sileker^kqerier I de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en van Ik vind 't sneu net vóór Jac Huysen op de lijst te staan IJLST Ongeveer 130 Snekers willen geen vijver in uitbreidingsplan Tinga ÏÏW r B. en W. van Sneek stellen raad voor tot andere inning van huishuur te komen Zes auto's in korte tijd op zelfde plaats beschadigd Ook Sneek beleefde met Pasen een invasie Vrijwel geen opstoppingen in het verkeer Automaten opengebroken BURGERLIJKE STAND SNEEK Hearing in IJlst over oud-lJlst en gemeente lijke herindeling Mevrouw De Ruiter op C.H.-verkiezingsbijeenkomst te Ijlst: "X £•1 Morgen gesprek tussen SKS en provincie over vaarverbod tijdens het skütsjesilen B. en W. van Sneek hebben geen bezwaar tegen rietsuiker in de koffie Het A.B.P. te Den Haag wil 64 woningen bouwen in Stadsfenne OSNEEKER NIEUWSBLAD Commissie ruilverkaveling Hommerts-Oppenhuizen wordt donderdag geïnstalleerd Geen voorrang aan van rechts komend verkeer Inbraak in kiosk OPENGEBROKEN en de Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD SNEEKER NIEUWSBLAD VERSCHILLEN IMPULS Verschijnt: maandags en donderdags. Ruil- en herverkaveling is haast een betere manier om tot hervorming te DINSDAG 13 APRIL 1971 126e JAARGANG No. 29 file auto auto Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o tii INI IK, WYHMItUIAMll ÖIW SSSSSS’- In een bijeenkomst die donderdag a.s. wordt gehouden in het gemeentehuis van Wymbritseradeel, zal de installatie plaatsvinden van de plaatselijke com missie voor de ruilverkaveling Hom- merts - Oppenhuizen. Deze commissie is op 9 maart j.l. door Gedeputeerde Staten van Friesland reeds benoemd. De bijeenkomst vindt plaats om drie uur ’s middags. Het is, evenals op veel andere plaatsen in ons land de afgelopen paasdagen ook in Sneek knap druk geweest. Van de gasten uit het buitenland mogen vooral de Duitsers niet onvermeld blijven. Veel, zo niet al onze Oosterburen to gen deze dagen het Sneekermeer op. Maar behalve dat, liep ook het barbe- zoek in onze stad flink op. Met het verkeer was het, hoe kan het ook an ders, al evenzo. Vooral paasmaandag, ’s middags tussen drie en zeven uur, trok een grote stoet automobilisten door de Waterpoortstad. Vertragingen, c.q. opstoppingen deden zich niet voor. Hier en daar vormden zich op de invalswa- wegen naar Sneek files van twee a drie kilometers lengte, maar zoals ge zegd, de politie van Sneek en Wym britseradeel kwamen niet voor onover komelijke moeilijkheden te staan. Het liep allemaal op rolletjes. Maandagavond kwart over acht vond op de kruising Gedempte Pol-Suup- markt, Kleinzand een aanrijding plaats tussen een personenauto, bestuurd door H. de J. uit Sneek en een personen auto, bestuurd door M. v. S. uit Mak- kum. V. S. verleende geen voorrang aan de van rechts komende H. de J. Beide voertuigen liepen schade op. ABONNEMENTEN Abonnementsgeld j 4-per half jaar (bij vooruitbetaling! Postabonnementen f 6,— per half (aar (bij vooruitbetaling i ADVERTENTIETARIEVEN 17 cent per mm; ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs j - In de nacht van vrijdag op zaterdag j.l. is een postzegelautomaat van de PTT bij het station alhier opengebro ken. Een klein geldbedrag wordt ver mist. De postzegels werden in de au tomaat achtergelaten. In Bolsward wer den dezelfde nacht een postzegelauto maat alsmede twee sigarettenautoma ten opengebroken. De politie stelt een onderzoek in. Met de V.V.D. lagen er nogal princi piële verschillen in het programma, waardoor moeilijkheden kwamen. Toch hebben we met die partij al een tijd lang geregeerd en wachten nu verder