snekerWkoerier nrax bh omstuuw lillB Ruim honderd jaar oude gebouw is sta in de weg in uitbreidingsplan de gemeenten SNEEKV WYMBRITS ER A D E EL en Officieel Orgaan van IJLST Vierdaagse schoolreis Meester Visserschool Kollekte voor jongens ei! meisjesstad Tweeklassige openbare kleuterschool in Stadsfenne Lucht in westelijk Friesland betrekkelijk zuiver ten opzichte van de Randstad Kerkmuziek in Bolswarder Martinikerk EEN PASSEND EN BLIJVEND CADEAU WSNEEKER NIEUWSBLAD 0p Hemelvaartsdag 21ste Elfmerentocht M.A.C. „J. C. Visser" NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Boerderij Groot Tinga nr. 1 moet binnenkort verdwijnen Raadsstukken Sneek Rectificatie onderscheiding D. S. Algra Buitenlands postwissel- verkeer hervat DONDERDAG 13 MEI 1971 126e JAARGANG No. 38 MS Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis>aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o en de van - t SNEEKER NIEUWSBLAD OORZAKEN Verschijnt: maandags en donderdags. Laan dan in. De boerderij staat leeg en kan opgeruimd worden. o>|U. 4. pwxu duti, wnntintuiiii M uur De heer P. Muizelaar, leerling HAVO- school in Heerenveen heeft met mede werking van N. de Schiffart, leerling Bogerman College in Sneek een onder zoek ingesteld naar de invloed van SO2 op de epifytische lichenen in wes telijk Friesland. Het was reeds bekend dat epifytische lichenen direkt reageren op luchtverontreiniging, vooral op SO2. Dit SO2 komt veel voor in industriege bieden en steden. Daar deze epifytische lichenen hun voedsel uit de zon, lucht en het regenwater halen, is het logisch dat ze in vervuilde gebieden afsterven. Dr. J. J. Barkman ontdekte een aantal jaren geleden de lichenenwoestijnen in de randstad, Zeeland, Limburg en Ut recht. De bomen waren er kaal of ui terst karig begroeid met ongevoelige soorten. van een klein beetje spanning houden is er gelegenheid om vanaf één uur te starten voor een oriënteringsrit, vol gens het KNMV-reglement. Deze is uit gezet in een A- en B-klasse en gaat over een afstand van 90 kilometer. Voor beide tochten is de start op het terrein van de Veemarkt te Sneek. Voor nadere inlichtingen kan men zich telefonisch wenden tot nummer 05150- 4227. De heer D. S. Algra is geen voorzit ter, zelfs geen lid, van de Stichting Friesland 1940-1945, maar wel voorzit ter van de Vereniging Friesland 1940- 1945, waarvan genoemde Stichting uit gaat. Burgemeester en wethouders van Sneek stellen de raad voor een krediet van 313.750,beschikbaar te stellen voor de bouw van een tweeklassige perma nent schoolgebouw ten behoeve van de openbare kleuterschool in de Stadsfen ne. Zoals bekend besloot de raad op 15 september 1970 tot het stichten van een openbare kleuterschool in dit stads deel. Op grond van dit raadsbesluit is een kleuterklas ondergebracht in een apenbare school „De Is enkele weken geleden het pittoreske geheel van oude huisjes, boompjes en een sloot in het uitbreidingsplan Tinga verdwenen, binnenkort zal de boerderij Groot Tinga nummer 1, bewoond door de familie Th. van der Laan, ook wor den opgeruimd. Die boerderij zal even als de huisjes, waarvan er één bewoond x was door de familie Tj. de Haas, wel in vlammen opgaan, nadat de waarde volle spullen er zjjn uitgehaald. Men pakt deze opruiming van oude in de weg staande huisjes en boerderijen nog al drastisch aan door ze in de fik te steken. Dat is namelijk de vlugste en goedkoopste manier. De boerderij is eigendom van de ge meente Sneek en had eigenlijk al ont ruimd moeten zijn. Tot dusver kon dat niet, omdat de tegenwoordige bewoner Th. van der Laan nog geen ander on