Simon Havinga school in de Stadsfenne geopend iu u en van Bijna veertig procent van Gemeente kan boerderij met grond in Oppenhuizen kopen zesjarigen niet rijp voor het basisonderwijs I I Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST k In Stadsfenne werden twee honderd bomen geplant W^gKEyiEUWMLAD^ RAADSVOORSTELLEN WYMBRITSERADEEL Verslag Schoolartsendienst kring Wymbritseradeel Boomfeestdag in Sneek Restauratie „Kapiteinshuisje’' in Heeg NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de SNEKERl^KQERIER Lang gewacht maar toch gekregen GRONDAANKOOP .OPPENHUIZEN en de van een t- MÉ 1 H I 1 IfcL.. DRIE INGANGEN w. GEEN GYMLOKAAL ver verschijnt: maandags en donderdags. MAANDAG 5 APRIL 1971 126e JAARGANG No. 27 FOTOREDAKTIE: 'Studio Ger Dijs', Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink, Telefoon 05150-5223. ABONNEMENTEN Abonnementsgeld j 4,per half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen f 6,— per hall laar bij vooruitbetaling i ADVERTENTIETARIEVEN; n cent per mm; ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bii kontrakt lagere mm-prijs Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis In GAASTERLAND, SLOTEN e.o SNEEKER NIEUWSBLAD ge een bepaald subsidie toe te kennen. Zoals bekend bestaat er een verfijnings- regeling voor de lasten, welke voort vloeien uit de toekenning van subsidies door gemeenten in deze kosten. Deze verfijningsregeling komt neer op een 25-jarige annuïteit over 30% van de subsidiabele kosten tegen een rente die afgestemd is op de situatie op de kapitaalmarkt. Derhalve ligt het voor toëgekend’van 30% van de subsidiabele kosten, welke op 62812.zijn be paald. B. en W. stellen de raad daarom voor aan R. van Netten te Heeg in de restauratiekosten van het pand It Ei lan 1 te Heeg een subsidie toe te ken nen van afgerond ƒ19000. school. Hij zei ondermeer: „Voor het bestuur heb ik grote bewondering, met name de voorzitter; voor deze man is het een „Hüd fol wurk west”. De heer F. Postma hoofd van de nieu we school, was er bijzonder gelukkig mee dat de school gebouwd is zoals de heer Teeuw (architect) hem op pa pier gezet heeft. Verder hoopte hij dat de school de naam van Simon Havin- ga waard zal zijn. De voorzitter de heer S. Akkerman tenslotte „Ik hoop dat het emotionele-, creatieve- en het sociale karakter hier op deze school in één woord verenigd mogen commité Milieu-zorg) hielpen driftig mee de wortels onder de grond te krijgen. Na dit voor de kinderen grootse ge beuren ging men gezamenlijk naar „De Terp" waar een filmvoorstelling voor de jeugd werd gegeven met de films: Waddenzee - Vogelland” (Jan v.d. Kam) en Keystone hotel” (Keystone Cops). Men ziet v.l.n.r. De heer S. Akkerman mevrouw De Jong-Havinga die de school opende. Twee leerlingen die bloemen aanboden en de heer FPostma, hoofd van de school. (Foto Studio Ger Dijs) De heer R. van Netten te Heeg, eige naar van het pand It Eilan 1 te Heeg heeft een restauratieplan laten opma ken. Het genoemde pand komt als mo nument voor op de monumentenlijst voor de gemeente Wymbritseradeel. De restauratiekosten worden geraamd op ruim ƒ67000,Door de rijksdienst voor monumentenzorg is een subsidie in uitzicht gesteld van 19000.en door de provincie Friesland een subsi die van 5700. Naar de mening van B. en W. is het De school is prachtig ingedeeld, er zijn drie ingangen, één voor de vijfde en zesde klas één voor de derde en vierde .voor de eerste en tweede en het kleuterklasje. Er is namelijk ook een kleuterklas aanwezig omdat er in de Stadsfenne nog geen christelijke kleu terschool is. De school heeft verder zes mooie grote lokalen en laten we de mooie grote aula niet vergeten. Voorts zijn er toiletten en een bestuurskamer. Na de rondleiding was er gelegenheid om toespraken te houden waarvoor veel belangstelling was. Als eerste sprak mevrouw F. de Jong-Havinga, --- die ondermeer zei: Een goede kern z‘Jn- voor de opbouw van de maatschappij begint bij het gezin, maar zij hoopte ook dat de school hier een grote bij drage aan zal leveren. De heer J. Une- ma, Inspecteur Lager Onderwijs in het district Sneek, was dubbel blij dat dit gebouw er nu eindelijk is, en