SNfKERXKQSRlER Franckena vindt dat raadsstukken te laat bij de raadsleden komen van Raad Sneek werkte zich snel door agenda heen en Officieel Orgaan IJLST 4 Bestuur kon op druk bezochte receptie veel gelukwensen en codeoux in ontvangst nemen de Pheifer: hoe zit dat met de lozing van zout in de Houkesloot KERKNIEUWS NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en is Sneek zoal bekend? Onze stad dankt niet alleen haar bekendheid aan haar Wa- Waardoor is z0 Sneek j ook bekend dankzij Advendo, maar meer nog door denkt men in de eerste plaats aan Advendo W SNEEKER NIEUWSBLAD transformatorhuis GANGBOORD Groot koor werkt mee aan zangdienst in Baptistenkerk Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van 1 (foto Studio Ger Dijs) envelop met inhoud op mevrouw Unema- (vervolg op pag. 17). daar zelfs wel een nog Verschijnt: maandags en donderdags. zwaar ningen DONDERDAG 18 MAART 1971 126e JAARGANG No. 22 G. W. POIESZ (GCP): B. en 1 gaan Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o SNEEKER NIEUWSBLAD de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL BENOEMINGEN Tot leden in het bestuur van de Stich ting tot Verzorging van E.j. FOTOREDAKT1E: 'Studio Ger Dijs', Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink, Telefoon 05150-5223. ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 4,Per half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen f 6, per half jaar (bij vooruitbetalingi ADVERTENTIETARIEVEN 11 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bi} kontrakt lagere mm prijs H PHEIFER (VVD): hoe zit dat met het lozen van zout door N.V. Werkspoor in de Houkesloot ....f om acht uur. met een primeur, namelijk het laten horen van de nieuwste muziek, die op de band en plaat is vastgelegd. Deze elpee, hetende Happy and Glorious II die na de gala-uitvoering op 19 april in de Sporthal op de markt wordt gebracht is opgenomen door de platenmaat schappij Artoon CBS, waarvan even- eens twee mensen acte de présence ga ven, namelijk de heren J. Reiziger en P. Blitz. De uit Hilversum afkomstige heer Reiziger meende, dat „dit soort rAuziek erg moeilijk op de plaat is te realiseren, maar dat hij wel degelijk Naar aanleiding van een mededeling zijn dit voor de gemeente volledig van burgemeester en wethouders in zake de krotopruimings- en doorstro- mingsregeling maakte de heer Postma (FNP) de opmerking dat het college wat soepeler zou moeten optreden. Een afwijzing omdat de aanvraag te laat is ingediend ging de heer Postma wat te ver. Hij had zich laten voorlichten dat in een andere gemeente nog nooit een aanvraag is afgewezen. Tenslotte heer Postma, „de staat zelf leent te gen een rente van 7% procent.” Toch besloot de raad eenstemmig het voor stel te aanvaarden en 8V4 procent ren te te betalen. en w. ontvangen. Daar was raadslid wel erkentelijk oor, het teleurstellende voor hem- dat er pas antwoorden van B. Nederlandse Hervormde Kerk. Ds. J. Mansvelt te Woudsend heeft het be roep naar de Nederlandse Hervormde gemeente te Zwijndrecht aangenomen. Ds. Mansvelt die ruim vier en een half jaar in Woudsend heeft gestaan, denkt medio juni naar zijn nieuwe gemeente te vertrekken. tijd op de voet te volgen”, aldus de heer Muziekfederaiie en bood behalve ge- lukwensen een envelop met inhoud aan. Dat laatste had een tijdje eerder on der meer ook de heer O. Higasiyama, directeur van de Snekei’ vestiging van de Yoshida fabriek gedaan. Om de lijst van aanwezigen nog even te ver volmaken, van de partij was ook een delegatie van de Vereniging van Sne- ker Zakenlieden, mensen van de Stich ting Vrienden van Advendo, kerkelijke instanties, alsmede van plaatselijke zusterverenigingen en koren. Deze op somming zal nauwelijks volledig zijn, maar goed. 