derkomen heeft. De kans is echter groot dat dit binnenkort wel het geval zal zijn. Zoon Jelle van der Laan heeft namelijk een boerderij in Irnsum ge kocht, maar de bewoner van die boer derij daar wacht op een ander onder komen. Zodra dat opgelost is, verhuist Jelle van der Laan naar Irnsum en komt zijn woning in de Morrahemstr. vrij. Daar komt vader Th. van der Het interessante programma is samen gesteld uit kerkmuziek voor Advent tot en met Pinksteren en vermeldt voor elk van de hoogtijdagen een orgelstuk en één of meer koorwerken. De organist van de Martinikerk, de heer Houtman speelt koraalwerk van Buxtehude, Mi- scheelsen, Walther en Fischer. De Leeu warder Cantory brengt koorwerken van Brahms, Praetorius, Sweelinck, Dijk, Distler, Hassler en Schütz, w.o. voor dubbelkoor ten gehoren. Besloten wordt met samenzang uit de bundel 102 gezangen, nr. 99 het aloude pinksterlied „Veni Creator” in de be rijming van de dichter Ad den Besten. De uitvoering begint om 2.45 precies en is vrij toegankelijk. daar in Tinga een grote bedrijvigheid, huizen worden er gebouwd, straten aangelegd en grond geëgaliseerd. Bij de omstreden vijver is men bezig met de werkzaamheden aan riolering, die het verversen van het water mogelijk moe ten maken. Intussen bevat dit water al weer vuil, veroorzaakt door weggewor pen flessen, hout en blik. En temidden van al deze bedrijvigheid, waarbij mo derne huizen uit de grond worden ge stampt staat nog de boerderij, die vroe ger „ver van de stad was verwijderd”. Over enkele weken, misschien over een maand, is die herinnering aan vroeger óók verdwenen. perkt, want in Sneek kwam op één kilometer ten westen van de binnenstad in het park alweer de Graphis scrip- ta en een usnea (klein) voor, met een Q van resp. negen en twaalf. De onder zoekers kwamen tot de conclusie dat westelijk Friesland af en toe wel onder invloed komen van de Rijnmond, voor al bij westenwind, met name in de buurt van Staveren. De zuiverste lucht werd gemeten in de Noord-Veluwe, in de omgeving van Duurswoude en op de Waddeneilanden. Zij schrijven dit toe aan de aanwezigheid van veel bossen en de vrijwel niet aanwezige industrie. Wat getallen betreft, het rapport telt zeer veel getallen, bij een getal 0 is de lucht ontzettend vuil, van 400 en daar boven treft men de zuiverste lucht aan, maar die komt hier niet voor. In deze omgeving komt men tot het getal rond de 120 en dat duidt op betrekkelijk zui vere lucht, volgens de onderzoekers. Zij stelden tevens dat het SO2 in de atmosfeer goedkoop kan worden geme ten, zonder dure apparatuur. PTT heeft met ingang van dinsdag het buitenlands postwisselverkeer her vat. Donderdag j.l. werd het verkeer stopgezet als gevolg van de moeilijk heden in het valutaverkeer. De toertocht voor bromfietsen start tussen tien en elf uur, voor motoren, scooters en auto’s wordt er tussen elf en twaalf uur gestart. De toertocht heeft een totale lengte van ongeveer 135 kilometer. Alle deelnemers die de tocht volbrengen en vóór zes uur bin nen zijn ontvangen een fraai aandenken. Voor hen die liever niet stil zitten maar In de volgende week dinsdag te hou den vergadering van de raad van Sneek komt o.a. een advies van b. en w. be treffende een verzoek van het bestuur van de Vereniging voor Chr. Schoolon derwijs in Sneek aan de orde. Het gaat hier om een toekenning van een voorschot op vergoedingen over 1971 ten behoeve van de Chr. kleuterschool in de Stadsfenne. B. en w. adviseren de raad de gevraagde medewerking aan de Vereniging voor Chr. Buitenge woon onderwijs te Sneek voor het aan schaffen van enig meubilair ten