De heer L. de Vries halve eeuw bij Wouda’s Meelfabrieken en van Wymbritseradeel is tegen samenvoeging bij Sneek Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST II RECREATIEGEBOUW OP KOLMEERSLAND BEREIKTE HOOGSTE PUNT EXPOSITIE FREDERIK VAN BATENBURG IN FRIES SCHEEPVAART MUSEUM Sam Velleman overleden 126e JAARGANG No. 23 MAANDAG 22 MAART 1971 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis In GAASTERLAND, SLOTEN e.o MSNEEKER NIEUWSBLAD NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de SOJKER^KQERIER Ki Boomfeestdag in Sneek op 2 april en de Kennismaking met nieuwe inwoners in Sneek opnieuw geslaagd Burgerlijke Stand Wymbritseradeel Zesjarig meisje in Ijlst bij verkeersongeval gedood Na achttien hearings bleek: van 1 (Foto Studio Ger Digs}. Verschijnt: maandags en donderdags. boot het «OTOREDAKTIE: ’Studio Ger Dijs', Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink, Telefoon 05150-5223. ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 4.per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 6,— per half laar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 11 cent per mm; ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs OHldial 0,,... g. SMEEK. UIST nnm am <mm wmn m.<hui SJEKERX’Wt1*1 FR SNEEKER NIEUWSBLAD gekomen van der de start geweest. Er is tafel gekomen Het comité Milieuzorg Sneek zal op 2 april a.s. een Boomfeestdag in Sneek verzorgen. Ter gelegenheid van de nationale boomfeestdag zullen dit jaar bomen worden geplant op ver schillende plaatsen in de Stadsfenne. In verband hiermede zullen de beide in deze wijk aanwezige lagere scholen, nl. de openbare lagere school „De Terp” en de christelijke lagere school, met de zesde klassen meedoen. Hoewel de landelijke boomfeestdag op woensdag 31 maart wordt gehou- houden, is hier voor Sneek van afge weken in verband met de ingebruik neming van de christelijke lagere school op 1 april a.s. Voor de heer F. Postma, thans nog hoofd van de Eben Haëzerschool, le verde de 31ste maart organisatorisch grote bezwaren op. Besloten is daar om de boomfeestdag te houden op vrijdag 2 april, de laatste dag voor de Paasvakantie. De bomen zullen worden geplant rondom de flats en langs de Oudvaart. Na afloop krijgen de kinderen een filmvoorstelling met o.a. „Waddenzee-Vogelland” en Key stone Hotel” een lachfilm. personeel de sociale kant verzorgt. - - u kleedt voedt ons op”, zei de heer een woor- mevrouw De met inhoud over- adj unct-directeur, De uitstalling van werken van de in Bozum woonachtige kunstenaar Frede- rik D. van Batenburg in het Fries Scheepvaart Museum verdient tot 5 april stellig meer belangstelling dan vrijdag op de openingsavond het ge val was. Slechts een handjevol mensen was vrij dagavond van de party, toen Gerhard Kirchner, schrijver te Amsterdam en vriend van de exposant de tentoonstel ling na een korte, maar bizonder boei ende inleiding voor geopend verklaar de. Frederik van Batenburg, in 1942 in Zeist geboren kreeg z’n opleiding aan de Arnhemse academie van Beeldende- kunsten en z’:i leermeester in de grafi sche kunst was de graficus Harry van Kruiningen uit Amsterdam. deel uit van diverse verzamelingen. Van Batenburg, die lid is van het Ge nootschap kunstliefde in Utrecht, is sinds 1966 medewerker van het Gra fisch gezelschap „De Luis”. Dit ge zelschap zetelt eveneens in de Dom stad. IRONIE In zijn toespraakje zei Gerhard Kirch ner onder meer, dat het uitgangspunt, het thema van Batenburg z’n werk is: een aarzelende poging de ironie in zichzelf te overwinnen. De ironie kan zijn een duidelijke handicap, soms een afwijking, die er in feite niet