Hl en van Eerste reünie in Sint Antonins Ziekenhuis 'n doorslaand sukses Zuidelijke rondweg in november 1973 gereed Uitvoering Tamboers- en Lyracorps „T.G.P." schiep band met Vlieland J I I I 1 «021 Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Minister Bakker bracht bezoek aan Machinefabriek Hubert Ruim vierhonderd mensen ontmoetten elkaar in Sneek Bouwkosten uitbreiding Wumkeshus belangrijk hoger Burgerlijke Stand Wymbritseradeel f Eli vorm Verschijnt: maandags en donderdags. 126 JAARGANG No. 25 MAANDAG 29 MAART 1971 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o WSNEEKER NIEUWSBLAD NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de SNEKER^KOERIER Leden NCVB in Schamegoutum luisterden naar Matthaus Passion en de Trommelen in „verfijnde” JAN VERKUYL - JONG ORGANIST Hel Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van W 'e IH i 1 wwl j. ^*1 Zwi van 19 t.e.m. 29 maart wel prettig FOTOREDAKTIE 'Studio Ger Dijs', Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink, Telefoon 05150-5223. ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 4.per half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen f6, per hall jaar (bij vooruitbetaling i ADVERTENTIETARIEVEN 11 cent per mm; ingezonnen mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs OH.cU.I Of*.» SMEEK. WIHMIÏJEUPHl ULST SSfeSSSTJ <....n«W.-.aHIJfr{IWHIE!< SNEEKER NIEUWSBLAD UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v ADMINISTRATIE: Singel 11, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-1,233, 5169 Kantooruren: maandag t.e.m vrijdag 8-12 en 13.30-11.30 uur Na kantooruren telefoon 1,231,, 1,235, 221,1 Gironummer 932130 Op 21 april 1970 besloot de raad van Sneek tot het garanderen van de juis te betaling van de rente en aflossing van een door de Diaconie van de Hervormde gemeente te Sneek aan te gane geldlening ten behoeve van de uitbreiding van het Wumkeshus. In tussen is de hoofdbouw aanbesteed voor een bedrag van ƒ1.462.620, en dat is ƒ320.820,— hoger dan aanvan kelijk was geraamd. Sedert april 1970 zijn de kostenstijgingen doorgegaan en die zullen eveneens doorwerken in de andere onderdelen van de stichtings- kosten. Door de architecten van de bouw is dan ook een nieuwe opstelling van de totale stichtingskosten overge legd. Op grond van de herziene ra ming stijgen deze van 2.576.000,tot ƒ3.382.000,—. Na aftrek van de kos ten van aanschaffing van de inventa ris betekent dit een verhoging van het te garanderen bedrag van 2.206.000, tot 2.955.000,— B. en W. stellen de raad voor tot dit bedrag de garantie te verlenen. Geboren: Gerlof Mekke, zv Berend Pe ter Wiersma en Mea Nicolai te Schar- negoutum; Tetje, dv Dirk Dijkstra en Geertje Bruinsma te Schamegoutum. Gehuwd: Reinder Kwast, 24 jaar, te Franeker en Boukje v.d. Meer, 29 jr., te Oudega (W); Klaas Kist, 25 jaar, te Steenwijk en Geertje Johanna Breeuw- sma, 26 jaar te Franeker. Overleden: Andries de Jong, 80 jaar. ev Trijntje Sikkes van Woudsend. Een deel van de vele honderden deelne mers, die zaterdag op de reünie van het Sint Antonius Ziekenhuis aanwezig wa ren. Gezellig babbelend, rokend en kof fiedrinkend zaten ze in de fraaie, rijk met bloemen versierde ontspanningszaal De Wiekslag aan de Meeuwenlaan. (Foto Studio Ger Dijs) het aan. Tussen zes en zeven uur werd afscheid van elkaar genomen, men had elkaar weer eens ontmoet, tevreden mensen, van wie sommigen inderdaad met enige weemoed aan vroeger terug zullen hebben gedacht, maar toch ook weer blij gestemd waren