EB Wat is het nut van een hearing Bijna alle leerlingen CMLS tekenden verklaring „STAAKT HET VUREN" en Officieel Orgaan van Geen spreekuur de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST RONO PROGRAMMA Zaterdag uitwisseling 3 rijverenigingen in Manege Openbare school voor schipperskinderen in Sneek wordt opgeheven WSNEEKER NIEUWSBLAD NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD en de SNEKER|?\KOERIER 8 NIEUWE WONINGEN Een Nederlandse meester-gitarist in de serie „Stadhuisconcerten" INGEZONDEN INGEZONDEN van 5 Volgende spreekuur normaal op n.m.). Ledenvergadering Ver. Dorpsbelangen Gauw en de INGEZONDEN Voor Koningin en Vaderland Langspeelplaat van Trompetterkorps Advendo Bulletin gemeente Wymbritseradeel SFXlu.le 0' 20 le,rlmS van de cöntinu-afdeling, waar nodig kunnen afvloeien naar elders gevestig de scholen voor schipperskinderen of naar het gewoon lager onderwijs. Het hoofd van de school zal zorg dra8e!J dat deze afdeling goed verloopt. Voor de leerlingen, die thans ligplaatsonder- wijs volgen, zal een oplossing i jeten worden gevonden. Met name m de win termaanden bezoekt een vrij groot aan tal van deze kinderen de school. Blij kens de cijfers over de maanden no vember tot en met februari van dit schooljaar 26 tot 33. De oplossing voor deze leerlingen zal naar het oor deel van b. en w. in de sfeer van het G.L.O. moeten worden gezocht. Gezien de omstandigheid dat een groot deel van de ligplaatsleerlingen, is op woonschepen en ti de Woud vaart, L— school het meest in aanmerking om daaraan een klas voor schipperskinde ren te v - Op initiatief van één der (rokende) leraren van - de wal geplaatst zijn, MAANDAG 22 MAART (5.30 uur continu-onderwjjs verbonden, werden voornamelijk de kin- zelf echter „contract voor het le- DONDERDAG 11 MAART 1971 126e JAARGANG No. 20 Verschijnt: maandags en donderdags. VRIJDAG 12 MAART 18.00-18.30 Rono-Radiojournaal 18.30- 19.00 Fryske Utstjüring Eindredaktie Heinze Bakker. - Muzyk - Sport en Rékréaesje 19.00-19.30 Gelders Programma Eindredaktie Henk Krosenbrink. 19.30- 19.55 Lichte Muziek 19.55-20.00 Vee en Vlees Offidt.l Otpu 4. SHEER, WTNMITSHABHU. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GA ASTERLAND, SLOTEN e.o middag om een uur totaal 72 van Middelbare Lemmerweg verklaring l eentje, nee een SNEEKER NIEUWSBLAD FOTOREDAKTIE ’Studio Ger Dijs’, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink, Telefoon 05150-5223. ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld t 1,,Per hal) jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen f 6,per half ;aar (bij vooruitbetaling) ADVERTENTIETARIEVEN: 17 cent per mm; ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs doet ^al sinds enige jaren niet aan de norm om voor c_ ge h. --o -- tal leerlingen van de kernafdeling be woog zich de laatste jaren rond een jaargemiddelde van twintig, terwijl het minimum voor de rijksbijdrage 39 bedraagt. Het aantal leerlingen van de continuafdeling bedroeg over de afge lopen jaren 26. Met ingang van 1 au gustus 1971 zal de rijksbijdrage niet meer worden verleend. Om de konse- kwenties, die hier uit voortvloeien voor de leerlingen die thans de school be volken, onder ogen te zien, heeft het Zaterdag aanstaande, 13 maart, vindt in de Manege een uitwisseling plaats van deelnemers van een drietal Lan delijke Rijverenigingen, te weten de L. R. „De Molenruiters” uit Vrouw- buurstermolen ,de L.R. „De