eens is. Een ander soort kan zijn het niet lan ger geloven in sociale idealen, zo zei de Amsterdamse schrijver, die meen de, dat de ironie bij het werk van Van Batenburg niet bewust is gezocht”. Als hij technisch beter en beter geschoold raakt, merk je, dat hij z’n wereldje van vroeger vergeet”, aldus Kirchner. Nochtans meende hij, dat de ironie er van alle kanten nog uitkomt. Inderdaad is in veel van z’n werken Vrijdagavond vond ten stadhuize voor de tweede keer een kennismaking met de nieuwe inwoners plaats. Evenals op dinsdag 9 maart was de belangstelling ook nu weer zeer groot. Het stadhuis was weer vol. Wethouder J. R. Visser was verhinderd doch burgemeester B. van Haersma Buma lichtte het pu bliek in wat de portefeuille van wet houder Visser behelst. De andere wet houders waren aanwezig en ook zij vertelden over hun werk als wethou der. De hoofden van dienst hadden in de pauze gesprekken met de nieuwe in gezetenen. De expositie in de kleine raadzaal en de hal werd ruimschoots bezichtigd, waardoor men nog meer geïnformeerd werd over Sneek. Na de pauze werden vragen gesteld en bracht de heer W. S. de Vries weer een serie dia’s op het scherm. Een skelet met twee meibomen dat is nu nog het recreatiegebouw op het starteiland in het Sneekermeer. Vrij dagmiddag kwamen het bestuur van de Stichting Kolmeersland, de Vereni ging van Sneker Zakenlieden en de beide zeilverenigingen even langs om een kijkje naar de vorderingen van het gebouw te nemen en om een feestelijk tintje aan de meibomenplaatsing te ge ven. de ironie van Van Batenburg licht op te merken. Voorbeelden zijn hiervan, naar wij dachten, vooral De Kunste naar en Portret van een generaal, welke overigens beide niet voor de verkoop zijn. Te koop zijn wel Kosmos en Anopheles Cepthlus, waarvan de laatste duidelijk meer tot onze ver beelding sprak. Overigens hadden we de indruk, dat veel van Van Baten- burg’s werken eerst na enige tijd be grepen worden. Zijn vijf ruimtevormen bijvoorbeeld, elk kost twee honderd gulden, grafisch erg fraai uitgevoerd - overigens liggen bij de expositie ook een stuk of wat etsplaten ter bezichti ging - zullen stellig niet door een ieder op hoge waarde worden gezien. Behal ve veel werken van de laatste tijd, hangen hier en daar ook wat zwart-wit tekeningen uit 1960 en 1962, waarvan met name De toren onze bewondering afdwong. Van Batenburg, tekenleraar aan een technische school in Sneek, oogstte vooral veel waarderende woor den met Muggekoningin en Vier tafe relen. Zoals gezegd, tot 5 april is de tentoon stelling te aanschouwen, s morgens van 10 tot 12 en ’s middags van half 2 tot 5 uur. Zon- en feestdagen - zoals gebruikelijk - uitgezonderd. Op de foto het skelet van het toekom stige recreatiegebouw op het startei land. De meiboom is geplant, ten teken dat het hoogste punt bereikt is. Op 20 mei hoopt men het gebouw open te kun nen stellen. de watersporters tegemoet kan worden. Dokter J. W. Zijpp was van mening dat niet zo moeilijk is g- twee ton op tafel gekomen en de Stichting moet, volgens de dokter, de zaak kunnen runnen. Er moet nog on geveer veertigduizend gulden komen, doch dokter verwachtte in dit opzicht geen al te grote moeilijkheden. Er werd in het schip van Jan Boomsma die door de heer D. van der Werf dank gebracht werd voor het beschik baar stellen van zijn schip, nog even ondermeer de aan- het electriciteitsnet, tele- en watervoorziening. nagekaart over sluiting op foonaansluiting Men is over deze zaken nog in onde handeling met het PEB en de IWGL. Vrijdagmorgen is alhier plotseling over leden de heer Salomon (Sam) Velle man. Hij was bijna 72 jaar, welke leeftijd hij morgen zou hebben bereikt. Velleman was oud-K.N.V.B.