dit allemaal nog eens mee te hebben mogen maken. Hun eigen Sint Antonius Ziekenhuis weer te mogen betreden na zoveel ja- ren, deed velen goed. De heer Disse had gelijk toen hij zei dat de band sterk is tussen de reünisten en het zie kenhuis in Sneek. Het houden van een reünie vraagt veel werk en organisa tietalent, maar we nemen aan dat dit niet de laatste reünie geweest zal zijn, hoewel wij ons kunnen voorstellen dat een dergelijke gezellige bijeenkomst van mensen, die elkaar vroeger kenden, niet elk jaar zal (kunnen) plaatsvin den, hoe graag men dat misschien wel zou willen. Vrijdagmiddag heeft de minister van verkeer en waterstaat drs. J. A. Bak ker een bezoek gebracht aan Sneek. Hij was vergezeld van zijn echtgenote en de heer Tj. Walburg, lid van de 2e Kamer. Om half twee maakten zij een rondrit door Sneek, waarbij zij werden voorgelicht door wethouder W. G. Baarda en de heer S. A. Wind. REDAKT1E: Singel 11, Postbus 11. Telefoon 05150-1,233 b.g.g. 3119 L. Jellema, redakteur werk gaat. V.l.n.r. minister drs. J. A. Bakker, .W .J .M van Oerle, A. Jellesma mevrouw Bakker, W. G. Baarda (met sigaret) en Tj. Walburg. (Foto Studio Ger Dijs) bedrijf hier de technische en vakbe kwame kennis zal kunnen inbrengen. „Het Noorden van ons land heeft aan bedrijven als Hubert heel veel, omdat ze hier gevestigd zijn en omdat het daardoor mogelijk is wat gedifferen tieerder te kijken in bepaalde streken en gebieden. Op een vraag of het in dustriebeleid in Lelystad het Noorden concurrentie aan zal doen, antwoordde de minister dat het Noorden daardoor alleen maar dichter bij het Westen komt. „Het Noorden moet niet doen, alsof er niets is. Het is een prachtig gebied en de vraag is of we ons hier wel zo ongelukkig voelen. U zit hier veel beter dan in de Rijnmond en m verhouding heeft u hier een veel be ter wegennet dan in het Westen van ons land”, aldus minister Bakker, die zich na dit interessante gesprek naar de Noorderkerk spoedde. wordt aangepakt. Dit jaar wordt de hoge brug in rijksweg 43 bij Lang weer aangepakt, op de Afsluitdijk is men versneld bezig en het knelpunt bij Kornwerderzand kan via de sluizen worden opgeheven. Wat de „kleine rondweg”, de stadsrondweg zuidelijk van Sneek betreft, zei de minister dat hij de voorkeur aan de grote snelweg, die nog zuidelijker van Sneek zal wor den aangelegd, had gegeven. Maar er waren al te veel afspraken met Sneek om er nog „onderuit” te kunnen. De aanleg van de „kleine” rondweg houdt niet in, zo verzekerde de minister, dat in de aanleg van de snelweg vertra ging op zal treden. Daar is geen enke le reden toe, zei hij. RONDWEG IN NOVEMBER 1973 GEREED ’s Avonds voor de avondvergadering in de Noorderkerk vond de minister nog gelegenheid om in Restaurant Van der Wal de vertegenwoordigers van de pers te woord te staan. Wij hadden een gesprek met hem. Op on ze vraag wanneer de zuidelijke rond weg om Sneek klaar zal zijn, ant woordde de minister dat de aanbeste ding op 7 mei a.s. plaats zal vinden. Hij verzekerde ons dat de gehele rondweg in november 1973 in gebruik kan worden genomen. De grote rond weg zal, naar de minister ons vertel de, in 1975-1977 aangepakt worden. „Wij willen namelijk zo vlug mogelijk rijksweg 43 gereed maken”. De mi nister was zeer tevreden over het be zoek aan Machinefabriek W. Hubert en Co., dat hij een vooruitstrevend be- drijf noemde. De minister verwachtte 1 dat dit bedrijf in de komende jaren een vooraanstaande rol kan spelen, met name nu per 1 januari j.l. de wet op de