verder zei hij: Het is een school met een uit stekende verzorging. komen, en daar ben ik erg blij mee, want het is van belang dat de scholen de bevolking volgen.” Nadat de burge meester zijn toespraak beëindigd had met de woorden: „Ik hoop verder dat het gebouw aan het doel waarvoor het gesticht is mag beantwoorden”, volgde het bezichtigen van de school. De heer Van Wijlen, Inspecteur Licha- lijke opvoediging, betreurde het dat er geen gymnastieklokaal aanwezig is, waarop de heer S. Akkerman inter- ruppeerde dat dit waarschijnlijk in de toekomst zal worden verwezenlijkt. Na mens de hoofden van scholen sprak de heer K. de Grooth hoofd van de Julia- naschool. Deze haalde herinneringen op over de heer S. Havinga. De heer J. Wittermans sprak namens het blij vend personeel van de Eben Haezer- Een overzicht van het boomplanter langs de Loëngasterleane. Zoals te zien is planten de kinderen steeds met z’n tweeën één boom. De foto is van de middelste flat af genomen. I (Foto Studio Ger Dijs) De boerderij-Atsma ligt op de hoek Tsjerkebuorren/Walmastrjitte en de mede aan te kopen grond ligt ten wes ten van dit perceel, tussen de rijksweg en het dorp. Een deel van deze grond kan rechtstreeks voor bebouwing in aanmerking komen, een ander deel kan mogelijk ruilobject zijn om ande re voor bebouwing geschikte grond te verkrijgen. Over de boerderij willen b. en w. zich nog nader beraden, waarbij zij toch wel willen opmerken, dat aan afbraak de voorkeur gegeven zou moe ten worden omdat de meest oostelijke muurhoek van de boerderij de wegver harding raakt, met alle daaraan ver bonden bezwaren voor het wegverkeer. Bij de verdere plannen voor het bouw- rijpmaken van het eerste gedeelte van deze grond, zullen b. en w. ook de na dere plannen tot deze boerderij hierin betrekken. De kerkvoogdij is bereid, ter financiering van deze aankoop, een overeenkomst van geldlening met de gemeente Wymbritseradeel aan te gaan voor een deel van de koopsom. B. en w. stellen de raad voor tot aan koop te besluiten. hangt samen, dat een tweetal betrok kenen, de heren G. K. Gerritsma en R. van Netten, te kennen hebben gege ven enige grond van de gemeente te willen kopen aan dit ontsluitingsstraat- je, resp. ongeveer 75 en 450 vierkan te meter groot. B. en w. stellen voor tot verkoop over te gaan. Bij het streven om ook in Oppenhuizen voldoende bouwterrein ter beschikking te hebben is er een contact tot stand gekomen met de Hervormde kerkvoog dij, waarbij het mogelijk bleek een aan deze kerk toebehorende boerderij met bijna vijf hectare grond aan te kopen. De schoolartsendienst in de kring Wymbritseradeel, waartoe behoren de gemeenten Wymbritseradeel, Bols- ward, Gaasterland, Hemelumer Olde- ferd en Staveren, heeft over 1970 ver slag uitgebracht. Van de 7783 onder toezicht zijnde kinderen, werden 3635 volledig onderzocht, hetgeen 47 procent van het totaal is. Op vijf kleuterscho len in Gaasterland en Staveren werden de leerlingen alleen onderzocht op ge- De voorzitter van de Ver. Christ. Schoolonderwijs de heer S. Akkerman, sprak het openingswoord, waarin hij een ieder van harte welkom heette, speciaal de familie Havinga. „Voor het bestuur was het een grote, vreugde dat mevrouw De Jong de opening heeft willen verrichten”, zo zei de heer Ak kerman die vervolgde met: deze man die streed voor recht en vrijheid, heeft recht op een monument in de Friese Zuidwesthoek. Daarom zijn we erg blij met deze naam. Vervolgens over handigde hij de sleutel aan het hoofd van de school, de heer F. Postma, en hij bedankte iedereen die meegeholpen heeft tot de realisering van de school. Na de heer Akkerman hield de burge meester van Sneek, mr. B. van Haer- sma Buma een kleine toespraak waar in hij onder meer zei: „Ik ben bijzon der gelukkig met het feit dat de school iets mag betekenen voor de ont wikkeling van de kinderen”. „In de af gelopen jaren zijn er vier Prot. Chris telijke en vier Openbare scholen bij ge- wilgen. De heer J. Bolt, hoofd van 7;vertelde dat dc bomen over ongeveer twee a drie jaar al een mooi groen geheel zullen men. Nadat de bomen aan de Loëngaster- stra te Sneek In november 1970 een on derhoud gehad