-scheids rechter en bracht het tot de eerste klasse, in zijn tijd toen er nog geen beroepsvoetbal was, de hoogste. Ook heeft hij veel gedaan voor de op leiding van arbiters. Samen .et zijn Leeuwarder collega R. Koehoorn gaf hij in het begin van de dertiger jaren in tal van plaatsen in onze provincie scheidsrechtercursussen waardoor hij mede de stoot gaf tot het oprichten van vele scheidsrechtersverenigingen. Hij was dan ook erelid van die in on ze stad. In 1932 was hij mede-oprichter van de Centrale Organisatie van Voetbal scheidsrechters (C.O.V.S.). Hij was oud hoofdbestuurslid van deze organi satie en sinds de oprichting enige jaren later van het landelijk orgaan „De Scheidsrechter” redacteur van dit blad voor de clubberichten, welke hij tot aan zijn overlijden toe samen met zijn echtgenote verzorgde. Zijn vele ver diensten voor deze organisatie werden beloond met het erelidmaatschap en beiden ontvingen zij de gouden speld. Maar Sam (zoals hij algemeen bekend was) was ook een enthousiast en uit stekend bridger en erelid van de brid geclub Sneek waarin hij als bestuurs lid vele jaren een actieve rol heeft ge speeld. O.a. maakte hij elke week tij dens het bridge-seizoen trouw de over zichten van de gespeelde wedstrijden voor publicatie in ons blad. Het doet ons leed dat wij hem niet meer op onze redactie zullen zien verschijnen. De crematie is bepaald op a.s. woen- dagmorgen in het crematorium te Gro ningen. van 12 t.e.m. 19 maart Geboren: Anita Frederika, dv. Leo Visser en Grietje Reijenga te Wouds- end; Carla, dv. Egbert G. Scholten en Elisabeth J. Oosterwold te Goënga; Eric, zv. Komelis de Jong en Ger- brigje C. Klijnstra te Heeg; Pier Sip- ke, zv Pier Boonstra en Geertje Brou wers te Scharnegoutum. Overleden: Geen. Gehuwd: Hindrik Jujen Haisma, 22 jr., te Groningen en Romkje Jantine v.d. Wal, 22 jr. te Groningen. In de afgelopen weken zyn in een groot aantal dorpen in Wymbritsera deel hearings gehouden over het pro vinciale rapport „gemeentelijke herin deling”. Zoals bekend heeft de provin ciale studiecommissie de voorgenomen herindeling van de gemeenten in Fries land in een praatplan vastgelegd. Nu is er in Wymbritseradeel uitvoerig ge discussieerd over dit praatplan. Het gemeentebestuur had de gemeentena ren volop de gelegenheid gegeven over deze herindeling te praten .waardoor de veelgeprezen inspraak volledig tot zyn recht kon komen. Op de hearings waren de forums steeds samengesteld uit leden van de gemeenteraad, zodat de bevolking de inlichtingen en de antwoorden op vra gen telkenmale uit de eerste hand kre gen. De belangstelling voor deze infor matieve bijeenkomsten was over het algemeen zeer goed. In het ene dorp was de belangstelling wat groter dan in het andere dorp, maar door de bank genomen, was het aantal belang stellende inwoners goed tot zeer be vredigend. Een bewijs dat de gemeen telijke herindeling onder de bevolking leeft. De hearings hadden tot resul taat dat veruit het grootste deel van de ruim tienduizend inwoners van Wym britseradeel de gemeente wil hand haven. Dit „veruit het grootste deel” mag, gezien de ervaringen op de hea- rings op 75 tot 80 procent worden ge- steld. Dat de belangstelling voor de hea rings zo goed was, vloeit waarschijn lijk voort uit het feit dat Wymbritse radeel in het studierapport niet meer voorkomt. Het grootste deel van de gemeente is namelijk aan Sneek toebe dacht - met IJlst - Woudsend, Ypecol- sga en Indijk bij Gaasterland (eventu eel) en Nijland, Blauwhuis en Wolsum bij Bolsward. Men zag, zo bleek tij dens de