r <r\ Gedeputeerde Hilarides verrichtte officiële opening brug bij Osingahuizen Ui - en van I 8 Subsidie Frysk Orkest was een heet hangijzer .6 «e Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST BI l drokte is dit in utkomsl Brugwachter E. de Jong: By min waer en J. Jonkers candidaat voor wethouderszetei in Sneek Raadsleden maken bezwaar legen vloeken bij Noorder Compagnie /I pot BEGROTING SNEEK BEGROTING SNEEK 1 WSNEEKER NIEUWSBLAD NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de snekerXkqerier 1 en de Ds. WASSENAAR SPRAK VOOR N.C.V.B. IJLST Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van - On een uiterst originele wijze heeft drs. L. Hilarides, lid van Gedeputeerde Staten van Fries land woensdagmiddag de officiële opening van de brug over de Wymerts by Chingahuizen verricht Het statenlid stapte aan boord van het Friese jacht „De oude liefde aan he roer waarvan heit” Piersma. gaf door middel van bekende klanken uit een scheepstoeter de brug wachter te kennen dat de brug omhoog moest, zocht vervolgens de vaste wal op en liet de brug weer naar beneden zakken. Het rijdend verkeer toog weldra van beide zijden de gloed- nieuwe brug over. -- j 1 HL M., I”//- X-'S dat zeer”. o I l Verschijnt: maandags en donderdags. J. Jonkers (P.v.d.A.) straks wethouders 126e jaargang No. 26 DONDERDAG 1 APRIL 1971 t t v t n Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND. SLOTEN e.o 3, it i- r- i le l ir 1 :el W. van Dijk (P.v.d.A.): Frysk Orkest, we zijn ’t langzamerhand zat O>|W» TU i» SNOK. WTMIIUIUUÏHI UlJf 4h.<> --m.-un»^nu.»W|<IW A. Gerrits (GCP): vloeken bij de Noor der Compagnie is niet toelaatbaar gadering I ging de SNEEKER NIEUWSBLAD een ander schip, een in 1890 Woudsend gebouwde tjotter, het brugwachtershokje en hierdoor een massief t wel met de sprekers eens, sidie (op het niveau van 1970), maar het belang van het Frysk Or- er niet onder schaden, meen- Wethouder J. R. een met veertien stemmen tegen, ri i T ”r 1—A 14-r* Ünëma-Ehlhardt, C. Meijer, met de uitspraak er bij dat alleen met de nieuwe regeling in zee zal worden Z, gegaan als de subsidiënten inspraak krijgen. Het voorstel Van Dijk om het subsidie nu op te schorten werd ver- worpen 11 - Voor stemden J. Jonkers, A. Gerrits, mevrouw - W. van Dijk en R. Tuinstra. Het voor stel Scholten werd daarna met alge mene stemmen aangenomen. De heer Franckena (D’66) zei over het subsi die aan het Operagezelschap Forum, dat hij hier niet tegen was, maar dat er volgens hem bij dit gezelschap veel efficiënter kan worden gewerkt. De heer B. de Vries (GCP) onderschreef dit. I Flink wat buurtbewoners sloegen deze belangrijke plechtigheid van dichtbij gade, anderen gaven uiting aan hun vreugde middels de uitgestoken drie kleur. Overigens is de nieuwe brug „de skou” al een maand of drie, vier in gebruik. De afwerking is daarna gebeurd en wat het geworden is, mag inderdaad gezien worden. Brugwachter de heer E. de Jong te Osingahuizen - hij zit al ruim 17 jaar in het vak - was dan ook maar wat blij met deze verbetering. De Jong: By min waer en drokte is dit in utkomst. Fan it bongeljen binne wy nou óf. Aan de bouw van de brug hebben zoal meege werkt: Metaalindustrie Stertil te Koot- stertille, waarvan onder meer direc teur ir. D. J. D. Dubbeldam aanwezig ren.” De heer Cazemier kwam vervol gens met een slagzin voor de dag, met betrekking tot het merengebied: Vrij varen en veilig zwemmen.” Dit laatste, zo zei hij, hangt samen met waterver vuiling en waarschijnlijk zal ik daar nog wel over reppen bij de opening van de eerste rioolwaterzuiveringsin stallatie in onze gemeente. De ge maakte plannen