i. snekerWkoerier l'ir-1 K JE 11” Mr van en Sneek heeft een nieuwe wethouder: H. A. Scholten Koude, maar toch zonnige Koninginnedagviering in Sneek Koninginnedag in Ijlst «Pm Sr- It I f Bi Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITS ER A D E EL IJLST 1 ■Hl I 4* ‘LLI Ernstig ongeval in IJlst Recreatiegebouw Kolmeersland krijgt aansluiting telefoon, water en electriciteit JU H Partij van de Arbeid stapt uit college B. en W. srf Gymnastiekdemonstraties op Sportpark trokken veel publiek Jongetje (5) vannacht overleden W SNEEKER NIEUWSBLAD Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en I - - IW Se I fit H si wil I J f f f SNEEKER NIEUWSBLAD WIJ ZIJN HET EENS H. A. SCHOLTEN (GCP) nieuwe wethouder van Sneek niet in”, aldus de heer Kuiper. SLECHTE CANDIDAAT EENHEID HERSTELD AVONDPROGRAMMA GEEN POLITIEK STEEKSPEL POLITIEK SPELLETJE MIDDAGPROGRAMMA AUBADE HOOGTEPUNT Fr. (foto Studio Ger Dijs) tanef Verschijnt: maandags MAANDAG 3 MEI 1971 126e JAARGANG No. 35 Op de foto is duidelijk te zien hoe druk het vrijdagmorgen tijdens de aubade op de Marktstraat was. (foto Studio Ger Dijs) gezegd, begreep hij niet. „Wij hebben geprobeerd de 2-2 verhouding te hand haven, maar die kans zit er eenvoudig -IJ1rr Het nieuwe recreatiegebouw op hét Kol meersland, dat 20 mei (Hemelvaarts dag geopend zal worden, krijgt aanslui ting op het electriciteitsnet, waterlei dingnet en een telefoonaansluiting. De benodigde kabels liggen reeds gereed bij de insteekhaven aan het groot- scheepsvaarwater. Vandaag reeds wordt met de werkzaamheden een begin ge maakt. Als alles meezit zijn de aanslui tingen op de openingsdag een feit. De geul, waarin de leidingen zullen worden gelegd, zal gegraven worden vanaf het recreatiegebouw tot aan_de plaats waar de pont de mensen naar en van de vaste wal brengt en haalt. De leiding voor ’t water komt ’t diepst, dus onderaan, daarboven komt een tien tot twintig centimeter dikke laag grond. Hierop komen de kabels van het PEB en de PTT voor respectieve lijk de waterleiding en telefoonleiding. Bij het overzet gaan de leidingen onder water door en de sleuf voor deze lei dingen worden aangelegd met behulp van een z.g. „ijzeren man”, een soort onderwaterspuiter. Van het jachthaven- terreintje worden kabels verder door getrokken naar de splitsing in de Pa- viljoenweg, daar waar men links naar het Paviljoen gaat en rechtuit naar het insteekhaventje en kampeerterrein. Op die splitsing volgt de definitieve aan sluiting op waterleiding-, telefoon- en elctriciteitsnet. De heer W. van Dijk (PvdA) stelde dat de eenheid in zijn fractie weer was her steld. Wij handhaven ’t standpunt van twee GCP-wethouders en twee PvdA- wethouders. De PvdA-fractie kwam daarmee terug op een eerder genomen standpunt om geen candidaat naar vo ren te schuiven. Fractievoorzitter W. 0HI.I..I 0.,... a IO...IU SHHK, WTMIllIUIAtlll u 1RJI SSS5XÏI.X.’: Het middag- en avondprogramma werd verzorgd door „Advendo”, dit ter ge legenheid van resp. het 50- en 25-jarig bestaan. Om één uur verzamelden de gymnasten van Advendo, SGV en TGP en de korpsen zich bij de Veemarkt- hal, waarna men zich opstelde en naar het Sportpark marcheerde. Na aan komst op het Sportpark werd het „Ad- vendo”-seniorenkorps uitgeleide ge daan wegens het vertrek van dit corps naar Compiègne bij Parijs in Frankrijk. Van kwart over twee tot kwart over vier werd door Advendo, SGV en TGP „sport en spel” beoefend en zorgde „mu zikaal” Advendo voor begeleidende en afwisselende shows. De jeugdige gym nasten werden bezig gehouden met al lerlei aantrekkelijke spelletjes, waarbij zij aan de finish beloond