hearings, meer in een opgang van Wymbritseradeel in een grote plattelandsgemeente dan in een samen voeging bij Sneek. Bij de Waterpoort- stad te worden ingelijfd wilden veruit jongste bediende bij Wouda’s meelfa- brieken. Hij was toen dertien jaar. Hij heeft op kantoor in de beginjaren al- lerlei karweitjes opgeknapt. Het kan- i toor was toen nog op de Singel geves- tigd en in het begin was de brug er nog niet. De heer De Vries hield de verbinding tussen kantoor en fabriek tot stand en op dinsdag versterkte hij de expeditie. In 1937 kwam hij in de buitendienst voor de bloeiende afdeling grutterij en peulvruchten als opvolger van de heer Koetsier. Hij reisde eerst op de fiets, na de oorlog kwam er een brommer en weer later ging hij per auto naar de klanten. In 1964 werd de afdeling grutterij en peulvruchten op geheven en dat betekende dat de jubi laris de buitendienst moest verlaten. Hij kwam wederom in de fabriek, eerst twee jaar in het laboratorium en later op de administratie personeel en tevens beheerder van de kantine. Dit werk verricht hij nu nog en tot volle tevredenheid van de directie. Naar de heer Kuipers zei is de heer De Vries goudeerlijk, altijd zeer voor komend, nauwgezet en accuraat. Een man die weinig ziek is geweest en die prettig in de omgang is. „De heer De Vries kan als voorbeeld dienen”, aldus de heer Kuipers, die ook de echtgenote van de jubilaris in de hul de betrok. Mevrouw De Vries kreeg bloemen, de jubilaris een enveloppe met inhoud. De heer De Vries dankte de heer Kuipers voor zijn waarderen de woorden en vertelde tevens iets uit het verleden. „Het bedrijf is vitaal en ik heb het altijd als een voorrecht be schouwd er te mogen werken”. De heer H. van Drie, voorzitter van de personeelsvereniging noemde de heer De Vries een belangrijk man, die voor de meeste inwoners van Wymbritsera deel toch maar liever niet. Men was ook van oordeel dat de cijfers van de bestuurskosten misleidend zijn in het rapport. Eveneens kwam sterk tot uit drukking het feit hoe het platteland in de raad van „Groot-Sneek” verte genwoordigd zou zijn. Gevreesd werd dat het platteland als minderheid in die raad nooit kan opboksen tegen de meerderheid die in de stad zetelt. Conclusie: Wymbritseradeel is tegen opheffing van Wymbritseradeel en in elk geval tegen een samenvoeging bij Sneek (en IJlst). het i „U laaft ons, u spijzigt ons, ons en u Van Drie, die de jubilaris denboek aanbr od en Vries een enveloppe handigde. De adj unct-directeur, de heer J. Zeilstra, sprak als collega, om dat hij 47 jaar lang met de jubilaris samengewerkt heeft. „In al die jaren hebben wij geen ruzie gehad en mij kennende weet u wat dat betekent”, al dus de heer Zeilstra, die tot slot nog zei dat de heer De Vries alle werk zaamheden stipt heeft uitgevoerd. Op de foto v.l.n.r.: mevrouw De Vries de jubilaris, ir. U. Kuipers, J. Zeilstra en P. Bakker. Ir. Kuipers heeft zojuist de enveloppe met inhoud overhandigd aan de heer De Vries. (Foto Studio Ger Dijs) Het gezelschap begaf zich per van de heer Jan Boomsma naar Sneekermeer en nadat het officiële bezoek tot het verleden behoorde, voer men nog even door de Sijbesloot, de Goëngarijpsterpoelen en de Heerezijl voor men koers richting Sneek zette. Op 20 mei (Hemelvaartsdag), de ope ning van het zeilseizoen, moet het gebouw eigenlijk gereed zijn. Wanneer Aannemingsbedrijf Fa. H. A. Boom- sma te Sneek dat voor elkaar krijgt hebben de watersporters dan de be- schikking over een gebouw dat een oppervlakte heeft van vijfhonderd vier kante meter. De grote zaal heeft een oppervlakte van 250 vierkante meter. Voorts beschikt ’t gebouw