zijn erg ambitieus. De schijnwerpers staan in onze ge meente duidelijk gericht op Heeg en Oudega. Als gemeente willen wij de vooruitgang zoveel mogelijk stimule ren. Wymbritseradeel heeft vele mo gelijkheden.” GESCHIEDENIS Gedeputeerde Hilarides haalde in zijn toespraak even de geschiedenis van de brug aan. Tot 1874, zo zei hij, was daar een pontverbinding. In dat jaar nu is de eerste draaibrug er aan ge legd. Deze had een oppervlakte van 71/2 bij 3V2 meter. Na 27 jaar is ie vervangen, in 1921 nog eens, maar toen werd het een ijzeren draaibrug. De afmetingen bleven eender. In 1969 I Wethouder Visser is bereid tot eind mei zijn wethoudersfunctie te blijven uitoefenen, zei de heer Van Dijk, die het college verzocht de heer Jonkers na de eerstvolgende vergadering (op 20 april) toe te laten tot de b. en w. vergaderingen. De heer B. de Vries (GCP) zei dat deze mededeling hem als een donderslag bij heldere hemel in de oren klonk. De PvdA gaat in Sneek een wethouder verliezen en het kan best zijn dat er weer een wethou der van de PvdA wordt gekozen, maar daarover moet de raad dan toch eerst 1 beslissen. De heer Van Dijk antwoord- 1 de hierop dat zijn fractie niet langer wilde wachten met de voordracht, ge hoord de stemmen in de raad. Van de zijde van de heer Franckena (D’66) kwam namelijk nogal wat critiek over de continuïteit in het dagelijks be stuur van de gemeente. Daarom kwam de fractie van de PvdA nu al met zijn cadidaat. De cadidatuur van de heer Jonkers, werkzaam bij het Land bouw Economisch Instituut (Rijksland- bouw voorlichtingsdienst) kan echter nog niet definitief zijn, omdat men nog van het rijk bericht moet hebben of het wel mag of niet. De heer Francke na zei het eens te zijn met de gang van zaken. De heer Meijer: „better let as net”. De heer B. de Vries zei dat het toch beter geweest zou zijn dat de PvdA eerst eens gepraat had met en gevraagd had naar het oor deel van de PCG-fractie. Dan had er een rustig beraad plaats kunnen vinden. Wethouder mevrouw De Graaff-Nauta dat kan toch ook wel. De heer Van den Akker (GCP) verklaarde dat zijn fractie in de eerstvolgende raadsver- l..g een uitspraak zal doen en daar de heer Van Dijk mee accoord. UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2247 Gironummer 932730 REDAKT1E: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKTIE ’Studio Ger Dijs', Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink, Telefoon 05150-5223. ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 4>PeT half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen f 6,— per half jaar (bij vooruitbetaling) ADVERTENTIETARIEVEN: 17 cent per mm; ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-prijs. tragend gewerkt en de voorzitter was van mening dat het Frysk Orkest niet alleen schuld heeft. CRM is plotseling met andere plannen gekomen. Er volg- taat 'dat het college het voorstel van de heer Scholten overnam: wel sub- Terwijl evenwel het jacht, overigens gevolgd door voor een molenaar in 1- passeerde werd een met vlaggen versierd lint 111 tweeën gedeeld verscheen vanachter de vallende blauwgele gemeentevlag naast roodkoper plastiek de naam van de nieuwe brug: de skou. was, betonbouw Waterlander te Hee- renveen en de Electrisch Installatie- bouw uit Amsterdam. GEMEENTE EN PROVINCIE De heer Piersma, die aan het hele gebeuren spontaan medewerking ver leende had, naar hij ons later vertel de, met opzet de twee oudste schepen ingeschakeld; „De oude liefde” is in 1850 van de werf gekomen. In de tjot ter had onder meer ir. Zandvoort, ver tegenwoordiger van de provinciale wa terstaat plaatsgenomen. Behalve gede