eerst af wat 28 april ons zal verkon digen, zo eindigde deze vrouwelijke candidate. Na de pauze kwamen er veel vragen. Het ging over rechts en links, over de C.H.J.O. over de lijst aanvoerder Udink, over de gewestvor- ming, over de gemeentelijke herinde ling enz. enz. Bij elkaar gevat was het een geamuseerde avond, voor elk was er wat wils!. Fr. UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169 Kantooruren: maandag t.e.m vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2247 Gironummer 932730 Maandagavond of in de afgelopen nacht is ingebroken in de sigarenkiosk van de heer Tjalsma aan de Oppen- huizerweg. Een aantal aanstekers en enige rookartikelen werden ontvreemd. ik mij kandidaat laten stellen. In Hol land verdienen 36 mensen de kost voor elke honderd die er wonen. Oorzaak: aanwas en ouden van dagen. De aan was is 40 procent van wie 80 procent ouden van dagen is. In de vergadering van 18 augustus 1970 verklaarde de raad van Sneek dat een herziening voor enkele gebieden in het bestemmingsplan Stadsfenne wordt voorbereid. Hierdoor is de mogelijk heid geopend in bepaalde gevallen in afwijking van het van kracht zijnde bestemmingsplan een bouwvergunning te verlenen, zulks met toepassing van de artikelen 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en 50 van de Wo ningwet. Door het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds te Den Haag bij het gemeen tebestuur vergunning gevraagd voor de bouw van 64 eengezinswoningen in c,: .’ijk Commanderij in de Stadsfen ne. Het ingediende bouwplan wijkt wat situering, breedte en diepte van de woningen betreft, af van het bestem mingsplan. Aangezien het eerder ge noemde voorbereidingsplan niet voor de wijk Commanderij geldt, wij ziging van dit deel van het plan Stads fenne werd destijds niet voorzien, zou de vergunning zonder meer moeten worden geweigerd. Teneinde ook in dit geval de benodigde vergunning te kun nen verlenen, stellen b. en w. van Sneek de raad voor te verklaren dat een herziening van het bestemmings plan Stadsfenne wordt voorbereid voor een gedeelte van de wijk Commande rij. Afgelopen donderdag was het boven zaaltje van het Mienskipshüs flink be zet door leden van de plaatselijke C.H.-kiesvereniging. De nieuw gekozen voorzitter de heer J. de Jong (’t Zouw) opende zoals dat op CH-vergaderingen altijd gebeurt en heette de aanwezigen welkom, in ’t bijzonder de spreekster mevrouw ir. N. C. de Ruiter, dochter van wijlen ’t kamelid De Ruiter, vroe ger direkteur van de landbouwschool te Balk. Dankztf haar Balkster jeugd gebruikte zij de Friese taal. schriften in moeten dienen, maar wis ten wij veel?”. „Eigenlijk kregen wij pas door, dat er een vijver aangelegd zou worden, toen de afmetingen ervan al waren uitgezet en een bulldozer be gon te graven”, zo werd gezegd. Het bezwaarschrift van het Actiecomité ge dateerd 13 maart, kwam te laat bin nen om nog in de vergadering van de raad op 16 maart, behandeld te kun nen worden. Intussen is, zoals gezegd, het werk aan de vijver gewoon door gegaan. Door verschillende bewoners is nog contact opgenomen met enkele raadsleden, die geattendeerd zijn op de naar de mening van de ouders gevaar lijke situatie. Of het veel zal helpen? De vijver is inmiddels vrijwel geheel klaar, gevuld met water. Indie, de raad het schrijven van het Actiecomi té en het antwoord van b. en w. d.d. 7 apr. voor kennisgeving aanneemt, dan zal de vijver er wel blijven. En mét de vijver, ongeveer 130 ongeruste ou ders in de Lemmerweg-west uitbrei- Het gemeentebestuur van Sneek wil nu ook overgaan tot een andere inning van