behoe ve van de P. Bakkersschool. B. en w. stellen tevens voor de regeling betref fende toekenning van een toelage voor het verrichten van vuile of zeer vuile arbeid te wijzigen. Die wijziging houdt in dat b. en w. in de gevallen waarin daartoe naar hun oordeel aanleiding bestaat, ook personeel bij andere tak ken dienst, dan die van de gemeente lijke reinigingsdienst, een toelage toe te kennen voor vuile of zeer vuile ar beid. Zondag 16 mei a.s. wordt de reeks cantate-zondagen in de Martinikerk te Bolsward besloten met een uitvoering van „Muziek voor het kerkeljjk jaar” door de Leeuwarder Cantory onder leiding van de cantor Jan Veninga. Medewerking verlenen Ad. Houtman orgel, Jinke van Weringh fluit en Roel Tjeerdsma tenor. Om kwart over 11 legde de boot aan in de haven van Vlieland. Na de ba gage toevertrouwd te hebben aan het vervoersbedrijf van de fa. Smit, ver trok de stoet kinderen met hun lei- ders(sters) naar het Kamphuis „West- end”, waar de kinderen weer op har telijke wijze werden begroet door de familie De Jong, voor de meeste kin deren al jaren geen onbekenden meer. Na ingedeeld te zijn op verschillende kamers ging men aan tafel om de van huis meegebrachte boterhammen naar binnen te werken. Nadat de afwas verzorgd was, trok le de en bossen in of naar het strand, om om 6 uur terug te zijn voor de warme maaltijd. Na de maaltijd er weer op uit tot uiterlijk 9 uur en dan gauw on der de wol. Vier dagen lang met steeds lekker zon- Met stralend weer vertrokken maandag 5 mei 53 jongens en meisjes van 10 jaar en ouder van de Kernafdeling en de V.B.O.-afdeling van de Meester Visserschool onder de hoede van groepsleiders(sters) voor hun jaarlijk se 4-daagse schoolreis naar Vlieland. Vele ouders waren meegekomen naar de Oude Koemarkt om hun kinderen uit te wuiven. Precies half 9 startte de bus van Sijpersma en bracht ze naar Harlingen, waar de boot naar Vlieland om half 10 vertrok. Onder weg had de bus nog een 6-tal kinde ren uit Bolsward „opgepikt”. Zoals u enige tijd geleden in deze krant hebt kunnen lezen hoopt de Commissie Vakantie-Ontspanning „Jongens- en Meisjesstad Sneek” ook dit jaar weer een jongens- en meisjesstad in Sneek te kunnen organiseren en wel van 12 t.e.m. 16 juli en van 19 t.e.m. 23 juli 1971. ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 4,per half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen f 6,per half jaar (bij vooruitbetaling i ADVERTENTIETARIEVEN: 17 cent per mm; ingezonden mededelingen dubbel tarief. Pij kontrakt lagere mm-prijs dere groep onder leiding van meesters en juffrouwen de duinen Teneinde het inschrijfgeld zo laag mo gelijk te houden wil de commissie pro beren, door middel van een collecte, haar inkomsten wat op te voeren. De ze collecte zal worden gehouden in de periode van 713 juni a.s. Graag doet de commissie langs deze weg een beroep op u om u op te ge ven als collectant(e). Hoe méér col lectanten, des te kleiner de te lopen wijk en de bewoners van jongens- en meisjesstad 1971 zullen u erg dankbaar zijn voor uw beschikbaar gestelde tijd. U kunt zich aanmelden als collec- tant(e) bij de voorzitter van de com missie, de heer H. W. Fijlstra, Fur- merusstraat 430 (tel. 6402) of mej. H. Tuinstra, gem. secretarie, afd. VII, Marktstraat 17, (tel. 4241 toestel 25). Tussen twee haakjes: Bij deze adres sen kunt u zich ook opgeven als leid ster of leider van jongens- en meisjes stad, want die zijn er ook nog niet vol doende. dan Dat moet eigenlijk zo spoedig mogelijk ge beuren, omdat het ruim honderd jaar oude bouwwerk in de weg staat. Op de plaats waar de boerderij