over twee kleedkamers, openbare toiletten, een winkeltje en een bar, die in de grote zaal komt. Het gebouw wordt iets groter dan men aanvankelijk had ge pland. Dat komt omdat men het ter ras aan de zuidzijde van het gebouw heeft laten vervallen. Dat gedeelte wordt bij de zaal aangetrokken. De kosten bedragen ongeveer tweehonderd vijftigduizend gulden. Het gebouw is ontworpen door de architecten G. W. Goodijk en G. Walinga. Na afloop van de „plechtigheid” zei wethouder J. R. Visser, bestuurslid van de Stichting Kolmeersland, dat de start van dit gebouw niet met vliegend vaandel en slaande trom heeft plaatsgehad. De financiën zijn nog niet helemaal rond, maar wethouder Visser verwachtte dat dit wel voor elkaar komt. We hebben jarenlang op dit gebouw ge wacht en het moet er komen en dan uiteraard een behoorlijk gebouw dat aan de eisen voldoet. En dat lijkt er met het nu in aanbouw zijnde ge bouw aardig op. Van de zijde van het Sneek-week-comité zijn er voor de komende Sneekweek wensen geuit. Wethouder Visser ried het comité aan tijdig overleg te plegen met het Stich tingsbestuur. Hij hoopte dat de aanne mer het gebouw op tijd klaar zal heb ben, opdat straks aan de wensen vanl Vrijdagavond ongeveer half zes is de zesjarige Janke Anganita Wind uit Nijezijl onder IJlst dodelijk veronge lukt, toen zij werd overreden door een rechtsafslaande vrachtwagen met aan hang van het transportbedrijf Van der Schouw te IJlst, bestuurd door de 23- jarige P. M. uit IJlst. Het meisje, dat onder de wielen van de vrachtwagen terecht kwam, werd op slag gedood. De vrachtwagen wilde op de Sicko Sjaardemalaan rechts af slaan en ging i met de wagen eerst naar links om beter de bocht te kunnen nemen. Het meisje dat door de chauffeur niet was opgemerk-, kwam rechts van de weg aanrijden, reed rechts van de auto naar de hoek en merkte niet op dat de vrachtwagen rechtsaf wilde slaan. Het meisje zag namelijk rechts van de auto ruimte genoeg om te passe ren, hetgeen in verband met de gerin ge snelheid van de vrachtauto zeer goed kon. Toen zij naast de vrachtwa gencombinatie was, trok de wagen echter naar rechts en kwam het meis je in de knel. Het kind viel en kwam onder de wielen van de vrachtwagen terecht. Zij moet vrijwel op slag zijn gedood. Dat zijn grafische kunst alom bewon dering afdwingt - ook vrijdagavond was dit in Sneek het geval - mag blijken uit het feit, dat Frederik van Batenburg onder meer exposities heeft gehad in de Leeuwarden Prinsetün, ga lerie Van Hulsen en het stedelijk mu seum te Amsterdam. Ook buiten de Nederlandse grenzen zijn z’n werken meerdere keren uitgestald, zoals in 1967 in San Francisco en in 1966 te Cayenne (Fr. Guijana). Zijn werk maakt in binnen- zowel als buitenland UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-1)233, 5169 Kantooruren: maandag t.e.m vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon (;231) 1)235, 22!;7 Gironummer 932730 REDAKTIE. Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-1)233 b.g.g 3779 L. Jellema, redakteur Vanmorgen werd in de kantine van Wouda’s Meelfabrieken de heer L. de Vries gehuldigd om het feit dat hy vijftig jaar in dienst is van dit bedryf. Het werk op de fabriek ging gewoon door, maar vrywel alle personeelsle den zaten in de versierde kantine aan een kopje koffie met gebak om de gouden jubilaris te huldigen. De heer De Vries werd toegesproken door de directeur, de heer U, Kuipers, de heer H. van Drie en de heer J. Zeilstra. De heer Kuipers schetste de loopbaan van de heer De Vries bij Wouda. De jubilaris kwam op 21 maart 1921 als -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1