werden met fruit en snoep. Het spreekt vanzelf dat de spelletjes van de inderen gadege slagen werden door talrijke ouders, die Koninginnedag is vrijdag in Sneek op gewekt gevierd. De temperatuur mocht dan voor de tijd van het jaar beneden normaal zijn, de zon scheen de gehele dag en regen bleef uit. Er waren dan ook veel mensen op de been, veel meer dan in andere jaren. Het was in Sneek een feestelijke dag, er werd zeer veel gevlagd, vooral in de binnenstad. Maar ook in de buitenwijken waren veel vlaggen te zien. Het was een bewogen raadsvergadering waarin eerst het nieuw benoemde raadslid, de heer D. A. Berg (PvdA) werd geinstalleerd. Daarna volgde dé verkiezing van een wethouder in de va cature J. R. Visser (PvdA). Wethouder Bergsma kwam met een „verklaring”: „Het is bekend dat in onze fractie ver schil van mening bestond omtrent de opvolging van onze inmiddels vertrok ken wethouder Visser. Uitdrukkelijk geen verschil omtrent personen, doch uitsluitend om de verhouding in het col lege van B. en W., namelijk de ver houding rechts-links. Mijn fractie stond oorspronkelijk unaniem op het stand punt, dat deze verhouding gelijk zou moeten blijven, dus twee rechtse- en twee linkse wethouders. Persoonlijk kwam ik naderhand tot de overtuiging met een drie tegen één verhouding ge noegen te moeten nemen. Na beraad in de fractie bleek in feite geen ver schil van mening te bestaan en bleken de misverstanden te zijn ontstaan door communicatiestoornissen, mede als ge volg van mijn ziekte. Ik verklaar der halve uitdrukkelijk dat ik mij achter het fractiestandpunt schaar”. Aldus de ver- om druk en gezellig op het sportpark, klaring van wethouder Bergsma. daar ten val. Dat gebeurde net op het moment, dat de bromfietser naast hem was. Ook deze smakte tegen het weg dek; het jongetje evenwel raakte aan zijn hoofd zwaar gewond. Een nog on bekend gebleven automobilist, die oog getuige van een en ander was reed meteen naar de arts. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o De heer C. Meijer (CPN) zei het vol komen eens te zijn met hetgeen de heer Van Dijk had gezegd. Men moet in deze raad naar een 2-2 verhouding, want de woensdag gehouden verkie zingen hebben bewezen dat er een dui delijke afwijzing is van de confessionele politiek. De heer Meijer wees ook op het politieke spel dat vorig jaar ge speeld is bij de benoeming van de ge deputeerden in Friesland. Dat politie ke spelletje is ook in deze raad best gespeeld, zei de heer Meijer en de be volking van Sneek zal straks het hart vasthouden, wanneer hier drie chris telijke- en ’n VVD-wethouder zijn. „De GCP-fractie heeft gebruik gemaakt van de verwarring in de PvdA-fractie”, zei de heer Meijer, die de candidatuur van de heer Berg van harte ondersteunde. De heer H. Kuiper (GCP) merkte op dat landelijke verkiezingen op een ge heel ander vlak liggen dan gemeente raadsverkiezingen. Waarom de inwo ners van Sneek straks hun hart moeten vasthouden, zoals de heer Meijer had Omstreeks zeven uur werd er op het sportpark een voetbalwedstrijd ge speeld tussen elftallen van voetbalclub besturen en ’n elftal van raadsleden en secretariepersoneel. Burgemeester mr. B .van Haersma Buma verrichtte de aftrap van dit interessante voetbal- duel, dat geleid werd door de heer Hart kamp Sr. De voetbalbestuurders won nen met 3-0. In de pauze tussen twee maal twintig minuten mannenvoetbal kwamen de dames van Advendo en SGV/TGP tegen elkaar in het strijd perk. In tegenstelling tot de heren, kwa men de dames een remise overeen (2-2). De dames speelden overigens in de hen toegemeten tijd van twee maal tien minuten zeer