en van 270 jaar, ot drie verjaardagen in het Sint Bonifaciushuis Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST - Friese tijdschriften krijgen provinciaal subsidie Opening brug te Osingahuizen 31 maart Meester-gitarist Dick Visser in Stadhuisconcert Eerst structuurplan dan bestemmingsplan voor de Boschstraten Gebruik van verdovende middelen in Sneek Antwoord van B. en W. op vragen van raadslid G. W. Poiesz over de veemarkt Kruisverenigingen wenden zich tot minister om verbetering pensioen wijkverpleegsters en ziekenverzorgsters SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de SNEKER^KQERIER MAANDAG 15 MAART 1971 126e JAARGANG No. 21 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis In GAASTERLAND, SLOTEN e.o Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE en de In Fries Scheepvaart Museum weer nieuwe tentoonstelling fi -yj g. a. h. i. b. c. b. c. d. e. f. e. f. vol- De de Mevrouw september --j in leven zijnde kin- achterkleinkinderen. Haar waaraan Visser nog toevoegt: het onder deze letter omschreven verzoek is voldaan. scholieren hadden spullen toegeëigend 1966 1967 1968 1969 1970 Verschijnt: maandags en donderdags. volgt: 116585 112505 121979 118146 129222 wethouders zijn mening dat met vorenvermei- W '-*■ 1 - - f.SRKEjlrfKQtWS FOTOREDACTIE: ’Studio Ger Dijs’, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink, Telefoon 05150-5223. ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 4<Per hal) jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen f 6,— per half jaar (bij vooruitbetaling) ADVERTENTIETARIEVEN 17 cent per mm; ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs SNEEKER NIEUWSBLAD -----ten' slotte de oudste van het trio, te begin nen, de heer Bleeker deed op 6 sep tember 1966 z’n intrede in dit tehuis, waarin hij het best naar z’n zin heeft. Hij werd geboren in Blauwhuis, was bakkersknecht in Workum, in Blauw huis (bij Johannes Popma) waar hij twee jaar werkte, volbracht een even- lange periode bij Sybrandus Harkema in Bolsward, alsook bij een bakker m Sint Nicolaasga. Voordat hij m 1910 bakker in Roodhuis werd diende hij als knecht in Bolsward. Toen de heer Bleeker de leeftijd van 60 jaar had bereikt en z’n zoon Piet in het huwe lijk trad stond de nog erg krasse heer Bleeker de bakkerij aan deze af. Wel ging hij nog gedurende pakweg 15 jaar elke morgen er om vier uur, half vijf naar toe om in de bakkerij de helpe..- de hand te bieden. „Vader vond het kinderen wonen in Utrecht, Amsterdam en Groningen, bij wie ze ook wel haar intrek mag nemen, wanneer ze maar wil, maar „ik vind het zo beter Ze heeft het in het Bonifaciushuis prima naar haar zin, we hebben het hier goed. Af en toe zitten we wel *ns wat te kaarten en zo, „dus wat wil je nog meer”. Ook wat haar gezondheid betreft - de kwet suur aan de heup buiten beschou wing gelaten - heeft ze geen klach ten. „Ik ben nog zo gezond als wat, ze verkopen me echt geen appels voor citroenen hoor, maar laat ik niet te veel zeggen. Het kan zo anders worden”. Tegen een zestal scholieren in de leef tijd van 15 tot en met 17 jaar en ko mende uit Sneek en omgeving is tij dens het voorlaatste weekeind proces verbaal opgemaakt ter zak" van dief stal van drink- en snoepgoederen, het gebruiken van verdovende middelen, met name hasjiesj, en joyriding met twee auto’s. De zich genoemde voor het welslagen van een feestje, na afloop waarvan ze enkele pretritjes met gestolen auto’s maakten. Zij zijn na verhoor aan de ouders terug gege ven. Zijn burgemeester en wethouders ook van mening, dat met hand en tand gevochten moet worden voor de instandhouding van de Sneker