I IJLST snekerWkoerier Damclub „Eensgezindheid”, Woudsend viert 40=jarig bestaan f Peut er speel plaats in de Boeierstraat geopend i K Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en van Eveneens jubilerende voorzitter Van der Brug: We hebben de burgerij op de hand Het Frysk Orkest in Blauwhuis In Sneek werden de gevallenen met plechtige stille tocht herdacht Openbare kleuterklas voorlopig in Koningin Emmaschool Opera Forum komt maandag met Britten's „Wulpenrivier" in Sneek de I Wat is er bij een club aan de hand, wanneer de voorzitter daar van de activiteiten niet mag weten? Let wel, dit betreffen slechts de werkzaamheden met betrekking tot het op handen zijnde jubileumsfest van de 40-jarige damclub „Eensgezind heid” te Woudsend. Er zal ter gelegenheid daarvan morgen avond in het dorpshuis receptie worden gehouden. Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en MSNEEKER NIEUWSBLAD oh o.,... 4,shook, «nmunmomoost sssssskt- <s.-> - 8 Ir f SNEEKER NIEUWSBLAD beurt me nooit weer”, meende hij NIET WILLEN VERLEIDEN blij tarief Verschijnt: maandags C. VAN DER BRUG 40 jaar voorzitter gesprek met de jubilaris van de week begon. leden was, Nog niet zo lang geleden is bepaald, dat het R.K. kerkgebouw in Blauwhuis ook voor andere dan kerkelijke bijeen komsten mag worden gebruikt. De Kul- turele Raad van Wymbritseradeel, die advies uitbrengt over de plaats waar de konserten van het Frysk Orkest in geraakte vrouw wordt aan het graf van haar kind van haar krankzinnigheid ge nezen; een nawoord en vertrek van de spelers 126e JAARGANG No. 36 DONDERDAG 6 MEI 1971 Op 19 januari 1971 besloot de gemeen teraad tot het stichten van een tweede openbare kleuterschool in de Lemmer weg-wijk. Dit raadsbesluit is inmiddels goedgekeurd door gedeputeerde staten van Friesland. Zolang de te stichten school nog niet over een eigen gebouw beschikt, zal een kleuterklas worden ondergebracht in een lokaal van de Koningin Emma school, Frieswijkstraat 8. In verband hiermee worden aan het lokaal enige voorzieningen getroffen. Er wordt naar gestreefd op maandag 10 mei a.s. met de kleuterklas te starten. De klas is bestemd voor de jongste kinderen uit de Lemmerwegwijk-oost, die tot nu toe voor het ontvangen van openbaar on derwijs op de kleuterschool „Pompe- blêd” aan het Kaatsland waren aange wezen. Nu een kleuterklas in de Ko ningin Emmaschool kan worden onder gebracht kunnen zij dichter bij huis naar school en behoeven zij de drukke Lemmerweg niet over te steken. De ruimte, die hiervoor vrijkomt in de school aan het Kaatsland, zal worden benut om de leerlingen uit de Lemmer- wegwijk-West op te vangen. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o sloten bij de Koninklijke Nederlandse dambond ging voelen - „ik was er te gen; het voldeed me wel bij de Zuid westhoek” - legde de voorzitter zich bij deze meerderheidmening neer. Hij legde eveneens de voorzittershamer van de dambond de Zuidwesthoek ter zijde. Het ledental van „Eensgezindheid” - een gezonde vereniging, zegt de voor zitter - tegenwoordig, ongeveer 27, mag dan geen grote indruk maken misschien, de sterkte van de club is er in de van de jaren zeker niet op ach teruit gegaan. Van der Brug was de gelukkige, en aldus kwam hij die dag met twee lauwertakken thuis. „Dat ge- ^vook snux km omhtoui» ger tijden zo vruchtbare en zo vanzelf sprekende binding tussen religie en kunst opnieuw tot leven gewekt. Het is dan ook met opzet dat dit werkje niet genuanceerd wordt als een puur aesthe- tisch werk. Het zal evenzeer maat schappelijk geëngageerd zijn en de mens helpen te aanvaarden dat hij een functie in deze wereld heeft waarin hij als hoofdpersoon meespeelt maar on dergeschikt is aan een totaal dat ver uitgaat boven zijn, in deze tijd beperkt, leven. In