Noord- Oostpolder” uit Emmeloord en de L. R. „De Waterpoorters” uit de Water- poortstad. In totaal nemen hieraan 28 personen en bijna evenveel paarden deel. De aanvang van dit gebeuren is gesteld op half tien ’s morgens. Er worden zaterdag eerst 2 manches gesprongen, welke zullen worden geju reerd door de heren C. Eaber, Lang weer en - Bij de dressuur vindt de normale puntenbeoordeling plaats, maar bij „niet uit het hoofd rijden” worden 2 punten in mindering gebracht. Begon nen wordt met het voorrijden en de dressuurproef en 's middags vanaf ongeveer half 5 moet voor de eerste maal het springconcours worden „ge nomen”. ’s Avonds vanaf half 8 tot ongeveer 10 uur wordt de tweede man che en de puissance gereden. Dit laat ste is voor de ruiters, die een foutloos parcours hebben gereden. De van de L. R. „De Waterpoorters deelnemende ruiters zijn: S. de Jong, Mantgum, H. Hoekstra, Sloten, A. R. Sijbrandij, Heeg, mejuffrouw J. Bee- rens, S. v.d. Mei, W. Nijdam, A. K. Sijbrandij, mevrouw J. Plat-Feenstra, H. Alves en mejuffrouw E. - len, allen uit Sneek. Hoelang ze het zullen kunnen volhou den is nog de vraag, aangenomen dat ze ondertussen niet opnieuw eentje hebben opgestoken, maar maandag en of één hebben in i de 76 aan de Christelijke landbouwschool aan de studerende leerlingen een afgelegd. Niet zo maar _;:i schriftelijke verklaring, waarin zij „de morele verplichting op zich hebben genomen vanaf maandag 8 maart 1971 ’s middags 1 uur zich niet meer te bezondigen aan het ro ken van: sigaren, sigaretten, pijptabak of enig ander tabaksartikel. Zulks in overleg met en samen met de andere leerlingen en leraren van de Chr. Mid delbare landbouwschool te Sneek.” Bijna alle leerlingen en voorzover ons bekend alle leerkrachten en directeur ir. IJ. Groenveld hadden zich na het schaftuurtje naar de aula begeven, waar vooraf aan het hele gebeuren een De verwachting lijkt gerechtvaardigd, dat naast het trouwe publiek, een groot kontingent amateurgitaristen de weg naar de sfeervolle stadhuiszaal zullen vinden. Zoals gewoonlijk zijn er, behalve de goedkope entreeorijs en het programma (ƒ0,25), geen bijkomende kosten: gratis garderobe en gratis Burgemeester en wethouders van Sneek stellen de raad voor de openba re school voor schipperskinderen op te heffen en aan het hoofd, de heer K. de Vries en mejuffrouw E. E. C. Clerkx ongevraagd eervol ontslag te verlenen. De school in de Willemstraat is een zogenaamde school voor lig- plaatsonderwijs. Kinderen die met hun ouders aan boord verblijven en gedu rende een of meer dagen in Sneek doorbrengen kunnen gedurende die tijd onderwijs aan de school ontvangen. Aan de school is echter ook een afde ling voor Hieraan deren, die aan onderwezen. gemiddeld aantal leerlingen vol- - -s*t meer de rijksbijdra- in aanmerking te komen. Het aan- Burgemeester en wethouders van Sneek zullen op MAANDAG 15 MAART a.s. geen spreekuur houden. De Vereniging van Dorpsbelangen te Gauw hield haar ledenvergadering m ,Us Gebou”. In het jaarverslag van de secretaris, de heer S. Jellema, kwam naar voren, dat het vooral be langrijk is, dat een dorp kan beschik ken over schoon viswater, en het ver mijden, dat er geen rommel in de vaarten en sloten drijft. Schone vaar ten en straten maken een dorp aantrek kelijk. Voldoende leefruimte, frisse lucht, een vrije natuur, minder ver keer, gelegenheid voor het meren van een vaartuigje, beplanting van de daarvoor