'f M- nieuwe coach ploeg Het stichten van en openbare LOM-school Sneek is wenselijk schaats kern- Friese dames- Willem Visser Drie Snekers verongelukt, vierde inzittende personenauto zwaar gewond SNEKERksKOERIER de gemeenten SNEEK, WYMBRITSER A DEEL en Officieel Orgaan van IJLST f Ellen Jolanda Postma 2000ste Ulster M Tl Speeltuinvereniging „Het Eiland" wordt opgeheven Wandkleden tentoonstelling van Carine van der Meer In jaarverslag districtsschoolartsendienst: Bij aanrijding op rijksweg 43: Verschijnt: maandags en donderdags. 126e JAARGANG No. 39 MAANDAG 17 MEI 1971 IN FRIES SCHEEPVAART MUSEUM W SNEEKER NIEUWSBLAD Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis In GAASTERLAND, SLOTEN e.o Wfö \x i en de gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Morgen eerste paal voor uitbreiding Wumkeshüs in de grond een Jr O 'A* t fa, - dl t SNEEKER NIEUWSBLAD Fr. I SCHOOLRIJPHEID i (Foto Peter Prijsj Niets, maar dan ook totaal niets bleef er van de personenauto, waarin de vier mannen naar Sneek reden, over. I „aan al OHIiImI 0mi>. 4. JHHlt, WTKMIinUHIl M UIJT SStSTSST.: «HUW® ADVXirXWTlSbXAD^ «^VOOB BWnK BN OMSTBJMUm In het verslag over 1970 van de school artsendienst in de kring Sneek schrjjft de schoolarts mevrouw J. J. Bosma- Teeuw te Hemrik dat men als sociaal geneeskundige niet kan blijven staan by het zieke of gestoorde kind en zyn ziektes. De wisselwerking tussen mili eu en kind vraagt een onderzoek, hoe de stoornis zich verhoudt tot de socia le achtergronden, waartegen het ge stoorde of zieke kind leeft. Achter gronden als school, woning, instelling van de ouders, van klasgenoten ten aanzien van het kind. Hiervoor is sa menwerking met instanties als bijvoor beeld maatschappelijk werk, kruisver enigingen, schooladviesdienst, een nood zaak schrijft de schoolarts. Op de laatst gehouden ledenvergade ring van de speeltuinvereniging „Het Eiland” werd besloten de speeltuin te sluiten en de vereniging op te heffen. De speeltuin is dusdanig vernield door de lieve jeugd dat herstel vrijwel niet meer mogelijk is. Zou alles weer in een redelijke staat worden gebracht, dan moet er ruim 2500,op tafel komen. Dit bedrag heeft de vereniging niet. Bovendien is het ledental terugge lopen, waardoor de inkomsten een ex ploitatie van de speeltuin niet meer mogelijk maken. Het bestuur zal de lo pende zaken afhandelen. Jammer voor het Eiland dat het de speeltuin moet missen. Helaas vorderen de plannen tot het komen van een schooladviesdienst slechts langzaam. De in het jaarver slag neergelegde cijfers over verwijzi- gingen naar de sociaal psychiatrische dienst en de geteste leerlingen zeggen niets over de werkelijke behoefte aan psychologische en didactische begelei ding. Op grond van de bevindingen bij door haar geteste leerlingen komt mevrouw Bosma-Teeuw tot de conclu sie dat tijdige hulp van een remedial teacher veel achterstand had kunnen voorkomen en dat logopedische hulp op de kleuterschool een noodzakelijk heid is. Het aantal bij de dienst aan gesloten scholen bedroeg 62 met 8257 leerlingen. Het aantal volledig onder zochte kinderen is 1691. Naar de huis artsen werden 155 leerlingen verwezen. Het aantal houdingsafwijkingen onder de opgoeiende kinderen blijft ontstel lend hoog. De verwijzingen hiervoor en de daarop volgende behandeling - vaak heilgymnastiek - stijgen. Rug- en hou- dingsoefeningen tijdens de gymnastiek lessen zijn zeker zo belangrijk als zaalspelen. In dit verband wijst de schoolarts met nadruk op de noodzaak van het dragen van gymnastiekschoe nen. Op blote voeten gymnastieken is vragen om voetwratten. Hiervan heeft de schoolarts verscheidene waargeno men, vaak bij kinderen uit verschillen de klassen die in dezelfde zaal gym nastiek krijgen. lend goed dieptegevoel schept. Het zou hier bepaald niet de plaats zijn, Cari- ne’s omzet te stimuleren, maar wel kan od. gezegd, dat er voor elk wat wils tussen zit. Wat dat betreft verschillen de werken ook nogal van afmetingen, en misschien niet helemaal navenant daarmee de prijzen. Deze liggen tussen de 5000 en 750 gulden. Haar werk be vindt