zijn soort sluit De Wulpenri vier” aan bij de bekende kerkspelen, waarvan de oudste gebonden waren aan de Paas- en Kerstliturgie. Later breid den de onderwerpen zich uit en ver huisde het ’’Mirakelspel” van de kerk naar het voorportaal en vandaar werd het buiten de kerk het profame drama. Om deze Opera duidelijk terug te plaat sen in de kerk en te onderscheiden van het normale toneelspel worden de bewegingen in deze opera gemaakt als „bevroren” momentopnamen, geïnspi reerd op de simpele maar expressieve gebaren ontleend aan middeleeuwse wandschilderingen en houtsneden. De ze momentopnamen werken dan als symbolen en als leesbare beelden. Het werk zelf bestaat duidelijk uit drie de len: aankomst in de kerk van de spe lers, de handeling wordt voorbereid en ingeleid; het eigenlijke spel: een door het verlies van haar zoon van zinnen verhuisd. Maar er kwamen de laatste jaren ook prominente dammers bij de club. Hij denkt daarbij aan de heren Lansbergen en Vogelzang. Was hij zelf enkele seizoenen terug eerste in ue tweede klas geworden, de nieuwkomer Lansbergen - „ik heb hier over met Reekers gesproken” - bleek te sterk voor deze klas en zo bleef Van der Brug uitkomen in de tweede klas, en werd Lansbergen bij de eersteklas sers ingedeeld. Van lieverlede liep dit aantal op, reden voor de heer Van der Brug te overwegen om tot een hoofd klas te komen. Eén van z’n argumen ten: de onderlinge competitie wordt nu zo laat beëindigd. De kwaliteiten als dammer van deze voorzitter (met z’n onafscheidelijke pijp), al heeft hij nim mer aan persoonlijke kampioenschap pen meegedaan, naar hij zegt, worden duidelijk wanneer men weet, dat hij meer dan 30 jaar in het eerste tiental heb In een geweldig, groot speellokaal in (zomaar door hun moeder in de „steek” de r.k. kleuterschool aan de Boeier- straat is de peuterspeelplaats, voorheen in de Meerpaal, begin deze week van start gegaan. Onder deskundige leiding van mevrouw R. Smit (kleuterleidster), mevrouw T. van Dijk (kinderverzorg ster) en mevrouw B. de Jong (hulpver- zorgster) allen woonachtig te Sneek, kunnen ouders van kinderen van twee tot vier jaar hun kind(eren) hier ’s morgens of ’s middags met een gerust hart laten spelen. Toen wij hier dinsdag een bezoekje brachten, bleek er al veel animo voor te zijn, ondanks het feit dat de kinde ren er niet zo veel voor voelden om ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 4.per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 6,per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN n cent per mm; ingezonden mededelingen dubbel Bij kontrakt lagere mm-prijs die gemeenten zullen worden gehou den, heeft daarop besloten ook Blauw huis daarin te betrekken. Het kerkge bouw is daarop gekeurd vanwege het Frysk Orkest en verwacht wordt, dat hier een prima akoustiek zal zijn. Toen onlangs de afspraak met het or kest werd gemaakt in Blauwhuis een konsert te geven, was de terwijn te kort om het dorp nog te betrekken in de programma-keuze. Enkele jaren ge leden heeft Woudsend de kans gekre gen zelf het programma vast te stel len, door te kiezen uit een lijst van 40 werken, die huis aan huis werd ver spreid. Dit verdient wel navolging, maar vraagt enige voorbereiding. Niet temin is er voor gezorgd, dat in Blauw huis drie gemakkelijk bij het publiek aansprekende werken worden gespeeld. De Serenade van Mozart voor 8 blaas instrumenten zal bij iedere muzieklief hebber in de smaak vallen evenals het fluit-konsert van Haydn. Ook de Jupi- tersymfonie van Mozart is een geheid programma-nummer, dat het altijd doet. Geen experimenten dus bij de eerste kennismaking van over en weer het Frysk Orkest en het dorp Blauwhuis. De Kulturele Raad van Wymbritsera deel hoopt, dat het een sfeervol kon sert wordt met flink