puteerde Hilarides voer ook burge meester B. W. Cazemier van Wym britseradeel in de voorste boot. Welnu, Wymbritseradeels eerste burger zei tijdens een bijeenkomst in „De Prins van Oranje” te Heeg over deze twee boten met hun bemanningen: Het sym boliseert de samenwerking tussen pro vincie en gemeente. Het is een gemeen- tebrug, die onder directie van de pro vinciale waterstaat is gebouwd. De heer Cazemier voerde later op de mid dag nog enige tijd het woord, waarbij hij over de brug sprak van een mo dern bouwwerk, dat als totaliteit past in het landschap. „Het was hard no dig. De oude brug was onverantwoord voor het wegverkeer. De onkosten er aan stegen aanzienlijk. Een brugleuning was ten lange leste van hout, ’t brugdek was te smal, terwijl de brug nog werd bediend met de hand. We gaan met de brug een nieuwe toekomst tege moet”, zo meende de heer Cazemier. CIJFERS Dat enerzijds de beroepsvaart hard af, en de pleziervaart snel toeneemt zal duidelijk worden uit de hierna geciteer de cijfers van de burgemeester van Wymbritseradeel. In 1964 beliep de be roepsvaart een totaal van 4200, in 1967 nog maar 2250 schepen. De heer Ca zemier verwacht, dat dit aantal nog verder zal zakken. De pleziervaart daarentegen, het aantal schepen, dat in 1964 de brug passeerde was 3600, in 1967 5300 en de heer Cazemier zei te verwachten, dat dit er in 1971 8000 zullen zijn. Het wegverkeer ten slotte: in 1965 passeerden per dag 1010 au to’s de brug in 1970 waren dat er da gelijks anderhalf duizend. „Een sprongsgewijze ontwikkeling”, consta teerde de burgemeester, die voorts meende, dat de aanleg van tunnels in de toekomst, naast hoge bruggen, de enige aanvaardbare oplossing zal zijn”. Eén van de grootste reclames voor het merengebied hier zou zijn, dat de az>v>»r>on mivesrtoord door kunnen va- die”, zei hij. Wethouder J. R. Visser (PvdA) zei dat hij zich niet kon voorstellen dat men het met opzet in de stukken brengt. Wethouder mevrouw De Graaff-Nauta Als ze dit doen, zou ik ook bezwaren hebben, zei de wethouder. Volgens de heer Gerrits zijn we allemaal tegen vloeken. „Laat ze die woorden schrap pen. Als er in een stuk racistische of antisemitische uitdrukking en staan, schrappen ze die ook, waarom vloek woorden dan niet?”. De heer Van Dijk (PvdA) als die woorden het stuk rea listischer maken, laat ze dan, laten we alstublieft niet gaan tekstlezen en tekst- schiften, zei hij. Wethouder Visser was er op tegen dat b. en w. de tekst gaan bekijken. „We moeten geen gekuiste versie’s hebben”. De heer Van den Akker steunde de suggestie van zijn fractiegenoot Gerrits. De heer Fran ckena (D’66) zei dat hij zich moeilijk kon voorstellen dat een zeeman, die zich een tik op de vingers geeft zegt van „o jeetje, wat doet me d_t Zoals bekend gaat wethouder J. R. Vis ser (PvdA) per 1 mei a.s. Sneek ver laten. Tijdens de begrotingsvergadering van maandagavond zijn de fractiege noten gekomen met een nieuwe kandi daat, namelijk de heer J. Jonkers. Fractievoorzitter W. van Dijk deelde één en ander mede aan het begin van de avondzitting. Evenals het Frysk Orkest, kwam de Noorder Compagnie er maandagavond ook niet zondermeer af. Het subsidie (GCP) zei welke bezwaren er aan zou den kleven, indien De Noorder Com pagnie hierover een vraag wordt ge steld. Volgens wethouder W. G. Baar- da (GCP) ligt de zaak die de heer Gerrits aanhaalde, genuanceerder dan de beer Franckena stelt. De van de heer Gerrits is redelijk, zei de 1 heer Baarda, die constateerde dat een vloekwoord wel eens functioneel kan werken. Vooral in moderne literatuur. „Ik vind echter wel dat een toneelge zelschap rekening moet