE GESTATIONEERD de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 811 Ontvangst nieuwe inwoners van Sneek op het stadhuis NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de SNEKERS|KQERIER In Sneek nog geen half procent weigeraars Recreatieschap Sneekermeer: Konferinsje oer regionale omrop A.R. Kamerleden komen naar Sneek Mej. Tinholt bood tijdens receptie diaprojector aan namens ’t personeel en de Voorlopige indruk volkstelling: van 8 ■I ■MM RIOLERING belangstelling Dinsdag i V MS Verschijnt: maandags en donderdags. MAANDAG 8 MAART 1971 126e JAARGANG No. 19 re de Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o 1 ---- - NMMWWW'gH FOTOREDAKTIE: ’Studio Ger Dijs', Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink, Telefoon 05150-5223. ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 4,per half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen f6,— per halt laar (bij vooruitbetaling' ADVERTENTIETARIEVEN 17 cent per mm; ingezonden mededelingen dubbel tanef Bij kontrakt lagere mm-prijs SNEEKER NIEUWSBLAD Koning Voetbal moest in het afgelopen weekeinde wijken voor Koning Winter. Er werd dus niet gevoetbald. Hier een foto van het besneeuwde sportpark aan de Leeuwarderweg, waar zaterdag de belangrijke wedstrijd O.N.8.-Schoonoord en gisteren de ontmoeting L.S.G.-Fc. Wolvega gespeeld eou worden. (foto Studio Ger Dij»} Met grote jubilaris en net door projector. men die recreanten er graag hebben, nog dit jaar. Maar de accommodaties zullen dit jaar nog ontbreken en dat lijkt ons wel een bezwaar. Voor de mi lieuhygiëne zal het ontbreken van toi let- en ander accommodatie de nodige hindernissen opwerpen. MOEILIJKE ONDERHANDELINGEN Het was moeilijk om voor dit jaar al afspraken te maken over het beheer, zei voorzitter B. W. Cazemier. Ver schillenden voorzieningen zijn nog niet gereed en met enkele eigenaren van grond zijn nog onderhandelingen gaan de over aankoop van de benodigde grond. Dat zit nogal moeilijk. De aan- leg van Pottenplan III is daardoor ge blokkeerd en in elk geval vertraagd. ten worden meegenomen door de wa terzuiveringsinstallatie van Sneek, die ergens aan de Geeuw zal worden ge bouwd. De bouw van deze installatie, waarvoor de plannen reeds lang gereed liggen, staat bovenaan op de urgentie- lijst. Gehoopt wordt dat met de bouw deze installatie in 1972 begonnen Op donderdag 18 maart a.s. komt de Eerste en Tweede Kamerfraktie van de Anti Revolutionaire Parij in Fries land. ’s Morgens zullen zij worden ont vangen door het provinciaal best tur van Friesland, terwijl de Kamerleden ’s middags in groepjes de provincie intrekken om zich van de regionale Friese problemen op de hoogte te stel len. Het zuiden van Friesland staat ook op het programma en dit deel van de provincie zal worden bezocht door mejuffrouw Van Leeuwen en de heren Boersma, Kieft en Walburg. De gehoorzitting zal worden gehouden ’s middags half drie in restaurant Van der Wal, Leeuwenburg te Sneek. Dit is een openbare gehoorzitting, die dus donderdag 18 maart plaatsvindt. De Ried fan de Fryske Biweging or- ganisearret op freed 12 maert o.s. in konferinsje oer regeionale omrop, de jouns om healwei achten yn de Pro vinciale Bibleteek to Ljouwert. Ynlie- ders sille wêze L. O. ten Cate, J. B. Singelsma en P. Wybenga. komst geven en vertellen over de rol die Sneek speelt in de Zuidwesthoek. Daarna zullen de wethouders korte in leidingen houden over hun portefeuil les. De pauze wordt doorgebracht