bezoek, zodat dit voor herhaling vatbaar is. Blauwhuis kan nu tonen, dat het zo’n konsert op prijs stelt. niet alleen een kreet is van jongeren maar algemeen aanvaard wordt als een herstellen van een te lang verbroken evenwicht, componeert Benjamin Brit ten ondermeer zijn Wt|lpenrivier. Is het een val dat, waar aan de ene kant reed.', lang venstorde liturgieën worden afgeschaft of aangepast aan de andere kant Britten en niet Britten alleen de kunst van heden de kerk begint binnen te brengen. Daarmee wordt de in vroe- UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sheek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2247 Gironummer 932730 REDA.KT1E: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKTIE: ’Studio Ger Dijs', Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink, Telefoon 05150-5223. „Skriuw dêr mar is hwat oer yn ’e krante”, merkt ie allereerst op, waar het de verbinding met de genoemde polderbewoners aangaat. Alleen over het water zou er te komen zijn, zo blijkt uit de woorden van de heer Van der Brug, die daarheen in 1938 ver trok. Hij was toen al enkele jaren voor zitter van de damclub geweest, maar ze zeiden gewoon: dan doe je er nu maar wat minder voor”. Maar voor zitter bleef ie, is ie steeds gebleven. En een actieve dammer eveneens. PARTIJTJE DAMMEN en donderdags. heeft geopereerd, en „ik lang op nummer één gestaan”. te worden gelaten. Veel moeders ver trokken dan ook onder luid protest van hun kind, maar dit duurde niet lang want al vlug vonden de kleine hum mels hier hun poppen, blokken of auto’s De Vereniging Kindercentra heeft nu, zo vertelde ons mevrouw R. Zijlstra (secretaresse van de vereniging) een fijne speelruimte te bieden met veel meer accomodatie dan in de Meerpaal Konden er in de Meerpaal gemiddeld 10 peuters worden „gehouden” in de nieuwe speelplaats kunnen dit 25 wor den. Bovendien zijn de sanitaire voor zieningen hier veel beter, en de kinde ren kunnen nu ook buiten spelen wat bij de Meerpaal niet ging omdat er een drukke verkeersweg voor loopt. De vereniging Kindercentra is dan ook erg blij met deze nieuwe speelplaats. Waarom een peuterspeelplaats, omdat deze aan het kind de mogelijkheden biedt die tegenwoordig thuis vaak ont breken, bijvoorbeeld doordat het gezin te klein is en bovendien gehorig- en omdat leeftijdgenootjes vaak niet in de directe omgeving wonen. Een tijdelij ke scheiding van de vertrouwde omge ving (met name van de moeder) hoeft, mits goed opgevangen, geen nadeel te betekenen. Zowel door moeder als kind wordt de peuterspeelplaats als stimu lerend ervaren, zo’n speelplaats wil geen vervangende, maar wel een aan vullende opvoeding proberen te geven, met veel inspraak-mogelijkheden van de ouders. ANDERS Deze speelplaats is door deze opvoe- dingsdoelstellingen duidelijk iets an- 1 ders dan een bewaarplaats. Men wil er zoveel mogelijk de individuele ont plooiing van de peuter bevorderen en legt er daarom bewust niet de nadruk op de prestaties. Ouders die thuis bij voorbeeld een bedrijf hebben waarbij de vrouw ook mee moet helpen kunnen hier hun kind van 8.30-11.30 of van 1.30-4.30 gerust aan de leidsters toever- trouwen. Maar ook voor ouders waar van het kind geen speelkameraadje heeft is dit een ideale oplossing. In ge sprek met één van de moeders ant woordde deze op een vraag van ons: „Ik vind het zo leuk voor de kinderen, ze hebben hier zo’n grote ruimte tot hun beschikking en een enorme zand bak, en misschien straks die speelwei de nog. Dat kan ik ze thuis niet geven, dan is het toch prachtig als het zo kan*’, aldus deze enthousiaste moeder. Want hoe ging dat in die jaren, toen de vereniging er nog niet was. Nog voor de oprichting, aldus deze geboren en getogen Woudsender „moest ik al tijd een partijtje dammen