snekerWkoerier p de gemeenten SNEEK, WYMBRITS ER AD EEL Officieel Orgaan en van Tactiek van P. v. cL A. zal op langere termijn niet tot duidelijkheid bijdragen Sneekweek Comité zal rechtspersoonlijkheid bezittend orgaan moeten worden Wethouder I. Bergsma heeft nu andere mening over beleid zetelverdeling IJLST Interessant maar wel pittig laatste POLITIEK TREFPUNT met senator v. Riel r Vrijwilligers gevraagd voor „Himmeldei" Raadslid J. Jonkers wordt geen wethouder in Sneek Goed bezochte ledenvergadering Sneeker Zeilclub DONDERDAG 22 APRIL 1971 126e JAARGANG No. 32 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o W SNEEKER NIEUWSBLAD en de Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD i SNEEKER NIEUWSBLAD ZAKELIJKE BENADERING ELECTORAAL WEL zijn INVESTERINGSBANK O 1 Verschijnt: maandags en donderdags. middel zijn om verdere inflatie tegen te gaan. J. Jonkers (Pvda): mag van zijn baas geen wethouder worden ADvnmnrriBMJUnf bhb« sh ohbtukm Tijdens het laatste politiek trefpunt in dit seizoen, maandagavond in De Lichtboei, heeft mr. H. van Riel frac tievoorzitter in de Eerste Kamer van de VVD de vragenstellers en andere aanwezigen danig aan hun trekken la ten komen. Liep het dan wellicht niet „storm”, waar het de vragen, M In de begrotingsvergadering van de raad van Sneek op 29 maart j.l. werd van de zjjde van de P. v.d. A.-fractie meegedeeld dat in de vacature J. R. Visser, de heer J. Jonkers candidaat gesteld werd voor de wethouders- functie. Echter onder voorbehoud dat zijn werkgever, het Rijk daartoe toe stemming zou geven. Die toestemming is hem, zo deelde de heer W. van Dijk in de dinsdagavond gehouden verga dering van de raad van Sneek mede, geweigerd. OHKI..I O.|im «wntoi MHK. WTHMITSEIADHL MIST - r—-• ITO Zaterdag a.s. wordt, zoals bekend, de schoonmaakdag van het Friese water land gehouden. Voor deze Himmeldei bestaat van de zijde van vrijwilligers vrij goede belangstelling. Er hebben zich ruim tachtig mensen aangemeld in Sneek, maar er zijn nog wel enkele nodig. Om precies te zijn tussen de vijftien en twintig man. Opgeven bij dr. J. W. van der Zijpp, Groenedijk. Graag zo spoedig mogeljjk. Wethouder W. Baarda merkte onder meer op, dat er de laatste jaren door de WD te weinig voor het Noorden is gedaan. „Het is onder de maat ge bleven”. Mr. Van Riel antwoordde hierop, dat „wij als VVD hier gere geld mee bezig zijn”. Zijn fractiege noot, de heer Louwers zou dan echter regelmatig opgemerkt hebben, dat men heeft naar wij dachten met z’n niet weinig uitgebreide antwoorden wel licht gebracht in een aantal zaken, al was z’n reactie - natuurlijk - niet zel den van een liberaal geurtje voorzien. Het Kamerlid sprak in z’n inleiding hoofdzakeljjk over de tegenstellingen in de politiek. Naar de heer Van Riel zei, is de enige feitelijke tegenstelling Andere zijn, naar hjj zei, in feite geen daarin: socialistisch/niet-socialistisch. bestaande. De voorzitter van de VVD, afdeling Sneek, het raadslid H. Pheifer kwam na de gebruikelijke onderbreking het eerst' naar voren: hij wilde weten wat de senator vond van de taktiek, welke voor de verkiezingen door politici wordt gevoerd, waat het uitlatingen over citaten van collega-politici be treft. De heer Van Riel meende, dat het wat dit aangaat wel anders (lees erger) is geweest. Men moet er ech ter geen waarde aan hechten. Ik ten minste ben er niet bang voor. „Het is een aanscherping van een woordge bruik, dat zichzelf voorbij gaat.” Over een uitlating van staatssecretaris Grapperhaus zei hij ondermeer: Och hij is nog