in aanmerking komende oer- men: - struiken en bloemen -, loop- brugjes over de sloten en wat dies meer zij. Daarom verdient het alle aanbeveling, om niet alle sloten te dempen zo zei de heer Jellema. In de toekomst zal blijken, dat het platte land nog een belangrijke functie heeft te vervullen. De secretaris wees hier bij op een uittocht uit de industrie-ge- bieden. Van B. en W. der gemeente Wymbritseradeel was een schrijven Onder deze titel schreef Waterspor ter in dit blad van 4 maart een arti kel. Hjj was van mening dat uit de hearing over het plan De Domp niets positiefs was voortgekomen. Enerzijds misschien niet, andersztfds toch wel. Watersporter schrijft zelf dat het hou den van een hearing over bepaalde plannen een nieuw modeverschijnsel is. Mogelijk moet de overheid op dit punt ervaring opdoen en zo moet de ze eerste hearing welke in Sneek werd gehouden ook worden gezien. Het zou echter niet juist zijn om b. en w. voortdurend te blijven verwijten dat deze hearing te laat is gehouden, hier is ai veel over gesproken, ook in de raad, en geschreven mede door onder getekende. „Voor Koningin en Vaderland” dat is het onderwerp voor de verkiezingsrede waarover, volgens een elders in dit nummer gesplaatste advertentie, op de openbare vergadering van het G.P.V. gesproken zal worden door de weledele heer J. P. de Vries van Amersfoort. De heer De Vries heeft zich na het volbrengen van zijn theologische stu die niet beroepbaar gesteld voor het pastorale werk; doch is in de Politiek gegaan, door o.a. medewerker te wor den van het „Nederlands Dagblad aanvankelijk als overzichtsschrijver van de buitenlandse politiek, doch al spoedig ook voor de binnenlandse poli tiek en als Parlementaire medewerker. Hij is o.a. lid van het Centrale Ver- bondsbestuur, voorzitter van de poli tieke Jongerenorganisatie (G.P.Ji .C.) en staat als nummer 4 op de candida- tenlijst voor de a.s. Kamerverkiezingen, welke lijst in overleg met het N.E.V. is samengesteld. Iedere belangstellende is van harte welkom in één der zalen van de Gere formeerde Kerk aan het Kleinzand! Het Bestuur Sneek-Koudum doet u oor bij De wel of het gegeven grote deskundigheid niet bekend is in der planning dit ad vies is gevraagd. Wat de verbreding van het Jachtha venkanaal betreft moet Watersporter wel bedenken dat dit een gropt finan cieel offer vraagt. Ondergetekende is dan ook van mening dat het niet ver antwoord is dat dit offer moet worden gebracht terwijl er elders in de stad ook voorzieningen moeten komen om Sneek als watersportcentrum waardig te maken. Het mag toch niet zo zijn dat alle voorzieningen gericht moeten zijn op de zeilsport. Sneek Van het Trompetterkorps „Advendo” >r ae neren c. x in Sneek zal opnieuw een langspeel- J A Noordhoff uit Blijham. plaat verschijnen. Deze plaat, een spe- j. A. Nooranoii i <ale jubileum-uitgave ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de ver eniging, zal een groot aantal nog met eerder in Nederland uitgevoerde wer ken van de muzikale leider Theo van der Kamp bevatten en staat kwalita tief op hoog peil. Dit hoge peil werd niet alleen bereikt door een prima opnametechniek maar ook door maan den intensieve studie van veel werken die voor korpsen met een ventiellcos instrumentarium zeer hoog gegrepen zijn. Een dertiental nummers zal in stereo of moni te beluisteren zijn. Kant 1 van de gramofoonplaat bevat negen, kant 2 vier nummers. De tijdsduur