met Jan de Jong, ook uit Woudsend. Ja, als het werk klaar was, zetten we steeds de schijven even op”. Als Jan dan verlo ren had bedankte hij Van der Brug, zo vertelt deze, voor de les. Die „les sen” werden in die jaren gegeven in de scheerwinkel van Ane Reekers, de va der van de huidige penningmeester, de heer Sibbele Reekers. De overige bestuursleden zijn tegenwoordig: Secre taris Willem Atsma en de heren Jan Faber sr. en Lolle van der Kooy. „Een goed bestuur”, zo oordeelt de voorzitter, die destijds - ruim 40 jaar terug - één der oprichters was. Ande re heren, daarbij nauw betrokken wa ren de heer Ane Feenstra, nu wonend in Joure en wijlen de heer Atte Lijck- lema. Feenstra werd gelijk secretaris, Van der Brug, zoals begrepen is voor zitter en de heer Wietse van der Zee hield toen de financiële beslommerin gen bij. Genoemde heer Lijcklema maakte verder eveneens nog deel uit van het bestuur, dat de contributie op een dubbeltje per week stelde. In de toenmalige bewaarplaats aan ’t Kamp vond de oprichtingsvergadering plaats, waarbij zich direct een 20-tal meldde. Wanneer dat precies weet de heer Van der Brug zich niet goed meer te herinneren, hij denkt van 21 januari 1941. HET VOLDEED ME WEL Hadden we het net over de contributie van een dubbeltje, deze is lang zo ge bleven, totdat meer clubs in de zuid westhoek van de grond kwamen en men naar de betreffende plaatsen reisde. Een jaar of wat later werd de dam bond de Zuidwesthoek opgericht, waar van de heer Van der Brug eveneens tot voorzitter werd gekozen. Toen het gros der leden evenwel meer voor aan sluiting bij de Friese dambond, aange- eerste zaterdag in januari steeds wor den gehouden, gaan we bij de mensen langs, geld inzamelen. Wat wil het ge val, we bezochten ’ns alléén de zaken lieden, maar er waren die dag andere mensen die opmerkten: Maar waarom komen jullie niet bij ons. Ja, wat moet je dan Even voor het afscheid wijst de heer Van der Brug naar het aan de wand hangende zilveren bord, ontvangen bij z’n 25-jarig voorzitterschap, Tien jaar later kwam daarnaast een eveneens fraaie herinnering te hangen. „Maar wat ze nu allemaal gaan doen, ik weet het niet hoor. Ik vermoed wel wat. Morgenavond weet hjj meer, wanneer én de veertigste verjaardag van de club, én zjjn 40-jarig voorzitterschap, alsook de promotie naar de hoofdklas A gevierd zullen worden. Sneek heeft dinsdagavond op sobere maar toch indrukwekkende wjjze de doden herdacht, die in de laatste we reldoorlog zjjn gevallen. De belangstel ling was vrij groot bjj deze plechtig heid en de stoet bijzonder lang. Vóór de stille tocht naar het monument achter de Martinikerk begon, speel den de christelijke muziekvereniging „Harmonie” en het Stedelijk Muziek- corps Sneek onder leiding van Wybren Valkema, koraalmuziek op de Markt straat voor „Onder de Linden”. Ook het tamboercorps van TGP onder lei ding van Hans Bergjjk stond daar met omfloerste trommen. Om tien minuten voor acht begonnen de muziekkorpsen, voorafgegaan door het trommelcorps van TGP aan de stil le tocht over de Marktstraat en het Oud Kerkhof naar het monument achter de Grote Kerk. Bij het stadhuis sloot de stoet zich achter de korpsen aan. De bijzonder lange rij mensen werd voorafgegaan door burgemeester mr. B. van Haersma Buma en zijn echtge note, gevolgd door de wethouders me vrouw D. IJ. W. de Graaff-Nauta, W. G. Baarda en H. A. Scholten en secre taris K. Koster. Daarachter een depu tatie van het politiecorps. Het viel op dat veel jonge mensen meeliepen in de stoet, die dinsdagavond toch wel in drukwekkend groot was. Men kon ech ter niet om klokslag acht uur twee mi nuten stilte in acht nemen, want de stoet arriveerde enkele minuten over acht pas bij het monument. Het zal misschien wenselijk zijn, dat de muziek