in de hal, waar de koffie en koek klaar staat. Daar is ook de mogelijkheid tot een gesprek met gemeentebestuurders en ambtenaren .Tevens is er gelegen heid de tentoonstelling in de kleine raadzaal te bezichtigen. Opnieuw in de grote raadzaal is er gelegenheid tot het stellen van vragen en er zul len dia’s over Sneek worden vertoond. Aan de bezoekers wordt een informa tiemap je uitgereikt waarin een kaar tje van Sneek, ’n kleine folder van Sneek, een lijst van verenigingen, een adreslijst van gemeentelijke diensten, de samenstelling van het gemeentebe stuur, een overzicht van de verdeling portefeuilles en een lijst vermeldende de culturele evenementen. UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169 Kantooruren: maandag t.e.m vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234. 4235, 2247 Gironummer 932730 REDAKT1E: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur SOCIAAL TORISME Het bestuurslid J. R. Visser-wethouder van Sneek - zei ondermeer dat de Sticking Recratiecentra van de Nederl. Hervormde Kerk bij de Potten tot nog toe een wat besloten gemeenschap is. Hij hoopte echter, dat deze gemeen schap bereid zou zijn de recreanten en bij het kunstmatige meer zullen dat grotendeels dagrecreanten zijn - met open armen te ontvangen. Laten we de Stichting de kans geven hier een stuk sociaal toerisme op te bouwen, «.1- dus de heer Visser, die voorts te ken nen gaf, dat er er wel andere liefheb bers waren geweest. ”Ik wil geen na men noemen, maar als die mensen wa ren gekomen, hadden ze er een ”Loos- drecht” van gemaakt en dat moeten we echt niet hebben”, aldus de heer Visser. Het is wel zaak, zo werd ge zegd. dat het recreatieschap een oogje in het zeil houdt. Medegedeeld werd nog dat gehoopt wordt de toiletgele- genheid bij het vluchthaventje tijdelijk te verbeteren. Vorige week donderdag was het op 1 de kop af een kwart eeuw geleden, dat de heer W. van Winden als ad ministrateur bij het Algemeen Onder ling Ziekenfonds „Sneek en Omstre ken” in dienst trad. Dit was voor het bestuur van het fonds reden de jubi laris onder meer een receptie aan te bieden, welke op die dag van ’s mid dags 5 tot ’s avonds 7 uur in een der bovenzalen van hotel Hanenburg werd gehouden. Welnu, het werd een bijzon der gezellige en stijlvolle receptie, tij dens welke de heer Van Winden veel lof werd toegezwaaid voor de wijze waarop hij de achter hem liggende 25 jaar bij het fonds heeft gewerkt. Van zelfsprekend volgden er gelukwensen en het aanbieden van cadeaus bleef evenmin uit. Zo bood bijvoorbeeld mejuffrouw B. W. Tinholt de jubilaris namens het personeel in binnen- en buitendienst, de concierge en de oud-bodes de he ren Akkerman en De Vos een fraaie dia-projector aan. Mejuffrouw Tinholt liet overigens voor dit aanbieden we ten altijd - en dat betekende in haar geval 25 jaar - erg prettig met hem samengewerkt te hebben. De verstand houding was steeds erg goed en „voor al in de beginperiode hebben we ons altijd met een zekere dosis humor, met improvisatie door de vele emo ties heengewerkt. U was een beste baas voor het personeel; u hebt steeds bij het bestuur voor het personeel gevochten. Zo probeerde u de arbeids voorwaarden voor het personeel zo goed mogelijk te krijgen”, aldus me juffrouw Tinholt. komen, na de drie jaar worden hei- zien. De heer I. Bergsma wilde een begroting, maar die kan, zo werd ge zegd, nu nog niet worden gepresen teerd. Het Recreatieschap Sneekermeer heeft echter, zo werd