sneker>(koerier VIJF JUBILARISSEN WERDEN GEHULDIGD Raad van Sneek heeft bezwaren tegen gang van zaken bij het Frysk Orkest ■■IM Motto: „Zuid-west Friesland Thuis best Friesland" Officieel Orgaan en van van de gemeenten SNEEK. WYMBRITSERADEEL en IJLST Het eerste kievitsei Goede start van Jongerencentrum Bakhuizen De windvanen op het Sneeker Klokhuis dgl Mevr. T. Boersma-Bakker 25 jaar bestuurslid het Groene Kruis in Oudega 1111» 111111 de Zuidwest Friesland wil reclamecampagne voor Z.W. Friesland Jaarvergadering A.V.G.: harte DONDERDAG 25 MAART 1971 126e JAARGANG No. 24 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND. SLOTEN e.o WSNEEKER NIEUWSBLAD Beter gespaard in februari Jitvoering Tamboer- en ^yracorps T.G.P. Ring Sneek van de H.V.G. vergaderde Twee ouderavonden in Gysbert Japikschool Kavoor^ne woSXd^edS b^’Frisland Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitga» uan NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD en men met Maandag 22 „Koetslantaarn” op men tingsgraad voeringen, Verschijnt: maandags en donderdags. en wethouders de uitvoeringen noogd hebben i*ing°Frysk Orkest. Deze pogingen zijn 0Hid..l 0^1» 4, IMS, WTMMIttllAMIl OUT - - UMUHwnjra de instanties voor zodanige voldongen feiten dat een gesprek geen enkele zin meer heeft. Deze handelwijze van het bestuur van de stichting Frysk Orkest is niet juist. Gezien deze achtergrond wordt het college gevraagd het ad vies ten opzichte van de subsidie aan het Frysk Orkest te herzien. Even eens werd gevraagd of het niet wense lijk is de steeds voortgaande stijging van het subsidie aan het Frysk Orkest te stoppen en daardoor vrijkomende middelen te bestemmen voor de plaat selijke muziekkorpsen. ERNSTIGE BEZWAREN Burgemeester en wethouders hebben tegen de door de Stichting Frysk Or kest gevolgde gedragslijn ernstige be zwaren en laten niet na waar nodig, daarvan te doen blijken. Desondanks menen b. en w. niet zover te moeten gaan hun advies te herzien. Zich de betekenis van het orkest voor het cul turele leven in Sneek voor ogen hou dende, menen b. en w., in het vertrou wen dat binnenkort een regeling tot stand komt waarin het medebeslis singsrecht van de subsidiënten in het beheer van het orkest is gewaarborgd, de per 1 januari 1971 afgelopen rege ling met een jaar te verlengen, te moe ten handhaven. De vraag of het wen selijk is de voortgaande stijging van het subsidie ten behoeve van het or kest te stoppen en de daardoor vrijko mende middelen te bestemmen voor de plaatselijke muziekkorpsen beantwoor den b. en w. ontkennend. De familie A. Osinga en het eerste Ulster kievitsei vormen zo langzamer hand wat een eenheid. Toen maandag middag in de b. en w.-vërgadering het bericht kwam dat twee jongens wa ren gekomen met voor de burgemees ter het eerste gespikkelde eitje en de beide knapen door de deur stapten, schrokken we niet dat één van hen de 14-jarige Douwe Osinga was. Om 15 uur 23 minuten was het gevon den in de Ruiterpolder, aldus het ver haal. De burgemeester was zeer wel ingenomen met het cadeau en toonde dit Douwe en Henk Rinia in een belo ning. handigde de hoofdbestuurder een por tefeuille aan de jubilaris. „De door Publl Print N.V. in haar rapport naar voren gebrachte ideeën achten wij bijzonder aantrekkelijk. Wij zijn van mening dat het voor het wel slagen van een te voeren campagne belangrijk is dat kan worden beschikt over een verzorgde brochure. Ook het feit dat veel aandacht is besteed aan een zo efficiënt mogelijke verspreiding spreekt ons zeer