zich reeds in meerdere particu liere collecties en openbare gebouwen, zoals in kerken te Oldeberkoop en Ex- morra. Carine van der Meer, geboren in 1930 deed in 1951 aan de kunstnij verheidsschool eindexamen. Behalve in Sneek was haar werk zoal te zien in: Leeuwarden, galerie van Hulsen; in het Anne Frankhuis te Amsterdam, galerie de Sfinx te Amsterdam, Distu- ra te Groningen en galerie Heuff in Wassenaar. Zoals opgemerkt, de ten toonstelling in het Fries Scheepvaart Museum duurt tot 30 mei. Tot dan kan men de wandkleden bezichtigen ’s mor gens tussen tien en twaalf, ’s middags tussen half twee en vijf uur, met uit zondering van zon- en feestdagen, maar dat mocht al als bekend worden verondersteld. De 37-jarige in de Worp Tjaardastraat wonende heer Willem Visser, die op 1 mei in Amersfoort het diploma-B schaatstrainer behaalde heeft gister avond de technische commissie van de Friese dames schaatskernploeg be richt de benoeming als opvolger van de Ulster Klaas Visser te aanvaarden. Visser was al 4 jaar trainer van vijf tig leden van de trainingsgroep de IJs- ster te Sneek en 1 jaar van 60 pupil len van de S.T.B. in Bolsward. Smid, Hoekstra en Schotanus waren op slag dood, een in een achter hen aan rij dende personenauto zittende dokter Ja ger uit Deventer heeft ter plaatse eer ste hulp aan Tiesma verleend. Ook dok ter W. J. A. Hoogwater uit Nijland en dokter W. Lofvers uit Sneek waren spoedig ter plaatse. Via adjudant D. Brouwer zijn de familieleden van de betrokkenen op de hoogte gebracht. Van de Renault 10 bleef niets heel, de au tobus liep aan de voorzijde vooral aan het chassis enige schade op. Een ach ter deze autobus rijdende personenauto liep glasschade op. De spelers van de Christelijke voetbal vereniging ONS hadden ’s middags een oefenwedstrijd tegen QVC gespeeld. In de ONS-keurploeg kwam Broer Smid al enige jaren uit. Hij was bovendien internationaal in het zaterdagvoetbal amateurteam. Jan Schotanus fungeer de al enige tijd als grensrechter bij ONS, Marten Hoekstra heeft lange tijd deel uitgemaakt van het „eerste” van de Sneker formatie. Douwe Tiesma speelde meestal in ONS’ tweede keus. Er heerste overal in de stad grote verslagenheid. Voor het begin van het LSC-tournooi op zondag werd een mi nuut stilte in acht genomen, op het Sneek-terrein waar eveneens een tour- nooi werd gehouden, hingen de gehele dag de vlaggen halfstok. In verband met de tragische afloop van dit onge val gaat de ontmoeting tussen ONS IC en Be Quick Dokkum IC morgenavond niet door, evenals de op vrijdag geplan de wedstrijd ONS 1 - WZS 1. Woensdagmiddag vindt er om twee uur in de Martinikerk een gemeenschappe lijke rouwdienst plaats. wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de groepscommandant van de Rijkspolitie te Wymbritseradeel, tel. 2060) naar links is gereden om te overwegen eventueel te gaan inhalen. Ook bestaat de mogelijkheid, dat Hoek stra door een andere oorzaak is afge leid. De drie bij de frontale botsing omge komen personen zijn de 25-jarige kan toorbediende Broer Smid, ongehuwd, uit de Emmastraat; de 27-jarige lood gieter Marten Hoekstra, gehuwd 1 kind, uit de Harmen Sytstrastraat en de 23-jarige ongehuwde schilder Jan Schotanus uit de Willem Lodewijk- straat. De 24-jarige zwaar gewonde on derwijzer Douwe Tiesma uit de Fur- merusstraat was met onder meer ge noemd drietal aanwezig geweest bij een oefenwedstrijd tegen QVC in Staveren, vanwaar men op de terugreis naar Sneek was. Ter hoogte van IJsbrech- tum de Renault werd door Hoekstra bestuurd raakte de personenauto door onbekend gebleven oorzaak in een slip. Volgens de rijkspolitie van Wym britseradeel is niet vast komen te staan, of de Renault van de weg is geraakt. Is dit wel het geval geweest, dan slechts een klein stukje. Het slin geren van de auto moet al maar er ger zijn geworden. Hij is waarschijnlijk op de beide rechter wielen naar links gezwaaid en tegen een uit de richting Sneek komende autobus geknald. Deze had een snelheid van 7080 kilo meter per uur; de vaart van de Re nault is niet komen vast te staan. De autobus, eigen