van de plaat is ongeveer 35 minuten, terwijl de prijs f 13,50 incl. BTW bedraagt. De plaat wordt uitge- v.d. Meu- bracht onder de naam „Happy and Glorious”. stemd; de heer Holtrop sprak van een ven”, als zou er niet meer onderuit te komen zijn. In ieder geval hebben zij die „wel overstag zijn gegaan”, naar wij dachten een stap in de goe de richting gezet. Letterlijk maakten ze die stap maandagmiddag na de toespraak van de heer Holtrop op het grasveldje, waarop een niet identieke asvaltton was geplaatst. Eén voor één gooiden ze daar de laatste restjes rookgerei - al of niet brandend - in, waarna de heleboel in de fik werd ge zet. Meester Holtrop deed niet anders. Ze waren er zichtbaar allemaal wat ondersteboven van, met z’n allen, toen het vuur al maar grotere vormen aan nam. Een hoera klonk op. Echter met bij allen, want terwijl de schare an dermaal naar binnen toog kwam één van de vier „tegenstemmers”, die zich van de hele voorstelling had afgezon derd, schoorvoetend aangewandeld, zeggende, dat nu meester Holtrop niet meer zal roken hij z’n aldus ontstane kwaaie humeur wel op de leerlingen zal afreageren. Meester Holtrop had inmiddels al een stukje kauwgom ge offreerd gekregen en in dank aan- vaard In het Sneeker Nieuwsblad van don derdag 4 maart 1971 neemt een inzen der het eerste plaatje in het bulletin van de gemeente Wymbritseraddel veel te tragisch op. Te zijner geruststelling: Burgemees ter Van Haersma Buma rookt niet, ook geen hofnar-sigaren! Sneker. (naam en adres bij redaktie bekend) college een bespreking gevoerd met de verwachting in een dependance kun nen worden ondergebracht. heeft een stroom van toeristen te ver werken die onze stad nu niet direct aandoen als Zeilstad van Nederland. Er moet voor worden gewaakt dat voorzieningen voor het toerisme op grote afstand van Sneek worden ge troffen. Er mag niet teveel worden ge rekend op de monopoliepositie welke Sneek momenteel ten opzichte der aan trekkingskracht van toeristen inneemt, het getij kan keren en dan wordt de zakenman het eerst de dupe. Van groot belang is daarom het plan voor een jachthaven in de Woudvaart waar door er meer kaderuimte vrij zal ko men voor de opvang van toeristen in het centrum. Natuurlijk heeft watersporter gelijk als hij zegt dat er in het Jachthaven kanaal snelheidsbeperking moet ko men en dat gebeurt ook. In de nieuwe Algemene Politieverordening zijn hier bepalingen voor opgenomen. Het is beslist niet juist dat alleen leken uit het buitenland de grootste boosdoeners zijn. Ondergetekende is dan ook van mening dat het zo langzamerhand in de Houkesloot een heksenketel gaat worden of reeds is, en heeft er dan ook bij b. en w. op aangedrongen de snelheidsbeperking uit te breiden tot de bebouwde kom van de Houkesloot. Er zal hierover contact opgenomen worden met Gedeputeerde Staten om dat de Houkeslot provinciaal vaar water is. Watersporter schrijft tenslotte dat de raadsleden zich tijdens de vergadering in een stilzwijgen hullen over dit be langrijke punt. De l Het vierde en laatste concert-seizoen 1970-1971, van de serie „Stadhuiscon certen” zal op donderdag 18 maart gegeven worden. De organisatoren pro beren zoveel mogelijk afwisseling in de serie te brengen. Deze keer staat het zo populaire instrument de gitaar in het centrum van de belangstelling. aa-^-door het Gemeen- ontvangen, met de mededeling, dat er te Gauw nog een achttal woningen ge bouwd zullen