maar een beginneling in het vak. heer Hoekstra. De SZC draagt éénvijf- de in een eventueel tekort bij, de KZVS eveneens. Ook de Vereniging van Sneeker Zakenlieden draagt in een ex ploitatietekort bij, terwijl het Recrea tieschap Sneekermeer voor de helft van eventuele tekorten staat. Intussen heeft de SZC 12.500,bijgedragen voor de inrichting en aankleding van het ge bouw. In de Stichting hebben vier ver tegenwoordigers van de zeilverenigin gen zitting. Volgens de heer Hoekstra krijgt ’t stichtingsbestuur geen gemak kelijke taak. UITGEBREID JAARVERSLAG De secretaris, de heer U. de Bruin, memoreerde in zijn jaarverslag de ge beurtenissen van Er kan worden goed zeilseizoen. week” die vorig gehouden is, blijkt vatbaar. Volgens de Het duurde een tijdje eer de volgende vragensteller zich achter de microfoon schuifelde want vol was het wel, hoewel niet in die mate zoals bij Van Mierlo’s optreden maar na het „wie durft” van de inleider, die overigens vorig jaar ook al ’ns in het peetee van de partij was geweest wilde de FNP’er S. Cnossen wel ’ns wat meer voor het Noorden zien gebeuren. Hij begon overigens met op te merken, dat de FNP geen stemadvies heeft ge geven. Maar, zo wilde hij weten, „wat zijn grote partijen eventueel van plan voor Friesland, of in z’n alge meenheid voor het Noorden te gaan doen. De heer Cnossen verwachtte hij zei het met zoveel woord en —een moedig woord, waaraan hij zich zou kunnen vast houden. Mr. Van Riel in antwoord hierop: Ik ben gewoon alle merities zakelijk te benaderen. Er is in het Noorden van het land een groot verschil tussen Friesland en West- en Noord-Groningen en Oost- Groningen. Het is duidelijk, er moet in Friesland wel iets gebeuren, maar wat wil men; de emigratie hier is sinds 150 jaar zeer groot geweest. Dit probleem echter moet men zuiver mogelijk stellen. De Friese cultuur vormt een scheidslijn door het hele Noorden, maar Friesland doet zelf al heel veel, zie maar naar de Friese bibliotheek, de Friese academie. De initiatieven zullen in eerste instantie uit de streek zelf moeten komen, meen de de senator, die aanvulde, dat er dan van buitenaf wel geld kan ko men. Friesland heeft, naar hij opmerkte van oudsher een eigen cultuur, maar dienst verlenende industrieën zouden hier wel kunnen komen”, mits de overheid er wat aan doet natuurlijk”. Veel be- langrijker dan een en ander is, zo zei mr. Van Riel dat men hier een aantrekkelijk leefklimaat krijgt. Wat de financiën voor een en ander aan gaat; wanneer men met goede plan nen komt, komt het geld met de ja ren wel. Riek Landman zag graag, dat de WD zich inzette voor vergro ting van de leerlingenschaal op met name de kweekscholen. In antwoord hierop zei het liberale kamerlid, dat van de MAVO-scholen op dit gebied al inspiratie zou moeten uitgaan. Maar, zei Riek Landman, men zet het wel op het partijprogram, maar men doet er niets aan, waarop de senator zich bediende van twee stoelen, of beter een stoel onder en een barkruk vóór zich, zei, dat dat eerste zeer wel mo gelijk is. Dat men er niets aan doet geloofde hij niet; men heeft stellig ge probeerd z’n best er voor te doen. het Noorden „niet in één pan mag en moet gooien.” Volgens de af en toe zeer geestige senator kan de oplossing zitten in de vestiging van een investe ringsbank alhier, maar het Noorden zal daarvoor zelf het initiatief moeten nemen. Naar aanleiding van een an dere opmerking van de Sneker wet houder zei de heer Van Riel, dat er een onweersprekelijk verband aanwe zig is tussen de toename van onkerke lijkheid en de