gezegd, hierin de nodige medezeggenschap, daar hei met twee leden in de Stichting Kol- meersland is vertegenwoordigd. Aan het begin van de vergadering fe liciteerde voorzitter B. W. Cazemier de heer J. R. Visser met diens benoe ming en promotie maar het speet hem dat de heer Visser het dagelijks be stuur zal moeten verlaten. De voorlopige indruk van de volks telling in Sneek is dat het aantal wei geraars nog geen half procent van het totaal aantal getelden uitmaakt. Dit deelde men ons van de secretarie van Sneek mede. In totaal moesten in Sneek ruim 27.000 inwoners worden geteld en dat zou betekenen dat er on geveer 130 inwoners niet aan de volks telling hebben meegewerkt. Het aantal mensen dat niet thuis was wordt ge schat op 4 tot 5 procent. Ruwweg dus zo’n 1300 inwoners, onder wie uiter aard gezinnen. Deze zullen alsnog wor den bezocht. is er erg veel veranderd, meende de heer Van der Veer. Hierdoor zijn de werkzaamheden nogal toegenomen. Ons bestuur, aldus besloot de heer Van der Veer, is u erg erkentelijk voor uw inbreng. Zoals opgemerkt was het ’n bijzonder stijlvolle receptie waarbij vele mensen uit het ziekenfondswezen acte de présence gaven. Om er enke le te noemen, de heer Mensink van het APFZ, de heer Hoekstra van het Leeuwarder Ziekenfonds, de heren Wijbenga en Dijkstra van het ANOZ (Alg. ned. Onderling ziekenfonds), de heer F. Slag van de ziekenfondsraad, alsook de heren Disse en Mooren van het Sint Antoniusziekenhuis. ’s Avonds is de heer Van Winden, z’n echtgenote en familieleden in hotel Hanenburg nog een diner aangeboden, tijdens wel ke de directeur van het APFZ hen nog heeft toegesproken. lonnes Leeuwarden, Haskerland-Do- niawerstal, Heerenveen, Wolvega, Har- lingen en Sneek. Ongeveer tachtig^ le- lopen vijf maanden een speciale oplei- ding ontvangen. Bovendien zijn allen tenminste in het bezit van een EHBO- diploma. De hulpverlening met de am bulance zal plaatsvinden op de spits uren van vrijdagavond en zondag avond van 17 tot 21 uur en zal zich concentreren op de weg van Joure naar de Afsluitdijk. In de omgeving daarvan plegen vaak ernstige onge lukken te gebeuren. Tijdens feestdagen zullen extra diensten worden verricht. Het Rode Kruis is medio 1966 met het Ambulance-Project-Snelwege’. be gonnen. De eerste acht wagens wer den gestationeerd in resp. Vinkeveen, Linschoten, Driebergen, Vianen, WU- lemsdorp, Hoevelaken, Gouwebrug en Helden-Panningen. Vorig jaar werd in totaal bij 132 ongevallen hulp verleena aan 241 slachtoffers, van wie er 212 door de ambulances werden getrans porteerd. In 1969 waren deze aantal len resp. 72, 126 en 118. De ambulances zijn speciaal ontwor pen om meerdere slachtoffers tege lijk te kunnen behandelen en vervoe ren. De stahoogte is daarom 1.90 me ter. Er kunnen maximaal vier slacht offers tegelijk liggend worden ver voerd. Zo nodig kunnen ook nog twee zittende gewonden worden meegeno men. De ambulances, die geheel vol doen aan de eisen van het rapport- Muntendam, zijn o.m. uitgerust met drie opklapbare draagbaren; de vier de is hydraulisch in verticale richting beweegbaar en kan in verschillende standen worden geplaatst. Voor de be handeling van de slachtoffers is een grote hoeveelheid apparatuur, ver bandmiddelen, medicamenten en ver- plegingsartikelen in de wagens aanwe zig. De ambulances zijn alle uitgerust met mobilofoon voor de verbinding met het mobilofoonnet van de Rijks politie. Het recreatieschap Sneekermeer zal toetreden tot de