aan de busonderneming Van Leeuwen, Zaltbommel en bestuurd door L. H. M. van der Broek uit Ros malen was op de terugreis van Gronin gen naar Amsterdam, waar het gezel schap vandaan kwam. Achter deze bus reden zo’n drie personenauto’s. Het is niet met zekerheid komen vast te staan, waardoor de bestuurder van de R. 10 naar rechts heeft gestuurd. Er wordt beweerd, dat een achter de bus rijdende licht gekleurde Mercedes 2000, waarvan de bestuurder doorreed (hij Bij een bizonder tragisch ongeval, za terdagavond om kwart voor acht op rijksweg 43 ter hoogte van IJsbrech- tum, zijn drie inzittenden van een rode Renault 10, alle afkomstig uit Sneek dodelijk verongelukt. De vierde raakte by de aanrijding met een tegemoet ko mende autobus, waarin een gezelschap uit Amsterdam, ernstig gewond en moest na eerste hulp verlening per ambulancewagen naar het Sint Anto- nius ziekenhuis in Sneek worden ver voerd. Over zijn toestand wordt het ergste gevreesd. Vrijwel onmiddellijk nadat de als teke naar bij machinefabriek Hubert in dienst zijnde heer Visser zijn B-diploma verwierf werd hij door de voorzitter van de Friese Tc. de heer Jan Cha- risius te Leeuwarden benaderd. Dat ge- oeurde op dinsdag 4 mei. Gedurende ruim een week heeft de Sneker deze uitnodiging in beraad gehouden. Nadat gisteravond eerst een gesprek met de op de zelfde dag geslaagde Wietze Kif- fers uit Heerenveen had plaatsgehad heeft Visser de secretaris van de t.c., de Akkrumer Klaas Santema van zijn besluit verwittigd. Santema: „Het was voor Visser uiteraard een belangrijke beslissing, maar we zijn erg blij met zijn benoeming. Eerst was er sprake van als zouden Kiffers en Visser sa men de Friese dames A-ploeg trainen. UITGEVERS: Drukkerij B. Doevendans n.v ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169 Kantooruren: maandag t.e.m vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uw Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2247 Gironummer 932730 REDAKT1E: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur. POTOREDAKTIE: 'Studio Ger Dijs', Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink, Telefoon 05150-5223. Sedert enkele Jaren doet de schoolarts op verzoek van en in samenwerking met de kleuterleidsters een onderzoek naar de z.g. schoolrijpheid bij door Ifcidste’"; geselecteerde kinderen Om een indruk te krijgen van de juistheid van de adviezen en of de selectie streng genoeg is, d.w.z. of er genoeg leerlingen voor een test worden opge geven is nagegaan bij de leerlingen die in augustus 1969 toelaatbaar waren in de eerste klas voor het g.l.o. hoe de resultaten waren. In totaal zijn 75 leer lingen voor schoolrijpheidsonderzoek opgegeven, dat is ruim tien procent van het aantal toelaatbare léerlingen. 23 Leerlingen bleken wel schoolrijp te zijn. Van de overige 52 kon worden verwacht dat ze op de lagere school moeilijkheden met de leerstof zouden krijgen. Voor 35 leerlingen werd een jaar extra kleuterschool geadviseerd, achttien bleven nog een jaar op de kleuterschool en zes gingen toch naar de eerste klas van de lagere school. In 1970 zijn negentien leerlingen op de LOM-school geplaatst, één uit IJlst, één uit Workum, elf van het openbaar en r.k. onderwijs uit Sneek en zes van de prot. chr. scholen uit Sneek. Het aantal leerlingen dat LOM-onderwijs behoeft en niet geplaatst kan worden op de LOM-school was op 31 decem ber 1970 totaal 23 leerlingen, van wie vijf van het openbaar- en 13 van het prot. chr. en drie van het r.k.-onder- wijs. Het stichten van een openbare LOM-school in Sneek zou de wachttij den voor de leerlingen bekorten, voor al omdat bij aanmelding de lagere school met deze kinderen al helemaal is vastgelopen. Bovendien zou dan voorkomen worden dat de prot. chr. LOM-school zo groot wordt dat inten sieve begeleiding niet meer te over zien is. De districtschoolartsendienst bevat de gemeenten Sneek, Hindelopen, Workum en IJlst. Beide namelijk, zijn met erg goede cij fers uit Amersfoort vandaan gekomen. Visser kreeg zelfs van Anton Huiskes op een bepaald onderdeel nog een pluim. We hopen niet, dat het bij 1 jaar blijft; hij heeft het volste vertrou wen van onder meer ook Jeen van der Berg en Piet Venema, andere vooraan staande trainers in Friesland.” Toen de heer Santema de schaatstrainings groep Bolsward vaarwel zei, werd hij als trainer door de heer Visser opge volgd, mede waardoor de t.c.