i 1 I I IJLST snekerWkoerier van Zestig jaar in de echt verbonden H. Jongsma werd tijdens receptie eremedaille in zilver opgespeld PARTIJTJE SPELEN IS UITGEGROEID TOT WEDSTRUD-DAMMEN OP NIVEAU Officieel Orgaan I I Voorzitter Van der Brug ontving hoge onderscheiding BURGERLIJKE STAND SNEEK Plannen in Sneek voor kerkdiensten geestelijk gehandicapten Ridderorde voor de heer D. S. Algra Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave V y MAANDAG 10 MEI 1971 126e JAARGANG NO. 37 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis In GAASTERLAND, SLOTEN e.o i bonnementen 111 en de Vijftig jaar in dienst bij K.N.M. te Osingahuizen t I «M- steeg de heer A. de Boer, sprekend na- W mens Dorpsbelangen het spreekgestoel- g te, beginnend met op te merken, dat de voorzitter, de heer J. Kuipers ver hinderd is. „Wij zijn blij met jullie als damclub”, en over de heer Van der Brug; „Het is een unicum, zoals u het hebt gedaan”. Voor de voorzitter had de heer De Boer een pijp („u hebt er eentje waar geen vinger meer in kan” en tabak, voor de club een dambord, waarin gegrafeerd „1931-1971 Dorpsbe langen” meegebracht. burgerlijke Stand Wymbritseradeel Burgemeester Cazemier op receptie damclub „Eensgezindheid Woudsend. I van ■a 1 t.e.m. 7 mei WISSELBEKER Verschijnt: maandags en donderdags. van Abonnementsgeld 4,Per half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen f 6,— per half iaar (bij vooruitbetaling/ ADVERTENTIETARIEVEN: n cent per mm; ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij /contralet lagere mm-prijs Burgemeester B. W. Cazemier speldt de freer H. Jongsma de versierselen, beho rende tot de ere-medaïlle in zilver van de Orde van Oranje Nassau op. (Foto Studio Ger Dijs) i. werk als beheerders van het dorpshuis, Minsken, der dv Jan "van der Kooi en' Aaltje Wiepkje w SNEEKER NIEUWSBLAD de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD GROTE BELANGSTELLING De penningmeester-administrateur van „Eensgezindheid”, de heer S. Reekers, die tijdens het officiële gedeelte van deze bizonder geslaagde avond de lei ding had, heette in z’n openingswoord tot de immer voller lopende zaal onder meer de afgevaardigden van diverse andere damverenigingen welkom .Hij merkte nog op, dat de belangstelling de verwachtingen overtroffen had. Om nu eerst nog even op de woorden van de burgemeester terug te komen, over de damclub zelf zei deze zoal: Het par tijtje dammen is gegroeid tot wedstrijd- dammen op niveau. „De promotie naar de hoofdklas-A betekent dat jullie straks je krachten gaat meten met de zeer sterken in Friesland, waarin ie dereen trots op jullie kan zijn. „Na mens ’t gemeentebestuur bood hij ge lukwensen aan, én voor het jubileum, én voor de bevochten promotie, na het behalen van de titel in de hoofdklas-B. „Dat het zo mag worden, dat u in de toekomst als club zult blijven jubile ren”, aldus de heer Cazemier. Hij bood vervolgens de voorzitter ’n ’slüfke’ aan. „Het heeft echt niet alleen aan mij ge legen, m’n vrouw heeft er ook een hoop voor gedaan”, zo sprak de heer Van der Brug in z’n dankwoord tot de burgemeester onder meer, daarbij doe lend op het werk tijdens de bezetting. In zijn hierop volgende rede zei de heer R. Bergsma uit Terhorne, voorzitter van de Provinciale Friese dambond, en sprekend mede namens de Konin klijke Nederlandse dambond, dat het hem bevreemt, dat er naast „onze in Friesland nog een 1 Zuidwesthoek red.) bestaat. Ik hoop dat de daarbij aangesloten damclubs ook naar onze zullen overgaan”, zo zei de heer Bergsma. „Hij reikte de heer Van der Brug hierna het bondsonder- scheidingsteken uit, van welk soort er in Friesland tot dan slechts één was overhandigd, namelijk