verontreiniging van het op- 1 pervlaktewater in werking is getreden. Er zal een grote vraag komen naar waterzuiveringsinstallaties en de be windsman was van mening dat een Een bevriende relatie van de dirigent is de bij de bekende organist Bernard Drukker in opleiding zijnde Jan Ver- kuyl uit Hoogvliet. Hij speelde een drietal nummers. Cor Steyn’s bekende tune „How high the moon”, „Sum mertime” uit Porgy and Bess en het „Air” van Bach waarmee de Excep tions zo’n geweldig succes oogsten. Misschien dat het kwam doordat geen goed orgel beschikbaar was maar we vonden het spel een beetje te weinig gevarieerd maar wel lekker in het ritme. Voor de ritmische begeleiding op drums zorgde op voortreffelijke wij ze Jan Spoelstra. Een moeilijk ritme - vooral in de twee laatste nummers - maar heel goed aangevoeld ondanks de korte tijd van repeteren. VLIELAND TE GAST OP HET VASTE LAND Deze uitvoering stond in het teken van uitwisselingen. De Snekers had den een bezoek gebracht aan het be kende vakantie-eiland en nu waren de eilanders in Sneek. De drumband neemt een bijzondere plaats in bij de uit 900 zielen bestaande eilandgemeen- schap. De band telt 46 leden - onder wie twintig van 11-12 jaar - terwijl een groep van twintig dames en heren zich bezig houdt met de begeleiding van deze jeugd die niet alleen musi ceert maar ook ander creatief werk doet. Echter alleen in de wintermaan den want tijdens de vakantie-periode wordt niet gerepeteerd. Wel opgetre den voor de vakantie-gasten. Hun keu rige rood-wit-blauwe uniformen - met bont-kolbak - zijn door de burgerij op gebracht die per jaar ongeveer 10.000 gulden! in dit jeugdwerk bijdragen Op de 14- of 15-jarige leeftijd vallen de leden echter af omdat ze naar het vaste land gaan voor studie. Rederij Doeksen zorgde ook nu voor een gra- leuk eigengemaakt toneelstukje op ter wijl ze onder leiding van een pittige vrouwelijke tambour-maitre zes num mers sloegen en bliezen. Met het Vlielands- en Fries Volkslied werd deze gezellige uitvoering beslo ten, terwijl aan het slot veel dankwoor den, bloemen en cadeau’s, uitgereikt werden door voorzitter H. Spoelstra. Op de foto wijst de heer A. Jellesma, directeur van Machinefabriek W. Hu bert Co., aan hoe één en ander in zijn terugblik zijn op een groot deel van 1 uw leven in Sneek. Wij kunnen ons uw gevoelens indenken en de vreugde om oude bekenden uit uw Sneker tijd weer eens te ontmoeten”. VIJFTIG JAAR GELEDEN Er waren reünisten die in 1921 in het Sint Antonius Ziekenhuis hebben ge werkt. Dat is vijftig jaar geleden en vooral deze mensen zullen ervaren heb ben hoe het ziekenhuis is veranderd. Tijdens de rondleiding in het zieken huis (’s middags van drie tot vijf uur) hoorden wij tenminste velen zeggen: „Och heden, wat is het allemaal ver anderd”, of „wat is het allemaal mooi en modem”, of „wie had dat nu kunnen denken”, kortom het ziekenhuis dwong ieder bewondering af. Er is in de laatste vijftig jaar dan ook wel heel veel veranderd. Na de rondleiding in het ziekenhuis kwam men weer bij een in De Wiekslag aan de Meeuwen laan, waar de auto’s zij aan zij ge parkeerd stonden. In de Wiekslag wer den de foto’s bekeken, die ’s morgens waren gemaakt door foto studio Ger Dijs. Er werden verhalen opgestoken over vroeger, maar ook over nu. De reünisten werden getracteerd op brood jes met koffie, men zat genoegelijk in de grote ontspanningszaal. De keuken pan had het druk, maar de mensen konden 1 Het gezelschap bracht een bezoek aan Zeilmakerij Gaastra aan ’t Op op het