vee- en handelsmarkt op dinsdag? Kunnen burgemeester en wethou ders ook cijfers geven van de aan voer op de Sneker veemarkt over de afgelopen 10 jaar? Willen burgemeester en wethouders bevorderen, dat de raad en de bur gerij ten spoedigste over deze aan gelegenheid worden geïnformeerd? In antwoord hierop delen b. en w. van Sneek successievelijk het volgende me de: a. Burgemeester en wethouders heb ben inderdaad van bedoelde pers publicaties kennis genomen. Op uitnodiging van de Directie Agrarische Handel en Nijverheid van het Ministerie van Landbouw en Visserij heeft op 3 november 1970 op genoemd departement een vergadering plaatsgehad ov. de veemarktkalender in Nederland. In deze vergadering is aandacht gevraagd voor de veemarktkalen der in die zin, dat bepaalde ge meenten het voornemen bleken te hebben tot uitbreiding van het aan tal marktdagen te komen, zulks in verband met het feit dat de vee markt te Rotterdam met ingang van 1 januari 1974 zal worden op geheven. Dit bleek in het bijzonder met de gemeenten ’s-Hertogenbosch en Utrecht het geval te zijn. Vanwege de gemeente Leeuwarden is wel medegedeeld dat men al daar een andere marktdag of nog een marktdag zou willen hebben, maar een uitdrukkelijk verzoek is hiervoor niet gedaan. d. Voor deze vergadering zijn o.m. uitgenodigd de gemeenten, waarvan de aanvoer op de veemarkt in 1969 meer dan 100.000 dieren be droeg. De gemeente Sneek was op die vergadering vertegenwoordigd. De naar voren gebrachte zienswij ze wordt volledig door burgemees ter en wethouders onderschreven. Een verslag van de op 3 novem ber 1970 gehouden vergadering is voor u bij de stukken ter inzage gelegd. g. Burgemeester en en i 1961 1962 1963 1964 1965 i. Burgemeester van t2. de beantwoording aan Door het lid van de raad, de heer G W. Poiesz, werden het college bij schrijven van 25 februari 1971 de vol gende vragen gesteld: Hebben burgemeester en wethou ders ook kennisgenomen van di verse perspublicaties waaronder 'n artikel in de „Leeuwarder Cou rant” dd. 28 november 1970 onder de rubriek „de Veemarkt” waar in wordt gesteld, dat de Veemarkt kalender in beweging is gekomen? Hebben burgemeester en wethou ders er ook kennis van genomen, dat op initiatief van de Gemeente Leeuwarden de kalender van de veemarkten in bespreking is ge weest op het Ministerie van Land bouw? Hebben burgemeester en wethouders er kennis van genomen, dat, naast Leeuwarden, ook Den Bosch en Utrecht er voor voelen, een dag in het begin der week clai men, voor een eventueel te houden veemarkt, welkë in het geval Leeu warden zo mogelijk naast de vrij- dagsmarkt zou kunnen worden ge houden? Hebben burgemeester en wethou ders ook aan deze besprekingen ten departemente deelgenomen, res pectievelijk is hier ook een uitno diging voor ontvangen? Zijn burgemeester en wzhouders ook van mening, dat wanneer Leeuwarden, Den Bosch en Utrecht een marktdag in het begin der week krijgen, dit ten koste zal gaan van kleinere markten als Sneek, Hoogeveen en Groningen, om bij het Noorden te blijven? Wanneer burgemeester en wethou ders aan de besprekingen hebben deelgenomen, is het dan ook mo gelijk, de raad van Sneek hier over nader te informeren? Het laatste concert in de serie Stad huisconcerten vindt donderdag a.s. plaats in het stadhuis van Sneek. Nie mand minder dan de meester-gitarist Dick Visser zal er concerteren. Dick Visser (45) behoort tot een van de weinigen in ons land, die zich ervoor ingezet hebben de gitaar weer de plaats in het muziekleven te geven, die het als volwaardig instrument toe komt. Hij was een leerling van Ge rard Gest en genoot zijn basisopleiding