aan. De kosten waar op een en ander wordt begroot achten wij zeker aanvaardbaar. Uiteraard zullen de inhoud en de vorm geving van de brochure alsmede be paalde aspecten van de zgn. follow-up nog nader moeten worden bezien”. In dit verband wordt nog medegedeeld dat reeds besprekingen zijn gevoerd met de Nederlandse Omroepstichting om via het televisieprogramma „Van Ge west tot Gewest” bekendheid aan on ze regio te geven. Deze besprekingen hebben geleld tot de toezegging van de N.O.S. dat, wanneer met een recla mecampagne wordt gestart, een uit zending van bedoeld programma aan de Zuidwesthoek zal worden gewijd. Voorts is de besturen der samenwer kende gemeenten inmiddels verzocht de voor het samenstellen van een brochure benodigde gegevens over die gemeenten toe de zenden, welke gegevens deels reeds zijn ontvangen en deels spoedig tegemoet kunnen worden gezien. In de maand februari werd er bij de Bondsspaarbanken ƒ714 mln. ingelegd en ƒ640 mln. terugbetaald. Het spaar overschot bedroeg derhalve 74 mln. Dit btekent dat aanzienlijk beter is gespaard dan in de overeenkomstige maand in 1970 toen een spaarsaldo van 49.6 mln. werd geboekt. Ook in januari werden betere spaarresultaten bereikt. Het totale obligo van de Bondsspaar banken laat zich becijferen op ruim ƒ8,3 miljard. maakt In het jongerencentrum is ook een bar ingericht, waaraan consumpties, die in een normale koffiebar gangbaar zijn te verkrijgen zijn. Het geheel is erg aar dig aangekleed wat niet zeggen wil dat er wat dit betreft geen ruimte voor initiatieven meer is. Niet alleen de initiatieven t.o.v. de in richting van het gebouw, maar alle Zaterdag a.s.» aanvang 7.45 uur houdt het Tamboer- en Lyracorps weer zijn iaarlijkse uitvoering in de aula van de H.B.S. aan de Almastraat. Het corps heeft weer een aantal mo derne werken op ’t programma, waar door het gestadig aan meer bekendheid gaat genieten. Naast het optreden van het corps wordt ook nog medewerking verleend door de zeer jonge talentvolle Hammondorga- nist Jan Verkuyl uit Hoogvliet, aan wie reeds meerdere malen de eer te beurt is gevallen om op te treden in de Haagse Hammond club, waar nogal wat voor gevesteerd moet worden. Ook de Vlielandse Jeugddrumband verleent haar medewerking, omdat T.G.P. daar een uitwisseling mee heeft. Voor het showelement zal het Majoret te peloton van T.G.P. zorgen. Gezien de afgelopen resultaten, zal dit ook wel weer een uitvoering van hoog niveau worden. Op 17 maart j.l. hield de Ring Sneek van de HVG haar voorjaarsvergade- ring. De leiding beruste bij de presidente mevrouw V. d. Werf-Ruttkamp. Me vrouw Breeuwsma uit Bozum verzorg de het bijbelgedeelte. Een koortje van UKK zong enige liederen, onder lei ding van mevrouw Siccema. De spreekster van de avond was Wie- ke Elsinga die voor ons het boek „Het schele engeltje’ behandelde. Zij deed dit op zeer boeiende wijze. Al met al een goede avond, er waren 270 dames aanwezig. Volgens burgemeester van Sneek was voor van Forum en het Frysk Orkest de bezettingsgraad óver 1970 omstreeks dertig procent, voor de voorstellingen van de Noordercompagnie lag die voor 1970 en 1971 op respectievelijk 44 pro- I cent en 56 procent. Inzake de subsidi- ëring van het Frysk Orkest werden eveneens vragen gesteld. Zo werd ge zegd dat b. en w. jaar in jaar uit ge- _.i een gesprek tot stand te i brengen met het bestuur van de stich- door het bestuur voortdurend volko men genegeerd, zelfs nadat het colle ge op aandringen van de raad de be reidheid tot verdere subsidieverlening