aan de heer H. de Boer te Sneek. hjj benoemde de jubilerende heer Van der Brug tot erevoorzitter, tinus°van der GootT en Neeltje Ruis te waarbij hij als teken een verzilver de tabaksdoos met inscriptie aan de erevoorzitter deed toekomen. En na wat herinneringen te hebben op gehaald, bood hij de heer Van der Brug hierna een fraaie teeveestoel aan, namens leden, oud-leden en donateurs. Op verzoek nam de heer Van der Brug hierin plaats; staand werd het lang zal ie leven gezon gen. De zelfde groep gulle gevers had voor de gedecoreerde voorzit ter tevens een dambord met in scriptie en toebehoren ingeslagen. Van der Brug reageerde: jimme dogge it sa raer. Aan het bestuur stelde de Dorpsbe langen - afgevaardigde voor de heer Van der Brug ere-voorzitter te maken. Ceremoniemeester S. Ree kers dacht er al niet anders over; ser de jubilaris een houd - Haan bood namens Geboren: Marjan, dv Hendrik Johan nes Pranger en Johantje Valkema te Oudega; Jacob Augustinus, zv Augus- Oudega; Leentje Johanna, dv Lammert Geerligs en Richolda Alie Wagenma kers te Jutrijp. Gehuwd: Marcus de Vries, 23 jaar te Woudsend en Janke Jellema, 22 jaar te Scharnegoutum; Gooitzen Hofstee, 29 jaar, te Haulerwijk en Jetske Hen- drikje Adema, 22 jaar, te Wolsum. Overleden: Akke Bruinsma, 83 jaar, den Hetzelfde kan gezegd worden wv Pier Fortuin van Woudsend. Op het bedrijf van de Koninklijke Ne- derlandsche Maatschappij van Kaas en Roomboterfabrieken in Osingahui zen was het vrijdag een beetje een feestdag, in verband met het 50-jarig ambtsjubileum van de heer H. Jong sma, woonachtig te Hommerts. In de kantine van de K.N.M. werd dit teest gevierd. Vele collega’s, familieleden en andere genodigden, onder wie burge meester B. W. Cazemier van Wym britseradeel, drukten hier de jubilaris de hand. Procuratiehouder de Jieer L. Koopman, die volgend jaar eveneens zijn 50-jarig jubileum hoopt te vieren, was voor de ze gelegenheid ceremoniemeester, die zich op een vlotte en humoristische wijze van z’n taak kweet. Als eerste spreker bracht hij de directeur van het K.N.M., de heer B. C. Nieuwen- dijk, naar voren die de 63-jarige ju bilaris als een streng maar rechtvaar dig mens beschreef die steeds met hart en alle toewijding een goed stuk boter wist te produceren. Verder ver telde hij ondermeer dat de heer Jong sma in 1912 als dertien-jarige jongen in Nyega als hulpbotermaker is be gonnen. Precies veertig jaar later ging hij als eerste botermaker naar Pur- merend, omdat het bedrijf in Nyega er mee stopte. Goed en wel in Pur- merend geïnstalleerd moest hij we gens het stopzetten van de K.N.M. al daar weer veranderen van omgeving. „Het was in 1966 dat je bij ons kwam”, zo vervolgde de heer Nieu- wendijk; „in het begin had je een beetje moeite met het werk, omdat je van de boter- naar de kaasmakerij werd overgeplaatst. Onder je collega s ben je een gewaardeerd man en een harde leermeester. Ard Schenk heeft dan wel de wereld-cup, maar jij In de Raad van Kerken in Sneek be staan plannen voor het houden van speciale kerkdiensten voor geestelijk ge handicapten. Er is een kommissie be noemd die een en ander zal uitwerken. Verwacht wordt dat ongeveer augus tus met de diensten voor gehandicapten kan worden begonnen. Tot nu toe wer den deze bijzondere diensten alleen in L’wden gehouden. Mensen uit Sneek, die een gehandicapt kind hebben, maken daar wel gebruik van. Burgemeester B. W. Cazemier van Wymbritseradeel biedt namens het ge meentebestuur de jubilerende damver- Jonkman gevierd; eniging de gelukwensen aan. De be- tving een dambord stuursie(ien zijn v.l.n.r. de heren S. Ree kers, penningmeester-administrateurW H. Atsma, secretaris, C. J. van der Brug