aan het muzieklyceum te Amsterdam, waar hij momenteel leraar is. Later legde hij zich in het bijzonder toe op Spaanse gitaarmuziek onder leiding van verschillende beroemde Spanjaar den. Hij heeft ook aan het Conservato rium gestudeerd. Het programma van donderdag a.s. vermeldt klassieke en moderne Spaanse gitaarmuziek. Zou het vaak voorkomen, dat binnen een tijdsbestek van achttien dagen in één bejaardentehuis drie personen de bloemrijke leeftijd van negentig jaar bereiken? Wij dachten van niet en dat was voor ons dan ook de reden, waar om we een bezoek brachten aan het Bonifaciushuis a. d. Jachthavenstraat waar afgelopen zondag de heer Anne Bleeker z’n 90ste verjaardag vierde, mevrouw Grietje Flapper-Schaper op 18 maart deze leeftijd hoopt te berei ken en mevrouw Jeltje Visser-Heins het zelfde doet op 1 april aanstaande. Eén van de overeenkomsten, of gelijke nissen tussen deze drie mensen, is dat ze alle nog) erg vitaal zijn. Hoewel de één wellicht over een wat beter gezichtsvermogen beschikt dan de an dere - dit geldt overigens ook voor het gehoor - blijven ze alle drie met evenveel interesse de hedendaagse ge beurtenissen, hetzij via de krant, het zij via de beeldbuis (of allebei) gen. ’s ZOMERS ANDER VERBLIJF Om met de heer Bleeker, hij is De nieuwe brug over de Wymerts bij Osingahuizen zal op woensdag 31 maart a.s. officieel worden geopend. Gedeputeerde drs. L. Hilarides zal zich hiermee belasten. De opening geschiedt ’s middags om twee uur Na de officiële opening vindt er een bijeenkomst plaats in „De Prins van Oranje” tp Heeg. Witmarsum. Mevrouw Visser-Heins heeft 7 kleinkinderen en 3 achter kleinkinderen, die waarschijnlijk alle op haar verjaardag van de partij zul len zijn. Zij brengt de dag voorname lijk door met lezen en - uiteraard - haar klusjes. Bizonder goed is ze te spreken over de huidige sociale voorzieningen, waar aan naar mevrouw Visser zegt, vroe ger nogal eens wat haperde. Vroeger moest je je maar zien te redden, er was immers geen pensioen. Ik heb zv maanden na het overlijden van mn man z’n laatst verdiende loon ont vangen, dat is toch wel wat he. Over het verschil van de jeugd van vroeger en nu merkt mevrouw Visser ten slot te nog op: De jeugd is nu veel vrijer, maar je wist vroeger gewoon niet be ter Ik bijvoorbeeld heb 9 jaar lang ergens gewerkt, waarvoor ik per week zegge en schrijve 1 gulden beurde. Dan denk je achteraf wel ’ns, wat heb ik toen gedaan. UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169 Kantooruren: maandag t.e.m vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2247 Gironummer 932730 REDACTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur - -1 wethouders zijn van mening dat de veemarkt een belangrijke en onmisbare instelling is voor Sneek en een zeer wijde omtrek. Om deze reden zijn dan ook in overleg met de afdeling Friesland van de Nederlandse bond van veehandelaren verschillende maatregelen genomen, die tot een verbetering van de markt-outillage hebben geleid. In dit verband kun nen worden genoemd het aanbren gen van een aan haar doel beant woordende verlichtingsinstallatie en de bouw van ’n hal voor klein vee, waarvan thans, na een ge bruik van nog geen jaar, reeds is gebleken dat ze in een dringende behoefte voorziet. Hoewel bedoelde voorzieningen zonder subsidie van enige instantie tot stand zijn gekomen, is toch bij redelijke marktgelden ’n praktisch sluitende exploitatie van de vee markt mogelijk gebleken. Met het oog op het vorenstaande bestaan bij burgemeester en wethoudrs dan ook ernstige bezwaren tegen eventuele verplaatsing der Leeu warder Veemarkt naar -of het houden