geconcentreerd. Na afloop van de voetbalwedstrijden toog men gezamenlijk richting stadhuis, waar burgemeester Van Haersma Bu ma zowel voor de winnende teams, als voor de verliezende elftallen prijzen be schikbaar had. Die optocht van man nelijke- en vrouwelijke elftallen van het sportpark naar de Marktstraat ging ge paard met het dragen van brandende fakkels wat een feëriek schouwspel opleverde. Er waren bloemen en pla tenbonnen voor iedereen, zelfs voor de verliezers. Kan het sportiever? Een tap toe op de marktstraat van Jong-Adven- do, „Harmonie”, Stedelijk Muziekcorps Sneek en T.G.P. besloot de Koningin nedag in Sneek op een uitstekende wij ze. De feestelijkheden op Koninginnedag hadden in Sneek een bijzonder cachet. De Christelijke Gymnastiekvereniging „Advendo” bestond dit jaar vijftig jaar en het tamboer-, trompetter-, jacht hoorn- en pijperskorps „Advendo” vier de het 25-jarig jubileum. De viering van deze jubilea kwam tot uiting in een grote manifestatie, georganiseerd in sa menwerking met de Vereniging „Oran je”. De samenwerking tussen de beide „Advendo’s” en "Oranje” heeft er toe geleid dat Koninginnedag op feestelij ke en waardige wijze in de Waterpoort- stad is gevierd. GCP-fractievoorzitter B. de Vries was het wat betreft de zetelverdeling volko men eens met de PvdA: „Wij zijn het eens met een 2-2 verhouding, het terug nemen van de gestelde candidatuur van de heer Jonkers wordt door onze fractie betreurd. De nu gestelde candidaat (de heer D. A. Berg) heeft niet ons ver trouwen. Wij willen stellen, dat wij eventueel een andere candidaat uit de PvdA gaarne hadden willen steunen. We hebben na ingewonnen, betrouw bare, informaties van recente datum, ernstige twijfel aan de geschiktheid van de heer Berg voor de funcite van wet houder. Na rijp beraad stellen wij de heer Scholten als candidaat en als de heer Bergsma dan bedankt als wethou der zullen wij in de dan ontstane vaca ture de candidatuur van de heer Phei- fer steunen”, aldus de heer B. de Vries die tot slot nog opmerkte dat de heer Van Dijk met het noemen van de ge tallen van de Tweede Kamer-verkie- zingen duidelijk voorbijgegaan is aan de uitslag van de gemeenteraadsver kiezing in 1970. De heer J. Franckena (D’66 betreurde de voorkeur van de heer Bergsma (twee-twee) Hij was er niet van overtuigd, dat wanneer de heer Bergsma aftreedt, de heer Phei- fer als de beste candidaat naar voren komt. De heer H Postma (FNP) kwam met een klein fantasietje op de cijfers van de heer Van Dijk en stelde vast dat de GCP-fractie in Sneek toch nog zo’n beetje ais aan ’’zetelverde ling” deed. Intern zijn er in de GCP- fractie toch nog drie partijen. De heer H. Pheifer (VVD) vond in principe de 2-2 verhouding wel juist. De heer Vis ser was een zeer goede wethouder, Jon kers had ik graag gezien als zijn op volger, maar de candidatuur van de heer Berg kan ik toch niet aanvaar den, aldus de heer Pheifer, die voorts meende dat de PvdA van het stand punt twee of niets dan de consekwen- ties maar moet aanvaarden. „Dit is geen politiek steekspel. Dat heeft er niets mee te maken” aldus de heer B. de Vries van GCP-fractie. „Er is wel degelijk naar andere candidaten gezocht en wij erkennen de 2-2 verhou ding als de meest juiste situatie. De ongelukkige ontwikkeling hebben wij niet gewild, dat is te wijten aan de PvdA zelf. Het gaat hier alleen om de candidaat en wanneer de heer Bergsma straks wil gaan bedanken, dan is dat onjuist en niet in het belang van Sneek. Ik vind het zelfs onzinnig”, aldus de heer B. de Vries. Op een vraag van de heer H. Postma over een 2-1-1- ver houding in het college antwoordde