's Avonds volgen- er na een diner nog een gezellig onderonsje van de leden, het verschil in kwaliteit van muziek k n merken tussen Advendo en andere korpsen. Hij hoopte, dat deze plaat, de derde in totaal en tweede elpee, ook z’n weg naar Amerika zal vinden. De heer Wind bood nadat ie in het kort de reden van zijn aanwezigheid had uiteengezet - „ik woon bij de vee markt, waar uw korps de repetities houdt” - het bestuur een stel nieuwe bekkens aan. „Ik heb gemerkt, dat er aan één instrument wat haperde, van daar”. hoekje worden. Volgens de heer Ger rits (GCP) moet men ook rekening houden met technische problemen. woorden richtte de burgemeester van Sneek, mr. B. van Haersma Buma XXXg aan het adres van het bestuur van de Tamboer-, Trompetter n Piinerkornsen „Advendo”-Sneek tijdens de in Hotel Hanenburg gehouden ^X^IXènheid van haar 25-jarig bestaan. Maar niet alleen Sneeks eerste burger voerde hierbij het woord, neen talrijke sprekers grepen de ge legenheid aan het jubilerende bestuur - voltallig en gestoken^n;f verse geschenken aangeboden. UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 11, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2241 Gironummer 932730 REDAKT1E: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4^33 b.g.g. 3719 L. Jellema, redakteur. VEEMARKT Het raadslid Poiesz (GCP) had vra gen gesteld over de veemarkt en daar op - eveneens schriftelijk - antwoorden van b. dit 1 maar was, r- en W. kwamen, nadat hij daar schrif telijk om gevraagd had. Wanneer er, zoals hier het geval was, perspublica ties zijn, dan moeten b. en w. er di rect „agressief” tegen aan gaan. De veemarkt is toch van vitaal belang voor Sneek, meende hij. Ergens was ook geschreven dat in Sneek huurders een huurschuld hadden van f 200.000,-. Daar hebben b. en w. evenmin op ge reageerd, aldus de heer Poiesz. Vol gens wethouder Bergsma (PvdA) be draagt de huurschuld per 1 maart rond ƒ26.000,—. Over de veemarkt is in het college gesproken, ook met Groningen is contact opgenomen. Dat is allemaal best, zei de heer Poiesz, maar deel dat de raad en de inwoners dan mee. Wethouder mevrouw De Graaff-Nauta (PCG) was van mening dat in bijzondere gevallen, zoals nu met de publicaties over de veemarkt, de gemeente inderdaad naar buiten moet treden en via de pers medede- lingen doen. De heer Scholten (GCP) had geen be- tegen aankoop van enkele wo- in de 1ste Frittemahovenstraat, maar hij drong er wel op aan, dat deze woningen, wanneer ze straks leeg komen te staan, niet opnieuw worden verhuurd. Bovendien wilde hij graag dat de grond waar reeds af gebroken woningen op hebben gestaan, wordt geëgaliseerd. Misschien kan die, ook al met het oog op het zie kenhuis, tijdelijk als parkeerplaatsen worden ingericht. Wethouder Bergsma gaf de verzekering dat de woningen, die de heer Scholten bedoelde, niet op nieuw zullen worden verhuurd. De parkeerruimte kan er misschien ko men, overleg met het ziekenhuis zal misschien noodzakelijk zijn, zei hij. JM o,,...- wek. «iHHliimimssa—r- -.