hiervan afhankelijk stelde. De hoofd motieven voor een te houden gesprek waren ten eerste een onderzoek naar de noodzaak van de aangekondigde aanzienlijke uitbreiding van het aantal orkestleden en ten tweede het publiek beter te dienen door in hét bijzonder ook op de zondagmiddagen te concer teren, zoals gebruikelijk is bij de an dere Nederlandse gesubsidieerde or kesten. In de verwachting dat vóór af loop van de huidige subsidieregeling, een andere in het vooruitzicht gestelde subsidieregeling met Rijk en provincie I tot stand zou zijn gekomen ging het bestuur zijn eigen weg uiteraard zon der de subsidie verlenende instellingen te raadplegen! „En zo treffen we in muziekbladen advertenties aan, waarin sprake is van het werven van musici tot uitbreiding van het orkest ingaan de 1 januari 1971 en met het aanbod van de vrije zondag”, aldus werd, in de sectievergadering gezegd. Op deze wijze stelt het bestuur de subsidiëren- over de bezet- uit- van Noorder Com- Zondag jl. werd in Bakhuizen een nieuw jongerencentrum geopend. Dit centrum, waartoe het initiatief werd genomen door de Jeugdsociëteit Bak huizen, de aktiegroep „Ahimsa” en de Culturele groep Bakhuizen bleek de eerste dag al een succes te zijn. Het was de hele middag druk en de sfeer die er heerste was bijzonder aange- Donderdag- en vrijdagavond hield de Gysbert Japiksschool in de gymnas tiekzaal van de school de jaarlijkse feestelijke ouderavond. Door de be perkte ruimte en de grote belangstel ling geschiedde dit op twee avonden. Dat het een sukses geworden is staat wel vast. Wat is er mooier dan de kinderen zelf te laten optreden, wat met zeer veel enthouisiasme en spon- taniëteit werd gedaan. De meisjes van de zesde klas hadden zelf een toneel stukje geschreven en ook de aankle ding, kleding, het instuderen enz. zelf verzorgd. Een prachtig stukje creati viteit! Dat ook meester Spoelstra en meester Dijkstra een pluim verdienen is wel zeker. Zij verzorgden respectievelijk de regie en decors van de musical, die na de pauze werd gebracht door de kinderen van de vijfde en vierde klas. Een prachtig stukje werk, dat met vaart en verve gebracht werd. Om plm. half elf konden het onder wijzend personeel, ouders en kinderen terugzien op een in alle opzichten zeer geslaagde en gezellige ouderavond. beter is. De vaak wat en zoet, Lu.,... - - hand gewerkt. Een frappant voorbeeld is wel dat op het eilandje Trista da heeT-êringrwaes nad^ eT voedsl^vTn Va^Tde vele ontspannings-mogelijkhe- de beschaafdewereld ingevoerd was, den zoals schaken, dammen en andere ook de tanden en kiezen snel achteruit spelen, en het lezen van allerlei htera- gingen. Toen mevr. Huntelaar-Huber tuur werd een mentsieg gebru g de vele vragen die loskwamen had be antwoord - de koffie werd bijna verge ten - had zij nog enkele opmerkingen o.a. algemeen is men van mening als een kies zweert, men maar niet naar de tandarts moet gaan, maar dit is be slist niet zo. Er kan heus wel iets aan gedaan worden om de pijn te verlich ten. En als het na drie dagen nog niet is afgezakt, is het echt nodig naar de maart j.l. werd in de „J het Kleinzand de Jaarvergadering gehouden van de AGV Ook de overige jubilarissen te weten J(De RK-vaZond van de Agrariërs, de heren J. Boekema^ (huidige voorzit- Voedings- en Genotmiddelen). Voorzitter J. Boekema opende deze avond met een welkomstwoord, waar in hij nog eens memoreerde de daad werkelijke feiten die de vakbonden zo al hebben volbracht, en waarbij ook de AVG zjjn steentje hiertoe heeft bijge