van een tweede veemarkt in die gemeente op één van de eerste 3 werkdagen van de week. Gerekend naar de totale aanvoe ren op de Nederlandse veemark ten klom de Sneker markt in 1970 op van de 10e naar de 9e plaats. h. De aanvoer-cijfers op de Sneker veemarkt over de jaren 1961 tot met 1970 luiden als volgt: 96425 101781 111253 108572 112333 en Gedeputeerde Staten van Friesland willen een aantal Friestalige penodie- ken, die huns inziens uit een oogpunt van taalbevordering niet gemist kun nen worden, gaan subsidiëren De Frie se tijdschriften, die voor subsidie in aanmprkine willen komen moeten aan - enkele objectieve voorwaarden voldoen, Roomsk Frysk Boun dfc in overleg'met de adviescommis- ,.n het vee: sie voor de besteding van de begro tingspost „Bevordering Friese taalge bruik” zijn opgesteld. Deze voorwaar den zijn o.a. dat het tijdschrift ten minste een jaar moet hebben bestaan, er op z’n minst vier nummers per jaar op vaste tijdstippen moeten uit komen, het tijdschrift in gedrukte vorm verschijnt (boekdruk of offset), de in- houd van het blad tenminste voor driekwart Friestalig is, er een abon nement op moet kunnen worden geno men, het tijdschrift minimaal 250 be talende abonnees heeft en de uitgever of betreffende organisatie een begro ting indient, die aan bepaalde voor waarden voldoet. Tijdschriften, die a n deze voorwaarden voldoen kunnen, wan neer aan de hand van de jaarstukken kan worden aangetoond, dat het sub- sidie werkelijk nodig is, een provinci aal subsidie krijgen van 15, per standaardbladzijde van 400 woorden Friese tekst en een dubbeltje voor elk exemplaar van het tijdschrift, dat verspreid wordt. Tot nu toe werden reeds twee Friese tijdschriften door de provincie gesub sidieerd n.l. „De Strikel” en het stu dentenblad „Fryslan Oerein”. In de loop van 1970 kwamen er bij de pro vincie ook van andere tijdschriftuitge vers verzoeken om een provinciale bij drage om het voortbestaan van hun blad te verzekeren. Het betrof hier het literair tijdschrift „Trotwaer” (uit geverij Miedema-Pers), dat reeds een rijkssubsidie ontvangt, het maandblad van het Kristlik Frysk Selskip en het - „De Stim fan Fryslan” en het veertiendaagse tijd schrift van het Frysk Nasionael Boun en het Selskip foar Fryske tael- en skriftekennisse „De Stiennen Man Teneinde Trotwaer, de Stim en de Stiennen Man ook over 1970 nog m hun financilëe moeilijkheden tegemoet te komen zal over het afgelopen jaar een overgangsregeling worden getrof fen Over 1970 krijgen genoemde bla den de helft van het volgens de norm berekende bedrag, waarmee een be drag van ƒ7000,— gemoeid zal zijn. Het studentenblad Fryslan Oerein is opgegaan in de Stiennen Man. Om laatstgenoemd blad toch betaalbaar te maken voor studenten en de abonne mentsprijs voor hen te kunnen verla gen tot 5,— in plaats van f 7,50 wil len Gedeputeerde Staten de reeds be staande provinciale bijdrage aan Frys- lan Oerien van 500,omzetten in een doeluitkering aan de Ried fan de Fryske Biweging van ƒ2,50 per stu dentenabonnement op de Stiennen Man. Gedeputeerde Staten denken de voor de tijdschriften benodigde subsidies te kunnen putten zowel uit het fonds voor de taalbevordering als uit de op de begroting van CRM geplaatste post van 100.000,— voor de instandhou ding en bevordering van de Friese taal en taalcultuur. In de vergadering van 24 maart 1969 besloot uw raad 1 verklaren dat een bestemmingsplan wordt voorbereid voor o.m. het gebied begrensd door de Balthuskade, de Lemmerweg en de grens van het bestemmingsplan Lem- merweg-oostzijde. Een dergelijk besluit vervalt, indien niet binnen één jaar na de dagtekening