-hhuhmku* Bejaarden Sneek werden benoemd mevrouw W. Unema-Ehlhardt en de heren J. P. de Vries, H. Kuiper, R. Tuinstra en J. Franckena. Door b. en w. is de heer W. S. de Vries benoemd. Een Stichting is nodig om bouwvolume te krijgen voor de bouw van een nieuw Cruycebroedershof, waarvoor de plan nen in een zeer vergevorderd stadium verkeren. Tot onderwijzeres aan de Meester Visserschool werd benoemd mej. I. M. C. van der Born te Amers foort. Bij het voorstel tot wijziging van de begrotingen van „Crycebroedershof” over 1966 tot en met 1968 en van de gemeentebegroting voor 1968 merkte de heer Franckena (D’66) op dat hij dit omvangrijke raadsstuk pas vrijdag avond onder ogen heeft gekregen. Hij maakte ernstig bezwaar tegen de late toezending van de stukken. „U maakt het op deze wijze onmogelijk de zaak goed te bekijken en te informeren”, zei hij. Hij drong er op aan meer aandacht te schenken aan het gestelde in het Reglement van Orde, waarin gezegd wordt, dta de stukken tenmin ste een week voor de vergadering bij de raad moeten zijn. De heer Franckena vond het maar een onaan gename zaak. De heer B. de Vries (GCP) zei dat het voor zijn fraktie wat gemakkelijker ligt, maar dat hij toch hetgeen de heer Franckena zei, volledig onderschreef. B. en w. moe ten zich houden aan het Reglement van Orde, meende hij. De voorzitter gaf toe dat deze keer de raadsstuk ken erg laat waren. „We zaten echter een beetje in tijdnood, maar het stre ven is om de stukken tijdig te verstu ren.” PLANNEN Vermeldde de convocatie, dat de re ceptie gepland was tot half zeven, ook daarna duurden de felicitaties nog voort. Als voor-laatste spreker trad de heef M. van Hezel, voorzitter van een zustervereniging (ODI) uit Emme- loord naar voren. De heer Van Hezel is overigens ook secretaris van de Unie van Nederlandse Christelijke Tamboe-, Trompetter-, Jachthoorn en Pijperkorpsen. Hij sprak ook nog na mens z’n dochter, die secretaresse is van de afdeling Noord van deze Unie. De heer Van Gorkum vertolkte ten slotte de gevoelens van de Sneker De raad van Sneek heeft dinsdagavond in een anderhalf uur durende verga dering een 26 punten tellende agenda afgewerkt. Alle voorstellen werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen, behalve waar het voorstellen tot aankoop van grond betrof. Bij deze voorstellen kregen de heren Jonkers, Van Dijk en Tuinstra de aantekening dat zij tegen de aankopen waren. De heer Franckena maakte ernstig bezwaar tegen het feit dat volgens hem de raads stukken te laat door de raad zijn ontvangen. Hij verzocht het college het e- glement van Orde in acht te nemen, dat bepaalt dat de stukken tenminste een week voor de vergadering bij de raadsleden moeten zijn. Hij kreeg daarin de steun van de heer B. de Vries. De voorzitter gaf toe dat enkele stukken te laat zijn verzonden, maar hij beloofde beterschap. Als verontschuldiging gold dat men deze keer een beetje in tijdnood zat. De raad was Ehlhardt en de heer Meijer na, voltallig. MARKTRENTE B. en W. stelden voor tot verlenging van de looptijd van een met het Al gemeen Werkloosheidsfonds aangega ne geldlening van een miljoen gulden te besluiten. De rente voor deze le ning bedraagt 8l/i procent. En dat percentage vond de heer P >stma (FNP) te hoog. De marktrente be draagt momenteel 7% procent, zei hij en een half procent is nog altijd ƒ5000,— per jaar. Volgens de vxor- zitter leent de gemeente geen duurder geld dan noodzakelijk is. Bovendien, weet de heer Postma dat G.S. een lening met een te hoge rente nooit zou- ver- I rekenbare posten, meende de heer Postma, die voorts wist te vertellen j dat per 1 januari wijzigingen in de re- 1 geling zijn ongetrederi. De heer B. de 1 Vries zei dat er geen sprake is van 1 volledig verrekenbare