voorzitter; L. v.d. Kooy, competitie-lei- der en het bestuurslid J. Faber. (Foto Studio Ger Dijs) Een luid applaus klonk vrijdagavond in het dorpshuis van Woudsend op, toen Wymbritseradeel’s burgemeester B. W. Cazemier de voorzitter van de jubilerende damclub „Eensgezindheid” de heer C. J. van der Brug de ereme daille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau had opgespeld. Van der Brug heeft, zoals bekend, even lang als het bestaan van deze damver eniging de voorzittershamer gehan teerd, doch niet alleen dit was aanlei ding geweest voor deze hoge onder scheiding. Ongeveer tien jaar lang is deze krasse 71er voorzitter van de dambond „Zuidwesthoek” geweest, 15 jaar bekleedde hij een zelfde functie bij het Waterschap „De Gouden Bodem”, lange tijd was hij voorzitter van de plaatselijke EHBO-afdeling, hjj was 16 jaar lang actief lid bij de Bescherming Bevolking. Maar daarmee zijn we er nog niet. „Nimmer werd vergeefs een beroep op u gedaan, waar het ging om activitei ten op cultureel terrein. U hebt uw beste krachten voor de gemeenschap van Woudsend gegeven. Mij is ter ore gekomen, dat u in de oorlog tal van onderduikers gastvrijheid hebt gebo den. Tachtig pond aardappelen schillen per dag scheen toen geen uitzondering te zijn. Welnu, het is goed, dat u in ’t zonnetje wordt gezet. U verdient het vandaag in de volle schijnwerpers te worden geplaatst”, aldus burgemeester Cazemier, die aanstonds de eremedaille in goud afstond. „Dat uw werk steeds tot volle tevre denheid van alle leden is geweest blijkt wel uit het feit, dat u iedere 5 jaar bent herbenoemd. U miste bijna geen enke le clubavond; als voorzitter hebt u uw sporen zeker verdiend. Aan de ene kant was u actief, aan de ander erg trouw, hetgeen voor ’n vereniging ontzettend veel betekent. Een gezonde geest in een gezond lichaam. Uw dagelijkse ar beid op de boerderij betekent trimmen voor het lichaam, het dammen nu is trimmen voor de geest”, zo had dezelf de spreker zich in het begin van zijn tot de voorzitter gerichte toespraak ge- uit. krijgt van mij de „Heeg-cup”, aldus de directeur. Waarna deze de heer Jongsma een vrij dikke envelop, met het kaasmerk erop gestempeld, over handigde. Mevrouw Jongsma werd door de directeur bedankt voor haai indirecte bijdrage bij de goede presta ties van haar man. Ze kreeg een schitterend bloemetje aangeboden. ERE-MEDAILLE Burgemeester B. W. Cazemier noem de de jubilaris een symbool van het Friese gezegde. „Doch dyn plicht en lit de lju mar rabje” „U heeft veel wel, maar ook veel wee meegemaakt, fabriekssluitingen en concentraties die niet alleen gevolgen hebben voor de werknemers, maar ook voor stad, streek of dorp. Ondanks dit hebt u trouw en met veel toewij ding het werk aan de dag gelegd, ze zeggen wel eens”, dit volgens de bur gemeester, „Een gekromde rug brengt dikwijls een versiering op de borst, daarom wil ik u graag uit naam van Hare Majesteit de Koningin de ere medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau opspelden”. Na dit ceremoniele gebeuren, waar de heer Jongsma tamelijk van onder de indruk was, sprak namens de perso neelsvereniging en het sociale fonds de heer Sj. Visser, die ondermeer zei: „Je zit nu een paar jaar in de kaas- doeken maar vandaag word je in de watten gelegd”. Waarna de heer Vis- j- een envelop met in- overhandigde. De heer A. de j ‘3 de collega’s van de "kaasafdeling een boek over Fries land’s verleden aan. Hierna dankte de heer Jongsma een ieder voor hun goe de woorden. Geboren: Marcel, zv Dirk van Veen en Hitje Kroese; Doetje Alie, Jetten; Anke, dv Auke de Jong en Bertha Johanna Vaartjes; Nicole Ca- role, dv Ernst Reinard Leidtke en Eli sabeth Helena