Stichting Kolmeers- land, die nog in oprichting is. Tot de Stichting Kolmeersland zijn reeds toe getreden de Koninklijke Zeilvereniging Sneek, de Sneeker Zeilclub en de Ver eniging van Sneker Zakenlieden. Tot de toetreding van het recreatieschap Sneekermeer werd donderdagavond tijdens een vergadering van het alge meen bestuur besloten. Deze vergade ring vond plaats in de raadzaal van het gemeentehuis van Wymbritsera- deel. Voor deze vergadering bestond veel belangstelling <op de publieke tri bune. DRUKKE TIJD Haar vader, de heer J. Tinholt, voor zitter van het dagelijks bestuur, was, nadat velen de heer en mevrouw Van Winden en familieleden (voor zover aanwezig) geluk hadden gewenst met dit jubileum en daarbij al dan niet geschenken hadden aangeboden, de eer ste geweest, die hem had toegesproken. „Toen u de functie als administra teur op zich nam, dat was vlak na de tweede wereldoorlog, brak er voor e ziekenfondsen een drukke tijd aan, maar alle wijzigingen zijn door u op ons kantoor goed opgevangen. Als be stuur hebben we dit kwart eeuw bij zonder prettig met u samengewerkt, zo zei de heer Tinholt. Er is tussen be stuur en u nooit iets op tafel gekomen, waarvoor geen oplossing is gevonden Hij bracht vervolgens de heer Van Winden dank voor hetgeen hij én voor het fonds ên voor de leden heeft ge- ik.an, en wenste hem tot z’n pensioen gerechtigde leeftijd - welke de heer Van Winden volgend jaar hoopt te be reiken - en ook daarna nog een goede gezondheid toe. Als tastbaar blijk van waardering werden de jubilaris door de secretaris van het dagelijks be stuur, de heer J. de Wilde, 2 encyclo pedieën aangeboden, voor mevrouw Van Winden was er een prachtig bloemstuk. VERSCHIL IN RECHTEN i Een cadeaubon ontving de heer Van Winden uit handen van de heer J. de Vriei uit Den Dolder, die sprak na mens de Nederlandse Unie van zieken fondsen, waarbij het Sneker Zieken fonds al sinds jaar en dag is aange sloten. In 1946, toen het A.O.Z. „Sneek en Omstreken” al 102 jaar had be staan waren de rechten niet gelijk voor een vrijwillige en een verplichte verzekering, maar die rechten waren toen ook veel beperkter, aldus de heer De Vries. Er was toen nog geen aan- vullingsfonds en ook de bejaardenver zekering bijvoorbeeld bestond toen nog niet. Is er sindsdien veel veran derd, de heer De Vries verwachtte ook voor de toekomst veel verande ringen op dit terrein. Waar de heer De Vries het had over 2 knelpunten noemde hij in de eerste plaats de kostenontwikkeling en vervolgens de problemen welke gaan ontstaan waar het de mankracht betreft. Zoals „ook de heer Van Winden een man van weinig woorden is, zal ik het ook kort houden”. Na de gebruikelijke ge lukwensen bood hij de jubilaris de ca deaubon aan. Het aantal sprekers was nog niet uitgeput, want ook de heer A. Hielkema, sprekend namens het ANOZ, het APFZ, het Leeuwarder Ziekenfonds en enkele commissies en stichtingen nam achter de microfoon plaats. Hij repte van een roerende maar vruchtbare tijd, waarin het con tact van de heer Van Winden met de verzekerden steeds buitengewoon goed was. „Een man van verdiensten zoals de heer Hielkema de jubilaris betitelde. Hij bood hem een enveloppe met inhoud aan, hetgeen ook werd gedaan door de heer P. van der Veer, die het woord voerde namens de co öperatieve vereniging gezondheidszorg Noord Nederland (VGNN). NIET VERWONDERLIJK L ’ze noemde het niet zo verwonderlijk, dat de premie nogal wat omhoog is gegaan. Op het gebied