worden. In het 4e num mer van „Dorpsbelangen Gauw” zijn namen genoemd van gezinnen en per sonen, die zich verdienstelijk gemaakt hebben voor het verzorgen van de dorpseenden. De secretaris voegde daar de heer J. Dijkstra aan toe. Bij de bestuursverkiezing werd de heer P. IJpma met grote meerder heid van stemmen herkozen en werd, wegens uitbreiding van het bestuur, de heer K. van Gelderen als lid aan het bestuur toegevoegd. Beiden namen hun (her)-benoeming aan. Besloten werd tot het starten van een goede bibliotheek, die ook voor de dorpen Offingawier, Goënga en Sijbrandabu- ren c.a. ter beschikking gesteld wordt. Een paar oudere leden stelden zich beschikbaar voor de verwezenlijking van het gestelde doel. De boeken zijn er reeds en nu is het wachten op de verzorging en de administratie daar aan verbonden. Bij het punt: de ver dere opbouw van de speeltuin werd door de heer P. Grunstra toegezegd, - - hier nog een paar artikelen, geschikt vroegtijdig voor de jonge jeugd, voor te maken. De heer P. IJpma liet tot slot nog een groot aantal gekleurde dia’s van Gauw zien. tebestuur. Zoals gebruikelijk zal het gebodene weer op hoog niveau staan. De gitarist Dick Visser werd m 1926 geboren. Hij was een leerling an Ge rard Gest en genoot zijn basisopleiding aan het Muzieklyceum te Amsterdam, waar hij momenteel leraar is. Later legde hij zich in het bijzonder toe op Spaanse gitaarmuziek, onder leiding van verschillende beroemde Spanjaar den o.a. Angel Iglesias. Door bemiddeling van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten Wetenschap pen en het „Institute Estudios Hispa- nicas” heeft hij aan het conservatori um van Madrid gestudeerd bij de be kende gitarist Sainz de la Maza. Bij die gelegenheid bestudeerde hij eveneens de Andalusische Volksmu ziek, de zogenaamde Flamenco. Dick Visser behoort tot een van de weinigen in ons land, die zich er voor ingezet hebben de gitaar weer die plaats in het muziekleven te geven die het als volwaardig instrument toe komt. Ook nu Do doet zich inderdaad wel voor: Hoe lang houden ze het vol. Enkele leraren waren wat dit betreft nu niet direct bepaald optimistisch ge- ZATERDAG 13 MAART 18.00-18.30 Rono-Radiojournaal 18.30- 19.00 Fryske Utstjüring Eindredaktie Heinze Bakker. - Muzyk - Dizze wike. - Underweis mei ’t ünderwiis - diel 8 19.00-19.30 Grunneger Oetzenden Eindredaktie Gerard F. Beukema. 19.30- 19.45 Lichte Muziek 19.45-20.00 Sport uit Noord en Oost ZONDAG 14 MAART 18.00-18.15 Literair Kwartier Eindredaktie Tiny Mulder. Jan F. de Zanger bespreekt: A. den Doolaard - „Ogen op de rug”. C. F. de Vries bespreekt: J. Fabri- cius - „De kop van Jut” 18.15- 18.30 Lichte Muziek 18.30- 19.15 Sport voor Sport Eindredaktie Jan Hof. 19.15- 20.00 Ernstige Muziek Eindredaktie Henk Broekstra. Concert door het Noordelijk Filhar monisch Orkest. Dirigenten Leo Drie- huys en Alfred Salten. Solist: Sy- brand Poort, viool. Programma: Mozart - vioolconcert in G, K.V. 216 Solist: Sybrand Poort, dirigent Leo Driehuys. Ravel - Rapsodie Espagnole. Dirigent: Alfred Salten. MAANDAG 15 MAART 18.00-18.30 Rono-Radiojournaal 18.30- 19.00 Fryske Utstjüring Eindredaktie Heinze Bakker. - Fryske lieten - Duvelskunsten - diel 8 19.00-19.30 Gelders Programma Eindredaktie Henk Krosenbrink. 