Eijgelaar; Paulien Mir- jam, dv Gosen Harmen Bakker en Jan ke Nanna Catharina Vissers; Cecilia Cleo Catharina, dv Herbert Raymond Loomeyer en Tijtje Bijl; Jan Willem, zv Wolter Boersma en Wilhelmina Do rothea Elizabeth de ater van Bols- ward; René, zv Hielke Bootsma en Murkje Busman; Evert, zv Eldert Bok- ma en Mintje de Jong, van Scharster- brug; Geertje, dv Siene van der Schiet en Sjoukje Kuipers; Grietje Aaltje, dv Ritske Radema en Geessien Aaltje Hecker; Nicolaas Tjipke, zv Walter Alfred Nicolaas Horst en Christina Fro- nika Vallinga; Pier, zv Jozef Joost Anthonius Neger man en Hinke Tjeer- dema. Ondertrouwd: Meester Bartele, oud 21 jaar en Theresia Tijmensma, oud 21 jaar; Rein Pieters, 27 jaar en Hen- drika Faber, 20 jaar; Hendrik Johan nes Boomsma 24 jaar en Simkje Idske Jellema, 23 jaar; lemke Murk Velds, 27 jaar en Margrietha Aleida Siemers, 27 jaar; Jan Minne de Vries, 22 jaar en Anna Kamstra, 19 jaar; Henk Blom, 24 jaar en Pietje Louwsma, 20 jaar; Bernard Gerardus Engelen, 21 jaar en Hendrika Wilhelmina Dijkstra, 20 jaar; Johannes Eenjo Oosterheert, 22 jaar en Sophia Maria Magdalena van Loon, 21 jaar; Nico Johannes Terpstra, 24 jaar en Margrietha Maria van Veen, 22 jaar; Roelof de Vries, 22 jaar en Johanna Geertruida van Wijngaarden, 18 jaar; Cornells de Bode, 23 jaar en Fronica Aukje Greijdanus, 20 jaar. Getrouwd: Meije Faber, 24 jaar en Elisabeth Koolmoes, 19 jaar; Jan de Lang, 23 jaar en Thea Abbring Hingst, 20 jaar. Overleden: Simon Jillings, 70 jaar, e.v. Metje Witmus; Johannes Albertus Al- tjo Sternsdorff, 1 week; Meindert de Jong, 82 jaar ev Aaltje Postma, van Workum; Eit van der Meulen, 84 jaar, wv Sietske Pen, van Joure; Marnix Paul Loverwijk, 5 jaar, van IJlst; Em ma Faber, 75 jaar, wv Eintje Alber tus Verbeek; ;Feikje Krikke, 74 jaar, wv Hans van Wieren; Pieter Schukken 84 jaar, wv Rinske Renema. DIENSTBAARHEID „U bent 40 jaar lang voorzitter ge weest, daarmee beginnend in een tijd, dat niemand na de lagere school nog vorming kreeg. Het is een heel karwei tegenwoordig iemand bereid te vinden dit soort werk in het culturele leven te verrichten. Er wordt bij het onderwijs vandaag de dag te weinig de aandacht gericht op het punt: Hoe maak ik me het best dienstbaar voor de mensheid”, zo besloot de heer Bergsma. Nadat de zaal voor de zoveelste keer had kun nen genieten van welluidende melodie ën van het trio Saturnus uit Joure be- De laatste spreker, de heer G. Huitema uit Sneek, oud-lid en oud-Woudsender bood „als herinnering aan de mooie tijd die ik hier heb gehad”, en als dank voor de ondervonden vriendschap een prachtige wisselbeker aan, waarvoor de heer S. Reekers nog geen bestem ming wist, „maar er zal om gevochten worden, reken maar”. Tussen de be- bond(de dambond drijven door was de heer en mevrouw Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de Stichting Friesland 1940- 1945 werd vrijdagmiddag in Lauswolt te Beetsterzwaag een bijeenkomst ge houden, waar staatssecretaris Van der Poel de Ridderorde van Oranje Nassau heeft uitgereikt aan de heer D. S. Al- gra te Sneek. De heer Algra is van de oprichting af voorzitter van de Stichting Friesland 1940-1945. Zoals be kend behartigt de Stichting, die voort gekomen is uit de Vereniging Friesland 1940-1945 de belangen van de nabe staanden van slachtoffers uit de Twee de Wereldoorlog. De heer Algra heeft in deze Stichting steeds een vooraan staande rol gespeeld. Nagelhout dank gebracht voor hun waarin de gastvrijheid, ook in de klei ne uurtjes, de behulpzaamheid ander zijds, steeds groot was geweest. Zij werden verrijkt met een fraaie tafel- aansteker (ook al weer met inscrip tie) en een bloemstuk. Daarvoor was de 25-jarige