de huren. Het gemeentelijk wo ningbedrijf omvat ongeveer drieduizend woningen en nu is een onderzoek inge steld naar de mogelijkheid om ook de woninghuren te innen op een wijze, zoals dat nu reeds bij de reinigings rechten en gas en water geschiedt. Die Een foto van de starttoren en het in aanbouw zijnde recreatiegebouw op het Kolmeersland. Kiekje is gistermiddag geknipt. Men ziet dat het met de bouw van het recreatiegebouw mooi opschiet. Op het moment dat dit plaatje gemaakt werd, brak de «on even door. (Foto Studio Ger Dijsj, Morgen zal op het Provinciehuis een gesprek plaatsvinden over de vraag of wel of niet een vaarverbod moet wor den ingesteld tijdens het skütsjesillen. Van de zijde van de provincie nemen gedeputeerde drs. L. Hilarides en de heer W. Otter, inspecteur scheepvaart van de Provinciale Waterstaat, aan dit gesprek deel. Namens het bestuur van de Sintrale Kommisjes Skütsjesilen zul len voorzitter A. Brinksma en secreta ris K.O. Schouwstra aanwezig zijn. Aan het gesprek zullen voorts deelnemen de groepscommandant van de Rijkspo litie te Water te Sneek de adjudant S. R. Smit en de heer Z. van der Wal van de Vereniging van Bemannings leden. Onder de skütsjeschippers en beman ningsleden is verleden jaar een enquet- te gehouden en deze wees uit dat de ondervraagden vrijwel unaniem voor het instellen van een vaarverbod wa ren. De SKS voelt ook wel voor een verbod, dat naar haar mening de vei ligheid van schippers en toeschouwers ten goede komt. Van de zijde van de provincie bestonden er tot nu toe ver schillende bezwaren tegen een ingreep. Het gesprek dat morgen op het Pro vinciehuis zal worden gehouden, zal misschien tot overeenstemming leiden. van 3 t.e.m. 8 april Zij begon met te vertellen dat nog 1 nooit eerder zoveel aanvragen voor het vervullen van een spreekbeurt bij de kamerleden waren binnengekomen 1 dan juist nu en ook is er nog niet eerder zo veel geld binnengekomen bij de C. H. voor de propaganda. Verder lichtte zij toe dat het voeren van een verkiezingscampagne voor een adspirant-kamerlid anders en moeilij- ker is dan voor een reeds fungerend kamerlid. Candidaat gesteld door de C. H.-vrouwen en de jongeren vindt ze het zelf voor Jac. Huijsen sneu, net vóór hem op de lijst te zijn geplaatst. Maar de opsteling van de kandidaten lijst is in de Unie zeer democratisch tot stand gekomen, zo voegt de spreekster er onmiddellijk aan toe. In de Unie is een groep, die voorop stelt: de juiste man op de goede plaats, nationaal beke. Een andere groep kijkt meer regionaal naar de man die zij willen! De lijst omvat drie agrarisch-deskundigen en dat zit de jongeren wel wat dwars. Ik presenteer mij vanavond op twee manieren - zo ging mevrouw De Ruiter voort - als eerste uit hoofde van mijn vak: de I ruimtelijke ordening en ten tweede als mijn positie in het gezinsleven, ik ben werkende vrouw. Het gezin is al opengebroken en dat gaat nog door. Veel werk komt op de nek van de vrouw neer. Daarom heb komen dan per ministerie. Denkend aan deze onmiddellijke omgeving achtte de spreekster een flinke impuls voor Sneek gewenst. In de politiek, zo ging mevrouw De Ruiter verder, ligt het in de C. H. U. wat moeilijk met de jongeren. De Unie maakt duidelijk een ruk naar rechts, zeggen ze en dat wil len ze niet. Zij eisen garanties van het hoofdbestuur om ons program te ver wezenlijken. Als kamerlid ruggespraak houden met personen en instanties is verouderd, aldus de jongeren, een ka merlid mag niet omkoopbaar zijn. Als dat moet dan roept het hoofdbestuur ze op ’t matje, en ook de spreekster vindt dat redelijk. Brieven