met de directeur. AANTAL VERWIJZINGEN Van de ruim 4100 kinderen, die geheel of gedeeltelijk werden onderzocht kre gen 451 een briefje mee voor de huis arts. Deze verwijzingen hebben meren deels betrekking op de ogen en op af wijkingen in de keel-, neus- en oorsec- tor. Eén leerling werd verwezen naar de psycholoog. In het verslag wordt opgemerkt dat dit aantal geen goede weergave van de behoefte aan psycho logische hulp is, daar de hoge kosten voor de meeste ouders een te grote rem zijn. Het sterkste wordt het ge mis gevoeld bij schoolkeuze proble men. Het begint al bij de toelating tot het basisonderwijs en vervolgens bij ad visering over de toelating tot de BLO- scholen als het op de basisschool be slist niet gaat. Het is de taak van de schoolarts in voorkomende gevallen ad vies te geven, maar uiteindelijk ver richt hij daarbij werk, waarvoor hij niet is opgeleid. Ondanks genoemd be zwaar werden op verzoek van de hoofdleidsters ook in 1970 weer tiental len kleuters door de schoolarts onder zocht op schoolrijpheid. Na overleg met de hoofdleidsters werd in vele ge vallen aangeraden een kind nog een jaar op de kleuterschool te laten blij ven. Deze raad werd helaas nog te vaak in de wind geslagen. Volgens de psychologen zou dertig tot veertig pro cent van de zesjarigen nog niet rijp zijn voor het basisonderwijs. Het ge volg is dat circa elf procent van de eerste klassers blijft zitten, terwijl het niet schoolrijp zijn zich ook nog laat voelen in de hogere leerjaren. Door een goede selectie aan het begin zou veel kinderleed en ouderverdriet kun nen worden voorkomen. Wat het zwem- l men betreft merkt de schoolarts op dat, wanneer Sneek en Bolsward bei de hun zwembad hebben (dat hebben ze) het door een goede organisatie en dito financiële regeling mogelijk moet zijn de honderd procent te bereiken. Uit gezondheid- en veiligheidsoverwe gingen is het noodzakelijk dat elk kind leert zwemmen. Bij de 13-jarige is 37 procent in het bezit van een zwemdi ploma, bij de 14-jarigen is dat 32 pro- procent, bij de 15-jarigen 22 procent en bij de 16-jarigen en ouder 18 procent. Afgelopen donderdag verrichtte de oudste dochter van wijlen de heer Si mon Havinga, mevrouw F. de Jong- Havinga, de opening van de nieuwe Christelijke School voor basisonderwijs in de Stadsfenne. Mevrouw De Jong deed dit door middel van een sleutel die ze uit een nest met kievietseieren pakte. Aan mevrouw Havinga werden vervolgens bloemen aangeboden door Akke Verbeek. Na deze plechtigheid betraden de genodigden de school waar ze werden ontvangen in de aula van de nieuwe school. nationale leane waren geplant kregen de kinde ren allemaal een appel en gingen ze m optocht achter het draaiorgel naar „De Slenk” om langs de Oudvaart de rest van de bomen te planten, hetgeen hun allemaal bijzonder goed lukte. Zelfs mevrouw De Graaff en mejuf frouw K. Schuit (secretaresse van het Ter gelegenheid van de boomfeestdag zijn er dit jaar ook bo- men geplant in Sneek. Dit gebeurde vrijdagmorgen j.l. en wel door 51 leer lingen van de nieuwe christelijke Si mon Havinga-school en de openbare school „De Terp”. Allemaal zesdeklas- sers. Dit boomfestijn gebeurde bij de Loëngasterleane en langs de Oudvaart. De wethouder mevrouw D. IJ. W. de Graaff-Nauta begon met een kleine toespraak tot de jongelui, waarin ze ondermeer zei dat het haar een groot plezier deed hierbij aanwezig te zijn. En tot de jongelui: „Jullie planten de ze bomen niet alleen, maar, jé moet er ook voor zorgen dat ze mooi blij ven en als er eens een boom dood gaat of er raar bij staat moeten jul lie dit meteen aan de plantsoendienst laten weten, want jullie zijn allemaal bewoners van deze wijk en je wilt toch graag dat het er hier netjes en groen uitziet”. Hierna overhandigde mevrouw De Graaft’ de Boomfeestdag-vaantjes aan de beide hoofden van de scholen en kon hel planten van de bomen begin nen. Onder het toeziend oog van de Plant- soenendienst werden de bomen door de verantwoord om ook van gemeentewe- kjn(jeren geplant, waarbij het draaiorgel 1, van de heer Draaisma uit Bolsward voor vrolijke muziek zorgde. Er werden in totaal 200 bomen ge plant waaronder: eisen, iepen, essen, en wilgen. De heer J. Bolt, hoofd van de Plantsoendienst, vertelde dat de In de morgenavond te houden vergade ring krijgt de Raad van Wymbritsera- deel weer verschillende zaken te be handelen. Er zijn vrij veel voorstellen die betrekking hebben op het onder wijs. Zo wil het bestuur van de pro testants christelijke kleuterschool graag financiële medewerking voor de aanschaf van een centrale verwar- iningsinstallatie. Het bestuur van de bijzondere school te Scharnegoutum heeft financiële hulp gevraagd voor de I aanschaffing van gymnastiektoestellen en -materiaal, alsmede voor de aan- schaf van meubilair. i De bijzondere school te Folsgare wil psalmboekjes aanschaffen en gymna- stiekmateriaal. In al deze gevallen ad- viseren burgemeester en wethouders de gevraagde medewerking te veile- lenen. De gymnastiekvereniging „Vlug- leid en Kracht”, Oppenhuizen-Uitwel- ngerga wil de in bruikleen ontvangen ratten vervangen. Geadviseerd wordt k dit verzoek in te willigen. De heer de Boer te Woudsend wil het erf zijn woning aan de Koetshüsleane 1 de zuidzijde graag iets uitbreiden >r een strookje grond aan de Taen- le in eigendom te verkrijgen. Ten- •le deze transactie voor de gemeen- aannemelijk te maken is hij bereid een evengrote strook aan de oostzijde van zijn erf, dus aan de kant van de Koetshüsleane, af te staan. De gebo den mogelijkheid tot verbreding van de Koetshüsleane is naar de mening van b. en w. aantrekkelijk, ook al omdat bij gebleken noodzaak mettertijd par keervoorzieningen kunnen worden ge troffen. Het college stelt de raad voor tot grondruil over te gaan. De N.V. Nijhan te Amsterdam heeft enkele ja ren geleden de voormalige zuivelfa briek in Oudega W aangekocht. Op het vrijgekomen terrein is een serie bunga lows gebouwd. Daarnaast is op een aangrenzend perceel land nog een bun- geen0WZÏm-n waterpartij. Van deze de leerlingen aneen waterpartij maakt deel, uit de voorma- zjchts- en gehoor stoornissen, daar deze kinderen daar tot aan de lagere school leeftijd op de kleuterburo’s worden ge controleerd. Op de vervolgscholen werd de tweede klas onderzocht en indien aanwezig de vierde klas. Voor het onderzoek werd op de kleuterscholen vijftien minuten per kind uitgetrokken, terwijl dit bij de oudere kinderen twaalf minuten be droeg. Bij het onderzoek op kleuter en lagere scholen is de moeder vrijwel altijd aanwezig, dit is op de vervolg scholen niet meer het geval. Het be zwaar is dat het laatste geval weleens wat inlichtingen zullen worden verzwe gen, aan de andere kant is het zo dat deze leeftijdsgroep zich toch ook weer gemakkelijker uit, als er geen ouders aanwezig zijn, aldus het verslag. Het aantal gedeeltelijk onderzochte kinde ren bedroeg 530. Doordat nog enkele kleuterscholen zijn toegetreden be draagt dit nu 72. De enige nog voor aansluiting in aanmerking komende school in het rayon is het Jan Brug- mancollege te Bolsward. In verband hiermee heeft de schoolarts K. Horn- UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-11233, 5169 Kantooruren: maandag t.e.m vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 1/231/ 1/235, 221/7 Gironummer 932730 REDAKTIE. Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-1/233 b.g.g 3779 L. Jellema, redakteur de hand dat door de gemeente een subsidie wordt welke op ƒ62812.— zijn be- lows gebouwd. Daarnaast ontwikkeling, rondom waterpartij. Van ïige melkboothaven. Tot een oppervlak te van 977 vierkante meter is de ge meente eigenares van de westelijke helft van deze haven met een strookje aangrenzende grond. Gezien de ligging van dit perceeltje water temidden van het Nijhan-plan heeft genoemde N.V. verzocht dit van de gemeente te mo gen kopen. Van de zijde van b. en bestaat hiertegen geen bezwaar. Nu ter ontsluiting van het Eilan te Heeg de brug over het Var is gelegd en daarachter de straat naar de jacht haven, kunnen hierop ook uitweg ver krijgen de reeds op het eiland aanwe zige watersportbedrijven. Met de be trokkenen is een regeling getroffen om trent de aanleg van ongeveer zestig meter ontsluitingsstraat. Fliermee i x I <3^ .X «MM.. ■"WÉ

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1