dragen. De voorzitter betreurde het, dat ondanks de enorme verbeteringen voor de werknemer in de huidige maat schappij, er nog zo veel mensen zijn die het belang van een vakbond niet willen inzien en als ongeorganiseerden mee profiteren van het werk van de vakbond. Voorts riep de voorzitter een hartelijk welkom toe aan de afgevaardigde van het hoofdbestuur, de heer M. Berkhout, aan de twee afgevaardigden van het N.K.V. de heren Larmene en Brouwer, en bovendien kon hij ook een vijftien tal leden met hun dames een welkom toeroepen. Hoofdbestuurder M. Berkhout beant woordde deze openingsspeech door er o.m. op te wijzen dat er momentel hard aan gewerkt wordt om de nade len die een vakbondslid nu heeft (im mers zij moeten contributie betalen) om te buigen in daadwerkelijke voor delen. Vervolgens kondigde de heer Berkhout de huldiging aan van een vijftal leden. Als eerste werd de heer J. P. de Vries in het zonnetje gezet vanwege .m IJ lef zijn 50-jarig lidmaatschap. Spreker noemde de heer De Vries een werker van het eerste uur en dankte hem har telijk voor het vele werk dat hij zowel voor de A.V.G. als voor het N.K.V. heeft verricht. Als stoffelijk blijk van waardering over- Onlangs plaatste de Stichting Oud- Sneek en de Zuidwesthoek een oproep in dit blad, de ontbrekende ƒ2500,— te helpen inzamelen teneinde het twee jaar geleden gerestaureerde Sneeker Klokhuis van een passende bekroning te voorzien. Te weten twee ijzeren, 1.70 m hoge makelaars, ieder voorzien van een verguld-koperen makelaar naar middeleeuwse trant. De ene voorstel lende St. Maarten te paard, de andere een Fries kofschip, zoals er in vroeger eeuwen een op de dakruiter van de kerk heeft geprijkt alvorens de huidi ge met het wapen van Sneek werd aangebracht. Eventuele giften konden worden gestort op de rekening van de Bank alhier, girorekening 1241767. Het spreekt van zelf dat ondergete kende als conservator van het Fries Scheepvaart Museum de actie voor de windvanen van harte aanbeveelt en ook hem, hetzij schriftelijk, mon deling of telefonisch toezeggingen kan doen in de kosten bij te dragen. Enke len hebben dit trouwens reeds gedaan. Men kan daartoe terecht op het adres van het Fries Scheepvaart Museum, Kleinzand 12—14, tel. 4057 zowel als op het adres Muurhuizen 109 te Amers foort, tel. 03490-17393 terwijl ook het Sneeker Nieuwsblad gaarne berichten doorgeeft. Het Sneeker Klokhuis be stond al voor het jaar 1489 en is ver uit het oudste in ons land. Het ver dient mede daarom in een staat te word enteruggebracht welke de oor spronkelijke he dichtst benadert. En daar horen de windvanen nu eenmaal bii' H. Halbertsma vendien is er nog veel te bereiken in „het welzijn-terrein”. werd deze avond besloten met een ge- - - zellig samenzijn in de vorm van kie nen. ---- initiatieven vanuit de bezoekers zullen een belangrijke plaats innemen. Het zullen in feite de bezoekers zijn, die het hun aangebodene waar moeten ma ken. Ook vanuit de leiding, die nu nog een voorlopige is, zullen voorstel len komen. Er is gesproken over film avonden, e.v. dansavonden, kursussen, de opvang van jonge toeristen, drop pings, op kamp gaan, uitwisselings- avonden, het uitnodigen van allerlei interessante mensen enz. Het is niet de bedoeling dat dit cen trum zoals vele bars een centrum van passiviteit wordt, maar een centrum van activiteit. Zondag 21 maart was in ieder geval een goede start. Ver heugend was, dat er van de kant van het gemeentebestuur ook belangstelling getoond werd. Voorlopig is het centrum alleen zaterdagsmiddags, zondagsmid dags en zondagsavonds open. In de zeer nabije toekomst zal het ook vrij dagsavonds en bij allerlei gelegenheden UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169 Kantooruren: maandag t.e.m vrijdag 8-12 en 13.30-11.30 uur Na kantooruren telefoon 4234. 