de heer Van Dijk nog dat samenwerking van zijn fractie met de WD ten enen male uitgesloten is en politiek onaan vaardbaar. Er volgde stemming. Van de 21 uitgebrachte stemmen kreeg de heer Scholten 12 stemmen, de heer Berg 8 stemmen en de heer Pheifer 1. De heer Bergsma hield gestand aan z’n verklaring en verklaarde na de stem ming: „Dit is voor mij aanleiding te zijner tijd mijn zetel beschikbaar te stellen”. Hij voegde daaraan toe: „Ik wil niet met de WD samenwerken”. Dit sloeg echter nergens op, want de WD komt helemaal niet in het college, wan neer Bergsma zijn zetel niet beschik baar zou stellen. De heer B. de Vries zei sussend: „Overweeg het nog maar eens rustig denk er nog maar eens over na. Een hoogtepunt van de Koninginnedag is de aubade voor het stadhuis. Van ongeveer twintig lagere scholen zongen de (1500) kinderen van de drie hoogste klassen, voor het stadhuis, waar op het bordes ondermeer burgemeester mr. B. van Haersma Buma, bestuursleden van „Oranje”, van de „Advendo’s raadsle den en wethouders hadden plaats geno men. Maar daar stond ook de heer Bram Feenstra, die de vele kinderen dirigeerde en met de aubade, begeleid door het Stedelijk Muziekcorps Sneek, zoveel succes had, dat de talrijke ou ders van hartelust meezongen. Vooral het lied „daar vaart een man op zee” de klokken van Haarlem en de canon „Dona nobim pacem” oogstten veel Het 5-jarig zoontje Marnix van het echtpaar Overwijk-Van der Kooij, wo nende aan de Eegracht te IJlst is van nacht overleden aan de gevolgen van een hem donderdagmiddag op de Su- dergoweg overkomen verkeersongeval, waarbij hij bewusteloos raakte. Het jongetje is die dag naar het ziekenhuis in Sneek vervoerd. Het ongeluk gebeurde - om ongeveer vijf uur - toen het jongetje met enkele vriendjes op de Sudergoweg fietste. De 17-jarige R. v.d. Werf, werkzaam in IJlst reed per bromfiets in de richting Sneek, zijn woonplaats. Marnix geraak te met z’n fietsje in de berm en kwam en donderdags. Op Koninginnedag werd ’s middags een gymnastiekdemonstratie op het Sport park gegeven. Het was op het zonnige sportpark met de vele vlaggen en hon derden mensen een gezellige en drukke boel. doorgang vinden wegens een ernstig ongeluk één der leerlingen van de kleuterschool overkomen donderdag avond. De poppenkast in het Mien- skipshüs kreeg weer veel belangstel ling van de jeugd. ’s Middags met vrolijke draaiorgelmu- ziek omlijst, was er kuipjesteken en touwtrekken. Het eerste bracht bij veel deelnemers nog al nattigheid teweeg, maar men bekommerde zich daar wei nig om. Na drie ronden moest om de eerste en tweede prijs geloot worden. De eerste prijs belandde toen bij S. Hoogland en H. Schakel, twee meisjes, en de tweede bij Minne Fijlstra (IJlo- stinslaan) en Boukje Nijdam. Het touwtrekken vereiste weer alle in spanning. Eindresultaat: Eerste prijs Willem Nijdam, Koosje Zijsling en Aag je Zijlstra, tweede prijs: Hotze de Boer, Johannes Verbeek en Harry de Jong. De daarop volgende voetbalwedstrijd tussen het elftal YVC 1 en oud-leden van IJ.V.C. bracht als eindstand 31 in het voordeel van de gasten. Om half 8 ’s avonds was er een concert in de Nederlands Hervormde Kerk, verzorgd door de Chr. Muziekvereniging „Con cordia” en het „Lemster Mannenkoor”, beide gedirigeerd door de heer Van der Meer, S. Sjaerdemalaan. Voldoen de belangstelling, ruim voldoende mu ziek en zang met een inleidend-slot- woordje van de heer J. A. Nooitge- dacht. Met dansen in het Mienskipshüs werd de feestdag besloten. De vereni ging „Stadsfeesten IJlst” had alles prima georganiseerd! van Dijk motiveerde dat met te wijzen op jongste verkiezingsuitslagen waar bij links (inclusief DS 70) in Sneek rondweg 6200 stemmen heeft gehaald en rechts (zonder VVD en NMP) 5600. Hij stelde het pas geïnstalleerde raads lid D. A. Berg candidaat en hij vroeg de raad met klem steun aan deze can didatuur te verlenen. 