sturen naar kamerleden vindt ze niet terecht, van de „verontrusten” weet ze niet veel. Het gesprek met de „kleine drie” is misgelopen. Het program-vergelijk moest leiden, aldus de spreekster, dat de zich progressief noemende drie partijen moesten toege ven dat ook in het program van de drie confessionelen progressieve pun ten zaten en dat was vlak voor de ver kiezingen moeilijk te verkondigen door de anderen. Ten tweede was ook de tijd te kort voor 28 april en ten derde is de mentaliteit te verschillend. Men geraakt nooit tot een gespreksbasis als men er van uit gaat: drie is te veel! IJde Bouma en Evertje Cnossen; Theo zv Frans Sake van Bergen en Klaaske Terpstra; Wiebe Ruurd, zv Ruurd Ab- men en Trijntje Aaltje Bakker, van Akmarijp; Marcel Robert, zv Willem Jacob Sminia en Marjolijn Stella Kla- sema; Paulina, dv Johan Paul Scho tanus en Antje van Solkema; Domini- cus Petrus, zv Rudolf Antonius Silvius en Theresia Wietske Aleida Zijlstra. Ondertrouwd: Tjeerd Adema, 22 jaar en Hijlkje van Gosliga, 20 jaar; Pierre Jacques Jean Fourwent, 34 jaar en Marijke Antje van der Zwaag 26 jaar; Auke Bleeker 24 jr. en Margje Dijkstra, 22 jaar. Getrouwd: Petrus de Boer, 21 jaar en Baukje Maria Adema, 19 jaar; Lolke Sinnema, 24 jaar en Marianne Hofste de, 21 jaar; Pieter Hempenius, 27 jaar en Thea Betsy Harkema, 24 jaar. Overleden: Pieter Lusthof, 77 jaar, wv Maria Elisabeth Visser; Evert Conra- die, 82 jaar, ev Akke Stellingwerf, van Bolsward; Hermannus Banning, 65 jr; Nicolaas Jozeph de Jong, 62 jaar, ev Jetske Reinske IJpma, van Heeg; Rein van der Werf, 88 jaar, ev Klaas ke van der Werf; Jeltje de Boer, 75 jaar, wv Roelof de Jong. BENOEMD Met ingang van 1 augustus a.s. is de heer O. Kragt, adjunct-directeur van gemeentewerken van Beemster en Zee vang, benoemd tot directeur van de technische dienst van Hindeloopen Rauwerderhem, Sloten, Staveren en IJlst. Hij volgt hiermee de heer Bou ma op, die met pensioen gaat. meter water in te staan. Voorheen was het een grasveld en dit terreintje was uiteraard een mooie speelplaats voor de kleintjes die er nu, inplaats van gras en veilige grond, water vinden. De bewoners van de flats aan de Scherwolderhemstraat, de Piekezijl- straat en de Morrahemstraat - en niet alleen bewoners van flats, want in de ze straten staan ook eengezinswoningen weten dat de actie tegen de vijver veel eerder had moeten beginnen, namelijk toen het uitbreidingsplan „Tinga”, waar ongeveer 359 woningen zullen worden gebouwd, in de maak was en ter in zage lag. „Toen hadden we bezwaar- Bij schrijven van 1 februari 1971 heeft het bestuur van de Stichting Friesland voor Ontwikkelingssamenwerking zich tot de raad van Sneek gewend met het verzoek voortaan regelmatig ge bruik te maken van rietsuiker. Genoemde stichting heeft ten doel de problematiek van de ontwikkelingssa menwerking dichter bij de Friese be volking te brengen. Het stichtingsbe stuur meent dat het gebruik van riet suiker een belangrijk en origineel hulp middel hiertoe kan zijn. Met betrekking tot deze aangelegen heid merken B. en W. op de aan deze actie ten grondslag liggende gedachten gang op zichzelf sympathiek is. Door het gevolg geven aan het verzoek van het stichtingsbestuur zal echter geen wezenlijke bijdrage worden geleverd tot het wijzigen van de economische structuren van de ontwikkelingslan den. Er kan slechts een symbolisch gebaar worden gemaakt. Voorts heeft het oor deel van B. en W. het stichtingsbe stuur door deze kwestie in het mid delpunt van de belangstelling te plaat sen haar doel, om de ontwikkelings problematiek dichter bij