terugloop van stemmen op de confessionele partijen. Het speet wethouder mevrouw D. de Graaff- Nauta, dat de senator, als hij het had over de problemen van het Noorden, zo vaag was. De economische ontwik keling in de regio gaat, naar zij meende niet vanzelf. „Maar noemt u dan ’ns wat; ik kan wel ja of nee zeggen, maar geeft u dan eens een voorbeeld”. Raadslid R. Tuinstra vulde mevrouw De Graaff deels aan; hij meende, dat er met de havens van Harlingen en Delfzijl wel wat zou kunnen gebeuren. Juist, zei mr. Van Riel, hier heb ik wat aan. Welnu, bij de haven in Harlingen bij voorbeeld is men aan een bepaalde toevoer gebonden, maar elk goed plan, waar het om x keer 10 miljoen gul den gaat moet serieus overwogen wor den; niet plannen van x keer 100 mil joen. Hij meende overigens, dat de uitbreiding van de Emshaven bij een en ander ook nauw betrokken is. Mevrouw de Graaff-Nauta nu trad an dermaal naar voren en zei, dat er van het stimuleren van en overplaatsen van rijkdiensten in de praktijk weinig terecht gekomen is. Men zou volgens haar industrieën, die in het westen niet nodig zijn moeten dwingen zich in het Noorden te vestigen. Dit laats te is op grond van de bestaande wet geving niet mogelijk, zei de heer Van Riel. Maar bovendien, er zijn verder in Nederland nog allerlei mogelijkhé- het afgelopen jaar. teruggezien op een De „kleine Sneek- jaar voor het eerst voor herhaling heer De Bruin zal de Sneek-week 1970 een tekort op leveren van 2500,tot 3000,Het ledental steeg van 810 tot 871 per 1 april 1971. Penningmeester B. A. Kroon gaf een toelichting op de balans en exploitatierekening. Er was een batig saldo van f 1109,29. De balans gaf een totaal te zien van 26808,49. Hierin is begrepen een reserve van 23.589,24, die inmiddels geslonken is tot 11.089,24 als gevolg van het feit dat de SZC 12.500, heeft geschonken aan de omstandigheden de heer Jonkers candidatuur intrekt.” BERGSMA ANDERE MENING De heer Van Dijk vervolgde met te zeggen „daarnaast berichtte wethou der Bergsma mij gisteren door mid del van een telefonische mededeling, dat hij het door onze fractie aanvaard de beleid ten aanzien van de zetelver deling in het college van burgemees ter en wethouders niet meer deelt. In onze fractievergadering van maandag avond werd deze wijziging van het standpunt van wethouder Bergsma ten zeerste betreurd. Als consequentie heeft mijn fractie vervolgens unaniem aanvaard dat van een verdere candi- didaatstelling wordt afgezien, aldus PvdA-fractievoorzitter W. van Dijk. „Wanneer Schmelzer, overigens een erg intelligente man, zegt de VVD niet op essentiële punten te zullen en willen toegeven, dan zegt mij dat niets, als hij die punten niet nader wil precicie- ren. Dan wil hij niet iets zeggen, dat een samengaan in de weg zou staan”, meende het Eerste Kamerlid. Hij acht te het hoogst onwaarschijnlijk, dat de progressieve combinatie aanstonds na 28 april in het kabinet zal komen. De tegenstellingen tussen de confessionele UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169 Kantooruren: maandag t.e.m vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2247 Gironummer 932730 REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur EOTOREDAKTIE: ’Studio Ger Dijs', Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink, Telefoon 05150-5223. BELEID Wat het beleid ten aanzien van de ze- telverhouding in het college betreft, is door de PvdA-fractie in september 1970 gesteld, dat er in het nieuw te kiezen college van burgemeester en wethouders twee PvdA-wethouders moesten komen. Ook