posten. Voor re kening van de gemeente komt nog al tijd twintig procent. Volgens wethouder Bergsma (PvdA) zijn er per 1 januari j.l. geen wijzigingen ingetreden en de voorzitter achtte het moeilijk discussie- ren over de mening van de zegsman van de heer Postma, een zegsman, die niet ter vergadering aanwezig is. B. en W. deelden de raad mede dat voor de bouw van een PEB-transfor- matorstation geen andere plaats, dan in de vergadering van 16 februari j.l. aangenomen plaats - het Gangboord aan de kant van de Oudvaart - moge lijk is. De. heer Tuinstra (PvdA) be toogde dat de raad voor de zoveelste maal iets werd opgedrongen, waar hij niet onderuit kon. Nu gebleken is dat het PEB-transformatorstation niet op een andere plaats gebouwd kan wor den, blijkt weer eens destemeer dat er eerder overleg noodzakelijk is, aldus de heer Tuinstra. Naar de voorzitter zei, is serieus naar een andere plaats gezocht. Wat de heer Tuinstra heeft gezegd, is echter in strijd met de fei ten. B. en W. hebben beslist wel ge luisterd naar opmerkingen uit de raad en die ook ter harte genomen. Wethou der Bergsma: we hebben zelfs zo goed naar de raad geluisterd, dat we er geweest zijn, de zaak van alle kanten hebben bekeken, maar dat er echt geen andere oplossing mogelijk bleek. Bo- ruiaaa vendien is de plaats nog zo gek met, W. moeten „agressief” tegen in vooral gezien vanaf het water, ’t Kan o -- - y y -aantrekkelijker den goedkeuren. „Ja maar zei de Zondagaovnd a.s. zal in de baptisten kerk, Willem Lodewijkstraat een zang dienst worden gehouden, waaraan o.a. medewerking zal worden verleend door een groot-koor dat samengesteld is door het kerkkoor De Lofstem van de Christelijke Gereformeerde Kerk en het gemeentekoor Immanuel van de baptistengemeenie. Beide koren staan onder leiding van de heer P. van Netten. De samenwerking tussen beide koren is tot stand gekomen mede naar aanleiding van het verzoek van chr. gereformeerde zijde aan het koor van de baptistengemeente om mee te wil len werken aan de grammofoonplaat die de Christelijke Gereformeerde Kerk van Sneek hoopt uit te brengen ter bestrijding van de restauratiekosten van het kerkgebouw. Er zal deze zondagavond niet alleen koorzang te beluisteren zijn maar ook zal er ruimschoots gelegenheid zijn voor samenzang. De zangdienst begint even om. Wat, zo zei hij, zou Advendo 'feite geweest zijn zonder Sneek. De door ons gedane betalingen zijn ons mede door het gemeentebestuur mogelijk ge maakt. En nadat op de achtergrond aan het hammond-orgel misicerende heer J. van der Wal te Sneek ander maal voor de vrolijke muzikale noot had gezorgd, zo tussen de bedrijven door, richtte de heer B. de Vries zich tot het bestuur. BIZONDERE VERJAARDAG De heer De Vries, Groningen, sprak namens de Stichting Overkoepeling Ne derlandse Muziek Organisaties, en ver tegenwoordigde voorts de Nederlandse Federatie Christelijke Muziekbonden, alsook de Algemene Nederlandse Bond van Muziekverenigingen. Hij noemde dit jubileum een bizondere verjaardag. Er zijn maar weinig tamboerkorpsen in Nederland die kunnen bogen op zo n leeftijd. Veel tamboerkorpsen (drum-1 bands) zie je komen en gaan. Ze wor- de niet serieus genomen, aldus de heer De Vries, die vervolgde met te zeggen, dat Advendo de mogelijkheden op de juiste wijze heeft aangegrepen. „Wij gebruiken Advendo niet zelden als voorbeeld. Jullie zijn ’n voorbeeld van hoe het L de heer 1 werking xExxxxg „zo’n teamgeest, zoals bij avendo vind je nergens” had losgela ten, bood hij het