industrieterrein. Dit bezoek stond aan vankelijk niet op het programma. In het bejaardencentrum „It Skülplak” werd thee gedronken. Er werden met de inwoners van het bejaardencentrum animerende gesprekken gevoerd. Na mens de bejaarden sprak de heer Mul der de minister toe. „We zijn erg blij dat u ons hebt willen bezoeken”, zei hij. Vervolgens werd een bezoek ge bracht aan Machinefabriek W. Hubert en Co N.V., waar de minister zich liet voorlichten door de directeur, de heer A. Jellesma. Dergelijke indu strieën bieden uitstekende werkgele genheid, aldus de minister, die nog zei dat Den Haag hier wat voor over moet hebben. STADHUIS Het gezelschap werd om vijf uur ont vangen door het voltallig college van burgemeester en wethouders. Uiter aard kwam het gesprek hier op rijks weg 43 en de zuidelijke rondweg om Sneek. „Ik zet even een ander petje op” zei de minister, die tenslotte in Sneek op verkiezingstoernee was en niet als minister. Door dat „andere petje” sprak hij als minster. De be windsman had wel prettig nieuws door te zeggen dat rijksweg 43 flink Disse, die voorts betoogde dat het en- toesiasme van toen er nog steeds is. Er zijn grote plannen het Sneker zie kenhuis aan te passen aan de hoge eisen, waaraan een modern ziekenhuis in de toekomst zal moeten voldoen. De heer Disse vervolgde met te zeggen: „u zult deze dag vele herinneringen op halen. Voor velen van u zal het ook een Dit nog jonge corps heeft de geluk- kige medewerking van een grote groep enthousiaste ouders die door zelfwerkzaamheid de zaak runnen. Het mes snijdt hier aan twee kanten: de kinderen beleven plezier aan het mu siceren en de ouders hebben een mooie vrijetijdsbesteding. Voor deze uitvoe ring was een trainingsweekend in Bak- keveen gehouden terwijl de generale repetitie plaatsvond op Vlieland! Men kwam daardoor zaterdagavond goed beslagen op de planken van de grote zaal van de Rijksscholen Gemeen schap. De publieke belangstelling had iets groter kunnen zjjn. De opening van het uitgebreide pro gramma was bizonder leuk: gekleed in een eigen gemaakt Black and White Minstreel costuum zongen de leden de openingstekst en plaatsten daarbij de vele bekers die ze in de vier jaren van hun bestaan hebben gewonnen, op het podium. Daarna was de daad aan Hans Bergijk om de 25 ingestudeerde nummers van het T.G.P.-corps te la kten horen. En uit de uitvoering van i deze nummers bleek wel hoe groot de variatiemogelijkheden zijn van dit corps, dat toch alleen maar bestaat uit trommels en lyra’s. Wel is het aantal bij-instrumenten uitgebreid; men slaat nu b.v. niet meer op de rand van de trom maar heeft daar voor aan de trom een klankbord be vestigd, caastignetten, koebellen, tam bourine’s en zélfs rumbaballen worden gebruikt terwijl een groot klokkenspel het instrumentarium vervolmaakt. Op merkelijk is de grote discipline die Hans Bergijk deze jongens en meisjes onmerkbaar oplegt. Dit is echter een kenmerk van drumbands. Soms krijgen wij wel eens de inclruk dat dit te ver wordt doorgevoerd. Men ziet vaak al leen armen, polsen en handen bewegen; de rest van het lichaam doet niet i.