al door de benoe ming van burgemeester mr B. van Haersma Buma, die de protestants christelijke beginselen is toegedaan. De PvdA-fractie stelde kort en goed: twee wethouders of geen enkele. Dat werd toen ook door wethouder Berg sma onderschreven. Nu blijkt het dat wethouder Bergsma genoegen neemt met één wethouder die tot de PvdA behoort, met andere woorden: hij gaat accoord met een verdeling van drie en één. Desgevraagd deelde de heer Van Dijk ons mede, dat de zienswijze van wethouder Bergsma volkomen afwijkt van het in september 1970 ingenomen standpunt. De argumenten van wet houder Bergsma zijn mij tot dusver onbekend, want hij heeft wegens ziekte in de laatste weken de b. en w.-verga- deringen en de fractiebijeenkomsten bijgewoond, aldus de heer Van Dijk, die voorts nog zei dat de PvdA-fractie noodgedwongen nu wel genoegen moet nemen met een 31 verhouding in het college. Door de ziekte van wethouder Bergsma kon nog geen hoor en we derhoor worden toegepast en de PvdA- fractie kan, aldus de heer Van Dijk, dan ook nog geen oordeel vormen over de houding van de heer Bergsma. Pas wanneer de beweegredenen over de ge wijzigde houding van wethouder Berg sma over het beleid ten aanzien van de zetelverdeling in het college bekend zouden zijn, zou een oordeel over het al dan niet beschikbaarstellen van de wethouderszetel door de heer Berg sma aan de orde gesteld kunnen wor den, meende de heer Van Dijk. partijen en zijn eigen party zyn voor een groot deel schijntegenstellingen die „opgeblazen” zijn. En al zijn ze er, ze zijn niet als zodanig bedoeld, zo sprak het liberale Eerste Kamerlid, die de kans, dat DS’70 in het nieuwe kabinet zou komen groter achtte, dan dat de c.q. PvdA de regeringspartijen zou kunnen grieven uit de zaal betrof, de senator completeren. Voor de zuiverheid in de politiek van Nederland zou het naar zjjn mening beter zijn tot een twee partijenstelsel te komen. Trouwens, al dus een aanvulling hierop, de histo rische ontwikkeling gaat in die rich ting. Dinsdagmorgen is in Sneek de verkoop van zomer ze gels uit de startblokken gegaan. In een stand in het postkantoor wer den de eerste zegels verkocht door mevrouw Zweep, presidente van het comité zomerzegels in Sneek. De eerste koper was de heer G. F. Disse, links op de foto. De verkoop in het „marktstalletje" loopt goed, vertelde men ons. De opbrengst is be stemd voor- verschillende doeleinden, zoals maatschappelijk- en cultureel werk, om maar enkele te noemen. Foto Studio Ger Dijs „Het Sneek-week-comité is aanvanke lijk opgericht om de Sneekweek te organiseren, maar ik geloof dat dit comité straks uitgroeit tot een boven de zeilverenigingen staand orgaan. Een orgaan, waarvoor getracht zal moeten worden, dat het een rechtspersoonlijk heid van twee leden wordt. Om bud- getaire redenen zullen voorlopig de twee zeilverenigingen nog wel blijven bestaan. Het Sneek-week-comité is er om een vlotte en slagvaardige werk wijze te krijgen en dat is tot dusver uitstekend gegaan. De initiatieven zjjn nog niet uitgeput. Dit zei de heer E. K. Hoekstra in de maandagavond in Onder de Linden gehouden goed be zochte algemene ledenvergadering van de Sneeker Zeilclub. In zijn openingswoord vertelde de heer Hoekstra ook iets over de gang van zaken bij het recreatiegebouw op het Koimeersland. Het gebouw is overgedragen aan de Stichting Koi meersland, waarin namens de SZC de heren L. Rasterhof en D. van der Werf zitting hebben. De bouw ver loopt vlot en gehoopt wordt dat het gebouw op 20 mei in gebruik geno men kan worden. De