de bevolking te brengen, reeds bereikt. Niettemin willen B. en W. ieder van de raadsleden, die daaraan behoefte gevoelt, in de gelegenheid stellen bij de tijdens de raadsvergaderingen te gebruiken koffie deze te zoeten met rietsuiker, aldus de nota van burge meester en wethouders. mogelijkheid blijkt inderdaad aanwezig te zijn, mits aan bepaalde voorwaar den wordt voldaan. Nodig is dat alle weekhuren worden omgezet in maand- huren en bovendien dat de huurbedra gen met het reinigingsrecht en de ver goeding voor het verbruik van gas en water op nota’s worden vermeld en gelijktijdig ingevorderd. De invorde ring per kwitantie wordt afgeschaft en vervangen door toezending van een nota, onder bijvoeging van een accept girokaart. De gasmeters worden een maal per jaar opgenomen, terwijl de nota’s plus accept-girokaarten maan delijks worden aangeboden. Bij de post cheque- en girodienst en de Coöpera tieve Raiffisenbank Sneek worden uit sluitend ten behoeve van de inning van de hiervoor bedoelde vorderingen, speciale rekeningen geopend. Op ba sis van deze voorwaarden kan een in- casso-methode worden ontwikkeld wel ke in meerdere gemeenten reeds met gunstig resultaat wordt toegepast en die een belangrijke vereenvoudiging van de administratie verwerking ten gevolge zal hebben. Op de maandelijks af te geven nota’s worden vermeld de huishuur en het reinigingsrecht, welke over één maand verschuldigd zijn en een voorschot op de kosten van het gas- en waterverbruik, terwijl daarvan in de twaalfde maand een afrekening plaats heeft. Uit een oogpunt van werkverdeling zal de gemeente ten be hoeve van c’ afrekeningen in vier sec toren worden verdeeld, zodat in elk kwartaal in één sector tot afrekening kan worden overgegaan. De rekeningen zullen worden gesteld ten name van een door b. en w. aan te wijzen hulp- kassier ten kantore van de centrale boekhouding van de gemeentebedrijven. De verordening op het beheer van de gemeentelijke takken van dienst opent daartoe de mogelijkheid. Op deze wij ze ontstaat de mogelijkheid dat de centrale boekhouding van dag tot dag de stand der incasso kan overzien en daaruit eventueel voortvloeiende maat regelen in geval van wanbetaling of achterstand op korte termijn kan be vorderen. Een boerin werkt mee in het bedrijf net als de man, maar in het burger- gezin van man, vrouw en zeg twee kinderen, heeft de vrouw weinig te doen. Zo kan een grote groep vrouwen ingeschakeld worden in het arbeids proces. Overstappend naar de ruimtelijke or dening vertelde de spreekster: hier is geen Fries woord voor. Het is een nieuw vak, het heeft een eigen wet en ordent alleen de ruimte, waarin weer rijk, provincie en gemeente elk een taak hebben. De gemeente voert de plannen uit in de vorm van bestem mingsplannen. Het rijk geeft alleen maar een beleid aan, in welk beleid de provincie haar plannen moet inpas sen en vandaaruit plant de gemeente op haar beurt haar plannen. Hierbij merken we twee verschillende gebieden op, als eerste de bestaande kern en ten tweede het agrarisch gebied. Ook moet rekening gehouden worden met het mentale verschil. Bij grote steden verpaupert het boerenbeleid, men gaat er al van uit dat zulks daar toch af loopt. Geboren: Nathalie, dv Evert Lucas Strijker en Danièle Michèle Mathilde Maria Fortrye; Beitske, dv Fokke de Boer en Uilkje Fekkes, van Gaast; Nynke Janke, dv Lie,uwe Dijk en Dieuwke Vlieger, van Langweer; Jel- mer Wibe, zv Wybe Lieuwe Steenaart en Anna Kloosterman; Annet, dv Sij- men Heeringa en Gergrigje van Nijen, van IJlst; Feikje Aaldertina, dv Pier Zwerver en Romkje