daarvan, het ontwerp van het plan ter inzage is gelegd. Daar het niet mogelijk bleek binnen deze termijn een ontwerp-plan voor bedoeld gebied ter inzage te leggen, is het voorbereidingsbesluit na een jaar vervallen. Op 17 maart 1970 heeft de raad op nieuw verklaard dat voor bovenge noemd gebied een bestemmingsplan wordt voorbereid. Dit besluit zal de zer dagen eveneens vervallen omdat het thans evenmin mogelijk is een ont werp-plan ter visie te leggen. Zoals is vermeld, heeft de stedebouw- kundige met betrekking tot het ont werpen van een bestemmingsplan voor het gebied van de Boschstraten me degedeeld, niet een plan te kunnen ont werpen zonder dit te bezien binnen het kader van het structuurplan stadskern. De voorbereiding van dit structuur plan is thans zover gevorderd dat ver wacht mag worden dat thans binnen een jaar een ontwerp-bestemmings- plan is thans zover gevorderd dat ver sie kan worden gelegd. B. en. W. stellen de raad voor opnieuw een voorbereidingsbesluit voor het bo- ve"r mschreven gebied te nemen. sters om als wijkverpleegster te gaan werken» Temeer omdat de twee jaar durende opleiding tot wijkverpleegster ook al geen financiële verbetering voor verpleegsters tot gevolg heeft. Reeds nu zijn er streken in ons land (Friesland, Limburg) waar het tekort aan wijkverpleegsters nijpend is en di recte gevolgen heeft voor de gezond heidszorg. En naar het zich laat aan zien, zullen de tekorten aan wijkver pleegsters over het gehele land snel groter worden, wanneer de kruisver enigingen op de arbeidsmarkt niet het zelfde kunnen bieden als ziekenhuizen. samenwerkende landelijke kruis verenigingen (Groene, Wit-Gele en Oranje-Groene Kruis) en de Federatie van verenigingen van verpleegsters etc. hebben zich in een gezamenlijk te legram tot de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid gewend om gedaan te krijgen, dat nu eindelek de beloofde pensioenverbetering voor wijkverpleegsters en ziekenverzorg sters een feit wordt. Herhaaldelijk hebben de kruisvereni gingen over deze verbetering met de minister onderhandeld, hetgeen er eind vorig jaar toe leidde, dat de ministei een verbetering toezegde. Op de Rijks- begroting 1971 is hiervoor dan ook een bedrag van 2'Zi miljoen gulden uitge trokken, doch de minister van Finan ciën voelt er niet voor dit bedrag ook werkelijk uit te keren, hoewel de be groting door de Tweede Kamer is goedgekeurd en enkele Kamerleden over het uitblijven van de toegezegde pensioenverbetering vragen hebben ge- Daar inmiddels deze pensioenverbete ring wel is bereikt voor verplegend personeel in ziekenhuizen etc (dus voor de zgn. intramurale gezondheids- zorg), ontstaat er door dit en andere verschillen (o.a. in salariëring) steeds minder animo bij ziekenhuisverpleeg- SOCIALE WETGEVING Twee weken na de verjaardag van mevrouw Flapper-Schaper - „ik had na dat ongeluk op de gang geen zin naar Bloemkamp te gaan, zoals de dokter wilde" - is dan de beurt aan 1 mevrouw Jeltje Visser-Heins. Zij had 18 februari j.l. 9 jaar in het Bonifa ciushuis, waarover zij ook niets an ders dan loffelijk spreekt, doorgebracht. Geboren in Bolsward verhuisde zij in 1908. toen ze met Jan yi«—- het huwèlrk trad. venstraat nummër 2. We hebben daar altijd prettig gewoond. e, v. bizonder mooie buurt in die jaren. zo zegt mevrouw Visser, wier man vracht goederen per boot vervoerde. I Het wordt welhaast wat eentonig waar het gaat om de - voortreff"'"ke - ver zorging in dit tehuis, waaraan me vrouw Visser nog toevoegt: Het eten is hier altijd erg goed, we hebben he le beste koks hier Ja, het smaakt me allemaal best. T" veel zout mag ze echter niet hebben, maar dat is voor haar nauwelijks een punt. Ook zij gaat af en toe nog wel n’s een eindje lopen, hoewel ze zegt niet zo best meer op de been te zijn. U» haar huwelijk met de 34 jaar geleden in Amsterdam overleden heer Visser zijn 4 kinderen, twee jongens en twee meis- - - -es Geboren. Haar zoons wonen in Bonifaciushuis, die dezer dagen 90 jaar i J je dochters in Maastricht en zijn geworden, resp. worden. Het zijn -- - ir.