4235, 2241 Gironummer 932130 REDAKTIE: Singel 11, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3119 L. Jellema, redakteur FOTOREDAKTIE: ’Studio Ger Dijs', Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink, Telefoon 05150-5223. ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 4<Ver half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen f 6,per half jaar (bij vooruitbetaling i ADVERTENTIETARIEVEN 11 cent per mm; ingezonaen mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prïjs SNEEKER NIEUWSBLAD bond. Immers, aldus de heer De Vries, - - moeten niet alleen de verkregen resulta- Ook de overige worden geconsolideerd, maar bo ter van de AV.G.) 40 jarig lidmaat schap, G. Posthumus eveneens 40 jaar vakbondslid, D. Vallinga 25-jarig lid maatschap (penningmeester van het huidige afdelingsbestuur) en J. Jasper, ook 25 jaar vakbondslid, werden in de huldiging betrokken. De jubilarissen kregen allen het zilveren bondsinsigne opgespeld, waarbij aan de heer De Vries de mededeling werd gedaan dat hij nog een gouden speld krijgt toege stuurd. Ook de dames werden in de huldiging betrokken. Secretaris J. Potma ver richtte deze ceremonie door alle echt- genotes van de jubilarissen een fraai boeket bloemen aan te bieden. Namens het N.K.V. werden de geluk wensen uitgesproken door de heer Lar mene, en als blijk van waardering voor wat deze mensen ook hebben betekend voor het werk van het N.K.V. over handigde hij aan ieder van hen een boekenbon. Tot slot was het de nestor van de ju bilarissen, de heer De Vries, die een dankwoord bracht aan de sprekers. In zijn betoog riep de heer De Vries on der meer de jongeren op om ook daad werkelijk iets te doen voor de vak- In de vergaderingen van het bestuur van 2 maart en 13 april 1970 werd het i door de Stichting „Sudergoa” samen- I gestelde rapport „De toekomst van de Zuidwesthoek van Friesland” behan- I deld. In dit rapport wordt geconsta- 1 teerd dat de bevolkingsgroei in de Zuidwesthoek achter blijft bij de nati onale. met alle gevolgen van dien voor de leefbaarheid van het gebied. Ten einde door het aantrekken van mensen van elders het inwonertal een nieuwe impuls te geven werd de gedachte ge opperd een brochure over de Zuidwest hoek van Friesland het licht te doen zien, waarin in het bijzonder de aan dacht op deze streek wordt gevestigd als woongebied. De gedachten gingen daarbij uit naar een meer algemeen gedeelte, verlucht met enkele foto’s en een los inlegvel, waarop van iedere gemeente gedetail leerde gegevens zouden zijn vermeld omtrent beschikbare bouwterreinen, de prijzen daarvan en de mogelijkheden van bebouwing krachtens de daarvoor geldende voorschriften. Ook andere bij zonderheden over het woon- en leefkli maat zouden kunnen worden opgeno men. Aangezien voor het welslagen van een actie, als bovenbedoeld moet kunnen worden gerekend op de medewerking van de betrokken gemeentebesturen heeft Zuidwest-Friesland zich tot deze besturen gewend met de vraag of van gemeentelijke zijde voldoende behoefte aan een dergelijke brochure wordt ge voeld en of in voldoende mate gege vens beschikbaar zouden zijn om de folder aan haar doel te doen beant woorden. Uit de hierop ontvangen reacties bleek dat