Nieuwenhuis; Wy- brand Jan Douwe, zv Jan van der Meer en Cecilia Anna van den Berg, van Bolsward; Friese Jan, zv Bartho lomeus Jager en Teelke Venema; Or- tillia Levina Maria, dv Sijbe Teppema en Geertje Mulder; André Boudewijn, zv Klaas Faber en Boukje Trijntje Jaarsma, van Wommels; Yvon, zv Zoals bekend worden de voor de leve ring van gas en water aan de gemeen te Sneek verschuldigde bedragen en de voor het ophalen van huisvuil verschul digde reinigingsrechten gezamenlijk aan de ingezetenen in rekening ge bracht. Hiertoe werd overgegaan om de ad ministratieve verwerking te vereen voudigen en de inning van de bedra gen op een meer efficiënte wijze te doen geschieden. jEen Actiecomité van bewoners van de I Scherwolderhemstraat, Piekezijlstraat en de Morrahemstraat heeft op 13 maart j.l. een schrijven gericht aan burgemeester en wethouders van Sneek waarin het bezwaar maakt tegen de aanleg van een vijver, oostelijk van de Westhemstraat in het bestemmings- pan Tinga. De bewoners vragen in hun schrijven de werkzaamheden aan de vijver onmiddellijk te staken. Sinds 13 maart j.l. echter is het graafwerk gewoon doorgegaan en de vijver is klaar op enkele afwerkingen na. B. en w. adviseren de raad het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. In de volgende week dinsdag te houden raadsvergadering komt dit punt aan de orde. De brief van het actiecomité aan het college van b. en w. ging vergezeld van een lijst van bijna 130 handteke ningen, naar men ons mededeelde. Het gaat de verontruste ouders vooral om de kinderen van drie en vier jaar, die nog niet de kleuterscholen bezoeken. Over het algemeen wonen veel jonge gezinnen in de flats, waar de vijver vlak bij ligt. Die vijver is min of meer een grens tussen de Lemmerweg-west uitbreiding en het plan „Tinga”, waar momenteel koortsachtig wordt gebouwd. Die vijver ligt veel te dicht bij onze flats zeggen de bewoners en we ach ten die zeer gevaarlijk. Vooral ook om dat de vijver, althans voor een vijver, vrij diep wordt. Er komt zo zeggen de bewoners van de flats, zo’n 130 Het gemeentebestuur van IJlst zal vrij dag 23 april a.s. een hearing houden in het Mienskipshüs. De te bespreken on derwerpen zijn de recontructie van oud-IJlst en de gemeentelijke herin deling. Twee onderwerpen, die de IJlsters on getwijfeld zullen interesseren. Iedere inwoner is van harte welkom op deze hearing, die ’s avonds om acht uur be gint. Maandagmiddag kwart over drie vond op de Bolswarderweg bij de kruising met de Worp Tjaardastraat een aan rijding plaats tussen een personenauto bestuurd door G. de V. uit Bolsward, een personenauto, bestuurd door T. L. uit Bolsward en ’n bestelauto, bestuurd door J. R. uit Utrecht. L., die uit de Worp Tjaardastraat kwam sloeg linksaf de Bolswarderweg op en botste tegen de in een staande auto van De V. Deze werd op de achterzijde van de van R. gedrukt. Alle voertuigen wer den beschadigd. Ongeveer een kwartier later vond ter hoogte van Thabor op de Rijksweg een aanrijding plaats tussen de personen auto’s, bestuurd door A. v.d. M. uit Oranjewoud, H. K. uit Oldebroek en C. A. uit Hoogeveen. Van der M. enK. stonden achter el kaar in een file te wachten. A. zag dit te laat en botste tegen de achterzijde van de auto van K. die tegen de ach terzijde van de auto van M. gedrukt werd. Ook bij deze aanrijding bleef geen der betrokken auto’s ongedeerd. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur FOTOREDAKTIE ’Studio Ger Dijs', Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink, Telefoon 05150-5223. y i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1