19.30- 20.00 Ernstige Muziek Eindredaktie Henk Broekstra. Hij namelijk was de initiatiefnemer van een en ander geweest. Toen hij vorige week maandag voor één der vier klassen stond en ’n sigaretje op stak had hij zich zelf ’ns de vraag ge steld: Waarom doe ik het eigenlijk. En kele leerlingen dachten er toen nog wat anders over en wilden zich ook wel even te goed aan een „sjaffie”. Ja zullen ze gedacht hebben, waarom hij wel en wij niet. En om kort te gaan, zo is het gekomen. De heer Holtrop kwam toen met het idee: Laten we er dan volgende week maandag ’ns mee beginnen. Of beter, laten we er vanaf die dag mee stoppen. Niet ie dereen was er direct even enthousiast over, maar de „tegenstemmers” zijn kennelijk de afgelopen week dermate door de andere leerlingen beïnvloed, dat hun aantal op het moment van het van kracht worden van de „actie” gereduceerd was tot vier. schaftuurtje naar aeHoe de 6 leerkrachten en de directeur waar vooraf aan het hele gebeuren een denken’ Wel, de heer Holtrop lui van 17, 18 en 19 jaar oud, met meer in een al te grote verleiding brengen. „Als de leerlingen niet meer roken, zo zei hij, wil ik ook wel wat meedoen. Was ik 15 jaar geweest u zou ik nog nooit gerookt hebben, ik zou er vast en zeker ook niet meer aan beginnen, aldus de heer Groen veld, die - hoe kan het anders - het een goed initiatief vond. KAUWGOM De grote vraag rzwijgzaamheid is overigens nog best meegevallen, het zou echter niet verstandig zijn steeds terug te blikken, er moet nog meer gebeuren, daarom is het een goede zaak de toekomst goed in het oog te houden, dan zal blijken dat uit de hearing over het plan De Domp toch nog wel iets goeds is voortgekomen. Mogelijk dat de reaktie van water sporter er toe zal bijdragen, dat aan de grote lijnen van nieuwe plannen iets bij geschaafd kan worden indien de hearingen in vroeger stadium wor den gehouden. De tijd zal het leren. Sneek. Tuinstra UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-1,233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 1,231,, 4235, 221,7 Gironummer 932730 REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-1,233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur Dat b. en w. lering hebben getrokken bewijst de laatst gehouden hearing over de plannen Noord-Oosthoek en Lemmerweg II. De plannen hiervoor verkeren in een nog heel vroeg stadi um en dan is het houden van een hea ring beslist zinvol. Overigens geven b. en w. via de rubriek Uit de Markt straat de bevolking op een zeer zin volle wijze voorlichting. Dat Water sporter enigszins teleurgesteld is, is op zichzelf wel begrijpelijk. Ook on dergetekende heeft op de hearing over plan De Domp gewezen op de z.i. minder geschikte plaats welke is ge kozen voor de nieuwe Jachthaven, dat de concentratie hier veel te groot werd en dat het in het Jachthavenka naal een grote heksenketel gaat wor den. De jachthaven was echter al ge graven en dan is er niets meer aan te doen. Indien echter Watersporter op deze hearing aanwezig was ge weest, waarschijnlijk niet, had hij kunnen horen dat de gemeentelijke plannenmakers wel degelijk hun te luisteren hebben gelegd de plaatselijke zeilverenigingen, vraag rijst dan advies wel van getuigt, hoewel welk stadium c er verstandig aan i om half acht) aanwezig te zijn. Er is n.l. geen plaatsbespreken. Kaarten zijn aan de zaal verkrijgbaar. Voor verdere gege vens: zie advertentie in dit blad. groot deel woonachtig - -u de haven aan 1, komt de Sperkhem- het meest in aanmerking verbinden. Deze klas zal naar

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1