staat, komen voor een deel woningen, moet er een straat over het straksbouw te maken terrein worden doorgetrokken, terwijl een deel van het terrein beschikbaar blijft, althans volgens het bestemmings plan, voor openbare bebouwing. Dat kan een school zijn, maar ook een kerk. Het terrein waar de afgebrand- de woninkjes hebben gestaan, is vrij wel bouwrijp. Een hydraulische kraan is daar nog bezig de bomen om te trekken en de bomen bij de boerderij zullen straks ook wel moeten verdwij nen. Dat is jammer, maar er is niet aan te ontkomen. Ook de bomen staan in de weg, evenals de huisjes dat de den en de boerderij nog doet. Ook en kele prachtige esken, bomen die men niet zoveel meer ziet, moeten het veld ruimen voor de woningbouw. Een groot gedeelte van het vroegere binnenpad naar Ijlst, dat langs de boerderij en de huisjes liep, is verdwenen, maar op zij van de Chr. Middelbare Technische school is dat pad er nog. Het is over woekerd door gras, maar het wordt nog benut. Toen wij er dinsdag een kijkje namen, hebben wij nog eens op dat binnenpad gelopen en terwijl we dat deden, passeerden ons twee jongens op de fiets. Opzij van de fraaie CMTS staan in richting Lemmer nog acht bo men en die zullen voorlopig behouden blijven. Die staan namelijk nu nog niet in de weg en daarom is deze bomen een langer leven beschoren. Dat zal de directeur van de CMTS, tevens raads lid, A. Gerrits plezier doen, want hij heeft destijds in de raad gepleit zoveel mogelijk de bomen de sparen. Dat is slechts bij acht stuks gebleven, een an dere mogelijkheid was er niet. Er heerst De oorzaken dat de lucht hier nog be trekkelijk zuiver is zijn volgens het rapport het geringe aantal industrieën, de aanwezige industrie, die meestal schoon is (afgezien van waterveront reiniging), d.w.z. geen chemische in- dustrieën, die de lucht in hoge mate beïnvloeden, de aanwezigheid van wind. 1 waardoor de verontreiniging snel wordt i gediffundeerd en voorts het feil dat Friesland dun bevolkt is, hetgeen min der verkeersintensiviteit meebrengt. Dit wil echter niet zeggen dat er geen bevuilde gebieden zijn, want dit is wel het geval in ondermeer Sneek en Bols ward. De dichte bevolkingsconcentra ties met vooral in Sneek een hoge ver keersintensiviteit en industrie, maken dat hier, overigens op zeer beperkte schaal, een lichenenwoestijn ontstaat. Deze is alleen tot de binnenstad be Bij het onderzoek werden steekproeven op bomen genomen, waarvan alleen de best begroeide helft werd bekeken. Hierop werd vanaf de grond tot twee meter hoog de boom op kostmossen bemonsterd (38 soorten lichenen, waar onder twee levermossen, drie bladmos- sen en twee algen). Deze keuze van soorten berust op gemakkelijke veldher- kenning en een gevarieerdheid voor de luchtverontreiniging. Bomen jonger dan 25 jaar werden overgeslagen. Het be- bied dat onderzocht werd was weste lijk Friesland, kaartblad Sneek oost en west. Doordat het onderzoek opper vlakkig gebleven is, het ging hier dus alleen om de luchtvervuiling, is het een gewaagd experiment om conclusies te trekken, zo wordt in het rapport ge zegd. Het kiezen van de juiste bomen was eveneens een dubieuze zaak. Iede re boom heeft z’n eigen soorten. Op bomen met een basische schors goeien andere soorten dan op die van een zu re schors. UITGEVERS: Drukkerij B. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2247 Gironummer 932730 REDAKT1E: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779 L. Jeïlema, redakteur. ROTOREDAKTIE 'Studio Ger Dijs', Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink, Telefoon 05150-5223. Het gaat uitstekend met de actie van het comité Watersporters Sneekermeer om voor het in aanbouw zijnde recre- atiegebouw op het Kolmeersland een passend en blijvend geschenk aan te bieden. Afhankelijk van de opbrengst hoop.t de commissie de verlanglijst van nog niet vervulde wensen zoveel mogelijk te vervullen. Maar daarvoor is geld nodig, vrij veel geld zelfs. In tussen heeft het Comité Watersporters Sneekermeer ongeveer 2500,binnen en dit bedrag stemt tot tevredenheid. Toch is de actie nog niet voltooid, want er moet nog heel veel voor het prachtige recreatiegebouw komen. Dit „eigen huis” voor de watersporters moet eigenlijk opgeleverd worden met alles er aan en er in. Dit nu tracht het Comité Watersporters Sneek te be reiken. En dat kan gelukken met de financiële steun van iedere rechtgeaar de watersportliefhebber in Sneek en omgeving. U kunt uw bijdrage storten op giro 873274 van de Coöp. Raiffei senbank Sneek e.o. onder vermelding „Comité Watersporters Sneekermeer”. Het ligt in de bedoeling dat het nieu we recreatiegebouw op Hemelvaartsdag a.s. wordt geopend. Het is aan u dat bij de opening het gebouw geheel is aangekleed en ingericht. Leden van het Comité Watersporters Sneeker meer zijn Hessel Donker, Thom de Haan, Marten Koopmans, Wiebe van Roeden, Jan P. Eringa, Silvester Jorna, Dirk Potma en Puck de Vries. Corres pondentieadres H. Donker, Harste 9 te Sneek, telefoon 05150-3730. Gironum mer 873274 Coöp. Raiffeisenbank Sneek. lokaal van de openbare school „De Terp” aan de Middelzeelaan. Inmiddels is door de dienst van ge meentewerken een schetsplan voor de bouw van een tweeklassige kleuter school aan de Loëngasterlaan ontwor pen. Daarbij werd gebruik gemaakt van het bouwplan voor de openbare kleuterschool „De Dotter” aan de Har- men Sytstrastraat dat, met het oog op een zo gunstig mogelijke situering van de te bouwen school in de Stadsfenne voor dit doel enigszins is omgewerkt. De kleuterschool is naast de openbare lagere school De Terp geprojecteerd. Een urgentieverklaring voor ’n kleuter school met twee speelwerklokalen is reeds in het bezit van b. en w. De to tale kosten, inclusief grond-, inrichtings en diverse kosten worden geraamd op 313.750,—. nig weer, hebben de kinderen zich kun nen vermaken en iedere dag weer de nog zuivere lucht van Vlieland kunnen inademen. Donderdag werd er door al le kinderen aan een door het personeel van de Meester Visserschool georga niseerde speurtocht meegedaan, ter wijl er tegen de avond door een elftal van de Meester Visserschool een voet balwedstrijd werd gespeeld tegen een plaatselijk voetbalelftal. De Meester Visserschool won met 21. Zaterdag 8 mei moest helaas de te rugtocht weer worden ondernomen. Met de boot van 12 uur vertrok de groep van Vlieland en kwam ongeveer 2 uur aan in de haven van Harlingen. De bus van Sijpersma stond al weer klaar en bracht ze terug naar Sneek, waar al weer vele ouders klaar ston den om hun kinderen mee naar huis te nemen. Zonder ongelukken was de reis weer verlopen. Met volle teugen was er ge noten. De meeste kinderen hadden wel langer willen blijven, maar toch waren er ook wel enkelen, die terug verlang den naar hun ouders. Al met al een zeer geslaagde reis. En nu maar weer wachten tot het volgen de jaar. Donderdag 20 mei (Hemelvaartsdag) organiseert de Motor- en Autoclub „J. C. Visser” te Sneek voor de 21e maal de traditionele Elfmerentocht. Men krijgt deze dag de gelegenheid om vanuit Sneek het Friese landschap in z’n volle glorie te aanschouwen, wat echt wel de moeite waard is. s -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1