van voorschrif ten, maar ook van de medische zorg Op een vraag van de heer J. Francke- na vertelde de voorzitter, dat het te zijner tijd de bedoeling is de riolering van het complex aan te sluiten op de riolering van Sneek. Hij gaf toe dat de riolering van het complex thans nog loost op het water van de Potten. Met andere woorden het water van de Pot ten zal dit jaar sterk worden veront- meer westelijk van het paviljoen, dat i reinigd. Het rioolwater zal later moe- ontstaan is uit de grote zandwinningen ton urnrdon moesypnomen door de wa- ten behoeve van de ruilverkaveling De Sneeker Oudvaart en de omgeving van het vluchthaventje met pont naar het Kolmeersland. Overigens is men er voor het komende seizoen nog niet klaar voor om de duizenden recrean- tén te ontvangen, die het gehele ge- van deze installatie in 1972 begonnen bied straks kan opvangen. Toch wil kan worden. EXPLOITATIE Het recratieschap Sneekermeer neemt zoals gezegd, samen met de Sneker Zakenlieden en de beide Sneker zeil verenigingen deel in de op te richten ’’Stichting Kolmeersland”, waarbij ’t schap voor de helft staat voor de even tuele nadelige exploitatiesaldi geduren de een periode van drie jaar. Naar aanleiding van een vraag van de heer Franckena werd gezegd, dat voorlopig een periode van drie jaar is genomen omdat op dit moment moeilijk is te zeggen wat de uitkomsten zullen zijn. De ’’verdeling” zal, dat is overeenge- op belangstelling kijken de z’n echtgenote naar de hun mej. Tinholt aangeboden dia- Links de heer J. Tinholt, voorzitter van het dagelijks bestuur. (foto Studio Ger Dijs) Op deze bijeenkomst sprak men zich voorts in principe uit het beheer van het gehele Potten-complex (dus Pot tenplan I. Pottenplan II en Pottenplan III) in één hand te houden. Dit komt er op neer, dat de Stichting Recreatie- cenra van de Nederlands Hervormde Kerk, die reeds enkele jaren het creatie-complex-de bungalows aan Potten exploiteert, straks het beheer over het gehele gebied krijgt. Met de heer Planting uit IJlst, die de pont naar het starteiland en een camping tussen het paviljoen en het groot- scheepsvaarwater exploiteert, zal men tot een samenwerking moeten komen. De besprekingen over een en ander zijn aan de gang en vertrouwd wordt, naar wethouder J. R. Visser van Sneek zei, dat men tot een voor allen bevre digende oplossing zal komen. Het ge hele gebied van de Potten omvat het schiereiland met de bungalows aan de Potten, het nieuwe kunstmatige Zaterdag werd het Ambulance-Pro- ject-Snelwegen van het Nederlandsche Deze kreeg met medewerking van de ANWB bij het wegenwachtstation te Joure een standplaats. De comman dant van het Rode Kruis Korps, de heer G. J. Assink, droeg in Weg restaurant Van Wierda’s Automij. N.V. te Joure de sleutel van de nieuwe wagen over aan de kringcommissaris van ’t Nederlandsche Roode Kruis in Friesland, de heer C. Kolff. De bezetting van de ambulance be staat uit vrijwillig(st)ers van de co- 9 maart (morgen) en vrijdag 19 maart zullen nieuwe inwoners van Sneek door het gemeentebestuur ten stadhuize worden ontvangen.De nieuw komers worden ’s avonds om acht uur in de hal van het stadhuis door burgemeester en wethouders begroet. Daarbij zullen ook aanwezig zijn de hoofden van dienst en de afdelings chefs. In de grote raadzaal zal burgemeester B. van Haersma Buma een algemene inleiding houden, alsmede een visie op Sneek in het verleden, heden en toe-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1