Stichting heeft overigens het gehele Koimeersland in clusief de starttoren in beheer. Ge meend wordt dat hierdoor een beter onderhoud en exploitatie mogelijk is. Het geheel heeft in elk geval een sterkere basis gekregen, meende de De heer Van Dijk legde namens de aanwezige fractiegenoten de volgende verklaring af: „een verzoek van de heer Jonkers voor buitengewoon ver lof van korte duur, in dit geval van twee werkdagen, voor de uitoefening van een wethoudersfunctie, is hem ge weigerd. Hem werd alleen de moge lijkheid geboden voor buitengewoon verlof van lange duur, dat wil zeggen geen enkele uitoefening van zijn nor male werkzaamheden. Als bijkomende voorwaarden zijn gesteld: geen terug keer in de huidige functie en verande ring van standplaats na beëindiging van het buitengewoon verlof. Een ver zoek mijnerzijds (dit is de heer Van Dijk) namens de fractie aan professor Maris, hoofd van het Landbouw Eco nomisch Instituut, om alsnog zijn in vloed bij het Ministerie van Landbouw en Visserij aan te wenden om redelij ker voorwaarden, werd afgewezen in verband met de bijzondere functie, die de heer Jonkers bij de dienst bekleedt. Het zal duidelijk zijn dat onder deze ABONNEMENTEN Abonnementsgeld j 4.— per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 6,— per half jaar (bij vooruitbetaling i ADVERTENTIETARIEVEN 17 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs Aansluitend hierop merkte mr. Van Riel tot de behoorlijk gevulde zaal op, dat de samenwerking van de P. v.d. A. met D’66 tot grote moeilijkheden zal leiden. „Het zal van D’66-zijde krach tens de natuur van deze partij niet niet kunnen slagen, anderszijds zal de Partij van de Arbeid het socialisme er niet in kunnen terugvinden.” De inlei der zei over de confessionele partijen, dat hij deze een bizonder goed hart toedraagt, maar „zij zullen tot een een heid moeten komen via een wat ande re basis dan de confessie. De binding aan de confessionele partijen blijkt vandaag niets meer te zijn. De ge schiedenis in Nederland richt zich te gen partijvorming op confessionele ba sis.” De tactische opstelling van de Partij van de Arbeid kwam de sena tor begrijpelijk voor, maar „op lange re termijn zal dit niet tot duidelijkheid leiden”, meende hij. Mr. van Riel was van mening, dat de tegenstellingen in de politiek kunstmatig ontstaan zijn. Zo tegen de verkiezingsdag aan vallen er op de diverse verkiezingsavonden en andere toestanden, waarbij politici aan het woord komen, niet zelden ra ke woorden; niet zelden laken zij daar bij handelingen van collega’s. Welnu in dit verband merkte mr. Van Riel op, dat de kritiek van de confessionele partijen op de VVD, als zij electoraal (op de verkiezing betrekking hebbend) is, door hem geaccepteerd wordt. Hij meende voorts, nog steeds in z’n inlei dend woord, waarbij er met ademloze stilte werd geluisterd, dat de debatten betreffende verhoging van de belasting zinledig zijn. „Men mag, zo zei hij de senator, men mag volstrekt niet belo ven dat men door hogere belastingen meer op touw zal kunnen zetten. Im mers, wie weet wat de gevolgen zul len zijn. Men moet daarbij met ver schillende factoren, denk aan de tijd, denk aan de inflatie, rekening houden. Belastingheffing kan een noodzakelijk den. Het zou een weinig gerichte uit werking hebben als de wetgeving ge wijzigd werd. En verder: mensen er gens toe dwingen heeft zelden een een goede uitwerking. Toen mevrouw De Graaff-Nauta vóór de tweede (ingelaste) pauze opmerkte, dat men in het algemeen meer over zou moeten hebben voor de