^e en zelfs v^m het gelaat is niet af te lezen of men dit musiceren nu wel of niet prettig vindt. T.G.P. komt dit jaar uit in de Vaandelafdehng (de hoogste) en men heeft bij deze uitvoe ring al enige nummers hiervoor laten horen. Perfect! Zowel in uitvoering, als in optreden en costumering. Het T.G.P. majorettencorps onder lei ding van de instructrice mevrouw Fr Bakker trad tweemaa’ op met een tweetal bewegingsoefeningen met staaf en tambourine's. Het podium was schijnbaar te klein om echt excercitie- werk te tonen wat we graag van dii leuke groepje meisjes hadden gezien. Het is zelden zo druk in het Sint An tonius Ziekenhuis geweest, dan zater dag het geval was. Voor het eerst in de geschiedenis van het Ziekenhuis werd een reünie gehouden van oud-me- dewerksters en oud-medewerkers en de belangstelling hiervoor was zo groot, dat deze reünie een doorslaand succes is geworden. Ruim vierhonderd men sen gaven aan de oproep gehoor, om nog eens te komen babbelen, oude her inneringen op te halen en om eens te zien hoe het ziekenhuis er nu uitziet. Er is heel wat gepraat. Dat begon ’s morgens al in „De Wiekslag” het op leidingsinstituut voor verpleegkundigen aan de Meeuwenlaan. Daar werden de honderden gasten verwelkomd, daar kregen ze koffie met iets er bij, er werd een glaasje gedronken en een hapje gegeten. Deze reünie vergde heel wat voorbereidingen en organisa tie. Het moet gezegd worden, de orga nisatie was perfect, alles liep op rol letjes. Het koude buffet werd alle eer aangedaan en men luisterde graag naar de directeur, de heer G. F. Disse. die vertelde dat het voor het Sint An tonius Ziekenhuis een bijzonder feeste lijke dag was. De spontane reacties waren welhaast verbijsterend en het grote aantal oud-medewerksters en oud- medewerkers dat aan deze eerste re unie in de geschiedenis van het Sint Antonius Ziekenhuis heeft willen deel nemen, deed beseffen hoe sterk de band is tussen de reünisten en het ziekenhuis en tussen de mensen onderling. „Voor velen van u is ons aller Antonius Zie kenhuis welhaast onherkenbaar veran derd en met enige weemoed zullen zij terugdenken aan het ziekenhuis zoals het was en de tijd dat zij er werkten in de rustige gemoedelijke sfeer van weleer. Er is veel veranderd. U, in de tijd dat u hier werkzaam was en wij allen die hier nog werkzaam zijn, hebben het devies van wijlen dokter Bouma de man die in 1903 de stuw kracht was tot de oprichting van het ziekenhuis, waar trachten te maken dat Sneek mee moest gaan in de omgang van de moderne tijd”, zo zei de heer De NCVB te Schamegoutum hield on langs in gebouw „Elim” een bijeen komst waarin geluisterd werd naar de Matthaus-passion. Om half acht opende de presidente, mej. T. Glastra van Loon de verga dering met het laten zingen van psalm 130 1 en 3. Hierna las ze voor uit Mattheus 36 30-35, waarna ze een paar gedichten declameerde, getiteld Goed freed” en „Peaske". Deze ge dichten waren geschreven door W. San- tema. Een woord van welkom werd gericht aan de leden en in het bijzonder aan de heer Trenkel uit Rinsumageest, die iets vertelde over en liet horen uit de „Mattheuspassion”. De heer Frenkel begon met te vertellen over het leven van Johan Sebastiaan Bach die ge leefd heeft van 1685-1750. Bach is een groot kunstenaar geweest, maar is zoals zoveel kunstenaars pas na zijn dood geëerd. Het maken van cantates was voor Bach dagelijks werk, maar op Goede Vrijdag moest hij zorgen voor een „passion”. Intussen liet de heer Frenkel gedeelten horen uit de Mattheus passion”, maar om niet te blijven staan bij Goede vrij dag werd ook nog Paasmuziek ter gehore gebracht. fis overtocht van de drumband met gratis consumpties en een garagehou der stelde een busje met benzine gra tis beschikbaar. Hierin kan men zien hoe groot een kleine gemeente in goe de samenwerking kan zijn. De jongens en meisjes voerden een ■.,'d

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1