houden met de bevolking in de streek waar het speelt. Men zal daarbij het repertoire moeten aanpassen”. De voorzitter sloot de dis cussie af door de toezegging te doen dat de vraag van de heer Gerrits in het college zal worden bekeken. Men komt, dachten wij nog wel op deze zaak terug. Bij de foto: Terwijl „de oude liefde”, met aan het roer Heit Piersma de brug bijna gepas seerd is, wordt het lint in tweeën ge- de Het heeft maandagavond weinig ge scheeld of het Frysk Orkest had van Sneek over 1971 geen subsidie meer gekregen. De raadsleden hebben maan dagavond duidelijk laten uitkomen, dat zjj over de houding van het Frysk Or kest niet zo best zijn te spreken. En over de gang van zaken dacht men al niet anders. Zelfs het college van b. en w. steunde een voorstel van de heer H. A. Scholten (GCP), hetgeen er op neer kwam dat er nog wel subsi die op tafel kwam, maar dat dit dan ook de laatste keer zal zijn, als het bestuur van het Frysk Orkest niet in gaat op verzoeken om inspraak van de subsidiënten. Uitgaande van de ver deelsleutel zou Sneek dit jaar 48025, moeten betalen, maar als gevolg van het aanvaarden van het voorstel-Scholten, krijgt het Frysk Or- Ikest „slechts” ƒ41.590,—. Dit bedrag werd vorig jaar ook door Sneek be taald. De heer W. van Dijk (PvdA) herin nerde er aan hoe lang Sneek eigen- de N.C.V.B. van mevrouw Die man laat natuurlijk een paar flin ke knopen vallen, zei Franckena. Wet houder Visser bleef er bij dat Gerrits een vorm van censuur wilde. Straks komen we van vloeken op andere din gen. „Ja”, zei de heer Van Dijk, „dan zitten we straks op Urk”. „Dan zitten we goed”, antwoordde de heer Gerrits. '•.s'- 5^ l deeld, de gemeentevlag valt naar be neden, waardoor het plastiek en d: naam „de skou” zichtbaar wordt. (Foto Studio Ger Dijs) Op 25 maart vergaderde in IJlst onder leiding v Huisman. Na de opening kreeg Ds. Wassenaar uit Jubbega het woord om te spreken over „Vooroordeel”. Dit iseen teer onderwerp, aldus Ds. Wassenaar. Het raakt ons persoonlijk. We oordelen vaak al voordat we de ander goed kennen en we zijn in ons vooroordeel meestal negatief gericht. Maar we moeten juist in onze mede mens de pluspunten proberen naar bo ven te halen. Zoals Christus, die mens geworden is ook altijd bezig is om de vraag mens opwaarts te richten. Het is goed J?|om kritisch te staan tegenover onszelf en niet zomaar klakkeloos praten over de ander zonder de achtergronden van die ander te kennen, aldus Ds. Wasse naar. Hij noemde nog enkele voorbeel den uit het dagelijks leven waarmee hij aantoonde hoe verkeerd soms het vooroordeel kan zijn en hoe men daar door een mens in een bepaalde hoek kan dringen. Na een dankwoord van de presidente werden er nog enkele mededelingen gedaan over de jaarver gadering die op 22 april zal Worden ■•houden. aan de Stichting Noordelijk Toneelge zelschap De Noorder Compagnie )J6025,werd ook bekeken. De heer A. Gerrits (GCP) sneed dit punt aan. Hij had gelezen dat dit toneelgezel schap willens en wetens vloeken in de tekst opnam. „Wanneer het gezelschap I dit bewust toepast en meent dat dit 'functioneel is dan ben ik tegen subsi- lijk al met het Frysk Orkest bezig is om op enigerlei wijze inspraak te krij gen. „Wij zijn met een kluitje in het riet gestuurd, we hebben jarenlang een verdeelsleutel gehad, waar we niet on- I deruit konden, nu zijn we vrij. Vorig jaar hebben we er ook met z’n allen over gesproken. De brieven van de ge- meente werden niet eens beantwoord. We waren het zat. De verantwoorde lijkheid ligt niet meer bij ons, maar bij het bestuur van het Frysk Orkest”, aldus de heer Van Dijk, die tot slot zei dat