-- v.l.n.r. de heer A. Bleeker, mevrouw G. Flapper-Schaper en Heins. \Hier de drie bewoners van het Sint 1 Vrijdagavond a.s. wordt in het Fries Scheepvaart Museum de zoveelste ten toonstelling geopend. Deze keer een expositie van werk van de heer F. D. van Batenburg te Bozum. De schrijver Gerard Kirchner te Amsterdam zal de opening verrichten. mooier, dat Piet er direct inkwam, maar wij konden nog niet gaan rente nieren”, zo vertelt een dochter van de heer Bleeker, mejuffrouw A. Bleeker. 1 Zij wilde op de zelfde dag, dat haar vader in het tehuis kwam er haar in trede maken, maar dat leek op wat moeilijkheden te zullen stuiten. Er was geen ruimte voor haar, maar het viel allemaal nogal mee, want op de naai kamer was plaats en avonds zit mejuffrouw Bleeker nu steeds bij haar vader op de kamer. Deze biedt - op niet geringe hoogte - een mooi uitzicht op de Boeierstraat. De heer Bleeker - „eerst liep ik zowat elke dag nog naar m’n dochter op het Eiland, maar nu kan het niet zo vaak meer” was getrouwd met Anna v.d. Weide. Uit dit huwelijk zijn 11 kinde ren geboren, van wie er 10 nog in le ven zijn. Zij wonen bijkans overal in Nederland: Rotterdam, Den Bosch, As sen en Sneek om maar ’ns enkele woonplaatsen te noemen. Is de heer Bleeker bizonder content over de behandeling in het Bonifacius huis, wel zegt hij graag ’s zomers een ander verblijf te willen hebben, een ruimte in het dorp. Dan is het hier zo warm en ik mag graag een eindje lopen, het land in. Over de huidige jeugd merkt hij op dat deze, volgens hem, over te veel vrije tijd en over te veel geld beschikt. Zoals gezegd zit het met de gezondheid van de heer Bleeker wel goed. Hij had echter wel graag wat sterkere glazen in z n bril, maar dat schijnt niet realiseerbaar te zijn. APPELS OF CITROENEN Evenals de heer Bleeker, die zich bij 'n wandeling van een stok moet bedie- nen, is ook mevrouw Grietje Flapper- Schaper moeilijk ter been. Maar dat komt, doordat zij op 21 oktober, toen ze op de gang liep en uitgleed, haar heup vrij ernstig blesseerde. Ze heeft t 13 weken in het ziekenhuis gelegen, maar lijkt nu danig aan de beterende hand. Ze kan al weer lopen - met krukken - en begint met wat steun al weer wat om de tafel heen te lopen. Flapper-Schaper werd op 1 1966 in het Bonifaciushuis verwelkomd en kwam op 16-jarige leef tijd naar de Waterpoortstad. Hier is ze toen in betrekking gegaan. Zij werd geboren in Heidenschap onder Workum en stapte op 24-jarige leeftijd, zoals ze vertelde met Johannes Flapper m de huwelijksboot. De heer Flapper was kleermaker bij C. en A. „Toen m n man daar 13 jaar gewerkt had aldus mevrouw Flapper - „overdag heb ik wel m’n karweitjes en ik brei veel en ook brieven schrijven doe ik graag - j^reeg Hij een ziekte aan de longen. Hij kon niet meer op volle kracht werken en toen heb ik ook geld verdiend met te gaan wassen en andere werkzaam- beden” Mevrouw de weduwe Flapper woonde voor haar huwelijk in de eerste huisbuurt, en daarna in een huis m de Prinsenbuurt (bij Lankhorst-touwfa- brieken). Zij heeft drie nog deren en 6 a- zijn geworden, resp. mevrouw J. Visser- j - (foto Studio Ger Dijs) M i j

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1