-secreta- ris goed op de hoogte is met Visser’s trainingsmethodes. De reeds eind 1969 voor het diploma- A (conditietrainer geslaagde heer Visser „toen ik dinsdag 4 mei door Charius werd benaderd, dacht ik: dit is ’n mooie kans” blijft de ruim honderd leden van de IJsster en S.T.B. onder zyn hoede nemen. „Het is wel te combineren, doordat deze ’s avonds van half 8 tot 10 uur in Heerenveen op het ijs staan en de Friese dames A-kernpIoegleden, hun namen mag ik nog niet noemen, daarvoor hun baan tjes rijden. Doordat de trainingen ’s avonds plaatsvinden valt het met m’n werk als tekenaar ook wel te ver enigen”. ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 4,per half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen f 6,per half jaar (bij vooruitbetaling) ADVERTENTIETARIEVEN 17 cent per mm; ingezonden rnededelingen dubbel tarief Dij kontrakt lagere mm-prijs In de galery van het Fries Scheep vaart Museum zijn tot 30 mei een klei ne twintig wandkleden, vervaardigd door de Amsterdamse Carine van der Meer te bezichtigen. Vrijdagavond vond de opening van deze tentoonstel ling plaats en naar verwacht mag wor den zal de belangstelling voor deze, toch wel bizondere, expositie de ko mende twee weken groot zijn. Niet voor niets immers kochten én het rijk, èn de stad Leeuwarden reeds wer ken van deze in de Zuidwesthoek van Friesland geboren kunstenares aan. De bewondering, die de openingsavond van de uitstalling op de gezichten van de genodigden viel af te lezen was groot, en terecht, naar wij dachten vooral vanwege het grote vakman schap wat uit de werken blijkt. Inder daad vragen, of beter eisen de kleden bij het aanschouwen wel de nodige fantasie; de bedoeling en betekenis van een en ander zal wellicht niet overal onmiddellijk doordringen, maar met een beetje goede wil en niet te verge ten geduld zal men allengs de intensies kunnen doorgronden. Carine is naar wij dachten in haar genre vrij veelzij dig; gebruikt ze hier veel kleuren, bij haar volgende werk kan ze het ineens af met veel minder, maar met name bij deze laatsten is de „stoffering” lo- Door b. en w. waren Ellen en haar ouders uitgenodigd, terwijl ook me vrouw Nooitgedagt-Oranje als raads lid, aanwezig was. Na een welkom en een korte toespraak speciaal aan het adres van de jeugdige Ellen, overhan digde burgemeester H. W. F. Mumsen haar een gouden horloge met inscriptie om de arm, door het gemeentebestuur haar als blijvend aandenken aangebo den. Vader Postma werd verrijkt met een boekwerkje handelend over Ijlst, mevrouw Postma ontving een boeket bloemen in de Ulster kleuren. Gezellig werd er een uurtje gesproken over al lerlei, waar tussen door Ellen het ge zelschap voortdurend vertelde hoe laat het wel was. De heer Postma dankte het college voor de ontvangst en het mooie kadootje aan zijn dochtertje Maandag 10 mei het aantal inwo ners van IJlst bedroeg nog 1991 ’s Middags was ’t eerste agendapunt op de b. en w.-vergadering: wat doen we „aan onze twee duizendste?” Er was al gauw overeenstemming: die het treft, die is het, of dat nu een ba by is of een 65-plusser, dat maakt geen verschil! Donderdag 13 mei, de nieuw benoemde politieman, de heer Postma verschijnt ter sekretarie met de me dedeling dat hjj met zyn gezin is ge arriveerd en het blijkt dat de 8-jarige Ellen Jolanda de 2000e is. Aan deze gebeurtenis is vrijdagmorgen in de raadzaal aandacht geschonken. Morgenmiddag zal de eerste paal voor de uitbreiding van het Wumkeshüs aan de Maria Louisestraat worden ge heid. De diakonle van de Hervormde Ge meente in Sneek zal aan dit heuglijke feit een officieel tintje geven. Zoals bekend is het werk gegund aan Aan- -- -’•wmingsmaatschappij „Friso” te kaal nogal verschillend, wat een opval- Sneek. I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1