er eerst maar eens een nieu we regeling moet komen voor er sub sidie plus een verhoging wordt toege kend. De heer H. A. Scholten (GCP) was het in grote lijnen wel met de heer Van Dijk eens. „In elk geval is er nog steeds geen nieuwe regeling. Wel wordt er weer van ons verwacht om het subsidie te verhogen tot een nieuw absoluut hoogtepunt, zonder dat we ook maar enige zeggenschap heb ben over de besteding van het geld. Men doet maar”, aldus de heer Schol ten. die tenslotte voorstelde, om in af- - - wachting van de nieuwe regeling, het meende hij. Volgens wethouder .Visser subsidie niet te verhogen, maar te la- 'heeft een wijziging van de subsidiere- ten op het peil van 1970. De heer J. gehng bij het ministerie van CRM ver- Franckena (D’66) sloot zich bij de heer Scholten aan. „Het is een schot voor de boeg”, zei hij. De heer Franckena wilde hetzelfde toepassen bij het sub- -r--- sidie aan het Operagezelschap Forum, de een schorsing en dit had tot resul waar in de directie nog wel bezuinigd kan worden. De heer H. Kuiper (GCP) was het maar l._. kest mag- de hij. Wethouder J. R. Visser (PvdA) vond het een moeilijke zaak, maar het ging hem wel een beetje te ver om zondermeer het subsidie op te schorten en daarmee een bron van in komsten voor tachtig gezinnen op het spel te zetten. „Bestuurlijk bewandelen wij dan niet de juiste weg. Sociaal zou het ook niet juist zijn. Ik dacht dat een zeer scherpe motie hier wel op zijn plaats zou zijn”, aldus de wet houder. De heer Van Dijk zei het een blamage voor de raad te vinden, wan neer opschorting van het subsidie niet zou plaats vinden, gezien ook in het licht van de reeds vorig jaar gehou- nu is men begonnen met de bouw van deze ophaalbrug, die de afmetingen l van 14 bij 9 meter heeft. De draag- 1 kracht is opgevoerd tot 12 - 90 ton. De heer Hilarides meende, dat de ver- 1 betering van de brug zeer dringend was. Maar ook de prijzen hebben een hele ontwikkeling meegemaakt. Kost te de eerste brug nog 10 duizend gul den, déze is, aldus het Statenlid 80 keer zo duur. „Het is een belangrijke verbetering ten aanzien van de provin ciale infrastructuur. Ik b'en erkentelijk, dat aan bruggen en wegen in deze ge meente een hoge prioriteit wordt ge geven. Namens het. provinciaal bestuur gelukgewenst met deze én voor het weg- én voor het scheepvaartverkeer buitengewoon belangrijke brug”, zo besloot de gedeputeerde. EEN DOORN IN HET OOG Nadat mejuffrouw Ifke Nauta uit Roordahuizum, de ontwerpster van het in de aanhef genoemd plastiek had uiteengezet, dat het plastiek toch niet helemaal zo geworden was, als zij wel bedoeld had, - een golf zou 180° gedraaid moeten worden - sprak ’t Wymbritseradeels raadslid K. Vis ser namens alle inwoners van Osinga huizen. Hij sprak woorden van dank „voor de mooie en bijna geluidloze brug”. De heer J. v.d. Heide, voor zitter van het Plaatselijk Belang te Heeg noemde de oude brug „een doorn in het oog voor de industrie te Heeg”. De directeur van gemeentewerken ten slotte gaf een korte, maar bizonder interessante uiteenzetting over de naam van de brug. Het is, zo zei de spreker een uitdrukking van een oude wegwerker, Ide Roukema. „Als die ’ns een bui had getroffen, had hij ge schuild, naar hij zei bij de „schouw man”, zo noemde hij Johannes de Jong, de vader van de huidige brug wachter. B. en W. nu wilden, zo zei de directeur van gemeentewerken, de ze naam, of uitdrukking voor het na geslacht op deze wijze bewaren. I den besprekingen. Er moet echt maar eens een stok achter de deur staan 'heeft een wijziging van de subsidiere- ■Si’v x -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1