men in meerderheid wel voor de idee voelde, maar dat het ontbreken van meer concrete gegevens over het geen voor ogen stond als een gemis werd ervaren. Zuidwest-Friesland heeft zich vervol gens over deze mutatie nader beraden en is in contact getreden met de te Utrecht gevestigde Publi Print N.V. Deze zijn in een gesprek de gedachten kenbaar gemaakt en daarbij vooral ook gewezen op het feit dat een offici- ente verspreiding bijzonder belangrijk zal zijn. Genoemde N.V. heeft op dit verzoek inmiddels een rapport samengesteld, waarin op duidelijke en overzichtelijke wijze is uiteengezet op welke manier een reclamecampagne zou moeten wor den gevoerd. Met betrekking tot deze aangelegenheid wordt nog het volgende opgemerkt: geopend zijn. Vanuit het centrum zul len ook initiatieven voor de jongere groepen onder de jeugd ontplooid wor den. De toegang in het centrum is bo ven de 16 jaar en de ingang is ach terom. Het is gevestigd in de oude R.K. pastorie. Iedereen is van harte welkom. Op de foto van links naar rects: J. Jas per - G. Posthumus - -J. Boekema - hoofdbestuurder M. Berkhout - J. P. de Vries - -D. Vallinga. (Foto Studio Ger Dijs) tandarts te gaan. Zij adviseerde dan ook: kom gerust en wen vooral ook de kinderen jong met 2 a 3 jaar zo maar even te komen. Aan ’t eind van de avond bracht de voorzitter dank aan het scheidende be stuurslid mevrouw T. Boersma-Bakker, die 25 jaar lang deze functie heeft bekleed en hierdoor vaak een vraag baak voor de jongere bestuurders is geweest. Op de Provinciale Vergade ring van het Groene Kruis vorig na jaar in Leeuwarden, werd de jubilares- se door het hoofdbestuur de zilveren medaille met inscriptie aangeboden en ook nu deed het bestuur als blijk van waardering zijn dank vergezeld gaan van een kleine attentie. Al met al een leerzame en gezellige avond die een wat groter opkomst waard was ge- Bij de behandeling van de begroting 1971 in de sectievergadering werd ge zegd dat de uitgaven ten behoeve van de cultuur schrikbarend omhoog lopen. In vergelijking met 1970 kwam men voor dit jaar op een stijging van ƒ84.000,—. In verband hiermede wilde ingelicht worden van de verschillende in het bijzonder die het Frysk Orkest, de pagnie en Forum. Dinsdagavond j.l. werd in „Oan e Brek” te Oudega (W), de jaarlijkse le denvergadering van het Groene Kruis gehouden. Na de opening door voorzitter ter Joh. Abma volgden de jaarver slagen van secretaris en penningmees ter Er was een klein batig saldo. Bij de bespreking van de begroting werd de nodige verhoging van 2, per lid wegens gestegen kosten van de wijk na enige toelichting vlot aangenomen. Het verslag wijkverpleging deed de aanwe zigen even stilstaan bij het vele werk dat door de zuster wordt verricht. De voorzitter was dan ook de tolk van de vergadering, toen hij haar hiervoor hartelijk dankte. Bij de bestuursver kiezing werd C. J. Boersma herkozen voor de aftredende mevrouw Boersma- Bakker, die niet herkiesbaar was, werd gekozen mevrouw B. Boersma-Wijnja, weest. die deze benoeming aannam. Daarna volgde de hoofdmoot van de avond, de lezing van tandarts mevrouw Hun telaar-Huber van Gaastmeer over Van zoet naar zuur”. Een en ander werd toegelicht met dia’s. Een goed gebit is toch wel heel belangrijk. Jam mer dat ten onzent het water nog niet gefluorideerd wordt. Onderzoekingen hebben toch duidelijk bewezen, dat dit voor het gebit veel moderne eetgewoonten, dan meestal nogal vrij hebben het tandbederf erg in de 't

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1