echtverbintenis van de heer en mevrouw de heer Jonkman ontving-- met toebehoren; voor zijn niet aanwe zige echtgenote was er een bloemstuk. Even voorbij tienen zat het officiële ge deelte erop. Het feest evenwel ging on verminderd voort, ook al was het in middels zaterdag 8 mei geworden. UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v ADMINISTRATIE: Singel 11, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169 Kantooruren: maandag t.e.m vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2241 Gironummer 932730 tEDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur OTOREDAKTIE: •Studio Ger Dijs', Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink, Telefoon 05150-5223. Afgelopen donderdag was het feest aan de Overweg, of beter: In restau rant van der Wal, waar de heer en mevrouw Eizema hun 60-jarige echt verbintenis vierden. Met de naaste fa milieleden werd aldaar eerst een kof fiemaaltijd gehouden, waarna tal van meelevenden het nog krasse echtpaar de hand kwamen drukken. De heer Johannes Eizema - 86 jaar en nog goed ter been - werd geboren in Idskenhuizen, maar genoot z’n op voeding in Huisterheide bij Sint Nico- laasga, vanwaar hij september 1910 naar de Waterpoortstad verhuisde. Hij had er toen reeds een 5-jarig dienstverband bij aannemer Sj. Kuin- dersma te Joure opzitten. Deze betrek king ruilde hij in voor een baan bij de gasfabriek in Sneek, waar hij vervol gens 40 (of eigenlijk 45 jaar) als tim merman geboekt stond. Op ’n goeie dag verbleef hij - beroepshalve - in Wirdum bij Leeuwarden, waar hij zijn echtgenote, de deze week eveneens 86 jaar wordende mevrouw Tjitske Eize- ma-Hoekstra leerde kennen. Veel Snekers zullen de heer Eizema I van dichtbij gekend hebben. Stond hij dan - zoals gezegd - te boek als tim merman, van lieverlede legde hij de hamer en spijkers ter zijde, in plaats waarvan papier en potlood zijn dage lijkse bagage werden. Zo trok hij de laatste jaren als meteropnemer en in casseerder langs de deuren, ja zelfs zij het in wat mindere mate op ’t laatst, tot z’n 70ste levensjaar toe. Hij vond ’t toen welletjes. In 1911 vestigde het echtpaar Eizema zich aan de Waterpoortsgracht, ver volgens betrok ’t een woning in de Parkbuurt, 20 jaar lang was ’n pand in de Selfhelpstraat hun domein, waar na ten slotte het pand aan de Over weg (nr. 11) 34 jaar lang door hen werd bewoond. Hier wonen tevens twee dochters van hen, te weten de gezins- verzorgster Jikke en de kraamverzorg ster Annie. Uit hun huwelijk werden voorts een nu in Australië verblijven de dochter, en twee zonen (in Alblas- serdam en Utrecht) geboren. Het ge zin telt verder 5 kleinkinderen en evenveel achterkleinkinderen. Deze kleinkinderen bezorgden het nog erg vitale echtpaar op haar feestdag een omvangrijke fruitmand, op de re ceptie mochten de heer en mevrouw Eizema verder onder meer talrijke bloemstukken in ontvangst nemen. Behalve de familieleden in Australië en ’n kleindochter in ’t kraambed maakten alle andere bloedverwanten de reis naar Sneek. Het gaat, wat de gezondheid van de heer Eizema aan gaat, erg goed. Na ’t theedrinken ’s middags gaat hij steeds een uurtje wandelen, hij tuiniert graag en laat dagelijks ook niet na hetzij via de beeldbuis en radio, hetzij via de krant, van het dagelijks gebeuren kennis te nemen, al moet dit laatste wel met behulp van een vergrootglas geschie- - - --■* 3i van mevrouw Eizinga-Hoekstra, die even wel slecht ter been is. Maar de inwo nende gezinsverzorgster helpt af en toe ’n handje en zo klaren ze ’t wel. De heer Eizema: Als we onze dochter niet hadden waren we al in een rusthuis geweest. f 3 r

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1