bestuur, mede na mens de heer J. Marchal uit Lippen huizen, een envelop met inhoud aan. Wü hopen uw prestaties nog lange De^Aries, die vervolgens door voorzitter De Boer even werd toege sproken. „Wij zijn blij met zo’n bond die daadwerkelijk achter ons staat. Mede dankzij uw toedoen is ons de reis naar Amerika mogelijk gemaakt aldus de voorzitter. happy and GLORIOUS II Hierna kwam de voorzitter waarbij onder meer nog gesproken is over de plannen voor de toekomst. En die plannen zijn niet gering, want, zo als de heer De Boer ons vertelde, men is bij Advendo sterk van plan volgend jaar het repertoir nogal te wijzigen. Het accent zal meer en meer op het showelement komen te liggen. „Het wordt niet een brass- maar we willen anderszjjds meer zijn dan een gewoon muziekkorps, dus daartussen in ligt het ongeveer. Voor de realise ring van deze vernieuwing zal men te zijner tijd moeten beschikken over on dermeer ventieltrompetten om te ko men tot deze zogenaamde „drum-fanfa- re-muziek”, waarmee men dan hoopt nog vlottere shows te kunnen maken. De Tamboer-, Trompetter- en Pyper- korpsen „Advendo”-Sneek is m fci-O de verzamelnaam van drie verschil- lende korpsen en wel: het 25 jaar ge- 1 leden bij J. Olij opgerichte Tamboer- Trompetter en Jachthoornkorps Adven do (het seniorenkorps, of „Groot Ad vendo”), Jong Advendo met het majo- rettenpeloton, dat in 1961 haar eerste activiteiten aan de dag legde en last but not least het Tamboer- en Pijper- korps Jeugd Advendo, dat er vorig jaar is bij gekomen .In totaal draaien zo’n 140 personen in deze drie afde lingen mee. Welnu, slechts een feel van hen was dinsdagmiddag bij de re- cepie aanwezig, maar dat heeft aan het geheel niets afgedaan, want druk is het toch wel geworden. De rij van sprekers was zoals gezegd nogal groot en de eerste, die van ce remoniemeester Van den Akker het woord kreeg was de heer K. v.d. Glas, vertegenoordiger van een niet met name te noemen instrumentenfa briek in het Friese haagje. Deze zei nog de beginperiode te hebben meege maakt van de tijd, toen Advendo voor het eerst werd uitgerust met instru menten. „Wij hebben het altijd als een eer beschouwd u als klant te hebben De heer Van der Glas haalde even enkele herinneringen aan uit vroeger tijden, waar het betreft de trommels,! die, zo zei hij, „nu zijn uitgegroeid tot 9 rking gala-trommels”. Hij bood het bestuur, met name voorzitter G. de Boer, een envelop met inhoud, alsook een Zwit sers uurwerkje aan, waarmee het tempo bij het musiceren gemakkehj- ker kan worden bepaald. BENIJDENSWAARDIG Nadat de heer Van Haersma-Buma de in de aanhef vermelde woorden had uitgesproken - een groter compliment voor Advendo lijkt amper mogelijk - zei hij, dat deze vereniging heeft ge poogd goed, plezierig en verantwoord te werken in de culturele sector en daarin ten volle is geslaagd. „Daar naast hebben jullie bijgedragen tot de fleur van Sne k. Dit door de optre dens en vooral door de toch wel be- nijdenswaardige internationale kontak ten. Het is gewoon verbazingwekkend wat jullie de laatste jaren hebben ge presteerd, door Amerikaanse 1 korpsen hier naar toe te halen. Hiermee zijn erg belangrijke kulturele kontakten ge legd, zo meende de heer Van Haer sma Buma. In zijn dankwoord draai de voorzitter G. de Boer de relatie gebruiken Advendo niet kan door door te zetten. Nadat De Vries de prettige samen- gedurende de laatste jaren had aangehaald en de op- „zo’n teamgeest, zoals bij

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1