05150-4233 b.g.g. Jellema, redakteur het met veel vlaggen versierde sport park op de middag van Koninginnedag tot hun domicilie hadden gekozen. Van kwart over vier tot half zes was er een gymnastiekmanifestatie waaraan door alle gymnastiekverenigingen in Sneek werd deelgenomen. Het was kort- succes. Deze aubade is en blijft een hoogtepunt van de Koninginnedagvie ring in Sneek. „Fantastisch” en „uit stekend” om maar uitdrukkingen van dirigent Feenstra te gebruiken. Sneek’s eerste burger bracht de kinderen lera ren en leden van het muziekcorps dank na een driewerf hoera voor de ko ningin. Aan deze aubade was een re veille vanaf de Martinitoren en een mu zikale stertocht voor het ophalen van de schoolkinderen voor de aubade voor afgegaan. In en bij de lagere scholen werden kinderspelen gehouden en iede re leerling kreeg een sinaasappel. In totaal werden ongeveer 4700 sinaasap pelen uitgedeeld. Na afloop van de au bade mochten mensen van de gemeen telijke reinigingsdienst de verscheurde snippers van het „aubadeprogramma” van de Marktstraat vegen en opruimen. ^voob nux bh ohstbum UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169 Kantooruren: maandag t.e.m vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Ka kantooruren telefoon 4234, 4235, 2,247 Gironummer 932730 REDA.KT1E: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 3779 l. UOTOREDaktie ’Studio Ger Dijs', Schoolstr. 19 telefoon ^5150-3596. Wil Steunebrink, Telefoon 05150-5223. ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 4- per half jaar (bij vooruitbetaling) postabonnementen f 6,— per jaar (bij vooruitbetaling i ADVERTENTIETARIEVEN 17 cent per mm; ingezonden mededelingen dubbel Bi} kontrakt lagere mm-prijs In de vrijdagmorgen (Koninginnedag) gehouden vergadering heeft de raad van Sneek een nieuwe wethouder gekozen en wel de heer H. A. Scholten 41 jaar, accountant en behorend tot de GCP. De moeilijkheden omtrent de opvolging van de wegens vertrek uit Sneek, af getreden wethouder J. R. Visser (PvdA) zijn daarmee nog niet opgelost. De zit tende wethouder I. Bergsma (PvdA) zag in de verkiezing van de heer Schol ten aanleiding om zijn ontslag aan te bieden. Hij zei: „In de zeer nabije toe komst zal ik mijn zetel ter beschikking stellen.” De GCP-fractie heeft voor hem echter ook<al een candidaat genoemd, namelijk de heer II Pheifer (VVD). De heer Van Dijk bestreed de -candida- tuur van de GCP scherp. Hij noemde de heer Scholten een heel slechte can didaat. „Als men stelt, dat de heer Berg na ingewonnen informatie een minder goede candidaat is, dan wil ik wel zeggen, hoe ongaarne ik dat ook doe, dat de heer Scholten zonder nadere informatie een hele slechte candidaat is, gezien zijn optreden in de Raad voor Sport, Recreatie en Jongerenwerk en de minder prettige sporen die hij achterge laten heeft bij Finkenburgh”, aldus de heer Van Dijk, die voorts nog opmerkte dat de heer Meijer ondanks de steun van de PvdA in een besloten vóórver gadering als „onaanvaardbaar” uit de bus was gekomen, en dat de heer Fran ckena wegens aanstaand vertrek uit Sneek geen wethouder wilde worden. Veel vlaggen gaven ’s morgens de stad al direkt een feestelijk aanzien. De geplande aubade voor het stad huis door de gezamenlijke schoolkinde ren - iets nieuws in IJlst - kon geen X. i. ii

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1