problemen in het Noorden, stond de heer Van Riel daar helemaal achter. Stichting Koimeersland. Het jubileum- fonds bevat een bedrag van 3140,29. Zoals bekend viert de SZC in 1977 het 75-jarig bestaan. Bij de behandeling van de cijfers kwam de kwestie van de dubbele afdracht aan KNWV en NNWB even aan de orde. Tot leden van de kascommissie werden benoemd de heren J. Doevendans en A. Kuperus, met de heer S. Jorna als reserve. De heren U. de Bruin en P. Olij Szn wer den herkozen als bestuursleden. WEDSTRIJDDATA Het wedstrtfdprogramma ziet er als volgt uit: 20 en 21 mei openingswedstrij den, 31 mei toertocht, 26 en 27 juni zomerwedstrijden, 7, 8 en 9 augustus Sneek-week, 19 september sluitings- wedstrjjden. RONDVRAAG De rondvraag was eigenlijk het meest, interessante agendapunt. De heer D. van der Werf stelde dat het wedstrijd- programma zodanig is dat er voor het skütsjesilen met amateurbemanning geen zaterdag meer vrij is. Dit sküt sjesilen moet nu noodgedwongen elders worden gehouden. De heer Van der Werf vroeg dan ook dat er volgend jaar eerst overleg gepleegd moet wor den met de skütsjecommissie voor het wedstrijdprogramma wordt vastgesteld. „Het Sneekermeer is niet alleen van de zeilverenigingen”, aldus de heer Van der Werf. Hij gooide ook een balletje op over de verhoogde huren in de Jachthaven De Domp. Die prij zen zijn veertien dagen geleden met maar liefst 35 procent verhoogd en dat komt in hoofdzaak door de in aanbouw zijnde derde jachthaven. De jachthaven De Domp draaide redelijk en de stichting leende zelfs geld aan de N.V. Sneeker Jachthaven, zei de heer Van der Werf, die hiermee wil de aantonen dat er wel geld voor on derhoud aanwezig is. De heer Van der Werf vond het onbegrijpelijk dat de vertegenwoordigers van de zeilvereni gingen met deze huurverhoging accoord zijn gegaan. De voorzitter zei dat de verhoging inderdaad een lang discus siepunt is geweest. Er lag echter de kwestie dat de open ligplaatsen in de nieuwe haven meer zouden kosten dan de overdekte in De Domp. Bovendien is men binnenkort aan grondig onder houd toe in De Domp. De huren da teren van 1963 en in de afgelopen acht jaar is alles wel duurder geworden. Hier is sprake van een nivellering, al dus de voorzitter en daar zitten inder daad vaak beroerde kanten aan. Vol gens de heer J. Doevendans had men beter de haven aan de gemeente kun nen laten. Ja maar, zo werd gezegd, indien de derde haven niet bij de Stichting De Domp in beheer kwam, was die derde haven er nooit geko men. Volgens de heer Van der Werf worden de huurders van De Domp nu de dupe door de derde jachthaven. De heer F. Z. Ruiter, bestuurslid van de Stichting De Domp toonde aan de hand van cijfers aan, dat een huur van f 8,per vierkante meter water niet hoog is. Die ligt beneden de prij zen die in andere plaatsen wordt be rekend. De huurprijzen zijn sinds 1964 ongewijzigd en om De Domp gezond te houden, was aan een huurverhoging niet te ontkomen. Men kan het bestuur hoogstens het verwijt maken, dat het niet eerder met een huurverhoging is gekomen. De heer Ruiter kwam goed beslagen ten ijs, want op een vraag van de heer1M. Bergsma gaf hij alle cij fers. Hij rekende uit dat het exploi tatietekort dit jaar geschat wordt op 2500,en dan moet de onderbezet ting beslist niet meer bedragen dan tien procent. De kwestie „dichten Kol- meersgat” kwam ook ter sprake. Dat gat zal wel gedicht worden, maar vol gens de voorzitter niet voor 1973i Daarnaast zal de Jousterkade verbreed moeten worden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1