corpsen de volgende keer vijf minuten eerder, dus om kwart voor acht, ver trekken. Nadat men op het Oud Kerk hof was gearriveerd, werden twee mi nuten stilte in acht genomen. Er heer ste inderdaad een doodse stilte. Daar na klonken de, tonen van de Last Post, waarna burgemeester Van Haersma Buma als eerste namens het gemeen tebestuur een krans legde bij het mo nument. Na de krans- en bloemlegging, die geruime tijd in beslag nam, speelden de korpsen het Wilhelmus. Daarna werd de tocht voortgezet langs de Grote Kerkstraat, waar bij het ge denkteken aan de Kerk voor de ge sneuvelde Canadezen in de omgeving van Sneek, eveneens bloemen en kran sen werden gelegd en het Canadese volkslied werd gespeeld. Na afloop van de plechtigheid werd op de Marktstraat voor Onder de Linden het Frysk Folks- liet nog gespeeld, waarna de stoet werd ontbonden. De jubilerende voorzitter is wat met het dorpshuis, waarin de laatste jaren de damwedstrijden worden afge wikkeld. „Een mooi plak”, zegt hij. Daarvoor kwamen de schijven in een pand aan de Ee op het bord, daar voor in het gebouw van de hervorm de kerk, dat voordien Staatsschool was, en zoals opgemerkt was men in de Oude bewaarschool van start ge gaan. „Gelukkig zijn er nooit wedstrij den in ’n café gehouden, daarop ben ik altijd tegen geweest. Ik wilde de leden niet tot iets gaan verleiden”. De be volking van Woudsend, overigens ko men niet alle leden uit het dorp zelf, is maar wat ingenomen met de dam club. Van der Brug: „We hebben het dorp, de burgerij wel op de hand. Bij jubileumtoernooien bijvoorbeeld, die de Dubbelfeest dus vrijdag, want ook het feit, dat de nu 71-jarige heer Van der Brug even lang als de vereniging oud is de voorzittershamer heeft vastge houden, zal niet onopgemerkt voorbij gaan. „Ik heb tegen de bestuursleden gezegd: om mij moeten jullie niet zo’n drukte maken, maar zij daarentegen: jij bent de jubilaris, wjj klaren het wel”, zo verhaalt deze op en top voor zitter, die in 1965 van de boerderij in de „Gouden Bodem” te Smalbrugge verhuisde. Zjjn twee zonen Jelle en Roel - het gezin Van der Brug telt voorts drie dochters - hebben nu het beheer over deze farm, waarmee ons Maar stellig gaat het niet om het 40-jarig bestaan van de club, die onlangs de sprong maakte naar de hoofdklas A. Al sinds de oprichting namelijk bekleedt loop de heer Cornells van der Brug, wonende aan de Indijk, even buiten het dorp, de functie van voorzitter. „Maar ’ns afwachten, of ze me nog willen hebben”, antwoordt hij laconiek, als we hem vragen of hij zich bij de eind dit jaar te houden vergadering opnieuw herkiesbaar zal stellen. Nog heel goed weet onze zegsman zich een damtoernooi in Sloten te herinneren, waarbij hij in een zeke re partij tegenover Uultsje Venema uit die plaats zat. De stand was negen om negen, hij weet nog pre cies - let wel, de partij werd pak weg 17(!) jaar geleden gespeeld - hoe de schijven stonden. Van der Brug won, werd winnaar in z’n klas en kreeg een lauwertak, maar zij, die in totaal 6 punten hadden vergaard, maakten ook nog aan spraak op een extra prijs, even eens zo’n tak. Er moest geloot worden tussen de 6 gegadigden; Het Opera Gezelschap Forum uit En schede zal op maandag 10 mei a.s. een voorstelling geven van het myste riespel De Wulpen Rivier (Curlew Ri ver) van Benjamin Britten in de Sint Martinuskcrk Singel te Sneek. De tekst is van William Plomer, de vertaling van Max van Doorn en de regie is in handen van Jacqueline Jacobi. Hij zegt verder: We hadden nog een sterkere club dan de huidige kunnen I In deze tijd, waarin de integratie van hebben, als een aantal leden niet was de kunst in het maatschappelijke leven _.l_ - -- 1 TX K 1 - 1 „z, v, 1 x K c, Tm v-, 1 VI

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1